MARKTBERICHTE BEURSBERICHTEN, Voor geest en hart. Christendom en rede. Allerlei. laatste berichten. teur niet moede wordt, goed verzorgd. Altijd als het waar is wat het blad meedeelt. Wij zijn in den jachttijd en het kon wel eens een canard wezen die opgejaagd is. Door onvoorzichtig hard rijden kwam eergisteren in het middaguur, in het Westeinde te 's Hage een ledige hooiwagen met een hand kar in botsing. Op zich zelf was dit zoo ernstig nog niet, maar op de handkar stond een kist met eieren en daarvan kwam niet veel terecht. De kist toch kantelde en de gele doiers kwamen al spoedig nieuwsgierig uit de doppen kijken. De koopman raapte zoo goed en kwaad hij kon de gekneusde eieren bij elkander, waarin hij door de lieve jeugd, welke zich juist naar school be gaf, trouw geholpen werd. Of hem die hulp veel hielp mag, met het oog op de weldra met eier struif bemorste aangezichten der jongens, betwij feld worden. De wandelaars, die zich dezer dagen op den boulevard de la Révolte, te Clichy, be vonden, hebben een zonderling schouwspel bijge woond. Achter een lijkwagen der 3e klasse volg den een twintigtal individuen, die voorheen in de „cour des Miracles" niet misplaatst zouden zijn geweest. Eenigen gingen mank, anderen hadden houten beenen; de krachtigsten gingen op krukken; allen waren op de een of andere wijze gebrekkig. Deze ongelukkigen volgden den lijk stoet van den deken hunner corporatie, zekeren Ville, die, nadat zijn beide beenen geamputeerd waren, nooit een plaats in een gesticht had wil len aannemen en van de openbare weldadigheid leefde. Ville bewoonde de passage Saint Pierre. Eiken dag, te 9 uur 's ochtends, heesch hij zich op aan een tramwagen aan de porte Clichy, en op den boulevard Haussmann aangekomen, begaf hij zich naar de wijk van het Palais Royal, en bedelde daar op verschillende punten. Des avonds te 7 uur keerde hij huiswaarts. Zijn ontvangsten bedroegen gemiddeld 13 franks per dag. Dat was meer dan hij noodig had om te leven en daar hij zeer weldadig was, besteedde hij zijn spaar penningen tot het lenigen van de armoede, die hem omgaf. Zijn lotgenooten, de gebrekkigen, namen dikwerf tot hem hun toevlucht. EenweerspannigeVeendammer schut- ter, die wegens 't wegblijven van de oefeningen der schutterij en het uiten van brutale woorden tegen de officieren, veroordeeld was tot 16 gulden boeten en wien, toen hij weigerde te betalen, 14 dagen provooststraf was opgelegd, heeft jl. Maan dag groote opschudding in zijne woonplaats ver oorzaakt. Hij verscheen gewapend voor het stad huis, waar hij dreigde den luitenant-kwartier meester te zullen vermoorden. Met groote moeite werd hij door een veldwachter, bijgestaan door den gemeente-ontvanger, ontwapend en naar het provoostgebouw gebracht. De afsluitingen van dit gebouw schijnen echter tegen een zoo weerspan- nigen schutter niet bestand te zijn; hij wist te ontsnappen. Wat er nu verder tegen hem gedaan zal worden, ziet men in de Veendammer sehut- terswereld met belangstelling te gemoet. Eenige kinderen, die Woensdag 11, op eene binnenplaats van het Koningshofje te 's Gra- venhage speelden, hadden de onvoorzichtigheid, brandende lucifers te werpen door eene opening in het deksel van een beerput. Plotseling ont vlamden daardoor de in den put aanwezige gassen met een geweldigen knal. De kinderen werden door de vlam aangetast of door den schok op den grond geslingerd. Allen bekwamen min of meer belangrijke verwondingen en twee knaap jes zijn zelfs ernstig gekwetst en met brandwon den bedekt. Te Nouzon, in de Era nsche Arde r n en, is eene fabriek, waar het benoodigae water uit de rivier wordt aangevoerd door eene buis van 70 centimeter in doorsnee en vijftien meter lang. Dezer dagen speelden twee kleine jongens dicht bij den kant der rivier en vielen, een diijvenden appel willende grijpen, in de kolk, welke door hel in de buis opstijgende water gevormd werd, met dit gevolg, dat zij beiden in de buis ge raakten en in een grooten vergaderbak werden uitgestort, van waar het water naar de raderen eener machine geleid werd. Gelukkig zag ie mand een der knaapjes drijven en hielp hem op het droge. Merkwaardig genoeg, was het kind nog bij kennis en waarschuwde, dat zijn kame raad nog in den vergaderbak lag. Ook deze geheel bewusteloos en reeds vlak bij de raderen, werd nog nog bijtijds gered. De heer de L. te Parijs, Woensdag-nacht te drie uur zijn sociëteit bij den Boulevard des Capucines verlatende, ging even naar een zijner vrienden den trap af en om nu een aardigheid uit te halen verborg hij zich in de kooi van den ascenseur, waarvan hij de deur sloot. De vriend ging voorbij en de heer L. wilde zijn schuilhoek verlaten. Onmogelijk, en op het zelfde oogenblik hoorde hij eenig geluid boven zijn hoofd en begreep tot zijn grooten schrik, dat de ascenseur, aan welks touw hij bij vergis sing geraakt had, langzamerhand naar beneden kwam. Door een vreeselijke angst bekropen, begon hij om hulp te roepen, en te vergeefs beproefde hij met geweld de deur te openen. De ascenseur bleef maar altijd dalen. Intusschen had de con cierge zijn hulpgeschreeuw gehoord en rukte hem uit de kooi juist op het oogenblik, dat de ascen seur hem dreigde te verpletteren. De heer de L. viel in zwijm; en toen hij eindelijk tot zich zel- ven kwam, bleek hij van schrik krankzinnig te zijn geworden. Een herder te Scraps-gate, niet ver van Sheerness, bezit, naar aan the Times wordt medegedeeld, een kanarievogel, die in staat is Woorden en zinnen duidelijk verstaanbaar te spre ken. Soms brengt de merkwaardige vogel eenige Woorden uit te midden van een gezang, maar de woorden die het beestje spreekt zonder te zingen zijn verreweg veel beter te verstaan. Iti de ornithologie is een sprekende kanarievogel ze ker nog wel zonder voorbeeld. Het Deensche blad Faedrelandet deelt de volgende moedige daad mede: Toen de korvet Heimdal ongeveer 3 weken geleden de bocht bij Aalbek verliet onder frisschen wind, viel een cadet-leerling uit het want in de zee, in den val het hoofd stootende. In het zelfde oogenblik sprongen twee cadet officieren, de „premierluite nants" Brestrup en en Kófoed Hansen, geheel ge kleed over boord, ten einde den jongeling te redden. Daar de chef en de meesteu der man schappen op het dek waren, was even spoedig de boot in zee en het schip bak gebrast. Laatst genoemde, K. Hansen, gelukte het den over boord gevallene te grijpen en hem boven water te hou den, totdat de boot hen bereikt had en de lui tenant Brestrup (naar wien de boot eerst koers zette in de meening dat hij de over boord gevallene was) wees de hulp af en ging voort zwemmend het water te treden totdat de twee anderen be houden waren. Een uur daarna werd de geheele be manning op dek gekommandeerd door den chef, die de beide officieren zijn dank betuigde voor hun moedige daad. Te Portsmouth heeft men de kiel ge legd voor een nieuw pantserschip, de Impérieuse, dat eenig in zijn soort zal zijn en noch in de En- gelsche noch in de buitenlandsche oorlogsvloten zijn weergade zal hebben. Het schip zal de eigenaardigheden van de Polyphemus en de Téme- raire in zich vereenigen en dus te gelijk ram en torenschip zijn. Daar het verder bestemd is om in alle deelen van de wereld te kruisen, zal het van buitengewoon krachtige stoommachines voorzien worden, gezamenlijk van 8000 paarden krachten, die de boot een vaart van 11 knoopen in 't uur verzekeren. De lengte van het schip is 315 voet. Het pantserkleed zal uit plater, van 10 duim dikte bestaan. De stukken geschut, alle achterladers, worden in vier torens geplaatst, twee aan weerszijden en twee in 't midden van het schip. De kosten worden op 2V» millioer. guldens N. ct. geraamd. In het Ginneken had eergisteren een droevig voorval plaats. Twee kinderen van den bosclrvachter W. v. B., een meisje van zeven en een jongentje van 6 jaren, waren, als gewoonlijk, in 't Maschboscb gaan spelen. Zij hebben toen braambeziëu geplukt en gegeten, doch daaronder schijnen voor de gezondheid gevaarlijke bessen te zijn geweest. Beide kinderen althans zijn, nadat ze waren thuis gekomen, erg ongesteld geworden en is door den inmiddels ingeroepen geneesheer vergiftiging geconstateerd. Gisteren morgen was dan ook het meisje overleden en verkeerde het jongentje nog steeds in levensgevaar. Te Antonito in Conegos Countyheeft men weer eens voor de zooveel honderdste maal de lypch-wet toegepast, en wel op den vrede rechter George G. O. Conner. Dit heerschap werd den 23 Juli jl. door het aldaar bestaande veilig heidscomité, als het hoofd eener bandietenbende, die de geheele streek onveilig maakte, in den stal eener herberg doodeenvoudig opgeknoopt. Antonita is een spoorwegstation, eerst voor wei nige maanden gebouwd, maar dat door zijne ligging van groot belang is voor den binnen- landschen handel, vooral door den zijtak naar Durango. In dezen korten tijd had zich daar ook weer op echt Amerikaansche wijze, een be volking gevestigd van omstreeks zeven duizend zielen, onder welke een zeer groot aantal aas gieren der grensbewoners, spelers, desperados, meiden en bandieten. Dat volkje maakte echter slechte zaken bij de nijvere en meer degelijke kolonisten, en om nu toch aan den kost te ko men, leefde men van roof. Het wekte echter al meer en meer ergernis dat de bandieten, ofschoon de sterkste en duidelijkste bewijzen tegen hen werden aangevoerd, nooit werden veroordeeld. Wel werden op valsche getuigen verscheidene leden van het veiligheidsbond, waaronder de meest geachte personen, in het cachot onscha delijk gemaakt. Eindelijk kreeg men de over tuigendste bewijzen dat de vrederechter zelf het hoofd was der bende. Toen hij nu in den loop van den dag op de onbe- schaamdste wijze de bevolking had gesard en zelfs met zijn revolver in een „saloon" (herberg) twee leden van het veiligheidsco mité had gewond, werd hij eensklaps door vier gemaskerden aangegrepen, gebonden en wegge sleept naar den stal. Er werd hem 10 minuten voor bekentenis en betuiging van berouw ver leend, welke tijd door de uitvoerders der lynch wet werd besteed om het touw over een balk te werpen. Nauwelijks waren de tien minuten ver- loopen, of de strik werd hem om den hals ge slagen, hij werd opgeheschen, en hij gaf weinige oogenblikken daarna den geest. Volgens Chineesche couranten werd na de begrafenis-plechtigheden der onlangs ge storven keizerin van China de katholieke kathe draal te Peking, eerst een zestig jaren geleden gebouwd, door de bevolking in brand gestoken en in de asch gelegd. Bonzen (priesters) hadden de bevolking ingeblazen dat de goede keizerin daarom zoo jong en plotseling was gestorven, om dat ze geduld had dat er „Eeng-Szui" (Eranschen) in de hoofdstad van het Hemelsche Rijk eene kerk bezaten. Ook de thans heerschende droogte in China wordt aan de Christenen geweten. Een gevoelig hart is de band, waardoor de sterveling eene gansche wereld met millioenen stervelingen, naar zich heeu zoekt te trekken en te verbinden. Wee hem die dezen teederen band tracht los te rukken. Hoe gelukkig zouden wij zijn indien wij ons vergenoegden met wikken en de keuze en schikking aan hooger haud overlieten Wij doen den Hemel zoo dikwijls beloften, die helaas in de woelingen des levens vergeten worden. Kruiwagens, waarop deze en gene worden voortgereden, zijn vogels in de lucht: eigen ver dienste, braafheid, trouw dat is een vogel in de hand. Eerst toen de zon des Christendoms over de menschheid opging, brak de lang gewenschte dag aan en de duisternis der dwaling moest wijken voor het volle licht, dat toen den menschelijken geest omstraalde. De raadsels, waarvan geen wijs begeerte de verklaring had gegeven, werden op gelost door de leer, welke uit een verborgen hoek van Palestina over de geheele wereld verbreid werd. Het Christendom leert den mensch God kennen in zijn wezen en in zijne oneindige volmaaktheden en ook in zijne verhouding tot de wereldhet onderricht hem over zijn eigene natuur en over iiet doel van zijn aardsch leven; het geeft zijne oplossingen omtrent het wezen van den gods dienst en van de zedelijkheid, omtrent het ge heim van het kwade, omtrent den weg naar een blijvend geluk, omtrent de hinderpalen, welke vermeden, de hulpmiddelen, welke ter hand moe ten genomen worden. In een woord het Chris tendom bevredigt de rede en verlicht haar tevens. In 't zwembassin. Soldaat (die van de brug gesprongen is en te veel water heeft inge- geslikt)Hè, dat smaakt slecht! Onderofficier zwemmeester. Dat is maar goed ook, als 't lekker smaakte zou 't bassin spoedig door jullie leeg gedronken zijn. Verstandig. Een arme vrouw komt in het spreekvertrek van een beroemden dokter, toont hare hand en zegt: „verbrand". Raad van den dokter: compres van geraspte rauwe aardappelen." Hiermede was het consult geëindigd. Den vol genden dag kwam de patiente terug en zeide kortaf: „beter!" Voorschrift van den dokter: „nog eenige compressen!" Eenige dagen daarna komt de vrouw op nieuw en vraagt„wat ben ik u schuldig?" „Niets, "antwoordde de geneesheer, „gij zijt de verstandigste vrouw die ik ooit heb ontmoet." Vreemde talen. „Hier worden vreemde talen gesproken!" leest men ergens voor een winkel. Een Engelschman komt binnen vraagt iets, maar krijgt telkens in 't Ilollandsch ant woord. „Maar wie dit en dat spreekt hier dan toch die vreemde talen?" vraagt hij eindelijk nijdig. (/Wel, Mijnheer? de vreemdelingen die hier komen koopen!" is het leuke antwoord. Geschenken. Montesquieu redetwistte over eene gebeurtenis met een raadsheer van het parlement van Bordeaux, een man van veel in beelding en van weinig kennis. Toen de raadsheer driftig werd en velerlei redeneeringen ten beste had gegeven, zei hij ten slotte: „Mijnheer de president, als de zaak niet zoo is, zooals ik u die voorstel, dan geef ik mijn hoofd. „Aangenomen", zei Montes quieu, „kleine geschenken onderhoudeu de vriend schap." Een vreeselijke brand. Een speculant op het medelijden bij buitengewone rampen, ging rond om giften op te zamelen onder voorgeven, dat hij door een brand in zijn dorp geheel ge ruïneerd was. Men vroeg hem ergens, of hij geen schriftelijk bewijs van het dorpsbestuur had, dat hij aldus tot armoede was gekomen. Ach neen, antwoorde hij, dat is ongelukkig ook al verbrand. Onmogelijk. „Hoe veel kost me dat?" vroeg een jongmensch eene waarzegster, die voor hem de kaart zou leggen- „Twintig franks", luidde het antwoord „Twintig franks, dat is toch verschrikkelijk duur; kunt ge me niet voor tien franks helpen!" „Onmogelijk! Ik leg er al op toe Een ommisbare. In een Duitsch dorp werd de schoenmaker die een reiziger geplunderd had, ter dood veroordeeld. Op den dag der terecht stelling begeven zich eenige boeren naar den rechter en vragen genade voor den veroordeelde. Als motief voor hun verzoek zeggen zij dat hij de eenige schoenmaker is in het dorp en, zoo hij gehangen wordt, de gansche gemeente barre voets zal moeten loopen. Rechter. Ommogelijk vrienden, de gerechtigheid moet haren loop heb ben. Een der Boeren. Dat kan ook heel goed gebeuren, mijnheer de rechter, wij hebben in ons dorp twee kleermakers en aangezien wij er slechts een noodig hebben, kan u den andere in plaats van den schoenmaker laten ophangen. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 3 Sept. Het stedelijk Muse um van schilderijen en oudheden op het raadhuis alhier, is inde afgeloopen maand Augustus bezocht door 903 personen tegen betaling en 701 zonder betaling, tezamen door 1604 personen. Gisteren-namiddag is uit het Spaarne bij de Houtmarkt het lijkje van een zeven jarig meisje opgevischt, dat sedert den vorigen dag na de middagschooltijd niet was tehuis gekomen en waarnaar sedert te vergeefs was gezocht. Door B. en W. is thans kenbaar gemaakt, dat de aanneming van het op 25 Augustus jl. aanbestede werk van het maken van eene kweekkast enz. in den tuin van den plantsoen wachter niet wordt ge gund. Gisteren-nacht is ingebroken in eene werkloods, staande op een stuk grond aan den Schooterweg, waarop eene villa wordt gebouwd. Men schijnt toegang te hebben verkregen door eene schutting over te klimmen en eene glasruit uit te snijden. Onderscheiden timmer- en metselgereed- schappen en eenige kleedingstukken zijn vermist. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Twee parasols. Twee paar manchetten. Een zwart ka toenen lap. Een paar kousen. Twee breukhanden. Een koperen lantaarntje. Een jasje. Een gekleurd kousje en een sokje. Een zilveren sabelkwast. Een koperen dop van een kinderwagen. Een korenzak. Een atlas. Een spoormandje waarin een zakdoekje. Een koeienhuid. Een portemonnaie waarin een kaartje v. d. Zondagschool enz. Een mand met waschgoed. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Een portemonnaie met eenig geld, terug te bekomen bij Mejuffrouw Soellaart in de Breesteeg. Acht en twintigste uitvoering in den Hout, op Zondag 4 Sept. 1881, des middags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Marsch, Streabog. 2. Ouv. l'Aurore, Clement. 3. Quadrille, la reine du bal, Zottner. 4. Bant. Ie pardon de Ploërmel, Meyerbeer. 5. Fant. les dragons, de Villars, Maillart. 6. Mazurka, blondgelocktes DirndT Gartner. 7. Potpouri, Curth. HAARLEM, 31 Aug. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 25 koeien, verkocht 16 voor f 140 a 230; 1 stier; verkocht voor f 80 a - vaarzen, verkocht - voor f a pinken, verkocht - voor f a graskalveren verk. voor f a 14 nuchtere kalveren, verk. voor 10 a 18, 40 schapen, verk. voor f 17 a 26 lammeren, verkocht voor f - a 12 biggen ver kocht voor f 10 a 32; - varkens, verkocht voor a c. per kilo, 1 paard tot f 20 a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 120 stapels kaas, 14242 stuks, wegende 28404 kilo, hoog ste prijs f 34.50, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 31 Aug. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 174 vette kalveren, lste qual. 85, 2dequal. f 70, per kilo, 10 graskalf 15 a 30, 39 nuchtere kalveren, 8 a 12 4 schapen en lammeren a 135 vette varkens 52 a 56 c. per kilo. LONDEN, 1 Sept. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 700, Schapen en Lammeren 3,000, Kalveren 200, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/- a 5/8 Schapen en Lammeren 5/2 a 6/9, Kalveren 4/8 a 5/8 Zwijnen 4/2 a 5/-. LEIDEN, 2 Sept. Op de heden aihier gehoudea veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden a 82 stieren 45 a 205, ossen fa 148 melkkoeien f 130 a f 245, 18 kalveren dito 158 a 268,141 vare dito f 90 a 190, 90 vette dito 1 150 295, 36 graskalveren 14 a 54, f62 vette 36 a 84, a 65 a 80; 11 nuchtere dito 7,a 15, 820 vette schapen, 22 a 38,1562 weide dito 14,a 23,lammeren. 58 magere varkeus f 22 a 40, 308 biggen f 7,50 a 15,— SCHIEDAM, 2 Sept. Moutwijn, per ned. vat f 15, jenever 20,50 Amsterd. proef f 21,75; Spoeling f 1,30 dito commissie ƒ1,10. HOORN, 1 Sept. Ter waag gewogen 29 9 stapels kaas wegende, 76,090 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 38,50 oor kleine, 37,50 en voor hooikaas commissie f middelbare, f GOUDA, 1 Sept. Kaas f 32 a 35,le qual. fa 2e qnal. f 27 a 31 zwaare hooger in prijs aangevoerd 115 partijen. Handel buitengewoon ving Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.40 a 1.50 der weiboter f 1.20 a 1.30 per kilo. Handel zeer vlug. Amsterdam 2 September 1881. Prijzen der onderstaande effecten gonotecr pCt. de koers Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/, 67 8 n n 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleeningi Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 n zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1853/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 binnenl. f 12500—25000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerlka. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/j hu w 1877 4 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/, 1875 S"/o Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 6 Morschansk Sysran Aand. Riaschk Wiasma Rumenie. Aandeelen Spw. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 h Rotterdam h Gemeente Crediet. Belgie. Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staatsl. 1854 1860 1864 Rusland. v 1866 Geldkoers, prolongatie 4'/j pet. 5 5 div. 81 /is 1027/8 96 65u/is 66'/ts 5S'/» 98'/, 78'/, 927,, 27'/, 44'/, 26 25 411/, 161'/,, 15»/,, »9'/. 112'/. 115 85'/, 197/s 157/,, 119'/, 149 116 73'/, 144 152'/, 25 V< 53'/, 132'/, 57 88'/, 62 90'/, 71'/s 72 56 136 42»/, 132 106'/, 109'/, 102'/, 96'/, 97'/, 104 112'/, 150'/, 1477/,, 144'/, De Times verneemt uit Athene, dat er op Kreta een opstand is uitgebroken. De sterkte der opstandelingen bedroeg 2000. Dépêches uit New-York melden, dat in de Westelijke staten de groote droogte gevaar veroorzaakt voor den oogst. De meeste steden lijden aan watergebrek en voeren waterrantsoenen in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3