buitenland! BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. die tot een alleszins bevredigend einde van den cultuurstrijd zal leiden. 't Wordt lichter op kerkelijk-politiek terrein in PruiseD, we erkennen het, maar zonneklaar is het er nog lang niet! De hondenbelasting in Engeland bracht in het vorig dienstjaar 350,075 op. De markies van Waterford is de eerste groote Iersche landheer die op zijne be zittingen de bepalingen van de nieuwe landwet heeft toegepast. Hij was en is tegen de bill; doch nu zij eenmaal wet geworden is, wil hij haar eerlijk op zijn 70,000 acres ten uitvoer leggen: niet alleen(gelijk hij aan zijn pachters schreef) volgens de letter, maar ook volgens den geest. Indien de twee- of driehonderd familiën, die half Ierland hun eigendom rekenen het voorbeeld van Lord Waterford volgeu, dan zal de nieuwe landwet reeds terstond haar oogmerk bereiken. Een onderofficier te Washington, Mason genaamd, heeft op Guitteau een schot gelost. De kogel is Guitteau strijke lings langs het hoofd gevlogen en in den muur der gevangenis terecht gekomen. Mason is in hechtenis genomen. Heden-morgen, dus wordt van 4 Sep tember uit Athene gemeld, arriveerde in den Piraeus het Hollandsche stoomschip Patria, aanvoerende 50,000 chassepot-ge- weren en eenige millioenen patronen. Vorst Krapotkin, de uit Zwitserland gebannen nihilist, die nu te Parijs vertoeft, zal waarschijnlijk ook van daar verdreven worden, daar de Fransche Regeering mede voornemens is hem het verblijf daar te lande te ontzeggen. Iiith, 13 Sept. De voor eenige dagen uit het krankzinnigengesticht ontslagene R. Romeijnders alhier, die lijdende was aan zwaarmoedigheid, heeft 11. Zondag door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Winschoten, 13 Sept. Als vermoedelijk schuldige van het ontstaan van den brand te Finsterwolde, is de 16 jarige dienstbode van den landbouwer aan gehouden en naar de cullulaire gevangenis over gebracht. Soesterberg, 13 Sept. De vrouw van den landbouwer F. W. alhier, die sedert geruimen tijd ziek te bed lag, bemerkte dezer dagen eens klaps dat haar bedstede in den brand stond. Op haar hulpgeschreeuw schoten de bureu toe, die de vlammen doofden. De vrouw is hoofdza kelijk tengevolge van deu schrik, overleden. Amsterdam, 13 Sept. Zaterdagnacht is in het Westerdok een korendrager, waarschijnlijk door vermoeienis en slaap, van een schip dat daar lag te lossen, in het water gevallen en ver dronken. Venloo, 13 Sept. De koetsier H. D.die ruim 13 jaren bij de firma Berger in betrekking was en sedert Dinsdag-avond jl. niet meer terug kwam, is gisteren tusschen Arcen en Broek- huijzenvorst uit de Maas opgevischt. Kralingen, 13 Sept. Zaterdag-nacht is in de R. K. Kerk alhier ingebroken. Een der zijramen, dicht aan den openbaren weg, is gedeeltelijk ver nield, teneinde daardoor te kunnen binnenkomen. De dieven hebben zich bij het uitbreken van de ruiten gewond, want op enkele plaatsen vond men sporen van bloed. Twee offerbussen zijn van de wanden der kerk afgebroken en medegenomen. 's Gravenhage, 13 Sept. Z. M. de Koning heeft jl. Zaterdag beslist, dat de plechtige be grafenis van Z. K. H. Prins Frederik op Vrijdag 28 dezer zal plaats hebben. Bergambacht, 13 Sept. In de buurtschap Benedenberg, onder deze gemeente is een drie jarig jongentje in een sloot gevallen en verdron ken. Toen er in het jaar 1759 in de „Ber- lijnsche brieven over letterkunde" een scherpe critiek verscheen over een gedicht, waarvan Fre derik de Groote vervaardiger was, werd de re censent, de vriend van Lessing, Mozes Mendels sohn, door den Grootfiscaal ter verantwoording geroepen. Mozes zeide niets anders dan: //Wie verzen maakt, kegelt, en wie kegelt, om 't even of hij Koning of boer is, moet zich getroosten, dat de kegeljougen zegt hoe hij gegooid heeft." Daarmede was de zaak afgedaan. Weer een moordaanslag in eenspoor- wegrijtuig, zooals er in den laatsten tijd meer hebben plaats gehad. In den trein van Parijs naar Turijn, tusschen Chiomonte en Salberstrand, kwam een persoon, gekleed als conducteur, in een rijtuig eerste klasse, waar enkel een heer gezeten was. Nadat hij dezen zwaar gewond had, wierp hij hem uit het rijtuig. Uit een kaartje gevon den in de reistasch vau het slachtoffer, leidt men af dat hij de Duitscho consul te Livorno, de heer Carl Niemark, is. Al het spoorwegpersoneel is voor den gewonde gebracht om vergeleken te wor den met den aanvaller. Het heet dat de Amerikaan Edison, ten einde voor zijne electrische lamp propaganda te maken, aan verscheidene winkeliers in het Londensche West-end de levering en het gebruik daarvan gedurende zes maanden gratis heeft aan geboden. In een logement op de Prins Hen drikkade te Amsterdam waren eenige Duitsche emigranten gelogeerd. Een hunner gaf een kleine som geld aan den oberkellner in bewaring, die dit in een lade sloot, wat evenwel door een mede reiziger naar Amerika werd opgemerkt. Deze maakte zich door middel van een valschen sleutel meester van het geld, dat hij op den hemel van zijn ledekant verborg, waar het bij onderzoek door een politieagent werd gevonden. De dief werd gearresteerd. Het aanwenden van houtals bestra- tingsmiddel breidt zich te Londen voortdurend uit. De ervaring, sinds eenige jaren daarvan op gedaan, is in alle opzichten gunstig zoowel voor paarden en rijtuigen als voor menschen. Een veertigtal Protestantsche en Ka tholieke kiezers voor den Gemeenteraad van Ber- kel en Rodenrijs heeft, volgens den Standaard een kiesvereeniging opgericht op dezen grondslag: dat voortaan de meerderheid in deu Raad om de 6 jaar zal worden verplaatst van Protestantsch op Katholiek en omgekeerd, en nu dit eerste zestal jaren zal blijven bestaan uit 4 Protestaut- sche en 3 Katholieke leden. Onlangs dus meldt een Duitsch blad gingen twee heereu een jachthond pro- beeren. Het eenige 'vapeu dat zij bij zich hadden was een wandelstok, dien een van de heeren in de hand hield. Het duurde niet lang of de hond begint luid aan te slaan, en weldra is ook de haas zichtbaar en de hond ongeveer 100 schreden achter hem. Na wat heen en weer loopen, komt de haas recht op de beide heeren aan tot op 15 passen. Owat is hij mooi onder schot!" zegt de heer met deu rotting, legt zijn stok aan, en roept met donderende stem: „Boem!// Op het zelfde oogenblik stort de haas neder, strekt, on der krampachtig trekken alle vier zijn pooten uit en blijft onbewegelijk liggen. De „schutter" wordt doodsbleek, en beeft zoo hevig, dat de stok hem uit de handen valt. Zijn metgezel, even verbaasd, grijpt dadelijk den rotting, onderzoekt dien maar 't is niet anders dan een gewone wandelstok. De heeren kijken elkander verbluft aan geen van beiden spreekt een woord. In- tusschen is de hond naar den haas toegegaan en besnuffelt hem; de haas verroert zich niet. Nu snellen de beide heeren toe nauwelijks dur ven zij het doode dier aanraken, en alle drie be kijken met verbazing den op den grond liggenden haas. Van lieverlede vermannen zij zich. Hoe kan dat mogelijk zijn? is natuurlijk de eerste vraag. Nu ontdekken zij aan een dunnen boom, op nauwelijks ééue schrede afstands, iets wolligs, en bespeuren eene kale plek aan den kop van den haas. In zijn snellen loop, met de oogen op de jagers gericht, was het dier met zijn kop tegen den boom gestooten, en door de hevigheid van den schok dood neergevallen op het oogen blik dat de jager „Boem" riep. Niettegenstaande de ontdekking en de daardoor zeer natuurlijke verklaring van dit merkwaardige „schol," wilde de „schutter" niets met den haas te maken heb ben, en drong er aanvankelijk sterk op aan hem op dezelfde plek waar hij gestorven was te laten liggen. Maar de andere lieer dacht er practischer over, rolde hem in zijn zakdoek en nam hem mee naar huis voor zijne vrouw. Of deze vrouw soms den geslachtsnaam Müuchhausen voerde, wordt niet gemeld. De mailboot Guzco van de Orient-lijn, die den 6n dezer van Australië te Plymouth aan kwam, had 4000 geslachte schapen en 100 ge slachte runderen, een totaal gewicht van 150 tonnen vleesch, aan boord. Die massa vleesch was uitstekend bewaard gebleven, dank zij de nieuwe bevriezings-methode. Naar aanleiding van deze gelukkig geslaagde proef is nu besloten om alle booten van de Orient-lijn onverwijld van bevriezings-kamers te voorzien. Men verzekert dat Hughenden Manor, het buitengoed van wijlen Lord Beaconsfield, ver huurd is aan mevrouw Isaacson, beter bekend als Madame Elise, de groote modenaaister van het West-end. Een vermetele aanval werd in den avond van den 7u op eeu trein van den Chicago- en Alton-spoorweg, niet ver vau Kansas-City in Missouri, gepleegd. De trein werd door signalen op regelmatige vvijs tot staan gebracht en on middellijk daarop knalde een salvo var geweer schoten, die natuurlijk het treinpersoneel en de passagiers zeer deden ontstellen. De roorers hadden het vooral gemunt op de geldkas van de Spoorwegmaatschappij. De beambte, die het toe zicht op de kas had, weigerde den sleutel af te geven, ofschoon hem de revolver op de borst werd gezet. Toen het dreigen niet baatte mishandelde men den man op gruwelijke wijze, terwijl ande ren de kas met geweld openbraken en den inhoud ten bedrage van 50000 dollars, er uit namen. Daarop begon men de passagiers te plunderen en alles ging op de meest regelmatige wijs in zijn werk. Binnen 20 minuten hadden twaalf goed gedrilde en vermomde kerels het werk ver richt. De roovers verwijderden zich daarna op hun gemak. Figaro komt naar aanleiding van het jongste spoorwegongeluk op het denkbeeld om de treinen van voren en van achteren van storm- wagens te voorzien. Hij oordeelt zoo:'t zijn altijd de eerste of de laatste wagens, die het ergst be schadigd wordenwaarom de trein dus niet van een ledige wagen voor- en achteraan voorzien? Die wagens konden er dan bizonder voor worden ingericht, desnoods beladen woiden met veer- goederen, die den schok heel wat zouden bre ken. Van de twee valsche munters Holler, vader en zoon, die onlangs te Venlo zijn aange houden en aan de Pruisische autoriteit waren over gegeven, is het den eerste gelukt, gedurende zijne overbrenging naar eene andere gevangenis in Pruisen, aan zijne geleiders te ontsnappen. Het zegellak is afkomstig uit China en van daar naar Indië overgebracht, waar het den Portugeezen bekend was, die het ook waar schijnlijk in Europa hebben ingevoerd. Omstreeks het midden der zestiende eeuw heeft het de plaats van het was vervangen, waarmede tot dusverre verzegeld werd, en waaraan men ver schillende kleuren wist te geven. Uit de oorkonden blijkt, dat het eerste lakzegel voorkomt op een brief uit Londen, van 3 Augustus 1554, aan den Rijngraaf Philip Frans von Daur., en dat de ge volmachtigde van den graaf Gerhard Hermann, er de vervaardiger van is. Ook is bewezen, dat het zegellak in het jaar 1561 te Breslau in ge bruik is geweest maar nog langer dan eene eeuw schijnt het als eene groote zeldzaamheid beschouwd te zijn. Bij de nieuwe ontwerpen voordeMili- tie- en Schutterijwetten is de 20jarige leeftijd aangenomen als aanvang van den schutterlijken dienst en de verlichte diensttijd voor allen van gelijken duur aangenomen, onverschillig waar ver vuld. De vrijwillige diensttijd wordt van den duur van den militie- of schutterijdienst afge trokken. Een ieder die lichamelijk daartoe geschikt en niet in de termen van uitsluiting valt, zal dus van zijn 20 tot zijn 30e jaar moeten dienen. Het maximum der militie is verhoogd tot 62,400 man en de jaarlijksche lichting tot 12,600 man. De hoegrootheid der lichting wordt bepaald naar het aantal menschen, die op 1 Juli tot den dienst kunnen worden geroepen, na aftrek van de vrijge stelden en voor altijd uitgeslotenen. De vrijstel ling wegens broederdienst wordt beperkt tot de kleinste helft van het aantal broeders. Het stelsel van dienstvervanging blijft behouden. In het nieuwe schutterij-ontwerp wordt het beginsel van algemeene dienstplicht wel aangenomen voor alle mannelijke ingezetenen van 2130 jaar, voor zoover zij physiek geschikt zijn en niet in dienst bij het leger, de marine of de militie. Voor oefe- ningstijd der schutters wordt eei e splitsing ge maakt tusschen geoefenden, die gemiddeld een en ongeoefenden, die gemiddeld twee uur 's weeks zich moeten oefenen. Aan het legerbestuur wordt invloed toegekend in alle aangelegenheden, rakende den dienst, de oefening en de bevelvoering van de schutterkorpsen. Ingesteld worden militaire inspec teurs over de schutterijen. De indeeling in bans ver valt; daarentegen splitsing in geoefenden, die dadelijk in geval van oorlog aan het leger worden toege voegd, en onvoldoend geoefenden, die alsdan in garnizoen worden vereenigd. In Spanje moeten de n achtwachts niet alleen van elf uur 's nachts tot 's morgens vier uur, op een hoogen, halfzingenden toon, roepen hoe laat het is, maar ook telkens de weersge steldheid bekend maken. Zoo roepen zij bijvoor beeld om elf uur: „Elf heeft de klok geslagen! De lucht is helder!" Daar nu de lucht in Spanje bijna altijd helder is en zij dus zelden iets anders dan: „Heldere lucht" Cielo Serena) te roepen hadden, heeft het volk hur. den bijnaam uSerenos gegeven, welke bijnaam, waarvan men allengs de oorspronkelijk spottende beteekeuis vergeten heeft, eindelijk de algemeene naam voor nachtwachts werd. Geen nachtwacht in Spanje verwacht tegen woordig, als men 's nachts zijne hulp noodig heeft, anders toegesproken te worden dan als „Sennor Sereno!" Te Terwolde zou deze r d a ge n e e n d e ur- waarder uit Deventer een gerechtelijke ontruiming doen bij een daar wonenden daglooner. Hij nam 2 rijksveldwachters mede. Toen zij de woning binnentraden zeide de vrouw, dat haar man niet tehuis was en dat zij ook niet wist wanneer hij terug kwam. De deurwaarder verzocht hierop de amb tenaren der openbare macht met de ontruiming te beginnen. De daglooner keerde in dien tus- schentijd evenwel met een geladen geweer terug, en hij dreigde allen ter neer te schieten, waarop zij in eene naburige woning de vlucht namen, welke door hem belegerd werd, terwijl hij ieder die naar buiten durfde komen dreigde te zullen dood schieten. Uit het achterste gedeelte van het huis werd evenwel een man naar den burge meester van Twelloo gezonden, die in persoon, vergezeld van twee veldwachters, op de plaats kwam. Ook deze werd door den daglooner met zijn geweer bedreigd. De in de woning gevluchte personen zagen ook den burgemeester en de beide veldwachters, en toen zij de bedreiging hoorden, ijlden zij naar buiten, grepen hem bij de armen en ontnamen hem het scherp geladen geweer. Nu kwam hem zijne vrouw ter hulp, die even wel spoedig gevat werd. De daglooner werd zwaar geboeid naar Zutfen gebracht. Bij zijn arrestatie vond men nog kruit, lood eh een groot mes bij hem. Een nieuw soort van diefstal wordt tegenwoordig te Brussel in toepassing gebracht. Er komt daar een man aan de huizen, gekleed als iemand van de telephoonmaatschappij en met eenige telephoontoestellen bij zich. Hij laat zich naar den telephoon brengen, onderzoekt het instru ment, verandert er schijnbaar iets aan, en vraagt dan, uit naam der maatschappij 3 of 5 fr. voor het in orde brengen van den toestel. De man is, zooals men denken kan niet gezonden door de maatschappij, maar een dief, die met zijn tijd meegaat en zoo goed als ieder ander den tele phoon in zijn vak gebruikt. In Tunis heeft deFransche Regeering een aardigen bok geschoten, zij heeft alle post wissels aan de soldaten aldaar rij van port ver klaard, maar verzuimd kantoren aan te wijzen waar die wissels betaalbaar zijn. Thans hebben de meeste soldaten in Tunis geldswaardige pa pieren, waarvoor zij nergens geld kunnen krijgen. Telnterlaken heeft onlangseen brand gewoed in het Chalet Victoria, het bijgebouw van het hotel van dien naam. De dreigend uitslaande vlammen veroorzaakten in het eerst groote ont steltenis, maar door spoedige hulp der brandweer was de brand weldra gebluscht. Alles ging zoo bedaard en geregeld in het werk, dat een gezel schap, dat in een gebouw in de onmiddellijke na bijheid aan de table d'hóte zat, niets van het drei gende gevaar bemerkte. De Geneeskundige Courant bevat het vol gende bericht, dat verdient in ruimer kring be kend te worden. „De hygiënische commissie te Parijs heeft zich vergewist omtrent het al of niet schadelijke van Amerikaaosche corned-beef (geconserveerd vleesch). De jongere leden dier commissie hebben zich zeiven opgeofferd en daar omtrent proeven genomen.]{Zij hebben eenigen tijd achtereen dagelijks geconserveerd vleesch, en daaronder ook corned-beef, gegeten. Zij gebruik ten slechts die conserven, die als prima qualiteit worden verkocht. Bij al die proefnemers vertoonde zich reeds in de tweede week van het gebruik een on aangenaam gevoel in de maag en moeielijkheden in de spijsvertering. Deze verschijnselen waren bij som migen zoo sterk, dat zij op vergiftigings-verschijnselen geleken. Na drie weken kon bijna geen van allen de proef voortzetten. Alleen diegenen ondervonden geen nadeel, die vleesch gebruikt hadden, dat in ijs geconserveerd was. Na eenigen tijd werd de proef herhaald, maar door andere personen, doch wederom het zelfde resultaat; slechts vleesch in ijs gecon serveerd kon gedurende eeu betrekkelijk langen tijd genuttigd worden zonder merkbaar de ge zondheid te benadeelen." Het overwicht der Engelschen in vreemde landen, waar het anderen volken niet gelukte zich te vestigen, is volgens bewering van Méry ontstaan uit den tegenzin der wilden om hen te verslinden. Het vleesch der Engelschen nl. overzadigd van rhabarber en andere purgee- rende zelfstandigheden, brengt de maag der Kan nibalen zoo in de war, dat zij er ongerust over worden. Uit die ongerustheid ontstaat afgrijzen, en daaruit weder eerbied. Vandaar dat de En gelschen langs scheikundigen weg groote volks planters zijn geworden! Als een staaltje van Friesche stijf hoofdigheid meldt men uit Ylst aan de Bols- wardsche Courant: Tn den namiddag van Woens dag jl. kwamen de Bolswarder boot uit Sneek en de Makkumerboot uit Makkum bijna gelijk tijdig van tegenovergestelde zijde voor de Nieuwe zijl en sluis nabij Ylst. De Makkumer boot fluitte eerst, zoodat de brugwachter aan de Bolswarder het sein gaf te stoppen. Toch stoomde deze laatste door, zoodat ze gelijktijdig in de sluis elkander ontmoetten. Ondanks de vertogen van den brugwachter en de pas sagiers, waaronder enkelen per Akkrumer stoomboot hun reis moesten vervolgen, wilde geen der booten ruimte maken. Na ongeveer anderhalf uur tegenover elkander gelegen te hebben, kwam de politie uit Sneek, welke den kapitein der Bolswarder boot gelastte te keeren en proces-verbaal van het gebeurde op maakte. Dezoogenaamdefamiliekoffie kan juist niet op een goeden naam roemen, en is gewoon lijk, uit zuinigheid, niet veel meer dan een af treksel waarin de schaduw van een koffieboon gevallen is. Anders is het met den „familiewijn." Op Cyprus hebben de wijnbouwers de gewoonte bij de geboorte van een kind eenige krui ken van het edelste gewas van dat jaar in den grond te begraven, en op de bruiloft van het kind komt dan dat wijntje op de tafel. „Die familiewijn" is dus een heerlijk bruidsgeschenk. Met ieder jaar zegt de Leidsche Ct. meldt men ons, wordt in den haringtijd de versche visch schaarscher en duurder en die tijd bedraagt minstens zes maanden. Anders kwam er nog wel wat visch, door schuiten van Zand- voort of Egmond aangevoerd, ter markt; maar het buitenland is nog gretiger dan het binnen land, zoodat de vangst gezonden wordt, waar de beste prijzen zijn te maken en de vreemde der halve met onze visch gaat strijken. Als te Zand- voort een schuit aankomt met eenige vangst, valt iedereen er met evenveel kooplust op en zonder dralen wordt op den afslag een bod gedaan, waar voor men vroeger zou hebben teruggeschrikt. Het is volstrekt geen zeldzaamheid dat dan voor een middelmatige tong f 1, voor een tarbot f 14 besteed wordt en zoo naar evenredigheid, voor andere, mindere vischsoorten. Op zulke prijzen moet nog verdiend worden en dan komen er de kosten van verzending bij. Maanden verstrijken dat er op onze markten niets te zien is wat naar zeevisch zweemt, tenzij bot in aanmerking mag komen, die op gewone dagen zeer duur en op vastendagen bijna niet te koop is en waarbij blijk baar de botboer goede zaken maakt, want, er is toch niets anders te krijgen. Menigeen zou zich thans arm kunnen maken als hij aan het ver langen naar zeevisch wilde voldoen, zonder daar bij rekening te houden met zijn beurs. Sir John Lubboch heeft in eene af- deeling van de British Association te York dezer dagen de uitkomst medegedeeld van proeven, door hem genomen ter beantwoording der vraag, door welke kleuren de bijen het meest worden aangetrokken. Hij heeft ontdekt, dat blauw hare meest geliefkoosde kleur is. Men begint zich ongerust temaken over de lange reis van het Ned. fregatschip Henriette Adriana, kapt. Bonjer, 7 Maart van Samarang naar Rotterdam vertrokken en 29 Maart Straat Sunda gepasseerd, en waarvan sedert niets werd vernomen. R assurantie tot aanzienlijk ver hoogde premie werd reeds op dien bodem ge sloten. De fabriek van spoor- eutramwagens van de firma P. Herbrand en Co. te Ehrenfeld is geheel door brand vernield; 300 werklieden zijn daardoor broodeloos. Meer dan 200 wagens, die nagenoeg gereed waren, werden eer. prooi der vlammen, terwijl de fabriek nog aanzienlijke bestellingen uit te voeren had, die thans onmo gelijk zijn; men berekent dat het werk gedurende twee maanden gestaakt zal moeten worden. De speelkaart en-bel as ting (3 s tui vers het pakket) leverde in 't afgeloopen dienstjaar f175,836 op voor de Engelsche schatkist. Huwelijksvonruitzicht. Men heeft ten on" derzoek ingesteld aangaande het aantal meisjes die op verschillenden leeftijd in het huwelijk tre den. Wij deelen den uitslag van dit onderzoe mede. Van 1000 meisjes huwden in 't vonge jaar 51 die 20 jaren telden, 66 van 21, 80 van 22, 90 van 23, 95 van 24, 99 van 25, 103 van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2