BUITENLAND. BINNENLAND. bestudeerde. Door zulk een aandrang en ten gevolge van zulk een voorbeeld werden de scholen allerwege verspreid. Sinds dien tijd echter hebben de machtigen der aarde niet meer zoo veel ernst, zoo veel toewij ding voor de christelijke scholen betoond; zij gaven de zorgen over aan hunne school opzieners; 't ware echter te wenschen dat zij deze ambtenaren meer op de vingers zagen, om te voorkomen dat aan de kin deren een onderwijs gegeven wordt, dat, met verguizing van altaar en troon, op hen werkt als in de lucht springend dy namiet. Ten tijde der Teutonen vormde zich het Duitsch-Romeinsche Katholieke Rijk; het nam een aanvang bp de golf van Adria en strekte zich uit tot aan de havens der Noordzee. Toen stroomde de Duitsche Rijn bijna door het midden van het Duitsche Rijk, als polsader van dit land, en toen was dit Rijk het heerlijkste ideaal van aard- sche macht, ja 't was de grootste macht der gansche wereld. Yan waar is deze macht gekomen? Waaruit heeft dit Rijk zijne kracht getrokken? Ik meen te mogen be weren uit de kloosterscholen, en niet slechts uit deze inrichtingen, maar ook uit de Ka tholieke Kerk, die deze scholen heeft ge sticht, onderhouden en tot een ongekenden bloei heeft gebracht, zoodat de geheele bloei der natie te danken is aan de Kerk en aan hare moederlijke liefde voor de Christelijke school. (Slot volgt?) De President der Ver. Staten heeft geen testament nagelaten. Zijne eigendommen worden geschat op een waarde van 25,000 dollars. Zijn leven was voor hetzelfde be drag verzekerd bij eene maatschappij, en hij had polissen bij eenige andere. Te New-Fork werd Dinsdag voor 22,000 dollars geteekend voor het fonds ten bate van mevr. Garfield. Zonder twijfel zal het spoedig stijgen tot het vierde van een millioen. De heer von Schlözer is bij zijne terugkomst uit Rome terstond naar Yarzin vertrokken, alwaar prins von Bismarck zich thans ophoudt. In weerwil van allerlei ge ruchten blijkt er omtrent de resultaten zijner onderhandelingen nog niets bekend te ziin. Aan de Daily News wordt uit Alex- andrië geseind, dat te Aden de cholera zich uitbreidt. Het rapport van den resi dent constateert twee-en-zeventig gevallen in de laatste week, waarvan vijf-en-vijftig doodelijk. De Standard hoort uit Kopenhagen, dat de Regeering Amerikaansche depêches ont ving, meldend dat de Fenians en nihi listen voornemens zijn helsche machines naar Kopenhagen te verschepen voor weder uitvoer naar Engeland en Rusland. Door den Khedive van Egypte zal eerstdaags een besluit onderteekend worden, waarbij de slavernij in Egypte geheel wordt afgeschaft. Amsterdam, 23 Sept. Door den geneeskun digen inspecteur en adjunct-inspecteur van Noord- Holland is het publiek opmerkzaam gemaakt, dat in Amsterdam en in eene aangrenzende gemeente gevallen van pokken zijn waargenomen, dat der halve, ter voorkoming van verdere verspreiding der ziekte, een ieder ten ernstigste wordt aangeraden, de niet-ingeënten in zijn gezin zoo spoedig mo gelijk te doen inenten, terwijl het aan een ieder dringend wordt aanbevolen, zich te doen revacci- neeren, indien dit sedert eenige jaren niet mocht zijn geschied. Naast de Maatschappij die zich alhier heeft gevormd tot het aanleggen van een Luft-ICurort te Muideiberg, wendt nog een andere vereeni- ging van kapitalisten tot hetzelfde doel pogingen aan. Nieuw-Appelscha, 23 Sept. Tegen eene dienstmeid alhier is proces-verbaal opgemaakt, als beschuldigd in afwezigheid der huisgenooten drie kolen vuur in de schuur bij het stroo te hebben gelegd Monnikendam, 23 Sept. In een onbewaakt oogenblik viel eergisteren een driejarig kind te Overleek in een sloot. De moeder, die in huis werkzaam was, haalde zelve haar kind uit het water, maar te laat. Assen, 23 Sept. Een der oud-strijders, die Maandag alhier feest gevierd heeft, is tengevolge van ondervonden vermoeienissen overleden. Tubbergen, 23 Sept. Alhier had Zondag-avond een alleen wonende ongehuwde vrouw het. onge luk dat haar, terwijl zij het avondeten gebruikte, een stukje vleesch in den hals bleef zitten, ten gevolge waarvan zij spoedig overleed. GEMENGD NIEUWS Daily Telegraph ontving vanhaarcor- respondent uit Bonny een telegram waaruit blijkt dat Koning Ja-Ja van de westkust van Afrika lang niet malsch is. Omdat zijn volk niet in ge lijken tred met hem de beschaving van het land wilde bevorderen, ontstond tusschen hen een oorlog, waarin de Koning al de overwonnenen in olie liet koken, terwijl hij hun schedelhuid als versiering voor zijn paleis gebruikte. Een vergissing had bijna aan twee menschen het leven gekost. Twee heeren reden nl. Zaterdag-avond met een dogcar van het door hen in den omtrek van Arles bewoond kasteel naar het station van gemelde plaats, om met den nachttrein te vertrekken. Onderweg werd het rijtuig eensklaps door een viertal personen omringd, die hun bevalen stil te houden. Als eenig antwoord daarop legde een der beide reizigers de zweep op het paard, dat het op een loopen zette. Hierop werden den reizigers negen revol verschoten nagezonden, waarvan gelukkig niet één het doel trof; het paard moest het evenwel misgelden en stierf weinige uren daarna. Bij on derzoek bleek, dat de aanvallers ambtenaren van de belasting waren, die kennis hadden gekregen van een voorgenomen smokkelpartij van gedistil leerd. Zij hadden zich echter in rijtuig en per sonen vergist. Eergisteren-ochtend kregen werklie den, bezig aan bruggen van den spoorweg onder Voorschoten, twist, met het ongelukkig gevolg dat één door een messteek een ander gevaarlijk kwetste. De dader is geboeid naar Leiden ver voerd. Sterke drank, zegt men, is hier weder de oorzaak; de aanvaller zou verwoed zijn gewor den, omdat zijn slachtoffer, geen drank wilde ge bruiken. W ij ontvingen zegt Het Dagblad het eerste of proefnummer van Vocis gymnasii. Deze Vox beantwoordt geheel aan hetgeen men ver wachten kon van jongens die ook eens redacteur willen zijn en daarom een eigen „jongenskran- tje„ oprichtten, zooals „de Redactie" zelve het be- scheidenlijk noemt. Verschillende Reeuwijkers zijndoorhet kantongerecht te Gouda van alle rechtsvervolging ontslagen, op grond dat de verordeningen van Reeuwijk, die zij hadden overtreden, niet behoor lijk waren afgekondigd met het formulier voor geschreven in de gemeentewet, zoodat die verorde ningen geene verbindende kracht hadden. Het formulier, waarmede zij waren afgekondigd, ver schilde in eenige woorden met het voorgeschre ven formulier. Bij gelegenheid der f e es t el ij k e ope - ning van den stoomtramweg OosterhoutDongen is zekere V. R., wonende aan den lagen Ham aldaar, die struikelde, terwijl de tram, waarop hij wilde springen, in volle vaart was, er onder geraakt, met dat gevolg dat zijn been zoodanig onder de knie is verbrijzeld, dat het gisteren is afgezet, en de ongelukkige in zeer bedenkelij- ken toestand verkeert. Uit Willemstad wordt ons van 22 September gemeldHeden middag is het vaar tuig van F. De Kok, beladen met metselsteenen en bestemd naar 's-Hage, door het ruwe weer en den golfslag, op het Hollandsche Diep vol water geloopen en onmiddellijk gezonken. Ternauwer nood had de schipper den tijd om het touw door te snijden waarmede de boot was bevestigd en zich daarin met zijn knecht te redden. Het onheil was zoo schielijk gebeurd, dat hij alles, tot zelfs kleederen, geld en scheepspapieren moest achterlaten, en van alles beroofd te Willemstad aan wal kwam. Het stoffelijk overschot van Z. K. H. Prins Frederik is geplaatst in de zesde r.is van den koninklijken grafkelder, waarin reeds bijgezet zijn de lijken der twee kinderen van Z. K. H. en dat var HDs. Gemalin. De Prins zal rechts van zijn gade rusten. De eerste nis is nog ledig. Daarop volgt die, waarin Prins Hendrik en Zijne eerste gemalin zijn bijgezet; deze kisten zijn ge heel onzichtbaar door de massa bloemen en kran sen. Dit is ook het geval met het verwelf, waarin naast de Prinsen Maurits en Alexander, H. M. Koningin Sophia en Kroonprins Willem van Oranje rusten. Opmerking verdient, dat deze laatste lijk kist de eenige is die met het voeteinde in de nis is geplaatst. De kist toch van den Prins van Oranje staat op rolletjes, 't geen op speciaal ver langen van den Z. K. H. den tegenwoordigen Kroonprins aldus is geschied, opdat hij, de kist vooruittrekkende, door het glazen deksel van tijd tot tijd een blik zou kunnen werpen op zijn be minden broeder. Van Yokohama is bericht ontvangen, dat de bemanning van een Amerikaanschen wal- vischvaarder te Point Barrow van eskimo's ver nomen had, dat zij in de gepasseerde lente vier blanke mannen hadden ontmoet gaande in de richting der Mackenzie-rivier en dat zij de sporen gevonden hadden van sneeuwhutten, waarin die mannen blijkbaar overwinterd hadden. In die hut- t:n zagen zij doode menschen liggen en onldekten verder sporen van sleder. met de indrukselen van menschelijke voetstappen. De walvischvaarder on derstelde dat de vier mannen de overlevenden waren van het Amerikaansche Poolschip Jeannette. De Amerikaansche oorlogsbodem Rodgers en de Russische korvet Streloch hadden naar de Arc tische wateren koers gezet om de geruchten te onderzoeken. Volgens opgaaf van het Bureau Veritas zijn inde maand Juli jl. vergaan 44 zeilschepen, waaronder 1 Nederlandsch, en 6 stoomschepen, allen vreemde. De heer van Schoonhoven, commissa ris van politie te Gorinchera, zich eergisteren buiten de Waterpoort bevindende, zag een jacht voortgetrokken door een persoon, in een roei boot gezeten, 't geen hem verdacht voorkwam. Terwijl hij een agent van politie gelastte, een onderzoek in te stellen, kwam iemand doodmoede van Bommel geloopen, die hem mededeelde, dat het jacht hem door den persoon, die het in het be zit had, ontstolen was. Het bleek, dat het jacht 24 uur te voren, door den verdachte, zijnde de vorige eigenaar, aan-den tegenwoordigen eigenaar en bestolene verkocht en geleverd en de koop prijs onmiddellijk voldaan was. De voiige eige naar, thans van diefstal verdacht, is ter beschik king van de justitie te Dordrecht gesteld. Voor het gerechtshof te Arnhem zou eergisteren de zaak behandeld worden van Mohme en Den Dool. Zij moest echter roorloopig worden geschorst, omdat Mohme weigerde te antwoorden op de vragen van den president. Terwijl hij in de bank der beklaagden zat, speelde hij zóó geducht op, dat hij door 5 rijksveldwachters moest worden in bedwang gehouden en ten slotte uit de gerechtszaal verwijderd. Bij het sloopen der voormalige bier- brouwerij te Hoorn hebben de werklieden pl. m. 2 voet in den grond gevonden een steenen potje, inhoudende 30 stuks zilveren munten van onder scheidene grootte en dikte. Het randschrift van de meeste is onleesbaar. Sommige drager, de jaartallen 1637 en 1656 met het borstbeeld van Philips IIII, en eenige het jaartal 1619 met het randschrift „Albertus et Elisabet." Stadhuiswoorden in onze taal der vorige eeuio. Een aardig staaltje hiervan geeft Mr. Soutendam, de Delftsche archivaris, in zijn opstel: Een Man slag uit Noodweer in 1728, voorkomende in de Tijdspiegel van Augustus. Hij verontschuldigt zich, dat hij de rechtsgeleerde adviezen vóór en tegen de vraag, of de beschuldigde moest geacht worden al of niet iemand te hebben overhoop gestoken, niet meedeelt, in de volgende bewoor dingen: Men gelieve mij dus te gelooven, wanneer ik verzeker dat de quaestie met de meeste accu ratesse en subtiliteit is geconsidereerd en geper- tracteerd; dat de adviezen daaruit geëmaneerd en daarop gebaseerd, allen op de leucunenste manier prouveeren dat de de advocaten, die werden ge consulteerd, allen geïmbuëerd waren van de sincere principes, die een diligente en assidere studie van de werken der Romeinsche Jurisconsulten en der Hollandsche rechtsgeleerden slechts had ver mogen te inculqueeren en te confirmeeren." Dit is nog wat anders dan wat wij nu wel eens als een afgesleten aardigheid zeggen: „Gij moet geen étrange termen in uw discours mêleeren." Hieronymus Lorm verhaalt in de Pesther Lloyd de volgende anekdote uit het leven van wijlen baron James de Rothschild De be roemde schilder Eugène Delacroix dineerde eens bij baron de Rothschild. De gastheer viel het op dat de schilder gedurende het diner hem zoo aan houdend aanstaarde en vroeg hem eindelijk naar de oorzaak. Delacroix antwoordde hem dat hij sedert maanden te vergeefs naar een model voor een bedelaarsfiguur zocht, dat hij op zijn jongste schilderij wilde aanbrengen en nu ontdekt had, dat, zonderling genoeg, juist de Croesus de beste kop voor een bedelaar had, zooals de schilder zich dien dacht. Hoe jammer, zuchtte de kun stenaar, dat de heer baron, zoo al niet arm, dan toch ten minste geen model is! Rothschild antwoordde dat hij gewoon was, voor de kunst geen offers te ontzien c-n daarom gaarne bereid was, in zijn atelier te komen, om voor bedelaar te poseeren. En zoo gebeurde het dat het schouw spel „Rothschild als bedelaar" te aanschouwen was. Delacroix had hem in het atelier de noodige kleedingstukken omgehangen, hem een langen staf in de hand gegeven en hem zoo geplaatst, als of hij zat uit te rusten op de trappen van een Romeinsehen tempel. Een jeugdig kunstenaar, vriend en scholier van den grooten schilder, had alleen toegang tot het atelier; hij was bij het binnenkomen zeer verrast, en wenschte den mees ter geluk met zijn eindelijk gevonden model. Niet vermoedende dat hij niet werkelijk een van de straat opgeraapten bedelaar voor zich had, drukte de jonge man den bewegingloos zittende heimelijk een vijf-frankstuk in de hand. Roth schild dankte met de oogen, behield het geld en won onmiddellijk na het vertrek van den gever inlich tingen omtrent zijn persoon bij Delacroix in. De jonge man was tamelijk onbemiddeld, leefde groo- tendeels van lesgeven, en zou wel carrière maken als" hij maar niet zulk een geldgebrek had. Roth schild schreef zijn naam en adres op en niet lang daarna ontving de jonge man een brief, waarin te lezen stonddat weldoen steeds renten droeg, dat de renten van het als weldaad gege ven vijf-frankstuk toevallig in het kantoor van Rothschild was opgeloopen tot aan 10.000 fr., over welke som de jonge man mocht beschikken. De passagiers van den sneltrein van Heerenveen naar Leeuwarden zijn Woensdag avond aan een gevaar ontkomen. Ofschoon de trein eenige minuten ten achteren was, was de spoorwegbrug over het kanaal de Boorne wel dichtgedraaid, doch niet opgezet. Wel wees het sein bij het nabijgelegen station Akkrum „on veilig" aan, doch men had niettemin den trein laten vertrekkenBij de brug gekomen, bemerkte de machinist gelukkig het gevaar. Hij wist nog bij tijds den trein te doen stilstaan, doch 't had niet zoo spoedig kunnen geschieden, om te be letten, dat de locomotief en het voorste gedeelte van den goederenwagen op de brug kwamen te staan, waardoor deze eene verzakking var. p. m. 1 decim. onderging. De opzichter en eenig werkvolk waren spoedig bij de hand; de locomotief werd zeer voorzichtig over de brug gebracht die nu zoo goed mogelijk sluitend werd gemaakt, waarna de locomotief terugging, om ook den trein over de brug te brengen. Aan de overzijde stapten de passagiers binnen en het eenig gevolg was, dat men een uur later dan den bepaalden tijd te Leeuwarden kwam. Onder de vrij talrijke reizi gers bevond zich de Commissaris des Konings in de provincie, die van een bezoek aan de gemeenten Aengwirden en Schoterland huiswaarts keerde. Onlangs kwamhetLoadensche avond blad The Globe op tegen de te Londen meer en meer veld winnende gewoonte om fooien te ge ven aan bedienden in eethuizen enz., waar voor de bediening buitendien nog gerekend wordt. Een Jan schrijft in antwoord daarop dat hij op eene vergadering van dito's, de aandacht op het artikel gevestig heeft en dat daar besloten werd te schrijven aan alle hotels in Engeland, Schotland en Ierland, om den collega's te ver zoeken, wanneer iemand de Globe vraagt, te antwoorden dat men er geen kan bekomen. „Gij zult," zoo voegt hij er bij, „op deze wijze spoedig eei e vermindering bespeuren in den verkoop van uw penny-vod.De Globe wordt dus door de koffiehuis-knechts feitelijk ge-Boycott. Of 't haar veel kwaad zal doen? Uit Holwerd wordt ons gemeld: Bij gelegenheid van de kermis is hier zoo wat in elke herberg muziek er. dans, waarbij natuurlijk het geestrijke vocht niet gespaard wordt. Een dansliefhebber, die te veel drank gebruikt had, zou door den kastelein naar beneden worden gebracht, omdat hij hinderlijk was; beiden vielen van den trap, de dronkaard brak den nek en was onmiddellijk dood. De kastelein is erg gewond en gekneusd. Onlangs heeft de Londensche Lord Mayor een partij wild en visch in bevroren staat uit Nieuw Zuid-Wallis ontvangen. Het waren 13 kangaroe's, 12 koppel eenden, verscheiden wilde kalkoenen en een paar kisten met visschen uit Sydney. Alles was op de lange reis in den besten staat gebleven en zoo goed als versch. Woensdag-morgen tusschen 3 en 4 uur is op brutale wijze ingebroken in de R. K. kerk te Rijswijk. Door het uitsnijden van een ruit heeft men zich toegang verschaft in de kerk. Een ketting is verbroken en met een beitel heeft men getracht de deur der sacristie open te bre ken. De dieven zijn echter in hun boos voorne men gestoord. Eenige zusters uit het R. K. ge sticht, naast de kerk gelegen, hebben onraad vernomen en zich begeven naar een vertrek, boven de sacristie, dat gemeenschap heeft met het door haar bewoond gebouw. Op het door haar ge maakt gerucht hebben de inbrekers het licht uitgeblazen en het hazenpad gekozen. Er is geen waarde ontvreemd. De klok werd aanstonds ge luid, waarop eenige dorpelingen en een veldwachter verschenen; de booswichten zijn echter nog niet ontdekt. Door den burgemeester werd spoedig nader verhoor gehouden en van 't een en ander proces-verbaal opgemaakt. De Rembrants-hoedcn zegt Figaro, die thans bij de Parijsche dames in de mode zijn, hebben veel weg van de oude door den regen neergeslagen kiepen welke men op een be zemstok als vogelverschrikker tusschen de boomen kan vinden. Niet alleen dat deze groote manden, door onze dames op het hoofd gedragen, haar herinneren kunnen aan hetgeen de overgrootmoe ders der thans levende boerinnen droegen, ze gelijken ook sprekend op de Hollandsche curaqao- flesschen zooals ze, met de stroo-inpakking, ge regeld te Parijs arriveeren. Als het rijkste dorp der geheele wereld zal men wel Palatine in den Staat New-York mogen noemen. Het bezit vijfhonderd inwoners, waaronder dertig personen gevonden worden die van vijf tot twintig millioen dollars vermogen bezitten en zes die nog eenige malen meer milli- onnair zijn. Onlangs ontving de New-Yorksche politie een waarschuwing uit Frankrijk, dat eenige misdadigers zich bezig hielden met het namaken van Fransche bankbiljetten. Zij deed terstond onderzoek, en heeft thans die mannen in hechtenis genomen, terwijl zij aan het werk waren. Er werden twee platen voor biljetten van 1000 fr. eenige duizenden vellen papier met het watermerk der Bank van Frankrijk, vier persen en eenige gereedschappen bij hen gevonden en in beslag genomen. Men vond ook nog een echt biljet van 1000 frauks dat tot model diende. Het reusachtig vermogen van Prins Frederik wordt, volgens een Haagsche correspon dent, door personen uit 's Prinsen omgeving op 200 millioen geschat. Bijna dit geheele kolossale fortuin zal naar Duitschland en Denemarken ver huizen. Men spreekt intusschen van belangrijke legaten, aan Z. M. den Koning en den Kroon prins vermaakt. Op de tentoonstelling van electri- citeit te Parijs is iets nieuws en in hooge mate verrassends tentoongesteld: een uitvinding die de telephoon nog verre overtreft. De Parijsche Patrie geelt daaivan de volgende beschrijving. Een ge- leiddraad is aan een klein, naar het tooneel van den schouwburg gericht objectiefgias bevestigd. Deze draad is verder in verbinding met een witte plaat, die men in zijn kamer op iederen afstand van het tooneel op een schildersezel kan plaatsen. Maakt mer. nu de kamer geheel donker, dan ziet men duidelijk de decoratiën en de artisten die zich op het tooneel bevinden. Zoo kan men dus, in zijn bed liggende, met de telephoon aan het oor en het nieuwe apparaat voor de oogen, even goed een opera hooren als dat men in de loge zit. De uitwerking van de „Dioskoop" zco heeft men de uitvinding gedoopt grenst aan het wonderbaarlijke. Te Chamor.ix zijn drie Amerikanen aangekomen om met hun dooden oom den Mont- blanc te bestijgen. Fen zeer rijk Amerikaan na melijk had reeds viermaal getracht den top te bereiken, hetgeen telkens was mislukt. Hierover verdrietig, zwoer hij het plan nooit op te geven en levend of dood eenmaal op den top te willen zijn. Te midden zijner aanstalten voor eene vijfde poging kreeg hij eene zware ziekte en maakte nu in zijn testament deze beschikking: dat drie zijner neven te zamen zijn geheele vermogen zouden erven, mits zij zijn lijk eenige oogenblikken op den bergtop plaatsten. Kort daarna is hij over leden en nu zijn de drie neven te Chamonix aangekomen, alwaar zij thans bezig waren met de noodige toebereidselen voor dien tocht. Een klooster bij Vranyo Selo,in Hon garije, bewoond door acht monniken werd on langs door roovers overrompeld, maar het schijn dat er iets van den aanslag was uitgelekt, want terwijl de roovers bezig waren met plunderen, werd het klooster door soldaten omsingeld. De roovers verweerden zich echter dapper, en eerst na een gevecht van een uur konden de solda ten het klooster binnendringen. Toen de man schappen het gebouw binnenkwamen, vonden zij de monniken met een prop in den mond en vast-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2