MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten, Voor geest en hart. Tranen. Allerlei. sen, sterke mennen sloegen elkander weederkee- fig een blauw oogzachtzinnige vrouwen rukten elkaar de muts van en het haar uit het hoofd twee door den heiligen echt vereenigde menschen die altijd in vrede ieven, stonden dreigend tegen over elkandereen zoon stond tegen zijn vader, een dochter tegen haar moeder op, buren die anders gezellig voor hun deur te zamen een pijp rookten, verwenschten elkander; vrienden waren vijanden, 't Was een onbeschrijfelijke „hurryl" En dat alles om één cent water en een cent vuur, totaal 2 ct., die eene vrouw beweerde niet meer schuldig te zijn. De geheele buurt was verdeeld in twee groote partijen, waarvan de eene zich pro, de andere zich contra de vrouw, die over betaling was aangemaand, verklaarden. Op het oogenblik van de afzending van dit bericht duurt de samenscholing voort. De politie verdient een woord van lof voor hare kalme houding Op de markt te Berlijn werd onlangs een vischverkooper in hechtenis genomen, dien men betrapt had op het rood verven der kieuwen van eenige visschen, om hun zoo een frisch aan zien te geven. Hij stond deswege terecht, en ofschoon deskundigen de gebruikte verfstof voor volkomen onschadelijk verklaarden, was het open baar ministerie van oordeel, dat hier een poging tot bedrog gepleegd was, en eischte een geldboete van 75 mark of 10 dagen gevangenisstraf- De beschuldigde verdedigde zich met de bewering, dat de visschen versch en goed geweest waren, maar, zooals dikwijls bij gezonde zeevisschen het geval is, een weinig lichte kieuwen hadden, en daar de Berlijnsche huismoeders bizonder op roode kieuwen gesteld zijn, had hij met een on schuldig middel de visschen wat opgeschilderd. Het gerechtshof sprak hem vrij, omdat het hier geen z/vervalsching" of „namaak" van levensmiddelen be trof, en de substantie onveranderd gebleven was. De verkoopers kunnen dus hun visschen „blan- ketten" zooveel zij willen. Uit Zwitserland wordt bericht, dat het mos aan den rechteroever van de Zihl, tusschen het meer van Neufchatel en het Bielermeer, in brand stiat. Op verscheidene plaatsen zijn ook de uitgedroogde lagen daaronder aangetast tot op een diepte van vijf voet. Alle pogingen om den brand te blusschen of in zijn voortgang te stuiten bleven vruchteloos. De rook wordt tot ver in den omtrek verspreid en is zeer lastig voor de bewoners. Te Bangkok, de hoofdstad van Siam, had in het begin van Juni de plechtige intocht plaats van een nieuwen god, een sneeuwwitten olifant, dien men, na lang zoeken, gevonden had om den gestorven god te vervangen. De Koning trok met zijn ministers, de priesters en een tal rijke volksmenigte het heilige dier een paar mijlen tegemoet. Allen knielden voor den olifant neder, en de Koning liet zich, als teeken van zegen, de snuit van den god op hoofd en schouders leggen. Daarop trok men in optocht Bangkok binnen, waar de straten feestelijk versierd en met soldaten bezet waren. Aan de rechterzijde van den olifant liep de Koning met uitgetrokken zwaard, en aan den linkerkant de opperpriester met een grooten gouden staf in de hand. Bij het verschijnen van den god knalden er vreugde schoten; de soldaten salueerden, en het volk knielde neder. De Koning leidde den olifant naar de voor hem bestemde vertrekken in het paleis, hing hem daar het grootkruis van de Siameesche orde om, en verleende hem den rang en titel van souverein. Het eten en drinken wordt den nieu wen god voorgezet in goud en porselein. De zoon van een eigenaar van eenige in aanbouw zijnde perceelen aan de Weesperzijde te Amsterdam liet zich eergisteren met een hijsch- blok tot den hoogsten steiger ophijschen. Op aan zienlijke hoogte brak de hijschtoestel, en de ongelukkige stortte óoodelijk gewond op de straat neder. De bekende hardlooper heeft Woens dag 11. te 's-Gravenhage in zijn vleeschkleurig postiljonscostuum de vier zijden van het Plein zonder oponthoud 45malen doorloopen. Te 3 uur 15 min. begonnen, had hij precies te 4 uur 15 min. zijn tocht volbracht, zonder een blijk van vermoeienis te geven. Zijn loop ging herhaalde malen met hindernissen gepaard, b.v. door het plaatsen van een tafeltje in de baan. Glansrijk sprong hij er echter over heen onder de luide teekenen van bijval der vele nieuwsgierigen. In het begin legde hij den afstand in een minuut ongeveer af, en meestal zag men hem in ander halve minuut op een bepaald punt terugkeeren. Tegen het einde van zijn loop vloog hij als een postpaard door de rijen der menigte. Gedurende zijn marsch rookte de hardlooper bij tusschen- poozen een sigaar of wel gebruikte hij, steeds loopende een glas bier. Het is te vreezen, dat deze malle soort van hardlooperij ook in Neder land inheemsch zal worden. Het publiek moet ten minste zeer talrijk geweest zijn. Te Jönköping, in Zweden, moet een werktuigkundige een zetmachine hebben uitge vonden, die viermaal zoo snel werkt als de han digste letterzetter. De machine kan zes verschillende lettersoorten zetten en kost f 900 a f 1400. De heer Godard heeft te Weenen een zeer gevaarlijke reis ondernomen. De ballon was tot een hoogte van 3000 el gestegen, toen een zwaar onweder losbarstte. De reizigers dachten een oogenblik, dat zij verloren waren. Al de kleppen werden opengezet en de ballon daalde met duizelingwekkende snelheid. Men zweefde toen boven de Donau. De wind was hevig en ongun stig. De heer Godard slaagde er niet in, den ballon de gewenschte richting te geven. Hij kwam ten slotte neer op een zandbank in de omstreken van Klosterneuburg, van waar de reizigers per spoor naar Weenen vertrokken. Vijftien jaar geleden nam zekere Guernet, landbouwer te Montreuil (Frankrijk,) een Belgi schen knaap, Lefaure geheeten en wees, als zoon aan. Vóór eenige jaren trok deze, meerderjarig geworden, naar Amerika en Maandag 11. ontving Guernet bericht, dat zijn aangenomen kind over leden was, hem een vermogen nalatende van 125,000 dollars. Er loopt een gerucht, dat de Zwitser- sche stad Winterthür zich insolvent zal moeten verklaren. Van andere zijde wordt het weer tegen gesproken, maar de geldelijke toestand der stad laat reeds sedert een paar jaar veel te wenschen over. Nog niet lang geleden was Winterthür welva rend en rijk en kregen de burgers, in plaats van belasting te betalen, uitkeeringen van wijn en hout. Maar in de laatste jarer. is dat veranderd, en verleden jaar werd er een belachelijk hoog aantal percenten inkomsten-belasting geheven. De zucht om met Zurich te concurreeren door groote werken en ondernemingen is oorzaak van dien achteruitgang der eertijds zoo bloeiende stad. Een waarschuwend Icarus-voorbeeld voor andere steden 1 Sommige menschen hebben zeer veel last van hik. Een hoogst eenvoudig middel om zich daarvan te bevrijden bestaat daarin, men een klein weinig keukenzout op de tong legt, laat smelten en de oplossing vervolgens doorslikt. Dit middel zou, aldus wordt beweerd, veel meer af doende zijn dan alle andere middelen, als daar zijn: het drinken van dertien slokjes water achter elkaar, het knijpen met duim en wijsvinger van de linkerhand in den top van den rechterpink en meer dergelijke huismiddeltjes. Een waar leger van spoorwegbeamb ten is in dienst van den Eio Grande-spoor- weg, die van Dewercity door Nieuw-Mexico en in Colorado loopt. Daar zijn niet minder dan 23,000 man werkzaam, dus 8000 meer dan waaruit het Amerikaansche leger in vredestijd bestaat. Op dekermis teLevallois Perret staat een groot circus, van de familie Lambert. Ver leden jaar verloor deze een ander circus door brand. Nu gebeurde 't bij de voorstelling eergis ter-avond, dat er een begin van brand ontstond. De directeur, aan denbrand denkende, welke hem in het vorige jaar geruïneerd had, en het brandgeroep der menigte hoorende, werd plotseling doodsbleek, begon te beven en stortte dood neder. De Miinchener in genieur von Pod e wils heeft vóór eenige jaren voorgesteld, de faecaliën, enz. te conserveeren en in poeder te veranderen door middel van rook. De stad Landshut bezit reeds deze inrichting volgens het Podewilssche systeem en te Augsburg is men bezig die ook daar tot stand te brengen. De tonnen-vereeniging te Heidelberg, de stad in Duitschland, waar het tonnenstelsel hel best is georganiseerd en het al gemeenst in gebruik, is in onderhandeling getre- din met genoemden ingenieur. De methode schiji t practisch en goedkoop. Tijdens de hevige onweersbuien, die Donderdag-avond over Amsterdam trokken, werd naar de Amsterd. Ct. meldt bij het Paleis voor Volksvlijt een voor een vigelante ge spannen paard door den bliksem doodgeslagen; de koetsier bekwam geen letsel; en voorts, zonder verdere gevolgen, de groote schoorsteen van den stoomhoutzaagmolen, staande bij genoemd Paleis, van de heeren H. E. van Gelder 4r Co., door een bliksemstraal zwaar beschadigd. GerritJansen, de beruchte in breker uit Noordbrabant, heeft zich in de gevangenis te 's Bosch door ophanging van het leven beroofd. Klaagt gij dat de vruchten zuur zijn, waarom heb ge ze dan niet laten rijpen? Met zachte hand kan men veel leiden. Als ge toornig zijt, tel dan tot 10 voor ge spreekt. Zijt ge bizonder erg vertoornd, tel dan tot 100. Luiheid, domheid en vrees zijn de bronnen van al het kwaad, dat door boosheid en over moed in de wereld komt. Waar geen slaven zijn> kan geen tiran bestaan. Tegen aanvallen in gezelschappen is scherts dikwerf het zekerste wapen. De dauwdruppel, die in den kelk der blanke lelie nederdaalt, en in de stralen der morgenzon fonkelt, is niet zoo schoon als de traan, die schittert in ons oog, wanneer wij vol rouw en droefheid onze zonden en die van anderen in Gods heilige tegenwoordigheid overdenken. Tra nen van rouw, tranen van droefheid, maar ont weid door de liefde, zijn voor ons schuldig hart een heelende balsem en tevens allerbehagelijkst voor den Heer. Sarcasme. De graaf de Beaupré droeg in het leger altijd zijn steek dwars, zoodat de cocarde achter was. Dat is, zei een zijner officieren een cocarde die dikwijls den vijand gezien heeft. Goed overleg. Ge hebt toch een dorps- en armen-dokter hier, waarom laat ge mij nu een tocht van twee uren hierheen maken als ge geen geld hebt mijne moeite, kosten en tijdverlies te vergoeden? Vergeef mij, mijnheer, maar waarom zou ik den onbekwamen dokter van hier bij mij laten komen? Ik dacht zoo bij mezelven, be talen kan ik toch niet, den een evenmin als den ander, dat is dus hetzelfde, en waarom zal ik dan maar niet liever een goede dokter uit de stad laten komen? Het onderscheid. Waarde collega, zêi een jolig advocaat tot een dokter, wat is eigenlijk het onderscheid tusschen uw en mijn vak? O, zei de dokter, dat is heel eenvoudig, de doc toren maken korte, en gij advocaten lange pro cessen. Een dreigement. Een jonge boosaardige vrouw had de kracht gevoeld van haar mans handen. Zij gaat naar haren vader en beklaagt zich ter dege. Deze evenwel, die haar hatelijk karakter maar al te goed kende, geeft haar een paar klappen om de ooren en zegt: Ga nu naar je man en zeg hem, dat als hij ooit weer het hart heeft mijn dochter te slaan, dat ik dan zijn vrouw zal afrossen. Kritiek. Een jong „auteur„ zond aan Din- gelstedt eens twee blijspelen tegelijk. „Hebt ge ze al eens ingezien?" vroeg hij, toen hij hem een paar dagen later op straat ontmoette: „Eén pas!" was het antwoord. „En hoe bevalt het u?„ Nu„ zeide Dingelstedt „het an dere bevalt mij beter 1" Nieuw gezichtspunt. Dame {tot Zeekapitein). „Aardig toch, dat de meeste schepen vrouwenna men dragen. Waarom zou dat wezen?" Ka pitein: „Ik denk, Mevrouw, omdat de takelage zooveel kost." Een eetlust-wekkend middel. Man. Vrouw lief, geef me eens spoedig iets goeds te eten en wat veel alsjeblieft. Vrouw. Hoe komt ge plotseling aan zulk een grooten eetlust? Man. Ik heb daar in het bosch een 'half uui geke ken naar den arbeid der houthakkers en waar lijk als men ziet hoe die lui werken, dan krijgt men honger voor drie. INGEZONDEN. Geachte Redacteur Vergeef me zoo ik UEd. om een bescheiden plaatsje in uw geacht blad lastig val. Het aanhoudend ongunstig weder geeft zoo een najaars- achtigen blik en wanneer het najaar in 't land is, moet er variatie op velerlei gebied zijn, opdat de mensch niet, even als de natuur, bij gebrek aan afwisseling den winterslaap inga. Ik wenschte een enkel woordje te zeggen over onz« R. C. leesvereeniging. Terwijl van sommige Vereenigingen de programma's reeds bekend zijn, hoort men nog niets van de onze. Hoe is het, M. de R., het bestuur onzer Leesvereeniging zal toch wel kracht genoeg ontwikkelen en ons in den a. s. winter een uitgelezen rij Sprekers be zorgen die niet alleen fier zijn in Haarlem te spreken, maar waar ook onze Katholieken van zeggen kunnen dat zij onze voorgangers in 't goede en schoone zijn I En dat het niet kwaad is van tijd tot tijd een lesje te ontvangen hoe men zich, en vooial in politieke zaken, te houden heeft, zal iedereen met mij toestemmen. Onze R. C. Leesvereeniging eenmaal bestaande, mag niet ontrouw worden san het doel dat zij zich bij de op richting voor oogen stelde. tJEd. voor de opname dezer regelen dankzeggende enz. G. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 27 Aug. Woensdag-middag is een 72jarige voermansknecht in de Jans straat alhier van een door hem bestuurden wagen gevallen, waardoor hij zoo belang rijk is verwond, dat hij Donderdag-nacht in het Gasthuis aan de gevolgen is over leden. Gisteren-middag te half 2 uren is uit den stal van den vleeschhouwer D- Houtman in de Kruisstraat alhier, eene koe gestolen. De politie achterhaalde den dief, genaamd Lodewijk Rompdie met het beest reeds te Haarlemmerliede was aan gekomen, en stelde hem te half vier ter beschikking der justitie. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een bloedkralen oorbelletje. Een zilveren vingerhoed. Een étui waarin kammetje en spiegeltje. Twee parapluie's. Een linnen hangmat. Een turfmaud. Een zinken vergaar bak. Twee zakken en een kiel. Een duimstok. Een mestvork. Een fantasiehoed. Een bril. Een zweep. Een R. K. kerk boek. Een rol gaas. Een paar handschoeuen. Een karabies waarin twee doeken. Drie strooken kant. Een Baedeker België en Holland. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Een grijze bok terug te bekomen bij A. Wijnands, Oost- vest 42 E. Zeven en twintigste uitvoering in den Hout, op Zondag 28 Aug. 1881, des middags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. I. Generaal Loder Marsch, Strating. 2. Ouv. Dichter u. Bauer, Suppé. 3. Am schonen RheiD, Walzer, Strauss. 4. Fant. Zampa, Hérold. 5. Ouv. die Soldaten van Aresto, Bach. 6. Amazonen-Polka, Krein. 7. Alt und doch neu, Potp.Gartner. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. Zitting van 23 Augustus 1881. I.E. A(gedetineerd) zonder woonplaats, landlooperij 15 dagen gev. straf c. e. met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. 2. K R (gedetineerd) zonder woonplaats bedelarij, straf als voren. 3 C. O. en A. A. (gedetineerd) zonder woonplaats bedelarij in verbinding, ieder 6 maanden gev. straf en solidair in de kosten, met last als voren. 4. A F h/v C L V H te Velzen, hoon f 8 boete of 2 dagen subs. gev. straf c. e. 5. F. N, S. R, W. B, allen te Westzaan, gewelddadigheid tegen een bedienend beambte in functie, de le bekl. 2 maanden cell. gev. straf de 2e en 3e bekl. ieder een maand cell. gev. straf en allen solidair in de kosten. 6. J H B te Amsterdam, moedw. mishan deling, vrijgesproken. 7. S E te Wornrer, moedw. mish 3 daged cell. gev. straf c. e. 8. P V te Zaandam, bij ver stek feit en straf als voren. 9 C M te Beverwijk, straf als voren. 10. K R en J Z beiden te Purmerende, moedw. mishandeling, de 2e bekl. bovendien mondelinge bedrei ging met manslag onder voorwaarde, de le bekl. 15 dagen cell, straf f 8 boete of een dag subs. cell. gev. straf c. e. met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde, de 2e bekl. vrijgesproken. 11. P. v. B te Haarlem (gedetineerd) bedelarij 15 dagen gev. straf. c. e. met last tol opzen ding naar een be lelaarsgesticht. 12. F D zonder woon plaats (gedetineerd) landlooperij, drie maanden gev. straf c. e. met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. HAARLEM, 24 Aug. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als vclgt: 20 kooien, verkocht 10 voor f 130 a 220; 1 stier; verkocht voor f 80 a - vaarzen, verkocht - voor f a 5 pinken, verkocht 3 voor f 70 a 85; graskalveren verk. voor f a 13 nuchtere kalveren, verk. voor f 8 a 20, 59 schapen, verk. 48 voor f 9 a 32 17 lammeren, verkocht 17 voorf 7 a 16, 4 biggen ver kocht voor f 10 a 12; - varkens, verkocht voor a c. per kilo, 2 paard tot f 14 a 30 Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 101 stapels kaas, 12346 stuks, wegende 24168 kilo, hoog ste prijs f 33.50, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 24 Aug. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 181 vette kalveren, lste qual. 85, 2de qual. 70, per kilo, 11 graskalf 16 a 24 29 nuchtere kalveren, 8 a 12 1 schapen en lammeren a 126 vette varkeus 54 a 58 c. per kilo. LONDEN, 25 Aug. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 700, Schapen en Lammeren 6,000, Kalveren 100, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- a 5/8 Schapen en Lammeren 5/- a 6/6, Kalveren 4/6 a 5/6 Zwijnen 4/2 a 4/8. LEIDEN26 Aug. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden a 86 stieren 46 a 212, ossen a 126 melkkoeien f 138 a f 250, 22 kalveren dito 158 a 276,129 vare dito f 90 a 195, 94 vette dito f 150 298, 30 graskalveren /13 a 50, f66 vette 38 a 82, a 65 a 80; 9 nuchtere dito 7,—a 16, 1310 vette schapen, 22 a 38,00; 960 weide dito 16,a 23, lammeren. 84 magere varkeus f 24 a 45, 282 biggen f 8,50 a 17,— SCHIEDAM, 26 Aug. Moutwijn, per ned. vat f 14,25 jenever 19,75 Amsterd. proef f 21,00; Spoeling f 1,00 dito commissie/-,70. HOORN, 25 Aug. Ter waag gewogen 268 stapels kaas wegende, 66,499 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 37,oor kleine, en voor hooikaas/oommissie f middelbare, f GOUDA 25 Aug. Kaas f 32 a 35,00 le qual. f a 2e qual. f 27 a 31 zwaare hooger in prijs aangevoerd 102 partijen. Handel buitengewoon vlug. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.40 a 1.50 der weiboter f 130 a 1.40 per kilo. Handel zeer vlug. Amsterdam 26 Augustus 1881. Prijzen der onderstaande effecten genoteer pCt. de koers Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/, 68 8 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 I 8 5 t 5 5 div. 83»/i« 103 95'/, 84 86'/, 65 V, 66»/.e 5S'/i6 98»/,. 78»/.. »»Vi. 27"/,s 451/, 26 26 41'/s 16»/.. 15 99'/. 1121/4 115 35'/. 21 16»/,, 1197.6 150 116 73'/, 144 152'/j 25'/, 53?/.. 133 577s 88'/, Goudleening, Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.) zilver (Jan.Juli) Portugal. Obl. buitenl. 1853/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Runen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 binnenl. 1250025000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 w 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/, 1877 4 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bauk divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/, 1875 5% Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. /1000. 5 Morschansk Sysran Aand. Riascbk Wiasma Rumenle. Aandeelen Spw. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. A&nd Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 S Rotterdam8 Gemeente Crediet. 8 Belgle. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers, prolongatie 5 pet. LONDEN, 26 Augustus. Een depêche van den onderkoning van Indië, dd. heden, meldt dat volgens ontvangen mededeelin- gen het aantal troepen van Ayoub Khan belangrijk verminderd is en zijn 8 regimen ten slechts 400 man elk tellen, onder welke nog de troepen van Kaboel, die zeer onte vreden zijn. Ayoub heeft opnieuw geweren, tenten en proviand naar Herst gezonden. Aan de Times wordt uit Berlijn mel ding gemaakt van eene nieuwe animositeit tusschen von Bismarck en de hofpartij, ten gevolge waarvan er bij den Keizer eene langdurige conferentie heeft plaats gehad. WASHINGTON, 26 Augustus. 7 uur 30 min. 's ochtends. Een officieus rapport van dr. Reyburn zegt, dat in den toestand van den president geen enkele verandering sedert middernacht valt waar te nemen, evenmin afneming der krachten als toeneming der koorts. De pols telt 110 slagen. MADRID, 26 Augustus. Te Chindad Real en in de provincie Caceres zijn op nieuw branden uitgebarsten. Verscheiden brand stichters zjjn in hechtenis genomen. 72 V, 72'/, 60 137 42'/, 182'/, 105'/, 1097s 102»/, 96»/, 97 105 112'/, 152 146 144'/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3