MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Valsche wetenschap. Allerlei. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. Voor de arrondissements-rechtbank te Amsterdam werd eergisteren-namiddag liet ge ruchtmakende geval behandeld eener stoornis in de Nederduitsche hervormde kerk te Nederhorst den Berg. Een zekere J- B. J. N. uit Amster dam stond daarvoor terecht. Volgens verklaring der getuigen is hij op Zondag 17 Juli 11. in dat kerkgebouw gekomen en heeft hij daar gedurende de predikatie met armen en beencn gezwaaid en geluiden gegeven. De predikant Adriaan Veen- huizen, heeft dientengevolge zijne rede gestaakt; een ouderling en een veldwachter verlieten hun plaats, de helft der gemeente verliet de kerk, enkele vrouwen vielen flauw en de predikant liet daarop een gezang zingen. Volgens de verklaring van den predikant zou de beklaagde gezegd heb ben, „ik wensch jelui goeden morgen." Beklaagde gaf op dat hij een vriend uit de kerk had willen halen, die in abnormalen toestand in een hoek was gaan zitten en dat hij toen tegen dezen heeft gesproken. Hij ontkende het hem overigens te laste gelegde. Gemelde vriend verklaarde dat hij niets onbehoorlijks had gedaan en dat beklaagde alleen wat luid tegen hem had gesproken. De substituut-officier van justitie, mr. U. Stheeman, achtte het te laste gelegde bewezen en requireerde tegen beklaagde een celstraf van drie dagen en betaling eener geldboete van acht gulden, ter zake van het verwekken van beroering of wan orde in een kerk, waardoor de godsdienstoefening is vertraagd of afgebroken. Uitspraak Donder dag 13 dezer. Aardig is het te zien, hoe, door een onjuist verstaan van een woord, verkeerde din gen worden verteld en ten slotte de nijverheid toch nog wordt vooruit gebracht. In N.-Amerika heeft men het Duitsche en Nederlandsche woord „lompensuiker" grove broodsuiker, van lomp, grof) opgevat als „suiker gemaakt uit lompen." Daarop heeft Wilkius, in Baltimore, een patent aangevraagd en bekomen, om suiker werkelijk uit lompen te maken. Hij doet dat in den vorm van dextrine en glucose, en bezigt daarbij zwa velzuur, daarna krijt, filtratie in kool. Van zijn patent is, sub n°. 202,910, nader kennis te ne men, ofschoon wij hier de lompen wel beter kunnen gebruiken dan om er suikerstof uit te maken. Het dorp Briou, in het Fransche de partement Cher, wegens zijue witte wijnen ver maard, is voor een groot deel afgebrand. De brand, omtrent welks ontstaan niets gemeld wordt, greep met ongelooflijke snelheid om zich heen, daar de meeste huizen met riet gedekt waren en er een sterke wind waaide. De oogst is bij deze ramp geheel verloren gegaan. Slechts twee der inwoners waren verzekerd. De Rijnspoorwegmaatschappij zal van den winter de tram van Scheveningen naar Den Haag vice versa, evenals de spoorwegwag- gons, laten verwarmen. Keizerin Eugenie heeft van haar laatste kort verblijf te Parijs gebruik gemaakt om haar testament te maken. Prins Victor zou in dat testament zijn aangewezen als de eenige erfgenaam. De Keizerin moet Prins Victor heb ben aangeraden zijn vermogen, dat verscheidene millioenen beloopt, te gebruiken om de zaak der Bonaparteu te verdedigen. Donderdag-middag omstreeks 3 uur liet een kindermeisje vóór de sociëteit in het Park te Rotterdam een kinderwagen even onbeheerd staan om de kleinen binnen te brengen. Terug gekomen vermiste zij twee zilveren kroezen, die in den wagen hadden gelegen en die een behen dige dief had ontvreemd. De ééne was gemerkt D. W. en geheel glad; de andere had een ge- graveerden rand en eenig lofwerk. De politie doet onderzoek. In de rue de Grenelle, te Par ij s, woont een echtpaar met een kind van tier, jaren. Eergisteren ten gevolge van een twist tusschen jfiaii en vrouw, greep deze laatste een schaar, doch de man vatte haar bij de vuist en in de worsteling, die nu volgde, werden de vrouw drie vingers letterlijk van de linkerhand gesneden. Het kind, dat tot nu toe zwijgend had toegezien ziende dat zijn moeder gewond was, trok plotse ling een mes uit den zak en gaf zijn vader daarmee een steek in de richting var. het hart. De beide gewonden zijn naar het hospitaal vervoerd, terwijl het kii d, wegens zijn jeugdigen leeftijd, niet in hechtenis genomen, maar ter beschikking van den Commissaris van politie gesteld werd. Een paar dagen geleden kwam een welgekleed man in de restauratie van den heer V. op de Veerkade te 'sGravenhage een mid dagmaal gebruiken. Niet alleen vergat deze be zoeker zijn vertering te betalen, maar hij ver wijderde zich bovendien met een zilveren horlo ge, dat hij in de eetkamer aan den wand zag han gen. De politie heeft den voordeeligen klant spoedig gevonden en proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Uit Ooststellingwerf wordt ons ge meld: Een vreemd persoon, vrij netjes gekleed, tamelijk groot van gestalte en zeer goed Hollandsch sprekende, heeft deze en omliggende gemeenten bezocht, onder voorwendsel, dat hij onfeilbare geneesmiddelen had tegen onderscheidene kwalen. Vele lichtgeloovigen hebben zich door hem laten beetnemen, één zelfs voor f 10. Hij is geen vreem deling op 't gebied van bijbel-teksten, die hij bij de patiënten nog al gebruikt. Men beweert dat hij vioeger Evangelist is geweest. Een vierjarig meisje te Bolswardzou door de moeder aangekleed worden, en zat half ontkleed eene wijle op een stoof naast een ketel met kokend water. Toen de moeder zich een oogenblik verwijderde viel het kind op den ketel, die kantelde terwijl het kokende water over de zijde van het kind stroomde. Bij de hevige brandwonden kwamen stuipen en na een dag vreeselijk lijden stierf het kind. Door de politie te Leiden is proces verbaal opgemaakt ter zake van ernstige verwon ding, den student v. d. W. toegebracht. De aan leiding daartoe moet gezocht worden in molest, welke eenige studenten jl. Maandag enkele bur gers hebben aangedaan, hetwelk eene onderlinge vechtpartij ten gevolge heeft gehad en waarbij genoemde student verwond raakte. De Keizerin van Oostenrijk, zooals men weet een hartstochtelijke liefhebster van jagen en paaidrijden, gaat thans een tochtje per lucht ballon doen met den bekenden luchtreiziger Go- dard. Er is een sierlijk schuitje voor haar in gereedheid gebracht, en zij zal eerlang daarin opstijgen, vergezeld van twee barer zoons. De verbindingsdam tusschen het ei land Ameland en den vasten wal is thans over zijne geheele lengte tot de hoogte van volzee opgetrokken, in den loop van dit jaar had die verhooging plaats over eene lengte van 5075 meter. Vanwege de Ned. Bell-telephoonmaat- schappij te Amst., is uommer twee van de Officieele Gids in het licht gezonden. Langs dezen weg worden de geabonneerden voortdurend uitmuntend op de hoogte gehouden van de toeneming van het aantal verbondenen, allerlei aanvullingen van den dienst en nadere bizonderheden. Het aantal aangesloten perceelen is thans tot 442, dat der geabonneerden tot 530 gestegen. Er worden da gelijks gemiddeld 1400 berichten gewisseld. De Gemeenteraad van Leimuidenwas zoo gelukkig, het licentiereeht voor drankhuizen op het minimum te kunnen vasttellen, omdat er in die gemeente bijna geen misbruik van sterken drank wordt gemaakt. Een aantal aanzienlijke burgers van Washington hebben het plan gevormd, daar een hospitaal op te richten, gewijd aan Garfield's nagedachtenis. Het zal een internationaal karakter hebben. Een diefstal van ongehoorde stout moedigheid, is eergisteren op klaarlichten dag op de place du Palais Royal te Parijs bedreven. Mevrouw X,, echtgenoote van een bankier stapte een rijtuig uit en na den koetsier betaald te hebben begaf zij zich met haar beurs, welke onge veer duizend franken in papier en goud bevatte, naar het Ministerie van Financiën. Plotseling kwam een individu naar haar toe, die haar om helsde, uitroepende: „Eindelijk ben je dan toch terug, lieve Saartje." Voor mevrouw X van haar verbazing bekomen was, was hij, die haar Saartje genoemd had verdwenen; ongelukkigerwijze met de beurs. Aangifte werd gedaan, doch de vriend van Saartje is nog niet teruggevonden. Het eigenaardige van elke dwaling is, dat zij van het eene uiterste tot het andere overslaat, hoe s'cheeuwend de inconsequentie ook moge wezen, waaraan zij zich schuldig maakt. Neem het geloof aan God weg, en de mensch zal voor zijne hartstochten nog minder teugel hebben dan het dier; hij erkent dan geen enkele wet, welke hem in zijne woeste vaart zou kunnen tegenhouden; het ongeloof is voor hem een vrijbrief. Het Christendom is de godsdienst des geestes door dat het de rede bevredigt, verlicht en ver volmaakt; het is de godsdienst des harten door dat het aan al de behoeften des harten voldoet, zijn verwarmende en bezielende stralen over 's men- schen gemoed uitgiet en aan die bronader van het natuurlijk zedelijk leven eene hoogere wijding geeft om het hart naai hoogere sferen op te voeren; het is ook de godsdienst van den wit doordat het dien aangrijpt en tot verheven daden aanspoort en sterkt. De mensch blijft, in weerwil van alle valsche systemen, toch wat hij is; op straffe dat hij anders alle goed zal derven, moet hij het goede beoefe nen, wat hem is voorgeschreven, al willen ook sophisten hem andere wegen toonen, hem andere middelen aanprijzen. Zelfs Satan kon aan het bedrogen menschenpaar niets geven van hetgeen hij met zooveel verzekering beloofd had. Zij lieten zich verleiden en zagen toen dat zij bedrogen waren. Niet beter zal het met hen vergaan, die luisteren naar het hoogmoedig woord eener valsche wetenschap en, zich van alle lastige ban den ontslagen achtend den vrijen teugel aan hunne hartstochten vieren. Het geluk, dat zij waanden te vinden, zal hun niet geworden. Zij zijn den dwaze gelijk, die de schaduw, welke hem voorbijvliegt, grijpen wil. Ook een diplomaat. Salomon. Zeg eens Levi, hoe komt het dat je ben geworden zoo trotsch en hooghartig? Levi. Als ik toch gekre gen heb op de tentoonstelling, een diploma voor 't schoonste paard; ben ik toch geworden een diplomaat. Hoogere theorie: Onderofficier. Waarom noemt men deze tasch een patroontasch? Recruut Sabelkwast. Omdat de soldaat er zijne patronen in bewaart. Onderofficier. GoedWat wou jij nog zeggen Snaphaan Recruut Snaphaan. Men noemt haar patroontasch, omdat een soldaat zonder patroontasch een ongelukkige patroon is. Onder officier. Ook goed Vreugd in 't ongeluk. Zeg eens Mina, hoe bevalt het u in den echtelijken staat? Ach slecht Augusta, mijn man slaat mij zoo dikwijls; maar 't doet mij toch pleizier voor mijn papa. Waarom dan omdat hij mij deze partij zoo heeft opgedrongen. Het vonnis. Het Hof veroordeelde een ge wezen soldaat tot 5 jaar tuchthuisstraf. „Dat zal me afvallen," sprak de gepasporteerde zoon van Mars; „ik heb 5 jaar in garnizoen gelegen, dat ik nu vijf jaar kan gaan zitten, bevalt me maar half." Een enfant terrible. Schoolmeester. Jan, gij hebt 75 cent en uw vader geeft u nog driemaal zooveel; reken nu eens uit hoeveel gij hebt! Jan. Dat kan niet meester! Vader geeft niets, moeder heeft het geld! Een valsche tante. Anna. Verbeeld je. mijne tante heeft zich valsch haar en valsche tanden aangeschaft. Marie. O, dat is nog niets; mijne tante heeft zelfs, zooals pa zegt, een valsche tong Rossini als criticus. Kort na den dood van Meijerbeer kwam een jeugdig componist bij Rossini en toonde hem een marche funebre, gewijd aan de nagedachtenis van Meijerbeer, met het verzoek zijn oordeel over dit werk te willen uitspreken. Rossini liet zich het ellendige werk voorspelen en sprak toen tot den in spanning verkeerenden kunstbroeder het volgende: Hoor eens, jonge vriend, uwe compositie is niet slecht, maar om u de waarheid te zeggen had ik liever gezien dat gij gestorven waart en dat Meijerbeer ten marche funebre aan uwe nagedachtenis had gewijd. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 8 Oct. Burgemeester eu Wet houders alhier schenen van oordeel te zijn, dat de Drankwet nog niet genoeg moei lijkheden voor de gemeentebesturen zal opleveren, en hadden de invoering van een progressief vergunningsrecht voorgesteld. Zij wilden nl. heffen: 10 pCt. van de huur waarde voor localen die teil uur gesloten worden; 15 pCt. van die welke later open blijven; 20 pCt. als er muziek wordt ge maakt door één instrument, zonder zang, en 25 pCt. als die muziek wordt gemaakt met zang of door meer dan een instru ment. Ongetwijfeld was dat streven zeer schoon, zegt het Dagblad', maar 't komt ons toch, met alle bescheidendenheid, voor, dat de controle nog al moeilijk zou zijn en minstens in elk drankhuis, dat van muzikaliteit verdacht wordt, een politie-agent zou dienen post te vatten om te constateeren of ook soms iemand het ééne muziek-instrument met een liedje begeleidt. Of de progressie ook zou worden toege past wanneer gasten van den kastelein vroolijk worden en gaaD meêzingen, wordt niet gemeld. In strijd echter met het voorstel van Burgemeester eu Wethouders heeft de Raad besloten het jaarlijksch vergunnningsrecht op den verkoop in het klein van sterken drank te bepalen op f25 van elke f100 huurwaarde. Hier ter stede zijn in beslag genomen eene vergulde klok en een paar schoenen, welke hier waren verkocht door zekeren JH- te Bennebroek, ruim 50 jaar oud, die gemelden voorwerpen jongstleden Maan dag had gestolen van den Heer Peper- Jcoorn te Heemstede. De Haarlemsche Tramway-maatschap- pij heeft aan den gemeenteraad verzocht te worden ontslagen van de verplichting, haar bij de gunning opgelegd, om na drie jaren in werking te zijn geweest eene be lasting of bijdrage aan de gemeentekas te betalen, waarvan het bedrag door den Raad zal worden bepaald. Zij meent, dat de middellijke voordeelen die de gemeente van de nu reeds onmisbare verbinding van het station met den Haarlemmerhout geniet, en de onmiddellijke voordeelen in den vorm van 4/5 der door haar betaalde personeele belasting, ruimschoots voldoende zijn en dat een verdere directe belasting, bjj de aangehaalde artikelen der concessie op 'naar gelegd, geen recht van bestaan heeft. Drie-en-Dertigste uitvoering in den Hout, op Zondag 9 Oct. 1881, des middags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma, 1. Juanita-marsch, Suppé. 3. Ouverture^ Labory. 3. Faut. Raymond, Thomas. 4. Potp., Gartner. 5. Le reveil du lion, Kontsky. 6. Walzer, Weiss. 7. Potp., Thumer. Zitting van 6 October 1881. 1J P v. G te Haarlem, (gedet) Bedelarij, eene maand gev. straf c. e. met last tot opzending naar een bede laarsgesticht. 2. J v. W te Oude Wetering,hoon, f8 boete 0f 3 dagen subs. gev. straf c. e. 3. G V en LR te Zaandam, ïr.oedw. inish., de le vijf, de 2e drie dagen cell, gev. straf en solidair in de kosten met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde. 4. W v. d. A te Benne broek, moedw. mish. en opz. verbreking van afsluiting. Twee boeten ieder van f3 of een dag subs. gev. straf voor iedere boete c. e. 5. A T te Wijde Wormer. a moedw. mish. van zijn wettigen vader, en b. geweldpleging tegen de politie. Ter zake van het feit sub. a vrijgesproken, en ter zake van het feit siib. b een maand cell. gev. straf c. e. 6. J B en J K te Beemster, opz. verbreking van afsluiting, ieder 15 dagen cell. gev. straf, f 25 boete of 2 dagen subs. cell. gev. straf en solidair in de kosten. 7. P K; P V en G A te Zaandam, verzet en geweldple ging tegen de politie «n moedw. mish de le en 2e bij verstek ieder 3 maanden cell. gev. straf, de 2e nog 2 boeten van f 8 of een dag snbs. cell. gev. straf voor iedere boete; de 3e 15 dagen cell. gev. straf en allen solidair in de kosten. 8. J J en G v. d. E. te Heemstede, verzet en geweldpleging tegen de politie. De le bekl. 2 maan den, de 2e bekl. een maand cell. gev. straf en solidair in de kosten. 9. H van M te Rijp Wetering misbruik van vertrouwen 42 dagen cell. gev. straf f 12.50 boete of 1 dag subs. cell. gev. straf c. e. HAAHLEM, 5 Oct. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 34 koeien, verkocht 20 voor f 140 a 120; 4 stier; verkocht voor f 80 a 180,12 vaarzen, verkocht 7 voor f70 a 160 5 pinken verkocht 3 voor f 50 a 70; 1 graskalveren verk. voor f 28 a 9 nuchtere kalveren, verk. voor 10 a 18, 116 schapen, verk. 102 voor f 18 a 55 lammeren, verkocht voor f - a 3 biggen ver kocht voor f 13 a 2 varkens, verkocht voor 27 a c. per l/s kilo, 2 paard tot f 50 a 70. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 107 stapels kaas, 12751 stuks, wegende 25743 kilo hoog ste prijs f 34.50, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 5 Oct. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: 1 runderen, 183 vette kalverenlste qual. 90, 2de qual. 75, per kilo, 15 graskalf ƒ20 a 35, 45 nuchtere kalveren, 8 a 13, 7 schapen en lammeren a 105 vette varkens 52 a 58 c. per kilo. LONDEN, 6 Oct. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 700, Schapen en Lammeren 3,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/- a 5/8 Schapen en Lammeren 5/- a 7/-, Kalveren 5/- a 6/— Zwijnen 5/4 a 6/-. LEIDEN, 7 Oct. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden 72 a 125 stieren 44 a 180, ossen a melkkoeien f 135 a f 245, 22 kalveren dito 160 a 285,109 vare dito f 95 a 194, 178 vette dito f 150 300, graskalveren f a vette 32 a 78 a a - nuchtere dito a vette schapen 20 a 34,710 weide dito/ 13,a 22,lammeren. magere varkens f 16 a 33, biggen f 3.50 a 9, SCHIEDAM, 7 Oct. Moutwijn, per ned. vat f 15,75 jenever 21,25 Amsterd. proef f 22,50; Spoeling f 1,80 dito commissie ƒ1,30. HOORN, 6 Oct. Ter waag gewogen 281 stapels kaas wegende, 76,685 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 37,— - oor kleine, 36,en voor hooikaas/commissie middelbare, f GOUDA, 6 Oct. Kaas f 32 a 35,—le qual. fa—2« qual. f 28 a 31 zwaare hooger in prijs aangevoerd 58 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.60 a 1.72 der weiboter f 1.40 a 1.50 per kilo. Handel zeer vlug Amsterdam 7 October 1881. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/, u u 8 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 6 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)6 zilver (Jan.Juli). 6 Portugal. Obl. buiten). 1853/78 3 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 biuueul. f 1250025000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 41/: 1877 4 Columbia. Obligatien4'/: Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4% 1875 5% Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl3 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 6 Morscbansk Sysran Aand. 5 Riascbk Wiasma 5 Rumeuie. Aandeelen Spwdi Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 3 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rusland. 18648 1866. 5 Geldkoers, prolongatie 41/, P't. LONDEN, 7 October. Thans is de tekst der dépêche van het Transvaalsche drie manschap aan lord Kimberley bekend. Het rapport van het comité van den Volksraad verlangt wijziging in de artikelen 218, vermits de suzereine Staat niet de bevoegd heid heeft de buitenlandsche betrekkingen van den Staat, waarover hij de suzereini- teit heeft, te voeren. Hij mag die wel con troleeren. Aan de Standard wordt uit Fort Amiel gemeld, dat in Zoeloeland een opstand is uitgebroken. PARIJS, 7 October. Men verzekert, dat in den Ministerraad heden uitsluitend is beraadslaagd over Tunis. Er was geen sprake van de quaestie, welke gedragsljjn het Kabinet zal moeten volgen hij de bij eenroeping der Kamers. De eerstvolgende Kabinetszitting is bepaald op Dinsdag. Uit Londen wordt bericht dat Engeland en Frankrijk hunne agenten naar Cairo zullen afvaardigen met eene gelijkluidende instructie betreffende de zending der Turk- sche commissarissen. genoteer de koers. 66 787/s 102Y, 95'/. 82»/,, 87% 65»/,, 66 527/e 98s/, 78% 92% 27Y„ 48 25%, 25 V, 45 14s/, 16'/, 94 112'/, 115s/, 36'/, 18'/, 15 US'/,, 145'/, 117'/, 73% 147 152'/, 24 53 132% 52'%, 89 62 91'/, 70V, 70% 61 185'/, 431/2 130'/, 1047/, 110 102 96'/, 97 106 112'/, 148 148% 142'/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3