MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN, Laatste Berichten. Voor geest en hart. Onze tijd. Allerlei. s Te Council Bluffs, Jowa, juist tegen den tijd dat de uitvaart van generaal Garfield was afgeloopen, heeft eene ontzettende ontploffing plaats gehad van een waggon met buskruit, voor Denver bestemd, staande op eene werkplaats, be- hoorende aan den Kock-Islandspoorweg. De waggon was Zaterdag te voren aangekomen, doch de Pacific-spoorweg had geweigerd hem aan te nemen. Een aantal gebouwen en vijftig wagens werden vernield. Er ontstond een kuil in den grond ter diepte van 15 en ter breedte van 45 voet. Alle vensters van Council Bluffs en vele te Omaha, aan den overkant der rivier, werden verbrijzeld. Twee personen zijn gekwetst en ver scheidene werden vermist. De aangerichte schade wordt op 200,000 dollars geraamd. De oorzaak van het onheil is nog onbekend. Het onlangs te Parijs gevestigd bureau tot onderzoek van levensmiddelen heeft in een eerste rapport de volgende resultaten van zijn analytisch onderzoek ter openbare kennis gebracht. Van de 455 onderzochte monsters wijn werden 318 vervalscht bevonden; van de 22 proefjes appel wijn of cider 16; van de 180 monsters melk en room en van de 19 soorten van boter respectie velijk 120 en 10; niet minder dan 48 van 54 onderzochte monsters specerijen moesten insgelijks afgekeurd worden, en het rapport omtrent de onderzochte chocolade en banketbakkerswaren is zoo mogelijk nog ongunstiger. Het Berlijnsche Aquarium heeft een belangrijke aanwinst gekregen in een jongen Go rilla.Het krachtig ontwikkelde dier is afkomstig uit Zuidwestelijk Afrika en onlangs te Liverpool aangekomen. Er waren daar een aantal vertegen woordigers van dierentuinen die den zeldzamen aap wilden koopen, maar de directeur van het Aquarium werd de gelukkige eigenaar. De Gorilla is donkerzwart van kleur, en gelijkt wel eenigs- zins op een neger. Hij is op het oogenblik de eenige vertegenwoordiger var. zijn soort in Europa. Onderweg moet hij het zijne bewakers vrij lastig gemaakt en eens een woedenden aanval gedaan hebben op den kapitein van het schip, maar thans is hij door de langdurige gevangenschap tam ge worden en goedaardig jegens iedereen. Twee ingezetenen van Oostwoud zou den eergisteren-ochtend met hunne echtgenooten een uitstapje maken naar Amsterdam. Toen de de vrouwen in het rijtuig hadden plaats genomen, terwijl de mannen zouden volgen, ging het paard op hol. De vrouwen daardoor verschrikt, spron gen uit het rijtuig, met het noodlottig gevolg, dat één barer zoodanig gekwetst werd, dat ze terstond een lijk was. De hoofdprijs in de Sarphati-Loterij, het stel diamanten oorknoppen, is ten deel ge vallen aan den opperkellner in een groot hotel te Amsterdam. Verschrikkelijk moeten de verwoes- tingen zijn, door de jongste aardbeving in de Abruzzen veroorzaakt. De Aartsbisschop van Chieti schrijft, naar de Times meldt, dat de ramp enkel vergeleken kan worden bij die van Cassamicciola. Meer dan duizend huizen zijn onbewoonbaar ver klaard, en de andere woningen zijn meer of min der gebarsten. De overeind geblevene kerken zijn in bouwvalligen toestand, zoodat de godsdienst oefeningen plaats moesten hebben onder den bloo- teu hemel. De Aartspriester te Orsogna schrijft, dat de pen niet in staat is de verwoesting dier plaats te schetsen. Zelfs de Cyclopiesche muren zijn op vele plekken gescheurd. De commissie van ondersteuning heeft ter openbare kennis ge bracht, dat vier vijfden der bevolking (de plaats telt 7000 inwoners) zonder dak zijn. Al die ake ligheden zijn geschreven vóórdat de schokken zich den 23sten dezer te Castel Frentano herhaald hebben, die een aardstorting ten gevolge hadden, de tweede die daar plaats vond. Prof. Wolff, directeur van het proef station te Holienheim, heeft waargenomen, dat vetgemeste schapen niet aan gewicht verliezen, wanneer hun later niet dan het noodigste voed sel wordt toegediend. Indien het waar is dat het eenmaal aangezette vet niet door water vervangen wordt, zoo is dit voor den landbouwer van het grootste belang, daar hij vette dieren, die hij niet kan verkoopen, op gewoon rantsoen kan zetten en ze het dure mestvoedcr niet langer behoeft te verstrekken. De proef wordt met een groot aan tal schapen herhaald, om zekerheid van dit merk waardig verschijnsel te verkrijgen. Te Longbranch heeft men verleden Week een merkwaardige luchtspiegeling waarge nomen. Al de schepen langs de kust, ongeveer 65 in getal, zag men omgekeerd in de lucht weerkaatst. Dienzelfden dag heerschte te Provi dence, waar het buitengewoon warm was, vol slagen duisternis. Men was genoodzaakt 's mid dags te twaalf uur gas op te steken; maar de hoeveelheid gas van de fabriek, die niet op dit onvoorziene geval berekend was, raakte te 3 uur geheel uitgeput, en de kantoren en fabrieken moesten het werk staken, of zich behelpen met kaarslicht, tot er een nieuwe voorraad gas gereed was. Te Boston, te New-Hampshire en op an dere plaatsen was de zon den geheelen dag ver duisterd en lag over alles een eigenaardige geel achtige gloed, waarbij het gas helder wit was als elect ris ch licht. De geleerden weten niet recht hoe zij die wonderlijke verschijnselen verklaren moeten. In de rue Hauteville te Parijs hield eergisteren plotseling een bleekerswagen stil en viel het lichaam eetier vrouw op de straat neder. Terstond kwamen vele wandelaars toeloopen die den bleeker beletten, de Vrouw op nieuw in den wagen te leggen, en haar naar een nabij- zijnde apotheek brachten. Hier bleek, dat de vrouw drie messteken door het hart had en reeds overleden was. De bleeker die de vlucht geno men had, werd achterhaald en bekende, de man van de ongelukkige te zijn en haar uit jaloezie vermoord te hebben. Een Spanjaard schrijft uit Saïda aan den Imparcial dat hij opzettelijk eene reis naar de Velden des Doods gedaan heeft om zich te vergewissen of het gerucht waarheid, was, dat de op 11 Juni door de Arabieren vermoorde Spanjaarden nog onbegraven zouden zijn. Het tooneel, dat zich aan zijne oogen voordeed, toen hij de plaats van óeiUmoord bereikte, noemt hij onbeschrijfelijk: de grond lag bedekt met sche dels, van den tronk gescheiden armen en beenen, met bloed bevlekte kleedingstukken, ont- vleeschde en half verkoolde geraamten. In ver ontwaardiging roept hij uit: "Was er dan geen enkele medelijdende hand, om de overblijfselen onzer landgenooten eene rustplaats in den schoot der aarde te verzekeren? Fransche troepen be wegen zich toch in alle richtingenwaarom be wijzen zij niet de laatste eer aan^hen, die zij niet tegen de barbaren hebben weten te beschermen En al deden zij het niet uit menschlievendheid, noch uit eerbied voor de Spaansche vlag, dan was het toch zeker aan te raden uit een hygiënisch oogpunt, want de onbegraven lijken verpesten de lucht op geruimen afstand." Uit Zwitserland komen telkens on rustbarende berichten. De Rothhorn in Grauw- bunderland, dreigt door een bergstorting het dorp Brienz te vernielen; een gedeelte van dien berg is reeds sedert geruimen tijd in beweging. En ook uit het kanton Appenzell wordt bericht, dat elk oogenblik een bergstorting in het dal Scliwend te vreezen is. Er zijn ingenieurs naar de bedreig de plaatsen gezonden, en men neemt alle moge lijke voorzorgsmaatregelen. Maandag-avond 11. is te Zwolle ge- vankelijk binnengebracht zekere H. S. S. com mies bij 's Rijks belastingen, thans wonende te Hilversum, vroeger te Putten, verdacht van eene schandelijke oplichting. In het jaar 1880 en het begin van dit jaar had beklaagde toch, door te zeggen dat hij met een geneesheer uit Brussel in correspondentie stond, het vertrouwen gewon nen van een paar landbouwers, bij wie een der huisgenooten ongesteld was. Hij vroeg van hen een fleschje urine om op te zenden naar Brussel en gaf hun later waardeloos poeder en drankjes, die door hem zeiven gefabriceerd waren. Het spreekt van zelf, dat hij dit alles niet gratis deed, doch zich goed liet betaler., zoodat hij dan ook van een der landbouwers pl. m. f 400 en van een ander pl. m. f180 heeft ontvangen. Binnenkort zal deze zaak voor de Correctioneele Kamer der Rechtbank behandeld worden. De gemeentel ij k geneesheer vanSee- stadtl, in Boheme, geeft in de Neue Freie Presse verslag van een geval, waarbij een levende hagedis in de maag van een zijner patiënten was gevonden. Deze klaagde sedert geruimen tijd over gebrek van eetlust, over een knagend gevoel in de maag en beweerde, dat zich iets in zijne maag nu en dan bewoog. Hij deelde verder mede, dat hij sedert Pinksteren jl. van een en ander last had, nadat hij water uit eene rivier gedronken had. De geneesheer schreef hem een braakmid del voor, en toen dit werkte, kwam er een 7 cen timeter lange hagedis te voorschijn, die nog een paar minuten leefde. De patient was na dien tijd geheel hersteld. Tot aanvulling van de staaltjes die nu en dan omtrent de oefenii gen der schutterij worden aan het licht gebracht, schrijft men ons het volgende: In zekere plaats van ons vader land, bestaat artillerie-schutterij. Eenigen tijd ge leden waaren de brave schutters afgemarcheerd om op de exercitie-batterij te gaan exerceeren. Een korporaal werd aangewezen om eenige man schappen in te wijden in de geheimen van den mortier (eene bizondere geschutssoort). De korpo raal plaatst zijne manschappen om den mortier heen, gaat er zelf achter staan en houdt nage noeg de volgende toespraak: „Ik ben gecomman- om jullie wat van den mortier te vertellen, maar daar ik er zelf niets van weet, zal ik mijn mond maar houdenlaten we echter naar den mortier kijken en net doen of we er over praten.". De schutters handelen ingevolge des korporaals ver zoek en staren allen met sombere gezichten naar het geheimzinnige voorwerp, 't Had veel weg van eene begrafenis, welken indruk het vooral schijnt gemaakt te hebben op een der schutters die, na een minuut of tien uit den kring naar voren trad, zich bij den mortier plaatste, het hoofd ontblootte en met bewogen stem zegt„de vrienden en bekenden worden wel bedankt voor de laatste eer den overledene bewezen." De oefening was daarmede afgeloopen Het is een groot voorrecht om de dingen zoo te beschouwen, dat de beschouwing der dingen ons beter, verstandiger en gelukkiger maakt. De wereld die ons hare armen opende toen wij gelukkig waren, schijnt ons te vergeten zoodra ons het ongeluk getroffen heeft. Het leven is een kostbare tijd waarvan elk oogenblik den mensch nader bij zijn God brengt en hem in zijne liefde doet toenemen. De dood is het gelukkig tijdstip dat den eeuwigen duur dier liefde bekroont en verzekert. Waarom zouden wij de deugd en de waar heid als ballingen op deze wereld voorstellen en met liever als toovergodinnen, die onzichtbaar tegenwoordig zijn en op eenmaal zich openbaren, als zij de wereld in een prachtigen tempel her scheppen en ons binnen noodigen? Vrijheid is eene leuze die men allerwege bezigt zonder te bedenken, in hoever zij aanlei ding kan geven tot wetteloosheid. Onze tijd is zeer oppervlakkig en meent zich buitengewoon geleerd te betoonen, als hij schermt met machtspreuken en onbewezen hypothesen weet op te zetten. Onze tijd wordt beheerscht door eene eenzijdige, door eene valsche weten schap, welke zich tooit met geleerde redeneeringen en voortbouwt op veronderstellingen, in vroegere eeuwen reeds verkondigd en schitterend weder- legd. Onze tijd wil vooruitgang niet alleen op stoffelijk en materiëel gebied, maar ook onder zedelijk en godsdienstig opzicht, doch terwijl men in de dingen dezer aarde bewonderenswaardige uitkomsten verkrijgt, dwaalt men iu het overige af en vervalt tot ketterijen, welke het geloof geheel ondermijnen en alle gevoel van zedelijkheid uit— dooven. Daarom is onze tijd ook goddeloos, zin nelijk, weekelijk; hij heeft God verloren en bijgevolg hij kent geene hooge aspiratiën, heeft geen begrip van wat edel en grootmoedig is, mist de kracht om lasten te dragen of grootsche en heldhaftige ondernemingen te beginnen, bespot zelfs hen die den moed hebben hun leven aan een liooger idee te wijden. Uit de mannen van onzen tijd zouden geen kruisridders te slaan zijn: het geloof, dat helden vormt, ontbreekt hun ten eenenmale en, omdat zij toch moed willen toonen, worden zij vervolgers van weerloozer. of van hen die geen ander wapen kennen dan geduld en lijden. Ge makkelijke overwinning, maar welke den over winnaar onteert en den overwonnene siert met het aureool van het martelaarschap voor waarheid, zedelijkheid en recht! Censuur in Duitschland. Een censor te Berlijn schrapte in een spraakkunst de onschul dige stelling door: „het voorzetsel van regeert den datief." De schrijver van het boek vioeg naar de reden hiervan. Omdat in Duitschland niemand regeeren mag dan de Keizer, was het antwoord. Arme bakkers. Voor den vergaderden stede lijken Raad van Stuttgart hieven eens de oudsten van het bakkersgild eene jammerklacht aaD over eene vermindering van den broodprijs, en be weerden dat zij, als dit zoo voortging, allen in het armenhuis zouden moeten komen. Daar kun nen de heeren onmogelijk geborgen worden, zeide een lid van den Raad, want het ontbreekt daar aan de noodige stallen en koetshuizen voor uwe equipages. Woordafleiding. Waar komt het woord bureaucraat toch van daan? vroeg een jong heertje aan zijn gouverneur. Waarschijnlijk uit het Grieksch, was het antwoord, want zoo als gij weet was Democrates de stichter der volksheerschappij en Aristocrates de stichter der adelheerschappij en zoo zal de Griek Bureaucrates ook wel de eerste zijn geweest, die een staart pruik droeg, waaruit bij ons de uitdrukking bureaucratie, namelijk pruiken- of beambtenheer- schappij is ontstaan. Een spoorweg-zoöloog. Bij gelegenheid, dat Frank Buckland uit Frankrijk naar Enge land terugkeerde, als gewoonlijk beladen met levende en doode „exemplaren," trok de kop van een aap, die uit zijn zak keek, de aandacht van den spoorweg-beambte in het plaats-bureau, en in weerwil van alle verzekeringen van Buckland, dat hij het mis had, beweerde hij dat het een hond was, en dat er als zoodanig voor betaald moest worden. Buökland, die er wrevelig over werd, stak zijne hand in een anderen zak, haalde er eene schildpad uit, en terwijl hij die op het plankje voor het loket legde, zeide hij „Misschien noemt gij dat ook wel een hond?" De beambte bekeek de schildpad. „Neen," zeide hij op deftig-royalen toon, „daar laten wij geen vracht voor betalen. Dat zijn insecten!" Merkwaardig avontuur. In een gezelschap kwam men op den inval dat ieder op zijn beurt een avontuur zou vertellen, waarin hij betrokken was geweest. Nadat eenigen met meer of minder hulp van hunne verbeelding, hunne taak hadden vervuld, kwam de beurt aan een stakkert, die geen verbeelding er op nahield. Hij vertelde met weinig woorden hoe hij eens een geduchten kaak slag had gekregen en zweeg toen stil, daar hij niets meer wist te zeggen. Nu, en wat volgde toen daarop? vroeg men hem. Ik had acht dagen lang een dikke wang, was het antwoord en zij doet mij nog zeer als ik er aan denk. Een aannemelijk motief. Dame. Maar mijn heer van Kalveren, hoe komt het toch dat de gehuwde beeren zoo weinig dansen op onze soirees? v. Kalveren. Dat zal ik u verklaren Mejuffrouw; wij mannen moeten zoo dikwijls naar de pijpen onzer echtgenooten dansen, dat wij te moe zijn om ook op soirees nog te dansen. Munchhausen in Afrika. Een toerist onlangs te Parijs teruggekeerd verhaalt het volgende staaltje van verbazingwekkende physieke onge voeligheid van zekere negerstammen. Als belooning voor trouwe diensten schonk hij aan een neger hoofd een horloge met een langen ketting, zonder er aan te denken dat het den neger ontbrak aan het noodige kleedingstuk waarin men gewoonlijk zoo'n instrument hij zich draagt. Intusschen wist de zwarte vorst zich uitstekend te helpen; hij hing den ketting om den hals, nam zijn mes sneed in de huid zijner linkerzijde eene opening en had zoo doende eene uitstekende bergplaats voor den geschonken chronometer. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. 1 Oct. Het Rijkstelegraafkan toor alhier zal voortaan op werkdagen open zijn van 8 uur voor- tot 10 uur na middags. De diensttijd op Zon- en feestda gen blijft onveranderd. Door middel van inbraak zijn uit de kazerne alhier, militaire kleedingstukken ontvreemd. Bij onderzoek zijn ten huize van den tapper B., aan de Lange Heeren- vest eenige militaire goederen gevonden en iu beslag genomen, die echter niet van bovengemelden diefstal afkomstig, maar reeds vroeger uit de kazerne vermist zijn. Tegen den opkooper is proces-verbaal op gemaakt. Twee-en-Dertigste uitvoering in den Hout, op Zondag 2 Oct. 1881, des middags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Mathilde, Marsch, Könnemann, 2. Ouv. Nabuchodonosor, Verdi. 3. Potp. Vêpres Siciliennes, Verdi, arr. Muller. 4. Telegram-wals, Slrauss arr. Stra ling. 5. Faut. Mignon, Thomas 6. Souvenirs des Noces de Jeannette, arr. Meissnèr. 7- Polka militaire, Kühner HAARLEM, 28 Sept. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 30 koeien, verkocht 24 voor f 115 a 220; 7 stier; verkocht voor f 70 a 90, - vaarzen, verkocht - voor f a pinken, verkocht. voor f a graskalveren verk. voor f a ,11 nuchtere kalveren, verk. voor t 9 16, 145 schapen, verk. 94 voor f 14 a 32 lammeren, verkocht voor f - a ,5 biggen ver kocht voor f 10 a - varkens, verkocht voor a c. per l/3 kilo, 1 paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 103 stapels kaas, 11922 stuks, wegende 24242 kilo, hoog- ste prijs f 36.middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 28 Sept. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd:- runderen, 186 vette kalverenlate qual. 90, 2de qual. 75, per kilo, 11 graskalf/16 a 50, 25 nuchtere kalveren, f 7 a 12, 4 schapen en lammeren a 86 vette varkens 52 a 57 c. per kilo. LONDEN, 29 Sept. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 600, Schapen en Lammeren 3,000, Kalveren 200, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/— a 5/8 Schapen en Lammeren 5/- a 7/—, Kalveren 4/8 a 5/8 Zwijnen 4/4 a 5/-. LEIDEN, 30 Sept. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: 5 paarden 80 a 120 85 stieren 46 a 110, ossen a 140 melkkoeien f 135 a f 245, 22 kalveren dito f 160 a 285,109 vare dito f 90 a 195, 178 vette dito i 150 325, 210 graskalveren f 12 a 40, f58 vette 34 a 76, a 65 a 80; 9 nuchtere dito 8,—a 20,1160 vette schapen, 21 a 36,—710 weide dito/ 13,— a 22,lammeren. 26 magere varkens f 16 a 32, 298 biggen f 3,50 a 9,-. SCHIEDAM, 30 Sept. Moutwijn, per ned. vat f 15,75 jenever 21,25 Amsterd. proef f 22,50; Spoeling f 1,00 dito commissie ƒ1,00. HOORN, 29 Sept. Ter waag gewogen 328 stapels kaas wegende, 90,768 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 38,oor kleine, 36,en voor hooikaas fcommissie f middelbare, f GOUDA, 29 Sept. Kaas f 32 a 36,le qual. fa2e qual. f 28 a 31 zwaare hooger in prijs aangevoerd 58 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.60 a 1.70 der weiboter f 1.40 a 1.50 per kilo. Handel zeer vlug. Amsterdam 30 September 1881. Prijzen der onderstaande effecten g8note pCt. de koe Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/, v 8 s tf 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1858/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buiteul. 200—4800 1 200—1200. 2 binnenl. 12500—25000. 1 1000—5000 1 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 uit i/ 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/. 1877 4 Columbia. Obligatien4'/> Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/, 1875 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. Baltische Spw. Aand. Jelez Griasi Obl Kiew-Brest Aand Kursk Chark Obl. ƒ1000. Morschansk Sysran Aand. Riaschk Wiasma Rumenie. Aandeelen Spw Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 Rotterdam Gemeente Crediet. Belgie. Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staatal. 1854 1860 1864 Rusland. 1864 1866 Geldkoers, prolongatie 5'/, 5% 8 5 8 5 5 5 5 5 div. 8 8 8 8 4 5 w 5 pet. «7»/» 78'/, 102'/, 94'/, 82?/, 87 65 66'/, 52'/, 98»/, 78'»/,, 93 26"/le 47'/, 25'/, 24'/, 41'/, 157/,, l4'/s 95'/, 112'/, 115»/, 35'/, 19 15'/, 119'/, 146 117'/, 73»/» 147 152'/, 22'/, 52'/» 134 54 88'/, 62 92"/,, 71'/, 70»/, 61 138 46'/» 183 105»/, 109'/, 102'/, 96»/, 96''/» 106 112'/, 148'/, 146 143»/, LUXEMBURG, 30 Sept. De Kamer is tegen Dinsdag bijeengeroepen om het wets ontwerp te behandelen, waarbij het gou vernement wordt gemachtigd om 50 pCt. voor te schieten aan de houders van aan deelen in de gefailleerde Nationale Bank. LONDEN30 Sept. In dépêches uit New-York wordt bericht, dat Guiteau's schoonbroeder de verdediging van Guiteau heeft op zich genomen. Men verwacht, dat het proces spoedig zal plaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3