TE KOOP: Werkmeid op Maant W. Küppers, Allerheiligste Maagd, Photographie. Photographie Artistique ALBUM- en SALONPORTRETTEN. Groote Markt, MARKTBERICHTEN C. H. DE VRIES, MENDELSSOHN. Groote VEEMARKT BEURSBERICHTEN. ADVERTENTIE N. GEZANGEN TE KOOP: G. J. NE YENZEEL, Raamvest 12. heeft ontvangen eene groote collectie der modernste HOEDEN voor Dames en Kinderen, alsmede eene ruime sorteering der laatst uitgekomen Modellen MANTELS, nieuwe JAP0NST0FFEN en vele andere NOU VEAUTÉS. Voor geest en hart. Laars, schoen en pantoffel. Allerlei. Ongeveer 5000 bos verscb gesne den BLADRIET. Te bevragen bij M. HAAS VOGELWIJK, bij de Wil- lemsluizen, tegenover Amsterdam. Brieven franco. gevraagd, R. K. tegen November. Franco brieven bij den Boekhan delaar J. L. BEIJERS, Utrecht, onder letters G. B. Fabriek van Borduurwerken in Goud en Zilver van Keizersgracht hoek Leliegracht, AMSTERDAM. PARTITUUR a f 1.20, is voorhanden in den boekhandel van W. KUPPERS, Jansstraat. te ALKMAAR, jansstraat. Wordt ten spoedigste gevraagd een bekwaam Afdrukker. In persoon zich aan te melden bij HENRI DE LOUW,Hof-Photograaf te Delft. C. P. VAN OLST, te Apel doorn, beveelt zich aan tot het leveren van N atuurboter, tegen concurreerende prjjzen. 11/ordt voor de wintermaanden MELK Te Koop aangeboden, dagelijks te leveren Station Noord- Scharwou, bij P. KOOIJMAN Jzn., te Hoogwoud. Een Nieuwe Praam, groot ruim 30 Ton, met Rondhout. VAN Specialiteit in VERGROOTINGEN tot levensgrootte toe. BË Wij hebben, zooals men weet, in den laatsten tijd een „Bakkerscourant." Een der eerste berichten van belang, door het blad ver meld, is een mededeeling uit Amsterdam, dat aldaar eer. vergadering is gehouden ter oprichting van een Bakkersbond. Acht en dertig brood- en koekbakkers .varen op de vergadering tegenwoor dig, terwijl vele brieven van belangstellenden waren ingekomen. Voorloopig werd besloten, dat de Bond werkzaam zal zijn „om met alle gepaste mid delen het oprichten van Maatschappijen voor broodfabrieken tegen te gaan, daar het deze meer te doen is om hooge rente, dan om het voor der burgerij. De apen-rouw in het Berlijusche aquarium wordt steeds grooter. Voor eenige dagen stierf de eerst kortelings aangebrachte en met zooveel gunsten en eerbewijzen ontvangen Gorilla, thans is ook de groote Chimpansee den weg van alle apen gegaan. Bier-vergift. In het bier zwemmen niet zelden kleine stukjes pek, afkomstig van de ver- pekking van het vat. De meeste bierdrinkers geven er geen acht op, en slikken het pek in zonder te bedenken dat zij daardoor hun leven in ge vaar brengen. In de temperatuur van het men- schelijk lichaam blijft de pek hard en vast en het kan in de ingewandeu ontsteking veroorzaken die den dood ten gevolge kan hebben. Het aantal menschen op deze wijze gestorven is niet gering. Voor ongeveer 14 jaren is de zuster van den Sultan van Zanzibar (Afrika), Prinses Salme, tot het Christendom bekeerd en met een Duitschen koopman in het huwelijk getreden. Deze stap der prinses gaf toenmaals den Sultan aanleiding hare goederen en bezittingen verbeurd te verklaren. Het uit liefde gesloten huwelijk zou niet van langen duur zijn; reeds na eenige jaren outnam de dood haar den echtgenoot. Zij ontvlood haar geboorteland vermits eenc verzoe ning met den Sultan, haar broeder, niet tot stand kwam. Thans houdt zij met hare kinderen verblijf in Keulen. De Duitsche Keizer heeft de zorg voor de opvoeding van haren zoon op zich genomen en hem als cadet op eene militaire aka- demie geplaatst. Twee harer dochtertjes gaan op de hoogere burgerschool voor meisjes, terwijl de prinses met het geven van lessen in deArabische taal haar brood verdient. Uit Bangkok wordt aan eene Britsch- Indische courant gemeld, dat daar een der „eer waardigste Hof- en Lijfolifanten des Konings" van Siam zoo luidt hun officiëele titel woedend geworden is en vijf zijner oppassers ver trapt had. Het dier, dat heilig geacht werd, mocht niettemin niet afgemaakt worden. Mer. bewaakte het in eene door den opperpriester gewijde om heining van bamboes en toen deze doorbroken werd slaagde men er in den olifant binnen eene ommuurde ruimte te krijgen, waar hij spoedig stierf. De ziekte van den olifant werd door de priesters aan de oppassers toegeschreven, en daar men den schuldige niet kon aanwijzen, beval de Koning, hen allen, dertig in getal, om het leven te brengen het bevel werd onmiddellijk ten uit voer gelegd. Een heer, die met vrouw en kinderen te Parijs in den tuin der Tuileriën wandelde, keerde zich boos om, toen iemand met een bru taal voorkomen een der kinderen omver liep. De vader wilde den woestaard juist een malsche vermaning geven, toen hij verbaasd bleef staanwant hij had in dezen zijn vorigen be diende erkend, die den 13n dezer maand met een goede som van zijn patroon op den loop was gegaan. Ofschoon hij dit, thans zonder geld, ook nu weder wilde doen, werd hij spoedig in hech tenis genomen. Het stoomschip Koning der Nederlanden van de St. Maatsch. Nederland is op zijne reis van Batavia naar Suez gezonken. Eenige der opvarenden zijn te Aden aangekomen. De overigen, die allen in goed geproviandeerde sloepen zijn ingescheept, hebben koers gezet naar de Chagos- eilanden, alwaar zij spoedig verwacht worden. Sedert Maandag-avond 11. staat een politie-agent op een der steigers schuins tegen over het café Gzaar Peter te Amsterdam, ter bewaking van twee kleine kistjes dynamiet, die, naar men zegt, ter verzending zijn aangeboden naar Harlingen per Baron van Heemstra, en waarvan men den afzender niet kent. De ooievaar is een Pecksniff onder de vogelen. Vertrouw hem niet, al stapt hij nog zoo deftig rond op zijn hooge pooten, en al staat hij nog zoo diepzinnig te peinzen boven op zijn nest. De ibis, reeds van oudsher de gast en vriend der menschen, blijkt een roover en moor denaar van zijn medevogels te zijn. Ten minste als de beschuldigingen waar zijn, die een inzender in de Temps, een ervaren jager uit den Elzas, vol verontwaardiging tegen hem inbrengt. Hij verhaalt, dat de ooievaar kwartels, leeuwrikken en andere kleine vogels, die hun nest op den grond maken, opeet. Als hij zulk een nest vindt, neemt hij niet, zooals de roofvogels een erkel jong er uit, maar hij pakt het geheele nest in zijn bek, en draagt het met al wat er in is r.aar zijn eigen hoogverheven woning, om daar de arme diertjes op te peuzelen. Vele jagers in den Elzas beschouwen hem dan ook als een roofvogel en schieten hem dood waar zij kunnen, in de overtuiging dat zij een schadelijk dier dooden, want de andere dieren die hij eet, kikvorschen padden, hagedissen enz., zijn alle onschadelijk, en door die op te eten doet hij volstrekt geen nut. De ooievaars hebben dus onze achting en vriendschap verbeurd. Of het moest blijken, dat alleen die uit den Elzas zich zoo misdragen, en hun broeders in andere landen achtenswaardige vogels zijn. Wie weet?... Maar de afwezigen hebben altijd ongelijk. Een Eransch geneeskundige, Dr. J. Comte, heeft onlangs in allen ernst voorgesteld, om bij iederen te velde trekkenden soldaat op armen of beenen met eeu naald en Oost-Indi- schen inkt een on uit wise h bare afbeelding te maken van den loop der voornaamste aderen door het men- schelijk lichaam, ten einde zoo den onwetendste in staat te stellen bij de een of andere wond, met de vingers het bloed te stelpen en zich daardoor voor al te groot bloedverlies te vrijwaren. Men heeft echter het tatoueervoorstel ter zijde gelegd. De ondankbaarheid is altijd een soort van zwakte. Men heeft nooit gezien dat flinke men schen ondankbaar waren. De nijd is de schaduw van het geluk; geld is het voedsel der wellust. Als een beschaafd man iets te zeggen heeft, is het 1000 tegen 1 dat hij het goed zegt, omdat hij beschaafd is. Maar daaruit volgt nog niet, dat lieden, die iets niet goed zeggen, onbeschaafd zouden zijn. Wèl volgt er uit, dat zij goed zul len doen, zich in meerdere beschaving te oefenen. Een schoen geraakte met een laars in onmin, en beweerde „mijn doel is veel edeler dan het uwe, daar men zich van u slechts bij bizondere gelegenheden bedient. Zonder mij heeft geen en kel bal plaats, gééu cour, géén audiëntie; gij daarentegen wordt alléén bij slecht weder ge bruikt!" „Ho, ho", zeide de laars, „dat gaat toch te ver! Ik draag zilveren en gouden sporen; zulk een eer is uw deel nooit!" „O, gij dwazen", riep een voorbij schuivende pantoffel, „gij zijt beiden armzalige schepsels in vergelijking met mij! Philo- sophen, kunstenaars, helden en staatsmannen zuch ten onder mijn heerschappij. Eén luim van mij en de schoen gaat niet naar het bal noch de laars uit het huis." Bij de verhuizing. Dienstbode. Dit zeg ik u, Mevrouw, is de kelder in 't nieuwe huis ook beneden, dan blijf ik niet in uwen dienst. Dom en dommer. De dienstmaagd geeft een harverscheurenden gil omdat de paling die zij wil villen, aan hare handen ontglipt. Verontwaardigd roept Mevrouw: Schepsellief, martel den paling toch niet, hij schreeuwt zoo erbarmelijk. Critiek. Een jeugdig poëtaster bracht eenige zijner scheppingen bij een beroemd auteur en ver zocht hem een kruisje te zetten waar hij fouten ontdekte. Toen de jonge poëet zijn werk terug kwam halen, zeide hij: hoe, mijnheer, geen enkel kruis? Beste vriend, antwoordde de auteur, moet ik dan van uw manuscript een kerkhof maken? Slagvaardig. Huisknecht. Mevrouw ik heb heden nacht gedroomd dat ik van mijnheer een kistje sigaren en van u een goudtientje als nieuw jaarsgeschenk zou ontvangen. Barones. Maar Jan, je weet toch wel dat droomen altijd het tegen deel beduiden. Huisknecht. Zoo, nu dan krijg ik zsker het goudtientje van mijnheer den Baron en van u een kistje sigaren. Naar de badplaats tot eiken prijs. Dame. Dokter ik wenschte u over mijn gezondheid te raadplegen, 't Zou wellicht goed zijn als ik naar eene badplaats ging. Dokter, (ziende dat de dame eene volmaakte gezondheid geniet) Mevrouw, 't komt me vreemd voor, dat ge u niet wel ge voelt, ik moet u gulweg zeggen dat ik zelden zulk eene uitmunde constitutie heb ontmoet. Datne. En welke badplaats zou u mij dan voor deze kwaal aanrader.? A propos. De dag van het groot verlof is voor de cadetten eener militaire akaderaie aan gebroken. Bij hun vertrek wenschte een hunner barre superieuren zijn moed nog eens aan hen te koelen. Hij treed de zaal binnen, doch bemerkt tot zijn spijt dat de jongelui allen reeds vertrok ken zijn. Zich toen tot den schildwacht wendende zeide hij op barsclien toon: zijn alle lummels weg? Jawel, luitenant, sprak de wachtheb bende soldaat, u is de laatste. Vader en Zoon. Bij het regiment van kolonel van Daverveld, stond ook diens zoon Arthur, voor wier. hij reeds meermalen de gemaakte schulden had betaald. Op zekeren dag kwamen wederom eenige schuldeischers den kolonel betaling vragen voor de door Arthur gemaakte verteringen. De vader, de gestrenge heer kolonel, daarover zeer vertoornd, laat alle officieren bij zich komen. „Luitenant, gij hebt weer veel schulden gemaakt. Ik vraag u hier, ten aanhoore van al uwe ka meraden, hoe denkt ge die te betalen?" „Ko lonel, antwoordde Arthur, ik heb een zeer goedmoedig vader." „Dien hebt ge niet, mijnheer!" „Nu, daar ken ik mijn ouden heer te goed voor!" Tableau. STEDELIJK NIEUWS- Haarlem, 22 October. Donderdag-mor gen tegen half 11 uur zijn, door het bre ken van een steen, waarop de dwarsligger van den steiger rustte, staande voor het in aanbouw zijnde perceel in de Groote Houtstraat, hoek Paardesteeg, eigenaar de heer W. Stolpeen opzichter en drie werklieden van eene hoogte van vijf meters naar beneden gevallen. De opzichter is ernstig gekneusd, zoodat hij per vigelante is moeten vervoerd worden. De overigen hebben zich allen loopende kunnen ver wijderen. Een voermanskneeht van Haarlem mermeer, genaamd Alderliestendie Don derdag-ochtend langs de Zomervaart reed op een wagen, met stroo beladen, had het ongeluk, dat zijn wagen kantelde en hij in een sloot terechtkwam. De massa stroo van den wagen viel boven op hem en toen dat weggeruimd was, hetgeen ongeveer een kwartieruurs duurdebleek het, dat hij overleden was. HAARLEM, 19 Oct. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen ala volgt: 44 koeien, verkocht 36 voor f 110 a 230; 2 stier; verkocht voor f 70 a 80,i 7 vaarzen, verkocht 5 voor f70 a 120 4 pinken verkocht 2 voor f 60 a 80; 2 graskalveren verk. voor 30 f a 40, 15 nuchtere kalveren, verk. voor tl a |12, 62 schapen, verk. 48 voor f 17 a 34 - lammeren, verkocht voor f - a 4]'biggen ver kocht voor f 20 a - varkens, verkocht voor a c. per */s kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 94 stapels kaas, 11296 stuks, wegende 23038 kilo hoog ste prijs f 35.00, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 19 Oct. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd:- runderen, 169 vette kalverenlste qual. f 95, 2de qual. 80, per kilo, 9 graskalf ƒ16 a 24, 82 nuchtere kalveren, f 7 a 13, 3 schapen en lammeren fa 156 vette varkens 52 a 57 c. per kilo. LONDEN, 20 Oct. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 1000, Schapen en Lammeren 4,000, Kalveren 100, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/8 a 5/9 Schapen en Lammeren 5/- a 7/-, Kalveren 4/8 a 5/8 Zwijnen 4/4 a 5/-. LEIDEN, 21 Oct. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: 5 paarden 90 a 160 30 stieren 42 a 140, 52 ossen 85 a 170 136 melkkoeien f 110 a f 240, 30 kalveren dito f 135 a 280,112 vare dito f 86 a 175, 420 vette dito 1 108 286, 412 graskalveren f 12 a 44, 44 vette 38 a 84 a a 9 nuchtere dito 7,a 18,1020 vette schapen 21 a 38,—; 300 weide dito 14,a 22,lammeren. 86 magere varkens f 17 a 36, 404 biggen f 4,00 a 11,-. SCHIEDAM, 21 Oct. Moutwijn, per ned. vat f 15,— Jenever 20,50 Amsterd. proef f 21,75; Spoeling f 2,20 dito commissie ƒ2,50. HOORN, 20 Oct. Ter waag gewogen 286 stapels kaas wegende, 81,260 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 37,— oor kleine, 37,00 en voor hooikaas commissie f middelbare, f GOUDA, 20 Oct. Kaas f 32 a 34,— le qual. fa 2e qual. f 28 a 31 zwaare hooger in prijs aangevoerd 101 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.60 a 1.70 der weiboter f 1.35 a 1.45 per kilo. Handel zeer ving Amsterdam 21 October 1881. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/, a u i 3 Hongarije. Obl. Leening 18675 Gondleeningt Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1853/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 8panje. Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. S binnenl. 12500—25000. 1 1000—50001 500—5000 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 h h 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/» 1877 4 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leening 1870. 6 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/> 1875 5«/« Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl3 Rusland Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschsnsk Svaran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenle. Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PB.EMIE-LEENINGBN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers, prolongatie 5 pet. genoteer de koers 65»/,. 78»/, 1011'As «3 82'/. 87'/, 64'/, 85'/, 52j/4 M'/h 78'/. 92'/. 26»/. «»/s 25'/, 257/is 45'/. 18 Vis 15»/, 95'/. 112 115»/, 38'/. 18'/. 14»/. 118»/. 144'/. 116 72»/. 144 151»/. 21'/, 52'/, 129'/, 53'/, 887/» 62 90'/, 70'/. 707. 184'/, 44'/, 131 104'/, 109'/, 102 96 97'/, 104»/. 112'/. 147"/, 143 140'/, VAN tPeters editie). TER EERE VAN DE ten gebruike na het Lof. PRIJS 5 CENTS. V 4 Adres Jb. BORKUS, Gouda. GEOPEND van 10 tot 4 uur, tot het vervaardigen van HAARLEM,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3