MARKTBERICHTE BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten, Voor geest en hart. Woorden en daden. Allerlei. Kerknieuws. die jl. Zondag even een kijkje te Harderwijk had genomen. Door de politie te Nijmegen is de hand gelegd op een drietal knapen, behoorende tot eene kleine dievenbende, die thans weder een kistje sigaren, eetwaren en snuisterijen gestolen hadden bij verschillende winkeliers te Nijmegen. Een dier knapen, ofschoon eerst 12 jaren oud, is reeds meermalen met de politie in aanraking geweest. Hij wordt verdacht ook verschillende zakkenrollerijen te hebben gepleegd door op Marktdagen en in druk bezochte winkels uit de buitenzijzakken op de damesmantels de portemon- naies te ontvreemden; hetgeen in den laatsten tijd meermalen voorkwam. Het 50-jarig gedenkfeest van den Tiendaagschen veldtocht werd te Kampen op een feestelijke wijze herdacht. Een 60tal mannen van het Metalen Kruis zijn op gulle wijze van ge meentewege onthaald. Het feest werd bijgewoond door onderscheidene burgerlijke eu militaire auto riteiten. De muziek van het instructie-bataljon liet zich bij afwisseling hooreu. De besteller C. J. R., van defirmaVan Gend Loos, die Dinsdag jl. met eene som geld, welke hij op een wissel ontvaDger. had, verdween, is door de politie te Arnhem aangehouden, doch het geld was grootendeels reeds verkwist. Hij is ter beschikking der justitie gesteld. Een Duitscher, commensaal van den landbouwer S., te Mechelen, onder Gendringen, werd eergisteren onder behoorlijk geleide naar Arnhem getransporteerd. Voor een paar dagen miste genoemde S. een som van p. m. f 200, waarvan de commensaal verdacht werd. Beschul digde heeft de daad reeds bekend en het geld den landbouwer teruggeven. De badplaats Wijk aan Zee nadert meer en meer hetgeen zij worden moet. De Duinstraat, die door haar fraaien aanleg het dorp tot sieraad zal strekken, is thans voltooid. Heden heeft officieel de opening en inwijding er van plaats. Aan deze plechtigheid zal men een feestelijk ka rakter geven door muziek, illuminatie van beide hotels, vuurwerk en bal. Tot dusverre heeft het altijd voor een uitgemaakte zaak gegolden, dat felle wintervor sten de doodvijanden waren van schadelijke in secten. Die leer heeft uitgediend. Volgens de Landbouw-courant hebben namelijk de onder zoekingen van zekere juffrouw Ormerod in Enge land aan het licht gebracht, dat het ongedierte, in plaats van door de koude om het leven te komen, juist daardoor wordt beschermd. Hoe kouder winter, hoe meer insecten. Er wordt niet vermeld, of de onderzoekingen worden voort gezet, doch in dat geval bestaat er nog wel kans voor de ontdekking dat schadelijke insecten eigen lijk nuttige insecten zijn. Onze nieuwe wet op de bescherming der vogels zal er dan natuurlijk bij moeten inschieten. Het is akelig, van het spoorweg ongeluk te Blackburn te lezen. Maandag in den namiddag stond de trein van Liverpool daar voor het station, toen plotseling de sneltrein van Man chester op de dezelfde rails kwam aanstuiven, men zegt met eene vaart van 40 of 50 Eng. mijlen. Door het geschreeuw gewaarschuwd, spron gen tal van menschen nog haastig uit de wagens; doch vóór zij er allen uit waren, donderde de eene trein reeds in den anderen, met de gewone be- begeleiding vau gekraak, stofwolken en het jam merlijk gillen der slachtoffers. Vijf personen heb ben er het leven bij ingeschoten; een veertigtal liggen er gekwetst. De trein uit Manchester was voorzien van den remtoestel van Westinghouse, den besten die er bestaat. Maar geen remmen kon helpen over een zóó korten afstandook verklaart de machinist dat het toestel haperde. De eerste vraag blijft echter: hoe kwamen de twee treinen op hetzelfde spoor? Een groole kolenmijn in den Ameri- kaanschen Staat Ilinois, die geen voldoend aan tal werklieden kan krijgen, heeft een agent naar Europa gezonden, die last heeft 500 mijnwerkers in dienst te nemen en naar Amerika over te brengen. Hoe men bij de uitvoering van de Drankwet op de medewerking van enkele autori teiten zal kunnen rekenen, blijkt zeker uit het vol gende. Te Geldersch-Veenendaal, gemeente Ede werd eergisteren het brandwezen beproefd en na afloop daarvan, op last van den opper-brandmeester, aan ieder die daarbij werkzaam was geweest een glas jenever aangeboden. Zij die daarvan geen gebruik wenschten te maken, maar liever een glas bier hadden, ontvingen ten antwoord: „jenever schen ken we; wil je bier hebben, dan moet je 't zelf maar koopen." In eenopstel over Duitschedieventaal en dieventeekens deelt het Paleis van justitie mede: In Berlijn is het voorgekomen, dat een schouw burgbezoeker een naast hem zittenden persoon een snuifje aanbood uit zijne gouden doos. Het dankbaar aangenomen snuifje werd echter duur de andere had behendig een kogeltje, waaraan een zijden draad, in de doos doen vallen, toen hij het snuifje nam, daarna de doos, uit den zak van zijn buurman gehaald en zijn achter hem zittenden kameraad „zugeplant,, (overgegeven) die er natuurlijk mede verdween. Zelf heb ik, zegt de schrijver, in Berlijn, na de inhechtenisneming Van den dader, gezien, dat in een zegelring een klein mesje verborgen was, dat gebruikt werd °m in de drukte op straat jassen van buiten °pen te snijden, en portefeuilles te stelen. Soms Wordt ook in een spoorwegwagen schijnbaar bij onge luk, sigarenasch op iemands kleeding geworpen, die dan onder beleefde verontschuldigingen wordt afge klopt, en zóó het mesje in praktijk gebracht. Het gebeurt ook, dat kleine bengels op straat dames °P de kleeding of op den voet trappen, waardoor zij een oogenblik blijven staan, al haar aandacht lijdende aan het voorgevallene. Yan dat oogen blik wordt handig gebruik' gemaakt om te „rol len". Licht uit watereen uitvinding Van dien aard is reeds meermalen belicht, en heeft al meniggemeentebestuur-gasfabrilcant beangst gemaakt. Nu, indien het volgende geen reclame is en dat zal blijken dan ia misschien het tramlijntje II. IJ. Spoorweg-Gasfabriek hier ter stede, zegt het Dagblad van 's Hage, niet eens noodig! En de plannen er voor dus ook niet. Een Stockholmer vennootschap die reeds vele jaren proeven doet om uit water gas te ma ken ter verwarming en verlichting, heeft luidens het te S. verschijnend blad Dagenê Nylieter thans zóóveel succes op haar streven, dat een consortium van Duitsche bankiers het bagatelletje van 2,000,000 Rijksraark geboden heeft voor afstand van het octrooi voor Duitschland, België en Frankrijk. De Stockholmer vennootschap heeft het aanbod nog niet aangenomen, daar zij van meening is, genoemd bedrag te kunnen verlan gen voor het octrooi in elk der drie genoemde Rijken. En volgens Bartjes (rekenboek voor de de scholen, laatste druk) is 3 X 2 millioen groo- ter dan 2 millioen. Onlangs heeft men in Engeland proe ven genomen met een electrischen toestel om schepen te sturen, die ten doel heeft een stuur man overbodig te maken en het kompas op het roer doet werken. De proeven moeten goed vol daan hebben. Uit Tunis wordt gemeldt, dat het voorschip van de pakketboot Isaac-Péreire op de reede van la Gulette 's nachts van 8 dezer in brand is geraakt. De kommandant, Araud, liet zoodra hij het geroep van „brand" vernomen had, de alarmklok luiden, en de sloepen van alle oor logsbodems ter reede kwamen hierop nader bij om hulp te bieden. Het was een benarde toe stand. De bemanning kon zich slechts ter nau- weruood redden. De kommandant Araud wilde het voorschip in den grond laten hakken, maar wegens de groote hitte kon men er niet genoeg dichtbij komen. Den matrozen, die den voorste ven naderden, werden, hoewel druipend nat, baard eu wenkbrauwen gezengd. De kommandant gaf hierop last in het voorschip een gat te slaan dcor middel van een torpedo. De officieren van van het eskader wilden de verantwoordelijkheid er van niet op zich nemen. De kommandant verklaarde, toen, dat hij de verantwoordelijk voor zijne rekening nam. Men plaatste nu een torpedo, om gevolg te geven aan Araud's last, nadat de bemanning het schip verlaten had, met uilzon dering van den kommandant, die van zijn post niet wilde wijken. De torpedo had geen uitwer king genoeg. Daarop werd eene tweede torpedo te baat genomen, en deze had het beoogde doel, zoodat h^t vaartuig zonk. Men hoopt nu de Isa ac-Péreire spoedig weer boven te zullen halen. Een grappige gebeurtenis heeft verle den week de talrijke reizigers in het station du Nord te Brussel niet weinig doen lachen, 't Was 8 uur 's avonds. Een detachement liuietroepen was zooeven van Gent aangekomen. Met den ransel op den rug marcheerden de soldaten in de beste orde naar den uitgang. Eensklaps klonk het donderend be vel: Peloton halt! Het detachement bleef als één man staan, terwijl een tweede kommandoFront! de soldaten op hun hielen deed draaien als hou ten soldaatjes op een schaar. Het geheele korps stond op bewonderenswaardige wijze in slagorde geschaard, het geweer op schouder, de pink op den naad der broek en de blik op vijftien passen. Dit alles was zoo bliksemsnel gebeurd, dat toen de bevelvoerende officier verbaasd opkeek, het detachement op de onberispelijkste wijze front had gemaakt. Eensklaps ging een algemeene schaterlach op. Ieder lachte, behalve de officier en de onderofficieren, Het donderend commando, dat zoo goed was uitgevoerd geworden, was door een grappenmaker gegeven, die zich den buik vasthield van lachen op eenigen afstand van het korps. De officier, woedend omdat de potsenma ker zooveel bijval verwierf, liet hem door twee soldaten bij den kraag vatten en naar het bureau van den sous-chef overbrengen. Deze scheen hem echter niet veel leed gedaan te hebben, wijl hij eenige minuten later het bureau verliet, altijd luidkeels lachend over het gebeurde. Intusschen had de gramstorige officier met zijn detachement het station verlaten, zeker eenigszins bedaard door de gedachte, dat een farce als een overtreding zou kunnen gestraft worden. Naar men uit Laibach bericht, zijnte Wocheiner Feistritz het dak en de toren der bijna voltooide nieuwe kerk ingestort. Twaalf menschen, waaronder de eerw. kapelaan, werden onder het puin bedolven en gedood. Een arme drommel, die, in afwachting van den cellulairen wagen, in een politiepost van Parijs in een gevangenhok opgesloten was, be merkte, dat het houtwerk van zijn gevangenis, in de hoogte, van den muur afgeweken was. Uit tijdverdrijf stak hij zijn hand achter het schot en haalde nu, tot zijn groote verbazing, achter eenvolgens te voorschijn 10 obligation van fr. 500 van een maatschappij tot verzekering tegen hagel slag, vier oorhangers, een stuk van een zilveren lepel, het werk en de kast van een zilveren hor loge en eindelijk een scheermes. Al deze voor werpen moeteu betrekking hebben op de eene of andere diefstal, waarvan de bedrijvers onbekend zijn gebleven. Luiheid is de sleutel der armoede. De eenzaamheid is een goed, dat de natuur ons in onze individualiteit heeft geschonken; maar wij verkwisten het in de samenleving. Als gij werken kunt, werk dan altijd, zelfs als het werk u niet zou geven wat ge verdient, Hoe dikwerf hebben ongelukken, die nooit voorvielen, kommer en leed veroorzaakt? Wie voelt niet bij een sterfbed, dat hij meer had kunnen zijn voor hem of voor haar, die daar onherroepelijk is heengegaan Gelijk het wild den panter door zijn geur, de magneet door zijn kracht het ijzer aantrekt, zoo boeit de ware vroomheid door haar voorbeeld alle harten. Waar de deugd hare aantrekkings kracht uitoefent, zijn loftuigingen en aanbevelings brieven totaal overbodig; het hart wordt spoedig tot navolging gestemd. Nooit zal men de deugd aanschouwen zonder er voordeel mee te doen, immers men ziet niet naar de zon zonder dat zij schittert, en men nadert niet tot de vlam zonder dat zij verwarmt. Sprakeloos ja, maar toch zeer werkdadig is het sirmoen der heiligheid. Gevaarlijk is reeds de blik van den basilisk; heilzaam reeds het oog van den deugdzamen mensch. Het bescheiden woord dat uit zijn mond vloeit, de lieflijke vrede in zijne oogen, zijne zachte en aantrekkelijke gebaren 't zijn de gouden sleutels die zelfs een hart van ijzer en staal eerder ont sluiten dan alle mogelijke kunstmiddelen, hoe listig dan ook aangewend. De stem der daad bewerkt meer dan die var. den mond. Lang is de weg van het gebod, kort die van het voorbeeld. Hij die meer door de daad, dan door het woord weet te onderrichten, bereikt veiliger en zekerder zijn doel. Een uur vroeger. De kluchtspeler Triboulet werd aan bet hof van Frans I door een voor naam hoveling met den dood bedreigd, omdat hij zich te vrij ovei hem had uitgelaten. Tribou let beklaagde zich bij den Koning, die hem be loofde dat wanneer iemand het hart zon hebben hem te dooden, die man, wie 't ook zijn mocht, binnen 't uur na zijn dood zou hangen. Och, sire, zei Triboulet, laat hem dan alsjeblieft een uurtje vroeger hangen. Aangenaam gezelschap. Een vervelende zwetser, gaat naar een koffiehuis en treft er een beroemd musicus, die dadelijk opstaat Ocii, mijn waarde, blijf nog wat, ik breng zoo gaarne een uurtje in aangenaam gezelschap door. Ik ook, zei de toonkunstenaar en hij maakte dat hij wegkwam. Een ander geval. Een boer verzocht een advocaat zeer dringend een vervolging in te stel len wegens laster. De advocaat weigerde. Ik heb een afschuw van die processen, zeide hij, het is nutteloos tijd verspillen; als ik al degenen wilde vervolgen die mij voor al wat leelijk is hebben uitgescholden Ja, viel de boer hem in de rede, dat is bij u een ander geval, maar wij dulden zoo iets niet. Vleeseh en beenen. Een bedelaar ziet een paar rijkgeworden kameraads van vroeger, in een rijtuigje rondrijden. „Kijk eens aan," roept hij smalend„vroe ger hadden ze geen vleeseh en nu hebben ze geen beenen!" Uit de rechtspraktijk. Advocaat. Het is dus zeker, dat ge uwe rekening persoonlijk hebt aangeboden? Cliënt. Dat is vast en zeker. Advo caat. En wat zei hij tegen u? Cliënt. Hij zei dat ik er meê naar den duivel kon loopen. Advo caat. En wat hebt ge daarop gedaan? Cliënt. Toen ben ik naar u Schilderachtige vergelijking. Een oude neger liet eens de litteekens van de wonden zien, die hem door de zweep waren toegebracht toen hij nog een slaaf was. Een der aanwezigen betuigde zijn deelneming en beschouwde de teekens met belangstelling. „Ja,„ sprak hierop de neger; „dat hoort ook almee tot de werken van de oude meesters." Phlegma. Een Engelschman rijdt over een brug, draait zich naar zijn rijknecht en vraagt: „John, houdt ge veel van eieren? „Ja my- lord." Hier nam het gesprek een einde. Een jaar later reed dezelfde heer weder over de brug draaide zich naar zijn John en vroeg:" maar hoe?" „In boter gebakken, was het antwoord. Zondag 11. heeft Z.D.Hw. de Bisschop van Haarlem in de kapel van het Seminarie te Warmond, de Tonsuur en de vier kleine orden toegediend aan de heeren: H. Van Aarsen, W. N. A. A. Ten Brink; G. Buisman; C. L. A. Delfgauw; L. J. J. Hageraats; J. A. Kupers; C. A. F. J. M. Lohmeijer; W. M. Nix; J. H. M. Peeperkorn; J Rot teveel; J. J. M. Teule; H. J. Ph. Thomann; H. J. Van de Ven; J. G. Van der Weiden en P. de Wit. Vier en twintigste uitvoering in den Hout, op Zondag 14 Aug. 1881, des middags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Prins Rudolph Marsch, Reisig. 2. Lustspiel Ouv. Keler Béla. 3 Walzcr, o schoner Mai, Strauss. 4. Potp. Pré aux clercs, Donizetti. 5. Le réveil dn lion, Kontsky. 6. a. Türk. Schaarwache, Michaelis. b. Heil»!. Liebe, Resch. e. Jager-Chor, Carl. 7. Musicali- sche Erinnerung, Curth. Sociëteit „Trouw moet blijken." Concert door bovengenoemd Muziekkorps op Zondag 14 Aug. des avonds van 7'/,10 uur. Programma. 1. Morgengruss, Marsch. Weiss. 2. Ouv. les Puritains, Donizetti. 3. Fant. Don Carlos, Verdi. 4. Ein Mahrchen a. schoner Zeit, Wals, Faust. 5. Bouquet de melodies, Allart. 6. ouv. Festival, Leutner. 7. Fant. le fils du brigadier, Massé. 8. Potpourri burlesque (II), Clément. HAARLEM, 10 Aug. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 15 koeien, verkocht 12 voor f 115 a 220; - stier; verkocht voor a - vaarzen, verkocht - voor f a 3 pinken, verkocht - voor f 65 a graskalveren verk. voor f a 18 nuchtere kalveren, verk. voor f 6 a 15, 91 schapen, verk. 70voor f 16 a 30 lammeren, verkocht voor f a ,25 biggen ver kocht 14 voor f 10 a 14; - varkens, verkocht voor a c. per '/j kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 125 stapels kaas, 15049 stuks, wegende 28627 kilo, hoog ste prijs f 34.50, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 10 Aug. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd- runderen, 160 vette kalveren1ste qual. 85, 2de qual. 70, per kilo, - graskalf a 31 nuchtere kalveren, 6 a 10; - schapen en lammeren fa ,97 vette varkens 53 a 56 c. per kilo. LONDEN", 11 Aug. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 1000, Schapen en Lammeren 8,000, Kalveren 100, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/2 a 5/6 Schapen en Lammeren 5/- a 6/6, Kalveren 4/8 a 5/9 Zwijnen 4/2 a 4/8. LEIDEN12 Aug. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als -volgt: - paarden a 46 stieren 52 a 218, ossen a 120 melkkoeien f 138 a f 252, 30 kalveren dito 160 a 278, 72 vare dito f 90 a 198, 82 vette dito f 160 296, 10 graskalveren 14 a 54, 58 vette 36 a 79, a 65 a 80; 28 nuchtere dito 6,50 a 16, 1220 vette schapen, 22 a 38,00; 1054 weide dito f 15,— a 24, 124 lammeren. 60 magere varkens f 26 a 45, 188 biggen f 7,50 a 15,— SCHIEDAM, 12 Aug. Moutwijn, per ned. val f 13,75 jenever 19,25 Amsterd. proef f 20,50; Spoeling f 1, dito commissie/1,30. HOORN, 11 Aug. Ter waag gewogen 333 stapels kaas wegende, 84,700 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 37,50 oor kleine, 33,50 en voor hooikaas f commissie f middelbare, f GOUDA, 11 Aug. Kaas f 31 a 35,00 le qual. f a 2e qual. f 26 a 30 zwaare hooger in prijs aangevoerd 117 partijen. Handel buitengewoon vlug. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.50 a 1.60 der weiboter f 130 a 1.40 per kilo. Handel zeer vlug Amsterdam 12 Augustus 1881 Prijzen der onderstaande effecten Nederland. Certif. Werk. Schuld21/} genoteer- pCt. koers 8 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pansel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buiten). 1853/78 3 Rusland. - - Spanje. Turkije. Egypte. bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buiten], 200—4800 1 200—1200. 2 binneul. f 1250025000. 1 1000—50001 500—5000 2 Obl. Alg. Schuld 1865 5 hu h 1869 ,.r,6 Obl. Leening 1876 5 N.-Amerlka. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/t u 1871 5 Columbia. Obligatien41/j Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/, 1876 5°/o Zuid-I tal. Spoorw. Obl8 Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Telez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. /1000. 6 Morscbansk Sysran Aand. Riaschk Wiasma Aandeelen Spw Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 Italië. Rusland. ®89/l6 82^4 1043/4 957, 84Vs 8 6'/a 66'/» 67»/» 533/8 99 79 93?/» 27'A 45 25 25'A 42 17 16'/» 98'/, 113 99 38'/, 22»/, 179/» 1197, 147 118 73»/4 145 1527s Rumenie. Amerika. 5 5 div 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet. Belgie. Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staats). 1854 1860 1864 Rusland. 1864 1866 Geldkoers, prolongatie 4 pet. 53'/, 134 57»/, 887, 62 91'/, 72»/, 78'/, 60 137 43?/. 1867, 107 111'/, 108 96 97'A 106 1133/4 152'/, 14572 144'A Bij de jongte Raadsverkiezing te Raalte werd een wethouder uitgeworpen, die sedert jaren lid van den Raad was. Doch de nieuw gekozene liet zijn tijd voorbijgaan en gaf niet binnen den gestelden termijn kennis, dat hij de benoeming aannam. Nieuwe verkiezing alzoo. Doch toen waren de kiezers blijkbaar boos; zoo'n man te kiezen, die niet eens op de hoogte van zijn tijd isEn de uitgeworpene werd nu weder ingekozen, met 168 stemmen, tegen 80 op den eerst gekozene was. Op de kust der Vereenigde Staten moet onlangs een reusachtige schildpad ge vangen zijn, die zeven voet lang, vier voet breed, en 800 pond zwaar was. In Oost-Holstein heeft een zware orkaan gewoed, waarin naar men vreest verscheidene schepen vergaan zijn. Bij Lu- beck werd een ijzergieterij door een wind hoos vernield. Zeven personen kwamen daarbij om het leven en verscheidene wer den ernstig gekwetst. Een schandelijk geval van balddadig- heid heeft zich eergisteren nacht te Warffum voorgedaan. Men heeft daar van een trek schuit, die onbewaakt aan de kaai lag, al de glazen ingeslagen, de deuren opengebroken, en alle pakjes en koopmansgoederen in het water geworpen. Het kanaal was bezaaid met vaten, zakken, pakken enz. Wie de dader is, weet men niet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3