MARKTBERICHTE BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten, Voor geest en hart. Tucht. Allerlei. Voor onze plattelands- en rustende schutterij, zegt de Gelderlander, breekt een harde tijd van onrust aan. De nationale garde zal nu inilitairement ingericht worden en aan onze inge beelde of uitstapjes makende weerbaarheid komt een einde. Als men let op de vele scherpschut ters-clubs, op de massa „Batavieren" en „Clau- diussen Civilis," „Waldeck-Pyrmonts," en „Kecht naar 't doel," dan is slechts een herziening der statuten van deze werkzame vrijwillige schutterij voldoende om het wetsontwerp Reuther reeds als ingevoerd te beschouwen. De Patrie deelt het een en andermede over de Fransche hotels présidentiels, waaruit eens te meer blijkt, welk een voordeelig baantje het in het republikeinsclie Frankrijk is, aan het laadje te zitten. Grévy, Gambetta, Léoq Say hebben namelijk allen in den laatsten tijd nieuwe hotels doen bouwen, of hun eigendommen laten uit breiden een zaak waarmede verscheidene hon derdduizenden lranks gemoeid zijn. Ook de minister der Posterijen en Telegraphie, Cochery, liet een coquet gebouwtje nederzetten voor zijn zoon, zegt men dat, met de kosten van den aan koop van terrein, de bagatel zal kosten van 340,000 franks. Woensdag-ochtend is, op het binnen plein der gevangenis te Dortmund, de schoen maker Potthoff uit Westtunnen bij Iiamm, den 7en Mei wegens moord en roof tot de doodstraf veroordeeld, onthoofd. Hij had de vrouw van den scheper Budde te Rhynern vermoord en eenig linnengoed gestolen, maar de schuld daar van op zijn vader geworpen. Eeist Dinsdag heeft bij eene volledige bekentenis afgelegd en verklaard, dat hij zijn straf verdiend had. Het gebeurt dikwijls, dat bij hetont- halen van werklieden aan eenig openbaar werk, sterke drank geschonken wordt. Een beter voor beeld gaf het gemeentebestuur van Dokkum, dat ter gelegenheid van het leggen van den eersten steen voor een schoolgebouw, geen sterken drank verstrekte, maar den werklieden een flink maal eten met bier liet geven. De hangende ke11ingb r ug o ver de Nia- gara, een van de oudste en stoutste spoorweg bruggen op de wereld, ondergaat op dit oogen- blik eene reparatie. De verankering wordt ver nieuwd en de bovenbouw versterkt, zonder dat het verkeer een oogenblik wordt gestremd. Men staat verbaasd over het waagstuk en tevens over het zelfvertrouwen van den hedendaagschen inge nieur. Bij een onderzoek van de vrijgekomen kabeleinden vond men nagenoeg alles in uitmuntenden staat, 't geen wel pleit voor den deugdelijken aanleg. Naar men verneemt is, op bevel der justitie, proces-verbaal opgemaakt tegen twee adellijke heeren in Den Haag, wegens het hou den van een tweegevecht. Bedoeld duel (met den degen) moet verleden week op het schietterrein van het gezelschap St. Hubert, aan het Kanaal aldaar, hebben plaats gehad en de jongste der beide duellisten moet een lichte kwetsuur aan den arm hebben bekomen. Te Bristol werd eergisteren door de Oosteurijksche brik Malovie eene lading aange voerd van 300 ton beenderen, afkomstig uit Bulgarije, en wel hoofdzakelijk uit de buurt van Plevna. Deze lading is gebleken grootendeels te bestaan uit menschenbeenderen, knoken, schedels handen en voeten, vermengd met lederwerk, ta bakspijpen, lepels enz. Zóó spoedig al bereikt het overschot der gesneuvelden in den jongsten grooten oorlog zijne laatste bestemming: de beengieterij. De componist Rossini had een deel van zijn aanzienlijk fortuin bij uiterste wilsbeschikkin g bestemd voor een gesticht ten bate van oude behoeftige musici. De onlangs te Parijs overleden heer Musard heeft voor ditzelfde doel 100,000 frks. besproken en de prefect der Seine is gemachtigd geworden om het legaat te aanvaarden. Ieder, die in het gesticht wordt opgenomen, zal zijn gezin bij zich mogen hebben. Eerlang zal een stuk grond in den omtrek der hoofdstad worden aangekocht. Twaalf personen, die verleden Zondag een feest te Bressols, in het Fransche departement Tarn-et-Garonne gingen bezoeken, zijn met eene veerpont omgeslagen en in de Tarn verdronken. Een zg. groom of, duidelijker uitge drukt, een in een mooi pakje gestoken loopjongen bij een der groote hotels te 's-IIage, aan wien dezer dagen door den portier der inrichting eene som van f 120 ter inwisseling werd medegegeven, heeft zich verwijderd, 't Jonge mensch werd echter spoedig door de politie gevat. Van het geld was weinig over. Eergisteren-voormiddag werd in het Vos in Tuintje te 's-Hage, een beschonken scha renslijper door vier agenten van politie getrans porteerd. De dronkaard stelde zich echter als een razende aan, sloeg met handen en voeten, kortom, was niet te regeeren. Men heeft liem toen op een mallewagen als een varken aan han den en voeten gebonden, naar het Commissariaat overgebracht, nadat men zijn scharenslijperswagen, welke hij kort en klein geslagen had, r.aast hem had opgeladen. Een flesc'n, waarin vet of olie is ge weest, maakt men schoon door het omspoelen met zaagsel en heet water. Eenige leerlingen v an het gymnasium te Amsterdam hebben eene vereeniging gevormd voor de oprichting van een gymnasiaal blad. Het eerste exemplaar, dat met 1 October a. s. het licht zal zien, zal o. a. bevatten: het aantal leer lingen, docenten, Realiteiten enz, er. verder alles wat op gymnasia betrekking heeft, niet alleen in Amsterdam maar over het geheele vaderland. Wij gaan vooruit! Er zijn bij den brand in destallen van den Sultan te Konstantinopel vier man gedood door de paarden die zij trachtten te redden. Een aantal rijtuigen ging in de vlammen ver loren. De schade bedraagt ongeveer f 2,400,000, Een 14 jarige jongen, in dienst aan het veerbootje van Dordrecht op Zwijndrecht, was eergisteren-avond, na (ie plaatskaartjes in ontvangst te hebben genomen, in het gangboord staande in slaap gevallen. In de nabijheid der aanleg plaats te Dordt gekomen, viel de jongeling eens klaps en verdween in de diepte. Hoewel hij spoedig werd opgehaald, bleek hij reeds overleden te zijn. „Als men langs een schuur gaat, waar dorschers aan het werk zijn, „zoo schrijft een Zwitsersch correspondent van het Athenaeum, „dan kar. men aan den rythmus van het dor- schen hooren, hoeveel personen er werken. Als er twee zijn, is het of de vlegels: Barthol, Bar- thol!" zeggen; zijn er drie, dan klinkt het ge luid als: „Bartholo, Bartholo zijn er vier, dan is het: „Bartholome, Bartholome,en als er vijf zijn: „Bartholomeus, Bartholomeus!" Onlangs is bij Leuzen een jager door een hond doodgeschoten. Hij was met een gezel schap op de jacht en liefkoosde een der honden die een geschoten patrijs had geapporteerd. Het dier sprong vroolijk legen hem op, raakte met een zijner pooten aan den haan van het geweer, het schot ging af, en de jager kreeg de volle lading in den hals. Hij was een uur daarna reeds overleden. Te Weenen is een van die eigenaar dige werkstakingen uitgebroken, waarvan men zich geen goede voorstelling kan maken in lan den waar niet een zelfde trek tot een goed glas bier, landgenooten van alle rangen en standen broederlijk vereenigt. Hoe zou men in zulke landen eene werkstaking onder bierdrinkers kun nen tot stand brengen? In eene stad als Weenen echter gaat dat wel. De prijzen van het bier waren in den laatsten tijd in de Oosteurijksche hoofdstad aanhoudend hooger geworden zonder dat zelfs de billijksle bierdrinker daarvoor eenige geldige reden kon bespeuren. Daarom hebben nu de verbruikers besloten, geen bier te drinken vóór de brouwers het weer tegen de vroegere billijke prijzen leveren. Als een bizonderheid wordt gemeld dat in den tuin van de heeren Berkhof!' en Markse te Nieuwveen eene reusachtige pompoen staat, welke nog in vollen groei een omvang heeft van een meter 22 centimeter. De Amerikanen willen van alles het grootste" bezitten. Zij hebben de grootste rivie ren, nl. de Mississippi en Missouri, de grootste boomen, exemplaren van sequoia in Caliiornië, den grootsteu waterval, de Niagara, de grootste vrijheid en den grootsten humbug. Zij hebben nu ook de grootste koe ontdektdeze bevindt zich in den staat Indiana en heet „lady Posey." Zij is 1.83 m. hoog, den staart meegerekend, heeft zij een lengte van 5.338 m., is zeer goed geproportioneerd, niet te vet en weegt 1500 Kg. Zij is zes jaren oud en heeft een roodbonte kleur. De werkelijkheid eindigt niet altijd zoo mooi als de romans. Dikwerf wordt de onschuldige vervolgd, is lijden zijn deel en laat zijne recht vaardiging hier op aarde op zich wachten. Maar op den dag van het algemeen oordeel zal de Al wetende het geleden onrecht vereffenen en hen die het pleegden zijne goddelijke wraak doen ondervinden. Er is vergelding Menschen naar hunne kleeding te beoor- deelen leidt ten aanzien van geschriften tot de slechte gewoonte, minder aan de zaak dan aan de voorstelling waarde te hechten. Het gevoel van den mensch te veredelen, zijne intelligentie op te helderen, dat zij het licht van het geloof aan dat van het verstand voegt, zijn wil te leiden en te zui veren, zijn geweten te vormen, zijn karakter en zijn hart te versterken en in hem het tegen woordige leven tot het eeuwige leven te verheffen, dat is de plicht der moreele en der godsdienstige opvoeding. De tucht is voor de opvoeding, hetgeen de schors voor den boom is dien zij omgeeft. De schots houdt het sap terug, dat zij bewaart, dat zij leidt, dat zij dwingt naar het hart van den boom te vloeien en zich in zijne vezels en takken te verspreiden om dezen met de reinste sappen der aarde te voeden. Uit dit saamgehouden en geleide sap vormt zich een krachtige en vaste stam, wiens takken op bepaalden tijd bladeren, bloesems en vruchten dragen; ontneem aan een dier takken de schors van den stam zeiven en de geheele boom zal in korten tijd te gronde gaan. De schors is slechts een ruw omhulsel, maai zij bewaart kracht en sterkte voor den boom en al zijne deelen; evenzoo schijnt de tucht bij de opvoeding dikwijls als een ruwe schors, maar zij conserveert, zij verheft, zij veredelt, zij maakt alles krachtig. Het groote ongeluk. Mevrouw R. Gaat ge heden niet naar de badplaats? Mevrouw S. Ach neen, denk eens wat een ongeluk, mijn echtge noot heeft van daag geen last van de jicht, nu moeten we thuis blijven. Bij de keuring. Dokter. Heb je ook gebre ken? Recruut. Ja, ik kan het schieten niet hooren. Dokter. Nu, maak je dienaangaande niet onge rust, ze zullen wel zoo hard schieten dat je 't hooren zult. natuurverschijnsel. Karei. Maar wat is dan een natuurverschijnsel. Vader. Domme jongen, dat is de bliksem. Do macht der gewoonte. Sidney Smith kende iemand, zoo gewoon aan tegenspreken, dat hij in het holst van den nacht 't raam open schoof om den nachtwacht het uitgeroepen uur te betwisten. Waar 't om te doen was. Thackeray ver ontschuldigde zich eens, dat hij vroeg van tafel opstond, omdat hij, zooals hij voorgaf, elders af spraak had gemaakt. „Maar wilt gij niet eerst een sigaar rooken?" vroeg de gastheer. „Een sigaar rooken! O, dat is juist mijn afspraak!" was het oprechte antwoord; en hij bleef tot laat in den avond. Baas boven baas. Een Gasconjer sneed op van de sterke toeren van een acrobaat, die 36 meter hoog zonder balanceerstok op de koord danste. Jongens, zei er een uit het gehoor, 't is sterk en 'k zou het bijna niet gelooven, als gij 't niet verteldet, en als ik niet zelf nog iets sterkers gezien had, een koorddanser nl. die 40 M. boven den beganen grond werkte. Hij had wel is waar een balanceerstok, maar geen koord Meteorologie. Karei. Vader wat is toch eigenlijk de bliksem? Vader. De bliksem is een Vergeeflijke dwaling. Onder de regeering van Karei XI overhandigde de Marokkaansche gezant den vorst een adres, dat met de woorden eindigde: Moge de Almachtige uwe Koninklijke Majesteit tot aan 't einde der wereld in de pekel zetten! De tolk had namelijk in een woorden boek gevonden dat conserver zoo veel beteekent als inzouten, in de pekel zetten. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 17 September. De turfcol- lecte voor de Ned. Israëlietische armen alhier gehouden heeft opgebracht f 489.40 - Hoe zonderling hier het verbieden van publieke vermakelijkheden wegens den rouw over wijlen Z. K. H. Prins Frederik wordt toegepast, kan hieruit blijken, dat het gewone orgelconcert niet mocht door gaan, terwijl draaiorgelmuziek op den openbaren weg ongestoord baar gang gaat. 3. en W. hebben gegund de leve ring van: korte turf no. 1 voor 0.62 en no 2 voor f 0.52 de dubbele HL, aan den heer H. Koopmangrove Eugelsche steen kolen voor 0.90 per HL. aan den heer J. C. van Bemmelen, als laagste inschrij vers; lange turf, bij loting tusschen de twee laagste inschrijvers, aan den heer J. Overakkervoor 0.29 per dubbele HL, en steenkolengruis, mede bij loting tusschen de tweede laagste inschrijvers, voor f 0,58 per HL. aan den heer J, van Koningsbrug- ge. Voor de verhuring van de Koren beurs, voor den tijd van 2 jaren, zijn in gekomen 10 inschrijvingen, waarvan de hoogste ad 750 'sjaars. Uitspraak om trent de gunning over 14 dagen. Door het prov. bestuur van N.-Hol- laud is bij enkele inschrijving aanbesteed het leveren en leggen der vloeren in het in aanbouw zijnde Rijks-Museum te Am sterdam. (Raming ƒ74,415.) Minste inschrij ver de heer Johann Odorico te Frankfort, voor de som van ƒ70,900. Vertegenwoor diger voor Nederland, de heer Th. Ferd. Bierhorst alhier. Woensdag 11. is hier ter stede, na een langdurig lijden bezweken, een onzer meest geachte stadgenooten de heer H. Ilpsema Vinckerssedert 1879 Directeur van het postkantoor alhier. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door-- de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een groen zijden beursje met eenig geld. Een gouden oorknop. Een zilveren knip met beursje inh. eenig geld. Een gouden broche. Een schildersdiamant. Een zwart sanella parapluie. Een paternoster. Een notitieboekje. Een boordje. Een kinderschoentje. Een zweepje. Eenige losse sleutels waaronder ook drie sleutels aan een koperdraad. Alles op straat gevonden. Nog onafgehaall een groot aantal parapluie's, entouscas en portemonnaie's met en zonder geld. In de tramwagens achter gelaten. Een lap vilt en een entouscas. Terug te bekomen bij den heer Schweitz: Groote Houtstraat 105, een parapluie. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. Zitting van 15 September 1881. 1. J v. W. zonder woonplaats, (gedetineerd), landloo- perij 45 dagen cell. gev. straf c. e. 2. J S zonder woon plaats (gedetineerd), landlooperij, drie maanden gev. straf c. e. met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. 3. R de H zonder woonplaats, (gedetineerd) feit en straf als voren. 4. P T zonder woonplaats, (gedetineerd), felt en straf als voren. 5. H Th. S te Zaandam. Het loopen laigs den spoorweg, zonder vergunning, twee dagen gev. straf c. e. 6. G N v. d. L te Haarlem. Hoon 2 boeten van f 8 of subs. e;ev. straf van twee dagen voor iedere boete c. e. 7. C R h/v J K te Beverwijk, moedw. mish.; f 3 boete of een dag subs. gev. straf c. e. met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde. 8. J H te Westzaan, moedw. mish. 2 boeten ieder van f 3 of een dag subs, gev. straf voor iedere boete c. e. 9. J E de V en Ph. J M te Haarlem, moedw. mish.; de le. bekl. drie dagen cell, gev. straf, de 2e bekl. zeven dagen cell. gev. straf en ieder in de helft der kosten, met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde. 10. J T te Pnrmerende, ge weldpleging en verzet 15 dagen cell. gev. straf c. e. 11. L v. d. H en M v. d. H te Haarlemmermeer, diefstal met oord. des ond. ieder 21 dagen cell. gev. straf en soli dair in de kosten. 12. J H te Hoorn, diefstal drie maan den cell. gev. straf c. e. Dertigste uitvoering in den Hout, op Zondag 18 Sept. 1881, des middags van 2—4 uur, door het stedelijk muziekkorps onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Dona Juanita-Marsch, Suppé. 2. Hung. Lustsp. Ouv., Ké/er Bala. 3. Kiinstlerleben. Walzer, Strauss. 4. Fant. d' opera's, Küffner. 5 Fant. le pré aux clers, Donizetti. 6. Wilhemsbad-galop, Keiler. 7 Potp. Weiss. HAARLEM, 14 Sept. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 26 koeien, verkocht 18 voor f 110 a 240; 6 stier; verkocht voor f 80 a 200, - vaarzen, verkocht - voor f a 6 pinken, verkocht - voor f 50 a 70; graskalveren verk. voor f a 8 nuchtere kalveren, verk. voor f 9 a 13, 105 schapen, verk. 83 voor f 14 a 26 14 lammeren, verkocht voor f 8 a 11, 2 biggen ver kocht voor f 10 a - varkens, verkocht voor a c. per 1/s kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 121 stapels kaas, 14356 stuks, wegende 28447 kilo, hoog ste prijs f 37.middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 14 Sept. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: 1 runderen, 157 vette kalverenlste qual. 90, 2de qual. 75, per kilo, 11 graskalf 14 a 24, 36 nuchtere kalveren, 6 a 13, 2 schapen en lammeren f a 93 vette varkens 54 a 60 c. per kilo. LONDEN, 15 Sept. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 500, Schapen en Lammeren 2,000, Kalveren 200, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/8 a 5/6 Schapen en Lammeren 5/- a 6/9, Kalveren 4/9 a 5/9 Zwijnen 4/4 a 4/-. LEIDEN, 16 Sept. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden a 58 stieren 42 a 188, ossen a 96 melkkoeien f 135 a f 245, 18 kalveren dito f 152 a 270,113 vare dito f 90 a 190, 136 vette dito f 156 310, 84 graskalveren /12 a 42, 45 vette 32 a 80, a 70 a 85; 16 nuchtere dito 7,a 15, 820 vette schapen, 22 a 42,936 weide dito 13,a 23,lammeren. 76 magere varkens f 20 a 38, 312 biggen f 6,00 a 13,—. SCHIEDAM, 16 Sept. Moutwijn, per ned. vat f 17,— jenever 22,50 Amsterd. proef f 22,75; Spoeling f 0,60 dito commissie ƒ1, HOORN, 15 Sept. Ter waag gewogen 304 stapels kaas wegende, 77,399 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 39,25 oor kleine, 36,50 en voor hooikaas/—; commissie middelbare, f— GOUDA, 15 Sept. Kaas f 32 a 36,le qual. fa—2e qual. f 27 a 31 zwaare hooger in prijs aangevoerd 83 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.50 a 1.60 der weiboter f 1.30 a 1.40 per kilo. Handel zeer vlug. Amsterdam 16 September 1881. Prijzen der onderstaande effecten genoteer pCt. de koers Nederland. Certif. Werk. Schuld21/, 67'3/h 81*/, 1027/u 951/, 82'/, 65 683/i6 52 99'/, 79 «8 26'/. 44'/, 25 2 *7» 16'/s 15»/i, 96 112 3/, 115 36'/, 183/, 15'/, 119'/, 1463/, 116'/, 74 147 152 24 53 133'/, 56'/, 88 62 91'/. 71 71 56 136 135'/, 105'/, 109'/, 103 96'/, 96'/, 104"/,, 112 148'/, 147»/, 143'/, 8 v 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nor.)5 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. bnitenl. 1853/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 kinnenl. f 1250025000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 h u 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. StatenX876. 4'/, 1877 4 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl 1875 Italte. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatscb. Aand. 5 Baltiscbe Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Cbark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. Riascbk Wiasma Humenie. Aandeelen Spw Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 S Rotterdam8 5»/» 5 5 div Gemeente Crediet. Belgie. Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staatsl. 1854 1860 1864 Rusland. 1864 1866 BERLIJN, 16 September. De Belgische gezant, baron Nothomb, is alhier heden- namiddag aan een beroerte overleden. MANCHESTER, 16 September- De secre taris der vereeniging van katoenspinners albier, ontving heden van andere spinners de mededeeling, dat ook zij voornemens zijn hun fabrieken tijdelijk te sluiten. Men gelooft dat bijna alle fabrieken in dit district zullen sluiten. DUBLIN, 16 September. De nationale conventie van de Land-liga werd heden geopend. Er waren 1300 afgevaardigden tegenwoordig. Parnell bekleedde bet voor zitterschap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3