BINNENLAND. personen bijgewoond, maar kwam tot geen afdoend resultaat, omdat de voorlezing der resolutie tot afschaffing, door de politie ver boden en de stemming dus onmogelijk werd. De leiders der meeting waren van heinde en verre bij elkander getrommelde lieden, die weleer ouder de Pauselijke Re geering als revolutionnairen veroordeeld waren. In plaats van de aanranding der Pauselijke lijkstatie op 13 Juli tot aanleiding te nemen om op een betere handhaving der waarborgenwet aan te dringen, keeren deze oproerlingen de zaak om en gebruiken die ongeregeldheden als een motief tot afschaffing. Het hoofd der politie te Petersburg heeft van de nihilisten een episteltje ont vangen, waarin hem wordt gemeld dat hij ter dood veroordeeld is. Als hij nog zaken te regelen had, zou hij zich een weinig moeten haasten, daar het vonnis binnen een niet al te ver verwijderd tjjdstip zou worden uitgevoerd. Montenegro tracht steeds meer de attri buten van een zelfstandigen Europeeschen Staat te verkrijgen. De Regeering doet moeite om te Weenen eene leening te plaatsen. Velzen, 9 Aug. In eene sloot van de kleer- bleekerij toebehoorende aan den heer B. J. Klau wers alhier, heeft men Zondag 11. een schildpad gevangen. Het feit mag zeker al» een zeldzaam verschijnsel worden vermeld. Amsterdam, 9 Aug. Gisteren-middag werd alhier door de directie der Holl. Spoor-Maat- schappij in het Café Krasnapolsky publiek aan besteed: het maken van eene locomotievenloods met aanbouw van smederij, magazijn enz. op het Stationsplein te Haarlem. Aangenomen door den heer J. A. Raasveld te Haarlem, voor de som van f 21,500. Zwaluwe, 9 Aug. Een vreeselijk ongeluk had Zaterdag-avond onder deze gemeente plaats. De knecht van den landbouwer Bink te Teteringen moest voor zijn meester een ziek stuk vee onder den Moerdijk gaan halen. Daartoe had hij een wagen met een paard bespannen medegenomen. Bij het passeeren der spoorlijn Zwaluwe-Moerdijk werden paard en wagen door een voorbijkomen- trein overreden, waardoor man en paard letter lijk vermorseld werdeneen persoon achter op den wagen gezeten bekwam geen letsel. De man laat, zoo wij vernemen, een weduwe met 7 kin deren na. Leeuwarden, 9 Aug. Eergisteren-middag werd in een sloot alhier, het in ontbinding ver- keerend lijkje gevonden van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Onder toezicht der politie is het naar het lijkenhuis vervoerd om geschouwd te worden, terwijl een onderzoek is inge steld. Enklmizen, 9 Aug. Zaterdag werd bij het stoomboothoofd alhier, een elfjarige knaap, die sedert den vorigen middag was vermist, uit het water opgehaald. Arnhem. 9 Aug. Aan onze politie is het gelukt den zakkenroller te ontdekken, die alhier op de marktdagen bezig was geweest. Het blijkt een oude bekende te zijn, die reeds vroeger veroor deeld werd voor het lichten van toonbankladen. 's Hertogenbosch, 9 Aug. Wegens het zeer groot aantal zieken onder het garnizoen alhier zal het drinkwater alhier scheikundig onderzocht worden. Het hospitaal is overvol. Het verschijn sel doet zich hoofdzakelijk voor bij de miliciens uit Gelderland en uit Drente. GEMENGD NIEUWS. Te Flinsburg hebben dezer dagen elf aanzienlijke wijnhandelaars te recht gestaan, om dat zij een uit wijn, water, spiritus, kersensap enz. door hen samengesteld product, onder den naam van Facon-wijn, Medoc-facon, of ook een voudig als Medoc, St. Juiien, Bordeaux enz. had den verkocht. Hunne „verontschuldiging," dat ieder wel kon weten, dat men voor zoo geringen prijs geen echte waar, natuurwijn, kou leveren, werd door het gerechtshof niet aangenomen, zoo dat zij tot boete werden veroordeeld. A propos van /bouwkundig element" in den Raad. De Bommelaars zijn zóó ingenomen met hun stadgenoot van Brakel, uit wiens sloo- pershanden de Staat het huis van Maarten van Rossum redde, dat zij hem bij de jongste ver kiezing naar hun Raad afvaardigden. Uit Bom mel en omstreken hoort men toch vreemde dingen. Een dienstmeisje te Parijs, dat haar meester een brief bracht, waarover hij in woede ontstak, zag hem, in den spiegel, een dolk van het wapenrek nemen om zich zeiven daarmede te vermoorden. De arme meid, slechts luisterende naar de inspraak van haar hart, wierp zich op den man, op het oogenblik dat de stoot zou worden toegebracht, Haar toewijding kostte haar bijna het leven, want zij ontving zulk een die pen steek in den arm, dat zij bewusteloos neer viel. 'tis in 't belang van afzenders van telegrammen, om hetgeen zij hebben over te sei nen, zoo kort mogelijk op papier te brengen; elk woordje meer vordert van hen een grootere uit gaaf. Intusschen moet de beknoptheid aan de duidelijkheid geen afbreuk doen, anders loopt men gevaar tot zijn schade te ondervinden, dat de zuinigheid de wijsheid wel eens bedriegt. Een lesje, om hierin wat voorzichtig te zijn, ontving onlangs een heer, te Koningsbergen woonachtig, die aan een vriend in Erauenburg per telegraaf zijn bezoek aankondigde met de woorden: „Kom heden". Deze die eveneens aan zijn Koningsberg- schen vriend een bezoek had toegezegd, vatte dit lakonieke telegram op als eene uitnoodiging, om het voorgenomen bezoek denzelfden dag te brengen en ging met den eerstvolgenden trein naar Koningsbergen. Daar vond hij echter, tot zijn teleurstelling, den afzender van het telegram niet thuis, want deze had middelerwijl de reis naar Erauenburg aangevangen. Volgens telegraphische berichtenuit Buenos-Ayres, hebben de duikers ontdekt dat de in de straat van Magelhaen gezonken Engelsche kanonneerboot Doterel is doorgebroken. Er waren slechts 12 lijken omhoog gebracht, welke te Sandy Point zijn begraven. Zes kanonnen, eenige mi trailleuses en eenige munitie zijn geborgen. Men hield zich nu overtuigd dat het ongeluk niet is ontstaan door de ontploffing van een ketel, want de ketels zijn ongeschonden bevonden. Men denkt dat een torpedo bij het laden gesprongen zal zijn, en het magazijn in brand heeft gestoken. Dieren die met staarten geboren zijn, weten er doorgaans een nuttig gebruik van te maken, maar er kan hun ook wel een ongeluk door overkomen, dat hen zou doen wenschen er geen te hebben. Onlangs was daarvan een merk waardig voorbeeld, dat tevens een bewijs van me delijden, onder dieren op te merken, bij een zoo- genaamden „Ratten-Koning", dat is, als door een of ander toeval na de geboorte de staarten van een geheel nest jonge ratten (of een gedeelte er van) zoo in elkaar verward geraken, dat het on mogelijk is ze weer los te maken. Die zonder linge toestand schijnt te ontstaan, wanneer de moe der op de staarten van hare jongen ligt en ze met haar kop heen en weer schudt, waardoor hunne lange staarten zoo ineengeslingerd worden, dat als er maar een weinig klei aan de verbin dende gedeelten kleeft, zij voor goed aan elkaar vastgehecht zijn. Als dit ontdekt wordt laten de andere ratten ze niet van gebrek omkomen, maar dragen zorg voor die hulpbehoevende ongeluk kiger.. Nog onlangs heeft mer. te Leipzig zulk een „Ratten-Koning" ontdekt en gedood; de zeven leden daarvan waren in volmaakten welstand, be halve de misvormdheid van hunne staarten, die in elkaar gegroeid waren, maar voor 't overige liet hun toestand niets te wenschen over wel een bewijs, dat hunne gelukkiger confraters-ratten goed voor hen gezorgd hadden. Bij h et 3e bataljon van het regiment fuseliers der garde te Berlijn heeft een verzuim in den wachtdienst plaats gehad. Er bestond wel vermoeden dat de fout moest worden gezocht bij drie fuseliers, doch wat men ook deed, er kon maar niet worden uitgemaakt wie de ware schul digen zouden zijn. Dientengevolge heeft het ge- heele bataljon zoowel onderoffieren als man schappen veertien dagen kazerne-arrest ge kregen. De heeren Joh. Enschedé Zonen, te Haarlem, in het bezit van een houten drukpers, gebruikt door Joan Michael Fleischmann, geboren te Neurenberg in 1701 en gestorven te Amster dam in 1768, hebben toestemming gegeven dit kostbare stuk te exposeeren op de tentoonstelling van hulpmiddelen voor den boekhandel te A.m- sterdam. Een grijsaard van 88 jaren, te Lin colnshire woonachtig, heeft zich het aangekon digde vergaan van de wereld zoo aangetrokken, dat hij een heel groote luchtballon heeft laten maken, waarmede hij in de lucht dat vergaan rustig zal kunnen toekijken. Behalve levensbe hoeften voor den lijd van drie jaren, tijdstip waarop hij meent te zullen sterven, wordt zijn oude getrouwe knecht meegenomen. Tafelgoed kan met veel smaak opge- vouwen worden. In die huishoudelijke kunst munten de vrouwen van Anjou uit. Daar ziet men in groote persen figuren van opgevouwen tafelgoed, die werkelijk verbazend mogen heeten. In een groot tafellaken, als een trog gevouwen, drinken vier en twintig schapen van servetten gevormd, bewaakt door een groot servet in den vorm van een herder, en een half dozijn vingerdoekjes in den vorm van honden. Weer anderen zijn gevouwen tot kasteelen, torens, kruiken en mijters van de grootere soort, die voor een diner omstreeks acht en twintig duim breed en dertig duim lang behooren te zijn. De Amerikanen hebben hun tafelgoed liever eenvoudig vierkant opgevouwen, maar het mijter-fatsoen is toch reeds op de Amerikaansche tafel ingevoerd en voldoet wel. Tusschen de twee hoogste punten wordt het brood in het midden gezet. De heer Kondratieff, kassier van den spoorweg van Nicolaïeff, is op zonderlinge wijze om het leven gekomen. Terwijl hij geheel in zijn werk verdiept was, sprong een kat onvoorziens op zijn schouders, waarvan hij zóó schrikte dat hij dood bleef. Volgens de Post-Appeal van Atlanta, is generaal Grant niet alleen een gelukkig krijgs held en een bekwaam staatsman, maar ook een onvermoeid botanist, die alle andere botanisten van naam in de schaduw dreigt te stellen. De overwinnaar van Lee moet uit Mexico eene won derplant medegebracht hebben, Butter plant (bo- terplant) genaamd, die in het zuiden der Veree- nigde Staten zeer gemakkelijk gekweekt kan worden en bestemd is om eene totale omwenteling te weeg te brengen in dien tak van nijverheid, die, onder den naam van margarine-boter, meer algemeen bekend als kunstboter, een fabricaat aan de markt brengt, dat meer en meer het voortbrengsel ver dringt, waaraan onze vaderen geen anderen oor sprong dan koemelk toekenden. Een ondernemend bloemist, Emile van Goidtslioven, een Belg van afkomst, heeft, volgens de Post-Appeal voor drie honderd duizend dollars van generaal Grant het uitsluitend recht gekocht om de kostbare boter- plant op te kweeken en te exploiteeren op uit gestrekte onbebouwde gronden, die de Wetgevende Macht van den Staat Georgië hem te dien einde gratis heeft afgestaan. Terwijl een arm boertje uit Drunen met zijn dochtertje naar de markt te Waalwijk was gegaan om eenige groenten te verkoopen, twee kinderen, wier verstandelijke vermogens ge krenkt waren, met eene huishoudster achterlatende, vond hij bij zijne thuiskomst zijne kast openge broken en daaruit circa f40, kleedingstukken, bedlakens enz. ontvreemd. De huishoudster was ook verdwenen en ondanks de pogingen der justitie nog niet opgespoord. De Russische politie moet nu niet al leen op haar hoede zijn tegen menschelijke nihi listen, maar ook een wakend oog houden op nihilistische honden. Zij werd dezer dagen door zulk een viervoetigen revolutionnair verschalkt. Het was weêr de oude geschiedenis. Een rijk koopman ontviug een brief, waarin hij met den dood bedreigd werd, als hij niet op een bepaalde plaats op een kerkhof 3000 roebels neerlegde. Hij gaf de zaak bij de politie aan, legde een pakje met oud papier gevuld op de aan gewezen plek, en 20 kozakken verscholen zich in den omtrek, om hem, die het pak wilde weghalen, te vatten. Zij wachtten den geheelen nacht, maar zagen niemand, en den volgenden morgen was het pakket toch verdwenen. Nu kwain er een tweede brief, waarin de schrijver klaagde over het bedrog, en ziju bedreiging her haalde. Men legde nu een pakje, waarin werkelijk 3000 roebels waren, op de bepaalde plaats, en verborg er weêr de kozakken. De manschappen hielden met bizondere aandacht de wacht, maar den volgenden morgen was het pak weêr verdwe nen, zonder dat men iemand gezien had. Niemand kon het raadselachtige geval verklaren, tot einde lijk bleek, dat de dief een kleine zwarte hond was, die naar de opzichter van het kerkhof ver haalde, daar veertien dagen lang door twee jonge lieden op het apporteeren van pakjes was afgericht, en dien men in de beide nachten, dat men de wacht hield, had zien voorbijloopen. Den 17 October dezes jaars zal het 50jaren geleden zijn, dat wijlen Mgr. Van Bommel, bisschop van Luik, de oude abdij van Rolduc, die toenmaals in zijn diocees gelegen was, bestemde tot een klein seminarie voor zijn bisdom. Het tegenwoordige diocees van Roermond behoorde destijds tot dat van Luik. Na de afscheiding van België kwam er een nieuwe regeling, en in 1843 kwam Rolduc onder het bisdom Roermond; van toen af werd Rolduc het kleine seminarie var. Roermond, terwijl in het bisdom Luik een nieuw werd opgericht. Ter herinnering aan de opening van 't seminarie zijn oud-studenten dezer inrichting voornemens, eene reünie te houden, en wel op 21 September e. k.. Tot dit einde heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de volgende leden: Eere-president de Hoogeerw. heer Schreyen, kanunnik; stichter en eerste direc teur van Rolduc in 1831; President Mgr. War- blings, huisprelaat van Z. H. den Paus, vicaris- generaal van het bisdom Luik; Secretaris de Hoogeerw. heer kanunnik Meijers, opvolger van den eersten directeur, pastoor der parochie van St. Jan-Evangelist te Luik. Een ieder, die aan het feest wil deelnemen, wordt verzocht zich ten spoedigste te wenden tot den secretaris der commissie. Zaterdag-avond werd door de politie te Leiden op straat aangetroffen een persoon, die in ziekelijken toestand scheen te verkeeren en geen middel van bestaan had, op grond waarvar. hij naar een logement werd geleid alwaar genees kundige hulp zoude ontboden worden. Nog voor de komst van den geneeskundige was de man overleden, na vooraf zijn naam en woonplaats te hebben opgegeven. Een rijke molenaar te St. Sebastian, die onlangs overleed, heeft in zijn testament de zonderlinge bepaling gemaakt, dat zijn geheele ver mogen geërfd zou worden door diegeen zijner bloed verwanten; die bewijzen kan tijdens zijn leven het meest op hem gescholden te hebben. Natuur lijk doet nu ieder der nagelaten betrekkingen zijn best, om door getuigen een lijst van scheld woorden te laten opmaken, die hij gewoon was op den overledene toe te passen. De rechtbank heeft nog niets beslist, maar men houdt het voor zeker dat de gelukkige erfgenaam een vrouw zal zijn, omdat in die familie de da mes bizonder goed met schelden op den gicrigen bloedverwant terecht konden. DeRaad der gemeente A merongen he eft besloten de drie gekozen Raadsleden niet als zoo danig toe te laten. o. a. op grond dat de burge meester geene raadsvergadering heeft belegd tot het benoemen van een stembureau, waardoor het bureau van stemopneming niet wettig was samenge steld volgens art. 42 der kieswet. Om de kleur van bloemen te verhoo- gen moet men de aarde in den bloempot met een weinig fijne houtskool of met fijne steenkolen mengen of de oppervlakte met een van beide bestrooien. Bleek gekleurde b. v. worden dan levendig rood. Ook op andere bloemen moeten houtskool en steenkool denzelfden invloed hebben. Zulke proeven zijn leerzaam, 't Is nu de tijd er voor, en schoon 't feit, dat hier wordt meege deeld, volstrekt niet nieuw is voor sommigen (reeds jaren geleden is gewaagd van den invloed van houtskool o. a. op petunia's), zijn er waarschijn lijk toch wel onder onze lezers, die het nu voor 't eerst vernemen. Met machtiging des Konings heeft de minister van oorlog bepaald dat, aangezien ge vallen van roodvonk zich hebben voorgedaan bij h*t eerste regiment infanterie te Leeuwarden, dat regiment geen deel zal nemen aan de manoeu vres. In de plaats daarvan zullen thans deel nemen aan de oefeningen vier bataljons van het vijfde regiment infanterie. Koning Kalakau I van deSandwichs- eilauden, thans te Berlijn, bracht ook een bezoek aan de etablissementen van Krupp te Essen, Dat feit wordt in de bladen nog al druk besproken. Sommige meenen, dat men hem daar maar niet gebracht moest hebben. Anderen oordeelen, dat men dan een groot verzuim had gepleegd, want dan had men hem niet geleid naar „eea der brandpunten van de 19e eeuwsche beschaving." De soci ah 1-d e m oc r at is c h e Afgevaar digde in den Rijksdag, Fritschke, die in New- York, zoo druk „redevoerde" tegen Keizer en Rijk, heeft nu te Philadelphia een bierknijp ge opend. Hij is thans bij een der bronnen van de sociaal-democratische wijsheid. Dezer dagen werd te San-Erancisco een baar goud gegoten, die niet minder dan 12'/» voet lang, 7 breed en 47a dik was. Het goud had eene waarde van zes-en-zeventig dui zend dollars en was de opbrengst van een maand der Spring Yalley Hydraulie mijn. Nog nooit was in Californië zulk een monsterbaar gegoten. De Arnhemsche tramdirectie wil in navolging van de Haarlemsche, trachten hare koetsiers en conducteurs te doen benoemen tot onbezoldigde Rijksveldwachters ten einde even tueel voorkomende overtredingen zelfstandig te kunnen constateeren. Het lijk dat vóór eenigen tijd geheel verteerd in het Sorienbosch nabij Brussel werd gevonden, is eindelijk aan de kleederen herkend als dat van een Duitsche vrouw, uit Clobenz afkomstig. Zij wa9 geruimen tijd met een Fratisch- man gehuwd, met wien zij vóór ongeveer twee maanden, zooals zij vroeger vertelde, naar Frank rijk vertrok. Daar is zij echter nooit aangeko men; evenmin is de Franschman er heengegaan. l)e politie gelooft, dat hij zich in een Duitsche badplaats bevindt en doet alle pogingen om hem in handen te krijgen. Twaalf Pruisische landloopers, die Vrijdag jl. door twee maréchaussées uit Heerlen over de grenzen zouden worden gebracht, heb ben zich onderweg tegeu hunne geleiders verzet. De beide maréchaussées sloegen er duchtig op los, doch zouden nochtans voor de overmacht hebben moeten zwichten, indien niet spoedig hulp ware opgedaagd, waardoor het hun mocht ge lukken twee der belhamels geboeid naar Heerlen terug te voeren, van waar zij naar de gevange nis te Maastricht zijn overgebracht. Uit Assen schrijft men: Binnen kort zullen wij hier voor een Nederlandsche Brad- laugh-quaestie staan. De heer dr. H. Hartogh Heys van Zouteveen, onlangs benoemd tot lid van den Gemeenteraad, zal namelijk verlangen zijn betrekking te aanvaarden onder aflegging van de belofte (niet van den eed), bedoeld bij art. 38 Gemeentewet en art. 83 Grondwet. De voorzitter is, naar ik verneem, voornemens, den heer Hartogh Heys niet tot de belofte toe te laten, op grond dat genoemde heer tot geen kerkgenootschap behoort en de vergunning om de belofte af te leggen uitsluitend aan de leden van de Doopsgezinde gemeenten is verleend. In de ca valeriek aze rn e t e Ams ter d a m vond men dezer dagen het lijk van een wacht meester. Wegens tegenzin in den dienst had hij zich in de rustkamer met een revolverschot het leven benomen. In 'tarrondissemenl Maastricht heb ben zich weder de hamsters of korenwolven ver toond. In één nest werden niet minder dan 13 jongen gevonden. Bij die gelegenheid heeft men ook gezien, dat deze knaagdieren nog iets anders dan graan lusten, daar in hun nest ongeveer een kwart mud aardappelen werd aangetroffen. In het centraal postkantoorte Londen is het electrische licht ingevoerd. 16 Brush- vlammen, ieder met een lichtsterkte van 2000 kaarsen, verlichten de hoofdzaal en vervangen 400 gaspitten, die met inbegrip van de 400 a 500 daarin aanwezige personen de lucht in het ver trek tot 87° Fahrenheit deden stijgen, terwijl zij thans 20° lager is. Een somber voorval kenmerkte de eerste zitting van het Hof van Assisen der Seine. Bij het loten voor de twaalf gezworenen, die zit ting zouden nemen, ontbraken vijf namen. Geen kennisgeving hoegenaamd was den president toe gezonden, zoodat hij besloot om, gehoorzamende aan de voorschriften der wet, eenige boden naar de woningen der vijf afwezigen te zenden om hen te gaan halen. Overal ontvingen de boden het zelfde antwoord: „Dood." Om de jury te com- pleteeren moest men tot eene loting uit de sup plementaire lijst overgaan, zoodat de zitting eerst te 2 uur kon beginnen. Dit is de eerste maal dat zoo iets voorgekomen is. Een dwaze Spanjaard, die Dr. Tanner, den Amerikaanschen vaster, wilde navolgen, zelfs overtreffen, heeft dit met den dood geboet; na gedurende 65 dagen geen voedsel te hebben ge nuttigd is hij te Lugo overleden. De knecht var. den landbouwer J. Baa- ijens te Alphen, die bezig was in 't veld om het koren op de kar te laden, en een mes in de hand om de banden los te snijden die om de schoven zaten, werd eensklaps door een bijen zwerm omringd, die zich op den os, voor de kar gespannen, nederzette, waardoor het dier op hol ging en de knecht van de kar op den grond viel met zijn linkerzijde in het mes. Hij haalde het mes er uit, doch werd daarna bewusteloos; spoedig daagde er hulp op, die den zwaar bij het hart gewonden jongeling naar eene landbouwerswoning vervoerde waar hij verpleegd wordt. Hij verkeert niet buiten levensgevaar. Een hond, die een toeval had, en een bijbehoorende juffrouw in hevige gemoedsbewe ging veroorzaakten dezer dagen te Amsterdam op de Heerengracht bij de Utrechtschestraat een klein standje. Een paar bestoven meelsjouwers, die zich eerst hadden vermaakt met links en rechts door de nieuwsgierigen te dringen en overal meelvlek ken rond te deeleu, waren eindelijk zoo wel willend den hond in het water te dompelen, doch toen zij hem gezond en frisch weer aan de juffer wilden overhandigen, was deze in een naburig huis binnengebracht, want ook zij had een toe val gekregen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2