NIEUWE No, 513. Zondag 28 Augustus 1881. 6e Jaargang. Voorheen en thans. BUITENLAND. 0,06 Een moordgeschiedenis. HAIRLKMSCHE C01IR4IT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1,— Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA HON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiè'n worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPEKS LAURET. Het jongste nummer van het Schwarze Blatt bevat eene interessante beschouwing over de oude Germanen en hunne nako melingen, Wjj ontleenen daaraan net vol gende »Wat is eigenlijk Germaansch? vraagt het blad. 't Best leeren we zulks uit de geschie denis. Doch aangezien de gebreken der oude Germanen niet navolgenswaard zijn, zoo zullen wij hen door hunne deugden en goede beginselen hebben te karakteriseeren. Onze voorouders hadden naast vele slechte, in derdaad vele goede eigenschappen. Nadat het Christendom thans gedurende vele eeuwen is doorgedrongen, zoude men ineenen dat de gebreken der oude Germanen totaal ver dwenen waren en plaats hadden gemaakt voor hunne deugden. Helaas! wij moeten het erkennen, dat de Germaansche rassen sinds den bloeitijd der middeleeuwen we derom achteruit zijn gegaan en zoo hebben wij in vele opzichten slechts de zonden onzer voorouders behouden en hunne voor treffelijke hoedanigheden verloren door de moderne beschaving, het graf der eenvoud, kracht, trouw en eerlijkheid. Laten we b. v. eene vergelijking maken tusschen hunne levenswijze en de onze. Tacitus, de oude Romein, die niet lang na de geboorte van den Heiland leefde, en an dere historici schrijven over ouze stamva ders het volgende: Alle Germanen hebben sprekende, blauwe oogen en blond haar. Zij zijn kloek van gestalte, doorgaans acht voet groot en bezitten gespierde ledema ten. Hunne kleederdracht bestaat uit eenige beren-, buffel- en geitevellen. De meisjes en vrouwen zijn schoon, van rijzige ge stalte en doen in lichaamsgrootte en ge spierdheid voor de mannen niet onder. Is het gevecht twijfelachtig of willen de man nen vluchten, dan treden de vrouwen met schild en speer gewapend op en het gevecht neemt opnieuw een aanvang. Ofschoon zij veel eten en drinken, zijn fijne, prikkelende en gekruide spijzen, voor hen onbekende zaken. Zij eten het wild hunner velden en wouden, het vleesch hunner huisdieren, ha- verbrij, kaas en melk en zij drinken bier, een bedwelmende drank, dat zij uit gerst en graan weten te brouwen. Ook de mee, die zij uit honing en water bereiden, be hoort tot hunne lievelingsdranken. De man nen houden zich bezig met den oorlog eD FE U1LLETON. Vervolg). Hij beproefde allerlei wonderlijke dingen er op te laden, tot dat het hem eindelijk gelukte een zakmesje en een sleuteltje in den loop te stoppen. Hij had de dienstboden wel willen roepen, maar hij hield alleen meiden, en deze zouden niet van veel hulp zijn geweest. Bovendien, het geladen pistool maakte hem gerust, en dus ging hij moe dig naar het achtervenster en keek uit. De maan scheen helder, maar hij zag niets. Dit maakte hem nog moediger. Hij riep dus de lieden daar buiten (als er iemand was) toe, dat hij aankwam, en dat hij den eersten dien hij zag, zou doodschieten, ging naar beneden, ontgrendelde de achterdeur en stond toen in de open lucht. Hij had nog nooit opgemerkt hoe sterk elke boom naar een roover geleek; maar hij greep zijn pistool stevig vast en stapte langzaam naar het kolenhok. Het is verbazend hoe de koude nachtlucht iemands moed afkoelt. Met eiken stap, dien Mr. Pinchbeck deed, wenschte hij op nieuw dat hij maar weêr veilig in zijn bed lag. Het was zoo koud, dat zijn knieën er van knikten en zijn handen er van beefden, zoodat hij bjjna de jacbt, de vrouwen bemoeien zich met den haard en het spinrokken, de slaven bedrijven den akkerbouw en de veeteelt. Als een kind ter wereld komt wordt het op een schild gelegd, koud gewasschen, doch niet in doeken gewikkeld. Genees- heeren bezitten zij niet. Tafels of stoelen zijn voor hen ongekende luxe-artikelen. Zij eten op den grond, op een uitgespreide dierenhuid; zij drinken uit schedels van overwonnen vijanden en uit drinkhoorns, eenmaal het hoofdtooisel van ossen en buf fels. Ruw klinken hunne gezangen, en zoo krachtig dat zij dreunend langs de berg hellingen weerkaatsen. Zij bouwen geen dorpen of steden, ieder neemt een vrije plaats rondom zijn huis en de venster openingen worden met beestenvellen ge sloten. De woningen hunner opperhoofden hebben vensterramen met traliën en zijn voorzien van doorschijnend pergament; ook ziet men er schoorsteenen, terwijl men in de andere huizen aan den rook de vrijheid geeft te ontsnappen waar hij wil. Zij be oefenen de deugd der gastvrijheid in hooge mate. De mannen zijn op de jacht, bij 't gerecht of liggen op een berenhuid uit gestrekt en drinken en versterken hunne ledematen. Zij huwen op gevorderden leef tijd en leven overigens tamelijk zedig en ingetogen. Zoo'n zestigjarige, vrije, reus achtige Germaan leeft op zijn afgebakend en omheind erf als een patriarch onder zijne elf a twaalf reusachtige zonen en zeven a acht herkulische dochters.Zie daar eene korte beschrijving van het: »on- vergeetbaar voorgeslachtvol van bouw en moed en kracht Hoe staat het nu, althans voor een groot gedeelte met de moderne Germanen ge schapen »De kinderen worden een gansch jaar na hunne geboorte zoodanig ingepakt en ingerijgd, dat men geneigd is te gelooven, dat deze verpakkingen geschieden om het jonge mensch te beletten de plaat te poet sen. Voor tijdverdrijf geeft men den klei nen wereldburger een guttapercha-slang in den mond, die hem 's nachts soms in de keel blijft zitten. Worden de kinderen grooter, dan moeten ze gevaccineerd wor den. De kinderen ontvangen een soort voedsel dat wel hun weenen en onrust, geenszins hunne gezondheid en groei be vordert. Is het kind zes jaren oud, dan wordt het in een volgepropte kamer op gesloten school genaamd en zijne tot het besluit was gekomen om maar weder heen te gaar., toen eensklaps een gedaante het kolenhok kwam uitvliegen en een sprong deed om over den muur te komen. Mr. Pinchbeck deinsde terug, maar te gelijk ging op de eene of andere manier, zijn pistool af. Er volgde een rauwe gil; de gedaante stak de armen uit, sprong hoog in de lucht op, en viel voor de wan kelende voeten van Jeremias neer. Hij had gaarne willen wegloopen, maar hij was als aan de plek vastgelijmd. Hij durfde niet roepen, hoewel hij al de vrouwen in huis hoorde gillen en schreeu wen. Hij had een moord gepleegd, naar hij dacht, en hij voelde een stikkende aandoening in zijn keel, die allerakeligst was. Wat moest hij doen? Mevrouw Pinchbeck was, onder luide jammer klachten, reeds half den trap at, met het ge- heele huishouden achteraan. Er was geen tijd tot beraad. Dichtbij was een oude waterput. Hij greep den doode bij zijn ruige buis en smeet hem in den put. De plomp in de diepte klonk zoo akelig hol, dat hij er van sidderde. Hij had maar even tijd om zich eenigszins te herstellen, toen zijn vrouw aan de deur verscheen. Waar zijt ge toch, lieve Jeremias? riep de teedere gade. Hier, lieve. Mij scheelt niets. Toen zweeg hij stil, want hij wist nauwelijks wat te zeggen. kleiue hersens worden met velerlei en moei lijk te bevatten wetenschappen en kundig heden overladen. Later wordt de jongeling tot soldaat gedrild. Hij rookt herbas nico- tianas, dat is tabak met het vergift nico tine, hij drinkt bier waarin het vergiftige belladonna de plaats van den hop vervult; hij eet brood, gebakken van meel waarin een zekere quantiteit krijt is vermengd, vleesch met trichinen, slechte aardappelen met margarineboter, voorts nuttigt hij kunst kaas, Liebig-extract en nog vele andere surrogaten, altemaal producten van de vin dingrijkheid van 't menschelijk vernuft. Met zulk een voedingssysteem zou het natuur lijk een wonder heeten als iemand acht voet groot werd, gezond bleef en een hoogen ouderdom bereikte. De jongelingen zijn vroeg rijp, ze huwen, al verdienen ze te nauwernood genoeg om alleen te kunnen le ven. De meisjes gaan op zes a zevenjarigen leeftijd naar de dansschool. Als ze veertien jaren tellen, lezen ze romans. Op vijftien jarigen leeftijd kennen ze de geheimen van het toilet en worden ze op alle mogelijke partijen en bals vertoond, in een costuum liefst zoo modern mogelijk. Velen zijn op een leeftijd van twintig jaren gelukkige moeders die de kookkunst uit Henriette Davidis' keukenboek hebben geleerd, doch deze afdeeling van het huishoudelijk be stuur onder het beheer stellen van dienst boden.Tot zoover het Schwarze Blatt. Wij zouden er nog bij kunnen voegen dat gelukkige huwelijken meer en meer zeld zaam worden en dat de uithuizigheid een epidemisch karakter heeft aangenomen. De man amuseert zich in de sociëteit of in de moderne bierpaleizen, de vrouw bezoekt concerten, bals en opera's en als ze geëman cipeerd is, wijdt ze hare vrije uren aan de lotsverbetering van de leden barer sexe. Opvoeding der kinderen is bijzaakals ze behoerlijk pevoed worden is 't al wel. Als, op financieel gebied, de uitgaven de in komsten overtreffen, wordt er schuld ge maakt. Ziet men geen kans om het ge duld der crediteuren langer op de proef te stellen, dan verklaart men zich failliet; na de rehabilitatie immers kan het lieve leven van meetaan beginnen en in 't ergste geval is Amerika in weinige dagen te be reiken. Tot zoover de vergelijking. Commentaren zijn, dunkt ons, overbodig. Dit meenen wij echter te mogen constateeren dat het»on- vergeetbaar voorgeslachte in manieren, levens- Maar maar er is een kerel weggeloopen en en ik heb naar hem geschoten; en ik ik wilde, vervolgde hij, dat morgen ochtend nie mand hier kwam eer ik alles heb geëxamineerd, want ik denk dat ik dan wel iets zal kuuncn ontdekken. Hij ging met zijn vrouw weder naar hunne slaapkamer; maar geen slaap bezocht dien nacht zijn oogen meer. Hij overlegde bij zich zeiven om naar New-York te vertrekken, eer er iets ontdekt werd, en hij nam zich voor om zijne vrouw in den ochtend het schrikkelijke feit te openbaren dat hij gepleegd had. Indien het lijk gevonden werd, zou hij terstond in hechtenis worden genomenwant men zou duidelijk zien dat de dood veroorzaakt was door een mesje uit een pistool geschotenen op het mesje stond zijn naam gegraveerd. Toen hij des morgens opstond, ging hij dade lijk naar de noodlottige plek. Er waren geen sporen van het gebeurde, en nadat hij het deksel op den waterpat had gelegd, ging hij eenigszins bedaarder toebereidselen maken om terstond de vlucht te nemen. De akelige gil, dien hij den vorigen nacht had gehoord, klonk hem nog in de ooren. Hij beproefde zich te scheren, maar sneed zich vijfmaal eer hij nog half klaar was. Zijn vrouw merkte zijn ontsteltenis op en vroeg wijze, gewoonten en zeden, in vele opzich ten den toets kan doorstaan met het machtloos, mislijk nageslacht. <r Een der meest bekende chefs van de ni hilistische partij, prins Krapotkin, die te Genève metterwoon gevestigd was, is op bevel van den Bondsraad uit Zwitserland verbannen. Volgens de Deutsche Heereszeitung moet de Russische Keizer het levendigste belang stellen in het leger, ofschoon op een wijze, die wel eenigszins afwijkt van de oude routine. Zijn streven is voornamelijk gericht op het in het leven roepen van een kolossale militiemacht vandaar vermoe delijk het sterke cijfer van 235,000 man voor het leger-contingent van dit jaar. Gambetta heeft aan zijne kiezers een brief gericht, waarin hij verklaart het man daat voor het eerste district van Belleville aan te nemen. Volgens depêches uit Rome gaat het militaire blad Esercito voort, ondanks de tegenspraak van ffavas, waarvan het zegt, dat de jongste ervaring de waardeloosheid heeft aangetoond, verontrustende berichten van de Fransch-Italiaansche grenzen te geven nopens het bouwen van forten en het samentrekken van troepen door Frank rijk. Esercito dringt aan op maatregelen, om de Alpen in staat van verdediging te brengen. Het Lagerhuis heeft bij derde lezing de financiëele wet aangenomen en zich toen tot Zaterdag verdaagd tot sluiting van het Parlement. Het Hoogerhuis heeft de finan ciëele wet reeds bij eerste lezing aange nomen en zal haar morgen afhandelen. Aan de Times wordt uit Konstantinopel geseind, dat de enquête naar het komplot, om den sultan te vermoorden, uitliep op loslating van het drietal beschuldigden, wegens gebrek aan bewijs. De Daily News verneemt uit Rome, dat Gambetta een brief heeft geschreven aan de hoofdleiders der linkerzijde in de Kamer, ontradend een verbond van Italië met Duitschland en Oostenrijk. Hetzelfde blad verneemt uit Marseille, dat de Fransche troepenzendingen naar Algerië op groote schaal hervat worden. De kommandanten der Fransche, Brit- sche en Italiaansche pantserschepen Reine BlancheMonarch en Maria Pia vormen de hem naar de reden er van. Het was niets, zeide hij, maar hij had gaarne dat zij eenig goed in pakte, dewijl hij haar en de kinderen voor eenige dagen bij zijn oom te logeeren zou brengen. Hij begon nu angstig te verlangen om maar weg te komen; zijn geweten martelde hem vreeselijk; hij begon aan de mogelijkheid te denken, dat hij gevat zou worden, eer hij nog vluchten kon, en net verschrikkelijke formulier van een dood vonnis klonk hem gedurig in de ooren. Hij moest iets uit eene kast krijgen om in te pakken, en toen hij dit deed viel hem een flesch in het oog, met een papiertje er op, waarop met de hand zijner vrouw het woord «vergift" was ge schreven. Zijn hart bonsde tegen zijne ribben. Hier was uitkomst. Een weinigje hiervan inge nomen zou hem bewaren voor de schande van door de straten naar de gevangenis gesleept te worden. Hij nam de flesch (het was een groote flesch met een wijden hals) en bracht haar naar zijne kamer. Zoodia hij die binnentrad, viel hem door het venster iets ontzettends in het oog. Op maar geringen afstand van zijn huis, zag hij een troep menschen den heuvel afkomen, en onder dien troep twee constables en nog drie anderen, die naar hunne kleeding, een soort van gerechtsdienaren schenen te zijn. Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1