BINNENLAND. De Times meldt dat de gietijzerproductie zal worden ingekrompen tot eene weke- Hjksche hoeveelheid van 7000 ton. GEMENGD NIEUWS dat de cholera uitgebroken is te Reggio. Het internationaal socialistencongres te Barcelona, heeft zijne goedkeuring ver leend op een manifest aan andere socia listische vereenigingen. Van Russische geest verwanten, woonachtig te Londen, heeft het een adres van adhesie ontvangen. Lent, 27 Sept. Gisteren is in de rivier de Waal door visschers drijvende gevonden het lijk van een 10 a 12 jarig onbekend meisje, netjes gekleed met rijglaarzen en witte kousen, verkee- rende reeds in vergevorderden staat van ontbin ding. Men vermoedt, dat het den Boven-Rijn is komen afdrijven. Het is ter herkenning naar het lijkenhuis alhier overgebracht. Leeuwarden, 27 Sept. De eereprijs, die door den Duitschen Keizer is toegekend aan de le Afdeeling der Friesche Maatschappij van Land bouw, voor hare inzending bij de tentoonstelling van vee te Hanover, is alhier aangekomen. Hij bestaat uit een zilveren blad met theeservies, ko lossaal zwaar en groot en van het beste gehalte massief zilver, ter waarde van 1500 mark. Amsterdam, 27 Sept. Zondag-avond ontstond er alhier twist tusschen eene moeder en dochter. Het meisje sprong in haar drift te water en werd leven loos opgehaald. Zevenhoven, 27 Sept. Alhier kwam deze week door een ongelukkig toeval het dochtertje van W. O.oud tien maanden, met een pot kokende koffie in aanraking, en wel zoo dat het deerlijke brandwonden bekwam; een paar dagen later is het aan de gevolgen overleden. Moordrecht, 27 Sept. Met den spoortrein, die heden voormiddag te 11 uur 53 min. uit Rotterdam vertrok, is een wachter overreden. De ongelukkige werd geheel verpletterd. Tolbert, 27 Sept. Zaterdag verdronk alhier een meisje van 6 jaren. Dit is alhier dezen zo mer het derde geval van dien aard. Zutfen, 27 Sept. Alhier is aangebracht zekere Franz Gratzner, de vermoedelijke dader van den diefstal een er groote som gelds en van gouden voorwerpen, vóór 2 jaren in het hotel De Keizer te Deventer gepleegd. Uit Bovencarspel ontvangen wij de volgende treurige tijding, die zeker alom in den lande met innig leedwezen zal wordeu vernomen. „Maandag-avond, te 11 uur, is hier overleden prof. P. van der Ploeg van Warmond. Hij had hier bijhetJubilé missie gegeven. Da ijverige man heeft een geheele week lang nog drie malen daags gepredikt en den geheelen dag biecht gehoord; zelfs Maandag heeft hij nog twee malen een kleine toespraak gehouden en zou den volgenden dag gaan vertrekken. Des avonds legde hij zich af gemat neder; de geneesheer dr. W. J. F. Nuyens werd uit Westwoud gehaald. Deze kon slechts tegenwoordig wezen bij het toedienen der H. Olie en den dood constateeren. De dood des waardi- gen mans was zacht en kalm als van iemand die zich ter ruste gaat leggen." (De Hoog-eerw. Zeer-Gel. Heer Mgr. van der Ploeg, Geheim Kamerheer-Surnumerair van Z. H. den Paus, werd geboren in 1815, priester gewijd in 1840 en vervulde sedert 1853 het professoraat aan het bisschoppelijk seminarie). De rechtbank te Marseille heeft ui'" spraak gedaan in het proces ter zake van het instorten van de verhevenheid, die opgericht was ter gelegenheid van de voor een paar maanden aldaar gehouden stierengevechten, door welk on geluk, gelijk men zich herinneren zal, eenige per sonen gedood en verscheidene gewond zijn. De rechtbank heeft den timmerman Lagarde die de verhevenheid heeft opgericht, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en 50 fr. boete, Bayle, den organisateur der wedrennen, tot twee maan den en Dacreusette, onder-inspecteur der gemeen tewerken, tot 1 maand gevangenisstraf; voorts alle drie solidair in de kosten van het proces. Paugoy, stads-architect, is vrijgesproken. Door de veroordeeling van den onder-inspecteur der ge meentewerken heeft de rechtbank indirect beslist, dat er ten deze eene civiele aansprakelijkheid voor de stad bestaat, en men voorziet nu eene menigte processen tegen de stad tot het uitkeeren eener schadevergoeding aan de slachtoffers of hunne familien. De zaak zou alzoo der stad wel eenige honderdduizenden franks kunnen kosten. De beruchte Johannes van Reenen, gesignaleerd in het Algemeen Potitieblad van dit jaar, als verdacht van den diefstal van een groot aantal gouden voorwerpen en tafelzilver in den nacht van 28 op 29 Aug. jl. ten huize van den heer Van Buma te HouteD, is gisteren te Arnhem aangehouden. Hij was eerst den 14en Mei jl. uit het tuchthuis te Leeuwarden ontslagen, waar hij 14 jaar opsluiting had ondergaan, en wordt ook verdacht van andere crimineele diefstallen, welke in den laatsten tijd zijn gepleegd. Zoo is het niet onmogeiijk dat hij schuldig is aan eenige dief stallen, in den jongsten tijd hier ter stede ge pleegd, aangezien hij zich tot een paar dagen geleden alhier heeft opgehouden. Zaterdag-voormiddag is de trein van Harlingen naar Leeuwarden, die te 9 uur te Deinum stilhoudt, bij de brug over de Sneeker- vaart ontspoord. De locomotief en twee wagens zijn over de brug gekomen, drie staan er op. De locomotief ligt in de barm links; een goede renwagen en een rijtuig le en 2e klasse hangen over den weg rechts. De 3 wagens op de brug zijn van de rails gesprongen, en ofschoon deze pas 1 d.M. van den rand der brug liggen, zqu ze gelukkig er op blijven staan. De brug is meer dan 2 d.M. gezakt. Het ongeluk schijnt te moe ten worden toegeschreven aan het verzakken der brug. Schijnbaar was alles in orde; de wachter stond op de brug. Toen de locomotief halverwege was, begon het inzakken. Even te voren waren er nog eenige zandwagens over gebracht, en men heeft toen niet bizonders bespeurd. Er is geen enkel persoonlijk ongeluk te betreuren. Voor een paar dagen trad een deftig gekleed heer met het lir.t van het Legioen van eer in 't knoopsgat, te Parijs in de Rue du Temple den winkel van een banketbakker binnen en kocht er voor 16 fr. suikergoed en koek. Voorzien van deze lekkernijen, vatte hij post aan den hoek van de Rue de Bretagne en deelde hij aan de kinderen, die uit de school in de Rue Volta kwamen, zijn lekkeren voorraad uit. Men verbeel de zich de blijdschap der kleinen over dat on verwachte fortuintje. Maar er waren er ook die niets hadden kunnen machtig worden. Deze klaagden. „Gaat naar den] banketbakker ginds", zeide de man met het ridderkruis, „neemt alles uit den winkel wat ge krijgen kunt; eet alles op en breekt alles wat u in den weg is maar stuk, ik betaal het." Het troepje liet zich dit niet tweemaal zeggen. Het stormde den winkel binnen, maakte zich meester van al het lekkers dat er was en brak in zijn drift menige kristallen en porseleinen schaal. De winkelier werd woe dend, raasde en liet politiedienaren halenmaar de vreemdeling stelde hem gerust met te zeggen: „'t is alles voor mijne rekening, ik betaal." Toen de politie kwam was de winkel totaal leeg. Geen bonbon, geen stukje gember, geen taartje, was er meer te vinden. Hier en daar lagen scherven op de toonbank en op den grond. De gedeco reerde heer, niet onthutst over de verschijning van politiedienaren, vroeg eenvoudig aan den win kelier, hoeveel hij te betalen had. „800 fr." was het antwoord. De heer haalde een bankbiljet van 1000 fr. uit zijne portefeuille, liet zich 200 fr; teruggeven, ging weg, nam eene huur koets, stapte er in en zeide tot den koetsier „Naar het station van den Straatsburger-spoorweg." Zoo verwijderde zich de excentrieke man, den win kelier, de politiedienaren en de kinderen niet weinig verbaasd achterlatende. Een merkwaardigstaatsstuk is no. 162 van het Indisch Staatsblad. Dat nummer is een vel wit papier, waarop niets anders te lezen staat dan; „No. 162 bestaat niet". Bij het nummeren ter Algemeene Secretarie heeft men bij vergissing no. 163 dadelijk op no. 161 laten volgen en die gaping aangevuld door een no. 162 in het leven te roepen, onder bijvoeging dat het eigenlijk niet bestaat 1 Zondag-avond laat isteLonnekerin de nabijheid van de fabriek op Tubantia, de direc teur dier fabriek door twee jongelui uit de ge meente, met flinke knuppels gewapend, op eene vreeselijke wijze aangevallen. Zijn leven willende verdedigen, haalde hij zijn revolver te voorschijn met het doel daarmede te slaan, maar met het noodlottig gevolg dat de revolver afging, en een der aanvallers door het schot getroffen werd, die na eenige oogenblikken den geest gaf. Kort te voren, moeten de aanvallers nog in het logement Het Fortuin geweest zijn, waar zij een borrel eischten, die hun door den logementhouder ge weigerd werd, omdat zij reeds te veel geproefd hadden. De zoon des huizes hunne knuppels ziende, moet hun nog gevraagd hebben of zij iemand afgeranseld hadden, of nog wilden af ranselen. Reeds eenige malen te voren werd de directeur die iemand is van onbesproken levens gedrag, aangevallen. Het Liverpoolsch schip Charger, dat onlangs te San Frangisco aankwam, kwam in den Zuid-Atlantischen Oceaan met een walvisch in botsing waardoor de voorsteven eenige averij bekwam. De walvisch werd volkomen in tweeën gesneden. Een slachter plaatste onlangs in een Duitsch blad de volgende aankondiging: „Meiner verehrenswürdigen Scheinekundschaft empfehle ich mich in frischer Ware mit besonderer Güte. Tobias Neumann, Schweinemetzger „oline Trichi nen." Eenige Arabieren hebben getracht, de vrouw van den spoorwegwachter op den Bona- Guelma spoorweglij n, in den omtrek van Duzer- ville, terwijl haar man voor zaken naar gemelde plaats was, te vermoorden. Zij werd gelukkig bij tijds door eene oude inlandsche vrouw van het snoode plan verwittigd, waarop zij onmiddellijk den toegang tot haar woning versperde. Kort daarop verschenen werkelijk twee der booswich ten, en trachtten te vergeefs binnen te dringen. Een naderende trein noodzaakte de vrouw even wel, naar buiten te gaan. Zij wapende zich toen echter vooraf met een geladen revolver en begaf zich nu onverschrokken op den post, dien zij bij af wezigheid van haar man moest innemen. Nauwelijks was de trein voorbij gesnord, of zij werd door de beide booswichten, die zich in den omtrek van het wachthuis verscholen hadden, van achter aangegrepen. Door een haudige wending wist zij zich los te lukken en velde een der aanvallers, die haar bij de schouders gegrepen had, meteen revolverschot neder. Terstond lostte zij een tweede schot op den anderen, die haar de beenen trachtte te binden. Doodelijk verschrikt ijlde zij daarna haar woning binnen sloot de deur en trok ijlings een stel kleederen van haar man aan, om te doen gelooven dat deze was teruggekeerd. Zij begaf zich daarop gewapend met een geweer in den tuin en zag toen een vijf- of zestal kerels, die zeker op den loer hadden gestaan, om de vrouw als zij weer buiten kwam. op nieuw aan te vallen, de vlucht nemen. De oude vrouw is het slachtoffer van haar goede daad geworden. Men heeft haar den eigen avond vermoord gevonden. Naar men verneemt, hebben eenige personen, die uit Ooststellingwerf naar Amerika waren vertrokken aan hunne familie berioht, dat zij zoo spoedig mogelijk hopen terug te keeren, omdat het hun in de nieuwe wereld deerlijk te genvalt, en zij in vele opzichten erg teleurgesteld worden. Duitsche discipline. Volgens een blad uit Munchen is aldaar een soldaat tot drie dagen arrest veroordeeld wegens het toevoegen der woor den: „Jij, lamleelijk vee", aan een officiers- paard. Volgens zijn strafregister was hij daardoor schuldig aan: „onbehoorlijke bejegening van een officierspaard"! Wij lezen in de Arnh. Ct. het volgende: Een ingezetene van Arnhem sprong onlangs aan het station aldaar op een trein van den Staats spoorweg, die zich juist in beweging zette, en maakte op deze wijze de reis mede. Deswege werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt door een conducteur, en hij werd door het kantonge recht veroordeeld tol het betalen van de boete op deze overtreding gesteld. Die boete bedraagt drie gulden. Maar tevens werd hij veroordeeld tot [betaling van de gerechtskosten en deze bedroe gen ruim achttien gulden! De conducteur, die proces-verbaal tegen hem had opgemaakt, woont in Friesland en werd als getuige gedagvaard, waarvoor hem volgens tarief gestelde reiskosten enz- werden toegekend. Dat hier iets onwettigs zou zijn geschied, kan niemand beweren; maar het is] toch een ongerijmdheid, dat de gerechtskosten zesmaal meer bedragen dan de boete, die de overtreder terstond gereed was te betalen. Wa3 het zoo noodig, zouden wij vragen, dat de amb tenaar van het Openbaar Ministerie den conduc teur als getuige opriep, en kon geen recht gedaan worden op het proces-rerbaal door den conducteur opgemaakt? Was dat getuigenverhoor noodzakelijk, dan houdt elke aanmerking op; zoo niet, dan is dit noodeloos vermeerderen van wettelijke forma liteiten niet te verdedigen, omdat het tot de grootste onbillijkheid aanleiding geeft. Voor de zelfde overtreding zal men vijf- of zesmaal meer moeten betalen, naarmate men het ongeluk of geluk heeft, gecalangeerd te worden door een spoorweg-ambtenaai die ver of in de stad zelve woont. Op deze onbillijkheid wenschen wij de aan dacht te vestigen van de ambtenaren van het Open baar Ministerie bij de kantongerechten of, als deze niets vermogen om ze te voorkomen, van de hoo- ger gestelde machten. Een treffende b ij drag e, hoe op de goedgeloovigheid van het publiek gespeculeerd wordt om het geld uit den zak te kloppen, levert iemand, die als J. v. d. Berg en Co. te Franeker, denkelijk een pseudonieum, optreedt. De com pagnieschap heeft, volgens hare circulaires, die niet eerst door een letterkundige gecorrigeerd zijn, het loffelijke doel menschen aan" betrekkingen te helpen die geld opbrengen „als water." In dezen gedrukten tijd is het geen wonder, dat menigeen zoo'n circulaire als een zwemmend baarsje tusschen platvisch beschouwt en dan ook trachten wil het machtig te worden. Zoo deed ook iemand uit St. Johannesga. Hij schreef aan de compagnie schap en ook voor hem had zij een prachtige betrekking, die hij over eenigen tijd aanvaarden kon, zoo hij maar f 3 zond „voor administratie- en insehrijvingskosten." De man vond, dat deze weldoeners, der maatschappij een zeer billijke kostenberekening maakten en zond de f 3. Toen echter de dag naderde, op welken hij in functie zou treden, schreef men hem dat er nog iets beters voor hem was. Hij kon zonder veel moeite bij zijn gewoon werk nog van f6 tot f 8 's weeks verdienen, als hij slechts f25 zond. De man zou ook dit gedaan hebben, als een goed vriend hem niet aangeraden had niet te veel vertrouwen te stellen in deze onbekenden die zoo bizonder mei'.sch- lievend schenen. Hun nader schrijven laat weinig twijfel over, of de compagnieschap heeft geen ander doel dan de menschen behendig „bij het pootje te nemen," zoodat de man dan ook zijne f 25 stilletjes in de beurs liet. Te Amsterdam hebben zich een groot aantal aansprekers vereenigd, om te beginnen met primo October, het costuum, dat bij de Begra- feuis-vereeniging in gebruik is, ook voor zich in te voeren. Acht dagen geleden werd op het kerk plein te Boulogne-sur-Seine een paardenspel opge slagen. Onder de viervoetige artisten, die in dat circus hun talenten ten toon spreidden, bevond zich ook een olifant, die een bizonderen slag had om flesschen te ontkurken. Voor dezen zeldzamen artist werd een bizondere zorg gedragen. De paar den moesten zich in een houten loods behelpen, maar voor den olifant werd logies gezocht en gevonden in een stal be'noorende tot een huis bewoond door een banketbakker. In een der afge- loopen nachten had de cornac zich verwijderd. De olifant maakte van deze gelegenheid gebruik om een bezoek aan den winkel van den banket bakker te brengen. Hij opende met den snuit de deur en deed zich aan de lekkernijen te goed. De vleeschpasteitjes, brioches, petits fours, room hoorns, zelfs ingepakte biscuits waren in een oogwenk door hem verorberd. Zonder commando ontkurkte hij een flesch witte wijn en een flesch siroop; ook de café noir, voor den volgenden dag bestemd, kreeg een beurt. Ten slotte opende hij een lade waarin de suikerklontjes waren ge borgen, waar geen korrel van overbleef. Ongeluk kiger wijze moest hij alles in 't donker opzoeken, ten gevolge waarvan hij borden, schalen enz. afsmeet en zelfs een marmeren tafelblad brak. De ban ketbakker werd eindelijk door het gedruisch ge wekt en begaf zich van het hoofd tot de voeten gewapend naar beneden, maar gevoelde zich tegen dezen indringer niet opgewassen. De directeur van het paardenspel, die terstond gehaald werd, had niet weinig moeite, den olifant uit dit luilek kerland te verdrijven, en moest natuurlijk de vertering van zijn artist alsook de schade door dezen aangericht betalen. Een Duitsch beambte aan het grens- stntion Dahlheim, den trein uit Roermond visi- teerende, had het ongeluk daaraf te vallen en door een aankomenden goederentrein overreden te wor den. De man was onmiddellijk dood. Pirail een houder van een wijnhuis langs een der kaaien te Parijs, sprong eenige dagen geleden, tengevolge van een huiselijken twist te water en werd levenloos opgehaald. Uit het gerechtelijk onderzoek was gebleken, dat vóór hij de wanhopige daad ten uitvoer bracht, hij een geheele flesch wijn tot den bodem geledigd had. Hierover werden onder de abonnés van het wijn huis verschillende opinies geuit, verscheidene waren van gedachte dat hij dit gedaan had om zich moed te geven. Eindelijk zegt een klein manneke met een hoogroode kleur en oud-cliënt Allons done! mijne heeren, gij ziet dus niet in, dat Pirail eenvoudig heeft wilen sterven zoo als hij geleefd heeft met water in zijn wijn te doen! Onlangs maakte een gemeentebestuur in Zuid-Duitschland bekend: Ieder hond moeteen penning dragen;'wie een hond los laat loopen wordt met een boete van 20 M. gestraft, en na eenige dagen gedood Op de laatste kermis te Madras iseen vreemdsoortige wedren gehouden, waaraan, behalve ponies en paarden, ook allerlei daar inheemsche dieren, als buffels, olifanten, een geit, een ram en andere deelnamen. De olifanten stapten deftig, als in een optocht, maar snel, over de renplaats. De ram en de geit, door kleine jongens bereden, liepen braaf, en de buffels galoppeerden bij hun best af, maar de kasuaris wilde zich niet verroe ren en de eland ook niet, totdat hij op het laatst van den wedren bang werd en het op een loopen zette. Een ram was eindelijk de winner, een paard was de tweede en een buffel de derde. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat in de Oostzee een hevige storm heeft gewoed, ten gevolge waarvan dertig schepen zijn veronge lukt. In Boston heeft ie ma n d aan te ekeni ng gemaakt van duizend opgevangen gesprekken van voorbijkomende jonge meisjes. Zeven-honderd tachtig daarvan begonnen met: „En toen zei ik," of „toen zei hij," of „ze zei me dat hij gezegd had," -honderd-twintig hadden betrekking op kleeding en op hoeden, die „allerliefst" of „prachtig" waren; en de overige waren tamelijk gelijk verdeeld tusschen aanmerkingen op andere meisjes, die „nare schepsels" of" malle nuffen" waren, nieuwste romans, enz. Aan de gesprekken der heeren zou hij daarna beginnen. Maar dat moest hij spoedig uit verveling staken. Door haar Noord-AmerikaaDschen cor respondent werd dezer dagen aan de Dordrecht- sche Courant toegezonden een exemplaar van de Chicago- Tribunewaarin het geheele Nieuwe Testament naar de jongste Engelsche over zetting voorkomt. „Alweer t'huis met de kleintjes?" vraagt de eene huismoeder aan de de andere, die met een paar kinderen de laatste vochtige veer tien-dagen naar buiten is geweest. „Och ja," is het antwoord. „Ik heb mijn schaapjes op het droge gebracht!" Zaterdag vervoegde zich ten huize van Mevr. V. d. L. te Rotterdam een persoon, die voorgaf een houten been te hebben en om onderstand verzocht. Dit werd hem geweigerd; doch de man wilde niet weg, en om te beletten dat de deur werd dicht gesmeten, plaatste hij zijn quasi-houten been er tusschen. De meid echter sloeg de deur toch met kracht dicht, met hel gevolg dat het houten been brak en de kerel op twee natuurlijke beenen ijlings de vlucht nam. Onlangs heeft men te New-York, kort, vóór den aanvang van een wedren in dien staal, gepoogd een der ingeschreven paarden te vergiftigen, namelijk het beste renpaard, dat Noord-Amerika bezit. Het plan was om het dier buiten staat le stellen zijn bekende snelheid te ontwikkelen; waardoor men fabelachtige sommen bij den wedren hoopte te verdienen. De zaak werd ter kennis van de politie gebracht; de per soon, die het plan bedacht en gepoogd had ten uitvoer te brengen, heeft zich tijdig uit de voeten weten te maken om zijn straf te ontloopen. Ouder de dames der voorname we reld te Londen is thans eene beweging ontstaan, die ten doel heeft te bewerken, dat geen dame na zes uur des namiddags de winkels en magazijnen meer bezoeke, ten einde zoodoende de taak van het personeel en in het bizonder van de talrijke winkeljuffrouwen te vergemakkelijken. Een Haagsche slagersknecht, die nog een klant te bedienen had. aan wien hij twee kilogram biefstuk moest brengen, werd dat vleesch, terwijl hij op de Plaats naar de begrafenis van Prins Frederik stond te kijken, ontstolen. Met een leege mand trok de man naar zijns meesters slagerij. Echt A m e r i k aan s c hTe Nieuw-York is onlangs overleden de heer Delmonico, restau rateur, een der grootste sterren op gastronomisch gebied. Het volgende kan bovendien gelden als een staaltje van zijn echt Yankee-vernuft: Dsar het tot den bon-ton behoorde diners van Del monico aan de gasten voor te zetten, is het niet te verwonderen dat een geheel leger van zijne koksjongens met manden en korven, waaruit zich de heerlijkste geuren verspreidden, tegen den fashionabelen etenstijd, zich met moeite langs de zoo woelige straten der stad voortbewoog. Geen wonder ook dat menig fijn dineetje in het gedrang op de straatsteenen verloren ging, tot schade van den eigenaar en teleurstelling van de wachtende gasten. Delmonico wist echter raad. Hij schafte zich een aantal kinderdoodkisten aan, kleedde zijne koksmaats als lijkdragers, plaatste op de doodkisten de verschillende schotels, over dekt met een zwart laken met zilveren franje, en expedieerde op die wijze zijne fijne gerechten. Op de drukste punten weken nu de voorbijgangers bij het zien der lijkkistjea eerbiedig ter zijde en de bestelling arriveerde steeds ia goede orde op de plaats van bestemming. John Ericsson heeft een nieuw scheeps- kanon uitgevonden, dat op een geheel nieuwe manier wordt gebruikt; het is namelijk bestemd om er onder water mede te schieten. Zoodra het stuk gesehut is geladen, wordt het geplaatst in een daartoe ingericht gedeelte van het beneden- ruim; de monding wordt gebracht vlak voor een loop, die in den wand van het schip stevig is bevestigd en daaraan wordt het achtergedeelte, de kamer van het stuk vastgeschroefd. Door middel van een klep wordt de loop na de ont lading onmiddellijk gesloten, 't Is een nieuwe soort van torpedo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2