BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. om de grieven van het Russische volk bloot te leggen, maar dat hij nauwelijks aan wal was gestapt, of er werd bekend gemaakt, dat de regeering geen onderscheid zou maken tusschen politieke en gewone misdadigers. Men besloot den secretaris van staat te vragen of die aankondiging officiëel was. Yan de zijde van het departement van staat is intusschen reeds verklaard, dat omtrent de uitlevering van Hartman geen enkele officiëele verklaring is gedaan. Op een schrijven van Hartmans advocaat die van den minister Blaine een verzekering vorderde, dat Hartman niet zou worden gevangen genomen, heeft Blaine echter ge antwoord, dat die eisch onbeschaamd is en dat de regeering niet vooruit haar beslis sing kan mededeelen omtrent een quaestie van zoo iugewikkelden aard. Amsterdam, 12 Aug. Gisteren-middag is alhier een schildersknecht in de Kalverstraat van een ladder gevallen en voor dood naar het gasthuis gebracht. Oirsbeek, 12 Aug. Een knecht van een land bouwer alhier kwam met een kar, beladen met tarwe, de schuur binnenrijden. Ongelukkigerwijze kreeg hij daarbij een stoot van den hefboom in de zijde, en wel zóó hevig dat hij twee uren later aan de gevolgen overleed. Wageningen, 12 Aug. In den afgeloopen nacht heeft zekere P. van Z., uil Bennekom, het on geluk gehad nabij deze gemeente in de dijkgraaf te geraken, waaruit hij heden morgen levenloos is opge haald. De man maakte zich meermalen schuldig aan misbruik van sterken drank. Roermond, 12 Aug. De wisselwachter An- thoon Laarmans alhier, had eergisteren het on geluk, dat hij door de bufters van den personen trein uit Gladbach werd aangegrepen en door de locomotief een eind weggeslingerd. De onge lukkige, 56 jaren oud, was onmiddellijk een lijk. Er hebben ook tijdens de kermis te Gouda verscheiden diefstallen plaats gehad, meest uit ongesloten winkelladen. Drie daders zijn door de politie gearresteerd en aan de justitie over geleverd, waaronder twee Haagsche jongelieden van 22 jaar. Een daarvan heeft al meer kennis met de justitie gemaakt en te Leiden met succes de rol vervuld van den ontsnapten Zoeloe kaffer. De lijn LeidenWoerden is niet ge lukkig met hare stationsgebouwen. Verzakte dat te Alphen al vóór of dadelijk nadat het voltooid was, zoodat het moest worden afgebroken en een nieuw gebouwd worden, thans ligt dat te Bode graven aan de beurt; het lijdt aan dezelfde val lende ziekte. Men schrijft het volgende aan het Handelsblad over de muggenplaag: „Onlangs werd, in ik weet niet meer welk blad, de raad gegeven, bosjes hooi te branden om de muggen te verdrijven. Wel dit kan misschien helpen, maar het middel is haast erger dan de kwaal; het helpt maar weinig, daar het de muggen niet doodt en het lieve leven onmiddellijk weder be gint als de rook weêr is verdwenen, soms nog vroeger. Men beproeve echter eens, 's avonds voor het naar bed gaan gelaat en handen te was- schen met leerzeep. Heel erg prettig is dit ook al niet; vooral niet voor heel fijne lui. Maar het valt mede. Men went beel spoedig aan dien reuk en vindt ze ten slotte niet onaangenaam, en voor de huid ia teerzeep uitstekend. En wat is het nut? Men hoort, als vroeger, eensklaps op het punt van inslapen het krijgsgezang der muggen; in dichte drommen komen ze aanstormen; men ge voelt bijna den wind hunner vleugels. Op eens rukken ze af. „Neen, maar zulk een lucht als dat mensch heeft," zeggen ze zeker bij zichzelven. En ze verdwijnen naar elders. Als men dit een paar avonden heeft ondervonden, krijgt men tegen over deze plaag de gemoedsrust, die voor zenuw achtige stadsmenschen zoo volstrekt noodig is. Met een „niets kan mij deren" legt men zich neder en slaapt in. Dan gebeurt het soms, dat een enkel buitengewoon stoute of uitgehongerde mug toch steekt. En het spreekt, dat ook de teerlucht gaandeweg zwakker wordt. Maar een maal in slaap, hindert dit niet zoo erg. En tegen den grooten aanval is men althans zeker bevrijd. Bovendien schijnt de teerzeep te voorkomen, wat bij zeer geplaagde menschen niet zelden het ge val is, dat de opperhuid door het steken der muggen en transpireeren in een soort van ont steking komt, die 's zomers zoo onaangenaam kan wezen. De toepassing van dit middel was het vernuftig denkbeeld van een buitendokter, en iemand, die het nu den geheelen zomer heeft aangewend, vindt het probaat. Naar uit Amsterdam wordt gemeld, hebben eenige winkeliers in de Kalverstraat zich vereenigd om gemeenschappelijs het electrische licht in hunne magazijnen te doen invoeren. Een geschikt terreintje werd aangekocht om daar voor gezamenlijke rekeniug de noodige toestellen te plaatsen, die al de lampen in de verschillende magazijnen zullen doen branden. Er is in het Russische gouvernement Saratow een secte, die der „onderaardsche" ge noemd, welke daar tegenwoordig zeer de aan dacht trekt. De aanhangers daarvan noemen zich in het verborgen levende Christenen en hebben geen eigen woning, maar reizen rond, zonder pas of eenige papieren, en vinden een onderkomen bij hen, die den zwervers een schuilplaats in ver borgen gewelven hunner huizen veileenen willen. De echte „onderaardschen" leiden een zeer strenge levenswijs. Zij gebruiken niet anders dan water en brood, verwerpen het huwelijk en vermijden allen omgang met vrouwen. Zij begraven hunne dooden niet, en onder het volk gaat het praatje dat zij hen in de Wolga werpen. Uit Middelburg meldt men als eene gelukkige bizonderheid, dat gedurende de nu af geloopen kermis geen enkele persoon wegens open bare dronkenschap door de politie behoefde be keurd te worden. De samenscholingen voor het koffie huis de BijenkorJ, in de Warmoesstraat te Am sterdam zijn ten einde. Persoonlijke haat van den koffiehuishouder tegen Israëlieten schijnt niet in het spel te zijn geweest; maar zijn bierhuis werd ge regeld bezocht door eenige Christenen, die hem te kennen gaven, dat zij hun glas bier elders zouden gaan drinken, wanneer hij nog langer Joden in zijn huis duldde. In zijn eigen belang vond hij 't toen raadzaam, de Christenen tot klan ten te behouden en de Israëlieten te weigeren. Er is een grens voor verkiezingsij v er, en die grens ligt daar, waar het fatsoen ophoudt: dat schijnt bij de jongste Raadsverkiezing te Breda niet in het oog te zijn gehouden, daar toch blijkens de Tijd een der verkiezings agenten zich niet ontzag, zelfs bordeelhouders per rijtuig te gaan afhalen om die kiezers naar de stembus te geleiden. Weinige dagen geleden werd een lie dertafel van Bonneville te Dinant verwacht. Een commissaris was afgevaardigd, om de zangers aan het station af te halen en naar het stadhuis te geleiden, waar hun de eerewijn zou worden aan geboden. In het station nu was een talrijke ver- eetiiging bijeen, welker leden een rood en wit lint in het knoopsgat droegen; de man dacht, dat het zijn zangers waren en bracht hen naar het stadhuis, waar de wethouder Lelièvre een redevoering hield en hun den eerewiju aan bood. Er werd dapper gedronken, en de voorzit ter der Vereeniging bedankte den wethouder voor de onverwachte eer haar aangedaan. Daar echter van zang in 't geheel niet gerept werd, begrepen de wethouder en de commissaris eindelijk, dat hier een vergissing in 't spel was. De mannen, die men op wijn had onthaald, bleken dan ook de verwachte zangers niet te zijn, maar eenige Vlaamsche Katholieken, die Dinant bezochten, en meenden, dat het daar de gewoonte was de vreem delingen op zulke gastvrije wijze te verwelkomen. De wethouder hield zich intusschen goed; hij spoorde alleen zijn gasten aan niet te vergeten couques de Dinand meê te nemen, en vergat niet onder de adressen, waar die te krijgen wa ren, ook het zijne te voegen. Wat de zangers van Bonneville betreft, zij vonden geen commis saris aan het station, geen toehoorders op de markt en, wat erger is, geen wijn meer op het stadhuis. Dat zij geen couques de Dinand heb ben gekocht, kan men op zijn vingers uittellen. Op een concert in den tuin van het Palais Royal te Parijs, die clectriseh verlicht wordt, werd onlangs het publiek op eens in duis ternis gehuld, door het breken van den drijf riem der machine. Het maken van den riem hield drie kwartier op, en al dien tijd zaten de vijf- of zeshonderd toehoorders in 't donker. Ge lukkig hielpen de sterren een weinig mee; men nam de zaak vroolijk op, en de meesten bleven geduldig wachten tot het licht eindelijk onder luid gejuich weer werd ontstoken en het concert zonder verdere stoornis voortgezet kon worden. Als middel tegen zeeziekte beveelt een geneeskundig correspondent van het blad Paris médical inspuitingen met morphium of chloral boven de maag aan. Hij heeft het toe gepast op iemand die 30 uren hevig aan zee ziekte leed, en het gevolg was, dat de patiënt binnen eenige minuten volkomen herstelde. Donderdag-morgenwerduit hetspoorweg- bassin in de Stads-Rietlanden te Amsterdam opge haald het lijk van een net gekleed werkman, die ver moedelijk een uur te voren in het water was geraakt. Ondanks alle onmiddellijk in 't werk gestelde lang durige pogingen mocht het niet gelukken de le vensgeesten weder op te wekken. Het lijk is naar de Oosterbegraafplaats vervoerd. Uit de geschiedenis van de Camelia. Op een December-ochtend van het jaar 1739 bevond zich koning Eerdinand IV van Spanje in zijn vertrekken en liep hij, in zijn gewone me lancholieke stemming, onrustig heen en weer, toen zijn vrouw, Maria Teresia, binnentrad en hem met een lachje een wondersehoone witte bloem toereikte. "Een prachtige bloem, doch zonder geur," merkte de koning op. „Het is de nieuwe bloem van de Philippijnen," antwoordde de ko ningin, „ik heb voor u de fraaiste bewaard, ter wijl ik de audere bestemd heb voor Senora Ro- sales, die zoo bewonderenswaardig de rol van Emilia in de Oinna speelt en aan wie ik u verzoek de bloem hedenavond in het theater te overhandigen." De bloem, die de koningin gaf was de camelia, welke den vorigen dag door een missionaris van de Jezuïe tenorde van het eiland LuQon van de Phillippij- nen was medegebracht en aan de koningin ten geschenke gegeven. De Jezuïtenpater, die de bloem gebracht had, heette Camelius, De Ca melia bleef echter nog jaren in andere plaatsen van Europa onbekend; slechts in enkele tuinen van Madrid werd zij gekweekt en ais het ware met jaloerschheid waakten de bezitters er tegen, dat zij in andere handen kwam. Later werd zij een der meest verspreide en geliefde bloemen. In de residentie bestaat een straatje, dat de Apendans heet. Wellicht zal menigeen zich verbeelden, dat het dien naam gekregen heeft naar aanleiding van een memorabelen dans te dier plaatse van apen met of zonder staart. Toch dat is geenszins het geval; de afkomst is een gansch andere. Wat zich daar in den omtrek be vond maakte deel uit van de „appendatice de S. M. Ie roi Louis Napoléon", en 't steeds ver kortende doch niet altijd verfraaiende volksdialect maakte er langzamerhand 't karakteristieke Apen dans van. Dezer dagen overleed te Nordhausen een man, die 71 jaren oud was en niet minder dan 61 jaren achtereen ziek te bed gelegen heeft. Bij het voortdringen der westersche beschaving in hel onmetelijke Chinee3che Rijk, ontwikkelt zich hoe langer hoe meer een hoogst- belangrijk vraagstuk. Het is dit: Op welke wijze kan een wetenschappelijk vak toegankelijk wor den gemaakt voor den Chinees, zonder dat hij gedwongen wordt de eene of andere Europeesche taal aan te leeren Men zou zeggen: vertaal een voudigweg eenige der beste handboeken over dat vak in de Chineesche taal en de moeilijkheid is opgelost. Hoe gemakkelijk deze zaak ook schijnt, in de praktijk is men gestuit op de onoverkome lijke zwarigheid, dat voor elk nieuw begrip of voor eiken nieuwen zaak- of persoonsnaam een p.ieuw woord of liever taalteeken moet gevormd worden, dat bovendien nog door een Keizerlijk besluit moet worden gewettigd. Yan regeerings- wege ziet men deze moeilijicheid zeer goed in en maakt men zich bezorgd, dat door versnippering van krachten of liever door vertalingen van ver schillende personen een vloed van nieuwe woor den zullen vervaardigd worden, die noodzakelijk tot de grootste verwarring zullen aanleiding geven. Met het oog op deze zaak heeft de Regeering eene vertaalcommissie aan 't werk gezet in het Kiangnau Arsenaal. De nieuwe woorden en tee- kens worden zorgvuldig gekozen en nauwkeurig geregistreerd in een supplement van de officiëele Chineesche woordenlijst. Den 6e n Augustus hebben te New- York zestig sterfgevallen plaats gehad, die on middellijk of middellijk moesten toegeschreven worden aan de heerschende hitte. Onlangs is te Berlijn een koopman wegens woeker veroordeeld, die zich voor een som van 40 mark in drie maanden 12 mark rente had weten te verschaffen. Hij leende die som aan eer. man, en ontving een naaimachine, ter waarde van 135 mark in pand, waarmee de dochter van dien man haar brood verdiende. Om het meisje niet van haar broodwinning te berooven, was hij nu zoo goed haar de naai machine voor 4 mark in de maand te verhuren, en liet haar drie maanden lang die huur betalen, totdat zij de 40 mark kon aflossen. Die goed heid werd echter door den rechter als misbruik maken van den nood van anderen beschouwd en gestraft. In Frankrijk en Engeland begint men een nieuw soort van bloempotten in te voeren. Deze hebben 2, 3 of meer gaten in den zijwand, ongeveer 1,5 centimeter boven den bodem, ter wijl de bodem zelf niet doorboord is. De gaten worden zoodoende niet zoo licht verstopt en men heeft minder last van het naar binnen dringen van wormen. De ondervinding leert, dat de plan ten en bloemen in deze potten beter gedijen. Zekere heer A. Pierson, dieteAmster- dam schijnt te wonen en lid schijnt te zijn geweest van het Conscience-Comité, heeft zich aan den spot der twee Nederlandsch sprekende natiën overgeleverd, door voor het lidmaatschap van genoemd Comité plecbtiglijk te bedanken, omdat Conscience honoris causa tot doctor is bevorderd doorde Katholieke Universiteit te Leu ven. Spot schreven wij, want zijn nu door die benoeming al de verdiensten van Conscience, waar aan Pierson toch hulde meende te brengen, ver dwenen? Spot, schreven wij; want zulke onver draagzaamheid is te belachelijk om ergernis te kunnen verwekken, zelfs niet tegen een liberalen hooggeleerden heer. Bêtise humaine oü sont tes limites? Een beschonken persoon te Arnhem eischte dezer dagen van een 75 jarigen grijsaard een boterham onder het uiten van hevige bedreigin gen. De oude voldeed terstond aan dien eisch waarop de dronkaard de linkerhand van zijn weldoener greep en hem het grootste van een der vingers afbeet, 't Is te hopen dat deze vage bond niet ongestraft zal blijven. De oplichter Tieman, die te Amster dam door zich voor te doen als een adellijk heer of een student van goede huize, reeds her haalde malen voorname winkeliers en particulie ren goederen en geld afhandig maakte, is dezer dagen, na pas uit een zes jaren lange gevange nisstraf ontslagen te zijn, opnieuw in hechtenis genosnen. Hij deed 's avonds laat bij een hoeden winkelier eenige inkoopen, als de zoon van Mevrouw H. op de Heerengracht en vroeg eenig geld te leen, dat den voornamen jongeheer bereidwillig gegeven werd. Den volgenden morgen ontdekte de winkelier dat het opgegeven adres niet be stond, en hij bedrogen was. Een paar dagen later echter ontmoette hij zijn voornamen klant en liet hem toen onmiddellijk door de politie in verzekerde bewaring brengen. Het rond de el en van strooibiljetten ter aanprijzing van allerlei koopwaren, is zeker niet nieuw. In Parijs heeft men daarom voor de afwisseling de personen die met ronddeelen be last zijn, de aandacht doen trekken door allerlei fantastische kleedij, o a. door den verspreider van aanprijzingen voor goedkoope parapluies te steken in de uniform van een Engelsch generaal. Een Engelschman klaagt daarover in de Fransche bladen en vraagt wat een Franschman wel zou zeggen, als hem te Londen een strooibiljet van een pedicuur in handen werd gestopt door een Fransch veldoverste. Voor dierenvrienden.In Juni leden de Zwaluwen in Zwitserland gebrek, daar zij bij den harden regen geen insecten konden vinden. In het kanton Zürich bemerkte een zwaluwvriend, dat de insecten, om zich tegen den regen te be schutten, zich aan den onderkant der bladen hadden verborgen; hij liet nu de boomen schud den; de insecten vielen van de bladeren en de zwaluwen kwamen op den buit af. Zoo lang de regentijd duurde, werd het schudden der boomen met veel succes herhaald en de zwaluwen waren zeer dankbaar; de insecten minder. 'In de badplaats Eilsen bij Bückeburg ia een rijke badgast van honger gestorven, en dat wel uit gierigheid. De man was zoo schraapziek, dat hij een ham ten geschenke hem gezonden, niet opat maar verkocht. Toen de badopziener hem ried, in plaats van een bad te nemen, eerst wegens zijn groote zwakte een geneesheer te raad plegen antwoordde hij: „dat kost immers alweer geld." Dat het uitreiken van een traktaatje iemand in de gevangenis kan brengen, zou menigeen niet gedacht hebben; en toch heeft onlangs te Meiningen een ijveraar voor de afschaffing deswege terecht gestaan. Hij kwam in een herberg te Walldorf, juist toen een burgerman zich een slokje liet inschenken, en legde in zijn bekeeringsijver twee traktaatjes voor dien man neer, waarvan het een getiteld was: „Een zwijn onder de men schen," en het kwaad der dronkenschap in sterke kleuren afschilderde. De burgerman, die zich nooit aan drank te buiten ging, wilde zich het compliment, dat hem door het opschrift van het tractaatje gemaakt werd, niet laten welgevallen, en diende een aanklacht tegen den gever in. Of deze zich al beriep op de honderden gevallen waarin hetzelfde geschiedde, en er op wees hoe te Berlijn en elders bijna alle dagen traktaatjes in de huizen en herbergen uitgereikt werden, het hielp hem niets. Hij werd tot een boete van 24 mark of 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Zaterdag j 1., te 3 uur nam., wees de thermometer volgens la Epoca te Madrid ruim 100° Fahr. ir. de schaduw, in sommige gloeiend heete straten zelfs 106» F. Nog erger was 't te Sevilla, waar de temperatuur steeg tot 113° F. in de schaduw. Inde Wekdijksche Landbouw-Kroniek wordt door een inzender als middel tegen de mot aan gegeven de bloesem van gewone hennep. Door de directie der Badensche Staatsspoorwegen wordt dit middel in kussens en bekleeding van rijtui gen met het beste gevolg toegepast. De bloesem wordt gedroogd en een handvol daarvan onder het opvulsel van een kussen gemengd. 'tPaard, dat de prins van Oranje te Waterloo bereed, wordt nog in het museum der Haller-Poort bewaard. Het heeft nog immer het uitzicht van een uiterst monter diertje, licht bruin van kleur, en !t schijnt van het fijnste Engelsche ras geweest te zijn. Op dat belangwekkend overblijfsel uit dien heldenstrijd heeft de directeur der Haller- Poort lach niet lezer! een Duitschen ridder in een gegroefde wapenrusting, pantser „a la Maximilienne" (1490—1570) geplaatst. Deze rid der houdt met zijn ri chterhand een speer of lans (met vendel) van reusachtige afmeting en met zijn linkerhand een parade-toom. a la Marie- Thérèse. Maar dat is nog niet alles. Het Water- loosche bruintje heeft zijn geheele huid en haar nog zeer goed bewaard. Om beide nu goed te bedekken, heeft men over het voor- en achter lijf een zwart fluweelen dubbel schabrak gehan gen, en den kop met een. pantserplaat be schermd, zoodat men van het paard niets meer ziet dan de onderste gedeelten zijner vier pooten. Door den kapitein op de stoomboot Telegraaf varende tusschen Rotterdam en Brussel, is kennis gegeven dat hij zich Donder dag 11. met zijne boot op het Hollandsch diep bevond, toen aldaar 2 jongelieden in eene roei boot bij ongeluk werden overzeild door een tjalk schip, geladen met vlas en met bestemming naar Ridderkerk. Een dier personen, genaamd Willem Rant, woonachtig te Moerdijk, is door genoem den kapitein en diens volk gered en te Willems dorp aan wal gezet, doch den tweede heeft men niet kunnen redden: deze is jammerlijk verdron ken. De Neue Freie Presse heeft een bezoek gehad van koning Kalakaua. De vorst, die zelf in zijn landje een blad redigeert, bezichtigde met veel belangstelling de inrichtingen van het Vt ee- ner wereld blad Hij kwam juist bijtijds om het zetten, stereotypeeren en drukken van het avond blad te zien. Hij liet zich alles nauwkeurig ver klaren, en vooral de werking der rotatiepersen moest hem van a tot z worden uitgelegd. Naar het blad mededeelt, schrijft de koning zelf brie ven over zijn reiservaringen voor de Staatscou rant van Hawai. Thans vertoeft Kalakaua te Parijs, vanwaar hij zich naar Spanje en Portugal begeeft om dan via Portsmouth naar zijn land terug te keeren. Lord Northbrook, het hoofd der En gelsche admiraliteit, komt dikwijls in den dieren tuin te Londen en is dan gewoon een der oli fanten, die verzot op zoetigheden is, een aantal koekjes mee te brengen, die hij hen dan uit zijn hoed laat nemen. Een dag of wat geleden had hij eenige dames uitgenoodigd, om te komen zien hoe handig het groote dier de koekjes die hij hem aanbood, nam, en met een groote voorraad kwam hij voor het hok van het dier. Maar nau welijks stond hij daaT, of er kwam een lange snuit door de traliën en plotseling waren al de koekjes, met het hoofddeksel van den achtbaren Lord, verdwenen en door het dier verslonden, natuurlijk tot groote pret van de toeschouwsters. Lord Northbrook was ir. vergissing bij den ver keerden olifant gegaan. D o n derda g-a v o n d omstreeks 8 uur is op den Buiten singel te Amsterdam een metselaar drie verdiepingen hoog van een steiger gevallen. Hij bleef op de plaats dood. Werd er onlangs met een enkel woord gewag van gemaakt, dat de militaire overheid eerlang van de postduiven gebruik zou maken, thans kan worden medegedeeld, dat door de zorg van den heer J. C. J. Van Ogten, directeur van den kon. Z >61. Bot. tuin te 's-Hage, Dinsdag jl. een aantal duiven van de Haagsche postdui venvereniging De Ooievaar op de forten in de Utrechtsche linie zijn aangebracht, waarvan er vijf dien morgen te 11 uur te fort Blauwcapel met dépêches voor het Departement van oorlog zijn losgelaten. Niettegenstaande het fatale we der, was een driedubbel bericht van den bevel hebber te 1 uur 30 min. in handen der Re geering. Voor volgende berichten zijn telkens 4 duiven bestemd. Van de drie luchtreizigers, die Dinsdag het eerst aankwamen, was er een,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2