BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS aankaut tegen het artikel in de conventie, waarbij het opzieht over de buitenlandsche betrekkingen van de Transvaal aan Enge land voorbehouden blijft. De commissie be weert, dat een Suzerain niet bevoegd is de buitenlandsche betrekkingen of binnenland- sche wetgeving van een Staat te contro leeren. De Spaansche minister van financiën zal de volgende week de Cortes machtiging vragen tot het onderhandelen met de hou ders van Spaansche schuldbrieven, ten be hoeve eener nadere regeling. De Turksche Regeering zou, volgens een telegram uit Konstantinopel, voorne mens wezen de legatie te 's-Gravenhage op te heffen. Deventer, 6 Oct. Een knaapje van 6 jaar alhier, dat met zijn beide broertjes op zolder aan 't spelen was, viel door een openstaand luik op den deel, en werd voor dood opgenomen. Veere, 7 Oct. De rentenier C. H. S. alhier, is Maandag-morgen dood in zijn woning gevon den. De omstandigheden, waaronder men hem vond, de wonden die hij had, doen aan moord denken. De justitie doet onderzoek. Leeuwarden, 7 Oct. Voor de betrekking van directeur van de gemeentelijke gasfabriek alhier, hebben zich 43 sollicitanten aangefheld. Arnemuiden, 7 Oct. Aan het station alhier, is de spoorwegarbeider J. van Eij keren onder een trein geraakt en terstond gedood. Maastricht, 7 Oct. Een metselaar, werkzaam in de fabriek van de heereu Regout alhier, had heden-ochtend het ongeluk tusschen eene machine te geraken, tengevolge waarvan hij letterlijk vermorseld werd. De ongelukkige laat eene vrouw met 5 kinderen achter. HiUegom, 7 Oct. De Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij vervoerde in de maand September 34,308 personen met een op brengst van f 6415.20, tegen 45,832 personen met een ontvangst van f 9340.55 in Augustus. 's Hertogenbosch, 7 Oct. Eergisteren-middag is alhier een knaapje in de Binnendieze gevallen en jammerlijk verdronken. Amsterdam, 7 Oct. Op den Oeterwalerweg zijn gisteren-avond door den Gooischen stoomtram 4 paarden overreden; drie daarvan werden gedood, het vierde geraakte op hol. Vermoedelijk is de duisternis oorzaak van dit ongeluk. Rotterdam, 7 Oct. Gisteren-namiddag om vijf uur is door de Eotterdamsche politie bij de aankomst van het stoomschip Caland aan boord van dat vaartuig in ontvangst genomen de uit Amerika overgebrachte Italiaansche struikroover Giuseppe Esposito, bijgenaamd Randazzi. Hij is alhier voorloopig in de cellulaire gevangenis op gesloten, om later naar Italië getransporteerd te worden. Leiden, 7 Oct. De gemeenteraad heeft con cessie verleend aan den heer S. A. Klaasen, voor den aanleg van een stoomtram langs de Haar lemmer trekvaart naar Noordwijk. Eergist eren-ochtend was de schipper P. Drop van Vlaardingen in de Maas tusschen die plaats en Schiedam met zijr. schuitje, geladen met aardappelen, zeilende, toen eensklaps de mast uit het kattenspoor losraakte en terechtkwam op het lichaam van den schipper, wien daardoor de nek werd platgedrukt. Het schuitje werd door een stoomboot naar Schiedam gebracht, waar niet andeis dan de dood van den schipper kon worden geconstateerd. Hij was gestikt. De Parijsche berichtgever der Times verhaalt eenige min aangename avonturen, aan bezoekers der electriciteits-tentoonstelling over komen. Verleden Zondag, schrijft hij, stond een heer over eene balustrade te leunen om een be langwekkend werktuig te beschouwen, toen zijn horlogeketting twee geleiddraden aanraakte en gloeiend werd, zoodat zijn vest in brand geraakte. Maandag stond de berichtgever met iemand te praten, toen deze eene lamp aanraakte en zijn lichaam door den bodem in verbinding kwam met een niet geïsoleerden geleiddraad eener dynamo- electrische machine van Brush. Zijne spieren werden zoozeer samengetrokken, dat de vingers zich om de lamp vastklemden, en er ging zulk een stroom door ziju lichaam, dat tien lampen uitgingen. Zijn gelaat werd geheel verwrongen en hij kon slechts een Hauwen kreet uiten. De werklieden in de nabijheid sloegen op de vlucht, overtuigd, dat er eene ontploffing ophanden was. Een vriend schoot toe en poogde vruchteloos de hand los te maken waarop hij den ongelukkige bij de beenen opnam, zoodat de stroom gebroken werd. Hij was bewusteloos, doch is sedert zeer bijge komen. Weinige oogenblikken later zou hij waar schijnlijk dood zijn geweest. De New-York Herald van 21 September bevat over den dood van Garfield, den hierdoor alom teweeggebrachten indruk, en de daarmede in verbami staande zaken ongeveer 37 kolom men compressed druk. Te Manchester zulleneerlangdeeige- naars van een lakenwinkel terecht moeten staan, omdat zij.hun uitstalling al te mooi gemaakt hebben. Zij vertoonden 's avonds lichtbeelden in hun winkelkast en overdag was er een schilderij met beweegbare beeldjes te zien, terwijl eenige hol en bol geslepen spiegels de gezichten der toeschouwers verwrongen weerkaaatsten. Natuur lijk lokte dat alles een menigte kijkershet stond er den geheelen dag vol met ouden en jongen, die grooten schik hadden in al de aardigheden. Maar de groote drommen kijklustigen veroor zaakten herhaaldelijk opstoppingen in de straat, en de eigenaars werden voor het gerecht gedaagd wegens belemmering van het verkeer. Zij zullen nu waarschijnlijk wel moeten afzien van hun verdere plannen om in het belang van hun winkel het publiek kosteloos te vermaken. Een der personen die bij het spoor wegongeluk te Bischofsheim het meest geleden heefi, is de koopman Bandel uit Erankfort. Hij diende een aanklacht tegen de spoorwegdirectie in, waarbij hij voor onderhoud en verplegiugskosten eischte 25 mark per dag, alzoo 9125 mark, voorts een vergoeding in eens van 10000 mark, benevens een jaarrente van 8500 mark. De Burgerlijke Kamer heeft uitspraak gedaan en den eischer toegekend voor verplegingskosten enz. 2313 mark, benevens een jaarrente van 6000 mark van den dag van 't on geval tot Juni 1883, of langer, zoo de eischer dan nog niet hersteld mocht wezen. Met 1 November te beginnen, zullen in de 14 volksscholen te Berlijn, voor spotprijzen kopjes thee voor de leerlingen te verkrijgen ziju. Het denkbeeld daartoe is uitgegaan van de „Ko- kingsberger Thee-Compagnie", die, om het gebruik van thee in Duitschland algemeen te maken, aan geboden heeft 's winters de thee voor de scholen gratis te leveren, terwijl zij ook in deze stad een aantal thee-kiosken zal oprichten. Wellicht is de tijd niet meer verre dat onze jongens op school voor spotprijzen /.bittertjes" kunnen be- komsn. Philantrophie en speculatiegeest doen thans wondere zaken. Waarom zouden ze niet kunnen bewerkstelligen dat elke schoolknaap van tijd tot tijd eens „een graantje kan pikken." Woensdag 11. zouden de lijken van de twee personen, die bij het ongeluk op deu Hollandschen Spoorweg laatstleden Maandag avond het leven verloren, door de betrekkingen wer den atgehaald van het Ziekenhuis te Rotterdam. Dit gebeurde ook, maar de verwanten hadden geen doodkisten medegebracht. Zij kregen aan het Ziekenhuis den raad die aan te vragen bij den chef van het station van deu Hollandschen spoorweg. Deze antwoordde, dat zij zich moesten wenden tot het bestuur te Amsterdam. Onmid dellijk werd hieraan gevolg gegeven; per telegram werden de doodkisten aangevraagd. Er kwam echter geen antwoord. Uren werd gewacht, ver geefs. Daarop zorgde de administratie van het Ziekenhuis voor de kisten, zoodat de verwanten ten minste op betamelijke wijze de treurige overblijfselen van hunne familieleden konden ver voeren. De heer E. W. van Meurs, te Am sterdam, vraagt in het Ilbl. of het nu niet eens tijd zou worden dat de spoorwegbestu- ren een proef namen met het stuurtoestel, vóór geruimen tijd door den heer van Ruijven te De venter uitgedacht, waarmede verkeerde wissel standen automatisch voorkomen worden. Alsook voegen wij er bij voor de invoering van de Westinghouse-rera. Alsmede zou men verder kunnen vragen voor noodsignaaltoestelleu op de treinen. Enz., enz., enz. Het gebruik om bij het groeten den hoed af te nemen stamt uit het leenrecht. De leenman moest als hij bij zijn leenheer kwam, zijn ijzeren kleedingstukken (waaronder ook de ijzeren hoed) afleggen. Tegenover zijn heer en meester moest hij geheel en al weerloos staan. Daarom nemen ook vrouwen den hoed niet at. Men zegt, dat eenige tappers, wier ver gunning kort na het in werking tredeu der nieuwe drankwet zal worden ingetrokken, voornemens zijn dan een sigarenwinkeltje op te richten en daarin sigaren van 7, 8, 9, 10 cent en meer te verkoo- pen, om dan hunnen koopers op iedere sigaar een borrel toe te geven. Wij kunnen zegt de N. R. Ct., aan deze vernuftige tappers nog eenige middeltjes tot wetsontduiking aan de hand doen. Laten zij in hun lokaal aan ieder die bin nenkomt, niet een borrel schenken, maar aan den ingang een entree heffen. Of laten zij de borrels cadeau geven, maar daarvoor later een fooi aan nemen. Of laten zij hun sterken drank zoodanig met water vermengen, dat men hen niet meer beschuldigen kan sterken drank te verkoopen, maar slappen. Doch zou men werkelijk meenen, dat het zoo gemakkelijk gaat een wet te ontdui ken? Dat een strafbaar feit ophoudt strafbaar te zijn, omdat men er een anderen naam aan geeft? Het is in al de aangehaalde gevallen dui delijk, dat het de bedoeling is sterken drank te verkoopen zonder vergunning, en dit wordt in de wet strafbaar gesteld. Het zal zeer eenvoudig zijn te bewijzen, dat de bedoelde sigarenhan delaars gewoon ziju bij den verkoop van sigaren telkens een borrel te geven,en dat dus in den prijs der sigaren de prijs voor den borrel begrepen is. Er is hier dan wel degelijk verkoop van sterken drank. Te Berlijn doet zich tegenwoordig met buitengewonen bijval een elfjarige violist hooren, Hugo Olk. De kleine kunstenaar speelt in quartetten van Beethoven en viool-concerten van Spohr en Bériot. De particuliere correspondent van le Figaro te Tunis geeft eenige afgrijselijke bizon- derheden over een aanval van Arabieren op. het station van Oued-Zargua. De stations-chef werd levend verbrand en de beambten vermoord en gemarteld. Een dezer wist te ontkomen in een put, waar hij, met het water tot aan den hals, negen uren verbleef, telkens opgeschrikt door de Arabieren die water kwamen putten. De ontroe ring, welke zich van den man meester gemaakt had, was zóó groot, dat hij bij zijn redding de spraak verloren had. Leger-uitgaven. De jaarlijksche uit gaaf voor het leger is in Duitschland ƒ408 per man, in Oostenrijk ƒ420, in Italië ƒ432, in Frankrijk 480, in Rusland 492 en in Enge land ƒ1320 per man. In het Duitsche leger is 1 officier op de 21 man, in het Oostenrijksche 1 op de 16, in het Russische en Italiaansche 1 op de 18, in het Franscbe 1 op de 17 en in het Eugelsche 1 op de 15. Te Bloomington, in Illinois heeft de volksmenigte weer de lynchwet toegepast op een gevangene, die een der bewaarders vermoord had, toen deze hem naar een andere cel overbracht. Zoodra de moord bekend werd, trok een bende van 5000 menschen naar de gevangenis, drong er na een beleg van twee uren binnen, haalde, ondanks het verzet der beambten, den misdadiger uit zijn cel en bracht hem ter dood. De overheid trachtte, met behulp van de brandweer en militaire macht hun opzet te verhinderen, maar het was te vergeefs. Onder de makelaars aan deParijsche beurs is sedert eenige dagen ook een lid der Keizerlijke familie, Prins Achille Napoleon Murat, een kleinzoon van Koning Joachim Murat van Napels. Meermalen is hetgebeurd in Amerika, dat de lijken van rijke en aanzienlijk personen gestolen werden, om den nabestaanden duizenden dollars als losgeld af te zetten. Om Garfield's lijk voor zulk een ontwijding te bewaren, heeft Mevrouw Garfield de kist in een ijzeren omhul sel laten zetten, dat weer met een laag cement omgeven is, maatregelen die alle pogingen om haar te verwijderen weerstand zullen bieden. Den laatsten Zondag van September wilde een inwoner van Col'oe bij Marburg zich in den gehuwden staat begeven. Waarschijnlijk uit angst voor dezen stap heeft hij zich daags te voren opgehangen. Ter gelegenheid van de driemaande- lijksche vernieuwing van abonnementen op dag bladen en tijdschriften, hebben de auti-semiten te Berlijn honderdduizenden biljetten rondgestrooid, waarin zij hunne medeburgers aanraden zich niet meer te abonneeren op de bladen die onder joodschen invloed het licht zien. De joden- bladen en die welke van joodschen invloed af hankelijk zijn, worden daarin alle genoemd. Uit officieele verslagen der Engelsche Regeering blijkt dat in de „Pijp der Koningin" iu het vorige jaar voor ongeveer tweehonderden veertig duizend pond sterling sigaren zijn verbrand. De „Pijp der Koningin" is een groote oven, die zoo door het volk genoemd wordt en waarin al de sigaren welke door de douanen aan de gren zen zijn aangeslagen, verbrand worden. Monsieur Ilochachtungsvoll is, volgens een Pransch postambtenaar, een iuwoner van Erankfort a/d M., wiens naam men echter te vergeefs in 't adres boek zal zoeken. De administratie der Frank/. Fresse zond eenige dagen geleden een gedrukte circulaire in den vorm eener briefkaart, o. a. ook aan een in zekere stad v#n Frankrijk wonenden koopman. De inhoud dezer circulaire eindigde als gewoonlijk met de woorden: „Hochachtungs- voll enz." De circulaire kwam echter als onbe stelbaar terug en wel door het Fransche post kantoor voorzien met het adres: Monsieur Hoch- achtungsvoll a Francfort." Men heeft te Napels twee personen aangehouden die eene groote hoeveelheid goed nagemaakte biljetten van het „Crédit Fonciei" hebben verspreid. Een derde persoon, die de directeur dezer onderneming schijnt te zijn, is te Genua aangehouden: hij is naar Napels overge voerd. De valsche biljetten te Napels ontdekt, vertegenwoordigen eene waarde van verscheidene honderdduizenden franks. Depêches uit Rome, Florence en Milaan ingekomen, melden de ont dekking van valsche biljetten in deze plaatsen. Te Florence heeft men zekere Decomis aangehou den, die in overleg met zekere Osta, vertegen woordiger van een handelshuis, een groot getal der gemelde valsche biljetten heeft verspreid. Een koopman te Berlijn had een groo ten hond van Leor.berger ras, die de liefste speel kameraad en trouwe metgezel was van het tien jarig zoontje van zijn meester. Het dier had den knaap reeds herhaalde blijken van gehechtheid gegeven, en duldde niet dat iemand zijn jongen meester te na kwam. Maar het trouwe dier han delde zonder aanzien des persoons, en toen onlangs de vader den knaap, die ondeugend was, een paar oorvegen gaf, sprong de hond op en beet hem een stuk vleesch uit het been. De man moet nu nog steeds het bed houden en lijdt ondrage lijke pijnen. De nieuwe verordening voor de Uni versiteit te Petersburg is onlangs definitief vastge steld. Studenten worden als afzonderlijke bezoekers der Universiteit beschouwd, en het is hun ver boden gezamenlijk op te treden, adressen in te zenden of vertegenwoordigers hier of daarheen af te vaardigen. Er mogen geen vergaderingen in het Universiteitsgebouw worden gehouden, en de studenten mogen geen deel uitmaken van ver- eenigingen of clubs, zelfs al hebben deze geen met de wet strijdig karakter. Zij behoeven waar lijk niet te zingenFin freies Leben führen wir. In de pianofabrieken te Parijs is het werk gestaakt. Zes-en-veertig zijn er gesloten. Ook onder de timmerlieden en de houtzagers duurt de werkstaking nog altijd voort. De Duitsche fabrikanten verheugen zich in dit feit. De heer Paul Lhérie, die tijdens zijn verblijf aan de Haagsche opera zoovele hoofden gek maakte, en zich voor het met 1 October geopende tooneeljaar aan den schouwburg te Bor deaux verbonden had, is na eenige debuten niet geslaagd in het emplooi van eersten tenor der groote opera. Door tijdig zijn contract te resillee- ren heeft 1'artiste sans peur et sans reproche, ge lijk zijne vereerders hier te lande hem eenmaal doopten, zich een gedwongen aftocht bespaard. Het N. v d. D. heeft voldaan aan het verzoek om een inschrijving te openen ten voordeele van den heer Dibbels, den Oostenrijkschen hard- looper, als protest der fatsoenlijke ingezetenen tegen de schandelijke behandeling, welke hij van het Au.sterdamsche grauw ondervond. De Amsterdamsche „kraai", de van ouds gerenommeerde doodbidder met zijn drie kanten steek en zjjn lamfer, is niet meer; hij behoort tot de geschiedenis en voortaan zal men hem moeten gaan opzoeken in een kermis-stuk of bij een arlequinade; de „Begraffenisvereenigiug" heeft hem verdreven, die stand had gehouden tegen straatjongens, aesthetica en modede con currentie heeft hem gedwongen, zijn pak af te leggen, en van nu af kleedt de particuliere bidder zich evenals de dienaren der Begrafenis-vereeni- giug. Sic transit gloria mundi Kunstmatige dameshondjes IndeParijsche wijk Montmartre woont een man, die kunstmatige dameshondjes leverthij neemt in de straten alle honden op, die hij machtig kan worden en die bij voor zijne industrie geschikt acht, onver schillig of zij de akeligste ziekten hebbenvervol gens scheert hij ze behendig, zet ze een uur of vijf iu eene oplossiug van kalk en loogwater, waardoor hunne haren de witheid van hermelijn verkrijgen, bestrijkt ze met poudre de riz, versiert ze met blauwe lintjes en gaat ze eindelijk in de Champ-Elysées te koop aanbieden. Den volgenden dag sterven de dieren of worden dol, maar dan heeft de verkooper zijn geld al binnen. Kunst matige honden zijn voorzeker wel het toppunt van vervalsching. In de bergen van Savoye is een ver maard Zwitsersch gemsenjager, Granger, op treu rige wijze omgekomen. Hij was op de jacht, gleed uit en viel zoo ongelukkig, dat zijn karabijn afging en hij het schot in zijn been kreeg. Hij sleepte zich nog eeuigen tijd voort, lotdat hij door een paar maDnen gevonden werd, die hem naar Cbatel brachten waar hij weldra overleed. De Japansche Regeering verkeert, in een eigenaardige ernstige moeilijkheid. Te Riukiu is het sedert onheuglijke tijden gebruik, het ge beente van de dooden op den derden verjaardag van hun sterven op te graven en te was- schen. Gewoonlijk kan die dwaze gewoonte onbelemmerd gevolgd worden, maar in 1879 heerschte de cholera te Riukiu in zoo hevige mate, dat- een tiende gedeelte der bevolking er aan stierf. Om die reden wordt de naderende plechtigheid van het wasschen der beenderen door de bewoners der plaatsen in den omtrek met verklaarbare ongerustheid te gemoet gezien. De Regeering heeft ambtenaren heen gezonden om de inwoners over te halen van hunne gewoonte af te zien, maar men vreest dat zij er niet toe te bewegen zullen zijn. Op een dorpskermis in Duitschland was dezer dagen een tent opgeslagen, waarin den bslangstelleuden bezoeker tal van merkwaardigheden werd voorgespiegeld, zooals zij nog nooit hadden aanschouwd. Daaronder behoorde onder anderen ook het lijk van een Engelschman, door men- scheneters opgegeten In Klein Azië moeten de reizigers niet alleen op hun hoede zijn voor de roovers, maar zich ook in acht nemen voor de bescher mers der openbare veiligheid: de politie. Niet ver van Panderma, op een uur afstands van de zee van Marmora, is dezer dagen een Griek door vier politieagenten aangevallen, vermoord en be roofd van 500 lire, die men wist dat hij bij zich had. Gebrek en slechte betaling van overheids wege moeten oorzaak zijn van dien onhoudbaren toestand. Tegen den kapitein der stoomboot Louisa varende tusschen Rotterdam en Roermond, is door den brigadier der maréchaussees in laatst- gemelde plaats proces-verbaal opgemaakt, omdat hg Zaterdag 11. geene pogingen heeft aangewend om den van die boot afgevallen matroos Elias te redden, en deze zoodoende den dood in de Maas vond. Er waren reddingsbooten op het vaartuig aanwezig, en men zag den ongelukkige in het water vallen. Te Zboro (Comitaat Saros, Hongarije) eischte voor eenigen tijd de diphteritis vele slacht offers, onder de kinderen der mingegoeden vooral. Nu echter sterft er geen enkel kind meer aan. Als voorbehoed- en als geneesmiddel wendt men aan wrijvingen aan den hals met zuiveren honig en verder opdrogend papier met honig bestreken om den hals gelegd. Dit bericht verdient misschien de aandacht van heeren geueeskundigen. Zaterdag-namiddag, zoo verhaalt de Goesche Ct., is te Moerdijk de kerk door de bur gers stormenderhand ingenomen. Eerst begaf men zich naar de echtgenoote van den ex-predikant om den sleutel van het gebouw te vragen, doch deze weigerde dien af te geven, waarna de menigte zich naar het kerkgebouw begaf, eenige ruiten verbrijzelde en eenige personen zoo naar binnen klommen. Men begon toen, geholpen door hen die buiten op de deur stormliepen, de sluiting der deuren te verbreken. Na eenigen tijd mocht het gelukken de deuren te doen bezwijken, en ouder een luid hoera stroomde de menigte den tempel binnen, waarna onmiddellijk de binnendeur van de zijde der pastorie werd dichtgespijkerd en verzegeld. Na een uur was alles afgeloopen en ging de menigte uiteen, uitgezonderd de twee wachthebbenden. De kerk wordt thans dag en nacht bewaakt door twee burgers, die elkander beurtelings aflossen. Men heeft geprofiteerd van de afwezigheid van den ex-predikant Koeken en den ex-kerkvoogd C. Vos om dien aanval te verrichten. Bij de aanbestedingen van aardappe len ten behoeve voor de soldaten-menages waren de prijzen zoo hoog, dat in verschillende garni zoenen van ons land, op last van het Ministerie van Oorlog, herbestedingen moeten plaats hebben. Volgens de Engelsche bladen zullen wij weldra goedkoop vleesch krijgen, daar men zelfs in de heetste jaargetijden vleesch uit Austrabë zal gaan invoeren. Al de Australische koopvaar- dij-schepen worden daartoe van ijskamers voor zien. Zooals men weet, hebben alle proefnemingen om Australisch vleesch in ijs naar Europa te vervoeren, schitterende resultaten opgeleverd, daar het vleesch, wat reuk en smaak betreft, volkomen versch en schier van pas geslacht vleesch niet te onderscheiden is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2