BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Door de Italiaansche Regeering zou aan de Fransche zijn te kennen gegeven, dat zij hare goedkeuring niet kan hechten aan de bezetting van Tunis door Fransche troepen. Zij desavoueert haar Consul dus niet. Ook de Spaansche Regeering zou niet voornemens wezen door stilzwijgen den schijn aan te nemen als keurde ze den maatregel goed. Onder de Ieren in Amerika heerscht nauwelijks minder agitatie dan onder de echte. Te Philadelphia werd Gladstone's beeltenis verbrand onder luide kreten, ter eere van Parnell en tegen Zondag a. s. worden op verscheidene plaatsen volks- demonstrat'es op groote schaal voorbereid. De Regeering zou er over denken ze te verbieden. Amsterdam, 21 Oct. Een 21jarige jongeling alhier die een meisje redde, dat in de Bloemgracht gevallen was, heeft zijn edelmoedige daad met den dood moeten bekoopen. Hij is eergisteren in het gasthuis overleden, Ulrum, 21 Oct. Omder deze gemeente is een tjalk, geladen met aardappelmeel, gedurende den storm, gezonken. De schippersvrouw, de knecht en drie kinderen verdronken. Oosterhesselen, 21 Oct. Alhier is een paard uit de weide gestolen. De dief is te Zwinderen in eene herberg aangehouden. Hij droeg een dub bel geladen pistool met toebehooren bij zich, en spreekt Duitsch. Amersfoort, 21 Oct. Een dienstbode, wier kleeding den 20n Aug. jl. in vlam geraakte ten huize van den heer H. alhier, is na een smarte lijk lijden overleden aan de gevolgen dier brand wonden. Alblasserdam, 22 Obt. Maandag-avond ver loor de vrouw van L. Eikelenboom, landbouwer alhier op een ongelukkige wijze het leven. Tijdens het melken is zij in een modderslootje geraakt, en hoewel spoedige hulp bij de hand was, werd zij er als lijk uit gehaald. Buinerwold, 21 Oct. Dinsdag-namiddag is alhier een loodgieter van het dak van een huis neergestort en bijna onmiddellijk overleden. Edison stelt op de electriciteits-ten- toonstelling te Parijs een groote electromagnetisehe machine op van niet minder dar. honderdtwintig paardenkrachten. Zij wordt bewogen direct, zonder overbrenging van drijfriemen, door een stoom machine die driehonderd vijf-en-zeventig slagen in de minuut zal doen. Zij moet niet minder dan twaalfhonderd gloeilampen laten branden. Edison rekent dat hij tien lampen kan laten branden op iedere paardekracht. Mannen van het vak beweren echter, dat deze raming veel te hoog is, en dat men op niet meer dan zeven lampen per paardekracht rekenen kan. Dit geldt voor de gloeilampen. De groote Jablocbkoff-lichten eischen veel meer kracht, ruim een paardenkracht per lamp, dat is tienmaal meer beweegkracht dan de kleine gloeilampen. Het is waar dat de ver houding der lichtsterkten voor de groote lampen veel voordeeliger is, en één lamp van Ja'olochkoff veel meer licht geeft dan tien gloeilampen. De meeste kracht eischen de lampen van Brush, die heel constant brandenmaar met zeer hooge spanning in de toestellen, hetgeen door sommigen gevaarlijk wordt geacht. Over het geheel moet men voorzichtig zijn met hetgeen de fabrikanten aangeven als noodige beweegkracht voor dit of dat stelsel van lamp. Iedereen wil steeds zijn lamp voordoen als de goedkoopste, als de minste kracht eischende, zoodat de behoefte aan kracht dikwijls kleiner voorgesteld wordt dan zij wer kelijk is. In een stad als Parijs, waar de ruimte in de lokalen zoo gering is, is het opstellen der beweegkracht in de werkplaatsen steeds het hoofd bezwaar tegen de invoering van electrisch licht. Onder de weldaden welke de be schaving onder de Roodhuiden gebracht heeft, moet het duel genoemd worden. Het hoofd van den stam der Chatarnas heeft een tweegevecht op den revolver gehad met een Engelschen kolonel. Het schot van den kolonel trof den Roodhuid doodelijk, doch deze kon nog afvuren en trof den Engelschman in het hart. Zondag 11. bood zich te Marseille een heer aan bij den heer Kosch, tandentrekker, met verzoek hem een tand te trekken, die hem ver schrikkelijk deed lijden. Gedurende deze operatie, breekt de tand af en de lijder valt in bezwijming. Toen hij weer bijkwam, begon, op zijn verzoek, de operatie opnieuw. Weder viel hij in zwijm. Naar het gasthuis overgebracht, is deze persoon gestorven, zonder weer tot bezinning te zijn geko men. Men heeft eene kaart bij hem gevonden met den naam van GustaafZach, Zwitser. Hij schijnt ongeveer zes-en-twintig jaar oud te zijn. Chemin interdit aux bestiaux non accompagnés," zeo leest men op een publicatie-bord van de gemeente L. bij Dyon. Lafontaine liet in zijne fabelen de dieren spreken; de gemeenteraad van L. bij Dyon veronderstelt dat zij ook kunnen lezen. Tong-gymnastiek. Het te Londen ver- schijnende Athenaeum bevat eene historische studie over Polynesië, waarvan wij de volgende zinnen ontleenen om te bewijzen met welke linguistische moeielijkheden de lezing van dit opstel gepaard is: Lono had met zijn andere vrouw Kaikilanimaipano twee zoons; de een heette Keawehanauikawalu, de ander Kaihikapumahana. De eerste was de echtgenoot van Akahikmeenou, de dochter van Akahiilikapu en Kahakumakalina, enz. enz. Wij bevelen alle stotteraars of zij die zich als volksredenaars willen bekwamen, de studie der Polynesische nomenclatuur bizonder aan. Een arme onderwijzer te Par ij s ont ving dezer dagen het bericht, dat hij erfgenaam was geworden van een kapitaal van dertigduizend franks. De leerlingen en overige onderwijzers om ringden hem allen en wenschten hem geluk met dit buitenkansje, maar de gelukkige onderwijzer gevoelde zich plotseling ongesteld en wilde zich voor een wijle in de nabijgrenzende kamer bege ven. Op de trappen zonk hij echter levenloos neer. De man was door de blijdschap gestorven. In de gevangenis te Portland kregen twee veroordeelden twist over het bezit van een tamme muis; gebruik makende van de afwezig heid van den opzichter, bracht den een den ander met zijn vuist zulk een geweldigen slag op de borst toe, dat deze weinige minuten later overleed. De leden van de Blue Riband Army and Gospel Temperance Organisationeen jongere mededingster van de Salvation Armyhebben penningen bijeengebracht om koning Cetawayo te begiftigen met eene kolossale harmonica, naar welk speeltuig de gevangene vorst eene hevige Sehnsucht had aan den dag gelegd. Het lot der Engelsche bewakers van den koninklijken Zoeloe zal, wanneer Zijne Majesteit zich con amore op het bespelen van dit muziekinstrument begint toe te leggen, voorwaar niet te benijden zijn. In den nacht van Maandag op Dins dag, ter gelegenheid van de kermis te Venloo, trok een burger op het onverwachts zijn mes en sneed daarmede een huzaar een groot gedeelte van den neus af, zonder dat deze laatste daartoe de minste aanleiding heeft gegeven. De dader is door de politie aangehouden. Voedsel voor domooren. Zorgvuldig geno men analysen hebben de ontdekking ten gevolge gehad dat appelen veel meer phosphorus bevat ten dan elk andere vrucht of groente. Dienten gevolge kan het nuttigen van appelen bizonder worden aanbevolen aan hen die geestelijken arbeid verrichten en eene zittende levenswijze hebben, te meer nog aangezien genoemde vrucht behalve phosphorus (hersen-voedsel) zekere zuren bevat die den mensch voor geelzucht, slapeloosheid en huidziekten behoeden. Ir. de Arabische wijk van Port Saïd heeft een hevige brand gewoed, waarbij 60 huizen zijn vernield en 400 Arabieren van dak zijn beroofd. In Noord-Brabant vindt men tegen- woordig op 100 centen weder gemiddeld 60 a 70 „Brabanders;" d. w. z. de arbeiders die met cen ten worden uitbetaald worden op nieuw voor een paar percent te kort gedaan. Wordt 't tijd om er nu eindelijk een einde aan te maken, of niet? Het honderdjarig jubilé te vieren van eene ziekte zal misschien niet zeer van harte gaau. Maar met belangstelling zullen velen toch zeker het feit vernemen, dat het in 1882 honderd jaar geleden zal zijn dat de eerste verkoudheid zich in Europa vertoonde. Na den strengen winter van dat jaar werd uit Rusland eene ziekte over geplant, die onbekend was en die men toen de modeziekte noemde. Zij openbaarde zich door kriebeling in den neus, de slijmhuid werd er door aangedaan en zij veroorzaakte hoofdpijn, matheid, in de leden enz., aandoeningen die thans ieder kent. Over Zweden en Denemarken nam de ziekte haren weg naar Duitschland, waar zij toen in hevige mate woedde. In Frankfort werd het ge- heele garnizoen er door aangetast. In den acclim a ta tietuin te Parijs werd de kornak van den olifant weggejaagd. Van dien tijd af wilde het dier niet meer eten en het is onlangs van honger gestorven. In Saint-Louis zal in het volgend jaar een congres gehouden worden, waarop de clubs der dikste en die der magerste personen elkander zullen ontmoeten. De dikste en de magerste man der vereeniging ontvangen een premie van 1000 dollars. Men stelt zich voor, dat het congres druk bezocht zal worden. De Heer Renouard van Rouaan maakt de resultaten bekend van zijn onderzoeking door zelfontbranding van vette lappen of poetskatoen. Voor allen, die met stoomwerktuigen omgaan, zijn zijne uitkomsten van het hoogste belang. Hij nam een handvol katoen, doopte die in gekookte lijn olie, wrong zooveel mogelijk de olie weer uit, mengde de vette met eenige dioge katoen en plaatste toen alles in een gesloten kist. Deze werd gezet een kamer waar het zoo warm was als in eene gewone machinekamer en na verloop van vijf kwartier drong er al rook door de reten van de kist. Bij het openslaan van het deksel vloog alles onmiddellijk in lichte laaie. Met ongekookte lijn olie duurde het ontbranden ongeveer vijf a zes uren. Met raap- en andere oliën verkreeg hij dezelfde resultatensoms duurde het iets korter, maar altijd eindigde het onderzoek met zelfont branding. Al bewaart men de gebruikte poetslap pen op eene koele plaats, men bedenke het voort durende gevaar, daar zelfs de zon, als die toe vallig het vette katoen beschijnt, iu staat is de ontbranding te weeg te brengen. Devoedingvandegevangenen teAssen gedurende 1882, komt, per dag, voor ieder hunner te staan op 1460/ieo cent. Op de beidelaatstemarktdagenheb- ben te Gouda eenige zakkenrollerijen van porte- monnaies met geld plaats gehad. Het is der politie gelukt, de daders te ontdekken, zijnde een jongen van 11 jaar en zijn twee zusjes van 8 en 9 jaar, die het geld bij de moeder, wonende onder Waddinxveen, brachten. De moeder is aangehouden als heelster en wordt naar Rotterdam overge bracht. De gouverneur van Moravië is door een beroerte getroffen, in den schouwburg te Brunn dood gebleven. Het stuk dat opgevoerd werd heette, zonderling genoeg. Hij wil niet sterven. Volgens opgave van de Shipping Mer cantile Gazette is de lijst der zeerampen voor komende in het nommer van 17 October de uit gebreidste die, zoo lang het blad bestaat, is voor gekomen, bevattende grootendeels berichten van zeerampen veroorzaakt door den storm van 14 en 15 Oct. 11. Bij gelegenheid van de opening van het nieuwe Pauls Museum, te Worms, heeft ie mand een grooten sleutel laten maken, van welks reusachtige afmetingen men een denkbeeld kan krijgen door de mededeeling, dat in zijn holte tien pinten bier gaan. Want om het nuttige met het aangename te vereenigen, moest men bij de inwijding den sleutel gebruiken om uit te drinken. Hij weid daarom niet alleen sierlijk uit ijzer gedreven, maar ook goed vertind. In den nacht van Maandag op Dins- dag jl. werden in de richting van Luik schokken van aardbeving waargenomen. Zij gingen van het Oosten naar het Westen, hielden ruim 12 secon den aan en waren sterk genoeg om voorwerpen in beweging te brengen of te doen omvallen. Een Amerikaan heeft een middel uitgevonden om de ontploffing van petroleum te beletten. Doet men van het preparaat, dat hij retifi— cator noemt, een weinig in den petroleum, dan is deze onschadelijk. De rubriek petroleum-onge lukken schijnt dus hierdoor te moeten verval len. De groote uitbreiding van Amsterdam waaraan alsnog geen einde schijnt te komen, lokt van alle oorden des lands menschen derwaarts, om werk te zoeken. Wij zijn tot de ontdekking ge komen, dat vele, zelfs vaders met huisgezinnen, zich daar ter stede komen vestigen en zich bij slot van rekening jammerlijk bedrogen zien. On danks hun goeden wil, kunnen zij geen werk vinden. Het getal der op die wijze teleurgestel- den is groot, en wij meenen daarom werklieden, die nog voornemens mochten zijn daar werk te gaan zoeken, opmerkzaam te moeten maken, dat zij hiertoe niet te lichtvaardig moeten be sluiten, vooral nu de winter voor de deur staat. Inzonderheid geldt dit voor personen, die geen bepaald ambacht geleerd hebben, maar in de meening verkeeren, dat zij alles kunnen aan pakken. Zulk soort bezit de hoofdstad, helaas, reeds in te groote mate. Het getal handlangers, opperlieden, tram- en omnibuskaartjesverkoopers, baliekluivers, kaailoopers, enz. duldt geen ver meerdering. Honderden mensehen loopen reeds maanden zonder middel van bestaan eu zouden gaarne weder naar hunne provincie terugkeeren, zoo de middelen hun hiertoe helaas niet ontbra ken. Nabij de gemeente Anderlecht is bij de manoeuvres van het korps Belgische jagers der garde civique van Brussel een ernstig ongeluk voorgevallen. Door onvoorzichtigheid is een caisson met 5 kilo buskruit ontploft, waardoor 2 werk lieden, gehuwd en vaders van huisgezinnen, wer den omgeworpen en ernstige brandwonden be kwamen. Een dezer ongelukkigen zal voor altijd blind zijn. Klein Azië wordt weer met een hon gersnood bedreigd, voornamelijk ten gevolge van de groote droogte en sprinkhanenplaag. De oogst van dit jaar is bijna geheel mislukt. Vooral het district Angara heeft weder veel geleden, en de ongelukkige iuwoners beginnen reeds in groote menigten naar elders te trekken om levensmid delen te zoeken, ten einde niet als bij den hon gersnood van 187374 door sneeuw en over stroomingen van de gemeenschap met de overige wereld buitengesloten te worden. Uit Te mes var, in Hongarije, wordt ge meld, dat eene afdeeling genie-troepen dezer dagen het kasteel van den onlangs overleden ba ron Arpad Lopresti, niet ver van die stad ge legen, onderzocht heeft om te zien of het gerucht waarheid behelsde, dat het ondermijnd was en dat de eigenaar die mijngangen met dynamiet had laten vullen. Men heeft inderdaad hoewel het onderzoek nog niet is afgeloopeu reeds genoeg dynamiet gevonden om het geheele kasteel in een puinhoop te doen verkeeren. De overleden baron was een zonderling, die onder zijne vreemde be grippen ook dit telde, dat hij geen belasting wilde betalen. Hij was rijk genoeg en lieden, die hem goed kenden, beweerden dat hij, wel verre van krankzinnig te zijn, uitstekend goed bij zijn ver stand was. Maar belasting, daarvan wilde hij niets weten en als hij hoorde dat er deurwaarders in de buurt waren, liet hij zijne honden los, een dozijn groote, wilde dieren, die iedereen op een eerbiedigen afsland van het kasteel hielden. Iu het kasteel liep een reusachtige wolf rond, en een deurwaarder, die eens de houden had weten te verschalken en in het kasteel gekomen was, zag tot zijn schrik in de kamer, waar hij op den baron wachtte, plotseling den wolf binnen komen. Sedert dien tijd waagde geen zijner col lega's meer het kasteel te naderen, en de directie der belastingen besloot, de verschuldigde gelden eenvoudig te laten oploopen tot na den dood van dei. baron, die dan ook nu 30,000 gulden be droegen. Men was te meer tot dat besluit over gegaan omdat de baron meer dan eens verklaard had, zijn kasteel met zich zeiven en zijn aanval lers in de lucht te zullen laten springen, indien men hem door de gewapende macht tol voldoeuing zijner belasting wilde dwingen. Die verklaring is nu gebleken geen grootspraak te zijn, maar ge lukkig is de baron zonder dergelijke knaleffecten overleden en zijne erfgenamen hebben thans de 30,000 gulden betaald. Amerika is het land der nieuwheden bij uitnemendheid. Thans maakt te Mobile, in Alabama, het „stomme kwartet" grooten opvang. De kunstenaars, die daaraan hunne medewerking verleenen, spelen zonder instrumenten en bootsen slechts het bespelen der instrumenten na door gebaren. Een daar verschijnend blad deelt om trent die concerten mede, dat de toehoorders de melodiën fluiten, ja, reeds moet onder den invloed van de bedriegelijke nabootsing de phonograaf verscheidene melodiën opgeschreven hebben. Op de rivier de Lek is, in het zoo genaamde „Hagesteinschc rek„, Woensdag-middag eene visschersschuit omgeslagen. De twee opva renden geraakten te water. Een hunner werd met levensgevaar gered, doch de ander verdween in de diepte. Men vischt nog naar het lijk. Het onheil had plaats door het breken van een der touwen, waarmede de schuit door de Wagening- sche stoomboot werd opgesleept. De verongelukte was de 18jarige zoon en kostwinner eener weduwe N. uit Ammerstol. De stoomvaart-maatschappij Nederf land en de Rotterdamsche Llyod hebben het tarie. van 1 Juli 1880 voor vrachtgoederen van Am sterdam en Rotterdam naar Batavia, Samarang' Soerabaya en Padang voor rechtstreeksche booten tot op de helft verlaagd. Een persoon, Terry genaamd, vonen- te Parijs, leest op zekeren dag in een blad een artikel, waarin de deelneming in zekere zaak, te Barcelona op touw gezet, als winstgevend in hooge mate aanbevolen wordt. Geen speculatie waarvan men met zekerheid betere dividenden kon verwachten. Terry vindt dat die gelegenheid te mooi is om ongebruikt te laten voorbijgaan. Hij heeft twaalfduizend frank in kas, moeilijk ver gaarde spaarpenningen, en stort die in de onder neming. De ontgoocheling volgt weldrade twaalf duizend frank zijn verloren, tegelijk met de som van vele anderen. Terry stelt nu tegen bedoeld blad eene civiele actie in. Hij eischt de twaalf duizend frank terug. Hij pleit dat hij zijn geld in de zaak te Barcelona had gestoken op aanbe veling van het blad het heeft er dus de ver antwoordelijkheid van te dragen en de rechtbank stelt hem in 't gelijk. Het blad werd ver oordeeld om Terry de twaalfduizend frank te vergoeden. De Arnhemsche Ct. schrijft; Melding makende van een Ashantijnschen prins Buaki, die naar de kust van Guinea is gezonden om met Engeland een handelsverdrag te sluiten uit het Dagblad het vermoeden, dat deze prins dezelfde is, welke zes-en-dertig jaar geleden de kostschool van den heer Mook te Delft bezocht. Dit ver moeden is niet juist. Prins Aquasi Boachi, die met zijn broeder Poko destijds in ons land kwam om hunne opvoeding te ontvangen, studeerde te Delft voor mijn-ingenieur en bekleedde tot voor weinige jaren die betrekking in Nederderlandsch- Indie. In plaats van een „echte Ashantijn" te blijven, gelijk het Dagblad meent, was hij, wat zijn geest betreft, een echte Hollander gewor den; slechts zijn uiterlijk voorkomen getuigde voor zijne afkomst. Van den heer Boachi ont vingen wij jaren geleden nog wel eens bezoek en in later tijd zelfs bijdragen in de Arnhemsche Courant, die voor zijn geestbeschaving pleitten. Zijn broeder Poko keerde naar Ashanteh terug, maar stierf daar zeer spoedig; men zegt dat hij vermoord werd. Nog herinneren wij ons hoe, toen de jonge lieden pas in ons land waren, hun por tret in olieverf werd gemaakt, maar de toezen ding er van naar hun vader door hen zeiven werd ontraden: de koning van Ashanteh zou in den waan worden gebracht, dat men zijn zoons „de huid had afgestroopt." Bedriegen we ons niet, dan was het ook deze vorst, wien het portret van onzen Ko ning werd toegezonden en die het voor een tapijt hield. Hij strekte het dan ook op den grond uit en bij plechtige gelegenheden nam hij daarop plaats ter wijl zijn hoogwaardigbeidbekleeders rondom de gouden lijst neergehurkt zaten. Met het boren van den spoorwegtun nel onder het Nauw van Calais wordt, zoo zon der veel ophef of geraas, goed voortgang gemaakt. Aan den Franschen kant is men reeds 1800, aan den Engelschen 1600 meter met het werk gevorderd: dat is meer dan een tiende van den geheelen afstand, die ruim 29,000 m. bedraagt. Het boren door de onderzeesche kalkbedding gaat zeer vlug en schijnt tot dusver geen bizondere hinderpalen op te leveren. Men schrijft ons uit Hellevoetsluis: Voor zoover de herinnering gaat, is het nog niet voorgekomen, dat van het loodswézen van dit district een loodskotter met de bemanning ge bleven is. Wel is dat voor een halve eeuw het geval geweest met een rinkelaar. Door de ramp, die de bemanning van kotter N°. 8 trof, en hier algemeene deelneming vindt, zijn acht gezinnen in diepen rouw gedompeld. Een was er ongehuwd en de steun zijner moeder. Het vaartuig was een der drie kotters, voor ongeveer tien jaar op 's rijks werf aangebouwd. De beide overige kotters N'. 1 en N°. 3, zonken te Brouwershaven en Dungeness, na aanvaring door de stoomschepen Thomas Vaug- ham en Earl of Roseberryiu December 1877 en in de vorige week. Van kotter N«. 1 redde men de geheele bemanning, van kotter N°. 3 lieten twee loodsen het leven. DeverbitteringderAmerikan en tegen Guiteau, Garfield's moordenaar, is groot, en men acht de strengste straf nog te licht voor hem. Een geneesheer te Elgin, in Illinois, o. a. heeft in allen ernst voorgesteld, hem ten behoeve der geneeskunde dood te schieten, en wel juist op dezelfde plek van zijn lichaam, waar hij den pre sident getroffen heeft. Dan moest men hem aan de ger.eesheeren overgeven, die hem zouden ope- reeren om den kogel te verwijderen, en alles moesten doen wat de wetenschap vermag, om hem te genezen. Herstelde hij niet, dan had hij ten minste iets geleden van wat de president heeft uitgestaan. Werd hij beter, dan moest men hem ophangen. Men zou zoo, meent de dokter, geen onrecht doen, maar der menschheid een weldaad bewijzen; want men zou dit geval minder angst vallig en krachtiger kunnen behandelen dan dat van den president. Het schot moest gelost wor den door een deskundige, met dezelfde soort re volver en dezelfde soort kogels als Guiteau ge bruikte. In ieder geval moet men Guiteau ter dood brengen op een wijze, die der wetenschap ten goede komt. Gewoon ophangen zou geen straf, maar een weldaad voor hem zijn. Te Weenen zal een postzegeltentoon stelling gehouden worden, waarop de postzegels van alle landen der wereld vertegenwoordigd zullen zijn. Zij duurt van 13 tot 20 November.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2