BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. commissie van enquête in zake de plun dering van Sfax. De strike der Erie-spoorbeambten is ge ëindigd. De werkstakers berusten in een hervatting der werkzaamheden en herstel van het verkeer op de oude voorwaarden. Bradlaugh is nagenoeg hersteld van de badplaats, waar hij van de agitatie der laatste weken rust is gaan zoeken, te Londen teruggekeerd. De wond aan den arm is genezen, maar de dokter heeft hem bepaald verboden zich op nieuw naar het Lagerhuis te begeven om zich een door tocht te banen. Met een dergelijke proef moet hij nog wat wachten. Bradlaugh stelt zich nu voor binnen kort een nieuwe memorie aan zijn kiezers in 't licht te geven. Zandvoort, 26 Aug. Eergisteren werd door vijf jonge meisjes een bazaar gehouden in het Groote Badhuis alhier, ten voordeele der jonge weduwe van den moedigen badman Draaier, die verdronk toen hij anderen het leven redde. Zij konden meer dan f 400 aan de beklagenswaar dige weduwe ter hand stellen. Leiden, 26 Aug. In een kroeg in de Galg straat, alhier, heeft een vrouwspersoon met een revolver haren beminde, een soldaat, in de heup geschoten en daarop zich zelve in de borst. De soldaat is licht, de vrouw ernstig gewond. Amsterdam, 26 Aug. De werkman Wouter Bleeker, die eergisteren alhier nabij de Muider- poort bij het rangeeren van een trein overreden werd, is den volgenden dag in het Binnengast huis overleden. Botterdam, 26 Aug. Gisteren-avond te om streeks 9 uur is bij de brug aan de verlengde Kruiskade door een onbekende oorzaak een sjouwer in den Singel geraakt en verdronken. Zijn lijk werd, nadat men een kwartier met dreggen had gevischt, opgehaald. Haarlemmermeer, 26 Aug. Woensdag-nacht om 121/., uur is, naar men zegt door het inslaan van den bliksem, de zoogenaamde „verzonken keet", verbrand. Zij bevatte zes woningen onder één dak; ééne dier afdeelingen was bewoond. Arnhem, 26 Aug. Heden-middag is bij de Klarendalsche kapel alhier een jeugdig kindje door een zandkar overreden. Toen men het opnam, gaf het geen teekenen van leven meer. Geldermalsum, 26 Aug. Bij het graven voor de spoorwegwerken heeft men alhier 2 meter onder den beganen grond een roeiboot gevonden. Venloo, 26 Aug. De valsche munters Frie- drich en Heinrich Holler (vader en zoon), door den commissaris van politie alhier gearresteerd, zijn gisteren aan de Pruisische- Justitie uitge leverd. Een bankiershuis t e Ver viers, zoo v er - haalt men, ontving een orderbrief uit Pcsth, die echter in het Hongaarsch geschreven was, een taal, die niemand te Verviers kende. De bankier klaagde eindelijk den burgemeester zijn nood, die na langen tijd te hebben nagedacht, uitriep-, geef mij den brief, ik kau u misschien helpen. Den volgenden dag ontving de bankier de vertaling, blijkbaar door een vrouwenhand geschreven. De bankier was in de wolken en daar het een affaire van eenige millioenen betrof, beloofde hij 10,000 franks aan den vertaler. „Ik houd u aan je woord" zeide de burgemeester dadelijk; „gij zijt mij tien dui zend franks voor mijn armen schuldig; want de vertaalster is niemand anders dan de Koningin. Het heeft H. M. een waar genoegen gedaan, dat een beroep gedaan werd op haar kennis van de Hon- gaarsche taal om een harer onderdanen te ver plichten. Een Italiaan, Marinelli genaamd, die met twee gidsen en een pakjesdrager uit Ma- cugnaga was vertrokken om den Monte Rosa te beklimmen van de zijde van Pedriolo, waar de berg bizonder steil en gevaarlijk is, heeft dit waagstuk, dat voor hem nog slechts driemaal ondernomen werd, met den dood moeten bekoo- pen. De mannen werden onderweg door een lawine overvallen, die den Italiaan en de beide gidsen medesleepte in den afgrond. De pakjes drager, die een eind achter hen liep, bleef ge spaard en kwam het vreeselijkongeluk teMacugnaga berichten. Er gingen terstond tien mannen op weg om de verongelukten te zoeken, maar eerst den tweeden dag ontdekte men het lijk van Marinelli. Het was met het bovenlijf in de sneeuw begraven en de beenen staken er uit. Men heeft opgemerkt dat bijna altijd de in een lawine verongelukten gevonden worden aan de oppervlakte van hun sneeuwgraf. Voor een hoog loon, om de gevaren voor meer dere lawinen, en met veel moeite hebben de arbei ders den doode uit de sneeuw gehaald. De lijken der beiden gidsen werden niet gevonden. Een anti-Tanner is in den per so o n van een Duitscher, Weltz genaamd en 25 jaren oud, opgestaan. Deze wil door eten beroemd worden en heeft gewed, dat hij veertig dagen lang aan houdend zou eten, op voorwaarde dat men hem negen uren per dag slapen en de spijzen kiezen late. Twee jaren geleden heeft hij reeds een wedding schap van dien aard aangegaan, maar minder belang rijk. In veertien dagen tijds heeft deze etersbaas toen 1660 Ned. pd. spijzen van verschildende soort ver orberd en daarbij ongeveer 300 kan bier ver schalkt. Talrijke weddingschappen zijn reeds voor en tegen aangegaan, en er blijft niets meer over dan den datum te bepalen, daar Weltz vooraf eenigen tijd gevraagd heeft om zich te oefenen. Dezer dagen vond een slachter te Barmen in de maag van een koe niet minder dan zeven en twintig voorwerpen, die zeker wel het minst in dat lichaamsdeel thuis behoorden. Er waren verschillende spijkers, een vingerhoed, een stuk cement en verschillende munten onder. Ondanks die vreemde voorwerpen, die zich een geschikt plaatsje in de maag hadden gezocht, was het dier zeer vet en steeds goed gezond ge weest. Dezer dagen werden te Mech elen tw ee Duitsche dames en een heer gevangen genomen, die op diefstal betrapt werden, in een winkel aldaar. Bij het verhoor is gebleken, dat zij tot een bende dieven behooren, die te Antwerpen haar hoofdkantoor heeft, en zoowel daar als in andere steden haar leden op roof uitzendt. Zij hadden daar groote magazijnen, waar gestolen goederen van allerlei aard in kasten gerangschikt lagen, waar zij zelfs boek hielden en alles met groote orde en netheid bestuurden. Men heeft reeds een aantal leden der bende gevat en komt er telkens nog meer op het spoor. Te Boulognesui mer zal eerstdaags de feestelijke onthulling plaats hebben van een gedenkteefcen voer Frederic Sauvage den uit vinder der schroefbeweging voor stoombooten. Er worden bij die'gelegenheid concerten, een feest maal en een gratis-voorstelling in den schouw burg gegeven. Een vermaard Fransch jager, de Heer Bombonnel, die reeds 11 leeuwen, 32 panters eu een aantal roofdieren schoot, richt nu in Algiers, onder bescherming der Regeering, een jachtetablis- sement op zooals geen tweede bestaat. Hij heeft midden in de bosschen van Bordj-Bouira, tusschen Algiers en Constantine, uitgestrekte gronden ge kocht. Daar bouwt hij een jachthuis, dat vorste lijk wordt ingericht, en voorzien zal zijn van een fijne keuken en een welgevulden wijnkelder. In het bosch daaromheen komen afdeelingen voor leeuwen en panters; men brengt daar geiten, muil ezels en andere dieren, die, als een gemakkelijke prooi, de roofdieren lokken. Voor dames zijr. er veilige plaatsen, waar zij de jacht kunnen bij wonen, zonder de gevaren te deelen. De jachten beginnen 15 Nov. en eindigen 15 April. Een kaart, die het recht geeft twee maanden lang er aan deel te nemen, met kost en inwoning in het fraaie jachthuis, kost fr. 2000. Er hebben zich reeds verscheidene aanzienlijke personen laten inschrijven, o. a. een paar vorsten, Windisch- gratz en Graaf Wilczek, allen bekende jachtlief hebbers. Een pas te Petersburg opgerichte brandverzekering-maatschappij heeft aan een be kend auteur een roman besteld, waarin het vuur de hoofdrol zal spelen en waarvan, op kosten der maatschappij, 50,000 exemplaren tegen uiterst geringen prijs worden verspreid. In de Agricultural Hall te Londen werd dezer dagen de eerste jaarlijksche interna tionale tentoonstelling geopend van niet-alcoho- lische dranken, en van de toestellen tot bereiding daarvan. Hier ziet men bijeengeschaard het heir der koolzuurhoudende wateren, en, in nog indruk wekkender getale, het legio van limonaden, gem berbieren en andere opbruisende dranken, voor welke sirds een paar jaren onder allerlei belachelijke titels réclame wordt gemaakt: Zoedone (de leven gever,) Hedozone (de aangename,) Vin Santé, Hoppeta, Ben Trovato, Quinda, Vinita Sparkling Limiuéj Sparkling Bubine, Salis Water, Salutaris Water, Sparkling Saumererte, Sparkling Rozo, Sparkling Phosphade en een dozijn méér nog. Over de smakelijkheid van al die raadselachtige mengsels valt heel wat te twisten, en hunne heilzaamheid staat nog te bewijzen: want al be vatten zij geen alcohol, niemand weet uit welke andere, misschien wat veel schadelijker bestand- deelen zij gebrouwen zijn. Doch wat hiervan zij, hunne kans op het verdringen van alcoholische dranken blijft uiterst gering, zoo lang zij niet zeer aanmerkelijk goedkooper kunnen worden aan den man gebracht. Als een curieus voorbeeld, hoeveel dom bijgeloof er nog heerscht, wordt ons uit Zevenwolden medegedeeld, dat twee bijenhou ders dezer dagen een bezoek brachten aan hunne bijenstallen, die in de heide onder Haule staan, en wel omdat hun nbeppi" (grootmoeder over leden was en zij nu de bijen daarvan bericht moesten brengen, want als dit niet geschiedde, kwijnden de diertjes weg. Het bericht werd over gebracht door aan alle korven te tikken en ze een weinig te verplaatsen. Niet alleen, dat de ijmkers hieraan sterk geloofden, maar grootmoeder had het op haar sterfbed verzocht. Te Amby is een jong meisje van 17 jaar overleden aan de gevolgen van een steek in de wang, die haar door een venijnig insekt was toe gebracht. Er heeft zich te New-Y ork een maat schappij gevormd, die het voornemen heeft om door den Hudsontunnel een spoorweg te leggen, die onder New-York zal dcorloopen en dus de noordelijke met de zuidelijke spoorwegen zal ver binden. De spoorweg zal zijn met dubbel spoor en achttien voet beneden den grond worden aan gelegd, zoodat de er boven gelegen huizen geen hinder zullen ondervinden. Een vreemde plaats heeft de Mutual Union Telegraph Comp. gekozen voor het plaat sen van hare lijnen. De veelheid van draden maakte hel te Washington noodzakelijk naar nieuwe plaatsen om te zien en die maatschappij meent ze gevonden te hebben in de hoofdriolen. De met gutta percha hekleedde draden worden tot een kabel ineengedraaid en dan door een waterdichte stof omgeven. Deze kabel wordt tegen het verwulft van het riool bevestigd door werk lieden, die in de kleinere riolen van duikerpak ken zijn voorzien en in de grootere, die bevaar baar zijn, zich van schuiten bedienen. Dezer dagen verdronk een vierjarig kind in de kom van een fontein van de Lon- densche Kensington-Gardens. Ongeveer 50 per sonen stonden er omheen en niemand deed een poging het kind te redden. Teu slotte werd het dood door een tuinman uit het water gehaald dat twee voet diep was! Dat muizen een fijnen smaak hebben, blijkt naar de N. Zutph. Ct. meldt aan een handelaar in boter te Deventer; in diens pakhuis laten de muizen de kunstboter onaan geroerd, terwijl zij van de echte dapper smul len. Wij lezen in het IV. v. d. D. het vol gende: „De reiziger spreekt niets anders dan Fransch." Dus staat, met naïeve onbeschaamd heid, tot tweemaal toe eens gedrukt en eens geschreven te lezen op een in 't Hollandsch gesteld biljet, dat tegenwoordig langs de de hui- zeu wordt rondbezorgd. Daarbij biedt een Pa- rijsch huis „tegen vasten prijs te koop: „de grootste nieuwigheid van den dag", bestaande in „Parijsch juweelwerk." Een monstertje van dat werk, een paar oorknoppen van blauw steen of glas in étui, dat 75 cents kost, is er bijgevoegd, en de reiziger, die „niets anders dan Fransch" spreekt, komt in den loop van den dag terug om rapport te halen. Men wordt dus beleefd verzocht het monstertje, of anders zijn 75 cents bij de hand te houden. „Niets dan Fransch!" Men begrijpt welk een consternatie in een burger huishouden de aankondiging veroorzaakt, dat men in den loop van den dag, dus als Vader en de jongens uit zijn, het bezoek te wachten heeft van eene dusdanige polyglottische beperktheid. De kostschooljaren van Moeder liggen al zeer ver achter den rug, en de meisjes lezen wel gaarne FYansch, maar spreken het liever niet dan al. Liever dan naar voren te gaan dus, geeft men voor het prul maar 75 centen en het doel van de tandmeesterachtige aankondiging is be reikt. Komen de dames echter wèl naar voren, en er zijn er allicht, die te Parijs geweest zijn of haar Franschje eens luchten willen dan heeft de reiziger natuurlijk, als hij met radde tong zijn waar kan aanbevelen, niet minder kans van slagen. In beide gevallen is het doel be reikt; de dienstbode wordt geëscainoteerd en het heer, dat „niets anders dan Fransch" spreekt, onderhandelt met de dames, tenzij Vader zoo verstandig is geweest 's morgens als het ding bezorgd wordt, op het biljet, dat zal worden te ruggehaald, te schrijven: lei on ne parle que le Hollandais! Op een boot tusschen Londen en Glasgow is dezer dagen een proef genomen met een eleelrisch roer, dat onmiddellijk aan het kom pas verbonden is en door middel daarvan be stuurd wordt. Zondag-namiddag had in het dorpje V.provincie Utrecht, gedurende den namiddag- dienst in de Herv. kerk een niet alledaagsch voorval plaats. Terwijl de predikant in het vuur zijner rede is, kijkt een zijner toehoorders op zijn hor loge. Nauwelijks wordt deze daad door den leer- aar opgemerkt, of deze neemt insgelijks zijn horloge, ziet er op en roept den toehoorder toe „dat het nog zoo laat niet is, doch wanneer hij zich ver veelt, hij dan maar moet heengaan." De gemeen tenaren zijn, naar mer. wil, aan dergelijke te rechtwijzingen van hunnen leeraar niet ongewoon, maar hij wien deze woorden golden, was er blijk baar over ontstemd, nam terstond zijn jas over den arm, zette zijn hoed op en vertrok, waarna de predikant zijn rede vervolgde. Men ver wacht dat de aldus bejegende bij den kerkeraad zijn beklag zal indienen. Om een denkbeeld te geven van de gezonde streek, waarin zijn hotel was gelegen, deelde een logementhouder in gemoede aan iemand mede, dat men bij de plechtige inwijding van het nieuwe kerkhof een doode uit een nabu rige plaats moest leenen. De N. Veend. Ct. meldt thans, dat de logementhouder G. Jipping te Spijkerboor, in zomerkleeding en zonder jas en klompen, 281 halve KG. weegt. Men schrijft ons uit Ter Heijde van 24 Augustus: Terwijl zich gisteren tegen den avond verscheidene jongens met het baden in zee vermaakten, geraakte er een in een zoogenaamde „mui" en was al een eind ver, nu boven dan onder, weggedreven eer de anderen het merkten. Gelukkig was de heer Kila, hulponderwijzer al hier, juist op den kop van den dam, gereed ook een bad te nemen. Op het geroep van de schreeu wende jongens loopt hij een eind terug, springt te water, zwemt, duikt, grijpt gelukkig en zwemt toen ruggelings met den drenkeling op zijn lichaam naar het strand. Alles teekent een doode. Maar de heer Kila herinnert zich wat de Maatschappij tot redding van drenkelingen bij schijndooden voorgeschreven heeft. Hij draagt hem naar de helling van het duin, past de methode tot herstel der ademhaling toe, en heeft de voldoening na eenige minuten het leven langzamerhand te zien terugkeeren. Te Charleroi he ef t d e telep h oo n-c om- pagnie aan haar geabonneerden een instrumentaal concert gegeven. De muzikanten hebben in 't cen- traal-bureau gespeeld en de geabonneerden hebben, ieder aan zijn telephoon, het oor gehouden. Het concert is uitstekend geslaagd, en ten slotte, hebben de geabonneerden hun bravo's naar het centraal-bureau voor de muzikanten bericht. Caffalari, een in zijn tijd beroemd zanger, die op hoogen leeftijd nog zeer fraai zong, maar door al den lof, hem toegezwaaid, zeer ver waand en aanmatigend geworden was, had eens te Parijs in de concerts spirituele gezongen, en Lodewijk XV, die er bij tegenwoordig geweest was, zond hem, als blijk van zija tevredenheid, een gevulde beurs en een gouden snuifdoos. Deze laatste was echter volstrekt niet naar den zin van den zanger. „Zendt de koning mij zulk een doos? Ik heb er dertig die veel mooier zijn. Als het portret van Z. M. op het deksel stond, kon het er nog mee door,„ zeide hij, en toen men hem mededeelde, dat alleen gezanten het portret des Konings ontvingen, sprak hij: „Nu dan moet de Koning de gezanten maar laten zingen." Lodewijk XV lachte toen men hem het onbeschofte ant woord meedeelde, maar de gemalin van den Kroon prins, eer. Saksische prinses, nam dat gezegde zeer kwalijk. Zij wist te bewerken, dat er een pas voor den Italiaan gereed gemaakt werd, en over handigde hem dien met de woorden: „Het por tret van Z. M. hebt gij niet kunnen krijgen; maar hier is zijn handteekening. Die heeft zeker ook wel waarde voor u." Caffalari moest nu terstond Parijs verlaten. Op den Engelschen Noord-Ooster spoorweg, bij Burn Hill, is een brug, die dwars over den weg liep, plotseling ingestort, juist toen een personentrein in aantocht was. Gelukkig zag de machinist de brug inzakken, en door het on verwijld gebruik van den Westinghouse rem ge lukte het hem den trein op een paar ellen af- stands van de puinhoopen, die den weg versper den, tot staan te brengen, en zoo een vreeselijk ongeluk te voorkomen. De grondvesten van de brug waren, naar men veronderstelt, ondermijnd door den zwaren regen. Men schrijft uit Rotterdam; Het werd tijd dat de kermis eindigde, anders ware er veel kans geweest, dat er niet veel van zou zijn o/er- gebleven. Er zijn nl. drie tenten afgebrandeer- gisteren-avond werd een tent een prooi der vlam men, waar een levend sprekend menschenhoofd, zonder lichaam of beenen, te kijk was; 't was aardig om te zien, hoe spoedig dat hoofd onder de hoerahs! der menigte thans „beenen" wist te maken. Het Gouvernement van Nieuw-Zee- land heeft onder andere telephonische lijnen er ook een aangelegd tusschen Collingwood en Mon- tucka, en men verzekert, dat die corresponden tie tusschen beide plaatsen, welke 75 kilometer van elkaar verwijderd zijn, met succes plaats heeft. In sommige gedeelten van de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika wordt koorn als brandstof gebruikt. Het is een brandstof welke jaarlijks kan worden voortgebracht, terwijl natuur lijk de voorhanden hoeveelheid steenkolen jaar lijks afneemt. De State Register van den Staat Jowa beschouwt het koorn verbruik voor dit doel als volkomen natuurlijk en van zelf sprekend, en heeft door proefnemingen bevonden, dat on- gedorscht koorn in allerhande soorten van haar den en kachels kan gebrand worden en vooral zeer geschikt is voor keukenkachels. Bovendien kan koorn in Jowa zoo goedkoop en gemakke lijk gezaaid en geoogst worden, dat het eigenlijk voordeeliger is om koorn als brandstof te ge bruiken, dan om zich steenkolen of hout aan te schaffen, vooral in plaatsen die op eenigen af stand van den spoorweg liggen. De Nederlandsche afdeeling der ten toonstelling van electriciteit te Parijs trekt niet ten onrechte de aandacht van veel kijkers. Zij beslaat een oppervlakte van honderd vierkante meter, belegd met een houten vloer en omgeven door sierlijke balusters, onderling door roode koor den verbonden. Aan weerszijden is een soort van eerepoort opgesteld, die den naam, de wapenschil den, en de banieren des lands dragen. De poorten zijn van lichte houten staanders met uitgesneden versieringen in de natuurlijke houtkleur, niet te zwaar en niet te licht, niet te eenvoudig en niet te opgeschikt juist wat noodig was, om de afdeeling in het oog te doen vallen, zonder de inzendingen te drukken. De rechterhelft der af deeling is geheel ingenomen door de inzendingen van Teijler. Vele lieden komen eiken dag bij den Nederlandschen opziener Scheltus vragen, wanneer met den ontzaglijken toestel voor wrij- vingselectriciteit proeven zullen worden genomen, want iedereen wil de vonk zien, die de twee glazen schijven van 1,62 meter zullen voortbren gen. De andere helft der afdeeling is ingenomen door de overige inzenders. Zij zijn de navolgende: Mills te Amsterdam met telegraphischen inkt, Nicolaas Van Wetteren te Haarlem, met magneten voor telephonen en voor scheepsgebruik. Croon en Co. te Amsterdam, met voortreffelijke electri- sche klokken en toestellen voor openbare ver- koopingen. De afslager drukt bij ieder nummer der verkooping op een knop. Zoodoende verspringt op elk kantoor in de stad een cijfer, zoodat de koopman, die op een gegeven nummer der veiling bieden wil, precies weet, wanneer hij voor zijn bod gaan moet. De voornaamste inzending is van dr. Kaiser, verificateur der toestellen voor de marine te Leiden. Ook de toestel van den heer Olland te Utrecht tot verificatie van het kompas op een zeeschip, ontworpen door prof. F. J. Stam kaart, trekt veler aandacht. Te Bergen (Noorwegen) wérd den lOn dezer een doode beer aangebracht, die eerst na acht scherpe schoten kon worden neergeveld. Bij de op hem gemaakte jacht werd een sergeant door het beest gedood en een bediende zwaar gekwetst. Woensdag 11. is ten Stadhuize van 's Gravenhage een huwelijk tusschen twee doof stommen voltrokken. Ter vervulling der noodige formaliteiten waren bruid en bruidegom elk voor zien van de geschreven formulieren. De ambte naar van Burgerlijken Stand deed de gebruike lijke vragen, welke daarna den echtgenooten op het papier werden aangewezen, die zij met een hoofdknikken beantwoordden. Ook de toespraak, die bij deze gelegenheden wordt gehouden, had het echtpaar in schrift voor zich op het oogen- blik dat de wethouder zijne woorden lot hen richtte. Uit Yelp wordt aan de Arnh. Ct. het volgende medegedeeldMaandag-avond begaf zich een dame, in den omtiek van het station wonende, tegen half tien derwaarts om een brief in de bus te werpen. Terugkeerende hoor de zij plotseling ter hoogte van de kerk iemand achter zich, en omziende, ontving zij een heftigen stoot met een dolk in de streek van het hart. Zij uit een kreet, waarop de aanvaller zich snel verwijderde. Ondanks het bloedverlies kon Oj nog hare woning bereiken. Haar toestand geeft gelukkig alle hoop op herstel. Men schrijft ons uit Utrecht van 25 dezerDe Vleuteusche weg, die anders zoo rusti ge buurt, was heden het tooneel van een vreese- lijke opschudding. Honderden menschen verdron gen zich voor een water- en vuurwinkel, en de politie was noodig om de orde te handhaven. Drie volwas-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2