BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. makkelijk niet kan geschieden. Een ver- eischte voor de naturalisatie is namelijk, dat voor het gerechtshof bewezen worde, dat de verzoeker vijf jaren in Amerika heeft gewoond, zich als een man van goed zedelijk karakter heeft gedragen, en gehecht is aan de beginselen der constitutie en gezind om de goede orde te bewaren. De bladen meenen, dat als hij met moordplan nen blijft omgaan, deze voorwaarden niet vervuld zijn. In dato 20 Aug. wordt uit Athene geschreven: Volgens een zooeven ontvan gen telegram uit Sourpi is den Turken na een levendig debat toch vijf dagen uitstel gegeven voor de ontruiming van het 2e gedeelte land, en wel door de internatio nale commissie zelve. Op aandringen van de Grieksche commissie voor den aanvoer van levensmiddelen van het bezettingskorps is echter bepaald, dat de 2e en 4e afdeeling land te gelijkertijd zullen ontruimd worden Amsterdam, 23 Aug. Iu de vorige week ia de heer G. J. Boissevaio, 18jarige zoon van den heer J. Boisaevain, directeur der Maatschappij Nederlandop treurige wijze om het leven ge komen; door een misstap van het stoomschip Prins van Oranje, in de Eietlanden, in 't water gevallen, is hij verdronkeD, Herwijnen, 23 Aug. Zaterdagmiddag is in de rivier de Waal een 17-jarige jongeling van een opsleepend schip gevallen en verdronken. Tot op dit oogenblik is zijn lijk nog niet opgevischt. Krimpen a/d IJsel, 23 Aug. Zondag 11. was een aantal menschen tegenwoordig bij de aankomst der Goudsche stoomboot, die van eene extra reis bij gelegenheid van de Rottardamsche kermis huiswaarts keerde. Toen de boot had aan gelegd en de passagiers aan wal waren, stortte plotseling het hoofd der stoomboot inéén, met het gevolg dat een vijftigtal menschen in de rivier vielen. De ontsteltenis was groot, maar kon spoe dig bedaren, daar gelukkig allen gered werden. Appingadam, 23 Aug. Gisteren is een drie jarig meisje in een moddersloot gevallen en on middellijk gestikt, niettegenstaande de moeder, die in de nabijheid op het veld werkzaam was, haar dadelijk ter hulp snelde. Rotterdam, 23 Aug. Zaterdagnacht is een hevige brand ontstaan bij den bakker v. d. B. aan de Boompjes alhier, die des nachts met zijn familie zeer laat van de kermis was thuisgekomen. Tegen kwart voor drieën ontdekte een der huis- genooten den brand, die buitengewoon snel in omvang toenam. De vader, die zijne kinderen wilde redden, is door den rook gestikt, zoo ook een meisje van 17 en een jongen van 15 jaar. Het huis is geheel uitgebrand. Zijne vrouw was met twee der andere kinderen uit de stad. De aangrenzende gebouwen hebben alleen waterschade geleden. Bergen op Zoom, 23 Aug. Eergisteren-nacht is een hovenier in de haven gevallen en verdron ken ten gevolge van dronkenschap. Zijn lijk is later opgevischt. Een zeer listige bedriegerij wordt in practijk gebracht bij den verkoop van zoogenaamde „Essigspirit" of „azijn-essence." De reiziger van de een of andere firma (Schurk Co.) vertoont aan zijn klanten een fleschje essence, en beweert dat hij schoon water daardoor in azijn van vol doende sterkte veranderen kan. De proef, wordt genomen, de sterkte gepeild met den azijnweger en inderdaad, men heeft een vocht, dat de ver- eischte dichtheid en daarbij een azijngeur bezit. De klant koopt nu onmiddellijk een flinke hoe veelheid van het wondervocht (a 75 mark de 100 kilogr.) en is schandelijk bedrogen. De stof bestaat hl. uit een keukenzout-oplossing, vermengd met sterKen azijn. De azijnweger, welke alleen de zwaarte van het vocht aangeeft onverschillig wat daarvan de oorzaak zij is hierbij de medeplichtige van de zwendelaars, waarvoor wij bij deze waarschuwen. De Rue Montmartre wordt van alle wegen te Parijs het meest door rijtuigen en voetgangers bezocht. Men heeft berekend, dat er dagelijks gemiddeld 100,000 rijtuigen door de straat komen, hetgeen meer dan 3600 per uur en meer dan 60 per minuut maakt. Koning Kalakaua heelt gedurende zijn verblijf te Parijs ook de electrische tentoon stelling bezocht en alles met belangstelling be zichtigd. Het schijnt den Australischen vorst goed bevallen te zijn in de Eransche hoofdstad, maar hij maakte tegen den Minister van Buitenlandsche Zaken een opmerking, die meer oprecht was dan beleefd. „Ik bewonder Parijs," zeide hij, „het is een stad met prachtige paleizen. Maar waarom toch tracht gij, die zulke heerlijke openbare ge bouwen hebt, niet mooier menschen te vinden om er in te zetten? De schoonheid van uw pa leizen is in schreeuwende tegenstelling met het alledaagsch voorkomen hunner bewoners." Een geneeskundig tijdschrift deeltde de waarnemingen van een dokter mede, die met groote nauwkeurigheid de uitwerking van het rooken op jongens heeft gadegeslagen. Hij nam te dien einde acht en dertig jongens van negen tot vijftien jaar, en onderzocht hen. Bij zeven en twintig van dat getal ontdekte hij nadeelige gevolgen van de rook-gewoonte. Bij twee en twintig waren er verschillende storingen in den bloedsom loop en spijsvertering, hartkloppingen min of meer smaak in sterken drank. Twaalf hadden dikwijls neusbloedingen, tien sliepen onrustig, en twaalf hadden verzwering van het slijmvlies in den mond, die overging toen zij eenige dagen achter een niet rookten. De dokter behandelde hen allen wegens zwakte, maar met weinig uitwerking, tot dat zij het rooken nalieten, en toen kwamen ge zondheid en kracht spoedig terug. Om een bewijs aan te halen, zegt het Bat. Hbl., van de welvaart, die er over het al gemeen onder de Chineezen te Batavia heerscht, diene de vermelding van het feit, dat de winsten van den pachter van het tjapdjikie-spel gewoon lijk per maand niet minder dan f 10,000 netto bedragen. Dit is geen uit de lucht gegrepen cij fer, doch ons genoemd en aangetoond door een Chinees die met het zoo verderfelijke spel in nauwe betrekking staat. Vooral, zegt hij, na de invoering of liever toelating der zoogenaamde tambangans, zijn de winsten van den pachter enorm toege nomen. Een modern huwelijk. Voorde rechtbank te Bucharest kwam onlai.gs een proces in be handeling, door de echtgenoote van Generaal Cornesco tegen haar man ingesteld, omdat deze haar niet naar een badplaats wilde laten gaan. De dame bewees met attesten van doctoren dat het bepaald voor haar gezondheid noodzakelijk was, te Gleichenberg de baden te gaan gebrui ken. Zij had haar man een jaarlijks inkomen van 1000 dukaten mede ten huwelijk gebracht; hij kon dus wel die kleine uitgaaf voor haar doen. Zij eischte daarom dat de rechtbank den Gene raal zou veroordeelen tot betaling van 3000 franks, ter bestrijding der kosten van haar ver blijf te Gleichenberg. Generaal Cornesco hield vol, dat het hem onmogelijk was zijn vrouw naar de baden te laten gaan. Zijn geldmiddelen veroorloof den htt nitt. Zij had hem wel een inkomen van 1000 dukaten meegebracht, maar die som moest getrok ken worden van een landgoed dat haar vader in pacht had, en de oude heer dacht er niet aan die jaarlijksche rente te betalen. Na een lang durig debat besliste de rechtbank, dat Mevrouw Cornesco een som van 2000 franks voor het genoemde doel mocht uitgeven, te dekken uit het door haar als bruidschat meegebrachte in komen. Bij het vernemen van dat vonnis zat de Generaal als versteend, terwijl mevrouw hem met een zegepralend lachje toeknikte en de zaal verliet. In de Nouveau Temps", een te St. Peters burg verschijnend blad, leest men de volgende advertentie: „Een keukenmeid zoekt plaatsing. Zij is bekwaam in haar vak en maakt nooit misbruik van sterken drank." In het Czarenrijk schijnt de schoone sekse den heeren der schep ping in het verzwelgen van spiritualiën niets toe te geven. Zakkenrollers, die eigen rijtuig hou den, zijn wel een bewijs, dat de weelde tegen woordig toeneemt. Onlangs werden een paar Berlijnsche jonge dames door twee van die fashionable boeven bestolen. De dames kwamen van een oogstfeest te Reinickendorf en waren in ver legenheid, hoe zij naar de stad terugkeeren zou den, toen twee heeren haar een plaats in hun eigen equipage aanboden, tot aar. het station van de tram. Zij namen dat aanbod gaarne aan, en stapten op de bepaalde plaats uit onder vriendelijke dankbetuigingen. Maar toen zij even daarna in de tram wilden stappen, bemerkte de eene dat zij haar horloge met gouden ketting en de andere dat zij haar geldbeurs kwijt was, en dat de twee galante heeren die als aandenken aan hun ritje meegenomen hadden. Mr. A. D. de Vries geeft uit deDuit- sche Rijkslanden de volgende ware anekdote In zeker stadje, niet ver van Metz, was een Kaiserlich-Königlicher Oberförster aangesteld, die wegens den hoogen toon, dien hij steeds aansloeg, niet bemind was. Hij was dan ook met den Herrn Apothecar, den Notar en den Postmeister gedwon gen, aan een vast tafeltje a part in een koffiehuis zijn Seidel te drinken, daar niemand dan nood zakelijkerwijze zich met deze heeren inliet. De Frau Oberfórstin, zijn echtgenoote, was zoo mo gelijk, nog hooger in de wapens dan baar ge maal, en als zij in een winkel iets bestelde, heette het altijd ten slotte: Dieses müssen Sie besorgen bei der Frau Kaiserlich-Königliche Oberfórstin! Al die trots en eenige kwellingen van de zijde van mijnheer begonnen eindelijk de inwoners van het stadje te vervelen, en op een goeden dag deden zij mijnheer en mevrouw in den ban door te verklaren, dat zij niets meer leveren zouden aan den Kaiseriich-Königlichen Oberförster noch aan zijne vrouw. Men kan zich hun toestand denkengeen slachter wilde meer vleesch leveren, geen melkboer meer melk, en moeielijk ging het aan, deze dagelijks zoo dringende levensbehoef ten van elders te laten komen. Het einde van de historie was, dat de Kaisei lich-Königlicher Oberförster, deze quarantaine moede, verplaatsing aanvroeg, welke, tot vreugde der inwoners van bedoeld stadje, door de Regeering ingewilligd werd. In het station van Noyelles ontstond in de vorige week over plaatsen in een waggon een twist tusschen den heer de Douville Maille- feu, afgevaardigde, en een reiziger. Deze schold den heer de Douville uit voor „radical de car ton" en wierp diens valies uit het portier. De heer de Douville beantwoordde deze beleefdheid met een paar muilpeeren. Toen begon eerst het leventje en de waggon werd herschapen in een poli tiek worstelperk. De kloppartij nam eerst door de tusschenkomst van den stationschef een einde. De Londensche stalhouders en huur koetsiers hebben den Minister van Binnenland- sche Zaken hun nood geklaagd over het nadeel dat hun toegebracht wordt door de spoorweg maatschappijen. In den laatsten tijd zijn de spoorweg-maatschappijen nl. begonnen met hun eigen omnibussen van en naar hun stations te laten rijden en komen zelfs geheele gezinnen, die naar het station gebracht moeten worden, aan hun huis afhalen. De huurkoetsiers, die anders heel wat fooitjes opstaken voor pakjes buitenop en door de berekeningen van het tarief voor kin deren, lijden door de voorkomendheid der spoor weg-maatschappijen groote schade, en wendden zich daarom tot den Minister. Maar het is zeer te betwijfelen of het hun iets helpen zal, want het publiek is door den nieuwen maatregel zeer gebaat. Tegenwoordig worden groote hoeveel heden vruchten, en wel voornamelijk appe len, uit Amerika naar Engeland verzonden, die hun frisschen en aangenamen smaak geheel behouden, en wel doordat zij eenvoudig gewik keld worden in een papier dat gedrenkt is in een alcoholische oplossing van salicylzuur; na droging zijn deze papieren voor het gebruik ge reed. Men zou, nu de appeltijd zoetjes aan begint te naderen, eens proeven kunnen nemen op deze wijze de appelen en peren beter te kunnen bewaren. Een ooggetuige vertelde onlangs een aardige anekdote van den bekenden goochelaar Bellachini. Hij was eens op een zomer te Kissingen, at dagelijks aan de table d'höte en had zich door zijn aangename,! gezellige manieren algemeen bemind weten te maken. Onder de gasten bevond zich een heer, die de vervelende gewoonte had, achtereenvolgens al de broodjes uit het korfje dat op tafel stond, alleen op te eten, zoodat er voor de anderen niets overbleef. Die gulzigheid werd algemeen gelaakt en Bella chini sprak met een paar vrienden af, om den ongemanierden slokop eens een gevoelige les te geven. Argeloos had deze op zekeren middag het onder zijn bereik staande korfje weer geledigd, toen volgens afspraak eerst een, toen een tweede en een derde onder de aanzittenden zijn verwon dering te kennen gaf, dat er geen broodjes op tafel waren. „O, heeren," zei Bellachini, „dat komt omdat deze heer volgens gewoonte weer al de broodjes weggenomen heeft." Eu zich tot den man wendend vervolgde hij„zoudt gij voor de zen enkelen keer niet zoo vriendelijk willen zijn om de broodjes terug te geven? Zij behooren toch eigenlijk in het korfje en niet in uw zak ken!,, De aangesprokene is eerst stom van verbazing en dan barst hij los.- „Mijnheer! wat durft gij te zeggen?" „Met uw verlof," valt de goochelaar hem in de rede„Gij kunt toch niet ontkennen, dat gij uwe zakken vol kadetjes hebtEn eer de verblufte man er iets tegen doen kan, haalt Bellachini uit al de zakken van zijn jas, kadetjes, het eene voor, het andere na, en legt ze lachend op de tafel. De gulzige brood- verslinder verliet onder luid gelach de eetzaal en werd er niet meer gezien. Volgens een statistiek van het Medisch congres te Londen, zijn er tegenwoordig ongeveer 180,000 dokters op de wereld. Daarvan hebben 12,000 geneeskundige werken geschreven. Voorts blijkt, dat de Amerikanen de meeste wetenschap pelijke ggschriften uitgegeven en dat de Engelsche dokters beter dan die van cenig ander volk voor hun eigen gezondheid zorgen. Weer een bewijs van den practischen Engclschen geest. Charité bien ordonnée commence par soi-même! Een Engelschmau voer gedurende zes weken dagelijks met een Rijnstoomboot van Mainz naar Keulen vice-v'ersa. De kapitein ver wonderd over zulk een aanhoudend heen en weer varen, ofschoon delandstreken ginds tot de schoonste der wereld behooren, zei op zekeren dag: „Ik ge loof Sir, dat onze Rijnstreken u uitmuntend be vallen, omdat gij de vaart zoo geregeld mede- maakt." "Ach wat, Rijnstreken," antwoordde de zoone Albions, „ik ben in Napels, in Kon- stantinopel, in Weenen, in Londen, Parijs en Berlijn geweest, en heb nog veel mooiere streken gezien; maar zulke lekkere pannekoeken als hier bij u aan boord gebakken worden, heb ik nog nergens ter wereld gegeten." In een onaanzienlijke buurt van de Engelsche stad Bedford woonde sedert jaren een weduwe, met haar zoon, een jong geneesheer. Zij hadden het eerst zeer armoedig gehad, en eerst langzamerhand was hun toestand, door de vlijt en bekwaamheid van den jongen dokter, beter geworden. Eenigen tijd geleden overleed de moe der, en op den dag harer begrafenis vernam haar diepbedroefde zoon van een notaris, dat zijn moeder schatrijk was geweest. Zij had echter gemeend, dat het beter voor haar zoon zou wezen als hij door eigen kracht, zonder behulp van zijn geld, zich een positie in de m aatschappij moest ver schaffen, en bad zich, om zijnentwil, een leven vol ontberingen getroost. Diep getroffen door die zelfopoffering, wilde de jonge man het geld zij ner erfenis niet tot zijn eigen voordeel besteden. Hij liet op het graf zijner moeder een fraai ge- den kteeken oprichten er. stichtte van de overblij vende som een ondersteuningsfonds voor weezen uit den fatsoenlij keu stand. Toen Madame Pasta, deberoemdelta- liaansche zangeres, te Londen gastrollen gaf, werd zij eens door ongesteldheid verhinderd aan het da capo roepen van het publiek gevolg te geven. Daar het geroep echter telkens opnieuw begon, liet de Diva het volgende verzoek tot de Mylords en gentlemen richten: „Wilt gij niet zoo goed zijn eene lijdende zangeres evenzoo te ontzien als uwe renpaarden, aan wie gij, als zij eenmaal de baan hebben afgelegd, geen da capo toeroept maar eene flesch portwijn geeft?" Twee inlanders op Goenoeng Sahara (O. I.) moesten eenigen tijd geleden een grooten boom omhakken. Elk had daarvoor een groote bijl en juist wilde één van zijn weiktuig gebruik maken, toen de bijl uit de steel lossprong en den man op het hoofd trof, waardoor hij be wusteloos op den grond viel. De boom wordt nu door de inlanders als heilig beschouwd, en niemand waagt het thans een hand aan dien boom te slaan. Een luchtreiziger, Adolphe genaamd, is te Montpellier opgestegen, doch niet meer gezien. Men vreest, dat de ballon naar zee ge dreven en de reiziger verdronken is. Een karrepaard, dat in de avenue de l'opéra te Parijs plotseling woedend werd, greep zijn voerman met de tanden bij den schouder, wierp hem op den grond, trapte hem en begon, na op 's mans borst nedergeknield te zijn hem het vleesch van het lichaam te scheuren. De voerman had er het leven bij gelaten, waren niet eenige moedige voorbijgangers toegeschoten, die hem, niet zonder gevaar, uit zijn positie verlostten. In hoogst bedenkelijken toestand werd de man naar het hospitaal overgebracht. Uit een „dictionnaire de commerce et de navigation" van het jaar 1859 citeert de „Figaro" het woord „Gambetta," zijnde een in houdsmaat van 1214 liter voor droge waren, te Genua in gebruik. Eene vrouw die hare ganzen van de spoorbaan tusschen de stations St.-Denis-de-Pils en Contras wilde verwijderen, werd door den sneltrein van Parijs verrast. Het lichaam van de ongelukkige werd geheel doormidden gesneden. Onder de Ameri k a a n s ch e studenten, mannelijke zoowel als vrouwelijke, is het geene zeldzaamheid, dat zijn hunne vacantiën als be dienden iu zomerhötels doorbrengen. Een student van het Dartmouth-College schrijft o. a. uit White Mountains aan de Boston-Courier een brief over zijne ondervindingen als kellner, volgens welken hij in zeer goed gezelschap schijnt te zijn en onder de bedienden, voor een goed deel uit stu denten bestaande, dikwijls een betere toon heerscht dan onder de gasten. Te Millau wilde dezer dagen een vrouw haar lamp met petroleum vullen, maar had daarbij het ongeluk een gedeelte van den inhoud der kan op de gloeiende kachel te storten. Onmiddellijk stonden zij en haar beide kinderen in lichte laaie vlam. De vrouw dacht er niet aan, zich zelve te redden maar had de tegenwoordigheid van geest, haar beide kinderen in koud water te dompelen, waardoor de vlam men onmiddellijk uitgedoofd en deze behouden bleven. De trouwe moeder is deerlijk gebrand en zal haar zelfopoffering waarschijnlijk met den dood bekoopen. Bij een uitbarsting van den bran- denden berg te Solingen is een huis plotseling ir. den openslijtenden grond verzonken. Verscheidene menschen kwamen daarbij om het leven. Om trent de oorzaak van dien onderaardschen brand is men het nog altijd niet eens. Velen zijn van oordeel, dat het te wijten is aan het ontvlammen der gassen van een petroleumbron, door het ge deeltelijk nog brandende puin dat daar neerge gooid werd. Uit Amsterdam w ordt ge meld: da t een omnibus, die geheel met menschen was gevuld, op zijn terugreis van Bussum door het breken van de as in de Weesper trekvaart gevallen is, waarbij een der passagiers het leven zou hebben verloren. Epileptische aandoeningen worden min of meer verdacht, als zij bij herhaling ver oorzaken, dat een reiziger, die een kaartje voor de derde klasse op den spoortrein heeft, in den waggon van de eerste klasse plaats neemt. Zoo althans scheen de Engelsche rechter er over te denken, die dezer dagen te Hammersmith een naar zijn voorgeven aan epileptische aanvallen onderhevig man, wegens een herhaaldelijk ver keerd plaats nemen in den trein, tot 40 shillings boete veroordeelde. Uit Napels wordt geschreven, dat een boot met vier Italiaansche officieren en twee Duitsche dames op de wateren van Ischia door den wind is omgeslagen. Twee officieren verdron ken. De overigen worstelden den geheelen nacht tegen de woedende golven, en werden den vol genden ochtend gered door een boot, die zich naar Ponza begaf. Belangstellenden in de zoo genaamde hongerkuren van Dr. Tanner kunnen wij mede- deelen dat de beruchte vaster niet dood is, maar zich in blakenden welstand bevindt, en voornemens is eerlang een nieuw vasten te be ginnen, die nu eens op zijn minst 90 dagen du ren zal. Deze Amerikaausche boeren bedriegerij schijnt dus nog niet tot haar einde te zijn ge naderd. Zondag-middag werd de jongedochter B. K. tusschen Maarssen en Utrecht door den spoortrein van Amsterdam overreden. Willende wijken voor den ran Utrecht komenden trein, had zij dien van Amsterdam niet opgemerkt en werd door dezen getroffen. Het hoofd werd haar letterlijk van den romp gesneden en hare beide beenen verbrijzeld. Het ongeval greep plaats nabij een land-overweg, voor welker afsluiting de eige naars zeiven verantwoordelijk zijn, zoodat liet geheel aan eigen schuld is te wijten. De machi nist van den trein die haar overreed, stopte en keerde terug in de hoop dat zij nog niet doode- lijk was getroffen. Zij was echter reeds een lijk en men nam dat in den bagagewagen mede naar Utrecht. De stationschef zond natuurlijk onmid dellijk naar de politie, doch deze meende zich de zaak niet te moeten aantrekken, omdat het ongeval onder de gemeente Zuijlen had plaats gevonden. Eerst nadat de familie van het meisje zich aanmeldde, werd door den officier van jus titie vergunning gegeven tot afgifte van het lijk, dat inmiddels van 4 tot 11 uur 's avonds in een bagagewagen op het station van den Rijnspoor weg had gestaan. In Nederland bestaan 53 lloogere Burgerscholen voor jongeus, met 616 leeraren; „eigenlijk zegt de opsteller der „Graphische Statistiek" no. LXVI in het N. v. d. D. zijn dit slechts 600 verschillende personen, daar et 16 leeraren aan meer dan één inrichting werk zaam zijn. Hiervan bezitten 145 den titel van doctor en 34 dien van candidaat. Te zameu ge~ nieten zij ongeveer een millioen gulden aan sala rissen. De Gazette Medicals de St. Petersbourg be rekent, dat het aantal sterfgevallen over heel de aarde 67 per minuut bedraagt, dat der geboor ten 70. Hierbij is de sterfte in een der landen waar die 't geringst is, tot grondslag genomen. De Fransche di ch t er Pir o n ee n s ch erp opmerker, beweerde, dat men aan de boeken, eene dame gelezen had, kon zien op welk stan< punt van geestesbeschaving zij stond, ja, dat me

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2