BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Een brief te Quetta van den Emir ont vangen, berichtte aan de Britsche militaire overheid de overgave van Herat in het begin van October, na een bloedigen strij'd in den omtrek der stad. Ajoeb Khans sterkere artillerie deed aanvankelijk de overwinning naar zijne zijde overhellen; doch des Emirs cavalerie besliste den strijd. Het overloopen van Ayoeb's Heratsche regimenten wordt niet bevestigd. Berichten uit Tunis bevestigen den opstand onder Ali Bey's soldaten. Zij wei geren tegen Keroean op te rukken. Volgens eene dépêche van generaal Forgemol hebben verscheidene stammen hunne onderwerping aangeboden. Kolonel Laroque heeft te Massouadi eergisteren driemaal een aanval der op standelingen afgeslagen onder aanvoering van Ali-beu-Amer. De kolonel heeft hun zware verliezen toegebracht. De Italiaansche gevolmachtigden voor het Fransch-Italiaansche haudelstractaat keeren Woensdag van Rome naar Parijs terug met volmacht om het tractaat te sluiten. Eeue socialistische vergadering van werklieden heeft in de Salie Graffard te Parijs plaats gehad. Er is eene resolutie aangenomen, waarbij verklaard wordt, dat de werklieden-partjj volslagen breekt met de bourgeoisie, die zich schuldig heeft ge maakt aan den oorlog in Tunis en voor de volksgerechtigheid strafwaardig is. Er had geen incident in de vergadering plaats. De Moniteur te Brussel maakt de koninklijke besluiten openbaar, gedagtee- kend 22 October, waarbij graaf Auguste Van der Straeten-Ponthoz benoemd wordt tot gevolmachtigd minister te Berlijn, ter wijl tot zijn opvolger te 's-Gravenhage benoemd wordt baron d'Anethan, vroeger gezant van België bij het Vaticaan. Deventer, 25 Oet. Het onderhoud der ge vangenen in de cellulaire gevangenis alhier, over 1882 is aangenomen door den Heer W. Duits hof, te Arnhem, a 25 70/ioo cent per man en per dag. Udenhout, 25 Oct. Bij het vellen van boomen alhier viel een boom op een 80jarigen grijsaard, die zóó zivaar gekwetst werd, dat hij aan de ge volgen is overleden. Made, 25 Oet. Heden werd alhier in hechte nis genomen zekere De B., op vermoeden dat hij zijne vrouw door vergift het leven heeft willen benemen. De man heeft zijne misdaad reeds be kend. Verregaand misbruik van sterken drank en daaruit ontstane huiselijke oneenigheid is de ver moedelijke oorzaak van dit treurige geval. Uden, 25 Oct. Door de duisternis misleid, is de vrouw van den heer v. d. B. Zaterdag-avond te water geraakt en verdronken. Haar lijk is in een sloot in het gehucht de Hoeven onder de gemeente gevonden. Beek, 25 Oct. Gisteren-ochtend zijn alhier 12 boerenwoningen verbrand. In eene der wonin gen zijn 12 runderen, 8 varkens en 2 paarden omgekomen, terwijl een kind van 10 jaar, dat nog een schaap uit den stal wilde halen, door een zwaren balk werd getroffen, hevige wonden bekwam en een half uur daarna overleed. Botterdam, 25 Oct. De man, die den 19 dezer in de Rottestraat uit een dakgoot viel, is aan de gevolgen van dien val overleden. Sneek, 25 Oct. Alhier geraakte gisteren een 15-jarige knaap tusschen de raderen van een korenmolen, met het noodlottig gevolg, dat de linkerarm boven den elleboog en van den rech terarm de hand moesten worden afgezet. Amsterdam, 25 Oct. Op Rapenburg alhier is een man van een steiger gevallen en op de plaats doodgebleven. Lobberieh, 25 Oct. Gisteren is de voermans- zoon Wilhelm Janssen, 21 jaren oud, door twee personen onverhoeds aangevallen en zoodanig mis handeld, dat hij aan de gevolgen overleed. De daders, gegoede landbouwers, zijn in handen der justitie. Katwijk, 25 Oet. Alhier is, door een stoom boot naar den wal gebracht, een bomschuit in zeer ontredderden toestand aangekomen met ver lies van drie man, die bij den storm over boord waren geslagen. Tot dusver is dus reeds het ver lies van zeven Katwijksehe visscherlieden bekend. Te Ville d'Avray is zeker persoon, Florian geheeten, wonende te Rheim, wever van beroep, gekomen om Gambetta te vermoorden. Hij heeft zich echter in den persoon vergist en dr. de Meymar voor Gambetta gehouden, zoodat hij, dr. de Meymar op straat ontmoette, eenige schoten met zijn revolver op hem loste, geluk kig zonder hem te raken. Florian is in verze kerde bewaring. Hij heeft voor den rechter van instructie volledig bekend. Hij meende Gambetta getroffen te hebben, want, verklaarde hij, toen ik geschoten had, zag ik hem de beide handen naar de borst brengen. Hij voegde er bij, dat hjj nog eens heeft willen schieten, maar de mat, op wien hij bet gemunt had, ging vluchten. Had ik Gambetta gedood, zeide hij, dan was ei een bourgeois minder. Te Derford, bij Leicester, heeftdoor het verkeerd zetten van een wissel eene botsing plaats gehad tusschen een aankomenden perso nen-en een stilstaanden goederentrein juist als onlangs bij Rotterdam. De personentrein werd vreeselijk gehavend. Drie menschen bleven op de plek dood en acht of tien anderen bekwamen ernstige kwetsuren. Het half m illioen pon d s terlin g, doo r wijlen den heer Peabody geschonken voor de op richting van model-woonhuizen te Londen, is thans tot 720,000 geklommen. Deze belangrijke kapi taals-vergrooting is bijna uitsluitend te danken aan zuinige administratie en vermeerderde inkom sten van de woningen. De uit een oogpunt van gezondheid en doelmatigheid voortreffelijk inge richte perceelen worden bewoond door allerlei soort van handwerkslieden, van den arbeider en de waschvrouw tot aan den bekwamen ambachts man. In de 16 jaren van het bestaan der wo ningen bedroeg onder haar bewoners de gemid delde sterfte 167/io per duizend in 't jaar, terwijl het algemeene sterfte-cijfer voor Londen in dat tijd vak 234/io was. In de dicht bevolkte districten in de onmiddellijke nabijheid van het Peabody-kwar tier bedroeg de sterfte zelfs 30 of 40 per dui zend. New-York hunkert naar regen. In weken is geen hemelwater gevallen en de reser voirs bevatten nog slechts water voor hoogstens drie weken. Het besproeien der straten is ge staakt en de stof wordt ondragelijk. En terwijl men daar naar water smacht, beeft de boven- Mississippi-vallei van zware overstroomingen te lijden. Onrijpe appels. Hoe de industrievan alles partij weet te trekken, moge hieruit blijken: In het stadje St. Goarshausen werden ongeveer 1800 centenaar afgevallen onrijpe appelen ver zonden, voor een chemische fabriek nabij Nijme gen bestemd. Per centenaar werd 72 a 78 c. be taald, zoodat een artikel, dat doorgaans wordt weggeworpen, in dit geval ongeveer f 1580 op bracht. Een nieuwe uitvinding op het ge bied der electriciteit, de electrische naaimachines, achten wij van genoeg belang om er de aandacht onzer lezers op te vestigen. Deze nieuwe naai machines door het Parijsche magazijn „La Belle Jardiniere" tentoongesteld, worden in beweging gebracht door een motor, systeem Gramme, welke weder op zijn beurt door een kleine stoomma chine of gas-apparaat de noodige beweegkracht ontvangt. Eene enkele inrichting brengt eene ge- heele rij machines in beweging, zoodat de werk sters, zonder een voet tc verroeren, al hunne aandacht kunnen besteden aan de te bewerken kleedingstukken en hunne gezondheid niet be hoeft te lijden ouder het zoo schadelijk trappen. Het meteorologisch observatorium te Montsouris (Alpen) voorspelt een buitenge woon strengen winter, en tot Februari zouden zware sneeuwstormen heerschen. Brrr! Het dynamiet, dat te Amsterdam aan een der steigers wordt bewaakt, is verzonden uit Rotterdam, door de firma van Rietschoten en Houwens, en was bestemd voor Harlingen, om bij het aanleggen der havenwerken gebruikt te worden. De zaak heeft dus niets geheimzinnigs. Uit Pisa wordt bericht, dat de trein, die den 22sten dezer 's nachts van Spezzia naar Pisa vertrokken is, tusschen Sazana en Avenza is ontspoord. Een persoon werd gedood en twintig gewond. De ministers Depretis en Berti waren in den trein. Zij hebben geen letsel .bekomen. Op Terschelling zal eerlang in het nieuwe wachthuis voor de zeelieden een gedenk steen worden geplaatst voor den Terschellinger Poolvaarder Willem Barends. De kosten worden gedragen door een der bewoners van het eiland. Bijna iedereen klaagt tegenwoordig over slechte tijden, terwijl men daarbij steeds met lof van vroeger gewaagt. Dat dit echter ook bij waldiepers het geval was, zou men niet licht bevroeden en toch werd onlangs alleraardigst het bewijs daarvan geleverd. Een Amsterdamsche waldieper liep in de vorige week een buurt rond, om huis aan huis den bewoners het tegenwoordig gebruikelijk „gelukkig najaar" toe te wenscheu. Toen hij bij iemand kwam, die hem vertelde volstrekt geen nut van waldiepers te hebben, was onze held die meening echter niet toegedaan en verzekerde, dat dit wel degelijk het geval was, daar hij toch reeds gedurende 30 jaren geregeld den wal voor het huis „op een gelijke hoogte gehouden had". De heer gaf toen als zjjne opinie te kennen, dat het waldiepen dan zoo'n onvoordeelig baantje niet moest zijn, wanneer men zich 30 jaren lang daaraan kon wijden, waarop het antwoord van den waldieper luidde: „Ach, mijuheer, de room is al lang van den ketel; vroe ger was dat anders, toen kon men nog wel eens voordeelige dagen hebben, maar tegenwoordig! De beste wijk was altijd het Rokin en ik zelf heb daar wel eens op één dag 3 zilveren lepels of vorken uit gehaald, maar als men er één iu vindt mag men blijde zijn, en dan is het nog meestal dat goed uit de Kalverstraat" (Berlijnsch zilver). De najaarsgift werd hem dan ook niet onthouden, begaan als de heer was met dat slachtoffer van den veranderden en verslimmer- den tijd. Men begint zich ongerust te maken over de Willem Barends. Het scheepje werd reeds 15 dezer in het vaderland terug verwacht, en er is heden nog niets van vernomen. Uit de vestibule eener school te Arnhem werden dezer dagen een aantal kinder- jassen ontvreemd. De dader bleef onbekend. Gisteren echter werd door een persoon eene poging gedaan, om waschgoed van eene bleek te stelen, waarvan hij afzag toen hij iemand zag naderen. De politie, met dit feit in kennis gesteld, arres teerde daarna op vermoeden een man, die reeds meermalen met haar kennis had gemaakt, en was daarbij zoo gelukkig een gevaarlijk sujet opnieuw onschadelijk te maken, die reeds 12 jaar in het tuchthuis had doorgebracht bij onderzoek de be drijver van gemelde diefstallen bleek te zijn. In den stormachtigen avond van Vrijdag voor acht dagen, naar aanleiding waarvan we reeds aan Pickwicks hoedenjacht herinnerden, verlieten twee collega's elkander voor het kan toorgebouw op eeue der stille Amsterdamsche hoofdgrachten. Nauwelijks zijn zij een twintigtal passen van elkander verwijderd, of de storm rukt den hoed van 't hoofd van een hunner, en wel juist van een kaalhoofdige! Bevreesd om kou te vatten, achtervolgt deze met felheid den al rond- wentelenden hoed, doch te vergeefs! De al heviger woedende storm slaat hem tegen den grond, zoo dat hij zijn eigendom uit het oog verliest. Ter wijl hij er over nadenkt of 't gewaagd is op te staan, komt een hoed hem te gemoet rollen. Hij grijpt dezen en, hoogst tevreden op zoo eenvou dige manier zijn hoofddeksel weergevonden te hebben, springt hij op en drukt nu den hoed flink op het hoofd. Doch welk een gewaarwording! De hoed zakt hem tot over de oorenHet kan niet de zijne wezen 1 Maar laat hij maar dank baar wezen voor het onverhoopt geluk, dat hij tenminste iets beeft om zijne kaalheid te dekken! Den volgenden morgen verhaalt hij op het kan toor zijn wederwaardigheid aan zijn collega, die hem verzoekt den hoed eens te mogen zien. En werkelijk, 't was de verloren gewaande nieuwe hoed van zijn collega, wien eenige oogcnblikken na hun afscheid eveneens het hoofddeksel was ontwaaidEr kan dus nog meer raar rollen dan een stuivertje. De Groenlanders, die in dienst staan van de koninklijke Deensch-Groenlandsche han delmaatschappij krijgen eiken morgen Pagl (liter) brandewijn, die terstond opgedronken moet worden. Men heeft ontdekt dat zij, om genot en voordeel te vereenigen, den brandewijn in den mond hielden tot zij buiten kwamen, en hem dan verkochten aan inboorlingen die niets ge kregen hadden. Om dien sraakelijken maar onge- oorloofden handel te beletten, is nu bepaald, dat ieder man, na het ontvangen van zijn slokje „dank u" moet zeggen. De heer Delaunay heeft een werk in 't licht gegeven over de plaats van de vrouw in de natuur, waarin hij tracht te bewijzen dat de vrouw eene in alle opzichten mindere be werktuiging heeft dan de man. De meeste van zijne bewijsgronden zijn reeds lang door anderen aangevoerd en algemeen bekend. Merkwaardig is echter de volgende verklaring. Het is een his torisch feit, dat er zeer vele vrouwen zijn en ge weest zijn, die eene groote kennis en vaardigheid in de muziek hadden verkregen, en zij in 't algemeen zich met ijver toeleggen op het_ beoe fenen van het bespelen van verschillende instru menten, en daarbij groote vaardigheid verkrijgen en hunne zintuigen vooral het gehoor, daarbij zeer sterk ontwikkelen, er echter nooit eene vrouw is geweest, die uitmuntte als componiste. Er is te Rotterdam op een publieke verkooping verkocht een zeldzaam stuk \an een Engelsch servies, beschilderd met blauwe bloe men, geteekend met het fabrieksmerk de halve maan (genaamd Wedgwood), bestaande uit 68 stuks, 't Geveilde was zeer zeldzaam en bracht den grooten prijs op van f 900 buiten de 10 percent, wel een bewijs dat de Engelsche anti quiteiten zeer gezocht worden en een niet geringe waarde bezitten. DeEngelschen hebben nu eenmaal den naam van zonderlingen, en zeker niet ten onrechte. Men vindt er al vreemde karakters onder, en curieuse liefhebberijen. In wedden schappen zijn ze eerste bazen. Dit komt zeer uit bij de wedrennen en andere sports. Maar het be paalt zich daartoe niet. In het maatschappelijk verkeer, in den dagelijkschen omgang, in den huiselijken kring, weddenschappen onder allerlei vormen, waarop men mocht denken dat geen versta ndig mensen ooit zinnen zou. Zoo dezer dagen 't is enkel een klein voorbeeld. Een welge kleed persoon springt op een voorbijganger toe, en vraagt met alle beleefdheid en welwillend heid: „Mijnheer! hebt ge geen sovereign verlo ren?" De ander weet er niets van af, maar zoo hij sovereigns op zak heeft, denkt hij: t is toch mogelijk; en zoo hij er geene had, denkt hij al licht aan eene mooie kans om er een machtig te worden. Dus, hij voelt in alle zakken, en zegt eindelijk, ja. Nu vraagt de ander hem naam en adres; hij noemt die, en de vrager teekent ze nauwkeurig in zijn notaboekje op, waarna hij mine maakt om zich te verwijderen. De gevraagde houdt hem terug en zegt; hé, krijg ik nu mijn sovereign? 't Antwoord is: later wellicht, heer schap, weet je, ik heb een weddenschap aange gaan dat ik in zooveel tijd en tusschen die af standen (hij noemt ze) twintig personen zou ont moeten die een sovereign verloren hadden. Gij zijt No. zeventien, maar, neem me niet kwalijk, de tijd spoedt voort, ik moet verder. Ik dank u intusschen. Van uw sovereign zult ge later wel iets hooren. De Lord Mayor te Londen heefteene inschrijving geopend ten bate der berooiden door den jongsten noodlottigen storm op du oostkust van Schotland. Een-en-dcrtig Schotsche visschers- schuiten, ter waarde van 10,000 werden door dien storm vernield; en dit ging gepaard met een verlies van 167 manschappen. Een blad te Parijs maakt zijn lezers bekend met de wijze waarop in die stad soda water wordt verkregen. Een groot aantal oester schelpen worden hiervoor gebruikt. In daarvoor ingerichte molens worden de oesterschelpen fijn gemalen, gereinigd en daarna in de zon gedroogd, om ze vervolgens aan de fabrikauten van inou3- seerende dranken te verkoopen. Geheel veranderd komt dus de oesterschelp nog eens in het res taurant terug om daar aan de liefhebbers van sodawater te worden verkocht. Een zonderlinge luchtreis. Eenige dagen ge leden ondernam de wegens zijne doldriestheid bekende luchtreiziger Beudet te Marseille een tocht met een ballon, die met verwarmde lucht was gevuld en waaraan, in plaats van het ge bruikelijke schuitje, met touwen een ezel was vastgebonden, op wiens rug Beudet ging zitten. Ouder de luide bravokreten van de toeschouwers steeg de ballon omhoog; eenigen tijd bleef hij boven de stad zweven, doch daarna werd hij door een opkomend windje zeewaarts gedreven, Gelukkig slaagde de luchtschipper er in, den ballon spoedig te doen dalen; hij kwam wel in de zee terecht, maar op slechts korten afstand van de haven. Beudet is een geoefend zwemmer en deze kunst kwam hem nu uitstekend te pas hij deed zelf zijn best den kop van zijn reismak ker boven water te houden, maar het arme grauwtje kreeg te veel zeewater binnen en ver dronk. Beudet zelf werd door een sleepboot op genomen, die hem tegemoet was gezonden, en stapte onder het gejuich der menigte aan wal. Een der ongelukkige bewoners van een krankzinnigengesticht, te Parijs, de jonge af gevaardigde Guyot-Montpayroux, die de manie had, dat zijn rijkdom onbegreusd, onuitputtelijk was, en dat hij alles kon doen wat hij wilde heeft een idéé fixe, namelijk dat von Bismarck met hem zal onderhandelen over den verkoop van den Elzas en Lotharingen voor een ontzagwekkenden prijs. Heeft hij het bedrag betaald, dan zal hij die twee provinciën aan Frankrijk ten geschenke geven. Sinds eenigen tijd is deze ongelukkige in het krankzinnigengesticht, en telkens wanneer de deur zijner kamer geopend wordt, gelooft hij dat von Bismarck binnenkomt om de bedoelde overeenkomst met hem te sluiten. Door de Spaansche Regeering is de wensch te kennen gegeven, met de Fransche in onderhandeling te treden over een tunnel door de Pyreneëen, ter verkorting van den spoorweg afstand tusschen Parijs en Madrid. Zoo zal dan wellicht spoedig een einde komen aan de betrek kelijke afzondering waarin Spanje verkeert, en het woord dat Lodewijk XIV sprak toen zijn kleinzoon vertrok om den Spaanschen troon in bezit te nemen„Er zijn geen Pyreneëen meer,„ tot waarheid worden. Te St. Hilaire-des-Landes vond on langs bij de schietoefeningen der artillerie een vreeselijk ongeluk plaats. Een jong soldaat, Lema- rié genamd, was belast met het halen van een projectiel uit den nabij zijnden caisson, dadelijk nadat het schot gevallen zou zijn. Lemarié schijnt het hoofd kwijt geraakt te zijn en ging vóór, in plaats van achter langs den vuurmond op het oogenblik dat deze afging. Hij viel dood ter aarde; de rechterarm was hem van het lijf gescheurd. Een heer, die met zijnvrouwin derue Boissy d' Anglas te Parijs op een omnibus wachtte, werd door den electrischen tramwagen van deChamps Elysées verrast, viel er onder en werd doormid den gesneden. De wagen was niet voorzien van veiligheids-platen, waardoor dit vreeselijk onge val had voorkomen kunnen worden. Hond en kat! Over het leven van beide huisdieren brengt de Daily Telegraph het volgende kleine staaltje. Een koopman te Londen heeft een hond en een kat, die iu de beste ver standhouding met elkander leven. Bij de vervol ging van een vogel waagde de kat zich onlangs op den spoorweg, die niet ver van het huis van den koopman loopt. De aankomende trein sneed haar een poot af. 's Avonds werd de kat niet in huis gevonden, overal werd gezocht, tot dat eindelijk de hond de verloren vriendin in zijn bek thuisbracht, haar in de keuken legde en we der wegsnelde om den afgesneden poot te halen. De kat herstelt langzamerhand, den hond schijnt het echter nog niet spoedig genoeg te gaan, want honderden keeren loopt hij op de patiente toe, om het overgebleven stompje te likken. In een Parijsch blad vindt men eene nieuwe lezing van de fabel van den hond, die zich zeiven in de beek zag, meer van toepassing op onzen tijd dan de oorspronkelijke. Een hond, met een gestolen biefstuk in zijn bek, komt aan een waterplas, die de omringende voorwerpen zoo helder als een spiegel weerkaatst. Toen hij zich zeiven zag afgespiegeld, was zijne eerste gedachte het stuk vleesch, dat zijn beeld in deu bek hield, te grijpen, maar bij nader inzien begreep hij dat het voorzichtiger was eerst zijn eigen stuk op te eten. Daarna keek hij weder in den stroom. De afgespiegelde hond heeft niets tusschen zijne tan den en ziet er tevreden uit als een hond, die zijne maag pas gevuld heeft. „Ha!" zegt de hond, „dat heer heeft er juist zoo over gedacht als ik." En lachend loopt hij weg. Te Straatsburg stond onlangs een plaathandelaar terecht, die zijne beeldschoone win keldochter als de „treurende Elzas" had laten phetographeeren. De ambtenaar van het openbaar ministerie bedierf echter het tragische van het geval, door aan te toonen dat de „treurende Elzas" verloofd was met een Pruisisch soldaat, een mede- deeling die groote vroolijkheid wekte, zelfs onder de Franschgezinden van het publiek. In Parma heeft men bij microscopisch onderzoek van visschen (snoeken), talrijke trichi nen ontdekt. Waarschijnlijk hadden deze vraat zuchtige dieren het overschot van eenig trichi neus dier verslonden. Reeds vroeger heeft Prof. Vitali proeven op visschen en vogels genomen, en deze met trichinen bezwangerd voedsel gege- vtn evenwel zonder positief resultaat wat de vogels betreft. De Pruisische Regeering zal bij de Engelsche de uitlevering aanvragen van Bernhardt Wijprecht, een Duitscher, die zich voor eenigen tijd te Rotterdam vestigde in de Duitsche bladen op zeer voordeelige voorwaarden tegen vooruit betaling thee en koffie aanbood, maar de bestel lingen nooit uitvoerde, de hem ingezonden gelden opstak en op zekere dag verdwenen was. Hij moet nu te Londen zijn.Eergisteren is ook te Rot terdam een Duitscher, wiens uitlevering ter zake van bedriegelijke bankbreuk door de Pruisische Regeering was aangevraagd, door de politie ge vangen genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2