BINNENLAND. bladen beweerden reeds, dat de benoeming niet zou geschieden. De Fulda-Ztg. verhaalt nu echter, dat de zaak zoo lang heeft geduurd, omdat een uitdrukkelijk bevel van den H. Vader is noodig geweest, om den Hoogeerw. heer Kopp te bewegen de zware taak der bisschoppelijke waardigheid op zich te nemen. De benoeming kan nu spoedig verwacht worden. Naar men uit Luxemburg aan Het Vaderland meldt, heeft Z. M. de Koning- Groothertog geweigerd in de tegenwoor dige omstandigheden het ontslag van het Ministerie De Blockhausen te aanvaarden. Te Rome is sprake van een concor daat, dat eerlang met Rumenië gesloten zal worden. De werkzaamheid van den H. Stoel in de richting van het Oosten schijnt zeer krachtig te blijven aanhouden. De gewezen afgevaardigde van het Par lement te Rome graaf Bonvisolet is veroor deeld tot 15 jaar tuchthuisstraf, omdat hij als lid der Provinciale Staten van Turijn 29,200 franks, welke tot onderhoud van een spoorweg aangewezen waren, verduis terd heeft. Woubrugge, 18 Oct. Alhier i3 in de Vliet— polder een arbeidershuis omgewaaid de bewoner werd daardoor gedood, zijne vrouw gekwetst. Middelharnis, 18 Oct. Het 8 jarig zoontje van den heer J. v. Delft alhier, had Zaterdag de onvoorzichtigheid tusschen twee boerenwagens, welke aan elkander gebonden waren, te spelen. Toen de paarden, welke voor den eersten wagen gespannen waren, voortgingen, viel het kind en gingen de wielen over zijne borst, ten gevolge waarvan het binnen eenige minuten den geest gaf. Hoorn., 18 Oct. Groote stormschade ook hier. Helaas men heeft ook nog een persoonlijk onge luk te betreuren, daar een huisschilder, op een ladder werkzaam zijnde, door een vallenden boom ernstig aan 't hoofd werd gewond. Arnhem, 18 Oct. Zaterdag is alhier in hechtenis genomen N. Verbeet, die zeer verdacht wordt de bedrijver te zijn van de belangrijke diefstallen, die sinds den laatsten tijd te Nijmegen voorkwa men. Het is een zeer gevaarlijk sujet, die reeds onderscheidene jaren tuchthuisstraf heeft onder gaan. Kralingen, 18 Oct. Het lijk, alhier Zater dag-avond opgevischt, is vermoedelijk dat van Gerardu3 Saarloos, geboren te Buitensluis. Egmond 18 Oct. Benoorden deze gemeente is gestrand de Engelsche schooner Agnes, kapi tein Wilson, met hout van Kotka naar Carnar von. De bemanning i», op één man na, gered. Zuilichem, 18 Oct. Aan den Meidijk onder deze gemeente werd A. v. V. dermate door een afgeslagen boomtak getroffen, dat hij op de plaats doodbleef. GEMENGD NIEUWS. Indien men een uitstekende voeding stof wil bekomen van erwten en boonen, moet men die peulvruchten tweemaal 24 uren in koud water gedompeld laten staan. Daarna wordt het water afgeschud en men laat de zoo geweekte boonen nog 24 uren in een tobbe of emmer staan, na deze behoorlijk bedekt te hebben; vervolgens worden zij in regenwater gekookt. Boonen, die meer dan 3 jaren oud zijn, worden op deze wijze in drie uren volkomen week en goed ge kookt. Peulvruchten op deze manier behandeld, verteeren zeer gemakkelijk en hebben een voor- treffelijken smaak, terwijl eer. gedeelte vau het zetmeel door het beginnend kiemproces in dex trine omgezet wordt. Gelijktijdig vormt zich ook melkzuur, dat een snellere oplossing van het eiwit bewerkt, waardoor de invloed op de bloed- bereiding zich spoediger doet gevoelen. Op deze wijze behandeld, worden ook oude peulvruchten een geschikt en gemakkelijk verteerbaar voedings middel. Naar wij vernemen, bestaat bij de Re geering sedert eenigen tijd het plan, om ten minste door één kabel Amsterdam, Rotterdam en Utrecht onder den grond telegrafisch te verbinden. Een achttienjarige Parijsche tooneel- speelster, die, daar zij niet kon betalen, uit haar woning gezet was en om dezelfde reden geen andere huren kon, had het volgende middel be dacht om de nachten niet onder den blooten hemel door te brengen. Zij huurde een fiacre bij het uur liet zich tot in den morgen door de straten van Parijs rondrijden, stapte dan bjj den een of anderen winkel af, en was, eer de koet sier er op verdacht kon zijn, spoorloos verdwenen, zonder te betalen. Een tijd lang ging dit goed; maar onlangs was zij onvoorzichtig genoeg, uit te stappen bij een bloemist in de rue Montholon, waar zij eens een koetsier, die haar zestien uren had rondgereden, zonder betaling had laten staan. De bloemist herkende haar, waarschuwde haar koetsier, en zij werd, daar zij niet betalen kon voor de 16 uren rjjdens, in handen der politie gesteld. Ir. het laatst der vorige week is te Berlijn een zeer gevaarlijk misdadiger ontsnapt, Kohlenberg genaamd, die wegens zeven moord aanslagen in hechtenis genomen, maar tot onder zo k van zijne geestvermogens in het hospitaal geplaatst was. Hij heeft, hoewel hij scherp be waakt werd, uit een stuk ijzerdraad een valschen sleutel weten te maken, waarmede hij 's nachts de deur zijner cel opende. Toen heeft hij uit de kamer, waar de geneesheeren sliepen, de kleederen van een hunner bemachtigd en is zoo de poort uitgekomen, waar de wachters hem werkelijk voor een geneesheer aanzagen. Men heeft zijn spoor niet verder kunnen volgen. Omtrent het ongeluk, Vrijdag-nacht aan oestervisschers uit Yerseke overkomen, meldt men ons van daar nader: Eenige schippers uit deze gemeente waren uitgevaren om op de ban ken in de Ooster-Schelde oesterzaad te gaan visschen. Toen de storm begon lagen zij op den zoogenaamden Dorschman, een plaat onder den Thoolschen wal. Er was toen reeds niet meer aan te denken een of ander vaartuig te bereiken, daarvoor was de storm te geweldig. Hun anker moest nu in der waarheid het plechtanker zijn, het eenige middel dat tot hun behoud moest strekken. Maar dit, of liever de touwen en ket tingen, waarmee het was afgelaten, bleken geen weerstand genoeg te kunnen bieden aan de woede der winden. De scheepjes raakten los, met het gevolg dat een bijna onmiddellijk vol water liep en zonk, en een tweede tegen den wal werd aangeslagen, terwijl fhet-derde pas hier in de haven is aangekomen. Een schipper eu zijn vader volgens anderen ook nog twee kinderen van den schipper verloren het leven. De zilveren medaille der electriciteits- tentoonstelling te Parijs is toegekend aan den Heer Oiland, te Utrecht, en de hh. Van YVetteren, te Haarlem. „Teyler'a Genootschap" ontvangt een schriftelijke dankbetuiging van de Eransche Regeering. Gisteren zegt de Arnh. Ct. deelde de Staatscourant het eervol ontslag mede van den heer Feggelen; heden van den heer Teggelen. Het doet ons genoegen dat in ons officieel blad deze vergissing voorkomt; misschien zal dit kun nen medewerken om eindelijk een vaste en alge meen gelijke schrijfwijze voor de kapitale F en T te doen aannemen, die zoo dikwijls de lezers van handschriften in moeielijkheid brengt. Sedert wij van F. de staande lijn verlengen, wat toch zeer eenvoudig is, geeft de zetter ons er nooit meer een T voor in de plaats. Er is sprake var dat het Congres, de volksvertegenwoordiging der Vereenigde Staten, besluiten zal tot het uitkeeren van een som gelds aan Mevrouw Garfild. Indertijd heeft men aan de weduwe van den vermoorden President Lincoln de som van een jaar traktement van den Presi dent geschonken. Dat bedroeg 25,000 dollars, maar thans is het 50,000 dollars. In 1866 werd bepaald, dat alle brieven en pakketten door of aan Mevrouw Lincoln verzonden, vrij van port zouden zijn, en eindelijk in 1870 werd haar een jaargeld van 3000 dollars toegekend. In het district Mailah, Constantine, Algerië, heeft eene waterhoos groote verwoestin gen aangericht. Vijf-en-zestig personen, wien men niet tijdig te hulp kon komen, zijn omge komen. Een 40tal artilleristen te Schevenin- gen waren Vrijdag-avond onder het loeien van den storm, die uit het NW. de kust beukte, bezig om pogingen aan te wenden ten einde het beddinghout, affuiten en een paar vuurmonden, welke tot het doen van proefschoten voorbij het Hotel d'Orange aan 't strand zijn opgesteld, in veiligheid te stellen, 't Was bedroevend om aan te zien hoe die soldaten, door stortzeeën omge slagen, gezondheid en leven waagden, en dat om eenig onbeduidend hout te redden. Alle pogingen waren te vergeefs, en het gevolg zal nu zijn dat eenig beddinghout, misschien weggespoeld, bijv. te Katwijk weer wordt opgevischt, en dat tevens eenige manschappen eene ziekte opliepen. Zekere Heer G., een onderwijzer te Parijs, verloor eéne maand geleden een zijner bloedverwanten, na eene ziekte van meer dan een jaar. Hij zelf was uit de stad en de nalatenschap werd verzegeld. Teruggekomen, nam hij deze in bezit, en verleden Woensdag in eenige papieren snuffelende, vond hij het lot der Spaansch-Fransche weldadigheids-loterij, waarop de prijs van 150000 franks gevallen was. Hij snelde daarmede naar den Heer Sandos, secretaris van het comité, doch kwam te laat. De voor de uitbetaling van den prijs gestelde termijn was sedert eene maand ver streken en het geld was bij den prefect der Seine en den Spaanschen ambassadeur gestort. Volgens de N. Rott. Ct. ial te 's Graven- hage aan Sarah Bernhardt „'s avonds" een aubade worden gebracht. De Hagenaars heb ben den naam, dat zij niet vroeg uit de vtêren komen; maar zóó erg is 't toch nog niet, zegt het Dagblad. Te Philadelphia heeft Woensdag nacht een erge brand gewoed in de wolfabriek van Landenberg. De vlammen verspreidden zich zoo snel door het gebouw, dat de 50 werklieden, die er extra werk verrichtten, zich moesten red den door uit de vensters te springen. Zes kwamen daarbij om het leven en dertig werden gekwetst, waaronder verscheidene zeer ernstig. Den geabonneerden van het Park te Arasterdam werd Zondag-voormiddag eene ver rassing bereid. In plaats van in het gewone lokaal, dat tot amotie verkocht is, werd zonder voorafgaande waarschuwing de matinée gegeven in eene onoogelijke tent in der. tuin aldaar opge slagen. Hiermede weinig tevreden, maakten de bezoekers het, door al te luidruchtig hun mis noegen te doen blijken, aan het orkest onmogelijk het programma af te spelen, daar zij de ontvangst niet alleen voor zichzelven, maar ook voor de meesters, waaruit dat orkest is samengesteld, be- leedigend vonden. Huwelijks-plechtigheid in Siberië E e n e S i- berische bruid moet, wanueer zij het huis van hareu echtgenoot betrekt, gasten uitnoodigen op een maaltijd, waaruit hare hoedanigheid blij ken moet, waarvan inderdaad hare verdere repu tatie zal afhangen. Alles moet door haar eigen handig zijn toebereid, en 't zal zoowel haar zelve als haren ouders tot schande strekken, wanneer zij aan hare verplichtingen te dien opzichte te kort komt. Wanneer de maaltijd gelukkig ge slaagd is, dan strekt haar dit tot groote eer, niet alleen voor haar zelve, maar ook voor de familie in wier midden zij zulk een goede opvoeding ge noten heeft. Tout comme chez nous Te Parijs is zekere MathieuFrediani overleden, die den ouderdom van 102 jaren be reikt had. Tot Juli toe had hij al zijn geestver mogens behouden en ging nog alle dagen zijn partijtje kaart of domino in zijn koffiehuis spe len. De koning van Dahomey, Abherhout denkt een reis naar Europa te doen. Hij zal eerst Rusland bezoeken en te Petersburg de gast zijn van Alexander III. De dagbladen melden dat de zwarte koning een buitengewoon dik hoofd en buitengewoon lange armen heeft. Voor het ove rige is hij zeer klein. Bij voorkeur steekt hij zich in roode kleederen. Z. M. vervult in Daho mey de betrekking van ontvanger, van rechter, van beul, van minister, en wat al niet meer. Hij moet voor eenige jaren het eten van menschen- vleesch er aan gegeven hebben. Een vreeselijke overstrooming heeft, zoo wordt uit Cagliari gemeld, de gemeente Sit— timo San Pietro verwoest; vier-en-vijftig huizen werdeu verwoest, vier meuschen kwamen daarbij om en een groot verlies aan graan cn vee werd ge leden. Twee herders hebbenaandenvoetvan den Burgberg, bij Weisdort (Turingen,), een ijze ren kist gevonden, waarvan de inhoud, bestaande uit goudstukken en byouteriën op minstens 30000 mark geschat wordt. De overvloedige re gens van de laatste dagen hadden deze kist blootgelegd. Men vermoedt dat zij gedurende den dertigjarigen oorlog daar ter plaatse be graven is. Een ijverig bedien de, sedert velej aren werkzaam in de fabriek van den heer L. W. Sil- levis, Dunnebierkade te 's Hage, was Zaterdag avond tusschen 6 en 7 uur bezig met het spoe len van zakken aan den waterkant, toen een felle bliksemstraal, vóór hem in 't water slaande, hem verblindde en in 't water deed storten. Of schoon onmiddellijk hulp aanwezig was, is de man, naar men verzekert overleden. Tijdens den storm van Vrijdag op Za terdag jl. des nachts omstreeks 12 uur, was het tjalkschip van schipper Klercks van Zierikzee lig gende op de Bovenwaal bij de Groenlanden, lek gesprongen, terwijl de schipper met zijn vrouw en hun dertienjarig zoontje te bed lag. Toen de schipper de lekkage bemerkte door het instroo- mende water was het vaartuig reeds zoo vol wa ter geloopen, dat hij en zijne vrouw zich slechts met levensgevaar en ontkleed konden redden. De moeder die haar zoontje bij de beenen nog uit het bed wilde trekken, moest deze poging laten varen, doordien de golven reeds over het achter schip sloegen. Terwijl zij op eer. ander vaartuig oversprongen, zonk het schip weg en daarmede verdween hun eenig kind onder jammerlijke kre ten om hulp in de diepte. Ook verloor schipper Klercks daarbij een belangrijke som aan bank papier. Op een half uur afstand van Kampen is eergisteren-middag een zeilboot omgeslagen, waarin drie personen gezeten waren. Eeu hunner, met name Harm de Lange, in dienst bij den heer T. Moutijn te Kampemeer, is verdronken. Hij laat eene weduwe met vijf kinderen na. Op het Kattenburgerplein te Amster- dam heeft de storm nog Vrijdagavond een boven gedeelte van den gevel van een huis losgeruki, juist toen een matroos met zijn meisje passeerde. De eerste werd zoodanig getroffen, dat hij kort daarna dood was; de laatste werd met gebroken arm en verwond hoofd naar het Gasthuis ver voerd. M a a n da g 11. is J. V.o u d 63 j aar, u it Rotterdam, te Kralingen van een dak, waarop hij werkzaam was, uitgegleden. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk verleend, doch men kon slechts den dood ten gevolge van ontstane her senschudding constateeren. Poëtisch. In Melbourne wordt een dag blad uitgegeven, dat geboorten, huwelijken en doodberichten vermeldt onder de opschriften: „Knopjes," Oranjebloesems" en „Cipressen." Door de Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij zijn proeven genomen met de ver warming van een rijtuig le en 2e klasse door middel van het gewone gas, waarmede hare wa gens verlicht zijn. De sterke wind was oorzaak dat de vlam telkens werd uitgedoofd, hetgeen tevens een bewijs was, dat verwarming door gas op de nu beproefde wijze niet ouder alle weers- toestanden mogelijk is. De directie dei Haagsche Tramway- Maatschappij heeft aan het gemeentebestuur toe zegging gedaan, dat zij een soort scherm om aan de tramwagens te verbinden, ten einde de voor de wagens zich bevindende personen of voorwerpen weg te schuiven, uit Parijs heeft ontboden cn daarmede een proef zal nemen. Het ondergr o n d sch e t e 1 egr a af n e t, waaraan men in Duitschlaml sedert eenige jaren gewerkt heeft, is nu voltooid. Het omvat 221 plaatsen, en strekt zich van Koningsbtrgeu naar Straatsburg, van Breslau naar Emden, en van Thorn naar Aken uit. De eerste ondergrond sche kabel, van Berlijn naar Halske, werd in 1876 gelegd, de laatste, thans voltooide, was die van Keulen naar Aken. Het werk, waarmee men 58 maanden is bezig geweest, kost het Rijk in ronde getallen 30,200,000 mark 18,120,000). De gezamenlijke lengte der ondeigrondsche kaïn ls is 5,463,950 kiliometer en die van de draden daarin gebruikt 36,372,871 kilometer. De voordeelen van zulke ondergrondsche telegrafen, in vrede en oorlogstijd, daar zij zoowel voor den invloed van weer en wind als voor vijandelijke pogingen tot vernielen beveiligd zijn, liggen voor de hand. Een der merkwaardigste verschijnin gen onder het menschdora is voorzeker koning Lodewijk II van Hongarije. Hij werd in het jaar 1506 zonder huid geboren; in het jaar 1508, dus twee jaren later, werd hij gekroond, en op zijn tiende jaar kwam hij op den troon. Op zijn veer tiende jaar groeide zijn baard, op zjjn vijftiende jaar huwde hij, op zijn achttiende jaar kreeg hij grijs haar, en op zijn twintigste jaar (1526) sneuvelde hij in den slag bij Mobacz. In België heeft Vrijdag 11. de storm blijkbaar met niet minder hevigheid gewoed dan in ons land. Er is letterlijk geen stad of dorp waar hij geene verwoestingen heeft aangericht, maar voor zoover bekend, zijn slechts te Antwerpen en te Brugge persoonlijke ongelukken te betreuren. Op (1e Schelde voor Antwerpen werden door een windvlaag twee werklieden van het dek van een schip geworpen, waarop zij werkzaam waren; één slaagde men er in te radden, doch de andere is in de rivier verdronken. Te Brugge is een in aanbouw zijnde bizondere school door den wind vernield en neergekomen op drie kieine daarnaast liggende woninkjes, die geheel verpletterd werden. Drie werklieden werden onder het puin bedolven, waaruit twee overleden te voorschijn zijn gehaald, terwijl de derde zwaar gewond werd. Laatstleden Vrij dagavond werd een gehuwd man, die zijn schoonzuster thuis gebracht had aan den Leendertdijk onder Aalst, door een boomtak, welke de storm had afgerukt en voort- zweepte, doodelijk getroffen tegen deu grond ge worpen. Hij laat eene weduwe met vijf kinderen na. Groote pret onder de honden en hon- denliefhebbers te Berlijn! De termijn van het verbod op het los loopen, die vijf maanden heeft geduurd, is Zaterdag afgeloopen, en dus mochten de honden zich vrij in het openbaar bewegen. Te oordeelen naar de berichten moet het dien dag een waar hor.denfeest zijn geweest. Overal zag men een aantal honden met bloemkransen in plaats van halsbanden, vele ook met lauweren en ander groen om het lijf, eenige zelfs met de vaderlandsche kleuren, enkele bovendien met een toepasselijk opschrift versierd. Ongelukkig schenen de meeste het nut of de noodzakelijkheid dezer demonstratie niet in te zien, daar weldra al hun moois in flarden over de straat vloog. Bij Hindeloopen is eergisteren een flesch aangespoeld, waarin een in het Engelsch geschreven briefje, gedagteekend 30 Augustus 1881, en onderteekend door John Smit. Voor zoover dit nog leesbaar was, zou het stoomschip Eclair, uit Londen, verongelukt zijn, en verloren daarbij 200 meuschen het leven. Te Gorishoek, gemeente Scherpenisse, werd Zaterdag het lijk gevonden van een schipper, en tusschen de palissaden aan den zeedijk te St. Maartensdijk vond men geklemd, het lijk van een naar men meent, 20jarig jonkman. Te Vertryck in België kortten twee reizigers, vader en zoon, terwijl zij op den trein naar Tirlcmont wachtten, den lijd met kaartspe len, toen zij eensklaps het signaal van den spoor- wachter hoorden. In de meening, dat de door hen verwachtte trein in aantocht was, klommen zij ondanks de herhaalde waarschuwingen van den wachter over het afsluithek; doch nauwelijks bevonden zij zich op de rails, daar zij trots het geroep van verscheidene beambten den-veg wilden oversteken, of een naderende sneltrein verbrij zelde de beide ongelukkigen. Te Saint-Pierre d'Albigon heeft een vrouw in een aanval van razernij haar drie kin deren, van welke het oudste slechts vijf jaar is, vermoord. Die verschrikkelijke gebeurtenis heeft het gar.sche dorp in verslagenheid gedompeld. Te Oorbelle ra, bij Douai, ontstond brand in een distilleerderij. Om de uitbreiding daarvan tegen te gaan, sloot de zoon van den eigenaar een opening, die toegang gaf tot een naastgelegen lokaal en waardoor de vlammen heendrongen, af met een kleedingstuk en wel een broek. Een oogenblik later herinnerde hij zich, dat zich in een der zakken een som van 6000 fr. aan bankbiljetten bevond. Doch een ongeluk komt zelden alleen. Een werkman, die deze som wilde redden, klom daartoe langs een balk; deze echter bezweek en de man stortte op het vlieg wiel der stoommachine neder. De ongelukkige overleed aan de gevolgen van den val. Te Mechelen is een groote wolfa- briek afgebrand, waardoor tegen het begin van den winter 107 werklieden zich zonder verdien sten bevinden. W ij 1 e z e n i n h e t N. v. d. D. h e t v o 1 g e n d e: Naar aanleiding van de klacht over de aanbieding van een zakhorloge voor 1 sh. 4 p. zond men ons nog verschillende stukken, waaruit blijkt, dal andere bestellers, hetzij dadelijk, hetzij eerst na herhaaldelijk schrijven, werkelijk iets ontvingen, maar iets dat toch in het geheel niet bevredigt. Men ontving namelijk onder den naam zak-uur- werk pen soort van zonnewijzer. Dertig jaren geleden schrijft ons iemand kocht ik iets dergelijks, maar veel beter, voor 12'/i ets. Een ander rekent uit, dat de geheele bestelling hem met porto's enz. niet minder dan fl.03 kostte. Wat nu te rjoen met het op°chrift „Oplichterij" van den eersten klager? Zondag-avond heeft in een herberg te Bergcn-op-Zoom een vechtpartij plaats gehad tusschen een burger en een veldartillerist, waarbij eerstgenoemde de sabel van den artillerist af han dig wist te maken en hem met zijn eigen wapen twee diepe en gevaarlijke slagen op het hoofd toebracht. De gekwetste is in het hospitaal op genomen. Een Zweedsch ingenieur, Sahlström genaamd, houdt zich tegenwoordig bezig met het maken van vischextracten, die hij in landen waar weinig visch gevonden wordt zal invoeren. Vooral legt hij zich toe op het maken van extracten van kabeljauw en van kreeft, die, in warm water opgelost, een soep opleveren, welke met groenten en kruiden smakelijk gemaakt kan worden. Dit vischextract kan ook, gedroogd, met erwtenmeel tot beschuit gemaakt worden, die opgelost voor erwtensoep kunnen dienen. Zulke beschuiten zijn vooral zeer geschikt voor troepen te vt-lde en scheepsgebruik. Voorts maakt hij verschillende

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2