BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. In de kolossale ophooping ran het kapi taal, ligt de kern der sociale quaestie en ontstaat het gevaar der revolutie. Zoo lang de groote snoeken voortgaan de kleine visschen te verslinden, zoo lang zjjn wij blootgesteld aan de gevaren der sociale revolutie, want zoodra het aantal der totaal uitgeplunderden groot genoeg is, zullen zij de plunderaars vermoorden. Dat is nu wel treurig, doch desalniettemin en evenwel nochtans toch waar. Te Antwerpen zijn onder het gejuich van een tallooze menigte, de wallen van de Noorder-citadel gesloopt door middel van mijnen. Een honderdtal vereeuigingen had zich 's morgens iu optocht naar het stadhuis begeven om namens de bevolking een adres van gelukwensching aan het Gemeentebestuur aan te bieden. Te Milaan is een poging gedaan om een trein op de stoomtramlijn Como-Sa- ronno in de lucht te doen vliegen, maar het slaghoedje, dat het vuur aan de mijn moest mededeelen, ging niet af en de trein ging onbeschadigd voorbjj. Men zegt, dat deze aanslag tegen den Minister Baccarine gericht was, die op deze lijn reisde. Ver scheidene personen zijn in hechtenis ge nomen. De terugslag van het gebeurde met de Nationale Bank van Luxemburg doet zich reeds tot aan Thiouville gevoelen. Een groot handelshuis van deze stad, het eenige dat sedert 1870 voorspoedig is gebleven, is in staat van faillissement verklaard. De twee voornaamste brouwerpen van Beaure gard en Lagronge zijn gesloten. De Oostenrijksche minister van bui- tenlandsche zaken von Haymerle is te Weenen plotseling overleden aan een hart kwaal. Gouda, 11 Oct. Zaterdag-nacht heeft alhier in de R. K. Kerk een inbraak plaats gehad. Bij het openen der kerk werden er vele kostbare voorwerpen vermist. De dader heeft zich waar schijnlijk laten insluiten. Hij is nog niet opge spoord. Amsterdam, 11 Oct Op de Lijnbaangracht bij de Laurierstraat had gisterenmiddag een droevig ongeluk plaats. Daar is een knaapje uit een venster van een woning, op de tweede ver dieping gevallen. Het arme kind was terstond dood. Leiden, 11 Oct. Bij gelegenheid der gehouden veemarkt heeft iemand op de Beestenmarkt het ongeluk gehad zjjne portefeuille te verliezen; in houdende ongeveer f 2000 aan geldswaarde. Hoogeveen, 11 Oct. Vrijdag is het 8jarig dochtertje van J. S. Sehonewille, te Alteveer, onder deze gemeente, in de vaart gevallen en verdronken. Maastricht, 11 Oct. Alhier is een meisje uit Lanaken (België) gearresteerd, dat een reclame van een dentist voor een bankbiljet van fr. 100 had uitgegeven. Zij is echter later op vrije voeten gesteld, omdat het gebleken i3 dat het feit meer aan een grap doet denken dan aan boos opzet. TJtrecht, 11 Oct. Eergisteren is door de politie gearresteerd en naar de celgevangenis overgebracht een weduwe, die verdacht wordt van poging om haar elfjarig zoontje te verdrinken. Amby, (Limburg) 11 Oct. Alhier is een kind van omstreeks drie jaren, dat eenige oogenblik- ken zonder toezicht was gelaten, in een mestpoel verdronken. De Wilp, (Groningen) 11 Oct. Eergisteren- morgen geraakte het tweejarig kind van P. T. in eene sloot en werd er levenloos door de moe der uitgehaald. De nieuwste onderneming op het ge bied der journalistiek is zeker het stoomenddag- bladbureei dat sedert eenige weken van Memphis tot New-Orleans de Mississippi bevaart. De boot doet alle groote plaatsen aan en neemt er be richten op en zet reporters aan wal, die te paard op nieuws uitgaan en later weder worden opge nomen. De redactie zoowel als de zetterij en druk kerij is aan boord, evenals het expeditie-kantoor. Men vindt er flinke slaap- en eetvertrekken voor het geheele personeel en stalling voor de paarden van de berichtgevers. In 'tmidden van Januari 1882 zal te Weenen een internationale wedstrijd op schaatsen gehouden worden, uitgeschreven door den Wiener Eislaufverein. Er zijn verscheidene prijzen uitgeloofd, van honderd tot vijfhonderd gulden. De Jury zal zijn samengesteld uit de eerste schaatsenrijders onder de Weener aristocra tie. Een groot gecostumeerd feest bij electrisch licht zal ter eere van den internationalen ijswed- strijd worden gehouden. Wie pleit om een koe, geeft er een toe. Ieder kent dat goede spreekwoord en ieder is wel zoo verstandig dien goeden raud aan anderen te ge ven, maar niet altijd verstandig genoeg, dien voor zich zelf toe te passen. Zoo werd door het Rijk een perceeltje grond in de Drentsche gemeente Havelte onteigend en de vergoeding op f 18.30 bepaald. Daarmede niet tevreden, ving zij eene procedure aan. De rechtbank heeft nu beslist, dat aan de gemeente nog 30 ets. meer toegekend werd dan wel billijk was. Het is echter niet en kel het verlies van deze 30 ets. die zij te be treuren heeft, maar, ook nog dat van f 430 we gens proceskosten, eene uitkomst, die niet aan moedigt om ooit weder een proces te beginnen om de waarde van enkele dubbeltjes. De mijnkoning Mackay keert den 15 Oct. uit Parijs naar Amerika terug. Men zegt dat hij zijn hotel in de Fransche hoofdstad ver koopt om er niet meer terng te keeren, wijl hem het verblijf er door de onnoemelijke verzoeken om audiëntie en ondersteuning letterlijk onhoudbaar is geworden. Zijn vertrek is dan ook meer een vlucht dan een noodzakelijkheid. Wat in het vat is verzuurt niet. In 1858 werd een Goessenaar veroordeeld tot een gevangenisstraf, die hij onderging, met een boete en in de kosten, te zamen f380. Dezer dagen, dus nu 23 jaren geleden, ontdekte echter de betrokken ambtenaar, dat die f380 niet waren betaald, en de veroordeelde werd er om aange sproken. Een cijfer dat vele dames en vele ge trouwde mannen stof tot nadenken zal geven Het geldt namelijk de opening der tentoonstelling van nieuwe toiletten, Maandag in de Grands Maga- sins du Louvre te Parijs. Volgens nauwkeurige opga ven werden de magazijnen dien dag bezocht door meer dan 72,000 personen. De recette, de groot ste die ooit in eenig Magasin de Nouveautés gemaakt is, bedroeg een millioen zeven honderd duizend franks. Op Formentera, een d er Balearische eilanden, ontdekten onlangs zes jagers, terwijl zij op de jacht waren, een diep hol, dat zij besloten te onderzoeken. Na zich een weg gebaand te heb ben door de struiken en steenblokken, die hun den doortocht versperden, kwamen zij tot hun verwondering in een gang, die blijkbaar door menschenhanden bewerkt was en waar zij op de muren ter weerszijden een aantal opschriften ont dekten die eohter voor hen onleesbaar waren. Eindelijk kwamen zij in een ruim vertrek in Arabischen stijl, waar in hel midden twee fraaie, rijk versierde graftomben stonden. Zij beproefden de koperen deksels, waarmee de graven gesloten waren, op te lichten, wat hun zonder veel moeite geluk te, en vonden in elk der tomben een mummie. De een scheen een jonge vrouw, de andere een bejaard man te zijn geweest. Beiden waren zeer groot van gestalte. De jonge vrouw was versierd met een diadeem van kostbare edelgesteenten, en met een parelsnoer, fraaie ringen en robijnen omhan gen. De man had een keizerskroon op het hoofd en een schepter in de rechterhand. De ontdek king heeft natuurlijk groot opzien verwekt. Vele bewoners vau den omtrek keuden het hol maar men hield het voor een schuilplaats van slangen, die daar zeer talrijk zijn. Twee van de jagers zijn op het eiland gebleven, ter bewaking van det; schat, en de vier anderen hebben zich naar Madrid begeven, om hun belangrijke ontdekking aan de Regeering mede te deelen. Een Amerikaansch reporter bij een grooten brand, telegrafeert aan zijn dagblad „Op het oogenblik dat ik dit sein, staan 45 gebouwen in lichtelaaie vlamNog iets, ik zou haast vergeten te melden dat ik, om alles goed in oogenschouw te nemen, boven op een der brandeude perceelen geklommen benen afgevallen en naar ik denk een paar ribben ge broken heb. Mocht ik komen te overlijden, dan zal ik mijn kostheer verzoeken u te telegrafeereu, dan kunt gij het heden nog opnemen." En inder daad ontving het dagbladbureau eenige uren daarna het verscheiden van den reporter per telegrafisch bericht. Met het oogop het jongste spoorweg ongeluk te Rotterdam, ligt aan het bureau der Bredasche Courant een adres ter teekening aan den Minister van waterstaat, handel en nijver heid, met verzoek, om zijne medewerking te ver- leenen tot verbetering, bij regeling door de wet, in den dienst der wissel-en brugwachters bij de spoorwegen, in dien zin, dat iedere brug en wis sel door twee wachters zal worden bediend, en bovendien nog aan elk station een wissel-contro leur worde benoemd, terwijl de geldelijke beloo ning voor die gewichtige betrekkingen, van wier stipte waarneming het leven van duizenden af hangt, zoodanig worde geregeld, dat het personeel in alle opzichter, vertrouwbaar zij. Op den Franschen Noorderspoorweg bij Pontoise heeft weer een ongeluk plaats gehad, waarbij twee passagiers gedood en drie ernstig gekwetst werden. In het Prinses-Maria-Park nabij Am sterdam is Zaterdag-avond door de politie van Nieuwer-Amstel in den schommelbak een dienst bode gearresteerd, die beschuldigd wordt vau dief stal ten nadeele van het gezin, waar zij diende. Zij zou namelijk voor f 85 aan bankbiljetten ont vreemd hebben; eene som van 115 werd nog in haar bezit gevonden. Hare buitengewoon groote uitgaven in den laatsten tijd, o. a. aan cham pagne en gebak, alsmede het weggeven van geld, had de opmerkzaamheid der politie gaande ge maakt. Zij is thans in verzekerde bewaring ge bracht. Te Mijnsheerenland doet zich het misschien in ons land unieke verschijnsel voor, dat in de kom dezer gemeente geen enkele herberg aangetroffen wordt. Vóór een paar weken passeerde de gemeenteveldwachter te Rockanje den Strijpschen dijk, en bemerkte op den grintweg een vreemd soortig dier, dat bij nader onderzoek eene slang bleek te zijn, behoorende tot de Prinkelslangen, en eene lengte hebben van veertig centimeter. Te huis gekomen, plaatste men haar in een glas en gaf haar kleine kikvorschen te eten. Aldus werd een tiental dagen de slang gevoed, en daarop werd zij ten geschenke aangeboden aan de Rot- terdamsche Diergaarde. Het Centraal Comité terbevordering van een betere viering van den Zondag in Zwit serland heeft zich in het afgeloopen jaar tot de Regeering gewend met verzoek 1°. om handhaving van de wet op de vrije Zondagen, welke aan de spoorweg-beambten zijn toegezegd; 2°. om verbod, bij het verleenen van concessie tot het boren van tunnels, om op Zondag te werken; 3°. om hand having van de aan alle postbeambten toegekende twee vrije Zondagen van elk jaar; 4°. om de mo gelijkheid te onderzoeken van slechts één bestel ling van brieven op Zondag. Door het Bestuur der posterijen is laatstgenoemd onderzoek ingesteld en zijn, op gunstig rapport van vele zijden, de arrondissements-directeuren der posterijen ge machtigd, die ééne bestelling in te voeren. Lausanne, Chaux-de-Fonds, St. Gallen en Montreux worden genoemd als steden, waar dit reeds is geschied. Om den briefbestellers het Zondagwerken gemak kelijker te maken, heeft het Comité gewerkt op de publieke opinie en briefomslagen in den handel gebracht, waarop de keerzijde gedrukt was: „Men wordt verzocht, zooveel mogelijk de werkzaam heden van de post en andere openbare diensten op den Zondag te verminderen, opdat de naaste dien dag kunne rust nemen." Binnen het jaar waren reeds 150 000 van deze enve'ioppes die tot den zelfden prijs als de gewone te verkrijgen waren, verkocht. Boekhandelaars in groote steden van Frankrijk bestelden ze bij tienduizend te gelijk. Dat deze pogingen door de postbeambten hoogelijk worden toegejuicht, behoeft geen betoog. Dank betuigingen worden het Comité van alle kanten toegezonden, een zelfs uit Smyrna. Een Fransche besteller schreef op een dier briefomslagen een hartelijk Bravo Het Comité heeft nu ook briefjes in den handel gebracht, in vier talen, met het opschrift: „niet op Zondag te bezorgen." Deze kosten één frank de honderd en zijn bestemd, om even als de postzegels op den brief geplakt te worden. Ook voor de vooral des Zondags met werk overladen spoorwegbeambten heeft het Comité zich in de bres gesteld. Een krachtig adres aan de Regeering heeft dit gevolg gehad, dat een commissie uit de Volksvertegenwoordiging den Bondsraad heeft uitgenoodigd, in zijn jaarverslag over de spoorwegdiensten nauwkeurige opgaven te doen omtrent de wijze, waarop de spoorweg maatschappijen zich gedragen tegenover de aan haar beambten verzekerde vrije Zondagen. Dit verzoek is met algemeene stemmen tot de Regee ring gericht. Sedert eenigen tijd neemt de Amster- damsche O.unibus-maatschappij proeven met turf molm als ligging voor een gedeelte van haar paarden, voornamelijk wegens het verschil in prijs met het stroo. Aanvankelijk voldoet de proef goed. De turfmolm wordt uit Duitschland in balen evenals geperst hooi aangevoerd. Naar men verneemt zal Reinkens, de apostaat, met de dochter van een rijken, gepensi oneerden officier te Bonn in het huwelijk treden. Es ist eine alte Geschichte, doch hleibt sie immer neu! Te Lower Crumpsollbij Manchester stierf dezer dagen mevrou-v Jane Pinkerton in den hoogen ouderdom van 107 jaren. Zij werd den lOen Juni 1774 geboren en was sedert drie jaren aan het bed gekluisterd. Alleen haar ge zicht had geleden. Wat haar overige zinnen be treft, deze waren zelfs nog onverzwakt. Haar dochter is 75 jaar oud en een kleindochter, die haar oppaste, telt 53 jaren. Eene anekdote, die de „la Liberte" van Washington verhaaltdoet het nut van twee Wetgevende Ktmers aardig uitkomen. Thomas Jefferson, die een voorstander was van ééne Kamer, was bij Washington, die er twee wilde hebben, te dineeren genoodigd. De thee werd rondgediend. Toen Jefferson een gedeelte van het kokend heete treksel op zijn schoteltje wilde overgieten, hield Washington hem tegen, zeggende: „Wat gaat gij doen?" „Wel," zeide Jefferson verbaasd, „ik giet een gedeelte van mijn thee op mijn schoteltje over, zooals men wel meer doet." „Waarom?" „Om ze te laten bekoelen; zoo heet kan ik de thee niet drinken.- „Dus hebt gij er twee koppen voor noodig; gij kunt uw thee zoo maar niet drinken en maakt een tweede kop van uw scho teltje?" Zeker," antwoordde Jefferson, meer en meer verwonderd, „dat is het middel om mij niet te branden, en de voorzichtigheid gebiedt mij zoo te handelen." „Welnu," hernam Washington, „om dezelfde reden willen wij ook twee Kamers heb ben. De voorzichtigheid gebiedt het volk niet eene wet te laten slikken, die zoo kokend uit de hartstochtelijke beraadslagingen van eene Kamer komt; zij moet den tijd hebben om te bekoelen, door in een tweede Kamer behandeld te worden." Uit Yerseke meldt men, do. 7 Oct., aan de Midd. Ct.-. „De heden voor de eerste maal alhier gehouden oesterbeurs was druk bezocht, het aanbod vrij groot, doch de handel flauw. Men besteedde voor groote 60 tot 65, twijfelaars 45 tot 40, afgestoken broed van dit voorjaar 5 tot 9." Wij geven dit bericht, zooals wij het, per telegraaf, ontvangen voegt de Midd. Ct. er bij. Met de beurstermen iu het oestervak erkennen wij echter niet bekeud en dus aan ver gissingen blootgesteld te zijn. Dat er ook nl „twijfelaars" onder de oesters voorkomen, is voor ons een teleurstelling; tot dusver dachten wij, dat althans onder deze medeschepselen het beeld van den „vasthouder" aan alles, in onverzwakte getrouwheid gevonden werd. In een schip te Leiden is een kindje overleden door kolendamp; drie andere kinderen bedwelmd, en de schipper zelf half. De politie doet een streng onderzoek, daar er zich verdachte omstandigheden bij dit „ongeluk" voordeden. Aan het Texelsche strand is Zondag morgen door eenige visschers een buitengewoon groote visch gevangen, die veel overeenkomst had met een bruinvisch, doch ongeveer dubbel zoo lang was en van een spitsen kop voorzien. Aan onder- en bovenkaak had de visch ruim 70 tamelijk scherpe, sneeuwwitte tanden, die in elkaar sloten. Men schat het gewicht van het dier op 400 halve K. G., terwijl de lengte ongeveer 9 voet bedraagt. De visschers zijn met het dier naar Schagen getrokken, om het daar bij gele genheid van de tentoonstelling te laten kijken. In een kamer van een hotel te Parijs pas verlaten door twee boerscli uitziende perso nen, is voor een waarde van fr. 48000 aan effecten gevonden, zijnde bijna geheel het bedrag van een diefstal, in dat zelfde hotel gepleegd ten nadeele van audere gasten. Dat zijn dus dieven, die hun buit vergeten hebben of niet durfden medenemen. Indien men geloof mag hechten aan een correspondentie van dokter Hernandes van Bogota (Salvador), aan het medische blad the Lancet, dan heeft een inwoner dier stad, een mesties, den leeftijd van 180 jaren bereikt. Men vertoont een acte van 1742, die zijn handteeke- ning draagt. D'ze bijna tweehonderdjarige man heet Michael Solis en hij schrijft zijr. lang leven aan zijn buitengewone matigheid toe; sedert een eeuw gebruikt hij slechts één maaltijd per dag. Zijn huid is geheel perkament geworden; maar hij bezit nog genoeg kracht om tuinarbeid te verrichten. Naar men verneemt, is er sprake van eene verandering in de uniform bij het wapen der infanterie, met uitzondering van de bataljons jagers. De wijziging zou hoofdzakelijk bestaan in de uitvoering van een nieuw model pantalon en hooge laarzen. Toen KeizerWilhelmonlangsteKarls- ruhe vertoefde, ontving hij een dreigbrief. Een ingesteld onderzoek bracht aan 't licht, dat hij afkomstig was van een orgeldraaier uit Derdin- gen. Hij werd gearresteerd en zal nu worden vervolgd, omdat hij zoo bitter van de wijs was. De „artist" was reeds meermalen voor over tredingen van anderen aard vervolgd en gestraft. In de conferentie van spoorwegbe ambten te Manchester werd bij resolutie aange nomen dat het op post zijn van signaal- en wis selwachters niet meer behoort te bedragen dan acht uur achtereenvolgens, en dat van alle ove rige beambten niet meer dan negen. Evans, de hoofdman der beweging, drong aan op een al- gemeenen eisch van korteren werktijd. Zoo noo dig moest men aan dien eisch klem bijzetten door middel van werkstaking. De bekende h a n delaar in zeesc hel pen, Engels, te Frankfort a/M,was gelijk het Alb. der Nat. vermeldt in de gelegenheid, op zijne reizen als supercarga aanboord der brik Lallah Rookh, op de eilanden van den Grooten Oceaan exemplaren van de grootste soort van schelpdieren, Tridacna gigas, te zien, wier schel pen, bij een gewicht van 6 tot 900 kgr. eene doorsnede van 3 tot 4 meters bezaten. Het le vende dier bezit eene zoo groote spierkracht, dat een dik ankertouw, hetwelk in de geopende schelp wordt gelegd, bij het sluiten daarvan geheel werd afgesneden. Hoe oud zulk een weekdier worden kan, voordat zijne schelp een dusdanige reus achtige grootte bereikt, is niet met zekerheid aan te geven. Schelpen van kleinere exemplaren wor den in de kerken van Peru, Bolivia en andere Zuid-Amerikaansche landen dikwijls tot wijwa- tersbakken gebruikt. Ook in de kerk St. Sulpice te Parijs, dient de schelp van zulk een weekdier tot wijwatersbak. Zij werd door de republiek Ve netië aan Frans I geschonken. Nog kleinere exem plaren leveren, vereenigd met andere veelkleu rige schelpen, een fraaie versiering voor vertrek ken op. De hoogmoed van eene gasmaat schappij is dezer dagen op leerzame en waar schuwende wijze voor den val gekomen. De gas fabriek te Chesterfield namelijk leefde sinds eeni gen tijd in onmin met het gemeentebestuur dier stad. Prat op hare vermeende onmisbaarheid, voerde zij een hoogen toon, tiranniseerde de bur gerij, en dreef eindelijk haren overmoed zóó ver, dat zij, bij wijze van strafoefening op den weer- barstigen Raad, op een goeden avond hare ketels ledig en de stad in het donker liet. Slecht be kwam haar deze inval. Een jaar of wat geleden, zou Chesterfield na eene dergelijke manoeuvre zich wel op genade of ongenade aan de despo- tieke inrichting hebben moeten onderwerpen tenzij het zich den ganschen winter met eene verlichting van middeneeuwsch allooi had willen behelpen. Thans niet meer. Want zietl nauwe lijks was het gebeurde ruchtbaar geworden, of het stedelijk bestuur werd overstelpt met aanbie dingen tot het bezorgen van electrieche verlich ting. Het heeft zich wijselijk daarvan bediend en Chesterfield's straten zullen van nu af ver licht worden met eene combinatie van electrische en oliegas-lampen. Verstandige gasfabrieken zien in dat hare dagen van alleenheerschappij voorbij zijn, en dat zij der nieuwe mededingster het langst en het best 't boofd zullen bieden door het leveren van het best mogelijke artikel tegen den minst mogelijken prijs, met „civiele bedie ning" op den koop toe. In denZuiderkerktorenteAmsterdam is een proef genomen met een plaat, toebereid met zoogenaamde lichtende verf. De proet is mislukt. Bij een spoorwegwachter te Oister- wijk is Donderdagnacht door inbraak o. a. ge stolen een horloge. Het toeval wilde dat juist de commissaris van politie te Tilburg iu den win kel van een horlogemaker aldaar stond, toen daar iemand binnenkwam om een horloge te ver- koopen. Nadat de horlogemaker verklaard had geene horloges van onbekenden te koopen, bood de commissaris van politie zich aan hem naar een liefhebber te brengen, die het horloge wel zoude nemen. De man volgde naar het politie bureau, waar hij van zijn horloge werd afgehol pen, nadat hij al spoedig bekende het voorwerp te Oisterwijk te hebben gestolen. Ook zijn hand langer, die in de nabijheid stond te wachten, werd spoedig ingerekend, en beide personen zijn naar Breda getransporteerd. Naar aanleiding van den moord te Veere worden op verschillende plaatsen van ons land aanhoudingen gedaan van lieden, die ver dacht worden de moordenaar te zijn. Zoo schrijft men, dat te Alphen a/d. Maas iemand is aange houden, die volgens zijn eigene opgave 27 jaren oud en Elzasser van geboorte moet zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2