BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. zich mej. Juquer noemde, terwijl bij onder zoek bleek, dat zij zich vroeger onder den naam van Maria Jankowska, en ook wel Jablonska, in Posen had opgehouden. Er wordt thans onderhandeld tusschen Frankrijk en Engeland over eene vermin dering van het telegrammen-tarief tusschen beide landen tot 20 centimes per woord. Er is den 13 dezer te Pariis een congres van vrijdenkers geopend, dat duren zal tot den 22sten. Een soortgelijk congres zal onmiddellijk na afloop van het Parijsche te Londen ge houden worden. Daar zal het echter maar drie dagen duren, van den 25sten tot den 28sten. Volgens den Times-correspondent zou den de manschappen, die voor de gevan genis van Guiteau de wacht houden, geloot hebben om den moordenaar te dooden. Het lot trof Mason. Generaal Sherman, de le gerbevelhebber, dringt aan op strenge straf: hij acht het misdrijf onverschoonbaar. Beverwijk, 16 Sept, In den nacht tusschen Woensdag en Donderdag werd alhier ingebroken in de consistoriekamer van de Luthersche kerk, waar een som van circa driehonderd gulden, den vorigen dag aan contributien opgehaald, gebor gen was. De koster, die op het gerucht afkwam, kreeg van den dief een slag, waardoor het kern onmogelijk was dezen te herkennen. Oldenzaal, 16 Sept. Alhier is een metselaars knecht, die op het dak van een huis werkte, Uitgegleden en op stiaat dood gevallen. Amsterdam, 16 Sept. Eergisteren-avond zijn twee knapen, die op een schuit in de Achter gracht speelden, in het water gevallen en ver dronken. Bergen-op-Zoom, 16 Sept. Alhier heefteen tot heden onbekend korporaal der infanterie des avonds op twee verschillende plaatsen een met kwik voorzienen cent (oude munt) voor een tien stuiverstuk weten uit te geven. Weesp, 16 Sept. Woensdag-morgen vroeg werd uit de Gravelandsche vaart, het lijk opge haald van eene vrouw, die den vorigen avond hare woning verlaten had. Lippenhuizen. 16 Sept. Het driejarig zoontje van den heer JA Ponue alhier, door de moeder eenige oogenblikken alleen gelaten, is in de vaart geloopen en verdronken. Andijk, 16 Sept. De landman K. S. Jbz. was gisteren met zijn zoon en knechts werkzaam met de stoomdorschinachine, toen, men weet niet door welke oorzaak, een rad lossprong, den zoon tegen 't hoofd sloeg en zoodanig verwondde, dat hij eenige oogenblikken daarna den geest gaf. Hoogland, 16 Sept. In deze gemeente met eene bevolking van 2300 zielen, is sedert den 8 Juni, dus in drie maanden tijds, geen enkel sterfgeval voorgekomen. Warmenhuizen, 16 Sept. Maandag-avond is alhier een brutale diefstal gepleegd. Ten huize van den 80 jarigen K. G., die alleen met een bejaarde huishoudster woont, is ingebroken en ongeveer f 2000 aan specie en bankpapier ont vreemd. Het voorloopig onderzoek heeft nog tot geen uitkomst geleid. De N. O. zijde van het strand op Ter schelling ligt volgens ooggetuigen bezaaid met ledige kistjes, deksels en verdere emballage, waar van de inhoud voorloopig is verhuisd naar konij nenholen. Menigeen die dan des morgens met een vracht strikken huiswaarts keert, heeft dan niet alleen konijnen in zijn spekzak, maar ook nog wel anderen buit, zooals zephirwol, bier in ftesscheu, postpapier, percussiedopjes, reuzel, cho colade er. wat al niet meer ter exportatie aan een schip werd toevertrouwd. Ten tweede male, in korten tijd, heeft te Asenraij, gem. Maasniel, een poging tot moord plaats gehad. Zekere M. P., van minder gunstige zijde in die buurt bekend, vorderde jl. Zondag avond zijne vrouw uit het ouderlijk huis terug, alwaar zij met haar kinderen intrek genomen had. De schoonvader kwam tusscheubeide, verbood M. P. den toegang tot zijn huis, waarna deze op hem een revolverschot loste. De oude man viel bewusteloos neer, doch bleek niet getroffen te zijn. De dader is voortvluchtig. Wat men van een kalf al niet maken kan. Het „Universal-Lexicon der Kochkunst" afl. 5, dat te Leipzig bij J. J. Weber verschijnt, behelst 178 recepten en artikelen over het nuttige kalf en diens talrijke toepassingen, een aantal, dat geen ander kookboek zelfs maar in de verte bereikt heeft. Na zijn dood staan er dus niet minder dan 178 carrières voor het kalf open. „Wat moet het aangenaam zijn, een kalf te wezen," zal misschien menig volwassene zeggen, die zich bij zijn leven geen carrière geopend ziet! Een pachter van La Croix rouge ver trok van het station Rouguenats naar Nantes om zijn ouders een dringende boodschap over te brengen. Na deze verricht te hebben keerde hij met den sneltrein terug en daar deze te Rouguenats niet ophoudt, opende hij, dit station voorbijstoo- mende, het portier en sproug op den weg. Met het hoofd tegen een telegraafpaal geslingerd, was hij onmiddellijk dood. Een nieuwe concurrentie komt uit Noord-Amerika opdagen! Immers te Bremers- haven worden met de eerstvolgende Lloydsbooten van New-York aanzienlijke j hoeveelheden hooi verwacht. De honderd pond zullen op 21/s a S'/s mark, naar gelang van de qualiteit te staan komen. Gemiddeld zou dat zijn f 18 de 1000 pond of ongeveer halve kilo's. Het stoomschip Mayumba heeft de tij ding aangebracht van een vreeselijke slachting door den Koning van Dahomey en zijn Ama zonen gehouden in steden, ten noordwesten van Abeokuta gelegen. Igano en Okepo, die naar men verzekert, duizenden inwoners tel den, verwoest, en de menschen, die aan het bloedblad niet konden ontsnappen, werden gevanke lijk naar Abomey meegevoerd, waar zij als slaven zullen dienen of voor het jaarlijksche menschen- otferfeest bestemd zullen worden. Daar men voor dat „feest" nog geen voldoend aantal menschen had, zou ook nog een aanval worden gedaan op de stad Iseyin. In Berlijn verkoopt men tegen wooraig zeer goedkoope gekleurde kousen, die echter bij slot van rekening zeer duur kunnen zijn en zelfs op het verlies van een been te staan kunnen ko men. De ervaring deed althans dezer dagen een jongen op, die van deze nienwe gekleurde kou sen van zijn moeder gekregen had, doch na een flnke wandeling krimpende van pijn thuiskwam. De knaap had zijn voet stukgeloopen en men schreef de pijn daaraan toeintusschen verergerde die zoodanig, dat men den dokter liet komen en deze moest na langdurig onderzoek bloedver giftiging constateeren, die een amputatie van hel geheele been noodzakelijk maakte, 't Kwam nu aan 't licht, dat de kousen met eeu vergiftige verfstof gekleurd waren, dat vergif had zich bij de wonde van het doorloopen met het bloed vermengd en de gevolgen zijn, dat de knaap voor zijn leven ongelukkig is geworden. Dezer dagenontvingVorstinNathalie van Servië in het Badhotel te Eranzensbad, waar zij een poos vertoefd heeft, de rekening. Voor twaalf baden werd haar 1200 gulden berekend. Vorst Milan bedankte er echter voor om te be talen; na de som gedeponeerd te hebben ter plaatse waar zulks behoort te geschieden, heeft hij verder de zaak aan het oordeel des rechters overgelaten. Op het oogenblik dat de Vorst zou vertrekken, zag hij den eigenaar der baden na deren, die hem vroeg of Franszensbad de eer zou hebben, Hunne Hoogheden het volgend jaar terug te zien. „Wij komen niet eerder terug, antwoordde de Vorst lachende, voor men mijn civiele lijst verhoogd heeft". In Kentucky (Ver. St.) is een spoor- trein ontspoord op een brug, door een koe die op de rails lag. De brug zakte in door den schok en de trein stortte in een diepte van 30 voet. Zeven menschen werden gedood en verscheidene gekwetst. OpdetentoonstellingteMilaanheeftde nationale Milaansche loterij een krachtig werkende reclame voor hare loterij ingezonden. Zij heeft namelijk haar vijf hoofdprijzen tentoongesteld als een pyramide van zuiver goud, bestaande uit vijf vierkante blokken het eene van 100,000 frs., het volgende van 80,000 frs., enz. Te zamen vertegen woordigen de blokken een waarde van 300,000 frs. De „pyramide" weegt 95 kilogram en is 84 centimeter hoog. Onlangs werd een zekere kapt. Cook, te Brownsville (Araerik. Staat Ohio) door de rechtbank veroordeeld tot een geldboete van 32 dollars, omdat hij een man, die den wensch uit sprak dat President Garfield sterven zou, een slag in het aangezicht had gegeven. Hij ontvangt thans van alle zijden blijken van belangstelling. Men heeft een inschrijving geopend om zijn gel delijke positie te verbeteren en hem in staat te stellen de boete te voldoen. Er is reeds een som van 450 dollars bijeengebracht, en dagelijks komen nieuwe bijdragen in. Men tal hem ook een hor loge ter waarde van 175 dollars ten geschenke geven. Voorts biedt men hem allerlei voordeelige betrekkingen aan. Hij heeft reeds voor een be noeming in den Senaat van den Staat en een paar andere posten bedankt, omdat hij zich er niet geschikt voor achtte, maar thans moet er ernstig sprake zijn van zijn aanstelling tot post directeur te Newark. Misschien zal men nu voor Sergeant Mason, die op Guiteau geschoten heeft een inschrijving openen of bij de Regeering wellicht aandringen op spoedige promotie van dien held van den dag. Eerstdaags wordt te Par ij s een jong Braziliaan verwacht, die er een door hem uitge vonden werktuig zal doen vervaardigen voor het besturen van luchtballons. De uitvinder, de heer Ribeiro de Souza, heeft van de Regeering der provincie Para eene toelage ontvangen van f 25,000, nadat hij, zijne denkbeelden voor het Polytech nisch Instituut te Rio-Janeiro ontwikkeld heb bende, aldaar een uitnemend onthaal had ge vonden. Het overbrengen van president Gar field naar Longbranch heeft aanleiding gegeven tot een eigenaardige rechtsquaestie. Volgens de te Washington geldende wet namelijk kan, inge val in den eenen Staat een doodelijke wonde wordt toegebracht, en het slachtoffer in een an deren Staat daaraan overlijdt, door geen der beide Staten in die zaak recht gesproken worden. Som mige rechtsgeleerden zijn nu van oordeel dat, als de president te Longbranch sterft, Guiteau niet voor zijn misdaad gestraft zou kunnen wor den. Dat zou echter zoo gemakkelijk niet gaan. Als een eerste uitvloeisel van de drankwet wijst de Volksvriend op het feit, dat er in het Lage Westeinde te 's-Hage een bier huis is geopend, waar voor den ingang te lezen staat: „geen sterke drank." Een zestal weken geleden verscheen een gedrukt „Voorschrift betreffende de wapenen en schietoefeningen bij de infanterie", en werd ieder officier van dat wapen verplicht, zich een hem van 's rijkswege toegezonden exemplaar aan te schaffen, waarvoor hem 48 cents in rekening werd gebracht. De prijs van hetzelfde boekje is nu verminderd op 25 cents, zonder dat het in handen gekomen is van Gebr. Koster of van Bolle. Voor hen die het zich nog moeten aan schaffen, i3 dat heel pleizierig, maar minder voor hen die er 48 cents voor hebben moeten uit geven, en dus 23 cents te veel hebben betaald. Te Berlijn heeft men wedercen nieuw soort bedriegerij uitgevonden, die zeker in bru taalheid niets te wenschen overlaat. Dezer dagen kwam op de markt bij een koopvrouw een be jaarde man, die een gevulden zak op den schou der droeg en de koopvrouw geheimzinnig vroeg, of zij hem de vijftig pond suiker die hij van een wagen gestolen had, [voor vijftien penniugen 't pond wilde afkoopen. De vrouw, die daarin een aar dig voordeeltje, zag en nogal ruim van geweten was, nam het aanbod aan en kocht die vijftig pond voor zeven en een halve Mark. Hier is mijn adres, zeide de dief en gaf de vrouw een gesloten brief, als ge soms weder iets van mij uoodig mocht hebben. De vrouw nam den zak zonder naar den inhoud om te kijken en de bedrieger verwijderde zich snel. Eenigen tijd daarna opende de vrouw den zak en vond daarin niets dan.... wit zand. Geheel uit het veld geslagen over zulk een schandelijk bedrog, opende de vrouw het couvert en vond daarin een briefje van dezen inhoud: „Juffrouw, tegen 15 penningen is geen suiker te verkrijgen, of het moest zijn zooals ik u zeide, dat ik ze van een wagen had gestolen, doch hij, die ze dan koopt, is eeu heler. Geef deze oplichterij maar bij de politie aan, die u dan natuurlijk zal zeggen: de heler is nog erger dan de steler. Ik verzeker u, dat gij geen pen ning van het geld zult terugzien N. N. De oplichter heeft reeds bij andere kooplieden der gelijke streken uitgehaald en ijverig is de politie in de weer, om den schelm in handen te krijgen. Miss Aïssa, dierentemster in de Me nagerie des Colonies, thans te Grenoble, deed in een kooi, waar zij verscheiden dieren vereenigd had, twee jonge leeuwen van het Atlas-gebergte binnengaan, die denzelfden dag aan de mena gerie waren aangekomen. Een dezer dieren sprong op de dierentemster los, en sloeg zijn klauwen in haar hals. Aïssa worstelde vijf minuten borst tegen borst met den leeuw en rolde met hem op den grond. De dierentemster toonde de grootste zielskracht. Men deed de afsluiting van de wolven en den beer open, wier binnentreden eenige af leiding gaf en Aïssa gelegenheid schonk de kooi te verlaten. De leeuw kauwde een stuk vleesch en likte het bloed op dat op de planken stroomde. Dit tooneel veroorzaakte een diepe ontroering onder de toeschouwers. Men deelt ons mede, dat de marga rine-fabrieken sedert de hoogere boterprijzen druk werk hebben. De vetprijzen zijn evenwel merke lijk hooger dan in vorige jaren. De nieuwe opera te Frankfort die 7 millioen Mark gekost heeft, zegt de Frankf. Pr. munt vooral uit in drukfoutenPas is men de trap op, of men ziet onder het eerste medaillon, den ouden Romeinschen dichter bij uitstek voor stellende, in groote vergulde letters staan: Vir- gitius, in plaats van Virgilius. En de eerste abonnements- en andere kaarten, sierlijk bewerkt en bij duizenden gedrukt, geven recht op een „paketzitplaats," in plaats van „Parketsitze," waardoor men het idee van een goederen-ma gazijn verkrijgt. Te Emmen is in den nacht van Maan dag op Dinsdag jl. bij den brievengaarder inge broken, Men heeft zich toegang verschaft door het kelderraam en uit het kantoor de gesloten brievenpakketten van Emmen, Exloo en Odoorn gestolen. De spoorpakketten, waarin zich geen waarde bevond, heeft men laten liggen. Wel een bewijs dat de dader met de posterijen eenigs- zins bekend moet zijn. Toen de brievengaarder bij het aanbreken van den dag, om zijne woning ging zien, vond hij de drie pakketten achter een hoop plaggen. De pakketten van Odoorn en Ex loo waren onaangeroerd, dat van Emmen echter opengebroken, en terwijl men daarin twee brie ven, één bevattende 100 en één 60 had la ten liggen, daaruit één brief ontvreemd welke 1000 bevatte. Men verdiept zich natuurlijk in allerlei gissingen. Het treurigst van deze zaak is dat de afzender van dien brief, die daarvoor slechts 25 van het Rijk kan terugbekomen, geheel geruïneerd is. Het is nl. een vroegere postbode, die dit sommetje door zuinig leven had opgespaard en het beleggende bij een kassier te Assen, daarin een appeltje voor den dorst op den ouden dag zag. Nog een andere bizonderheid van Vlieland is: dat men, te lande, wel te verstaan, nooit hoort van diefstal, ook worden sedert de laatste jaren niet meer tuinen en boomgaarden geplunderd. De gerustheid is zelfs zoo groot, dat slechts weinigen des nachts hun deur sluiten, en zeer velen nachtslot en grendel als artikels van weelde achten. Aan 't strand is echter niemand vertrouwbaar. Te Parijs woedt, gelijk ook nog wel elders, in sommige woningen, ja in geheele stra ten een epidemie, die in de wetenschappelijke terminologie heet „de epidemie van het slecht pianospelen." In die stad, rite Saint-Honoré, stond nu sinds geruimen tijd een woning ledig. Zij had verschillende gebreken als daar zijn: lo. was zij uitermate vochtig 2». had zij gebrek aan licht enz. Maar, was zij ten gevolge dezer ellendighe den ook al uitermate geschikt voor brandpunt van allerlei ziekten, rheumatisme, bleekzucht, bloedarmoede, slechte spijsverteering en allerlei gastrische aandoeningen met de gevolgen er van. aan één epidemie leed zij echter niet. Er was niets in, dus ook geen piano en er kon daarop dus niet gehamerd of eenig muziekstuk ellendig uitgevoerd worden. De listige huisheer kwam op een inval. Kon hij van de afwezigheid van dat instrument geen partij trekken? Hij bevestigde een plank aan de woning, die hij zoo gaarne be woond zag, en had er vooraf met groote letters op laten schilderen„Geen piano in huis." Twee uren later was de woning verhuurd. De bekende mr. A. Van Brussel, re dacteur van Asmndée, is Maandag 11. te Brussel overleden. In Lancipgstreet (Euston square) te Londen is een vreeselijke moord gepleegd op twee kinderen, het eene vier en het andere anderhalf jaar oud. De moordenaar trachtte daarop zich van het leven te berooven en wordt thans in het University college-hospitaal verpleegd. Aan de deelnemers aan de Conscien- cehulde is toegezonden een lijst met de namen van allen die medegewerkt hebben tot de hulde van Noord-Nederland aan den grootcn Vlaamschen schrijver. Onder hen komt ook voorProf. A. Piersor. (ingevuld albumblad en Boekwerk.) In het geheel zijn er 325 deelnemers, met Prins Alexander aan het hoofd. Behalve ingevulde albumbladen zijn ingekomen tal van boekwerken, gedichten, portretten, teekeningen en compositiën. De hulde mag als ten volle geslaagd beschouwd worden. Het feest wordt gevierd op 25 dezer. Onder het opschrift: „Een mededin ger van Theophile" lezen wij in het Maandbl. v. d. Ver. tegen de kwakzalverij het volgende: Charles Theophile Magnerat, zooals de ware naam van dezen ex-steendrukker luidt, die zich thans „haarkundige" noemt, heeft verscheidene collega's. Als een der zonderlingsten is onlangs Berend Enema Hartzema te Amsterdam opgetreden, die met nog meer moeite dan Theophile zich den schijn van een wetenschappelijk man geeft, en ook daarin met den kwakzalver van het Frede- riksplein meedoet, dat hij slechts een stuk van zijn naam voor het bedriegelijke ambacht gebruikt. Want hij noemt zich in advertentiën slechts Hart zema, terwijl hij bij andere gelegenheden zich Enema laat noemen, 't Is een gelukkig verschijn sel, dat beide daardoor blijk geven, nog eenig schaamtegevoel te bezitten. Deze Hartzema, een mislukt apothekersbediende, heeft voor zich den titel uitgevonden: Adj -Apotheker en Technicus, Fabrikant van Chemische en Pharmaceutische Praeparaten en geeft zijn middel den naam Lotion Antigymnocéphale dat men door wassching tegen kaalkoppiqheid zou kunnen vertalen. Hij weet in sommige bladen (b. v. in de Prov. Oron nu en dan een ingezonden artikel te plaatsen, waarin geen sprake is van een middel tegen kaalhoofdigheid, maar dat er eenigszins als een wetenschappelijke beschrijving van de kwaal uit ziet, terwijl aan het slot gezegd wordt, dat nadere inlichtingen bereidwillig zullen worden gegeven. Iemand die deze nadere inlichtingen vroeg, kreeg tot antwoord een aanbeveling van de Lotion Gym- nocéphale en de mededeeling dat één flacon daar van voor f3.65 was te verkrijgen. Wat deze zaak nog aardiger maakt is, dat Hartzema ook tevreden is als men wacht met betalen „totdat de haargroei weder even overvloedig is als vroeger." Dat is dus toch een bewijs, dat het werkelijk een deugdelijk middel is, zal menigeen uitroepen! Hoort echter wat alsdan de voorwaarden zijn: men moet dan behalve de verbruikte flacons een ronde som van f 100 betalen; de herstelling door een paar be voegde deskundigen doen constateeren en een paar verklaringen van gegoede en respectable ingezetenen zijner woonplaats aangaande soliditeit enz. bijvoegen als borgstelling. Als daaraan zoo veel drukte verbonden is, denkt de „lijder," dan betaal ik liever dadelijk een paar flacons en Berend Enema Hartzema heeft zijn slimheid beloond, terwijl de kaalhoofdige een pruik mag koopen. In Bosnië worden de diefstallen en rooverijen onrustbarend talrijk. Tegenwoordig moet men onder de Oostenrijksche heerschappij te Serajewo en omstreken ziju leven en eigendom minder zeker zijn dan vroeger onder Turksch bestuur. Talrijke rooverbenden doorkruisen het land. Toen onlangs een vrij belangrijke som gelds per post verzonden werd, ging een bedekking van 25 soldaten mede. Verleden week zijn twee reizigers niet ver van de stad op den grooten weg aangevallen, en in verscheidene huizen is ingebroken, een misdaad, die men tot nog toe daar niet kende. Twee ambtenaren zijn onlangs van groote sommen gelds beroofd, en de ver denking valt op de mindere beambten. Van alle kanten hoort men ontevredenheid, armoede en onzedelijkheid. De man die geld en ondernemingsgeest genoeg bezit om een papiermolen in Nieuw Zeeland op te richten, zou er goud kunnen verdienen. In de geheele provincie Auckland is er niet een. Scheurpapier, dat de winkeliers gebruiken, wordt er betaald met een gulden per pond en toch zijn alle bestanddeelen om papier te maken er in vol doende hoeveelheid voorhanden. De nieuwste vinding der Amerikanen zijn lijkkisten van papier gemaakt. Men verzekert, dat zij beter standhouden dau de beste eikenhou ten kist; ze zijn goedkooper dan kisten van grenenhout. Zelfs de zoogenaamde Ocksenpfade in Zwitserland schijnen gevaarlijk te zijn. Bij den Rhonegletscher is een Berlijnsche familie van 4 personen, die in een rijtuig met twee paarden van Hospenthal naar den Turkapas reed, met rijtuig en al in een afgrond gestort. De paarden werden schichtig door eene kleine bergstorting, maakten een zijsprong op den 15 voet breeden weg en vielen met het rijtuig en allen die er in zaten in den afgrond, die daar 1000 voet diep is. Gelukkig werd het door een dichtbegroeid rots blok in zijn val gestuit en waren de reizigers, hoewel geschramd en gekneusd, geen van allen ernstig bezeerd. Zij waren echter in een toestand, dat zij zich zeiven niet konden helpen, maar een voorbij komend toerist haalde hulp uit Gietscb, waarheen de gewonden vervoerd en onder genees kundige hulp gesteld werden. Het is een wonder, dat het ongeluk hun het leven niet kostte, want dp hoogte waarvan zij gevallen zijn is bijna 40 voet. De koffiehuishouder van het Café de NScliomvburg op het Leidscheplein te Amsterdam, die eenigen tijd geleden zijne tante vermoordde, is dezer dagen in volslagen staat van razernij naar een krankzinnigen-gesticht overgebracht. Een katholiek priester van New-Y'ork heeft aan de staatskas een som van 500.007 dollars doen toekomen van de zijde van een on bekenden ambtenaar, die bij hem te biecht was geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2