BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. dat de Tarksch-Perzische recriminatién voortduren naar aanleiding van de stroop tochten der Koerden. De Perzische gezant heeft een krachtige nota ingediend. Het Pransche Regeeringsblad bevat het besluit, waarbij de termijn, gedurende welken het handelstractaat met Nederland nog van kracht blijft, wordt verlengd. Le Frangais bericht, dat vervolgingen zullen worden ingesteld tegen burger Pierron, boekdrukkersgezel en een der hef tigste sprekers in de revolutionnaire clubs. Pierron wordt beschuldigd dat hij in de zaal Graffard oproer heeft gepredikt. De heer H. Hartogh Heijs van Zouteveen te Assen heeft van den Minister van Binuenland- sche Zaken beschikking ontvangen, namens Z. M. den Koning, op zijn adressen omtrent de aan vaarding van het lidmaatschap van den Raad dier gemeente. Daarin wordt verklaard «dat, vol gens art. 39 der Gemeentewet, de leden van den Raad den eed of de belofte hebben af te leggen ieder op de wijze zijner godsdienstige gezindheid" dat door deze, aan de Grondwet ontleende en ook in andere wetten voorkomende, uitdrukking wordt te kennen gegeven, dat alleen hij, die be hoort tot een godsdienstige gezindte wier leden den eed ongeoorloofd achten, in de plaats van den eed een belofte kan afleggen; „dat voorts art. 134 der Gemeentewet aan den Raad toekent de bevoegdheid, die niet is opgedragen aan Burgemeester en Wethouders of aan den Burgemeester; „dat het afnemen van de eeden of beloften, bij art 39 bedoeld, is opgedragen aan den Burge meester; „dat derhalve de Burgemeester heeft te zorgen dat daarbij overeenkomstig de wet worde gehan deld", zoodat er geen termen bestaan om aan de adressen gevolg te geven. Het Handelsblad verneemt dat Frankrijk, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Spanje aan onze Regeering officiéél kennis hebben ge geven van hunne medewerking tot het doen welgeslagen der koloniale tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam te houden. De Engelsche regeering heeft nadere inlichtin gen gevraagd. Steenderen, 28 Oct. Heden-ochtend vond men alhier het lijk van zekeren K.alhier woon achtig, die een einde aan zijn leven had gemaakt. Onmatig gebruik van sterken drank schijnt aanleiding te hebben gegeven tot zelfmoord. Hij laat eene vrouw na met 7 jeugdige kin deren. Leiden, 28 Oct. Door de politie is tegen een student proces-verbaal opgemaakt wegens het ontvreemden van een beltrekker aan een woning binnen deze gemeente. Zandvoort, 28 Oct. De opbrengst van de spoorweglijn HaarlemZandvoort in de maand September jl. is geweest 10,372.56'/j zijnde 40.43 per dagkilometer. Doesborgh, 28 Oct. Gisteren-avond geraakte van eer. groot houtvlot, dat den Ysel afdreef, een der mannen te water en verdween onmid dellijk in de diepte. Alle moeite om hem te red den was vergeefs. 's Gravenhage. 28 Oct. De heer P.in de Parkstraat alhier, ontving Zondag een brief waarin hij met moord bedreigd werd. De schrijver is daarop gevangen genomen en bleek een ontsla gen beambte der Haagsche tramway-maatsckappij te zijn. Vollenhoven. 28 Oct. Alhier viel gisteren de kuiper J. Snel uit een luik zijner woning op de straat. Hij is aan de gevolgen overleden. Een zonderling voorval, dat ernstige gevolgen had kunnen na zich slepen, heeft op den spoorweg tusschen de stations Saint Sebastien (Oreuze) en Chabenet plaats gehad. Een goede rentrein moest aan eerstgenoemd station drie wa gens achterlatendezen, die aan het hoofd van den trein waren, werden losgehaakt en de loco motief gaf aan de overige 57 wagens een stoot om deze een weinig te verwijderen. De sloot was echter te krachtig en de 47 wagens liepen van den weg af, die aan het station vrij steil afloopt. Daar de drie conducteurs, die zich op den trein bevonden, waarschijnlijk ingeslapen waren remden zij niet, zoodat deze trein van een nieuw soort een ongehoorde snelheid verkreeg. Met bliksem snelheid rolde hij de stations Eguzon, Celan en Argenton voorbij. Bij dit laatste station, was, volgens ooggetuigen, de snelheid niet minder dan 120 mijlen per uur. Daar een passagierstrein op komst was, was de angst te Argenton groot. De wis sels werden gesloten en een locomotief de vluchten de wagens achterna gezonden. Eindelijk begon- n n de conducteurs te remmende wagens ston den te Chabenet stil- Het was hoog tijd. De passagierstrein naderde reeds, de machinist zag gelukkig den gesloten wissel en stopte zijn trein op 7 el afstand van de wagens, die den weg ver sperden. Een herbergierster te Broons verloor ongeveer een maand geleden een van hare twee kinderen, hetgeen de weduwe zich zoo aantrok, dat hare geestvermogens gekrenkt werden. Dezer dagen kwam een toovenaar in het dorp, die haar vertelde dat zij ook binnenkort haar twee den zoon zou verliezen. Dit was te erg voor de ongelukkige vrouw, 's Nachts ging zij met haar kind uit de woning en sprong in een put. Eerst eenige dagen later, toen men haar miste, begon men te zoeken on werden beide lijken in den put gevonden. Canaron leest in zijn blad de vol gende phrase: „„De geer Barthélémy St. Hilaire, de vermaarde hellenist aan wie wij „Wat wil dat zeggen, hellenisten?" aldus onder breekt hem zijne vrouw. „De hellenisten, mijn lieve, dat zijn de gedecoreerden met de medaille van Sint Helena, hetgeen mij niet verwondert van den heer Saint Hilaire, een staatsman die al zoo oud is." Een staaltje van personenvervoer vroeger en nu. In 't begin van 1846 werd het plan gemaakt voor een spoorweg over Broadway te New-York en het scheen toen eene buitensporige onderstelling, dat er om het uur een trein noo- dig zou zijn. En wat zien wij nu? Vier dubbele lijnen waarop dagelijks 3000 treinen rijden, Het perso- sonenvervoer bedraagt ruim millioen per dag. Een wegpersoueel van 3000 man bedient de lijn en ontvangt aan loon alleen 6000 dollars per dag, EenjeugdigEngelschdichter, Sheely, had een bundel aan een uitgever aangeboden, maar zoo dikwijls hij naar diens besluit vroeg, kreeg hij ten ant woord, dat de uitgever nog geen tijd had gevonden om de verzen te lezen. Einde lijk zou hij den 29 September een beslissend antwoord ontvangen. Hij kwam en nog had de uitgever geen tijd gehad. Sheely ging heen, maar om des avonds met twee vrienden terug te keeren. Deze bonden den boekhandelaar vast en de dichter las hem zijn geheelen bundel voor. Tot-nog-toe echter is de uitgave van den bundel niet aangekondigd. Ilet desinfecteeren van leesbiblio theken is, volgens een Amerikaansah geneesheer, Dr. Haines, een eerst vereischte, zoodra zich een besmettelijke ziekte vertoont. Hij heeft bevonden dat bij een epidemie van vlektyphus, die voor eenigen tijd in verscheidene steden heerschte, de meeste nieuwe gevallen voorkwamen bij personen, die boeken uit leesbibliotheken in handen ge had hadden. Bij een pokken-epidemie le Little Rock, in den Staat Arkansas, heeft hij dezelfde ondervinding opgedaan. Leesbibliotheken zijn, volgens hem, de krachtdadigste verspreiders van besmettelijke ziekten. Naar wij vernemen bestaat bij de stoomvaartmaatschappij uNederland„ het plan hare schepen electrisch te verlichten. In het bui tenland wordt de electriciteit voor de verlichting van stoomschepen reeds druk aangewend. In de gemeente Sloten (bij Amstei- dam) brandde Zondagmorgen te vijf uren onge veer, woning en stal af van R., staande aan de Nieuwe Meer. Een elf-jarige knaap is in de vlam men omgekomeneen jongere broeder, hoewel deerlijk misvormd, is gered. Ook een paard verbrandde en een tweede werd mede door het vuur verminkt. De oorzaak van den brand is on bekend. Ook te Maastricht is thans eeentele- phoonverbinding ingericht. Zij is vanwege de gemeente aangelegd, en dient vooreerst om de gemeenschap tusschen de verschillende kantoren van politie te onderhouden. Om den ouderdom van eieren te b e - palen. Men lost 120 gram keukenzout in een liter water op. Het ei op den dag zeiven gelegd, zal in deze oplossing tot op den bodem zakken. Is het ei den vorigen dag gelegd dan komt het niet geheel op den bodem van den pot. Is het ei drie dagen oud dan zwemt het midden in het vocht; is het meer dan drie dagen oud dan drijft het boven op, en hoe ouder het is, hoe meer zal het uit het vocht rijzen. Deze zeer eenvoudige methode berust, zoools men ziet, op de steeds minder wordende specifieke zwaarte van het ei. Dit middel kan zeer goede diensten bewijzen, niet alleen voor het huishouden, maar ook voor de eieren die men -vil doen uitbroeien, want zooals men weet, moeten deze steeds zoo versch moge lijk zijn. TeMayen, bijCoblentz, heefthetinden nacht van jl. Maandag op Dinsdag zoo gesneeuwd, dat de omringende heuvelen geheel en al in een sneeuwkleed waren gehuld. In een vergadering, die onlangs te New-York gehouden werd door voorstanders van het stemrecht der vrouwen, heeft ook, naar het weekblad The Nation verhaalt, een Nederlaudsche dame, Mevrouw Ilioban, het woord gevoerd over de gelijkstelling der vrouw met den man. Zij wil die gelijkstelling volkomen zien en niet alleen de vrouwen mede laten stemmen, maar ook als ultra-voorstandsters van algemeenen dienstplicht- haar in het leger laten dienen. Zij meende dat, waar mannen van 90 jaren oud, als senator Mahone, met roem konden strijden, vrouwen die meestal 90 pond of meer wegen, even goed de wapens kunnen dragen en zich lauweren kunnen verwer ven. Maar haar pleidooi, waarvan het bovenge noemde het krachtigste argument was, terwijl de gemoedsaard en de zenuwen der vrouw geheel buiten rekening bleven, vond weinig instemming, en het Amerikaansche blad, neemt, niet onver diend, een loopje met onze heldhaftige landgenoote. De Willem Barents is Woensdag II. onge veer te 6'/j uur te Ymuiden binneageloopen. Zij die Woensdag-ochtend een ander schoenerschip, daarvoor aanzagen, hebben dus, ondanks hunne vergissing, toch eene profetischen geest gehad. De schepelingen werden aldaar met luid gejuich ontvangen, en hebben Donderdag-ochtend de reis naar Amsterdam voortgezet, waar zij te 12 uren zijn aangekomen. Het schip heeft op de terugreis met zware stormen te worstelen gehad, doch de flinke bouw van de Willem Barents en de leiding van den wakkeren commandant Broekhuysen, hebben al die bezwaren zegevierend doen te boven komen. AI de opvarenden zijn gezond en wel. Deze tijding, waardoor alle onzekerheid is wegge nomen, zal ongetwijfeld algcmeene vreugde ver wekken. Intusschen had reeds onze Regeering blijk gegeven van prijzenswaardigen ijver door aan het stoomschip Alkmaar op te dragen zee te kiezen om hel poolschip op te sporen. Dit is nu gelukkig overbodig geworden. De eenige levende passagier, die niet behouden is overgeko men, is het poolvosje, dat voor den Zoölogischen tuin was bestemd, maar onderweg, bij den storm, met woning en al over boord is geslagen. In de Times vestigt iemand de aan dacht op het feit, dat zware hoornen, die met wortel en al omgerukt zijn, gemakkelijk weder opgericht en in hunne oude plaats hersteld kun nen worden, indien men ze slechts van hunne kruin ontlast. Hij maakt melding van onder scheidene gevallen, waarin boomen, aldus behan deld, nieuwe takken schoten. In de „Haagsche kout" der Provinciale Gron. Ct. leest men„Sedert eenigen tijd is in den Haag een hazardspel in zwang, dat men even béte ah flauw zou kunnen noemen, maar dat de verdienste heeft van weinig hoofdbrekens te kosten en veel winst te kunnen bezorgen. Maar ook veel verlies!! Men zet zich met zijn drieën aan tafel en geeft eenvoudig drie kaarten uitde hoogste wint de helft van den inzet, de laagste verliest en de middelste laat van den inzet staan om later daarvoor te spelen. Met zulk een belangwekkend spel hielden zich onlangs drie ontzaglijk veelbelovende jongeheeren van half acht tot 's nachts twee uur bezig. „Hoe harts tochtelijk men het spel kan liefhebben, blijkt bijv. uit de handelwijze van zekeren heer alhier, die 's morgens na het ontbijt zijn vrouw en keu kenmeid vriendelijk verzoekt, even plaats te nemen om een hazardspelletje met hem te beproeven, eenvoudig om te zien of hij veine heeft. Zoo ja, dan is hij de gelukkigste der spelende sterve lingen en speelt dien dag druk met de vrienden; zoo neen, dan bezit hij zelfbeheersching genoeg om dien dag de vrienden niet te bezoeken, daar hij anders het slachtoffer zijner déveine worden zou. Wat een bewonderenswaardig schepsel, en waar een vrouw en een keukenmeid al niet toe dienen kunnen Om waterflesschen goed schoon te maken, moet men er azijn in gieten, waarin zout is opgelost, en ze daarmee tot den volgenden dag laten staan. De flesschen zullen dan geheel schoon zijn. Ze moeten dan alleen nog maar eenige malen met water omgespoeld worden. In Californië is een werktuig uitge vonden, waarmede aardappels uitgeperst en ge droogd worden. Hiermede worden de aardappels verwerkt tot een grof meel, dat zeer veel op ge broken rijst gelijkt. Dit meel kan jaren laug be waard worden, zonder zijn natuurlijken smaak te verliezen. Door deze bereidingswijze behoeft men voor aardappelziekte en Colorado-kevers niet de zelfde vrees meer te koesteren als vroeger. Voor zien van eene behoorlijke hoeveelheid van dit meel, kan iedere huismoeder getroost den winter in gaan, een slechten oogst afwachten en behoeft zij de hooge prijzen van goede aardappels in het voorjaar niet meer met angst te gemoet te zien. Bij den grooten vuurtoren te Eddy- stone worden twee nieuw.- klokken als raistsigna- len opgehangen. Zij wegen elk twee-en-veertig centenaars en zullen ter weerszijden van den to ren worden geplaatst, om hun machtig geluid naar beide zijden te kunnen zenden. In het Noorden van Sonoma County (Californië) is onlangs een spoorbaan gelegd over een diep ravijn op eene vrij curieuse manier. Langsleggers zijn daar gelegd op de toppan van boomen die langs een horizontale lijn zijn afge zaagd. Door kruisverband is de noodige stevig heid aangebracht en dit schijnt niet overbodig als men nagaat dat in het middelste gedeelte de baan vijf-en-zeventig voet boven den grond ligt. De troon, waarop de Czaar bij deaan- staande krooning zal plaats nemen, is geheel en al vau ivoor. Het is de troon van Constantijn XI, den laatsten Keizer van Constantinopel. Zijn erfgename Sophia Paleologo bracht hem naar Moskou over en verkocht hem aan de Russische Kroon. Tijdens de regeering vau Iwan den Ver schrikkelijke, werd deze troon op 2500 roebels geschat; op den rug bevindt zich de Byzantijnsche Adelaar en mythologische versieringen. Orpheus en Eurydice, Leda, Saturuus enz. De troon der Keizerin is ook van Oosterschen oorsprong met Persische reliefs van zilver. Deze troon is ver sierd met 876 diamanten en robijnen en 1223 saphiers, turkozen en fijne paarlen. Deze kostbare zetel is een geschenk van de Armenische koop lieden, in 1659 naar Moskou overgebracht. Hier en daar indeLingestrekenhoort men van ziekte onder de varkens. Het ergste is, dat deze dieren dan soms voor een prijsje aan een spekslager verkocht worden, die ze dadelijk slacht, het spek inzout en rookt, of er een ruime hoeveelheid metworst van maakt en alles naar de Hollandsche steden zendt, waar steeds een groote aftrek voor dergelijke eetwaren schijnt te bestaan. Lekker! Wij vernemen dat thans voorgoed een rechtstreeksche stoomvaart tusschen Amster dam en Suriname-Cura9ao is tot stand gekomen, 't Zal een maildienst zijn, die beginnen zal met drie eerste klasse-booten, waarvan elke maand een van Amsterdam en een van Paramaribo zal vertrekken. Een voorloopig post-contract met de Regeering is gesloten. Oprichters der Stoomvaart maatschappij Suriname zijn de heeren 11. B. Kip, oud-gouverneur van Curasao, jhr. mr. C. J. A. den Tex, jhr. P. Hartsen, P. N. Muller, baron G. A. Tindal en C. W. R. Scholteu Jr. In een der Duitsche dagbladen las men onlangs in de „offieiëele berichten" de vol gende kennisgeving: „Er wordt bekend gemaakt dat iedere hond van een belastingpeuning moet zijn voorzien. Die een hond zonder dien penning laat loopen, wordt met eene geldboete van 20 Mark gestraft en na drie dagen gedood." Aan boord van het stoomschip Bengal, van Soerabaya naar Rotterdam, 23 Sept. te Point de Galle aangekomen, waren op de reis 9 man aan de cholera overleden, namelijk de eerste ma chinist, een donkey min, drie stokers en drie matrozen. De kaptein was ook ziek en is in het hospitaal gebracht. Da boot is I Oct. ver trokken onder bevel van den len officier, die een kapiteins-certificaat heeft. Er zijn andere man schappen aangenomen voor de overledenen. Eenige roovers, die in den nacht van 22 September een spoortrein in Arkansas aan vielen en beroofden, zijn veroordeeld tot een tucht huisstraf van zeventig jaren Giuseppe Esposito, de groote bandiet, die onlangs eenige dagen in Rotterdam heeft doorgebracht, is volgens schrijven uit Genua, reeds van daar naar Palermo opweg. Eene groote menigte had zich voor het Palazzo Ducale opeengehoopt, en er was zooveel militaire macht op de been, dat men haast aan een op handen zijnde manifestatie zou gedacht hebben. Om 3'/i uur werd Rmdazzo, zwaar aan de handen geboeid en tusschen een groot escorte van karabiniers, uit de gevangenis van den toren naar de stoomboot overgebracht. Hij was zeer lijdzaam en ter neer geslagen. De Minister van Marine heeft aan de Directiën der marine opgave gevraagd van de artikelen, die door de gevangenissen zouden kun nen geleverd worden. Het stoomschip Garonne, van de Orient- line, liep Zondag te Plymouth Sound binnen,! aanvoerende 4738 geslaohte schapen van Sidney, waar het schip den 30n Aug. bevracht werd door de Oostersche maatschappij tot vervoer van versch vleesch. De verkoelingsmachines van de „Haslam Foundry Engineering Company" van Derby hebben uitstekend voldaan. Zij bleken volkomen in staat om het vleesch in de tropische zeeën nog verscheiden graden beneden de ver eischte temperatuur te houden. Bij de lange reeks van ongelukken, gedurende dit jaar in Italië door stormen, aard- beviugen, overstroomingen enz. veroorzaakt, moet weer een nieuw gevoegd worden, nl. het afbran den van twee gehuchtjes, Claudio en Valletta, bij Turin, die door een beek van elkander ge scheiden zijn. De brand ontstond te Claudio, sloeg over naar Valletta, en weldra lagen beide plaatsjes in den asch. Ruim 40 gezinnen zijn zonder onderkomen en beroofd van al wat z\j bezaten. Twee mannen en een vrouw kwamen in de vlammenom, terwijl II personen ernstig gekwetst werden. Bij de opgravingen rondom het Pan theon te Rome heeft men een aarden pot gevon den, bevattende meer dan duizend goudstukken uit de veertiende eeuw. Te Okkenbroek bij Deventer, gemeente Diepeveen, had Zondag-nacht een ingezetene een pink geslacht, doch daarvoor geen rijka- accijus betaald. Maandag-ochtend kwamen twee rijksambtenaren in de vroegte een bezoek bren gen; zij vonden het vleesch, namen het in beslag, en gelastten den eigenaar het met paard en wagen naar Deventer te brengen, waaraan hij met behulp van zijn knecht voldeed- Ouder weg gingen allen in een herberg, waar zij eenige minuten doorbrachten. Toen zij wilden vertrekken en buiten de deur kwamen, zagen zij tot hun schrik en ergernis, dat zoowel het vleesch als het paard en wagen spoorloos waren verdwenen. Zij gingen desniettemin allen naar het kantoor van den Rijksontvanger te Deventer, waar zij het gebeurde verhaalden. Daar werd proces-verbaal Qpge- maakt. Tot nu toe is noch het vleesch, noch het paard of de wagen terecht gekomen. Uit Nijmegen meldt men ons: Eer gisteren ging zekere Janssen, komende van Her- reveld en gaande naar Lent, onderweg eene her berg binnen. Om zijne gemaakte vertering aldaar te betalen, verzocht hij de herbergierster een bankje van 25 voor hem te wisselen, doch de vrouw antwoordde dit niet te kunnen. Een rond reizend koopman, die ook in de herberg aanwe zig was, bood daarop aan om het bankbiljet te wisselen, waarop Janssen dit den koopman over reikte. Na eenig zoeken in zijne portemonnaie en portefeuille, gaf deze daarop te kennen ook zooveel klein geld niet te hebben en gaf Janssen, zoo deze meende, zijn bankbiljet terug, die het onmiddellijk in zijne portemonnaie borg. Beideh verlieten daarop de herberg en gingen in verschil lende richting hunnen weg. Toen Janssen te Lent kwam en zijn geld nazag, bemerkte hij tot zijn grooten schrik, dat hij van den koopman niet zijn bankbiljet van ƒ25 had terug ontvan gen, maar een bon voor 25 sigaren, in den vorm van een bankbiljet van 25, hetwelk de koop man, netjes dichtgevouwen, met de getallen 25 en met den bovenrand gedeeltelijk zichtbaar, had overgegeven, zoodat Janssen niet de minste arg waan kon koesteren. De politie heeft onmiddellijk alle mogelijke nasporingeu naar den sluwen be drieger gedaan, doch het mocht niet gelukkeu hem in handen te krijgen. -v Te Würzburg is een7 3-jarige manter dood veroordeeld, omdat hij zijn vrouw, met wie h(j 37 jaren iu den echt verbonden was, op de ruwste wijze en zonder eenige bepaalde aanleiding met een bijl heeft doodgeslagen. Donderdag 11. is in hetlersche kanaal de stoomboot Clan Macduff vergaan. Zij behoorde aan de Clan-Line-Maatschappij en was Dinsdag uit Liverpool naar Bombay uitgezeild. Het schip kreeg bij den hevigen storm, die Woensdag uit het zuidoosten waaide, een lek en Donderdag moest de bemanning haar heil in de booten zoe ken. Een paar van de booten werden bij het uitzetten verpletterd, een paar andere dreven weg eer ze bemand waren; een kind, dat aan eene moeder, die reeds in eene der booten was, toe geworpen worden moest, kwam in de golven om; een ander kind werd gelukkig opgevangen en deze boot kwam behouden aan wal. Eene boot met vijt-en-twintig man sloeg óm, en slechts vijf personen klemden zich aan de boot ast; één hunner stierf toch nog van uitputting; een ander sprong in eene vlaag van waanzin over boord. Negentien man, die geene plaats meer konden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2