BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. der zieken in het gasthuis niet vreest de gele koorts over te brengen naar Frank- rijfes kustland? De gewezen keizerin Eugenie is van Genève te Parijs aangekomen. Het heet dat de regeering voor hare veiligheid last gegeven heeft toezicht over haar te houden. Naar luid van een telegram van Havas wordt de provincie Oran met hongersnood bedreigd, zoodat hulp daar dringend noo- dig is. Volgens verschillende Zwitsersche bladen kan er geen gevolg worden gegeven aan het voornemen om reeds in het begin of omstreeks de helft der volgende maand een geregelden postdienst door den grooten St. Gothard-tunnel te openen, daar de hiertoe noodige werkzaamheden alsdan nog niet kunnen zijn afgeloopen, zoodat die dieust eerst met Januari, of op zijn vroegst in December zal kunnen doorgaan. De cholera is te Aden uitgebroken. Er hebben zich 37 gevallen dier ziekte voorgedaan, waarvan 30 met doodelijken afloop. Z. M. de Koning heeft benoemd lo. tot Mi nister van Financiën mr. C. Th. baron van Lijn den van Sandenburg, onder toekenning van eervol ontslag als Minister van Buitenlandsche Zaken en met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten als zoodanig aan den Koning en den lande bewezen; 2°. tot Minister van Buitenlandsche Zaken HDs. buitengewoon gezant en gevolmach tigd Minister te Berlijn, den heer jhr. mr. W. F. Eochussen. Hillegom, 9 Sept. In de Woensdag 11. bij eengeroepen zitting van den Gemeenteraad kon, wegens onvoltalligheid, geen besluit genomen wor den betreffende de ingekomen beschikking van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij deze hunne goedkeuring onthouden aan het be sluit van den Baad tot het houden van de ker mis in dit jaar. Maastricht, 9 Sept. In een paar gemeenten nabij deze stad hebben de landbouwers weder grooten last van de hamsters, die zich op hunne kosten een grooten wintervoorraad van boonen, tarwe, haver, enz. verzamelen. Te Eysden, waar een premie van 20 centen voor een volwassen en 10 centen voor een jongen hamster wordt uitbe taald, heeft men er reeds circa 200 gevan gen. Maasbree, ,9 Sept. Een jonge dochter alhier die dagelijks uit naaien ging, werd gisteren-avond door een schot dat met hagel geladen was in de borst getroffen, en wel voor het venster waar zij zat te naaien. De getroffene werd gisteren-avond per as naar Venloo vervoerd om geneeskundige hulp te verkrijgen. Wierden, 9 Sept. In de buurtschap Zuna. viel eergisteren een kind van drie jaren al spe lende in een grooten pot met kokend water, 't Kind is onder de hevigste pijnen bezweken. Amsterdam. 9 Sept. Een werkman viel heden ochtend alhier van den steiger van een in aan bouw zijnd huis en werd met gebroken armen naar hel gasthuis vervoerd. Sneek, 9 Sept. De sterke drank heeft alhier weer een offer geeischt. Jan Keulen is in dron kenschap te water geraakt en in de modder ge stikt. Hij laat eene vrouw met acht kinderen na. 's Gavenhage, 9 Sept. Gisteren is gevanke lijk naar de Prinsegracht overgebracht L. E., boek houder bij den heer Frank Colson, beschuldigd van malveisatiën in de boeken, ten nadeele van zijn patroon gepleegd. Vlissingen, 9 Sept. Voor omstreeks 5 maan den werd de voormalige Belgische zeeloods. M. vermist, en alle nasporingen om iets van hem te ontdekken bleven vruchteloos. Heden werd zijn lijk in verregaanden staat van ontbinding in een der regenbakken van de bierbrouwerij De Meiboom gevonden. Botterdam, 9 Sept. Gisteren-avond is in de Botte nabij Crooswijk het lijkje opgevischt van een kind van ruim l'/a jaar hetwelk in den namiddag vermist werd, en toen waarschijnlijk spelende te water geraakte en jammerlijk verdronken is. «Drink je glas uit, anders krijg je het pootje" Dit «pootje" is geen verkleinwoord voor podagra, maar men had vroeger glazen zonder voetstuk, die in ééne teug moesten worden gele digd. Voor hen, wien dit te zwaar viel, of om de eene of andere reden niet gelegen kwam, was er een pootje op tafel, waarin elk glas paste. IemanddieinZwitserlandopzijnhotel- rekeningeen postje voor «verschotten" vond, kwam, toen hij reclameerde, tot de ontdekking, dat dit was voor den inkt en het papier, die men gebruikt had om zijn rekening op te maken. Middel tegen slapeloosheid. Alszoodanigbe- veelt een Duitsch geneesheer aan: «Bevochtig de helft van een handdoek met water, leg dien zoo in den nek dat de helft van het achterhoofd er door bedekt wordt en de droge helft van den handdoek er overheen om de spoedige verdam ping te voorkomen." Dit middel werkt snel en aangenaam, verfrischt de hersenen en veroorzaakt een gezonder slaap dan door een slaapmiddel ver kregen kan worden. Men kan ook warm water gebruiken, maar de meesten geven de voorkeur aan koud. Voor hen, die hunne hersens sterk inspannen, hetzij door veel hoofdwerk of door zorgen en verdriet, is dit middel gebleken eene ware weldaad te zijn. DeJapannershebbenontdekt, dateen i- ge seconden voor eene aarbeving de magneet tijdelijk zijne kracht verliest. Zij zetten eene schaal van klokmetaal onder een hangenden mag neet in den vorm van een hoefijzer, die een gewicht vasthoudt. Zoodra de magneet krachte loos wordt, valt het gewicht met een zwaren slag op de schaal en op dit alarmsein vlucht het gezin naar buiten. In eene diamantslijperij op de Eozen- gracht te Amsterdam heeft een droevig ongeluk plaats gevonden. Een 16-jarige knaap, daar werkzaam, is met zijn kleederen vastgeraakt aan een vliegwiel, medegesleurd en herhaaldelijk rondgedraaid, alvorens men de machine kon doen stilstaan. Het lichaam was op verschillende plaat sen gebroken, toen men den ongelukkige opnam om naar het Gasthuis te worden vervoerd. Met de mailboot Wyoming, die den 3 n dezer van Liverpool naar New-York vertrok, hebben niet minder dan 350 Mormonen de reis naar de Zout-zeestad aanvaard. Tot dit contingent droegen Duitschland en Zwitserland meer dan 200 personen bij. Deze verfoeilijke secte schijnt dus in die landen der Intelligenz en Bildung nog al propaganda te hebben gemaakt. De oudste man van Oostenrijk-Hon- garije, en misschien van geheel Europa, is zekere Martin Basci, wonende in de parochie Wysoka, bij Trentschin (Hongarije). Deze grijsaard is 120 jaren oud; anderen verzekeren 130. Menschen van 60 en 70 jaren herinneren zich, dat Martin in hun jeugd reeds een grijsaard was. Ondanks zijn hoogen ouderdom is hij lichamelijk nog krachtig en helder van geestvermogens. De uit Parijs geboo rtige gra v in Veli- ma de Yinge, die te Pesth in voorname familiën het Fransch onderwees, was zóó uitnemend in haar lessen, dat zij geen tijd genoeg had om alle familiën ten dienste te wezen. Het was een 40-jarige dame van gedistingueerd uiterlijk en zij gaf ook les aan een 13-jarig zoontje van den heer Ludwig Apathy. Dat knaapje werd door zijn buitengewone vlugheid de lieveling van de gra vin. Deze bevredigde nu den hartewensch van den knaap om een pistool te bezitten. Zij gaf hem een tweeloopspistool en haar zoontje met den kleinen Gabriel vermaakten zich daarmede. Er ontbrak echter iets aan den eenen loop van het pistool. De gravin nam 'tin handen, vei wijderde voorzichtigheidshalve, de capsule van den haan en gaf het wapen terug aan de jongelieden, Haar zoontje had inmiddels een nieuwe capsule opder den haan gelegd en gaf 't wapen aan zijn vriend, met opmerking dat het pistool niet was geladen. De jonge Apathy drukte nu los, er viel een schot er. de gravin zeeg met een schriller, kreet ter aarde. Een kogel was haar in den onderbuik gedrongen en de jonge vrouw stierf den volgenden dag. Boven Zwolle heeft zich Dinsdag namiddag, omstreeks 2 uur, een zwaar onweder ontlast. De bliksem is ingeslagen in het dak der woning van den bleeker Westmeijer en heeft een metselaarsknecht, die op den zolder werkzaam was, gedood, en een opperman zwaar verwond. Dezer dagen ov er leed te Bonn, in Duitschland, zekere baron Van der Wifs, een schatrijk millionair. M. Van der Wifs was Ne derlander van geboorte en had in Eusland een kolossaal fortuin gewonnen. Hij beminde de mu ziek hartstochtelijk en ten einde zijne voorliefde voor die kunst te voldoen, had hij zich te Nizza en te Lugano, prachtige villa's laten inrichten. Zijn bizondere kapel bestond uit veertig tot vijftig uitgelezen muzikanten en kostte hem jaarlijks ten minste een half millioen frank. Bijna alle dagen gaf hij concert; doch slechts zelden noodigde hij vreemdelingen op zijn feesten uit. Zijn biblio theek bevatte veel kostelijke boekwerken; doch ook dezen schat wist hij voor zich alleen te houden. Die man, die in weelde baadde en zich alles kon verschaffen wat hij maar wilde, is schier plotseling van verdriet gestorven. Hij was naar Bonn gekomen met zijne zieke dochter. Deze stierf hier bijna schielijk. Die dood trof den gevoeligen vader zoo diep, dat hij 's anderdaags van droef heid overleed. In het Soer. Hb. vindt mendevolgende ethr.ologische curiositeit: Een zonderling gebruik dat de Javaan van zijr. ooren maakt is het ge bruik als horloge. Onlangs vroeg een patroon in de binnenlanden, die wegens drukke bezigheden nachtwerk verrichtte: zou het reeds 12 uur zijn? en dadelijk zag hij hem, tot wien de vraag ge richt was, zijne ooren voelen en met het ern stigste gezicht van de wereld „nog niet" ant woorden. Na eenigen twijfel of de bruine broeder ook een loopje met hem nam, onderzocht de pa troon de zaak en kwam tot de overtuiging dat de inlander aan het koud worden zijner ooren kan weten of het omstreeks 12 uur 's nachts is. Van 6 proeven, later genomen, slaagden er 5. Eene andere, nog zekerder wijze zou het betas ten der neusvleugels zijn. Als deze, veerkrachtig als ze zijn, die eigenschap verliezen en slap wor den, is middernacht voorbij. Bovenstaande geldt vrij algemeen voor den oosthoek. Een reiziger in SchotlanM deelt een aardige episode mede uit het huiselijk leven van de Koningin van Engeland gedurende haar ver blijf te Holyrood. Er was receptie in het konink lijk salon. Eensklaps begint een van de lampen te walmen. De Koningin staat op en draait in eigen persoon de pit naar beneden. Algemeene verbazing. „Hoe," waagt een eeredame te zeggen, Uwe Majesteit verwaardigt zich zelf. „Mijn lieve Hemel, waarom niet," antwoordt de Koningin. „Indien ik had geroepen: De lamp walmt! zou een yan mijn eeredames tot den ka merheer gezegd hebben: Zie eens mijnheer, de lamp walmt! De kamerheer zou daarop tot den eersten kamerdienaar gezegd hebben: Mijnheer, de lamp van de Koningin walmt! De eerste ka merdienaar zou een lakkei geroepen hebben en de lamp walmde op het oogenblik nog. Ik vond het daarom eenvoudiger om het zelve te doen." In de Rue du Port Mahon te Parijs woedde eergisteren een hevigen brand in een magazijn van kramerijen, dat geheel in de asch gelegd werd. Eene dame, die zich uit een venster van de tweede verdieping langs saamgebonden lakens wilde neerlaten, is daarbij gevallen en eenige uren later aan hare wonden overleden. Twee andere vrouwen op de vierde verdieping, die op het punt waren te verbranden, zijn door eenige spuitgasten met touwen in het aangrenzende huis geheschen. Twee vrouwen, op de vijfde en zesde verdieping, kwamen in de vlammen om. Vele anderen vluchtten over de daken, of werden uit de vensters neergelaten. De brandweer heeft zich moedig gedragen en alles in het werk gesteld om de bewoners te redden. Drie menschen die daarbij behulpzaam waren, werden gewond. Een kor poraal van de brandweer is door den rook ver stikt neergevallen. Hij werd met moeite in het leven teruggeroepen, maar moest toch naar het hospitaal gebracht worden. Binnen één uur was het geheele gebouw afgebrand. Te Berlijn is e ergis t er en mo rgen een gebouw van een verdieping, waarin de stallen der omnibusmaatschappij waren, op den hoek vau de Friedensstrasze en den Landsberger Platz, ingestort. Men had vlak bij den muur den grond opgegraven tot het leggen van een telegraaf kabel en drie mannen waren daar aan het werk, toen plotseling het gebouw begon te wan kelen, en met donderend geraas instortte. De drie arbeiders werden onder het puin bedolven en eenige oogenblikken later levenloos te voorschijn gebracht. In den stal stonden twaalf paarden. Hiervan raakte echter slechts één onder het puin, maar het werd in. tijds door den zoon van een der beambten gered. Zondag had te Marseille een wedstrijd van stieren plaats. Toen een bewaker een der woedendste dieren naar den stal terug wilde leiden, kreeg hij een hoornsteek in het oog, waardoor bij onmiddellijk gedood werd. De hersenen kwamen uil zijn neus. Uit het raam van een kamer in de rue Lamartine te Parijs, regende het Woensdag morgen eensklaps papieren van allerlei aard, waaronder ook bankpapier, kaarten, geheele pa perassen, boeken, kartons, vergezeld van een menigte gouden en zilveren muntstukken. Daarop volgden meubelen, porselein, schilderijen enz. en eindelijk spatte een flesch, gevuld met ontplofbare stof, met geweld uit het venster gesmeten, op het plaveisel uiteen en stak in het geheele zootje den brand. De bewerker van dit ongewone tooneel was de bewoner zelf, een oud zee-officier, die, plotseling krankzinnig geworden, zich in ziju kamer gebarricadeerd en daarop getracht had „het geheele huis het raam uit te smijten." Het kostte de grootste moeite den ongelukkige meester te worden, die onmiddellijk naar een krankzinnigen gesticht werd overgebracht. Sedert de opgravingen in 1875 teOlym- pia begonnen ziju, zijn daar aan het licht gebracht: 180 meer of minder goed onderhouden groepen, standbeelden, bustes, waaronder het Hermesbeeld van Praxiteles, een Victoriabeeld van Paeonias, de groepen uit den tempel van Zeus, enz.; 15000 stukken, die grootendeels tot deze kunstwerken behoord hebben; 400 opschriften en 600 stukken van opschriften; meer dan 14,000 kunstvoorwerpen uit koper en 4000 uit klei; 6000 munten en ein delijk eenige voorwerpen van ijzer, lood, glas, been, enz. De Eechtbank te Halberstadt heeft den slager en herbergier Andreas Kramer, die niet onderzocht, trichineus vleesch verkocht en daardoor ver over de 100 ziektegevallen en 4 sterfgevallen teweeggebracht heeft, wegens nala tigheid, die den dood van onderscheidene men schen ten gevolge heeft gehad, en wegens licha melijke benaueeling, veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie jaar, en hem onmiddellijk naar de gevangenis doen overbrengen. De volgende aankondiging ineentaai die de Nederlandsche moet verbeelden, troffen wij aan in het te Parijs uitgegeven „Album des grandes industries et de services maritimes." „Hetunigste Eijs Pampier voor de Schiegaretten. Gebrifteer zonder het government. Commissche voor de ver zender Verkopen de schiegaretten pampier met het boe rijs en mais al zoorten fijnen en kaletij et kole niet aan de lippen. Schiegaretten pam- pier-primen. Gebrifteer zonder het Governement in Frankrijk en andre landen Parijs 3, rue Charon, 3 Parijs. Gezond pampier, Gebrifter zonder het goverment. Prijs hen stallen op de vragt. Del pampier Sabaton verkop men dan ale winkel van Tabac van Parijs en andere landen van Frankrijk." Een „schiegarette" voordengeen die alles begrijpt! Moederkoren. Het zal nuttig zijn in aanmerking te nemen, dat in dit jaar in Eus land onder de rogge buitengewoon veel moeder koren voorkomt. Men spreekt in Eusland van verontreinigingen tot 10% toe! Bij den uitvoer van rogge uit Eusland ook naar ons land, dreigt voor ons een gevaar, dat van zeer ernstigen aard is. Toezicht is dus noodig. Een jong geleerde teParijs isonlar.gs om het leven gekomen bij een verwurgingsproef die hij op zichzelven nam. Men vond hem dood voor een tafel zitten met eeu strop om den hals, welks uileinde gewonden was om een schroef die in de tafel stak. Voor hem lag een papier met aanteekeningen over het lijden van een gewurgde, waarin hij zijn gewaarwordingen beschreef bij het telkens verder aandraaien van de schroef. „Nu zal ik de schroef nog ééns half omdraaien en dan gauw terug," zoo eindigen de aanteekeningen. Maar waarschijnlijk was hij te ver gegaan en ontbraken hem de krachten om zich los te maken, zoodat hij jammerlijk om kwam als slachtoffer van zijn te ver gedreven weetgierigheid. De tweede algemeene vergadering der St. Gregorius-vereenigir.g zal Dinsdag 27 Sep tember a. s. plaats hebben te Arnhem in het ge bouw Musis Sacrum. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht zal te half elf de Pontificale Mis opdragen in de St. Martiuuskerk. Op de bijeen komst in de groote zaal van het voornoemd lo kaal zullen ah sprekers optreden de Zeer Eerw. Heeren M. J, A. Lans, L. de Sonnaville, G. te Braahe en C. H. Vermeiden. Vervolgens zal er te half vier in de bovengenoemde kerk eene uit voering plaats hebben van verschillende kerkelijke gezangen van oude en hedendaagsche componis ten, onder leiding van den Eerw. Heer J. Th. te Braake. Tekstboekjes en partituren der gezangen worden op franco aanvraag met toezending van het bedrag in postwissel of postzegels verzonden door- de boekhandelaren J. J. van Mastrigt te Arnhem en Wed. van Rossum te Utrecht. Het feest zal met een gemeenschappelijk middagmaal besloten worden. Prijs per couvert met een halve flesch wijn 2.50. Zij die aan dit diner deel wil len nemen gelieven daarvan voor 23 Sept. per briefkaart kennis te geven aan een der heeren van het locaal-comité bestaande uit de Eerw. Heeren J. Koenen en F. ter Haar en den WelEd. Heer C. Thieme allen wonende te Arnhem. Vrijen toegang tot de bijeenkomst en namiddag-uitvoering hebben H.H. Geestelijken benevens de Eereleden (Heeren en Dames) en de werkende leden der St. Gregorius-Vereeniging, op vertoon van hun diploma. Zij die geen leden der Ver. zijn (Heeren en Dames) moeten voorzien zijn van een toegangs kaart a 50 cents. De toegang tot de H. Mis is vrij. Een ooggetuige van het spoorwegon geluk van Charenton verhaalt het volgende: „Ik bevond mij met een anderen heer in den eersten waggon achter de locomotief. Ik zag, dat wij een station binnenreden. Plotseling werd ik naai voren geslingerd. Te gelijker tijd hoorde ik een leven, alsof een groote plank verbrijzeld werd, en daarna een vreeselijk geschreeuw. Ik sprong uit den waggon. Onze trein stond stil en de locomotief stond recht op een verbrijzelde waggon. Onder de raderen lag een doode vrouw; haar hoofd, dat geheel zwart was, lag op haar voeten. Het was vreeselijk, het gejammer aan te hooren. Eenige reizigers hielpen aan de wegruiming. De broeder van den Koning van Siam en zijn gevolg zagen er meer verpletterd dan verschrikt uit. De aan blik was vreeselijk. Ik heb gezien, dat vijftig verkoolde lijken uit de slooten van Trameries gehaald werden. Bij het wegruimen stieten wij op verbrijzelde lijken, waarvan de gezichten ge heel ontvleesd waren. Bijna alle dooden en ge wonden hadden wonden aan hoofd en beenen. De beenen waren op drie en vier plaatsen gebroken. Geneesheeren waren niet aanwezig. Eerst een kwartier later kwam cr een; hartverscheurend was het geschreeuw van hen, die Daar de hunnen zochten. Vreeselijk wa3 het geroep eener moeder naar haar kinderen. Onder de gewonden bevond zich een knaap van 14 jaren; hij zat op een stoel, had een oog verloren, de kuiten waren weggerukt en hij had een diep gat in het boven been. Ik vroeg hem of zijn moeder op den trein geweest was, waarop hij uitriep: zij is dood! zij is dood Ik ging naar een vrouw toe; zij zeide mij haar naam en nu bleek, dat het jongentje haar kind was. Ik bracht hem bij zijn moeder, die zijn hoofd tegen haar bebloed gelaat drukte. Zij was zwaarder gewond dan haar zoon en blies in een laatsten kus haar laatsten adem uit. De ge wonden leden vreeselijk. Zij krompen van pijn ineen. Toen eindelijk hulp kwam opdagen ver liet ik het station en ik schrijf u dezen, nog met bloed onder de nagels." In de Arnh. Ct. leest men: De commis saris van politie te Alkmaar verzoekt de aan houding van een man, die een k e t gestolen heeft. De man zelf wordt zeer uitvoerig beschreven; zijn lengte, gelaat, kleeding enz., en ook zijn naam, Zuurbier, wordt opgegeven. Maar met geen enkel woord zegt de commissaris wat een k e t is. Dit doet er nu wel niet veel toe, want een dief is een dief, maar tot vermeerdering der kennis van zijne landgenooten, had deze overheidspersoon toch met een enkel woord kunnen mededeelen, welk dier of voorwerp den naam van k e t heeft ontvangen. Geen onzer woordenboeken bevat het, ook Van Dale niet. Zoo blijkt alweer hoe men zijn leven lang hollandsch kan schrijven, zonder zelfs alle woorden van zijn taal te kennen. Mag men niet onderstellen dat Zuurbier enkel en alleen een k e t gestolen heeft, ten einde onze taalkennis te vermeerderen, een indirect gevolg zal dit toch van zijn diefstal wezen; misschien zal zijn pleit bezorger het als eene verzachtende omstandigheid aanvoeren. A governo van de Arnh. Ct. berichten wij dat de naam k e t gegeven wordt aan een klein paard. Het woord is een provincialisme dat veelal in N. Holland wordt gebruikt. Ook te Sassenheim hebben wanorde lijkheden plaats gehad wegens het afschaffen van de kermis, waartoe de gemeenteraad besloten had naar aanleiding van een adres, door een aantal ingezetenen onderteekend. Eenige lieden gaven hunn ontevredenheid over dat besluit te kennen door het plegen van allerlei wanordelijkheden, die in het begin hoofdzakelijk bestonden in het schen den van huisdeuren. Onmiddellijk werd de politie versterkt, doch het bleek dat ook deze niet bij machte was een einde aan de ongeregeldheden te maken. Toen de wanordelijkheden dan zoo hand over hand toenamen, de ruiten der huizen op verschillende plaatsen waren verbrijzeld, en zelfs aan sommige personen brandbrieven werden gericht, meende het hoofd der gemeente bijtijds tot meer afdoende maatregelen te moeten over gaan, waarom militaire hulp uit Leiden werd ingeroepen en manschappen cavaleiie bij de bur gers werden ingekwartierd. Dank zij deze maat regelen, zijn na dien tijd nagenoeg geen ongere- geldhelden meer voorgevallen en de balddadighe- den in het dorp zoo goed als geëindigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2