MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Een vraag met vele antwoorden. Allerlei. en doordringender, blik in het priraat-leven van de Arnhemsche scherpschutters De Gemeenteraad van Meppel heeft een merkwaardige decisie gegeven. Hij zal de Drankverordening voor zijn gemeente niet vast stellen vóór 1 Nov. a. s., omdatde be hoorlijk afgekondigde wet eerst op dien datum in werking treedt. Heeft echter de hoogwijze en voorzichtige Meppeler Gemeenteraad er wel aan ge dacht dat hij nu in den ochtend van den ln November schuldig zal zijn aan niet-uitvoering ran de Drankwet? Kapitein Boyton is nog in leven. Hij bevindt zich thans in de Vereenigde Staten, waar hij met zijn toestel een lange reis gaat onderne men. Hij wil nl. uit Glendville vertrekken en de rivieren Yellowstone en Missouri tot aan St. Louis opzwemmen. Dit zwempartijtje zou ongeveer acht weken duren. Een bekende van de Arnh. Ct., die ge- ruimen tijd in het buitenland had geleefd, keerde dezer dagen terug en was opgetogen over al het goede en nieuwe, dat er sedert in ons land was tot stand gekomen. Eén ding echter was gebleven: de monumentale deftigheid. Zoo trof hem op het eerste groote station dat hem pas seerde de solemneele aankondiging: „De sleutel dezer afgesloten privaten is te bekomen bij de bewaakster. Bij afwezigheid van dezelve nadere informatiën bij den portier," enz. Uitstekende voorzorg, als men een trein wil overblijven. Uit de statistiek van spoorweg-onge lukken in Groot-Brittanje, over de eerste helft van dit jaar, bljjkt, dat daar gedurende die zes maanden 497 spoorweg-reizigers gedood en 2009 gewond werden. Zoo erg is het, ook naar ver houding, hier te lande toch nog niet. Uit Cagliari op Sardinië wordt een groote overstrooming bericht, die het dorp Settimio San Pietro geheel en verwoest heeft. Vier en vijftig huizen zijn ingestort; drie kinderen en een jonge man kwamen om het leven. De schade, door het verloren gaan van vee en graan geleden, is zeer aanzienlijk. Een vreeselijk drama heeft te Kakos in Oostenrijk plaats gehad. Een boer had zijn zeis tegen een boom laten staan in welks scha duw zijn kind van 8 maanden lag te slapen, terwijl zijn vrouw op het gras zat. In zijn afwe zigheid viel de zeis om; de scherpe kant kwam op de keel van het kind terecht en sneed deze door. Toen de vader terugkeerde en zijn bebloed kind zag, trok hij, krankzinnig van woede zijn mes en doorstak zijn vrouw, die hij van achte loosheid beschuldigde. Daarna hing hij zich op aan een boom. Nadat wij reeds eens hadden gelezen van een haan van 35 decimeter en een verhaal hadden gehoord van een Engelschman, die te Parijs vijf kilometer saucis de Boulogne verlangde; nadat onlangs de nog kleiner dan duo-decimo uit gave van de Faust in een onzer bladen was be schreven als te zijn zooveel decimeters in plaats van miZZimeters hebben we nu kort geleden in een onzer „organen der openbare meening" het kunststuk gezien, dat daar geschreven stond van een vierkanten bunder, 't Is wel Vóór een paar dagen is teBerlijnhet volgend geval van bloedvergiftiging, met doode- lijken afloop, waargenomenEene jonge dame bezigde bij haren arbeid groene naaizijde. Ten einde het insteken van den draad te vergemak kelijken, haalde zij dien op de algemeen gebrui kelijke wijze door den mond. Eene geringe ver wonding der tong maakte de bloedvergiftiging mogelijk, waaraan de lijderes binnen weinig tijd bezweek. De groene kleurstof, waarmee de naai- zjjde was geverfd, bleek vergif te bevatten. Te Kiel-Windeweer (Gr.) is een 82jarige grijsaard, A. M„ voorover in het vuur gevallen en jammerlijk verbrand. In een dorp van het Salzkammergut werd dezer dagen door een herder de tijding gebracht, dat hij een wolf gezien had. Dadelijk werd door de boeren met een groot aantal hon den een jacht georganiseerd, maar den wolf vond men niet. Het bleek later, dat de herder een grooten hond voor een wolf had aangezien, en het ver- makelijkste der historie isdat deze zelfde hond medegenomen werd op de groote jacht partij. De hardlooper Dibbels heeft de som van f 57 gestort voor de armen van Amsterdam, als deel der opbrengst van zijne voorstelling, laatstleden Woensdag aan het Tolhuis gegeven. In eene naburige gemeente, zegt het Leidsch D. had sinds menschengeheugenis nog nooit iemand in de kast gezeten, om de^ een voudige reden, dat men er geen wachthuis rijk wasgebeurde het soms dat deze of gene het wat al te bont maakte, dan werd hij maar tot nader orde met een kettiug aan een boom vast gelegd. De kettingstraf in Nederland, wie zou het gelooven? Intusschen is de vooruitgang ook tot daar doorgedrongen en verheugt zich de buurt al sedert een paar jaar in het bezit van een spik splinternieuw wachthuis, dat nu een week of drie geleden voor het eerst, tijdelijk en tegen wil en dank, betrokken werd door een polderjongen, die op de kermis twist gekregen had, Omdat hij, naar men zegt, durfde beweren, „dat de lui in die buurt er den slag nog niet van hadden om au gurken te teelen." De broeder van den te Athene gear resteerden rooverhoofdman Nico die zich in Mace donië ophoudt, heeft thans weder een voornaam persoon opgelicht en aan de Turksche overheid in Tessalonika laten weten, dal hij hem zal dooden zoo niet spoedig 12000 ponden losgeld betaald en Nico's collega's, die gevangen zitten, in vrij heid gesteld worden. Zaterdag 11. kwam eene dame, verge zeld van twee jongentjes van 9 en 11 jaren, met den trein van Amsterdam aan het station te Venloo aan, waar zij in de wachtkamer 2de klasse plaats nam. Kort daarna was de dame verdwe nen en zij is ook niet meer te voorschijn ge komen, zoodat er vermoeden bestaat dat zij zich met een vertrekkenden trein uit de voeten heeft gemaakt, de kinderen aan nun lot overlatende. De kinderen werden door den commissaris van politie onder dak gebracht en verklaarden Wegel mans fe heeten en woonachtig te zijn in de War moesstraat te Amsterdam. Daar de ontaarde moeder niets meer van zich heeft laten hooren, zijn de kinderen eergisteren per stoomboot naar Amsterdam vervoerd. Hoe langer hoe meer begint de hoop op het behoud van de Jeannette, het schip der Amerikaansche Noordpool-expeditie, te verflauwen. Ook de stoomkorvet Alliance, die naar de IJzee was gegaan om het op te sporen, is onlangs te Hammerfest teruggekeerd, zonder iets van het vermiste vaartuig ondekt te hebben. Zij zou nu nogmaals op een ontdekkingstocht uitgaan, ten westen van Spitsbergen, en als ook die vruchte loos bleek, naar Amerika terugkeeren. Bij den Londenschen uitgever Long- ley is verschenen eene editie van Uncle Tom's Cabin voorde som van één stuivei: drie kolommen druks over dertig bladzijden. Deze goedkoopste aller uitgaven van het beroemde werk is echter wel de duurste die men zich kan aanschaffen: want zij is zóó ellendig klein gedrukt, dat hare lezers veel meer verlies lijden aan hunr.e oogen, dan het uitspareu van een gansch mud vol stui vers hun vergoeden kan? 't Is de fout van menigen anderen duur-goedkoopen herdruk. Als oorzaak van het vergaan van vele schepen meent men de wrakken te moeten be schouwen, die op den oceaan ronddrijven. In een ingezonden stuk in de N. R. Ct. wordt daarom voorgesteld, dat door de zeevarer.de Mogendheden gemeenschappelijke maatregelen zullen worden ge nomen em die wrakken op te sporen en weg te ruimen. Wij lezen in Onze gevederde Vrienden: Het Engelsche dagblad de Times deelde dezer dagen mede dat een landman in Engeland een kanarievogel had die sprak. Vele personen meen den dat dit bericht slechts een leugentje was. Dit was echter niet het geval en het feit is zelfs niet nieuw. Een onzer vrienden, wiens waar heidsliefde niet in twijfel kan getrokken worden, verzekert ons, bij eene dame te Leuven een kanarievogel gekend te hebben, die zeer duidelijk „Toetje lief" zei. Zijne meesteres was gewoon hem met deze woorden toe te spreken; de vogel had ze geleerd en bracht ze nu zeer aardig tus- schen zijn liedje te pas of liever te onpas. De Gejiederte Welt van dr. Kuss haalt ook eenige voor beelden aan. De toestand der in het Ziekenhuis verpleegde personen, die bij het spoorweg-onge luk te Rotterdam gewond werden, is zeer bevredigend. De politie te Ohl (Gum mersbach) heeft een verschrikkelijk geheim aldaar ontdekt. Zij werd er namelijk opmerkzaam op gemaakt, dat de man uit een welgesteld gezin in geen vijf jaren meer was gezien. In het huis werd nu een onderzoek ingesteld en toen vond men in een klein kamertje een ledikant, waarop een tot een geraamte uitgeteerd man lag, overladen met de walgelijkste uitwerpselen. Uitgemagerd, verstijfd en verwilderd, was de 52jarige man door een 5jarige gevangenschap; de spraak was geheel weg, evenals de beweging zijner lichaamsdeelen. Hij was aldaar opgesloten door zijn eigen vrouw en dochter, die der politie den toegang weigerden. De plaatsing van bordjes op demarkt te Wageningen, om „kunstboter,/ en „melkboter,, te scheiden, beantwoordt r.iet aan de voorge spiegelde verwachtingen. Althans men klaagt sterk over aanvoer van kunstboter, ter plaatse waar door een bordje melkboter wordt gewenscht. Nu wij in den jachttijd zijn kan het zijn nut hebben te herinneren, dat wilde eenden zoo gauw mogelijk, nadat zij geschoten zijn, ge plukt moeten worden. Laat men ze met de vee- ren hangen, dan wordt het eigenaardige vet, dat in de schachten zit, ranzig en deelt zijn onaan- genamen reuk en smaak aan het vleesch mede. De hevige zuidwestenwind, die giste ren woedde, heeft op het Rokin te Amsterdam o. a. ten gevolge had, dat een kassiersknecht, die zijn afgewaaid hoofddeksel naliep, zijne porte feuille liet vallen, waardoor een aantal bankbil jetten te water gingen. De meeste werden opge- vischt, maar de man miste ten slotte een bankje van 1000 en een van 200, benevens een zak met specie, die echter niet in het water geraakt schijnt te zijn, doch in de verwarring zoek ge raakt is. Twee assurantie-maatschappijen te Zeven wolden hebben een nuttigen maatregel ge nomen. Zij laten nl. den toestand van den ge borgen oogst onderzoeken, met het doel om na te gaan, of de wijze waarop die binnengehaald en opgestapeld is, ook gevaar voor brand door broeiing doet ontstaan. Men zou niet willen gelooven, hoe zacht de mensch oordeelt, als er van hem zelf sprake is. Het beste middel om een mensch dom te maken, is, tot hem te zeggen dat hij geest heeft. Men kan heel wat afdoen door eiken dag maar een kwart uur aan zijn schrijftafel plaats te nemen. Een mensch zonder geld verkeert altijd op het uiterste, en het geld zonder den mensch is een dood iets. Als de lust en de ijver ontbreken, dan blijft alles akelig, nietig en vervelend. Elke be zigheid, waarbij wij niet bezig zijn met geheel ons verstand en heel ons hart, is niets anders dan niets doen. Waarom doen onze kooplieden en neringdoenden dikwijls slechte zaken vroeg onlangs een Ameri- kaansch dagblad. De Redactie ontving een enorm getal antwoorden, waarvan wij er hier enkele zul len mededeelen. Van vele neringdoenden en koop lieden namelijk kan het volgende worden gezegd: Zij zijn te onverschillig! Zij zien niet op kleinig heden Zij verwachten te veel van het geluk Zij zijn niet zorgvuldig in het wegen Zij verzui men goede werktuigen aan te schaffen Zij le veren slechte warenZij maken te weinig werk van uitstallingen Zij adverteeren nietZij meenen dat goedkoopheid eene aanbeveling is voor hunne koopwaren! Zij bemoeien zich te veel met ander mans zaken Zij hebben geen goed personeel in hun dienst! Zij verzuimen te laten zien wat zij voorhanden hebbenZij zijn te wijs met den cent en te dwaas met den guldenZij apen te veel hunne buren na! Zij vergeten hunne vensters te laten poetsenZij zijn niet beleefd genoeg voor hunne klanten! Zij erkennen niet dat namaak slechts de schaduw van het oorspronkelijke is! Zij weten niet dat de beste waren ook de goed koopste zijnZij hebben te weinig voorraad Zij kennen de macht der methode nietZij gaan te veel uit! Zij zien alles, behalve wat er in hun eigen zaak omgaatZij rooken of kauwen tabak bij hunne bezigheden 1 Zij houden geen orde Zij kennen de macht van den drukinkt niet! Zij zijn niet zindelijk! Zij maken geen verbeteringen in hunne zaken en de meeste denken après nous le déluge. Logisch. Een dorpsschoolmeester had onder zijne leerlingen twee, waarvan hij bij den eenen veel door de vingers zag, terwijl hij voor den anderen streng was. Op zekeren ochtend kwamen die twee jongens telaat school, en moesten daar rekenschap van geven. „Jelui hebt de bel toch wel gehoord, jongens, waarom ben jelui dan niet gekomen?" „Och, mijnheer," zeide de knaap, die zijn lie veling was, „ik droomde dat ik een pleiziertochtje met de stoomboot ging doen, en dat de school bel de bel van de boot was, die luidde." „Zoo," zeide de meester, blijde dat hij een voorwendsel had om zijn gunsteling te veront schuldigen. „En jij, jongeheer," tot den anderen, „wat heb jij tot je verschooning in te brengen?" „Ik, mijnheer," zeide de verlegen knaap, „ik ik wachtte om Jan te zien vertrekken." Beste bedoelingen. „Ik weet niet wie meer kwaad doen," zei eens een rechter, die veertig jaar dienst had: „vijanden met de slechtste be doelingen, of vrienden met de beste." Nooit mis. Op zeker spoorwegstation in Bel gië staat een beambte als een wegwijzer aan een der deuren, en roept gedurig met uitgestrekten arm: „Passagiers met bagage door deze deur. Passagiers zonder bagage ook door deze deur." Nieuwe plaats. Een boertje komt op een kermis voor een museum en leest daar op het bord: Eerste Rangf 1.00 Tweede Rang„0.60 Derde Rang0.40 Catalogus0.20 Wat jij? Geert!" zegt hij tot zijn weder helft „Dan gaan we maar op den Catalogus!" Ook een beleediging. Rechter. Hoe komt gij er toe dezen heer aan te klagen, hij heeft u immers niets anders gezegd dan: „ik verzeker u". Aanklager. Juist daarom, dat is eene beleediging, deze heer is namelijk agent van een vee-verzeke- ringmaatschappij. Oprecht. Waarvoor hebt gij deze Brasili- aansche orde, die uwe borst siert, ontvangen? Voor duizend gulden. Naïef. Uit de derde verdieping van een in aanbouw zijnd huis viel onlangs een metselaar op straat, gelukkiger wijze zonder zich te be- zeeren. Onder de ter hulp snellende menigte be vond zich ook een dame die den gevallene medelij dend een glas water bracht. Hm, bromde de metselaar, uit welke verdieping moet men dan vallen om een glas wijn te krijgen? KERKNIEUWS. Z. D. H. de Bisschop ran Haarlem heeft tot professor aan het seminarie te Warmond benoemd, den Weleerw. heer H. F. Akersloot, kapelaan aan de St. ha urenti lis- kerk te Rotterdam. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 15 Oct. Bij kon. besl. van 12 Oct. is met ingang van 16 November, benoemd tot directeur van het postkantoor alhier, de heer J. Alberda, thans directeur van het postkantoor te Dordrecht. Bij de trekking der Haarlemsche Landbouw-loterij zijn de voornaamste prij zen gevallen op de nommers: 2124, 1566, 1752, 5462, 4887, 704, 4796, 3280,1328, 4277, 4540, 1988, 5243, 809, 566, 4043, 4934, 3447, 1210, 508, 3809, 664, 4797, 3768, 4244, 2611. De heer Mr. A. Th. Prins alhier, is door de Rechtbank toegelaten en beëedigd als advocaat en procureur bij deze Recht bank. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. Zitting van 13 October 1881. 1. L B te Rotterdam, bedelarij, eene maand gev. straf c. e. met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. 2. P de G en H K te Haarlem, moedw. mish. vrijge sproken. 3. P R te Velsen, opz. verbreking van afsluiting, f 3 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 4. H T de V te Monnikendam, bel. bed. beambte in functie en opz. verbr. van afsluiting, 2 boeten van f8 of 1 dag suhs. gev. straf voor iedere boete c. c. 5. P de V te IJmniden verzet en geweldpleging tegen de politie, 15 dagen cell, gev. straf c. e. 6. D H A te Haarlem, feiten en straf als voren. 7. F J; P de G; A D en G O allen te Haarlem, verzet tegen de politie, de le 21 dagen, de overigen ieder 15 dagen cell. gev. straf en solidair in de kosten. 8. J v. M .te Haarlem, misbruik van vertrouwen, een maand cell. gev. straf, f 12,50 boete of 2 dagen subs, cell. gev. straf c. e. HAARLEM, 12 Oct. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 39 koeien, verkocht 27 voorf 100 a 210; 2 stier; verkocht voor f 60 a 70, 6 vaarzen, verkocht 6 voor f 60 a 105 2 pinken verkocht 2 voor f 60 a 80; - graskalveren verk. voor f a ,6 nuchtere kalveren, verk. voor 10 a 16, 70 schapen, verk. 63 voor f 12 a 30 6 lammeren, verkocht voor f8 a 14, 3 biggen ver kocht voor f 16 a 18; 2 varkens, verkocht voor 27 a c. per 1/j kilo, 2 paard tot f 30 a 60. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 97 stapels kaas, 11279 stuks, wegende 23125 kilo hoog ste prijs f 34.50, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 12 Oct. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: 2 runderen, 182 vette kalverenlste qual. 90, 2de qual. 75, per kilo, 20 graskalf 14 a 24, 19 nuchtere kalveren, f 7 a 13, 8 schapen en lammeren a 116 vette varkens 52 a 57 e. per kilo. LONDEN, 13 Oct. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 900, Schapen en Lammeren 2,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 3/8 a 5/6 Schapen en Lammeren 5/- a 6/9, Kalveren 4/8 a 5/6 Zwijnen 4/6 a 5/4. LEIDEN, 14 Oct. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden 72 a 125 stieren f 46 a 162, ossen f 90 a 188 melkkoeien f 135 a f 245, 22 kalveren dito f 160 a 285,109 vare dito f 95 a 194, 178 vette dito f 150 300, graskalveren f a vette 32 a 78 a a - nuchtere dito a vette schapen 20 a 34,710 weide dito 13,a 22, lammeren. magere varkeus f 16 a 33, biggen f 3,50 a 9, SCHIEDAM, 14 Oct. Moutwijn, per ned. vat f 15,25 Jenever 20,75 Amsterd. proef f 22,00; Spoeling f 1,50 dito commissie ƒ1,50. HOORN, 13 Oct. Ter waag gewogen 279 stapels kaas wegende, 74,975 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 37,— oor kleine, 36,50 en voor hooikaas commissie f middelbare, f GOUDA, 13 Oct. Kaas f 32 a 34,—le qual. fa—2e qual. f 28 a 31 zwaare hooger in prijs aangevoerd 78 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.55 a 1.70 der weiboter f 1.30 a 1.45 per kilo. Handel zeer vlug. Amsterdam 14 October 1881. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/, v 8 Hongarije. Obl. Leening 18676 Goudleening. 5 Italië. Obl. Fausel. Leen. 1860/64. S Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli)6 Portugal. Obl. buiten]. 1853/78 8 Rusland, bij Hope Corap. Oude Ru«seu. 6 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amat. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 binnenl. f 12500—25000. 1 1000—50001 500—5000 .'.2 Turkije. Obl. Alg. Sehuld 1865 5 h u t 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 41/. 1877 4 Columbia. Obligatieu4'/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aaud. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. geatemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/; 1875 6°/ Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatach. Aand. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaacbk Wiaama 5 Rumenle. Aandeelen Spw. div, Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Mias Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staats], 18544 18605 1864 Rusland. 1864 1866 Geldkoers, prolongatie 5 5 pet. genoteer- da koers. 65?/, 79 102 94'/, 88 87»/. 641,/ie 66'/. 527/s 98'/j 787/s »2»/. 27'/, *7'/. 25»/,, 25»/., 45 14*/4 17 95'/, 112»/. 115»/, 39»/,, 18'/, w/ii 119'/, 144'/, 116'/, 73'/, 142 152 22'/. 52'/, 132 53 89 62 91'/, 707/, 70'/, 61 135 45?/., 132 105 109»/., 102'/, 96 97 105'/, UI'/, 148 148 140 LONDEN, 14 October. Men zegt, dat de heer Dillon den heer Parnell als aan voerder der Land-League zal vervangen. De ochtendbladen betuigen allen, zonder onderscheid, hunne tevredenheid over de arrestatie van Parnell. WEENEN, 14 October. De Wiener Zei- tung behelst een Keizerlijk rescript, waarbij de minister Salvy voorloopig wordt belast met de grondwettelijke vertegenwoordiging van het Ministerie van Buitenlandsche Za ken en de sectie-chef Kalbay met de rechtstreeksche leiding van dat departe ment.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3