BUITENLAND. BINNENLAND. Een der beide directeuren van de na tionale Luxemburgscbe bank moet in hech tenis genomen zijn. De Regeering beraamt maatregelen ten gunste van de houders der biljetten. Velen dier arme lieden zijn door het failliet van alles beroofd, wat zij door vlijt en spaarzaamheid overgelegd hadden. Ten einde in den strijd gedooden of zwaar gewonde manschappen tn herkennen, heeft de Minister van Oorlog in Frankrijk besloten, dat elk militair in tijd van oorlog voorzien zal worden van een medaille, waardoor zijn identiteit bewezen kan wor den. Nog voordat Garfield gestorven is, moet de moordenaar eem petitie hebben opgesteld aan het hooggerechtshof van het district Columbia, waarin hij verzoekt op vrije voeten gesteld te worden tegen borg tocht van 15.000 doll. Hij belooft daarin op 1 Februari te verschijnen voor het hof, om zich te verantwoorden op elke aanklacht, die men tegen hem mocht inbrengen. Den tusschentijd, zegt hij, wenscht hij zich ten nutte te maken om een uitstapje naar Europa te doen, waar hij lezingen wil houden over de politiek der Unie, een onderwerp waarvan hij verzekert volkomen op de hoogte te zijn. In Amerika terug gekeerd, zal hij daar diezelfde lezingen houden. Het schijnt dat de petitie voor kennis geving is aangenomen. De quaestie over de bevoegdheid der verschillende rechtbanken blijkt op het volgende neer te komen. De wet van het bondsdistrict Columbia geeft alleen dan aan het hof van dit district bevoegdheid om kennis te nemen van een moord, als het slachtoffer binnen de greuzen van het district overlijdt. Voor dit hof zou Guiteau dus alleen kunnen aangeklaagd worden wegens een moordaanslag of een poging tot moord. De wet van New-Jersey daar entegen, in welken staat Longbranch is gelegen, geeft aan de hoven van dezen staat bevoegdheid van moord kennis te ne men als het slachtoffer binnen de grenzen van den staat overlijdt, onverschillig waar de aanslag is gepleegd. Vandaar dat de zaak in New-Jersey zal worden behandeld. Venloo, 4 Oct. De 19jarige Chr. Elias alliier, die nog slechts kort geleden op een der stoom- booten tusschen Rotterdam en Roermond als matroos werkzaam was, had Zaterdag-middag het ongeluk in de nabijheid van Roermond, in de zoogenaamde Koeweide, van de stoomboot te vallen en te verdrinken. Zierikzee, 4 Oct. De persoon, bij wien in den afgeloopen nacht het bovenhuis is uitgebrand, is heden gearresteerd onder ernstige verdenking van den brand te hebben gesticht. Numansdorp, 4 Oct. Door het spelen van kinderen met lucifers ontstond eergisteren alhier brand in een huis met belendend schuurtje. Alles is tot den grond toe afgebrand, terwijl van den niet geassureerden inboedel weinig of niets is gered kunnen worden. St. Anna-Parochie, 4 Oct. Zaterdag-avond werd alhier een jongentje van 7 jaren door een wagen overreden, met het gevolg, dat het den volgenden nacht reeds overleden is. "Weert, 4 Oct. Alhier zijn twee kinderen, twee jaren oud (tweelingen), van den bezembinder A. Aspers in een onbewaakt oogenblik in het water geloopen en verdronken. Steenderen, 4 Oct. Iieden-ochtend werd al hier in eene sloot gevonden het lijk van den ge pensioneerden militair van het Indisch leger B., sedert verscheidene jaren aldaar woonachtig. Mis bruik van sterken drank schijnt de oorzaak van zijn dood te zijn geweest. Nijmegen, 4 Oct. Zaterdag-nacht te 12 uur wilde alhier eene vrouw aan boord gaan van de stoomboot Nijverheid, doch miste de loopplank, en geraakte in de Waal. Zij bleef nog geruimen tijd boven water en dreet met den snellen stroom de rivier af, terwijl zij de lucht deed weei galmen door haar geroep om hulp, die evenwel niet spoe dig genoeg kon verleend worden, zoodat zij in de diepte wegzonk. Dordrecht, 4 Oct. Alhier is een vrouw, moe der vau acht kinderen, door een noodlottig toe val van de trap in haar woning gevallen, tenge volge waarvan zij den hals brak en terstond een lijk was. Hellevoetsluis, 4 Oct. Zondag-nacht is een stoker van het wachtschip alhier in de Marine haven geraakt en levenloos opgehaald. Hillegom, 4 Oct. Alhier is Vrijdag-nacht inbraak gepleegd in de Katholieke kerk. Er zijn «enige geldbussen en een geldkist opengebroken en geledigd, en verscheidene gouden en zilveren voorwerpen gestolen, voor een gezamenlijk bedrag van ongeveer 500. Omtrent den dader of de daders is »og niet» bekend. Amsterdam, 4 Oct. De koffiehuishouder A. v. B., uit deze stad, die in eene vlaag van krank zinnigheid zijne tante vermoordde, is gisteren avond in het krankzinnigengesticht Coudewater in volslagen waanzinnigen toestand overleden. Mastenbroek, 4 Oct. In den nacht van Za terdag jl. heeft men een koe, die in de weide liep, een pees van een der achterpooten doorge sneden. De politie tiacht den dader of de daders op te sporen. GEMENGD NIEUWS* Het sterk toenemen van het aantal zenuwlijders, dat men tegenwoordig waarneemt, wordt door Dr. G. Béard in een onlangs ver schenen werk over de zenuwachtigheid der Ame rikanen, toegeschreven aan het bedwingen dei- aandoeningen. Men moest lachen en schreien zoo dikwijls als men er behoefte aan heeft. Kinderen en wilden, zegt hij, hebben geen last van zenuw lijden, omdat zij hun gevoelens niet verbergen. Beleefdheid is volgens zijn beginsel ongezond. Wie weet of men haar niet nog eens afschaft, als proefneming in het belang der zenuwlijders Maandag-nacht is te Halfweg Haarlem hevige twist ontstaan tusschen eenige polderwer kers, waarbij het zoo verwoed toeging, Jat een van ben aan het voorhoofd vreeselijk is verwond, doordien hem met een uit den grond gerukten paal een slag was toegebracht. Men vreest voor zijn leven. De dader is naar het arresthuis te Haarlem overgebracht. De burgemeester alsmede de substituut-officier van justitie zijn Ier plaatse bezig geweest met getuigenverhoor enz. Men schrijft ons uit Smilde: 't Blijkt hoe langer zoo meer, dat ook Amerika niet voor ieder is een land, overvloeiende van melk en honig. Eenige jaren geleden leverde ook onze gemeente een niet onaai zienlijk contingent land verhuizers. Enkelen van hen gaat het goed, maar anderen klagen steen en been over het zware werk en de betrekkelijk geringe verdiensten. „Wie in Nederland brood heeft, ga om de boter niet naar Amerika,'' schrijft één der emigranten. De zestigjarige landbouwer Reinier Vaessen te Moesel, gem. Weert, kwam in laatst- gemelde plaats bij den herbergier J. Doenzen binnen en dronk een glas bier. Zekere Louis Kneepkens, oud 19 jaar eischte dat Vaessen ook voor hem een glas- bier zou betalen. Vaessen vertrok echter zonder aan dit verlangen te voldoen, en merkte weldra dat hij door den ander achter volgd en ingehaald werd. Kneepkens eischte nu geld van hem, en toen hij ook dit weigerde, trok Kneepkens zijn mes en bracht hem diepe wonden toe. De aanvaller is aan de justitie te Roermond uitgeleverd. Te Arnhemkreeg eergister e n-och te n d een korporaal der infanterie twist met zijn vrouw, waarbij hij een mes nam en haar eerst een sche- delwonde toebracht en daarna een diepe wonde in het linkeroor. Vervolgens sneed hij met hetzelfde mes zich den strot door. Beiden werden eenige oogenblikken later bewusteloos en badende in hun bloed gevonden. Hoewei de man nog leeft, is zijn toestand hoogst bedenkelijk, terwijl ook de vrouw weinig hoop op herstel geeft. Het echtpaar bezit niet minder dan zeven jonge kinderen. Dat de muziek veel invloed op den mensch heeft en aangename of onaangename aandoeningen teweegbrengt, was den ouden Grie ken reeds bekend. In den laatsten tijd heeft een geleerde in Leipzig, J. Dogiel, een belangwekkend onderzoek ingesteld, waaruit blijkt dat de muziek een sterken invloed op den bloedsomloop uit oefent. Dogiel verklaart waarom personen, die wel eens hartkloppingen hebben, niet lang ach tereen en veel muziek kunnen hooren, zonder hinder te gevoelen van de al te sterke samen trekkingen van het hart en den versnelden bloeds omloop; verder waarom musici zenuwachtig, op gewonden en ziek worden als zij zich in hun beroep te zeer inspannen, en in besloten ruimten te veel luide en zware muziek moeten aanhooren. Misschien staat hiermede in verband dat de be woners der groote steden, die aan een gestadige charivari van geluiden, ratelen, schreeuwen, rollen en fluiten blootgesteid zijn, veel aan zenuwziekte lijden. Uit dien hoofde verdient eene bestrating, die geen gedruisch veroorzaakt, de voorkeur; zoo ook is het wenschelijk gelijk we reeds meerma len hebben aangestipt, de aanbeelden in groote werkplaatsen op gom-elastieken kussens, of al thans in zaagsel of zand te zetten; daardoor wordt het geluid verdoofd en hebben de buren er het minst last van. Men verneemt, dat indertijd door den ontslagen notaris de Haan, te Wolvega, voor iemand eene zeer groote verkooping van onge veer f 100,000 is gehouden. De koopers moeten aan dien notaris hebben betaald, waarvoor zij echter, zooals dat dikwijls gebeurt, niet gekwiteerd zijn door den verkooper. Deze heeft nu, naar wordt medegedeeld, de koopers in rechten aan gesproken tot betaling. De electrische-tentoonstelling te Pa rijs biedt telkens weêr iets nieuws. Zoo werd in de laatste week een werktuig voltooid van geheel nieuwe vinding, de electrophoon van Ader. Ge plaatst op de boven-galerij doet het toestel een fanfare weerklinken door liet geheele Paleis, ter wijl de trompetter, die de fanfare blaast, op verscheidene honderd meter afstand is geplaatst. Zooals zulks wel liet verwachten wordt dagelijks aan de tentoongestelde toestellen veranderd en verbeterd, zoodat alles in belangrijkheid wint. De electrische tram van Siemens is elke reis stampvol en brengt zijne ladingen in ongeloofelijk korten tijd op de plaats van bestemming. Avond aan avond maakt men file voor de lokalen waar per telephoon de voorstelling van de opera wordt genoten; soms wel twaalf honderd personen op één avond. Eiken morgen te tien uur worden, onder den naam van Conférences-promenades, practische voordrachten gehouden, opgeluisterd door werktuigen of gevolgd door het bezoeken van een afdeeling waar het besprokene in wer king te zien is. Mannen van naam laten zich daar hooren en trekker, natuurlijk een druk bezoek. Te Balham, in Engeland werd dezer dagen in een huis ingebroken. De heer des huizes hoorde gerucht, stoof met een revolver buiten en vuurde op een persoon, dien hij bij een der vensters zag staan. Deze werd gekwetst, maar sprong op hem toe en sloeg hem met zijn stok tegen den grond. Ten slotte bleek ongelukkig, dat de dief ontsnapt, en dat de met den re volver gekwetste persoon een politieagent -vas, die meende den dief op het spoor te zijn. Hij had op zijne beurt den heer des huizes voor den* dief gehou den en zijn stok tegen hem gebruikt. In den loop van één week zijn door de politie te Leeuwarden twee schandelijke dief stallen van gelijksoortigen aard ontdekt. Het eerste geval betrof een vijftal lieden wegens diefstal vau granen uit een pakhuis. De knechten, in wie men vertrouwen stelde, schijnen reeds lang op die wijze hun meester te hebben benadeeld en vonden in een schipper van elders een opkoop r. Gisteren legde de politie de hand op drie per sonen; de een, sedert 11 jaar als meesterknecht bij eene handelsfirma werkzaam, had eene belang rijke partij lijnzaad ontvreemd en aan een schipper voor geringen prijs verkocht, diens knecht was mede bij de zaak betrokken. Daar de meester knecht ook hier het volste vertrouwen genoot, viel hem de diefstal des te gemakkelijker; boven dien lag de schipper in de onmiddellijke nabijheid van het pukhuis. Meer dan een arbeidersgezin wordt door deze schandelijke handelingen in kom mer en at moede gebracht. Eene vrouw uit Benningbroek begaf zich dezer dagen naar haren broeder te Hem. Onderweg kreeg zij een aanval van epilepsie en viel in het water. Toen zij er uit was gehaald, vertoonde zich nog eenig teeken van leven, doch daar er minstens een half uur moest verloopen, eer de naastbijzijude geneesheer aanwezig kon zijn, waren diens pogingen om de drenkelinge tot be wustzijn te brengen, vruchteloos. De Amerikaansche consul te Cartha- gena geeft een belangwekkend verslag over de gom-elastiek-boomen in Columbia, en de wijze waarop deze stof daar verzameld wordt. Zoodra de verzamelaars een gom-elastiek-boora gevonden hebben, maken zij een teeken er aan, en zoeken voort, totdat zij al de boomen in den omtrek gemerkt hebben. Dan graven zij bij eiken boom een kuil, maken een V vormige insnijding in den stam, zoover als zij kunnen reiken, en laten het sap in den kuil vloeien. Als het sap ophoudt te vloeien, wordt de boom omgehakt en de stam op geïmproviseerde schragen gelegd; men maakt dan insnijdingen over de lengte van den geheele stam, en het sap dat er uit vloeit wordt zorgvuldig verzameld. Als het pas uit den stam komt, is het sap wit en roomachtig, maar het wordt zwart als het een poos aan de lucht blootgesteld is. Is de kuil vol met sap, dan laat men het stremmen, door er harde zeep of iets dergelijks bij te doen. Als het genoegzaam gestremd is, wordt het, aan riemen gesneden, naar den oever der rivier ge bracht en daar op vlotten verzonden. Er worden zoo jaarlijks in Columbia heel wat gom-elastiek- boomen vernield, en het is te vreezen,dat zij spoedig geheel uitgeroeid zullen zijn, als de Re geering niet een reeds bestaande wet toepast, die bet omhakken der boomen verbiedt, en alleen het aftappen veroorlooft. Wordt aan die wet de hand gehouden, dan loopt de gom-elastiek-industrie geen gevaar, want de boomen schieten snel op uit het zand, vereischen steeds weinig zorg,en leveren reeds spoedig sap op. De boomen die het meeste gom-elastiek opleveren groeien aan de oevers van de Simu en de Asluto rivier. De jaarlijksche uitvoer van onbereide gom-elastiek uit de Veree- nigde Staten bedraagt 10,000,000 dollars. Men heeft een nieuwen „tafelschui- mer" in het menschelijk lichaam ontdekt. Op een Engelsch schip brak n. 1. een ziekte uit, welke oorspronkelijk voor onderbuiks-typhus en la ter voor trichinose gehouden werd. Een Engelsch medicus, Dr. Bastian geheeten, constateerde ver volgens, dat men niet met trichinen te doen had, doch met een ander dier, hetwelk tot de soort „Pelodera„ geheeten, behoorde, welke tot nutoenog niet in het menschelijk lichaam opgemerkt was geworden. Hoe ze daarin komen weet men nog niet met zekerheid, doch men vermoedt, dat dit geschiedt door rauwe vruchten waaraan zij zich vastzetten, of wel door drinkwater, dat geruimen tijd met een organisch bezinksel gestaan heeft. Het beslaan van spiegels door ver dikking van waterdamp kan men een geruimen tijd voorkomen door de oppervlakte met glycerine te bestrijken. De glycerine trekt namelijk zoo sterk water aan dat zij den aanwezigen waterdamp bijna onmiddellijk in zich opneemt. Deze wenk kan van veel nut zijn voor tandmeesters, die dikwijlslast heb ben van het beslaan van mondspiegeltjes, en voor hen, die genoodzaakt zijn zich in vochtige ver trekken te scheren. Van all e Ameri k aansche gebruiken ook bij ons trouwens komt het voor is dat van „rondjes geven" misschien wei het belachelijk ste. Tien mannen ontmoeten elkaar in een gelag kamer. Drie daarvan zijn oude bekenden, en de andere zeven kennen de drie niet en zijn elkan der ook vreemd. Het eerste wat de Amerikanen doen is alle aanwezigen aan elkaar voor te stel len. Dus: „Mijnheer A., laat mij u aan mijnheer B. voorstellen;,, mijnheer B., mijnheer C.," „mijnheer C., mijnheer A.," „mijnheer A., mijn heer D.;" en zoo over en weer totdat eindelijk mijnheer A. volstrekt niet meer weet wie mijnheer C. is, evenmin als mijnheer C. het van mijnheer A, weet, en mijnheer B. van mijnheer D., en mijn heer E. van mijnheer A. Zoo dooreengeward, dat zij elkaar weer even vreemd zijn als te voren, is de volgende vraag: „wat zullen de lieeren ge bruiken Als er nu onder de tien bestelde glazen, dranken zijn, die aangemengd moeten wor den, zoodat het gereedmaken een weinig ophoudt, wachten de eene tractant en de negen getrac- teerden vijf en soms tien minuten geduldig, wel ken tijd zij meestal doorbrengen met stilzwijgend naar de bedrijvigheid van den kastelein te zien, die, van al de aanwezigen eigenlijk de eenige is, die er belang en voordeel bij heeft. Eindelijk als alles gereed is, worden de tien glazen opgehe ven, er. de inhoud glijdt door tien kelen. Dan gevoelt een ander zich verplicht „een rondje te geven,,. Intusschen verdwijnen gewoonlijk eenige van de vroeger getracteerden, onder een of ander voorwendsel, of om er met fatsoen af te zijn. En zoo gaat dat dwaas gebruik voort, terwijl de kastelein aan den besten koop is. Uit Oderberg, Moravië, wordt aan de Weener Polit. Corresp. gemeld, dat daar ter plaatse jl. Zondag den tweeden dag van het Is raëlitisch Nieuwjaarsfeest, op de vrouwengalerij in de synagoge een begin van brand is ontstaan, die op zich zelf niets beteekende, maar die zoo danige paniek deed ontstaan, dat al de dames naar den uitgang vluchtten, ten gevolge waarvan de trap brak en negentig vrouwen naar beneden stortten. Vier harer waren onmiddellijk dood; velen werden ernstig gekwetst. In Trautenau in Bohemen heeft men 's morgens een vier-en-vijftigjarigen boer dood op den weg gevonden. De man was nu reeds van koude omgekomen. Bij de aankomst van den Mindener trein te liertord merkte men dezer dagen een versierden bagagewagen op, waarin een sofa en een leuningstoel stonden. Deze wagen was ge huurd voor een dame, die wegens haar corpu lentie (zij weegt 530 ponden) niet door het por tier van een gewonen waggon kon en zich naar de zeebaden van Norderney begaf. Door de moeder een poos allaen ge laten, klommen twee meisjes van vier en vijt jaren, te Parijs, op een stoel om te beter in een kast te kunnen snuffelen, waarin eenige kleine pakjes geborgen waren. Een daarvan werd door de kinderen geopend en daar zij het witte poeder voor suiker aanzagen, snoepten zij met graagte uit het zakje. Ongelukkigerwijs was dat poeder geen suiker, maar rattenkruid en toen de moeder te huis kwam waren haar lievelingen reeds den dood nabij. Te Toronto in Canada is een „Matig heids Kolonisatie-maatschappij" opgericht, die zich ten doel stelt een strook lands groot onge veer 2 millioen bunders in 't noordwesten van Canada te koloniseeren en in dat hoekje der aarde met de grootste strengheid geestrijke dran ken te weren. Een onlangs t e Ne w-York aa nge k omen stoomboot, de Anchoria, heeft meegedeeld, dat zij den 20en September in aanvaring is gekomen met een onbeker.de stoomboot, die ten gevolge daarvan gezonken is, zonder dat een der opva renden gered kon worden. Op de Frater-rivier (Br. Columbia) is een Amerikaansche stoomboot, Elizabeth Irving, verbrand. Een aantal Indianen, die zich aan boord bevonden, kwamen daarbij om het leven. Het is zeker geen nieuws van eenige beteekenis dat er in der. Julius-toren te Spandau weder eene inspectie plaats heeft gehad. Het is toch slechts eene gewone formaliteit, het nazien der aldaar aanwezige gelden, evenals bij de peri odieke opnemingen der boeken en kassen der ontvangers. Daarentegen zal wellicht menigeen vragen, hoe die inspectie in den toren geschiedt. Aldaar toch ligt de zoogenaamde „oorlogs-schat," een bedrag van 120 millioen mark in specie, hetwelk er gedeponeerd moet blijven, ten einde bij het uitbreken van oorlog dadelijk geld in handen te hebben. En het spreekt van zelf, dat er niet aan kan worden gedacht, zulk eene som in klinkende munt na te tellen. Uit hetgeen daaromtrent bij deze gelegenheid wordt gemeld, blijkt dit onderzoek hoogst eenvoudig toe te gaan. De inspectie geschiedt meestal tweemaal 'sjaars, zonder dat iemand vooruit weet wanneer. Het daarbij vereischte personeel kan niet in den toren komen voordat de controleurs er zijn. Hiertoe behooren twee leden der Rijkscommissie voor amortisatie, waarvan er één wordt benoemd voor zoolang de zittingperiode van den Rijksdag duurt. Deze twee personen ontvangen ieder een sleutel, waarmede echter de een het groote slot van den ingang onmogelijk kan open krijgen wanneer niet zijn collega den anderen sleutel er in laat draaien. In het gebouw liggen de gelden gerangschikt in groote afdeelingen, verdeeld in sectiën, ieder van een millioen in goudgeld, en wel 'h gedeelte in stukken van 20 en lh in stukken van 10 mark. Elke sectie is wpder gesplitst in tien vakken, ieder van 100,000 mark. De beide controleurs gaan nu rond en bepalen naar eigen goedvinden met welke hoofdafdeeling de inspectie begint. Daaruit kiezen zij een paar vakken van 100,000 mark en laten die in hun bijzijn door de ambte naren natellen. Op dezelfde wijze gaan z<* in eene andere afdeeling te werk en daarna wordt proces verbaal der inspectie opgemaakt. Dan volgt tevens de inspectie van het vestingbouwfond», het inva- lidenfonds, alsook van de gelden voor een Rijks parlementsgebouw. Yan dit alles wordt bij den Rijksdag een rapport ingediend. Natuurlijk staat de Julius-toren voortdurend onder militaire be waking. Te Petersburg was het vóór eenige dagen reeds vinnig koud. Te Moskou vroor het den 21sten September voor het eerst en reeds vrij sterk. Den 22sten woei er bij een aanhou dende sneeuwbui een ijskoude Noordenwind, met nauwelijks 3° boven het vriespunt op den middag. In het Thuringer Woud is jl. Zondag de eerste sneeuw gevallen, en was er ijs van 1 millim. dikte. Pleizierige vooruitzichten Op de kust van de Mobile-baai, om- streekt dertig mijlen van Mobile, heeft zekere Muiford Dorlon eene fokkerij van landschildpad den. Ongeveer drie morgen lands zijn met een sterk rasterwerk omheind. Twee kanalen voorzien de ingeslote ruimte van zout water, dat in ien aantal slooten van tien voet breed en honderd voet lang vloeit. Het zand, dat uit die slooten wordt opgeworpengebruiken de schildpadden om zich op die plekken in de zon te koesteren en om er hunne eieren te leggen. Des winters liggen de schildpadden in de modder' van die slooten zonder eenig voedsel te gebruiken. Te-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2