BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. sel, alvorens een nieuw Kabinet te vormen, de uitslag moet worden afgewacht van het Kamerdebat, hetwelk reeds terstond na de opening der zittingen niet kan uitblijven. Na dit advies heeft Grévy hem geen op dracht tot het samenstellen van een Kabinet gedaan. De statistiek der zelfmoorden in Frank rijk gedurende 1879 is weinig geschikt om weidenkenden tevreden te stellen. Vergele ken bij 1878, is het aantal zelfmoorden vermeerderd met 62 en geklommen tot 6568. Neemt men in aanmerking, dat de bevolking nagenoeg onveranderd is geble ven, dan valt er een nog ongunstiger licht op die verhouding. Sedert 54 jaren is het aantal zelfmoorden in Frankrijk vervier voudigd. Als bijdrage tot de kennis van den vreeselijken toestand waarin de moraliteit in Parijs verkeert, kunnen wij mededeelen dat dezer dagen zes publieke bals op last der politie zijn gesloten, wegens de verre gaand schandelijke tooneelen welke daarin hebben plaats gehad. Sloten (N. H.), 14 Oct. Gisteren is een vijf jarig knaapje, toen 't even aan vader zou gaan zeggen, dat het var. de school, dien dag voor 't eerst bezocht, thuis was, te water geraakt en verdronken. Winsum, 14 Oct. Alhier zijn uit Noord- Amerika reeds weder teruggekomen 3 personen, die in het jongste voorjaar als landverhuizers deiwaarts waren vertrokken, maar er niet vonden wat zij, met zooveel anderen, hadden gedacht er te zullen vinden. Bolsward, 14 Oct- Dezer dagen is een vier jarig kind, dat, terwijl de moeder het kleedde, een oogenblik alleen was gelaten, op een ketel kokend water gevallen, waardoor het zoo hevige brandwonden bekwam, dat het na een dag hevig lijden overleed. Westervoort, 14 Oct. Gisteren is de bij het station alhier dienstdoende spoorwegwachter door de politie in arrest gebracht, daar de man zoo dronken was, dat hij niet op zijn beenen kon staan. Zuidlaren, 14 Oct. In de nabijheid van deze gemeente is een oud man, die veel misbruik van sterken drank maakte, geheel verkoold op het vuur gevonden. Numansdorp, 14 Oct. In deze gemeente is een eenig kind, een knaapje van drie jaren, terwijl het zonder opzicht buiten speelde in een vliet geraakt en verdronken. Nijmegen, 14 Oct. Gisteren-avond geraakte een werkmau der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen op het stationsterrein alhier met een zijner voeten onder een locomotief, ten gevolge waarvan de voet gedeeltelijk werd afgereten. Roermond, 14 Oct. De arbeider Franqois Dure, in de papierfabriek des heeren BorkhoÖ alhier, had gisteren avond, omstreeks 5 uur, het ongeluk tusschen de machine te geraken. Hoe wel onmiddellijk er uitgehaald, stierf hij eenige minuten later aan de gevolgen. Hij was 50 jaren oud, een braaf en oppassend werkman, en laat eene weduwe met 9 jeugdige kinderen na. Rotterdam, 14 Oct. Heden morgen is in de rivier de Maas voor de Boompjes drijvende gevonden het lijk van een manspersoon, dat later is gebleken te zijn dat van een werkman der Nederlandsche Stoomboot-reederij, die sedert gis teren avond was vermist. Het lijk is naar het drenkelingshuis te Crooswijk overgebracht. Assen, 14 Oct. Alhier is de voorraad aard appelen zóó groot, dat zij reeds voor 1 per H.L. afgeleverd worden. Kuilenburg, 14 Oct. Hier ter stede heeft wederom eens eene vrouw pogingen aange wend om bij een winkelier een papier, «goed voor 60 sigaren," voor een echt bankbiljet van 60 gulden te doen doorgaan. Door den rijks veldwachter is tegen deze vrouw proces-verbaal opgemaakt. In het paleis Annitchkoff te St. Peters burg, een lievelingsverblijf van den Czaar, neemt men allerlei maatregelen voor de veiligheid van zijn persoon. Men heeft rondom het paleis een onderaardschen gang gegraven dien meu naar willekeur met soldaten kan bezetten of door wa ter uit den omtrek kan laten onderloopen. Voorts is men in onderhandeling over den aankoop van al de huizen in den omtrek van het paleis. Waar schijnlijk zal het hof tegen nieuwjaar van Gat- schina naar Petersburg vertrekken. Uit onderzoekingen van Jaillet is onlangs gebleken, hoe het misschien komt, dat vanille-ijs soms vergiftige eigenschappen heeft. Op Reunion wordt nl. de vanille, zooals bekend is een klimplant, tegen de stammen van Jatropha Curcas opgeleid en voedt zich dan de plant met het melksap van die vergiftige Euphortiacée. Maandag-avond tusschen half negen en tien uur was Zutfen in rep en roer, daar eenige politie-agenten, die een beschonken per soon naar het politiebureau wilden overbrengen, daarin werden verhinderd door eenige infante risten, die ander volk zoolang opzetten, tot zij zelfs het politiebureau met steenen gingen bom bardeeren. Reeds meermalen hadden in den laat- sten tijd dergelijke wanordelijkheden plaats. Te Oostburg schijnt men dedrankwet te beschouwen als een middel om de gemeente- financiën te verbeteren. Toen in den gemeenteraad aldaar de vraag aan de orde kwam, op welk be drag men het vergunningsrecht zou bepalen, voerde een der raadsleden, de heer J. Otto Risseeuw, nog wel tevens lid der Provinciale Staten van Zeeland, aan, dat men in Oostburg zoo'n hoog- recht niet noodig had. Met dit op tien gulden te stellen, zouden er toch een aantal kleine kroeg jes opdoeken, en daarenboven zou men dan een grooter aantal aanvragen krijgen, waardoor de gemeentekas zeer gebaat zou zijn. De raad scheen daarmee in te stemmen; althans het recht werd op 10 bepaald. Er zijn in die gemeente 1970 zielen en 42 drankwinkels en herbergen. Ook teMontélimarbij Avignon (Frank- rijk) is eene geheele familie door het gebruiken van giftige paddenstoelen ziek geworden en drie personen zijn na een afgrijselijk lijden gestorven. Omtrent deoverzeilingrandenloods- kotter No. 3 bij Dungenes vernemen wij nog de volgende bizonderheden, die aangebracht zijn door de Engelsche stoomboot Earl of Roseberry, die te Hellevoetsluis binnenkwam. Het was deze stoom boot, die den kotter overzeilde. Het ongeluk ge beurde Dinsdag-avond te 8 uur, op het oogen blik dat de loods zich gereed maakte om over te gaan. De kotter zonk spoedig weg in de diepte; 15 van de 17 mannen, die de bemanning uit maakten, redden zich met de jol en door het grijpen van de hun van de stoomboot toegewor pen touwen, waarmede zij aan boord werden ge trokken. De loods Pols echter raakte los van het touw en dreef weg onder het slaken van hart verscheurende kreten. Van den loods Droog, die, toen men aan boord van de stoomboot was, ge mist werd, wist niemand iets mede te deelen. Toen de ramp plaats had, was het zeer donker. De gezagvoerder der stoomboot, thans te Rotter dam aangekomen, zal zich hebben te verantwoor den, waarom hij niet heeft doen stoppen om den loods over te nemen, zooals hij had behooren te doen. De loods Droog laat eene weduwe en 7 kinderen achter. Alle kotters voeren tegenwoordig boordsein- en uitstellende topsein-lantaarns, doch ook deze voorbehoedmiddelen baten niet, als er niet behoorlijk wordt uitgekeken. De beruchte Italiaansche struikroo- ver is eergisteren met vergunning van onze regee ring door de politie te Rotterdam tot aan de Belgische grenzen geleid, ten einde verder over België en Frankrijk naar zijn geboorteland te worden getransporteerd. Volgens informatie zou hij te New-Orleans gearresteerd zijn, terwijl hij op de hazenjacht was, en zou ongeveer 5000 dollars in zijn bezit gevonden zijn. Vier Itali aansche karabiniers hebben van hier rechtstreeks tot Parijs in een compartiment 2e klasse met hem plaats genomen, en door België en Frank rijk wordt hij door gendarmerie geëscorteerd. Uit Berge n-op-Zoom meldt men ons: Naar aanleiding van het bericht, als zoude er door een gepasporteerd soldaat van het Nederl.-Ind. leger een dubbele kinderroof te dezer stede zijn ge pleegd, kunnen wij het volgende ter opheldering mededeelen. De alhier woonachtige weduwe v. L. wier levenswandel wij stilzwijgend voorbijgaan, wist maar al te goed dat hare kinderen met den erkenden dronkaard mede waren; immers van de afwezigheid harer kinderen heeft zij bij de po litie volstrekt geen aangifte gedaan; de kleinen moesten onder geleide «handel" leeren drijven. Het geheele verhaal van ontvoering is derhalve een verdichtsel; trouwens het ontrooven van kin deren op een leeftijd van elf eu dertien jaar zou, op de wijze als in bedoeld bericht werd opgege ven, moeielijk gaan. Den 2. Septembei van dit jaar her dacht men de overwinning van Sédan in een kleine stad van het hertogdom Hessen-Darm- stadt. Tegen den avond kwamen de goede patriotten der plaats in een schuur bijeen, om met een banket den dag te besluiten. Toen het feest ten einde liep, stond een notabele van het stadje, een meester zadelmaker op om een toost uit te bren gen en met dit doel klom hij op een ledig vat, dat zich aldus tot tribune zag geïmproviseerd. „Duitsche vrouwen!" roept hij uit en zwijgt dan eenige oogenblikken. «Duitsche vrouwen!" her haalde hij met stemverheffing, doch de inspiratie wil maar niet komen. Ironische toejuichingen be ginnen los te breken. «Duitsche vrouwen!" schreeuwt hij nu ten derden male, en een ho merisch gelach maakt zich van allen meester. Toornig stoot onze vriend nu een vloek en stampt daarbij met zooveel geweld op het vat, dat de bodem zich begeeft en de redenaar naar binnen verdwijnt. Nooit misschien had eene welspre kende rede een succes, dat de vergelijking kan doorstaan met het succes van deze naar binnen geslagen oratie. De nieuwe Lord Mayor van Londen voor het aanstaande jaar is benoemd. Het is de heer John Wittaker Fllis, een schatrijk bankier en tevens lid van het kleermakergilde. Dat die titel niemand verwondere; de «oude zeden en gebrui ken" worden bij onze overzeesche naburen nog in eer gehouden; elk burger der groote hoofd stad hoe rijk ook, wil lid zijn van het eene of andere gilde. nBaas boven Raas." De dagbladen maken melding dat dezen zomer in den pastorie-tuin te Abberkerk een pompoen of zoogenaamde sier- kalebas is gegroeid, die een zwaarte van 5 2Vs ki logram bleek bereikt te hebben. Te Nieuwkoop is er een gekweekt, die 1.22 meter in omvang had en in den Hortus academicus, te Leiden, was er onlangs een te zien, die een omvang had van 2,15 meter en juist 2 meter over de hoogte; dit laatste iruchtje woog 72,5 kilogram. Amerikaansch. Een concurrentie, die in de hoogste mate de aandacht trekt, en waaraan wij in Europa nog een lesje kunnen nemen, heeft een Amerikaansche courant verzonnen. In het eerste nommer van een in den Staat Ohio pas verschenen blad staat namelijk met groote letters te lezen, dat de eigenaars een contract hebben gesloten met de «schoonste en rijkste meisjes" der Unie, waarbij deze zich verbonden hebben, voortaan alleen aan abonnés op die cou rant hand en hart te schenken. Meer kan men in waarheid niet verlangen op het gebied der reclame! Eenigen tijd geleden had een Duit- scher te Rotterdam een kantoor geopend onder den naam der firma Bernhardt Wijprecht fc Co., Wijnstraat n° 98. Er stonden een paar lesse naartjes, een tafeltje, een paar stoelen, alles tamelijk vervallen, en.... hiermede is de beschrijving van het kantoor volledig. Alleen stond er nog wel een lampje, doch naar men meent behoorde dit in eigendom aan den eenigen kantoorbediende. De firma scheen groote zaken te doen; althans met schier elke post kwam er een stapel brieven. Op den dag der begrafenis van prins Frederik ging de firmant heen, zoo het heette naar Delft, om de lijkstaatsie te zien. Des avonds echter, en ook de volgende dagen, kwam mijnheer niet terug. Onderwijl kwamen de brievenbestellers nog maar altoos even ijverig aanschellen en zag men, in afwachting der terugkomst van den afwezige, het eerbiedwaardige stapeltje brieven steeds aangroeien, tot eindelijk den volgenden Maandag de politie verscheen en alles in beslag werd genomen. Naar men verneemt, duurde intusschen hier op het postkantoor de ontvangst van brieven voor de firma voort. Waar was de firmant gebleven? Of wat meer zegt: wie was hij? Deze vraag was inmiddels ook in Duitschland gerezen. Aldaar toch had hij zich bekend gemaakt door middel eener advertentie, die in een aantal bladen was geplaatst, en waarin hij, met volle vermelding van zijne firma en adres, zich voor de levering van koffie en thee aanbeval, onder zulke alleruitlokkendste voorwaarden, dat het geen wonder was, dadelijk een aantal bestellingen uit Duilschland naar Rot terdam te zien volgen. Daaraan scheen de conditie van vooruitbetaling te zijn verbonden; althans volgens een der Hanoversehe bladen heeft iemand bij eene bestelling een bedrag van mark 27.50 naar hier overgemaakt. Die persoon kreeg daarop bericht dat de bestelde voorraad was afgezonden, maar heeft dien nooit ontvangen. Per briefkaart hierover naar Rotterdam geschreven hebbende, ontving hij de briefkaart terug met de aantee- kening dat de heer B. Wyprecht naar Londen was verhuisd. Hoe was het nu aangelegd om die advertentiën van een vreemdeling in de Duit sche bladen geplaatst te krijgen? Dit was zeer eenvoudig toegegaan. Zij werden ingezonden in een zeer net couvert met fraaien stempel van een advertentiebureau, zich noemende La Compagnie de Publicité Charles Fr. Steinmann Co. fondê en 1869,") met nog meer er bij en onder mede- deeling dat de kantoren dezer publicatie-maat schappij gevestigd waren te Amsterdam, Rot terdam, 's-Hage, Brussel, Antwerpen en Gent. Bovendien was de brief van de zoogenaamde maatschappij zoodanig gesteld, dat menigeen wel moest denken met een echt bureau te doen te hebben, vooral omdat er zoo duidelijk bij werd vermeld, dat het reeds in 1869 was opgericht. Opmerkelijk echter is het, dat sedert de admi- cistratiën van eenige bladen betaling voor de advertentiën vroegen, er ook van dat zoogenaamde advertentie-bureau niets te vinden was. De wed. Molinari, te Parijs nicht van Gambelta, heeft aan den Figarodie haar 100 franks zond, een brief van dankbetuiging gezon den. Zij ontving het geld, toen zij geen centime in huis had, en werd door de gift meer verheugd, dan haar rijke neef met al zijn geld zijn kan. Een treffend ongeluk dompelde Zon dag-avond een achtenswaardig gezin te Tholen ir diepen rouw. Terwijl de man afwezig is, om maatregelen te nemen voor zijne doodziekte dochter, krijgt deze plotseling een verschrikkelijke bloedspuwing. De moeder, die bij het ziekbed zat, wordt daardoor zoo ontsteld, dat zij neer valt, eenige keeren snikt, en binnen weinige oogen blikken den geest geeft, zonder dat iemand ge legenheid had iets tot haar hulp aan te wenden. Men denke zich den toestand van den vader die, terugkomende, het lijk zijner vrouw vindt bij zijne in levensgevaar verkeerende dochter. Het Gerechtshof te Amsterdamzette Woensdag 11. de behandeling voort van de be kende strafzaak tegen Serné, Vrouwes en Win kelaar. Uit het verhoor van den kantonrechter te Haarlem en den deurwaarder Glaser aldaar bleek, dat de grond, waarop ontruiming van het door Hijmans te Velsen bewoond perceel geëischt en verkregen is, gelegen was in geëindigde huur. Twee getuigen a décharge waren in het najaar van 1880 tegenwoordig geweest bij een gesprek in het café van Vrouwes, tusschen diens vrouw en H. Eén er van herinnerde zich, dat bij deze gele genheid over het verhuren van eene woning aan H. werd gesproken, onder voorwaarde, dat hij geene groenten mocht verkoopen. De ander meende zeker te weten, dat omstreeks dien tijd de huur onder deze voorwaarde werd aangegaan. De be schuldigden bleven bij hunne ontkentenis, ter wijl de advocaat-generaal, de heer mr. B. W. J. Jolles, de schuld van ieder hunner aan het geïm- puteerde volhield en op juridieke gronden de daaraan gegeven qualificatie handhaafdealzoo het door dwang afpersen van de teekening en de overgifte van een geschrift, behelzende eene ver bintenis. De eisch strekte tot veroordeeling van S. tot vijf maanden, V. eu W. ieder tot drie maanden gevangenisstraf, door hen in eenzame opsluiting te ondergaan. Hun verdediger, mr. S. Katz, concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Woensdag 19 October, a. s. Het aantal A meri k aan s c h e v r o u w e n, die den doctorstitel in de geneeskunde hebben verkregen, is thans geklommen tot 470. Van dit aantal oefenen 390 de geneeskundige praktijk uit, 13 hebben zich nitnmer met de paktijk inge laten en 12 hebben die neergelegd, nadat zij in het huwelijk zijn getreden, 7 hebber, zich om haar zwakken gezondheidstoestand daartoe ver plicht gezien, een vijftal heeft, na eenigen tijd te hebben gepractiseerd, een ander beroep gekozen. Donderdag had in een der rechtszalen te Berlijn een vechtpartij plaats tusschen een veroor deelde en een gerechtsdienaar, die hem moest verwij deren, omdat hij den president op de ombetamelijkst wijze aansprak. Toen deze hem, na mededeeling van zijne veroordeeling vroeg of hij in het vom- nis berustte, antwoordde hij«Noem je dat ge rechtigheid? Je moest je schamen om zulk een vonnis te durven uitspreken, gedekt door je mooien mantel en bonte muts." Zijn medever- oordeelde antwoordde op de vraag of hij zich bij het vonnis neerlegde«Ik haal me van nacht nog een strop om den hals," Een braafenalgemeengeacht76jarig grijsaard te Oisterwijk ging eergisteren avond omtreeks acht uur een zieken buurman be zoeken. Terugkomende werd hij door de duister nis, even buiten de kom van het dorp, misleid en kwam terecht in het aldaar loopende rivier tje. Het mocht den personen, die op zijn hulp geroep toegeschoten, ondanks alle moeite niet ge lukken hem te redden en slechts zijn lijk kon aan de woning zijner diep getroffen vrouw terug worden gebracht. De overledene was een der weinigen nog in leven zijnde Metalen-Kruisdragers in die gemeente. Hij maakte den veldtocht van 1831 mee bij de 13 de afdeeling er. diende onder ma joor Laarman. In Brussel werd hem het geweer uit de hand geschoten, en te Leuven gingen hem een kogel door de chakot en drie door de jas. Te Vriezenveen heeft eergisteren avond zekere V., arbeider, de zoon van een zijner buren, nadat zij eenige woordenwisseling hadden gehad, zoodanig door een pistoolschot aan het hoofd getroffen, dat hij in een zeer bedenkelijken toestand verkeert. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld O. moet reeds zijn schuld bekend hebbenhet pistool, dat opnieuw met hagel was geladen, is in beslag genomen. Dat het verbruik van lucifers zeer groot is, en in menige huishouding zelfs kwistig, is bekend. Maar er is altijd baas boven baas. In eene landelijke gemeente nabij Amster dam zijn in één jaar op het Raadhuis verbruikt achthonderd doosjes. De commissie tot het nazien der rekening heeft zich in gemoede verplicht ge zien op meerdere zuinigheid aan te dringen. Woensdag-avond werden aan den Overtoom te Amsterdam twee hazardspelers in hechtenis genomen. W. A. en J. H. Van H. ge naamd, beiden te Amsterdam tehuis behoorende. Zij oefenden hun bedrijf uit met guldens en rijksdaalders in een koffiehuis. De veldwachters, die daar in gewone burgerkleeding waren binnen gekomen, hebben behalve de beide genoemde personen, ook de tafel, de kaarten en het geld in beslag genomen. Z, M. de Koning heeft, naar het Vaderland verneemt, den luit.-generaal van het Indische leger. G. M. Verspijck, HD.s adjudant- generaal, met zijne wettige nakomelingen verheven in den Nederlandschen adelstand, met toekenning van het prsedicaat van jonkheer. In de Gaze'a Kielecka (Russisch Polen) las men onlangs een advertentie van Baron Heune, bevattende het verzoek aan den dief die ten huizè van genoemden baron een kist fijne sigaren had gestolen, vijf roebels te komen halen, aangezien hij bij den gepleegden diefstal een beker van groote waarde had laten staan. Kort daarna las men in de te Warschau verschijnende Wiek het volgende antwoord: «Mijnheer de baronl Aan uwe uitnoodiging om vijf roebels persoonlijk ten uwent af te halen, kan ik moeilijk voldoen, 't zou dunkt me wel wat al te gewaagd zijn. Aangezien ik echter die vijf roebels als mijn eigendom be schouw, verzoek ik u beleefd die som te zenden aan de redactie van den Wiek\ deze kan ze be steden voor het een of ander liefdadig doel. Voorts verzoek ik u den beker op dezelfde plaats te laten staan. Gelukt het mij dit kostbare voor werp met evenveel succès als de sigaren in bezit te nemen, dan zend ik u die vijf roebels terug. Op deze wijze vaart de weldadigheid er wel bij, de heer baron lijdt geen schade en voor mijne moeite zal ik niets in rekening brengen." Onder de ingezonden stukken in het N. v. d. D. leest menIn het «supplement" van de Hollandsche Illustratie komt in den laatsten tijd herhaaldelijk eene advertentie voor, waarin J. B. Piliinger, 43 Castle-street, Holborn, Londen, eer. zoogenaamd «Amerikaansch zakhorloge" aan biedt voor den ongelooflijk lagen prijs van een shilling 4 pence. Nu, wanneer men genoemd bedrag per postwissel (geen postzegels!) aan het adres van genoemden Piliinger zendt, ontvangt men franco per keerende post (sic!)niets, lezers 1 Ik ken eenige personen, die reeds in Augustus een postwissel naar Lor.den zonden en die thans hun geld 't moge dan weinig zijn beklagen. Men kan het dwaas noemen, geloof te stellen in dergelijke advertentie, ik kan me voorstellen, dat er verscheidene zoo dwaas zijn of nog kunnen zijn. Daarom dan ook acht ik het noodig, het publiek in te lichten. Ieder wachtte zich voor schade Een ingezetene te Amsterdam onder vond eergisteren wat hem eene poging tot oplichterij toeschijnt en hem aanleiding geeft anderen te waarschuwen. Tijdens zijne afwezigheid vervoegde zich een vrij net gekleed man te zijnen huize, met de boodschap: «dat hij meneer's horloge kwam halen." Later bleek dat er geen sprake was van eenige opdracht om een horloge te halen. De vrouw des huizes liep niet in den val, maar anderen zijn misschien minder voorzichtig. Men zij dus gewaarschuwd. Een winkelier te Hanover werd dezer dagen veroordeeld tot de betaling van 60 Mark boete, omdat hij een paar schoenen had verkocht voor één Mark (zestig centszonder den kooper opmerkzaam te maken op den aard der zolen, die van bordpapier waren vervaardigd. Blijkens een schrijven van den heer J. A. Kolff, kapitein-kommandant van het Arn- hemsche scherpschutterscorps, in de Arnh. Ct., wordt het corps niet ontbonden, maar is den leden alleen bevolen, hun uniformen in te leveren, daar de kommandant misbruik vree- zende gedurende den winter ze in het ma gazijn wil bewaren. De maatregelen door den heer Kolff genomen, getuigen van een scherpen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2