BUITENLAND. BINNENLAND. tenschap in een vermetel alles ontkennen ontaardt en het gezag de verpersoonlijkte onwaarheid en onoprechtheid dreigt te worden, daar valt voor de bevolkingen der onderscheiden landen niet veel meer te hopen. Ook dat politiek en sociaal bederf ver baast ons geenszins. Wij zijn, in de tegen woordige toestanden van de maatschappij, op alles, ook op 't ergste voorbereid. Toch moet er telkens, ter waarschu wing, de aandacht op worden gevestigd. Nog altijd zijn er velen, die niet knielen Voor de afgoden in onze eeuw. Op hen rust de verplichting, ieder in zijn kring, tegenover den leugengeest en diens macht, van de waarheid, van de hoogste allermeest, een levend en een sprekend getuigenis te geven. Zoo alleen kan er een kern bewaard blijven, die, als een heilrijke zon, de samen leving tegen gansch bederf, ook uit een oogpunt van waarheid en oprechtheid, behoedt. In den laatsten tijd hebben er op ver schillende plaatsen in Spanje groote bran den gewoed, die aan kwaadwilligheid wer den toegeschreven, 115 personen werden gevangen genomen als beschuldigd van hierin de hand gehad te hebben. Naar thans gemeld wordt, hebben 45 hunner reeds de misdaad bekend. Te Weenen is Maandag 11. het in ternationaal graanhandelaars-congres ge opend. Het werd door 4500 personen bij gewoond. De Daily News verneemt uit Mar seille, dat zich daar een vloot der groote mogendheden concentreert voor inscheping naar Afrika; de helft voor Tunis en de andere helft voor Algiers. De Standard heeft een telegram uit Ko penhagen, dat volgens Petersburgsche be richten aan Hartmann gratie is aangeboden onder voorwaarde, dat hij diensten als spion vervult. De Daily Telegraph verneemt uit Kon- stantinopel dat de Russische gezant advi seerde de krijgsschatting ten behoeve van Rusland en Oostenrijk in het regelingsplan de Turksche schuld op te nemen. Aan de Daily News wordt uit New- Y"ork geseind, dat een Duitsch dokter, van Pa nama teruggekeerd, een treurig tafreel ophangt van de kanaalwerken. Het totaal getal arbeiders is 250, waarvan 200 negers. De helft der negers lijdt aan de koorts. Het werk vordert niet, de ellende is groot. Hillegom, 2 Sept. Alhier hebben eenige on geregeldheden plaats gehad, naar aanleiding van het ten vorige jare genomen besluit tot afschaffing van de kermis. De ontevredenheid openbaarde zich door het baldadig inwerpen van een aantal glasruiten bij verschillende notabelen en van den stoomtram. Dit alles geschiedde te midden van een overdadig gebruik van jenever, terwijl de agenten van politie door de volksmenigte werden mishandeld. Naar men ons mededeelt, heeft de Gemeenteraad aan het verlangen der oproermakers toegegeven, en zou de kermis nu toch van 5 tot 11 September doorgaan. De Noord-Zuidhollandsche stoomtramweg maatschappij heeft in Augustus 45,832 personen vervoerd, met een opbrengst van f 9,340.55, tegen 47,126 personen met 9.326.90 in Juli. Arnhem, 2 Sept. Alhier kregen twee broeders hevigen twist, waarbij een hunner een ernstige wonde aan den linkerslaap werd toegebracht. De ander, bevreesd voor de gevolgen is terstond naar Amerika gevlucht. Giethoorn, 2 Sept. Maandag 11. werd een arbeider zwaar gewond aan den rechterarm, door dien hij, met een zeis in een bootje willende stappen, struikelde. Den volgenden dag is hij aan de gevolgen overleden. Groningen, 2 Sept. Een postbeambte alhier, die zich had schuldig gemaakt aan verduistering van gelden, is op heeterdaad betrapt en in hech tenis genomen. Den barbier Venema en zijn echtgenoote in de Cubasteeg alhier, trot een allertreurigst ongeval. Hun ll/s jarig zoontje geraakte in een tobbe met water en schijnt oogenblikkelijk gestikt te zijn. De moeder merkte het ongeluk te laat. Oegstgeest, 2 Sept. Eergisteren-avond ten 9Yj uur is op de spoorbaan tusschen de gevan genislaan en het station Leiden gevonden het lijk van een onbekend manspersoon, wiens beide bee- nen en eene hand door den trein, vermoedelijk die, welke ten 9. u. 12 min. van Rotterdam te Leiden aankomt, waren afgesneden. Delft, 2 Sept. Een jongentje van 6 jaren dat men zonder toezicht eergisteren naar de kermis had laten gaan, keerde des avonds niet in de ouderlijke woning terug. Het werd overal vruch teloos gezocht totdat in den vroegen morgen van heden 't lijk door de politie werd opgevischt uit eene gracht in de nabijheid der ouderlijke woning. Amsterdam, 2 Sept. Alhier zijn weder ge vallen van pokken voorgekomen, en wel bij een niet ingeënt kind van vier maanden, dat spoedig overleed, en bij een man van 28 jaren, die deel uitmaakte van het gezin, waarin reeds 2 pokken- gevallen zich hebben voorgedaan. Leiden 2 Sept. De dienst van den stoomtram tusschen Leiden en Katwijk aan Zee heeft door het ongeval van 11. Maandag geen staking onder gaan. De eerste trein van Leiden en van Katwijk aan Zee is alleen voorloopig geschorst. Een der machinisten is ontslagen. De gewonde passagiers zijn herstellende. Ilpendam, 2 Sept. In deze gemeente is eer gisteren-avond een 4jarig zoontje van een arbeider in de Purmerringsloot gevallen en verdronken. Hedel, 2 Sept. Woensdag ontvluchlte uit een R. K. Godshuis te Driel een jongeling wiens geestvermogens door een val in zijn kindsche dagen langzamerhand waren gekrenkt geworden. Hij kwam tegen den avond aan bij zijn familie te Hedel, doch wist ook van daar te ontsnappen. Sedert dien tijd heeft men naar hem gezocht, doch niets gevonden, tot heden zijn lijk door een visscher bij een krib in de Maas werd opgehaald. GEMENGD NIEUWS. Twee Amerikaanschezeeofficierenzij n te Newpost het slachtoffer hunner nalatigheid geworden. Bij de werkzaamheden met torpedo's hadden zij verzuimd, de voorgeschreven maatre gelen van voorzichtigheid in acht te nemen. Dientengevolge heeft er eene ontploffing plaats gehad, waarbij het bootje, waarin zij zich bevon den, werd verbrijzeld en ïij onmiddellijk werden gedood. Hunne lijken waren vreeselijk verminkt. Een aanzienlijke diefstal is inde Rue de Progrès te Brussel gepleegd; ten nadeele van M. V. D. T. Gedurende de afwezigheid der be woners, zijn er dieven in het huis gedrongen en hebben er voor een som van 300,000 fr. in waarde en 20,000 fr. in goud en bankbiljetten gestolen. Eene vrouw uit den omtrek en op welke men vermoeden heeft, is aangehouden. Dit jaar is het bizon der druk in Carlsbad. In Juli kwamen er soms tweehon derd personen per dag en geen enkele der Duitsche badplaatsen kan met dit Boheem- sche bad wedijveren. Wanneer men om 6 uur in den morgen aan de Mühlbrunn komt, is men verplicht zijne plaats in te nemen in de queue en zich langzaam met de groote menigte voort te bewegen, totdat men na een kwartier de bron bereikt. Een aantal jonge meisjes staat op dit punt op post. De een neemt uw glas aan, terwijl gij voorbijgaat; zij reikt het aan een an der over, die het vult en een derde geeft het op hare beurt aan u terug, terwijl gij nog altijd voortschuift, want niemand mag een oogenblik stilstaan, opdat er geen verwarring in het leger van waterdrinkers kome. Dit alles heeft onder eene lange kolonnade plaats en intusschen speelt het orkest, dat zóó geplaatst is, dat allen hel hooren kunnen, als zij langzaam hun weg naar de bron vervolgen. In Zwitserland is een nieuw meer ontstaan. Te Somvix, in Grauwbunderlaud, zijn van een der bergen een groote menigte rotsblok ken en stukken gronds neergestort, waardoor de Jobel, een tak van den Rijn, in zijn loop ge stremd, en het dal in een meer herschapen werd. Het dorp Surrhein, dat daar in de nabijheid gelegen is, verkeert in groot gevaar. Een geheel nieuwe industrie, dieveel opgang maakt in Amerika, is het vervaardigen van kunstmatig ebbenhout uit zeegras. De kleur moet even schoon zijn als die van het werkelijse ebbenhoutook heeft het nieuwe fabrikaat in het betasten schijnbaar dezelfde eigenschap, ter wijl het natuurlijk aaumerkelijk goedkooper is. Er is weer een stoomschip met vleesch in bevroren toestand van Melbourne naar Londen onderweg. De lading bestaat uit 4085 geheele schapen, 250 voor- en achtergedeelten van os sen, enz. Op het eiland Borkum heerscht een waie rattenplaag. Reeds sedert jaren begonnen die lastige gasten zich op het Oostland van het eiland zoo sterk te vermenigvuldigen, dat weiden, akkers en oogst grootendeela mislukten. Nader wordt van dat eiland gemeld, dat in den winter, van 1868 op 69, ter bescherming van de duinen, werd verboden op zeevogels te schieten, en tege lijkertijd een stelselmatige uitroeiing van de ko nijnen aangevangen, waarna allengs de ratten zich onrustbarend vermeerderden en ook de veldmuizen veel kwaad doen, veel meer dan ooit de konijnen deden. Een nieuwe „Wittington met zijn Kat" zou daar de rechte man op de rechte plaats zijn. De mailboot Teuton, der Union Company, Maandag uit Engeland aangekomen en naar Al- goabaai vertrokken, is bij Queen-Point vergaan. Van de 200 passagiers en equipage zijn 27 per sonen in booten gered. De Engelsche korvet Dido is onmiddellijk derwaarts vertrokken. Sedert lang was de politie te Brussel een jonge vrouw op het spoor die van tijd tot tijd in de hoofdstad kwam en er slechts kort ver toefde. Deze vrouw had zich vroeger verhuurd als bonne en een groot aantal diefstallen gepleegd. Bij elke gelegenheid, die haar het geschikste voorkwam veranderde zij van naam en handelde met een geslepenheid, waarvan men de wedergade moeielijk kan vinden. Eindelijk heeft de politie te Bordeaux haar gearresteerd. Men vond bij haar een bedrag aan effecten van 21,300 fr. Te Groningen, waar een poli tie-regle- ment bestaat, dat jongens beneden 16 jaar niet in tapperijen drank mogen gebruiken, trad onlangs een politie-agent een kroeg binnen en vond daar twee dreumissen zitten drinken, die op zijn vraag naar hun ouderdom hem bedaard hun geboorte extract toonden, waaruit bleek dat ze zeventien jaren oud waren. Na onderzoek bleek dat de respectieve ook respectabele vaders dier kna pen deze bewijzen den jongens hadden ter hand gesteld, opdat ze ongemoeid in tapperijen zouden kunnen vertoeven. In de nabijheid van Leipzig legde zich dezer dagen een knaap met het hoofd op de rails. De machinist van den naderenden trein ontdekte het gevaar en kon nog juist bij tijds den trein tot staan brengen. De jongen ondervraagd zijnde waarom hij zelfmoord wilde plegen, gaf lachend ten antwoord, dat hij wel eeas wilde zien hoe hij er uitzag als hij geen hoofd meer had. Voor loopig zal hem dat genot worden ontzeg l. De politie nam hem in verzekerde bewaring en hij zal naar een verbeteringsgesticht worden opge zonden. Te Watergraafsmeer heelt een aan spreker zijn collega's beet gehad. Do n- e n in woner aldaar was hem, bij de begrafenis van diens echtgenoote, zooveel gesloten pakjes gege ven als er aansprekers hadden dienst gedaan. Elk pakje hield f 10 in, doch „de eerste man" had, in plaats van de gesloten pakjes, een ieder man f 6 betaald. Later kwam dit den veldwach ter ter oore die van een en ander proces-verbaal heeft opgemaakt. Te Brasschaat, in de Belgische pro vincie Antwerpen, woonde eene familie, Somers genaamd, bestaande uit vader, moeder, eene dochter en den zoon August, oud 25 jaar, tim merman van beroep. De vader gaf zich wel eens aan den drank over, hetgeen meer dan eens in het huisgezin aanleiding gaf tot hevigen twist. Maandag-avond kwam hij in beschonken toe stand t' huis. De zoon stond aan de deur. Er werden eenige woorden tusschen beiden gewisseld, waarop de vader aan zijn zoon een klap gaf. Beiden gingen hierop het huis binnen. Kort daarop hoorde men een vreeselijken kreet en kwam de vader de straat oploopen, roepende„Ik ben gewond! ik ben gewond!" En werkelijk gudste het bloed met geweld van onder de kleeren, niet tegenstaande al de kracht die hij aanwendde om het bloedstroomen te beletten. Het gelukte hem in eene herberg te geraken, die slechts ongeveer 120 meter van zijne woning gelegen is. Binnen gekomen kon hij zich nog op een stoel laten neervallen, maar op hetzelfde oogenblik zakte hij van den stoel op den grond. Wel trachtte iedereen in huis hem te helpen, maar alle hulp was hier overbodig. Weinige oogenblikken later zat de ongelukkige dood op den stoel, waarop men hem weer had geplaatst. De overheid der gemeente werd van het feit verwittigd en on middellijk werd overgegaan tot de aanhouding van den moordenaar, alsook tot een voorloopig onderzoek. Volgens bewering van den zoon was zijn vader met een mes gewapend, waarmede hij hem bedreigde, had hij hem dit wapen willen ontnemen, en in dien strijd zijn vader onvrij willig gewond. Die bewering wordt nochtans te gengesproken door eene vrouw, die alles door het open raam gezien heeft. Volgens hare verklaring was het krakeel uitermate hevig, en zat de zoon op een stoel, tot zij hem eensklaps met opge heven arm zag opspringen en naar zijn vader snellen, die daarop een kreet slaakte en onmid dellijk naar buiten kwam. De messteek is diep in de linkerborst toegebracht en door de long gedrongen. Te Rouville bij Parijs woont een be roemd veldslagen-schilder van wien men verhaalde dat hij een prachtige schilderij had vervaardigd van den Tuniseescken krijg. Spoedig kwamen er eenige bezoekers bij den kunstenaar die in het atelier een doek zagen, waarop slechts een groote zandwoestijn zonder boom of gewas was geschil derd en daaronder het opschrift: „fa prise de Bou-Amena par le général Saussier." Waar staat Bou-Amena, vroegen de bezoekers. „Die is al vertrokken," antwoordde de schilder. „Doch waar zijn dan de Eransche troepen?" vroeg men ver der. „Die moeten nog komen," luidde het ant woord. Naar aanleiding van een onlangs voor gekomen onheil, waarbij eenige personen bij het baden het leven hebben verloren, is op Norder- ney door de Koninklijke Bad-commissie bepaald, dat baders, die naar de hun gegeven aanwijzingen en waarschuwingen niet luisteren, niet meer tot het nemen van baden zullen worden toege laten. Er woont te Londen een ongehuwd oud heer, die de zonderlinge liefhebberij heeft om in de duurste Engelsche bladen allerlei din gen te koop aan te bieden die hij niet te bege ven heeft. Hij verkwist daarmede zeer veel geld, en zijn bloedverwanten dienden daarom bij het gerecht een verzoek in om hem onder curateele te stellen, wegens zwakke geestvermogens. Blij kens zijn verklaring voor de rechtbank gaat de oude man alleen uit menschenhaat aldus te werk, om het genoegen te hebben alle dagen een aan tal menseden teleurgesteld uit zijne woning te zien gaan als hij hun mededeelde dat zij te laat gekomen waren. „Niemand ziet r,aar mij om", zeide hij, „want ik geef geen gastmalen en par tijen, maar zoo komen er heel wat bezoekers over mijn drempel. „De rechter vond geen termen om den man wegens zwakte van geestvermogens onder curateele te stellen, daar zijn gedrag niet daarvan, maar wel van boosaardigheid getuigde, terwijl het evenmin wegens verkwisting kon, daar hij niet meer uitgaf dan hij kon verteren, en de oude menschenhater ging vergenoegd naar huis om met zijn ad verteeren van niet bestaande zaken voort te gaan, totdat het hem eens door de bedrogene op de een of andere wijze betaald gezet wordt. Naar hetgeen uit Lyck (pro vincie Pru t sen) aan de Deutsche Zeitung wordt gemeld, is aldaar en in het district Oietzko de roode^ loop uitgebroken. Te Morkowsken, Woynassen, Klösc- zowen, Puchowken euz. is de ziekte zelfs van hevigen aard. De meeste lijders zijn kleine kin deren en bejaarde lieden, ofschoon ook reeds mannen in de volle kracht des levens er aan zijn bezweken. Een photograaf te Parijs, meester in zijn kunst, en versch aangekomen, had weldra tengevolge van kolossale advertentiën en uitste kende proeven zijner kunst, een groot debiet. Wat wonder dat ook de gezant van Tunis Mustapha- ben-Ismail zich bij dezen artiste hors ligne liet photografeeren. Nu is een Parijsch photograaf zonder ridderorde gelijk aan een boom zonder bladeren en onze photograaf was nog niet gede coreerd. Fluks stond zijn plan vast. Vernemende dat Mustapha-ben-Ismail zeer mild was met het verleenen van ridderkruizen, voerde hij de por tretten zoo elegant en prachtig mogelijk uit en gaf ze aan ziju knecht om ze persoonlijk aan den gezant te overhandigen en geen betaling te vor deren, noch eenig geld aan te nemen. De knecht stond geheel verbluft. Maar, mijnheer, de photo- graphieën kosten 1400 franks, 't Doet er niet toe. Gij neemt geen geld, zeg ik u. Ik weet zeer goed wat ik doe. De knecht wist niet wat hij deed. Doch, oordeelende dat het hem niets aan ging, stelde hij de portretten aan den gezant van Tunis ter haud. Mustapha bezichtigde ze, vond ze uitstekend en vei langde de rekening. De knecht antwoordde verlegen dat er niets voor betaald behoefde te worden; men was zeer vereerd enz. Ha, zoo, riep Mustapha, trok een landje uit zijn bureau haalde er een ordeteeken uit en hing het eigenhandig den knecht op zijn jas. Wat zou deze nu doen? Het ridderkruis aan zijn baas geven? Wel neen, meende hij, hij zelf was gedecoreerd. In de wolken van vreugde zegde hij zijn baas den dienst op. En daar zat nu de arme photograaf zonder betaling, zonder ridderteeken, zonder be diende. In een circus bij Nimes is een koord danseres van 20 jaren van een sterk, ter hoogte van 5 meters gespannen koord gevallen en heeft de ruggegraat gebroken, zoodat zij het waarschijn lijk niet zal overleven. Terwijlde in ons land gebouwde pano rama's meest alle met vreemd kapitaal zijn ge sticht, zal te Kopenhagen een dergelijk gebouw voor rekening van eenige Amsterdamsche kapita listen opgericht worden. Het voor dit panorama bestemde doek wordt in den tuin voor het Paleis voor Volksvlijt, in een groote houten loods, ge schilderd door den Franschen schilder Garnier. Het stadje Tuskismühle aan de Saar (Rijn-Pruisen) is een kort begrip van geheel de maatschappij, ofschoon dat plaatsje slechts 10 huizen telt, waarvan 1 leêg staat. Toch vindt men er 1 raadhuis, 1 station, 1 postkantoor, 1 logement, 4 kroegen, 1 grutterij, l bakkerij, 1 kolenmagazijn, 2 houtwinkels, 1 manufactuurwin kel, 2 ijzerwinkels, 1 bierhuis, 1 agentschap, 1 slachterij, 1 plaats waar men karren verhuurt, 1 schoenmaker, 1 smid, 1 kleermaker, 1 kapper en een kegelgezelschap, en om deze wereld in rust te houden een politiedienaar. Omtrent den bloei en omzet al dezer inrichtingen ontbreken berichten. Men kan zich die denken, vooral bij zulk een samenvoeging in 9 huizen, waardoor al vast voorkomen woidt dat het verkeer zich te veel verspreidt in dit brandpunt van nijverheid. Zekere Félix te Parijs, een door zijne beursspeculatiën sinds langen tijd bekend persoon hij was wie weet hoevele malen geruïneerd en wist zich steeds er weer op te helpen heeft de vlucht genomen met achterlating van een tekort van 2'/j millioen in de kas der Banque d'Union financière, die hij voor een paar jaren had opge richt. In den gevel van het gebouw dier bank had hij met vergulde letters de volgende inscriptie laten aanbrengen: Banque d' Union Jinanciere, naamlooze vennootschap, kapitaal drie millioen frank." Bij onderzoek is het gebleken, dat de kas totaal ledig was. Félix wordt nu door de politie opgespoord. Hij was commanditair vennoot in de onderneming van het socialistisch blad le Citoyen de Paris, dat, gelijk gemeld, dezer dagen failliet is verklaard. Dat blad is thans onder een anderen titel verschenen, onder dien van le Citoyen Francais. In de omstreken van Remmerskirchen en Nettesheim in de Pruisische Rijnprovincie, zijn dezen zomer zooveel muizen, dat er een premie van 5 penningen op elke gedoode muis is uit geloofd. Hoe dit middel heeft geholpen, blijkt uit het feit dat er in eene week in de beide ge meenten te zamen ruim 20,000 muizen zijn ge vangen en gedood. Het onlangs in den Kamperketel met steenkolen geladen gezonken tjalkschip De twee gezusters, van schipper J urrie de Groot, heeft met de lading bij publieken verkoop te Kampen opgebracht negentig cent. De inventaris is is hieronder niet begrepen. Voor een paar weken, zoo verhaalt een Belgisch blad, kon men in verscheidene couran ten een advertentie lezen, waarin een Parijsch schouwburgondernemer leden vroeg voor een ope- rettengezelschap. Er kwamen daarop verscheidene aanbiedingen in, en weldra had de directeur een gezelschap van 13 leden geëngageerd. Dit gezel schap kwam te Brussel bijeen, waar men geza menlijk intrek nam in een der voornaamste hotels. Maar reeds den tweeden dag na hun aankomst deed de directeur den logementhouder het zon derlinge verzoek, om hem 10.000 fr. te leenen, daar zijn bankier te Parijs hem teleurgesteld had. Toen de man hem waarborgen vroeg, antwoordde hij: „Hebt gij mij en mijn gezelschap en onze geheele bagage niet als onderpand?" en na eenig aarzelen stemde de hotelhouder toe, en gaf hem het geld. Den volgenden dag was de directeur verdwenen. Toen hij na een dag of wat nog niets van zich had laten hooren, kwam het tot een verklaring tusschen het gezelschap en den logementhouder. Geen der heeren of dames was in staat de 10.000 fr. te voldoen, en de loge menthouder verklaarde hen allen als pand te moeten beschouwen. Zoo ziju dan de zangers en zangeressen in het hotel gevangen. Maar zij schikken zich vrij wel in hun lot, en zijn, zoo lang de hotelhouder het wachten op den direc-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2