NIEUWE buitenland" No. 5IG. Donderdag 8 September 1881. 6e Jaargang. Wat is de mode? 1)— 0,06 HÜMEMSCHI mm. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUHEAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA HOE AGITATE. PBIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Er wordt in onze dagen veel over de mode gesproken en zij wordt beschimpt en gesmaad. Doch wie kan zeggen van waar de mode komt en wat dit zonderlinge ding eigenlijk beteekent? Men zegt dat de mode ontstaat uit de zucht naar verandering. Dat is geen afdoende definitie, want de meerderheid der menscken is geenszins op verandering van kleeding verzot, zij volgt echter de mode, omdat anderen eveneens tot hare volgelingen be- hooreu. De zucht tot navolging treft men echter niet aan bij die meuschen welke de mode uitvinden. Zoo ijdelheid of schoon heidszin hierbij slechts in 't spel waren, dan zou er nimmer eene eenheid in de mode tot stand komen; immers een ieder zou zich naar zijn eigen smaak kleeden, versieren en stoffeeren. Er moet eene algemeene, diepere oorzaak voor de afwisselende mode zijn en dat is inderdaad de zucht van enkele hoogere klassen der maatschappij om zich te onder scheiden, om uit te muuten boven die klas sen welke op de lagere sporten der maat schappelijke ladder hebben plaats moeten nemen. Ergo is de mode het streven om tot afscheiding te geraken der hoogere maatschappelijke klassen van de lagere of liever gezegd van de middelklasse; de aller laagste komen niet in aanmerking, omdat deze natuurlijker wijze, niet naar gelijk stelling aspireeren. De mode is de dam die opgeworpen is tusschen de «voorname lui en den middelstand. Zij is de drijfjacht van de ijdelheid der verschillende standen in het sociale leven, waarbij zich telkens hetzelfde verschijnsel voordoet, namelijk de poging van het eene gedeelte om den voor rang te behalen waardoor het van zijne vervolgers wordt gescheiden en het streven van het andere gedeelte om door 't aan nemen der nieuwe mode het te nauwernood behaalde succès te doen verdwijnen. Aldus laat zich het karakteristieke der hedendaagsche mode verklaren. Ten eerste haar ontstaan in de hoogere maatschappe lijke kringen en hare navolging in den middelstand. De hoogere stand geeft, zooals FEUILLETON. HET PUNT VAN EER. (Verhaal van een Engelschman.) Op een avond het was in den herfst van 18.. zaten wij met ons zevenen, mijn gering persoontje daaronder begrepen, in de vroolijkste stemming schertsende en lachende voor het landhuis van Senor Arguellas, in de nabijheid van Santiago de Cnba, in het oostelijke inten dantschap van genoemd eiland, dat niet zonder reden de koningin der Antilies heet, toen er in onzen kring een voorval plaats had, dat de heer— schende vroolijkheid zoo plotseling en volkomen verdreef, als ware er onverwacht een bomkogel voor onze voeten neergevallen en gebarsten. Om echter dit voorval recht te doen begrijpen is het noodig een beschrijving der bedoelde zeven personen te geven en te vermelden hoe zij daar bij elkander waren gekomen. Wij hadden onder ons drie Amerikanen, wel gestelde kooplieden uit de zuidelijke staten, die in veelvuldige handelsbetrekkingen met de eilan den stonden en voornemens waren den volgen den morgen bij gunstig weder met het bark schip Neptunus naar Jamaica te vertrekken. De vierde was een Spaansch artillerie-luite nant, een neef van onzen gastheer. De vijfde was zekere Senor Dupont, een jong en rijk Creool, van gemengde Fransche en Spaansche afkomst en, naar men algemeen vermoedde, de toekomstige echtgenoot van Dona Antonia, eenige dochter en erfgename van Senor Arguel las, een meisje van achttien jaren. De zesde men dit gelieft te noemen, den toon aan. Een poging der middenklasse om eene nieuwe mode in te voeren, zou zelfs met bulp van den meest ontwikkelden schoonheidszin nimmer gelukken. Trouwens de hoogere standen zouden het zeer gaarne zien, als elke klasse in de maatschappij er zijn eigen mode op nahield. Yan daar dan ook de onafgebroken ver andering der mode. Zoodra de middelstand de nieuwe mode heeft ingevoerd, heeft zij, krachtens het aangegeven motief hare waarde voor de hoogere klassen verloren. Het onderscheidingsteeken heeft opgehouden te bestaan en even als het wachtwoord, dat bij den vijand is bekend geworden, moet het door een ander worden vervangen. Daarom is nieuwheid de noodzakelijke voorwaarde der mode, als zij haar doel wil bereiken. Zelfs het afzichtelijkste en smake- looze vindt tot dien prijs ingang, als het schoone uitgeput is en het de voorkeur der nieuwheid verloren heeft. De levensduur der mode bepaalt zich in de tegenovergestelde verhouding tot de snel heid harer verbreiding. Haar kortstondig leven wordt veroorzaakt door de verbeterde communicatie-middelen. In de dagen waarin onze vaderen zich met de trekschuit tevreden stelden en er nog geene spoorwe gen waren, die dagelijks duizenden burgers uit kleine steden en dorpen in de hoofd steden brengen en die de nieuwe modes in den vorm van modejournalen en monsters over de gansche wereld verspreiden (men denke aan de exploitatiën der groote maga zijnen van Brussel en Parijs) had demode niet die millioenen vereerders waarop zij, om het zoo eens uit te drukken, in onze dagen bogen kan. Uit het aangegeven sociale motief kan men ook den derden karakteristieken trek onzer hedendaagsche mode verklaren, name lijk hare dikwerf gelaakte en verachte doch willig gedragen tirannie. De mode is het kenteeken dat men, zooals men zegt, tot de «beschaafde wereld* behoort. Zij, die op den naam van een geciviliseerd mensch aanspraak maken, moeten, volgens veler begrip, de mode volgen, al zou 't aesthetisch gevoel er ook met macht en kracht tegen gast was de kapitein en medeërfgenaam van het reeds gemelde barkschip Neptunus, kapi tein Starkey, een welgemaakt, forsch gebouwd zeeman met fijn beschaafde manieren, een echt gentleman van omtrent dertig jaren. De zevende en laatste was iktoen nog een zeer jong mensch en nauwelijks van een zware ziekte her steld, die mij een jaar vroeger genoodzaakt had, het klimaat van Jamaica met dat van Cuba te verwisselen, dat zachter en gelijkmatiger is, hoe wel de twee eilanden slechts vijf graden van elkander liggen. Ik behoorde insgelijks tot de passagiers van kapitein Starkey, eveneens als Senor Arguellas, die te Kingston eenige zaken had te verrichten. Deze laatste reisde in het ge zelschap van zijn echtgenoote, Senora Arguellas, van zijn dochter Antonia, den jongen luitenant en Senor Dupont. De Neptunus had een rijke lading Engelsche goederen naar Cuba gebracht, en keerde nu met een halve lading terug, waar onder eenige vaatjes kruit, die aan de Ameri ka ansche kooplieden behoorden en op Cuba niet verkocht hadden kunnen worden, maar waar voor men nu op Jamaica een markt hoopte te vinden. Daar het schip van kapitein Starkey uit muntend voor passaghrs was ingericht en het fraaie weder een even aangename als korte vaart beloofde want de wind was naar het noord westen geloopen en scheen eenigen tijd in die streek te willen blijven waren wij allen, ge lijk ik reeds zeide, in een zeer vroolijke stem ming, en praatten over de aanstaande reis, over Amerikaansche en Europeescke politiek, en twist ten over de eigenschappen van Fransche en Spaansche wijnen, van Havanna en Alabama opkomen. En juist omdat de mode beerscht over ons eigen beter weten, over onze over tuiging en over erkende verkeerdheid, wordt zij met de alle recht een geweldenares ge noemd en allen die zich aan haar onder werpen verdienen terecht met den naam van slaven der mode te worden bestem peld. Zij is geen heerscheres zooals de schoonheid en de waarheid, wier heerschappij waar en gerechtvaardigd is en overal als zoodanig erkend wordt, maar zij is eene geweldenares wier macht men onbevoegd verklaart en die men toch zwak genoeg is te verdragen. Hiermede is het oordeel over de mode geveld. Zij heeft hare macht hoofdzakelijk te danken aan de ijdelheid der menschen. Kwamen de standen, die zwak en dwaas genoeg zijn haar na te jagen, tot het gevoel hunner waardigheid hetwelk zich daardoor kenmerkt dat men niets anders wil voor stellen dan hetgeen men werkelijk is, dan was het spoedig met de mode gedaan en de schoonheid kon weer hare plaats innemen, die zij bij alle volkeren heeft behouden, welke de mode volgens den huidigeu geest niet kenden, omdat zij geen behoefte ge voelden het onderscheid in stand door de kleedij kenbaar te maken, of waar het ge schiedde, verstandig genoeg waren dit onder scheid te eerbiedigen. Naar hetgeen uit Kiel wordt gemeld, is het rapport der Commissie van deskundigen betreffende de schepen Diogenes en Socrates «niet ongunstig* voor de firma Howaldt. Wel vond de Commissie «sommige dingen in 't oog loopend,maar in alle geval moest zij constateeren, dat de schepen «geen oorlogsvaartuigen* waren. Men meende dat er dus voor de Regeering niets O O anders zou overblijven dan de inbeslagne ming op te heffen. Over de vraag, of de vice-president van de Yereenigde Staten niet tijdelijk den president kan vervangen wordt nog steeds beraadslaagd. Men gelooft, dat de president sneller vooruit zal gaan in beterschap, als alle staatszorg van zijn schouders wordt sigaren, met groote luidruchtigheid en opgeruimd heid. Bovendien was het een heerlijker, helderen avond. De wind was op het land juist sterk ge noeg, om het welige geurige loof der voor ons uitgebreide bekoorlijke dalen in beweging te brengen, de van wijn gloeiende gezichten van het gezelschap zachtjes te bewaaien, en het water der kronkelende beekjes en stroompjes te doen kabbelen, op welker golfjes thans de spiegelbeel den der duizendefi van sterren, die den helderen nacht-hemel van Cuba versieren, met toover- achtigen glans flikkerden. De meeste gasten had den tamelijk veel, bijna te veel wijn gedronken; .maar het gesprek, dat in de Fransche taal werd gevoerd, die al de aanwezigen tamelijk vlug spraken, ontwijdde de stille heerlijkheid van den nacht niet, voordat Senora Arguellas en hare dochter ons reeds een tijd lang verlaten hadden. Ik herinner mij niet juist hoe het kwam, of wat het eerst er toe leidde, maar wij allen be merkten weldra dat in het gesprek een zeerhatelijken toon werd aangeslagen en dat het een onaangename wending genomen had. Het kwam mij voor, dat Senor Dupont zich eenigszins gekrenkt had ge voeld door de al te vriendelijke uitdrukking van Antonia's trekken toen zij van Starkey afscheid nam. Ik hield mij ten minste overtuigd dat al de latere onaangenaamheden uit deze oorzaak voortsproten. De kapitein van den Neptunus had zich namelijk bereid verklaard om verscheidene familiën van vrije negers naar Jamaica te ver voeren, waar de mannen voor hunnen arbeid op de suikerplantages veel hooger loon konden bekomen dan op Cuba. De Amerikanen hadden genomen. Db pers beveelt over het algemeen een buitengewone bijeenroeping van het Congres aan, opdat dit beslisse wat in deze omstandigheden moet worden gedaan. Het kabinet denkt er over, den vice-president uit te noodigen voor een paar maanden het uitvoerend gezag op zich te nemen, wat het niet in strijd met de wet acht. De ministers meenen, dat dit zou kunnen ge schieden, hetzij door een proclamatie van den president, zulk een opdracht bevattende, hetzij door een uitnoodiging van den pre sident om onder stukken, uitgaande van het uitvoerend gezag, den naam Garfield te teekenen. Tot een beslissing kwam men intussehen niet. Volgens gerucht is de Amerikaansche generaal Carr, met zeven officieren en 110 soldaten, vermoord door de Indianen in Nieuw Mexico. Te New-Orleans is eene groote werk staking onder de arbeiders in den katoen- handel aangevangen. Tienduizend man loopen ledig en de katoenbeweging is er geheel door gestoord. Ook uit Mobile en Galveston komen berichten van werksta kingen. Volgens de Madridsche Impartial en Epoca gaat het niet goed met de onder handelingen tusschen Frankrijk en Spanje ter zake der door Frankrijk te verleenen schadevergoeding aan de Spaansche onder danen, die te Saïda (provincie Oran) ge plunderd en mishandeld zijn. Frankrijk namelijk blijft eenerzijds vergoeding eischen voor de Franschen, die schade geleden hebben door de jongste burgeroorlogen in Spanje, en te Madrid wijst men dien eisch af. Volgens depêches uit Zwitserland veroor zaken de hevige regens allerwege overstroo mingen der rivieren, zoodat zelfs de dienst op de hoofdsporen is gestaakt. De schade is groot. De Daily News deelt mede dat de internationale conferentie te 's Gravenhage over de Noordzeevisscherij bijgewoond zal worden door gedelegeerden van Engeland, Frankrijk, Nederland, Duitschland, België, Zweden, Noorwegen en Denemarken. Volgens de Times is het leger van den reeds vroeger hun ongenoegen over deze schik king te kennen gegeven, en werden nu inder daad wat al te mild met hunne schimpschoten op kapitein Starkey's „neger-principes," gelijk zij zijn zeer gematigde verdediging der rechten van zwarte kleurlingen noemden. Dit zou mis schien onopgemerkt voorbij gegaan zijn, indien de kapitein niet ongelukkig zeer ontijdig had vermeld, dat hij vroeger als midshipman op een der Engelsche kruisers tot wering van den sla venhandel had gediend. Dit deed het smeulende misnoegen van Senor Dupont in vlam slaan, en uit zijn gemompelde verwenschingen maakte ik op, dat hij door de getrouwe diensten dezer kruisers financiëele verliezen had geleden. Een storm van toornige woorden volgde daarop en hartstochtelijke uitdrukkingen van verontwaar diging vlogen heen en weder, want de oogmer ken der Engelschen ir. het tegengaan van den slavenhandel werden aan den eenen kant met even veel verachtelijke bitterheid verdacht ge maakt, als zij aan den anderen met warmte en onverzettelijkheid verdedigd werden. Eindelijk om der waarheid hulde te doen, moet ik zeggen dat beiden te zeer door wijn en hartstocht verhit waren om recht meer te weten wat zij zeiden of deden vergat Dupont zich zoo ver dat hij de koningin van Engeland een smadelijken bijnaam gaf, waarop kapitein Starkey hem terstond een wijnglas met den inhoud in het gezicht smeet. In een oogenblik waren alle aanwezigen opge sprongen en door dezen noodlottigen afloop der woordenwisseling zoo tamelijk nuchter geworden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1