BUITENLAND, BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. heilig is. Aanhoudend verkeeren daardoor de harten van zoo vele christelijk gezinden in 't gevaar, om door de leugentaal van moderne dagbladen en pamphletten in hunne geloovige overtuiging zwak te worden, wellicht te bezwijken, 't Is daarom dat wij aan onze geestverwanten met alle kracht toeroepen: Waakt! opdat eene onzalige bandelooze pers geen macht verkrijge op u en op hen die aan uwe leiding zijn toe vertrouwd, waakt! en staat pal in den strijd, geprovoceerd door hen, die een schro melijk misbruik maken van het vrijheids privilegie, een misbruik dat ontegenzegge lijk, vroeg of laat, leiden zal tot den on dergang van Staten, Regeeringen, Vorsten en Volkeren. Garfield, de president der Vereenigde Staten van Noord Amerika is Maandag avond na een lang en smartvol lijden te Longbranch overleden. Uit New-York wordt aan the Daily News getelegrapheerd, dat de heer Shevitchle, directeur van een socialistisch orgaan van New-York, aan een redacteur van the Tri bune gezegd heeft, dat de wereld verbaasd zal staan over hetgeen binnen twee maan den in Rusland zal plaats hebben. De sedert langen tijd voorbereide planneD zouden rijp en de uitslag van het hoogste belang zijn. De Montagsrevue verneemt, dat bin nenkort eene ontmoeting zal plaats hebben tusschen de Keizers van Rusland en van Oostenrijk-Hongarije. Tijd en plaats zjjn echter nog niet bepaald. De Daily News verneemt uit Kon- stantinopel dat de Turksche regeering mis noegd en teleurgesteld is over Cheriff-Pa- cha's Egyptisch programma. DePorte hoopte dat het militaire pronunciamento de Anglo- Fransche voogdjjschap over Egypte omver- stooten zou, en zoodoende aan de Porte eene welkome gelegenheid bieden tot in menging in Egypte. Aan de Standard wordt uit Athene ge meld dat de ministerraad besloten heelt het leger te verminderen tot 80,000 man. De Daily News verneemt uit Tunis, dat generaal Langerot voornemens is Tunis te bezetten ondanks den tegenstand van den Bey. De abdicatie van den Bey is uitge steld, maar niet ingetrokken. Eene Weener dépêche maakt mel ding van het uitbreken der cholera in Zuid- Rusland, waartegen maatregelen genomen worden door de Oostenrijksche Regeering. Het geneeskundige tijdschrift The Lancet bevat een particulier bericht uit Indië, dat de cholera groote verwoesting aanricht onder de Indische troepen. Amsterdam, 20 Sept, Op de Brouwersgracht alhier is een jongen in het water gevallen. Niet tegenstaande spoedig hulp aanwezig was, en de knaap nog teekenen van leven gaf, toen hij op het droge was gebracht, overleed hij spoedig aan de gevolgen. Emmen, 20 Sept. Naar aanleiding van den diefstal ten kantore en in de woonkamer van den brievengaarder alhier, heeft de justitie een streng onderzoek ingesteld. De brievengaarder, H. Tijben, is in zijn betrekking geschorst. Stevensweert, 20 Sept. Alhier is Zaterdag avond de Wed. Rijnders in hare woning van een ladder gevallen en eenige uren later overleden. Pijnacker, 20 Sept. Heden-ochtend werd zeker alleen wonend persoon in deze gemeente, die zich dikwijls aan sterken drank te buiten ging, dood in zijn bed gevonden. De ongelukkige was den vorigen dag in beschonken toestand uit het water gehaald, en is hoogstwaarschijnlijk in den nacht aan de gevolgen van dit ongeval overleden. Gouda, 20 Sept. Drie personen, werkzaam aan de kaarsenfabriek alhier gebruikten, na de noodige spiritualiën ingenomen te hebben, hun schafttijd om in den IJsel wat te gaan zwem men. Twee van hen moesten het met den dood bekoopen, de derde werd gelukkig nog gered. Lutten 20 Sept. Een landbouwer alhier, reeds eenigszins op jaren, bezig zijnde een partij aard appelen van zijn wagen te zetten, viel daarbij achterover op den grond, tengevolge waarvan hij den nek brak en overleed. Vlissingen, 20 Sept. In de eerste vluchtha- ven alhier is drijvende gevonden het lijk van een onbekend, welgekleed heer. Volgens het geld en papieren, welke de drenkeling bij zich had en die door de politie in beslag zijn genomen, is het vermoedelijk een Engelschman. De politie van Turijn heeft den man ontdekt en in hechtenis genomen, die in een spoorwaggon, tusschen Salbertrand en Chiomonte een poging tot moord gepleegd heeft op den heer Niemack, consul van Duitschland te Livorno. Dit individu is zekere Rapetti, van Vercelli, knecht in een herberg, die reeds herhaaldelijk wegens diefstal veroordeeld werd. De heer Nie mack herkende hem terstond. Te Weenen hebben, zoo als wij vroe ger berichtten, de brouwers den bierprijs opgesla gen en is er nu een grève onder de bierdrinkers ontstaan. De Arnh. Gt. beveelt dit voorbeeld ter navolging aan de Nederlandsche jeneverdrinkers aan, voor het geval de jenever duurde mocht worden tengevolge van de Drankwet. Hoe ver de stoutmoedigheid van de sluwe dieven te Parijs gaat, kan het volgende leeren. Een Italiaan, die een gordel droeg waarin zich 1500 fr. aan goud bevond, was door twee individuen opgemerkt. De vreemdeling, die een vespasienne was binnengegaan, zag zich plotseling door een der beide kerels gevolgd, die hem met een dolk op den keel het stilzwijgen oplegde terwijl de ander den riem losmaakfe. Het geschiedde op klaarlichten dag. De werkzaamheden aan den St. Go- thardtunnel, die met kracht worden voortgezet, naderen haar einde. Maar den 500 werklieden zijn reeds ontslagen. Volgens het contract met de aannemers, zal de tunnel den ln Januari a. s. voor den postdienst geopend worden. Bij gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van den Groot-Hertog van Baden, dat in de volgende maand gevierd wordt, tegelijk met het huwelijk zijner dochter, Prinses Victoria, zullen zijn bloedverwanten hem en zijn gemalin een eigenaardig geschenk aanbieden, namelijk een grooten denneboom, die geheel, stam, takken, bladeren en vruchten, van blinkend zilver ver vaardigd is. De den is hier een beeld van de innige huwelijkstrouw en heelt tevens betrekking op de overlevering van het Badensche Vorsten huis, waarin deze boom een rol speelt. Evenals Duitschland, zal ook Neder- land zijn blad hebben, aan ornithologie gewijd. Bij den uitgever Allert De Lange te Amsterdam is het proefnommer verschenen van Onze gevederde Vriendentijdschrift voor vogelliefhebbers, -kwee kers en -handelaars. De kunstrijderes Emilie Loisset zal eerstdaags in het huwelijk treden met graaf Elemer Batthyanni te BudaPest. Deze dame is de stoutste paardentemster van het circus Renz en van onbesproken gedrag. In de familie Lois set schijnen vorstelijke huwelijken niet ongewoon te zijn. Zooals men weet, huwde een nicht van Emilie Loisset eenige jaren geleden met prins Reusz, waarvan zij echter nu weder geschei den is. Door de duisternis m isleid, v iel Za ter- dag-avond te Munster-Geleer. een knaapje in eene beek. Nadat men den geheelen nacht naar het kind gezocht had, werd 's morgens het lijk opgehaald. In de omstreken van Eiderstedt, op de westkust van Sleeswijk, zoo leest men in Sempervirens, bedient men zich van een eigen aardig middel om spreeuwen en andere gevleu gelde vruchtendieveu uit kersen- en andere ooft- boomen te houden. In de genoemde vruchtbare streek zijr. geen bosschen of aanplantingen van boo- men op groote schaal; de op zichzelf staande hofste den zijn met hoornen omringd, en daaronder zijn dik wijls kerseboomen. De talrijke kudden, die op de vruchtbare landen weiden, lokken steeds een aan tal spreeuwen en musschen, voor de kerseboomen natuurlijk zeer onwelkome gasten. Om hen te verwijderen neemt men een paar oude haringen en bestrijkt die met bedorven olie (oleum ani male foetidum), in de apotheek verkrijgbaar, en deze hangt men aan stokken of aan tusschen de vruchtboomen gespannen touwtjes op eeniger. af stand van elkander. Dr. Wilhelm Seelig, te Kiel, die dit aan de Neue freie Presse mededeelt, ver zekert, dat de genoemde vogels de aldus be schermde boomen met rust laten, ja geheel ver mijden. Hij acht het de moeite waard dit een voudige middel ook elders te beproeven, en meent dat de stank de vogels wegjaagt, zoodat er, in plaats van haringen op de bedoelde manier be handeld, ook wel andere min liefelijk riekende dingen voor gebruikt zouden kunnen worden. Keizerin Eugenie, die niet te Parijs vertoeft, gelijk eenige bladen gemeld hebben, be vindt zich sedert twee maanden op het kasteel Arenenberg, in Zwitserland, waar zij zich met het schrijven van haar Mémoires onledig houdt. Een uitstekende bemesting voor kamerplanten is een verdunning van kastenma- kerslijm. Men órage echter zorg de lijm goed op te lossen en alleen in zeer verdunden toestand aan de planten toe te dienen. Deze gemakkelijke bemesting is geheel reukloos en moet eenige malen herhaald worden; men zal dan weldra zien dat dusdanig begoten bloemen waarlijk verras sende uitkomsten geven. Biervliet is, naar de Goessche Ct. meldt, waarschijnlijk de eenige gemeente, waar bij de periodieke aftreding geen wethouder kon benoemd worden. De raadsvergadering was natuurlijk on voltallig. Voortaan zal Biervliet zich ook in naam met een wethouder moeten te vreden stellen, daar geen enkel raadslid wethouder weuscht te wor den, en de aftredende eveneens buiten aanmer king wenscht te blijven. Naar wij vernemen heeft de Directie der Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappij, naar aan leiding van het in de laatste maanden zich eenige malen herhalen van ontsporingen ten gevolge van het springen van wielbanden, besloten, onder haar personenrijtuigen en bagagewagens geen andere wielen te laten loopen dan die voorzien zijn van banden, welke bij onverhoopt springen toch op het wiel bevestigd blijven. Het is te hopen dat dit voorbeeld navolging zal vinden. De oude stokslagenstraf is te Lubeck opnieuw ingevoerd. Zij zal toegepast worden op hen die wegens dronkenschap of rumoer maken in de straten worden opgepakt. Welke benijd bare toestanden ontwikkelden zich meer en meer in Duitschland I Een merkwaardig geval van brand deed zich onlangs voor in eene fabriek van regen jassen in New-York. De naden van die caout- choukjassen worden aan elkaar gehecht met een bindmiddel waarin veel naphta voorkomt. Bij het oplichten nu van een lap caoutchouk vaa een stapel dergelijke lappen, ontstond er zooveel elec- triciteit dat er een vonk oversprong. De naphta- dampen ontvlamden en in een oogenblik stond het geheele vertrek in vlammen. Gelukkig be perkte zich de brand tot dat eene vertrek. Om het geluid van het timmeren in werkplaatsen te verdooven is, door ons vroeger aangeraden gomelastieken kussentjes onder de pooten van de werkbanken te leggen.'t Is echter gebleken dat wil, vilt of los geweven laken er veel beter tegen is dan gomelastiek. Daartoe ge schikte stukjes kan men uit de afknipaels van stoffen bij kleermakers bijna voor niets krijgen. De historische kritiek heeft alweer een illusie weggevaagd. Prof. Mommsen heeft de legende van Romulus en Remus weggeblazen. Reeds verdween de wolvin, en nu heeft de pro fessor ook Remus tot het rijk der verdichting teruggebracht. Als nu ook Romulus nog blijkt geheel verzonnen te zijn, dan blijft ons toch nog één zaak, de zekerheid dat Rome is gesticht. Zondag-nacht, omstreeks half twaalf, bemerkte men dat de vrouw van zekeren Z., op het Singel bij de Torensteeg te Amsterdam, in het water iag. Gelukkig werd zij, hoewel niet zonder inspanning, door ijlings toeschietende per sonen weer op het droge gebracht. Huiselijke on- eenigheid schijnt aan dit tragische voorval niet vreemd te zijn, althans het schokkende feit deed zich voor dat, toen men de vrouw naar hare woning wilde terugbrengen, de man weigerde haar in het echtelijk verblijf op te nemen. Men bracht de drenkelinge toen in een wijnhuis in de buurt, waar de noodige zorg aan haar gewijd werd, en waar zij, in overleg met de politie, ter voorko ming van verdere onheilen, voorloopig is ge bleven. Een tot nog toe onbekend voorbe hoedmiddel tegen zeeziekte is gevonden. Het te Brussel verschijnend geneeskundig weekblad Le Scalpel van 11 dezer maakt namelijk het vol gende rapport van dr. L. Barkany, geneesheer aan boord vau het stoomschip Jean Breydel, be kend. „Onder de 185 passagiers, welke den 6en Juni 11. met het stoomschip Jean Breydel van Antwerpen naar New-York werden vervoerd, be vonden zich 119 lijders aan zeeziekte. Men gaf ze allen flesch „eau arséi.icale van Court- St.-Etienne" (nabij Brussel) per dag. Bij 18 bleef dat evenwel zonder uitwerking, terwijl de overigen onmiddellijke beterschap gevoelden. Tot dit merk waardig gunstig resultaat, tot nog toe door geen enkel mineraalwater, noch wijn of anderen drank verkregen, werd ik geleid op grond van de ge volgtrekking, dat de verschijnselen vau onpasse lijkheid dezelfde zijn bij zeeziekte, als die, welke men ondervindt bij de beklimming van hooge bergen, zoodat ook de zeeziekte dezelfde oorzaak moest hebben. In Stiermarken en Tyrol kunnen bergbewoners niet leven zonder arsenicum, waar door de gunstige uitwerking van dat arsenicum- houdend water bij zeeziekte alleszins verklaarbaar werd." Wormerveer is slechts een kleine ge meente, van circa 1000 zielen; maar groot is zij door haar uitgaven en hoog staat zij in de reeks der gemeenten, die het meest van haar ingeze tenen vergen. In een begrootingstotaal van f48000 is ruim f17000 voor onderwijs begrepen; en om dit te dekken hebben de 4000 Wormerveerders te betalem f15500 hoofd, omslag, 40 opcenten op de grondbelasting van gebouwde, 10 op de id. ongebouwde eigendommen en 80 op de perso- neele belasting. Tot sluiting van de kermis te Ath in Frankrijk, werd een vuurwerk afgestoken. Een werkman, die de stukken moest doen ontbranden, gebruikte bij gebrek aan lucifers zijn pijp, met het ongelukkig gevolg dat hij onmiddellijk werd gedood door een vuurpijl, die de helft van zijn hoofd wegnam. In de Locomotief wordt medegedeeld, dat een zeker middel tegen de klem is, het fijn wrijven van een levende kakkerlak tegen de tanden van den patiënt. Het middel moet afkom stig zijn van een oud-resident, in Europa ver blijvende, en de inzender heeft het met het beste gevolg zien toepassen bij verscheiden hem be kende personen. Ook werd het toegepast bij een paard. Hoewel de schrijver de werking van het middel niet begrijpt, zelfs toestemt dat de door hem waargenomen genezingen na toe passing van het middel toch nog wel toevallig kunnen wezen, acht hij het nemen van een proef alleszins raadzaam. Op de kust van Palroas, bij Montpel- lier, is een pleiziervaartuigje verongelukt, met drie dames, een vijfjarig kind, een notaris en den roeier. Naar aanleiding van de bekende phy- siologische werking, welke het aanhoudend hoo- ren van een en hetzelfde geluid op de gehoor zenuw uitoefent, en waardoor vaak een lijdelijk onvermogen, om andere geluidsindrukken waar te nemen, ontstaat, een feit, waarvan de bekende ketelmakers-doofheid een duidelijk voorbeeld op levert, betoogt een Engelsch dagblad, dat ook aan de keuring van het gehoorvermogen, evenals aan dat van het gezicht, de aandacht van het gezicht, de aandacht bij hen, voor wie de per ceptie van geluidsignalen bij den spoorwegdienst van belang is, behoort geschonken te worden. Van de Apachen, den In dian ens tam, bekend om zijn woestheid en moordzucht, waar van onlangs nog eenige Amerikaansche officieren en soldaten het slachtoffer zijn geworden, deelde men bij die gelegenheid de volgende niet onbe langrijke bizonderheid mede, nl. het gebruik maken van kogels van edel metaal, hetwelk lang voor anekdote is gehouden, maar thans door Noord- Amerikaansche officieren bevestigd is. Laatstgenoem den drongen namelijk, bij gelegenheid eener ver kenning, een hol binnen, waar zij tot hunne verrassing Apachen-vrouwen bezig vonden uit zilver kogels te gieten. Het zilver was door hare mannen met weinig moeite uit een in de nabijheid gelegen mijn gehaald. In del4kran k zinn ige n-ges t ichlenvan Zwitserland bevonden zich bij het begin van dit jaar 3495 verpleegden, hetgeen 62 meer is dan bij het begin van 1880. Het land telt ongeveer 2,850,000 inwoners. Een krankzinnige hoefsmid te Saint- Gemme heeft al een heel zonderling middel te baat genomen om zich van het leven te berooven. Nadat hij al de deuren en vensters van zijn huis gesloten had, legde hij zich op den grond onder het aanbeeld, dat hij zoo geplaatst had dat het bij de minste beweging op zijn hoofd moest terechtkomen. Hij had goed gerekend, het aan beeld, dat tweehonderd vijftig kilo woog, viel naar beneden en verpletterde het hoofd van den ongelukkigeu smid. Zekere heer v. H. heeft eeu petitie op touw gezet aan de spoorwegdirectiën in Duitsch land, waarin hij met 725 andere anti-semieten, de invoering van afzonderlijke coupés voor Joodsche reizigers vraagt. Het kanon van 100 tonnen, door bet E.igelsche Gouvernement besteld aan sir Will. Armstrong en bestemd voor de bewapening van de forten van Gibraltar, is onlangs beproefd in tegen woordigheid van het artillerie-comité van het Britsche leger. Het kanon werd geladen met 203 Ned. pd. prismatisch kruit, waarvan de korrels 25.4 streep doorsnede hebben. Deze lading ver deeld in vier patronen van gelijk gewicht, bezorgde aan het 907 pond wegende projectiel een initiale snelheid van 4787: el. De levende kracht die daarvan het gevolg is, bedraagt 10 278 tonnen, zoodat het projectiel in staat is een pantserplaat van 76.3 streep te vernielen op een afstand van 1600 el. De inwendige druk bereikte niet meer dan 2 ton 38 per vierk. duim. Elk schot met dit monsterkanon gelost kost f 350. Men deed drie schoten en de proefneming duurde in 't g'e- heel een uuren 25 min. voor het eerste schot, 20 m. voor het tweede en 15 m. voor het derde. De mogelijkheid beataat intusschen om vier maal sneller te manoeuvreeren. Zangers van beroep of zangers uit liefhebberij waren tot heden nog onbewust van het feit dat zij tot de weervoorspellers behooren en eigenlijk wandelende barometers zijn, en op richters van liedertafels en zangvereenigingen wisten tot den huidigen dag nog niet, tot welke hoogere meteorologische studiëu en gelukkige ontdekkingen zij aanleiding hebben gegeven. Nu, volgens den muziekdirecteur Zander van Neu- Strelitz is de menschlijke stem een soort weer- voorspeller. Hij merkte op, dat, wanneer op helder weer regenachtig weer volgde, de stem te voren reeds een neiging tot te laag intoneeren heeft, terwijl de klank mat is. Bij den overgang van regen achtig tot helder weer was de klank frisch. Nei ging tot te hoog zingen openbaarde zich veelal, wanneer na zacht weer strenge vorst in aantocht is. De bewoners van het dorpje of ge hucht Cramuirnagh, op een der noordelijke Schot- sche eilanden, zijn dezer dagen verschrikt en ver blijd geworden tevens, door niet meer of minder dan een vischregen. 't Weer was al eenige dagen buiig, stormachtig, guur. Plotseling in den na middag zette een woeste dwarrelbui op, en aldra werd het plaatsje overstort als door eene wolk breuk, en een hagel van visch overdekte de bodem. Het verschijnsel duurde betrekkelijk kort, en de uitloopende bevolking stond eerst verbaasd, versuft, versteend van schrik, denkende wellicht dat het vergaan der wereld kort ophanden kon zijn. Zij kwam echter tot betere be zinning, toen de een en de ander, die verder zag, het stuk ging uitleggen als waarschijnlijk de uitwerking van een hoos, die elders water en visch had opgezogen en het ingeslokte nu weer had uitgebraakt. Alle vrees nu afleggende, ging ieder aan 't verzameleu. Alhoewel de visch bij de reis door de iuchtniet zijn gewoon element, wel wat geleden had en door den val zoo wat in katzwijm was geraakt, was ze toch van een eet bare soort en nog goed te gebruiken. De schrik verkeerde dus in dankbare blijdschap, en menig gezin waar anders gewoonlijk schraalhans keuken meester was, vergastte zich nu op een lekker en overvloedig Gschmaal. Een drietal Duitschers kwamen zich onlangs te Nijmegen vestigen en dreven in allerlei artikelen haudel. Zij waren daarbij gewoon onder verschillende firma's bestellingen te doen bij kooplieden, die in de bladen hunne waren aan bevolen, en wisten op deze wijze belangrijke partijen ledtr, knoopen, passement, koper, zijde en allerlei andere waren uit buiten- of binnen land meester te worden, die zij dan voor spot prijzen van de hand deden. De wissels, op hen getrokken, bleven onbetaald, en een aantal koop lieden of fabrikanten werden zoodoende bedrogen. Thans zijn de schavuiten verdwenen. Volgens gerucht zouden zij zich naar België begeven heb ben, althans hier te lande worden zij te vergeefs gezocht. De hoogste prijs in de paardenloterij te Cleve, eene elegante equipage met twee paar den, is, naar rneu ous mededeelt, ten deel gpvallen aan een jonge vermogende Hollandsche dame, die eerlang in den echt zal treden. Te Liverpool is de stoomboot Benguela van de British and African Company van de Westkust van Afrika aangekomen met 4 Holland sche schepelingen aan boord, namelijk kapitein J. van Deest, en 3 manschappen afkomstig van het Hollandsche brikschip Cornelia en Maria, dat den 31n Juli bij Benin verging. Voordat dit ong wal plaats had, had kapitein van Deest vier zijner manschappen aan gele koorts verloren, ter wijl alle aan dezelfde ziekte lijdende waren. De Cornelia en Maria was met eene lading palm olie op reis naar Falmouth voor orders, maar strandde 31 Juli, en slechts met de uiterste moeite ontkwam de overgebleven equipage in de boot. De manschappen waren bij aankomst te Liverpool nog niet hersteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2