MARKTBEIÜCHTEfX. BE U KSBER1CHTEN Voor geest en hart. Ouderlijke liefde. Allerlei. In de telephoonz aal van de Parijsehe electriciteitstentoon'stelling zou een boer een 9tuk van een drama hooren, dat in het „Ambigu" werd opgevoerd. Toen men hem vroeg, wat hij had gehoord, antwoordde hij: „Niets anders dan een en denzelfden acteur, die elk oogenblik riep: „Orgeade, limonade, bier!" De arme man had het juist getroffen, dat er pauze was De proefnemingen met de stoomvige- lanten te Berlijn hebben een gunstig resultaat opgeleverd. In dedrukke Potsdammerstrasse reed men van en naar den Potsdammer Thor zonder eenig bezwaar te ondervinden; met gemak ontweek men rijtuigen en den tram. Geen bizonder ge- druisch maakte het zware rijtuig waarin zes per sonen zaten en dewijl geen rook uit den schoor steen kwam, schrikte geen enkel paard der voorbijrijdende voertuigen. Eergisteren is in het nieuwe Kanaal onder Zwaag-we9teinde het liikje van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht gevon den. De justitie heeft dadelijk een onderzoek ingesteld, en men is de moeder reeds op het spoor. Het moet eene aldaar wonende dienstbode zijn. De beroem dste gaarkok van New- York, Lorenzo Delmonico, is dezer dagen in den ouderdom van 71 jaren overleden. Hij was een Zwitser van geboorte, kwam voor 50 jaren in Amerika en wist zich in die republiek tot koning der restaurateurs te verheffen. Naar men uit Eijssel meldt, heeft de man der helsche werktuigen, welke aldaar zulk een opzien hebben gebaard, de slotenmaker Wou ters, zich te Forest bij Douay voor het hoofd ge schoten, na vooraf een schot op zekere vrouw P. gelost en haar naar het schijnt zwaar gewond te hebben. Deze vrouw moet een der personen geweest zijn, voor wie de bommen te Rijssel be stemd waren. De moordenaar sloeg de hand aan zich zeiven, toen hij zich door eenige werklieden vervolgd zag. Een Spaaansche rooverbende inTole- do heeft onlangs op den Zuiderspoorweg de rails weggenomen, even voor de aankomst van een trein die een groote som gelds bevatte. De conducteur zag echter de roovers en liet den trein stilhou den. Zij namen de wijk, maar werden vervolgd door een afdeeling gendarmes, die drie roovers gevangen nam. Zweedsche lucifers kunnen met alle middelen om op eene gemakkelijke wijze vuur te verkrijgen wedijveren, ook de doosjes zijn doel matig; toch hapert er wat aan; soms schuift het doosje uit het foedraal, waardoor men de lucifers los in den zak vindt, of wel bij het gebruik op den grond. Een doodeenvoudig middel voorkomt dat, door een punaise in het midden van het deksel te prikken, waardoor de doos bij het ver schuiven slechts half te voorschijn komt en er geen lucifers kunnen uitvallen. Volgensde Progresde l'Indre isteLevroux, in het Fransche departement Indre, een uit tien personen bestaand gezin van heidens ten gevolge van het eten van giftige champignons omgekomen. Woensdag-ochtend viel een jongen die met zijn vader aan de Handelskade te Am sterdam vischte, in het water. Ondanks alle pogingen door den vader die hem nasprong, pai- gewend, werd de jongen levenloos opgehaald. In eene diamantslijperij op de Rozen gracht te Amsterdam heeft een droevig ongeluk plaats gevonden. Een 16jarige knaap, daar werk zaam, is met zijn kleederen vastgeraakt aan een vliegwiel, medegesleurd en herhaaldelijk rondge draaid, alvorens men de machine kon doen stil staan. Het lichaam was op verschillende plaat sen gebroken, toen men den ongelukkige opnam om naar het gasthuis te worden vervoerd. De vrouw van den landbouwer H. in Achter-Zenderen, onder Borne woonachtig, zich met werkzaamheden in den koestal willende be zighouden, bond haar dochtertje van bijna vier maanden oud met een doek op den kinderstoel vast en plaatste het in de nabijheid van den brandenden haard. De moeder was nog niet lang Weg of zij hoorde iets vallen, cn vond bij haar te- zugkeeren het stoeltje omgevallen en haar kind met het aangezicht in 't vuur liggen. Het onge lukkige wezentje is den volgenden dag onder de "reeselijkste pijnen bezweken. In de stad Nagar, Eng. Indië heerscht een eigenaardige besmettelijke ziekte onder de batten. Er zijn in de laatste maand 300 stuks gestor- ven. Het gemeentebestuur moet alle dagen diepe builen laten delven om de doode dieren te be graven. Op Kreta stierf dezer dagen de oudste 'Uwoner, Gonstantinos Artös, die den hoogen leef tijd van 118 jaren had bereikt. In zijn jeugd >va8 Artos knecht bij een rijken molenaar geweest, wiens dochter op hem verliefd werd en met wie bij ook later trouwde, waardoor hij in het bezit bwam van een aanzienlijk vermogen, dat hem in staat stelde zich als landbouwer te vestigen. Op b«t laatst van zijn leven was hij het hoofd van bet dorp zijner inwoning. Met hem stierf ookMe ?"de vrijheidsstrijder van het eiland Kreta. Hij ad onder de heerschappij van zeven sultans ge- eefd en had tegen zes sultans gestreden. Vier malen werd hij gevangen genomen en verbannen. i°t op het laatst van zijn leven was hij nog in et bezit van al zijne verstandelijke vermogens. In het arsenaal te Woolwich is met ^et beste gevolg beproefd een stuk van 100 ton, estemd om op de fortificatiën te Gibraltar dienst e doen. Dit vernielingsmonster is 34 Engelsche y°eten lang en aan den mond 2V< en aan het ^Uedeneind 5'/, voeten wijd. De lading weegt ;500 Engelsche ponden. Voor de bediening is ?°?dig een paard en een wagen, een tram- j e8 met een wagentje en een zeer samengesteld i^teem van hydraulische machineriën. De snel- ï^d van het projectiel, dat met donderend ge- ve'd uit het stuk werd gevuurd, bedroeg 1570 (.0eten per seconde. Met dit stuk zal men van l^'braltar de tegenoverliggende Afrikaansche kust <lDUen bereiken. Men meldt uit Heyst in België, dat zich daar een zonderling feit heeft voorgedaan. Zaterdagnamiddag was de geheele bevolking zoo wel van het dorp als van het strand op de been. De zee, die tamelijk hol stond, had een scheeps mast op het strand geworpen. Duizenden dieren, op slangen gelijkend en waarvan alleen de kop leefde, waren rond dien mast gekruld. Des avonds wierp de zee nog een stuk mast uit, dat insgelijks bezet was met die soort van slangen. Al wie beenen had liep naar den zeeoever, om zich een van die zonderlinge bezoekers aan te schaffen en op dit oogenblik is er geen huis in geheel Heyst, waar niet zulk een slang, in een glas of iets dergelijks, te vinden is. Die slangen verschillen in lengte van 50 tot 70 centimeters; op den kop alleen zijn zij van schelpen voorzien; het overige van het lijf, één tot twee vingers dik, is met water opgevuld, zoolang dat, wanneer men er eene opening in maakt, het water er uit loopt en slechts een vel overlaat. Op een verkooping te Birmingham is onlangs de vloer van het lokaal ingezakt. De vendumeester riep juist weer zijn going, going, (daar gaat 'iel), zooals hij deed bij ieder artikel dat hij afhamerde, toen plotseling een aantal per sonen, waaronder verscheidene vrouwen met kin deren op den arm, naar beneden zakten en in den kelder terecht kwamen. Ongelukkig waren er velen door den val bezeerd. Men zal te Lauingen in Beieren den 12en dezer een standbeeld onthullen voor Albertus Magnus, den beroemden geleerden Dominicaner monnik. Het beeld, dat hem voorstelt in het gewaad zijner orde, kost 16,000 mark. Zekere heer Latham, een Eugelschman, ging verleden Zondag-ochtend eene wandeling doen bij Grindelwald [Zwitserland], Daar hij niet te rugkwam, ging men zoeken en men vond hem met het aangezicht voorover, dood in de sneeuw liggen. De oorzaak van zijn dood is onzeker. Het is nu gebleken, dat de brand van den Czechischen nationalen schouwburg te Praag werd aangestoken door een Czechischen kleermaker, Jarkowski genaamd. Hij is te Pilsen gevat en aan het gerecht te Praag overgeleverd. Punch zegt, niet onaardig, van den Haagschen en'ctó-wedstrijd: In matters of cricket the fault of the Dutch Is hitting too little and missing too much. Althans at present, wordt er beleefd aan toe gevoegd. Woensdag 11. is door den Gooischen Stoomtram een proef genomen met een zomer- tram, gebouwd in de fabriek van den heer J. J Beynes te Haarlem. Dit rijtuig rust, envenals de lange personenrijtuigen der Maatschappij, op twee draaibare stellen, doch elk stel heeft slechts één stel wielen, in plaats van twee. Door deze construc tie achtte men het mogelijk, kleine bochten zeer gemakkelijk te doorloopen en de genomen proe ven hebben de juistheid van dit oordeel bewezen immers men passeerde bochten van 20 tot 17 meter straal, zoo voor als achteruit, met het grootste gemak. De toepassing van dit systeem op tram wegrijtuigen lost alle zwarigheden op, daar elke tramweg (hetzij paarden of stoom als trekkracht be zigende) nu, met dubbel voordeel, lange rijtuigen kan in dienst stellen. Aangezien elk draaibaar onderstel slechts is voorzien van één stel wielen is de aanbouw van een dergelijken langen wagen voordeeliger en is deze lichter, alzoo geschikt voor het vervoer met paarden. Uit Ghemnitz wordt weer een geval bericht van ergerlijke mishandeling, gevolgd door moord, thans op een 7-jarig meisje gepleegd. Het arme kind keerde van Lem'oach, waar het boodschappen gedaan had, naar Mittelfrohna, haar woonplaats, terug, maar werd, niet ver van haar woning, door den moordenaar in een moestuin aan den kant van den weg gelokt, waar hij zijn afschuwelijk opzet volvoerde. Men vond den volgenden dag haar lijk daar liggen. Omtrent den dader van dezen moord, den tweeden van dien aard binnen weinige weken, is nog niets bekend, Zooals men weet, hadden in die streken reeds meermalen dergelijke ontzettende misdaden ten aanzien van volwassen vrouwen plaats. Yan alle kanten zer.dt men on s berich ten van ontvangers der belastingen, zitting hou dende in kroegen. Al heel erg is de toestand te Spanbroek; niet alleen houdt de daar gevestigde ontvanger in vijf gemeenten zitting in kroegen, maar ook woont deze heer in eene herberg, houdt hij eiken dag zijn kantoor in de gelagkamer, en leven ontvangersbureau, tapkast en biljart steeds in de schoonste harmonie. Een eigenaardig natuurverschijnsel werd onlangs te Manitoba (Vereenigde Staten) waargenomen. Boven het gehucht Emerson, in de nabijheid van Winnipeg, trok namelijk een donkere wolk van het westen naar het oosten, welke, toen zij nederdaalde, uit myriaden mieren bleek te bestaan. Op eenige plaatsen moet de aarde ter hoogte van een duim met zulke mieren bedekt geweest zijn. De mensch zou in het bezit van den grootsten rijkdom het leven verwenschen als hij alleen was. De bevrediging van de zucht naar het samenzijn is even noodzakelijk als het1 ademhalen. Menigeen prijst den ouden tijd, maar doet zoo als de nieuwe 't graag wil. De tand bijt wel eens de tong en toch blijven ze bij elkaar. Laat ons niet zoo slecht worden als men van ons zegt, maar zoo goed als wij meenen te zijn. Laat de menschen geen valsch geld maken, maar ook het geld geen valsche menschen. Niets kan zoo verblind zijr. dan ouderlijke liefde. Zij ziet in de kinderen gaarne den aanleg van alle volmaaktheden en kiemen van toekom stige grootheid, ja zij vergoelijkt en bewimpelt zelfs de bedenkelijkste fouten en gebreken van hare lievelingen. Zij noemt de leugen: wijsheid, de eigenzinnigheid: sterke wilskracht, de lui heid: genie, de onbescheidenheid en onbe leefdheid: kinderlijkheid, de wijsneuzigheid: geestigheid enz. Deze verblinde liefde, die voor de gebreken slechts concaaf geslepene, voor de goede hoedanigheden echter vergrootglazen ge bruikt, geeft aanleiding tot de treurigste gevolgen. Zij is het juist, waaruit zoo vele verkeerde keuzen in het beroep ontstaan, beroepskeuzen, die het echte, het ware genie aan ketens leggen en den ge wonen geest wel vleugels aan zou willen binden; zij is het die dikwijls vijandig staat tegenover de school, het werken en straffen van den ouder wijzer miskent en waarschuwingen in den wind slaat. Deze liefde is het die ondank doet gebo ren worden omdat zij luiheid verontschuldigt, onbescheidenheid en halsstarrigheid verschoont, gelukkige vorderingen aan het kind toeschrijft, leemten in 't weten en kennen echter op rekening van den onderwijzer zet. Door deze dwaze liefde wordt het duidelijk, waarom juist zoo dikwijls het kind van den arme, aan den onderwijzer meer vreugde verschaft, dan dat van den voorname en rijke. Een practicus. Procureur. Voor dit feit kunt ge gestraft worden met. (hij draait zich om om het strafwetboek uit de boekenkast te nemen). Vagebond. Doe geen moeite, mijnheer de procu reur, dat geeft 10 maanden. Een les in de algemeene geschiedenis. Onderwijzer. Pyrrhus verloor dus de slag bij Benevente, omdat ik u in de vorige les gezegd heb, dat de gansche onderneming onzin was. Menschenkennis. Scheer je weg, mijnheer de baron, ik heb geen geld om te leenen, laat mij met rust. Ik heb gegronde reder, u niet te gelooven. En waarom? Omdat gij in dit geval niet zoo crimineel onbeleefd zoudt zijn. Voordeelig huwelijk. Weet gij reeds dat onze vriend Adolf een complete mijn gehuwd heeft? Hoe zoo? Nu, zijne vrouw heeft goud in den mond, zilver in hare beurs en hare neus is van koper. Ook een numismaticus. Heer. Schaam je kerel om zoo je leven met bedelen door te bren gen, kunt ge niet werken of heb je geen bedrijf aan de hand? Bedelaar. Zeker, mijnheer, ik ben verzamelaar van rijksmunten. Monoloog van een likkebroer in den diergaarde. O, was ik maar giraf. Wat moet een beest met zoo'n lange hals een genot hebben van een glas Beiersch 1 In de bergen. Baron. Zeg eens, waarde gastvrouw, hoe maakt ge die mooie figuren op dit heerlijke gebak. Daar hebt ge zeker het een of ander instrument voor? Boerin. Neen, heer baron, dat doe ik met mijn kam. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 10 Sept. De gemeenteraad heeft de noodige gelden beschikbaar gesteld, ten einde den heer A. J. Van Eyndhoven, opzichter over de gasverlichting alhier, in staat te stellen, een bezoek te brengen aan de electriciteits-tentoonstelling te Parijs, onder gehoudenheid, van zijne bevindingen later aan den Raad verslag te geven. De beruchte LodewijJc Romp is eer gisteren ter zake van den door hem ge- pleegden diefstal van eene koe, welk feit vroeger reeds door ons werd vermeld, door de Rechtbank alhier, overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Naar wij vernemen, zal in de vol gende week de bekende Oostenrijksche looper A. Dibhels ook Haarlem komen be zoeken, ten einde de toonen, hoever hp het in de kunst van hard en lang loopen gebracht heeft. Gelijk men weet, heeft hij laatstelijk o. a. te 's Gravenhage en te Leiden merkwaardige proeven daarvan af gelegd. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. Zitting van 8 September 1881. 1. P JB te Halfweg, moedw. mish., f8 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 2. W B te Zaandam, moedw. mish. f 8 boete of 2 dagen subs. gev. straf e. e. 3. T de B te Assendelft, moedw. mish., 5 dagen cell. gev. straf e. e. met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde 4. J D en J P K te Bloemendaal, moedw. mish., ieder 7 dagen cell. gev. straf, en solidair in de kosten. 5. H H H te Haarlem, (gedetineerd). Bedelarij met bedreiging en opz. verbreking van afsluiting, 1 maand cell. gev. straf, f 25 boete of 2 dagen subs. cell. gev. straf c. e.; met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde. 6. W v. D te Mon nikendam, diefstal vrijgesproken. 7. G S te Leimuiden; diefstal zonder oordeel des onderscheids, vrijgesproken, met last tot overbrenging naar een verbeterhuis, ten einde gedurende 5 jaren aldaar te worden opgevoed. 8. L R zonder vaste woonplaats, (gedetineerd). Diefstal, 2 jaren gev. straf c. e. Dertigste uitvoering in den Hont, op Zondag 11 Sept. 1881, des middags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma: 1. Reveille-marsch, Curth. 2. Lustsp.- Ouv., Kéler Bela. 3. Kunstlerleben, Walzer, Strauss. 4. Pant, d'opera's, Küffner. 5. Ouv. les Puritains, Doni zetti. 6. Bouquet de melodies, Allart. 7. Wilhelms-bad- galop, Heller. Sociëteit „Trouw moet blijken." Concert door bovengenoemd Muziekkorps op Zondag 11 Sept. des avonds te 7 nur. Programma: 1Marsch uit Faust, Gounod. 2. Onv d. Soldaten v. Aresto, Bach. 3. Fant. Ie pardon de Ploër- mel, Meijerbeer. 4. Paraphrase fi. d. Loreley, Nescadba. 5. Fant. Ie pré aux clercs, Donizetti. 6. Fant. les dragons de Villars, Maittart. 7. Walzer, Weiss. 8. Potp. Fleder- maus, Strauss. HAARLEM, 7 Sept. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 25 koeien, verkocht 22 voor f 125 a 220; 1 stierverkocht voor f 80 a - vaarzen, verkocht - voor f a 3 pinken, verkocht - voor f 60 a 75; graskalveren verk. voor f a 16 nuchtere kalveren, verk. voor 7 a 13, 114 schapen, verk. 80 voor f 12 a 30 lammeren, verkocht voor f - a biggen ver kocht voor f a - varkens, verkocht voor a c. per kilo, 2 paard tot f 60 a 70. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 103 stapels kaas, 11815 stuks, wegende 23094 kilo, hoog ste prijs f 36.00, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 7 Sept. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 177 vette kalveren, lstequal. 85, 2de qual. 70, per kilo, 12 graskalf ƒ14 a 28, 35 nuchtere kalveren, 7 a 12 - schapen en lammeren a 111 vette varkens 50 a 58 c. per kilo. LONDEN, 8 Sept. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 600, Schapen en Lammeren 4,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/- a 5/8 Schapen en Lammeren 5/2 a 6/9, Kalveren 4/8 a 5/9 Zwijnen 4/4 a 5/-. LEIDEN, 9 Sept. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden a 65 stieren 46 a 190, ossen fa 130 melkkoeien f 130 a f 245, 24 kalveren dito 158 a 265,112 vare dito f 92 a 190, 140 vette dito f 150 290, 95 graskalveren f 12 a 46, 48 vette 34 a 76, a 70 a 85; 10 nuchtere dito 7,a 14, 720 vette schapen, 21 a 36,1176 weide dito 13,a 22,lammeren. 64 magere varkens f 20 a 41, 294 biggen f 7,00 a 14,— SCHIEDAM, 9 Sept. Moutwijn, per ned. vat f 16, jenever 21,50 Amsterd. proef f 22,75; Spoeling f 0,70 dito commissie ƒ1,10. HOORN, 8 Sept. Ter waag gewogen 29 0 stapels kaas wegende, 74,360 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 39,00 oor kleine, 37,00 en voor hooikaas commissie f middelbare, f GOUDA, 8 Sept. Kaas f 32 a 36,— le qual. f a 2e qual. f 27 a 31 zwaare hooger in prijs aangevoerd 83 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.40 a 1.50 der weiboter f 1.20 a 1.30 per kilo. Handel zeer vlug. Amsterdam 9 September 1881. Prijzen der onderstaande effecten genoteer pCt. de koers Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/s 67"/'« - 81'/, 102'/, 95'/4 83'/, 65'/, 66'/ie 32 V, 99'/, 78'A 93 27 44 25'/, 25'/, 17'/, 16'/, 98'/, 112'/, 115 36'/,, 19'/, 155/s 120»/, 150 H6'/z 74'/, 145 152 251/4 53 Hongarije. Obl. Leening 18675 Gondleening Italië. Obl. Pansel. Leen. 1860/64. Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.) zilver (Jan.Juli) Obl. buitenl. 1853/78 Portugal. Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 6 Spanje. Obl. buitenl. 2004800 1 200—1200. 2 binuenl. 12500—25000, 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 u 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/. 1877 4 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Ezpl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/L 1875 Zuid-Ital. Spoorw. OblS ------ 5 8 5 Italië. Rusland. 57 88'/, 62 91'A 71'/, 71'/, 56 136 43'/, 138 106 10#»/« 103 96'/, 97'/, 104'/, 112'/, 147'/, 149 145*/« Gr. Spw. Maatsch. Aand, Baltische Spw. Aand. Jelez Griasi Obl Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 MorBchansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenie. Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers, prolongatie 4 pot. LAATSTE BERICHTEN. LONDEN, 9 September. Reuters Office verneemt van heden uit Kaïro: 4000 man troepen met 30 kanonnen hebben het pa leis Abdin omsingeld en de bijeenroep ing eener notabelen-vergadering en bet ontslag van alle ministers geeisebt. De Khedive beeft in bet ontslag van het ministerie toegestemd. Eene circulaire, kort te voren door de Euro- peescbe consuls ontvangen, zegt dat de demonstratie niet gericht is tegen de Euro peanen. Men gelooft algemeeen dat eene vreemde bezetting onvermijdelijk zal zijn. KAIRO, 9 September, 7 uur 's avonds. Muitende troepen omringen bet paleis van den Khedive. De toestand is hoogst ernstig. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3