BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. gevaardigd, waarin, onder betuiging van dankbaarheid aan God, het herstel der Transvaal wordt geproclameerd en hulde wordt gebracht aan de Boeren voor hun ijver en tucht. Voorts dringt het Drie manschap aan op betaling der belasting, opdat het bestuur geregeld kan worden voortgezet. De Engelsche bladen melden,dat minstens de helft der naar Zuid-Afrika gezonden troepen binnen kort terugkeert. Naar hetgeen uit Adrianopel aan de Standard wordt gemeld, zijn aldaar groote fraudes ontdekt ten opzichte der gelden van de indirecte belastingen, enz. Een der beambten heeft alleen ter zake van zegel de Turksche Regeering bedrogen voor een waarde van 17,500. De bedriegers wa ren voornemens de staatsgebouwen in brand te steken, ten einde de bewijzen hunner schuld te doen verdwijnen. Vlissingen, 16 Aug. De Gemeenteraad heeft, op voorstel van B. en W.in principe besloten om, met het oog op de in te voeren Drankwet, een gemeentelijk vergunningsrecht van 26 pCt. op de huurwaarde van drankhuizen te heffen. Middelburg, 16 Aug. Gisteren is een negen jarig knaapje, dat met eenige zijner makkers aan het kanaal speelde er in gevallen en verdron ken. 's Hertogenbosch, 16 Aug. In ver gevorder den staat van ontbinding is uit de bermsloot langs den staats-spoorweg alhier opgehaald het lijk van Cornelia Lievens, die sedert 6 weken werd ver mist. Misbruik van sterken drank schijnt de oor zaak van het ongeval. Amsterdam, 16 Aug. Het eerste Volkskoffie huis vrij van sterken drank heeft zoo danig aan de behoefte voldaan, dat nu reeds een tweede, op den Haarlemmerdijk, zal worden op gericht. Daardoor zal het getal logeerkamers worden verdrievoudigd. Assen, 16 Aug. In een gehucht nabij deze gemeente is een klein kind onder een wagen ge raakt. De wielen gingen over het lichaam heen, zoodat het kind spoedig den geest gaf. Nijmegen, 16 Aug, Maandag-avond laat werd zekere S.muzikant der d. d. schutterij alhier, door drie personen op de Oude Varkensmarkt aangevallen, geslagen en belangrijk in het aange- zucht en den rug verwond. Zijn toestand is niet buiten gevaar. De daders bevinden zich reeds in handen der politie. Oisterwijk, 16 Aug. Gisteren-ochtend is ze kere V.alhier, in verzekerde bewaring genomen als beschuldigd van zekere C. B. met een schop zoodanig op het hoofd te hebben geslagen, dat hij gisteren aan de gevolgen is overleden. In vroegere jaren zag men de dames te New-York met hondjes wandelen; maar die viervoetige lievelingen hebben nu weer afgedaan en de laatste manie is voor kleine kinderen, die pas kunnen loopen en keurig gekleed zijn. Jonge meisjes leeneu die schepseltjes van hare moeders, en als er onder hare familie en vriendinnen geen kind van den vereischten leeftijd is, huren zij het kroost van armelui, kleeden, kappen en parfu meeren het, en pronken er als haar eigendom mede. Toch kan men zich met deze mode, hoe dwaas ook, nog wel vereenigen, omdat ze voor de jonge meisjes en vrouwen eene leerzame strek king kan hebben en in elk geval niet mensch- onteerend er. tegennatuuriijk is, als b. v. tegen woordig de naaping de hemel weet van wie en waarom van het „lam en misselijk" gebruik, dat groote kerels steunen op den arm van tengere meisjes. Straks, als maar een paar verloopen Parijzenaars er het voorbeeld toe geven, zien we waarlijk Wimpje nog walsen met haar arm om Gerrit's taille en 's vlegels knuisten op haar schou der! Bah Zaterdag-avond heeft in de uitspan ning Roeilust te 's Hage een treurig voorval plaats gehad. Een 5-jarig knaapje, het zoontje van den her bergier v. S. aldaar heeft een karaf met sterken drank weten machtig te worden en daaruit zooveel gedronken dat het bewusteloos ter aarde viel en eenige oogenblikken later overleed. Een paar jaren geleden verloren de ouders op bijna even nood lottige wijze een knaap, die zonder het werd opgemerkt voor het huis uit een roeibootje viel en verdronk. In den „Dictionnaire Encyclopédique des Sciences Médicales" vindt men o. a. de volgende voorbeelden van zwaarlijvigheid vermeld. Philippo Statin, oud lS'/sjaar, weegt 214 ponden. Een 20 ja ren oud üuitsch meisje, dat zich te Parijs liet zien, woog 450 pond. Zij was 5 voet en 5 duim lang en de grootste omtrek van haar lichaam was ook 5 voet en 5 duim. De vrouw Clay, die door den be roemden Dupuytren werd onderzocht, was 5 voet en 1 duim lang, terwijl de omtrek van het lichaam 5 voet en 2 duim bedroeg. De Engelschman Bright woog op zijn tiende jaar 140 pond en bij zijn dood 616 pond. Bertholin deelt een geval mede van een kind, dat op zijn tiende jaar 200 pond woog. Bentzenberg zag een kind van 4 jaren, dat 137 pond woog enz. enz. Meestal zijn deze dikke mensehen groote eters en drinkers. Stoeber verhaalt van een zwaarlijvige, die menig maal om eene weddenschap op één dag een geheel kalf op at. Een zoo vruchtbaar schrijver als Lo- pex de Vega is er zeker nooit voor of na hem geweest. In een paar dagen een tooneelstuk te schrijven was voor hem niets. In een uur of twee maakte hij een kluchtspel, en in den loop van zijn leven leverde hij aan het Spaansche tooneel ongeveer tweeduizend oorspronkelijke drama's. Men heeft berekend dat hij minstens een-en-twintig millioen drie honderd duizend regels geschreven heeft. Een oud, blind paard van een pachter te Bridgoten, in St. Louis (Ver. Staten), dat men altijd vrij liet rondloopen, raakte onlangs onder de bijenkorven van zijn meester verdwaald, gooide er een paar omver, en werd door de zwermen woedende bijen doodgestoken, zonder dat de be woners der hoeve iets konden doen om het te redden. In twintig minuten hadden de diertjes hun vijand afgemaakt. Men meldt uit Driesum: Twee jongens waren bezig met visschen in het kanaal, toen een van hen de onvoorzichtigheid had om, zonder te kunnen zwemmen in het diepe water te gaan baden. Hij zonk dan ook spoedig en is, niette genstaande de pogingen van zijn kameraad om hem te helpen, jammerlijk verdronken. Eenige in de nabijheid zijnde werklieden haalden hem na een half uur zoekens als lijk weer boven. In zijn beschouwing over de „Slechte tijden" die wij helaas thans doorleven schrijft G. in het N. v. d. D.Niemand zal ontkennen, dat er heden meer en beter geleefd en genoten wordt dan voorheen. Dat is te dan ken aan de tallooze nieuwigheden, waarvan men vroeger geen denkbeeld had en waarvan wij ons hier een opsomming zeer wel besparen kunnen. Maar om van al die heerlijkheden te genieten, dient men ook over ruimere middelen te kunnen beschikken en van daar de toenemende zucht naar spoedige groote verdienste, die niet altijd in verhouding staat tot de bekwaamheid om ze te verwerven. Hieruit ook al vloeit geweeklaag over „slechte tijden" voort. Men waant zich geschikt, en men verlangt dat de maatschappij met open armen en beurs zijn voorgewende kennis betalen zal, zelfs vóór dat men ook van degelijke bruik baarheid het bewijs heeft kunnen leveren. Men deinst terug voor het doorstaan van een harden proeftijd, die geen dadelijk, ruim genot verzekert. Voor handenarbeid schijnt zich heden, binnen den kring die gewoon was zich daardoor een groote welvaart, een zeker en ruim bestaan te verschaffen, menigeen te schamen." Alvorens eene nieuwe pen in tedoopen moet men haar in een pas geschilden aardappel steken, dan kleeft de inkt niet aan. Hoe dik de inkt ook in de pen gedroogd is, wordt zij door een paar malen insteken weer geheel schoon. Op sommige Amerikaansche kantoren steekt men ook de pennen, als zij niet gebruikt worden, in een aardappel, die daarvoor op den lessenaar ligt. Aan een particulier s ch rij ven ui t Car diff dd. 10 Augustus 11. ontleenen wij het vol gende: „Heden is het feest te Cardiff. Markies van Bute heeft in het uitgestrekte Cathays Park een groote thee-partij gegeven aan al de school kinderen. Er waren zeker 20,000 kinderen die van zijn gastvrijheid gebruik maakten; de rij tafels was 5 mijlen lang (te zamen vijf kwartier uurs gaan). Er werden 15 ton koek en lekker nijen opgedischt (een ton 1015 Ned. pd). „Aanstaanden Zondag 14 dezer krijgt ieder dier kinderen een kop of mok van aardewerk met het wapen van Earl of Dumfries er op. Het is ter eere van dien Earl, den pasgeboren zoon en erf genaam van markies van Bute, dat al deze fees ten plaats hebben. „Het aantal persouen, in het park bij gelegenheid der partij tegenwoordig wordt op 50,000 geschat. Wanneer een Hollander in der. regen heeft geloopen en door en door nat is geworden zegt hij met permissie! dat hij nat is tot op het hemd. De Duitscher gaat iets verder en beweert nat te zijn tot op de huid. De Eransch- man, die waarschijnlijk nog minder met zijn vochtig pak is ingenomen; verklaart nat te wezen tot op het gebeente. Maar natter was de Span jaard. Hij verzekert tot in het merg. Het aller ergste maakt het de Arabier. Hij verklaart nat te wezen tot in zijn darmen. Aan hem dus de kroon der natheid, terwijl wij kikkerlanders het minst vochtig schijnen te worden. Aan de westelijke helling van den Etna, vrij wel aan den voet van dezen vuurspu- wenden berg, bevind zich een soort van modder- rulkaan, welke sedert eenige dagen in werking is. Een vloeibare, zout en petroleumhoudende modder ontwijkt uit een menigte kleine kraters, en wordt daarbij in stralen tot een hoogte van 3 a 4 meters opgeworpen. Deze uitbarsting werd van tijd tot tijd vergezeld van krachtige onder- aardsche geluiden en lichte schokken. De gas vormige producten bestaan voornamelijk uit kool zuur en uit koolwaterstof-verbindingen. De heer Kleinschmidteen Duitsch natuur-onderzoeker, is, luidens een dépêche uit San Erangisco, door de bewoners van het eiland New-Britain vermoord. Dezer dagen had het parket vanBrus- sel zich naar eene naburige gemeente begeven, om een onderzoek in te stellen over een kin dermoord. De magistraten zochten te vergeefs naar het lijk: alle opzoekingen bleven vruchteloos. Eensklaps bleef de substituut van den procureur des konings voor eene kar, met klaver geladen, staan. Indien wij daar eens in zochten? zeide hij. Wel, antwoordde de onderzoeksrechter, wij hebben die kar zien aankomen; men heeft er niets in kunnen verbergen.... Wie weet? Ik wil altijd eens zien En de substituut stak de armen in den klaver en tastte overal rond. Eensklaps riep hij ontroerd uit: „Ik voel het!" De gendarmen kwamen toegesneld, ontlaadden de kar en ontdekten een doodenhaas. De justitie had nu in alle geval hare reis niet ver loren gedaan het kinderlijk werd niet ontdekt, doch de eigenaar der kar zal vervolgd worden voor vervoer van wild buiten den jachttijd. De electrischetentoonstelling teParijs is den dag der opening voor het publiek bezocht geworden door 4804 personen. De telephoon- toestellen trekken bizonder de aandacht. Het zelfde kan gezegd worden van een telegraaftoestel, die gelijktijdig verscheidene dépêches overbrengt. Wie een hond den staartafkapt, schrijft een dierenvriend, doet zooveel als iemand, die een sprekend schepsel de tong uitrukt. De hond spreekt met zijn staart zoo duidelijk, dat ieder, die er slechts op gelieft te letten, weldra al zijne gedachten kan verstaan. Om dankbaarheid of blijdschap uit te drukken, neemt de hond een langzaam kwispelen te baal; bedelt hij of wil hij eenige hcop of verwachting te kennen geven, dan beweegt zich de staart zoo snel als de on rust in een uurwerk heen en weer. Gehoor zaamheid, trots en verzet, schaamte en vrees, alles drukt de hond op verschillende wijze door de beweging van zijn staart uit, en die hem van zijn staart berooft, gelijk dat bij enkele soorten van honden doorgaans geschiedt, beneemt hem net beste werktuig der spraak, door de natuur hem gegeven. Volgens bericht uit Panama van 2 Augustus zijn de vreemdelingen aldaar zeer lij dende aan koortsen. Mr. Etienne, de onder-direc teur der kanaalwerken, en andere opzichters zijn reeds aan de gevolgen der heerschende ziekte overleden, en de sterfte onder de arbeiders is zeer groot. De hospitalen zijn zeer ondoelmatig ingericht. Te Weenen stortte Zaterdag j 1. mid den op den dag een huis van vier verdiepingen plotseling ineen. De vier verdiepingen stortten gelijktijdig in en het front van het huis scheurde en viel ineen met een donderend gekraak. In een oogenblik was het huis één groote puinhoop. In het gebouw woonden verscheiden huisgezinnen, doch gelukkig waren er juist weinigen te huis. Zoover men de puinhoopen heeft kunnen op ruimen, is slechts één doode voor den dag ge haald en zijn twee gewonden gevonden. Dit on geluk was ditmaal niet het gevolg van de zorge- looze bouwmethode onzer dagen, daar het door ouderdom en bouwvalligheid was, dat het huis is bezweken. Aan het station van de Nederl.Rijn- spoorvveg-maatschappij te Veenendaal maakte eergisteren-avond een beschonken militair het den reizigers zoo lastig dat zij den trein niet durfden ingaan. Hij dreigde ieder met zijn bajo net, en een flinke kloppartij had er plaats. Met geweld moest hij worden tegengehouden. De toe gang tot den trein werd hem verboden, en hoe wel hij reeds een plaatsbiljet had genomen, moest hij de reis, zoo goed en kwaad het ging, naar Nijmegen te voet afleggen. De Chineesche gezant bij het Duit- sche Hof heeft te Kiel eenige torpedo's besteld. Voorloopig heeft hij 160,000 mark aan die „5e- schavingsmiddelen" besteed. Zaterdag-avond heeft in een publiek huis te Leiden eene vrouw ongenoegen gekregen met zekeren K. uit Amsterdam. In dien twist nam K. een revolver en schoot haar in het hart, waarop de dood bijna onmiddellijk volgde. Daar na trachtte hij zich zelf van het leven te be- rooven door zich in het hart te schieten. Hoe wel doodelijk getroffen, heeft hij eer.e volledige bekentenis aan den commissaris van politie afge legd, waarna hij na het Academisch Ziekenhuis is overgebracht, terwijl het lijk der vrouw door de politie in beslag genomen is. Het volgend feit wordt door de Stoom- post aan een Amerikaansch blad ontleend: „Bij het jongste onweer is de bliksem langs den te- lephoondraad in de woning van den heer Osborne geslagen en heeft aldaar groote verwoestingen veroorzaakt. De gewezen burgemeester van Am sterdam heeft, volgens het Geïll. Pol. Nieuws, dezer dagen een brief ontvangen vol met bedrei gingen, waarin o. a. niet meer of minder werd gezegd, dan dat zijn prachtig huis in de asch zou worden gelegd. Wraak, omdat die heer den schrijver vroeger niet geholpen had, was de oor zaak van dit schrijven. Aan het voornemen tot brandstichting zou geen gevolg worden gegeven, als hem jaarlijks f 300 werd uitgekeerd, benevens eene som van f 150. Eenige soortgelijke brieven en briefkaarten volgden. En de politie, hiermede in kennis gesteld, mocht het genoegen smaken den schrijver spoedig in handen te krijgen. Het bleek te zijn zekere J. B., een ontslagen kolo nist, die ook reeds vroeger wegens diefstal was veroordeeld geweest. Prof. Pictet, de ontdekker van de vloeibare zuurstof, heeft een verbeterde stoom boot uitgedacht, die een afstand van zestig kilo meters in het uur kan afleggen. Reeds is een modelschip gebouwd, waarmede binnen kort een proeftocht op het meer van Genève zal worden ondernomen. Woensdag-avond is in de wijk Brot- teaux te Lyon een vreeselijke brand uitgebroken, waardoor bijna een geheel blok huizen, tusschen de avenue de Saxe, de place Saiut-Pothin, de rue Cuvler en de rue de Vendóme gelegen, in de asch is gelegd. Het vuur woekerde met zulk een verbazende snelheid voort, dat de bewoners op zijn best het leven hebben kunnen redden. Enkele burgers gaven daarbij groote blijken vau moed en zelfopoffering. Een jongmensch redde met eigen levensgevaar twee jonge meisjes, door ze met aan elkander geknoopte lakens naar beneden te laten zakken. Het vreeselijkste schouwspel leverde de redding op van een veer tienjarig meisje, dat zich reeds tien minuten, buiten het venster hangende, aan een ijzeren stijl had weten vast te klampen en eindelijk, dank zij de onverschrokkenheid van twee toeschou wers, uit haar gevaarlijke positie werd gered. Ver scheiden personen sprongen uit de bovenverdie pingen op de inmiddels op den grond uitgesprei de matrassen en bekwamen daarbij lichte kneu zingen. Ernstige persoonlijke ongevallen zijn ge lukkig niet te betreuren, maar de geldelijke schade is zeer belangrijk en drukt voor een groot deel op de werkende klasse, waarvan verscheiden fa- miliën door dit onheil in de diepste ellende zijn gestort. In de Zuiderzee bij de Ramspol onder de gemeente Kampen is Vrijdag drijvende ge vonden een gesloten flesch, binnen welke een papier is geplakt op hetwelk geschreven staat: „Wij zijn op 28 Juli bij de Doggersbank vast geraakt; wij lijden grooten honger. Brik Victoria van Rotterdam, kapitein Jan ter Veen." Het Mormonisme heeft sederteenigen tijd in Noord-Duitschland een vruchtbaren bodem gevonden. Te Kiel bestaat een Mormonengemeen- te vau 60 leden, en die te Lubek en te Altona moeten talrijker zijn. De aanhangers van de leer der „Heiligen,, zijn voor het meerendeel lieden van den zoogenaamden minderen stand, arbei ders, kleine handwerkslieden enz Maar vooral op het platteland in O >st-Holstein, onder de arbei ders der landgoederen, worden zeer veel belijders van het Mormonisme gevonden. H :t verbreiden der leer is stil, maar daarom niet minder zeker in zijn werk g gaan. Aan de kinderen worden Mormoonsche leerboekjes en geschriften uit gedeeld, om zoo het eerste zaad te strooien terwijl de volwassenen bekeerd en versterkt wor den door tractaatjes en liederen. De politie wijdt aan deze secte onverpoosd haar aandacht. Suhr- ke, de Mormoonsche zendeling die deze uitkom sten verkreeg, en als Amerikaansch onderdaan reeds tweemalen over de grenzen gebracht werd is onlangs, toen hij toch te Kiel terugkeerde, in hechtenis genomen. Op den Stoomtramweg Leiden Kat wijk hebber, twee ongelukken plaats gehad. Nabij Katwijk a/Z. is een vijfjarig kind aan hoofd en borst overreden, met het gevolg dat het onmid dellijk een lijk was; en later viel tusschen Kat wijk-buiter. en Katwijk-binnen een schoolknaap van het balkon, waardoor de wielen hem over een der beenen gingen. Franz Lachner, de oude maar nog krach tige Münchener toonkunstenaar, staat bekend als een tegenstander der richting van Richard Wag ner. Hij wil echter evenmin gerekend worden tot de volgelingen van de tegenpartij, met name van Johannes Brahms. Men verhaalt van hem, dat hij dit eens zeer kort en kernachtig heeft verklaard in een antwoord, dat echter onmogelijk anders kan worden gegeven dan in de taal waarin het gesproken werd, namelijk het Ober-Bayerische dialect. „Zijt gij Wagnerianer?" vroeg iemand hem. uNa," luidde het antwoord. „Zijt gij dan Brahmsianer?" was de tweede vraag. Na," was nogmaals het antwoord. „Maar wat zijt gij dan vroeg nu de ander. „7 bin selber aner" was het antwoord. De schatrijke Amerikaan Mackayis dezer dagen te Brussel aangekomen in een salon rijtuig op zes wielen, waarin hij altijd op het vasteland reist en dat aan spoortreinen en stoom trams kan worden aangehaakt. Die waggon werd te Parijs voor hem gemaakt en is voorzien van alles wat eenigszins strekken kan om het den eigenaar aangenaam en gemakkelijk te ma ken. Maar goedkoop reist de millionnair niet in zijn eigen rijtuig. Hij betaalt op zijn reizen voor 24 plaatsen eerste kiasse. Een geheimzinnige zaak houdt de bevolking van Yalencienne op dit oogenblik be zig. Een ambtenaar dier stad, de heer Guyot, bracht een bezoek aan zijn schoonbroeder, den heer Morelie, die blind en bedlegerig was, toen plotseling eenige schoten vielen en de eerste in onderlijf en borst zwaar gewond werd. Na inge wonnen iuformatiën vernam men, dat de dochter van den heer Morelie dezer dagen door een com- missionnair een revolver had laten koopen en den man voor zijn boodschap zeer ruim beloond had. Valt hier aan zelfmoord of aan moord te denken? dit is de vraag, met welker beantwoording de justitie zich belast. Toen Vrijdag-avond 11. op Z. M. ram- 6chip Schorpioen, te Nieuwediep, electrisch licht ontstoken was, werd 't op den Zeedijk van Tes- sel, voor 't Oudeschild, waar eene groote menigte naar] 't schoone Kunstlicht stond te kijken, zoo licht, dat mer. zonder veel inspanning eene cou rant kon lezen. De afstand was ruim 2 uur. Graaf Moltke, Kopenhagen passé erende om zich naar Stockholm te begeven, bezocht Maan dag jl. Tivoli in de Deensche hoofdstad. De mu ziekkapel hief toen te zijner eere het Heil Dir im Siegeshranz aan. Het publiek applaudisseerde, en de kapelmeester gaf aan 't verlangen tot her haling gehoor. Doch dit verdroot de echt Deensche partij, die Donderdag, toen er weder concert was, in groote getale opkwam en den kapelmeester met gefluit en gesis ontving. Hij glimlachte en liet toen het Deensche lied „de dappere land soldaat" spelen, waarop het rumoer nog meer toenam. Ten slotte behaalden de hoera's de over winning op het gefluit. Uit Maastricht wordt geschreven:Bij een deze week alhier plaats gehad hebbende veiling van afgekeurde militaire kleedingstukken en andere voorwerpen, werd alles op een paar kleine koopjes na, zooals later bleek, door „de vereeniging" gekocht, zijnde eenige broeders uit het Noorden, in afspraak met de Maastrichtsche aldaar tegenwoordige koopers, en dit voor een bedrag van 192 gulden. Hierna werd het door de gezamenlijken koopers, circa 60 getal, opnieuw in veiling gebracht en ging de partij 240 gulden hcoger dan zij bij inkoop had gekost. Nu was het eene kleine vereeniging, die eigenaars waren geworden en het weder in koop brachten en hierbij eene winst van 223 gulden deelden. De nieuwe bezitters stelden het weder in koop en maakten insgelijks eene winst van 91 gulden. Deze ma noeuvre herhaalde zich nog een vierde, vijfde en zesde maal en er werd nog successievelijk 33, 23 en 13 gulden verdiend. De slotsom was dat het rijk voor de verkochte goederen 192 gulden kreeg, en de leden van de vereeniging niets te verkoo- pen gehad hadden en 623 gulden deelden. Dezer dagen had in de Freiheitsstrasse te Muhlheim een zeldzaam tooneel plaats. Tegen den muur zat een beschonken kerel, terwijl zijn vrouw met een zuigeling op den arm de straat op en neder liep en het wicht aan de voorbijgangers te koop aanbood, daar haar man aan den dran verslaafd was en niet voor het kind zorgen wilde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2