MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten, Voor geest en hart. Ware vrienden. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. s «7. vinden, bleven aan boord, maar werden door eene voorbijkomende stoomboot gered. In het geheel zijn van de 62 personen, die aan boord waren, 30 gered, 22 omgekomen en 9 worden nog vermist. In Massachusetts verschijnt sinds eenige weken eene courant, die na lezing te ge bruiken is als sigarette. Dit dagblad wordt op smokingpapier gedrukt en de uitgevers verzekeren, dat zij alles in 't werk zullen stellen om aan de abonné's nu eene Havannah- dar. weer Manilla- en ander blad te bezorgen. De WelEerw. pater Jeen, te Gronin gen, heeft een nieuw systeem van kachels uitge vonden. Aan alle vereischten wordt door dat systeem voldaan. De kern van het systeem is niet om warme lucht in de kamer te brengen dit is slechts een interessante bizonderkeid maar om de warmte van de brandstof zoo hoog mogelijk op te voeren, ten einde zoodoende het grootst effect teweeg te brengen. De helft der brandstof is noodig, die men anders gebruikt, en men kan met zulk een kachel in betrekkelijk korten tijd een kamer verwarmen. Over zijne uitvinding heeft ZEw. een voordracht gehouden in de vergadering van het te Groningen bestaand departement der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Het standbeeldder Vrijheid, waarvan de kosten door vrijwillige bijdragen bijeengebracht zijn en dat bestemd is voor de haven van New-York, om te dienen als lichttoren, is van het hoofd tot de voeten niet minder dan 32 meter hoog, terwijl de ééne arm, die de lantaarn met het licht draagt, 12% meter boven het hoofd uit steekt. Kekent men daarbij dat het voetstuk 25 metër hoog is, dan krijgt men in 't geheel eene afmeting van 69Va meter. De persoon die te Tilburg op naam van een baron Taets van Amerongen, die woon achtig zou zijn op Zuilenstein bij Roosendaal allerlei bestellingen deed, blijkbaar alleen met het doel om hier en daar eens flink onthaald te wor den, beproeft thans in do omstreken van Breda zijn geluk. Te Teteringen moet hij bloemgewas sen besteld hebben; te Breda bij verschillende lieden eggen, ploegen, rijtuigen en de hemel weet wat al meer, alles op den naam van den baron, wiens „rentmeester" hij voorwendt te zijn. De gemeente Veere, zoo meldt d e Qoesche Ct.zal verrijkt worden met een bede laarsgesticht. Het groote rijksgebouw, vroeger als lauds- en admiraliteits-arsenaal en artilleriemaga zijn gebezigd, zal door de regeering daartoe wor den bestemd. De Rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizen schijnen reeds zoo bevolkt, dat een dergelijk gesticht noodig is. •Té Rome loopt sinds eenige dagen het gerucht, dat aan Z. H. den Paus voor het ev'entueele geval van zijn vertrek uit de Eeuwige Stad, reeds door vier mogendheden verblijf plaatsen in het buitenland zijn aangeboden: Malta door Engeland, Corsica door Erankrijk, het kas teel Miramar door Oostenrijk en een koninklijk lustslot aan den Rijn door Pruisen(?). Zelfs als „gerucht" dient het zeker nog wel „onder voorbehoud" te worden meegedeeld. De Keizerin van Oostenrijk houdt van alles wat in Gödöllo is, van menschen, paar den, park, natuur, maar aan één zaak kan zij zich maar niet gewennen, en dat is het drink water. Om hieraan tegemoet te komen, worden dagelijks uit Schönbrunn twee kisten met water gezonden. Iedere kist bevat drie flesscheu met 2 liter water. De flesschen zijn geheel in (jf gehuld om het water koel te houden. De ver zending van dit water uit Schönbrunn kost niet minder dan 6 florijnen en 30 kreuzar, zoodat men dit water met recht een duur drinkwater kan noemen. Uit 's Gravendeel meldt men ons: Dinsdag tegen den avond bevond zich in deze gemeente een vreemdeling, doof en met een on- noozel uitzicht, volgens opgave genaamd Henry Jacobus Verwilligeu, oud jaren, vermoedelijk woonachtig te Middelburg. Deze jongeling was met nog 7 anderen drie maanden geleden gered van de Italiaansche bark Maria Fe', die vergaan is; te Liverpool aan wal gebracht en van daar door tusschenkomst van den consul overgegaan op het schip Ortelis, met bestemming naar Ant werpen, is hij daar door den kapitein zonder pa pieren naar het stadhuis gestuurd; men meende daar misschien met iemand zonder middel van bestaan te doen te hebben, althans men bracht hem over de grenzen en liet hem verder aan zijn lot over. Na eenige dagen dwalens en door verkeerde inlichtingen in de war gebracht, landde hij in den avond in deze gemeente aan, doch onze burgemeester verwees hem, zonder den per soon te willen zien of hooren, onmiddellijk naar Dordrecht. In het logement en stoombootveerhuis van den heer Plukhooij met den gemeenteveld wachter aangekomen, die vermoedelijk in last had hem maar weder buiten de gemeente te brengen, was ieder der aanwezigen zeer met het lot van den ongelukkigen minderjarigen knaap bewogen. Ruim werd hij door geuoemden Pluk hooij van voedsel voorzien, en door den heer Wolff uit Rotterdam, daar gelogeerd, werd aangeboden op eigenkosten hem den volgenden dag per stoomboot Middelburg naar zijne ouders terug te zenden. Het bleek, dat de knaap van gegoede burgerouders is, van wie hij in ruim twee jaren niet gehoord had. Hij is Woensdag-morgen van hier per stoomboot vertrokken. Vele kooplieden verkeeren nog in de meening dat zij het eerste geld hetwelk zij bij de opening eener nieuwe affaire ontvangen als een gelukspenning moeten bewaren. Eer. jonkman die onlangs in een onzer groote steden zijne zaak opende en nog al aan vooroordeel onderhevig was, had treurige ervaringen ten opzichte van den ge lukspenning. Vol verwachting zoo verhaalt hij stond ik met mijne bedienden achter de toonbank. De winkeldeur werd geopend, 't was een ambtenaar der belasting die mij het patent bracht. De twsede persoon die mijn winkel bezocht was een oommis-voyageur, de derde een jongen die een rijks daalder klein geld kwam vragen, de vierde een meisje die het domineesbriefie even te leer, vroeg, de vijfde een vrachtrijder die kwam informeeren wanneer de Rolterdamsche boot vertrok, de zesde was een bedelaar; toen kwamen er vijf dames een „verrei" katoen koopen, zij doorsnuffelden mijn ganschen winkel, lieten alles uitpakken en namen afscheid met de belofte met Mama te overleggen en later terug te komen. Het „verrel" katoen moest worden „opgeschreven." Nabij Hoorn is eergisteren het lijk gevonden van zekeren D., knecht aan de boterfabriek aldaar. Het gelaat was deerlijk verminkt door sneden in verschillende richtingen aangebracht, cn de verslagene hield een geopend mes in de hand. Men weet nog niet, o( hier aan een mis daad dan wel aan zelfmoord te denken valt. De overledene laat een weduwe met 4 kinderen na. Het heeft zich bevestigd dateenevan de vermiste sloepen van het stoomschip Koning der Nederlanden gevonden is. Volgens telegram uit Aden is die sloep met 19 personen bemand in veiligheid gebracht door het Engelsche stoomsehip Delcomyn, kapt. Uberry, 22 September van Ade laide naar Londen vertrokken. Waar de sloep werd aangetroffen is nog niet bekend. De ge redden zijn aan boord van de Delcomyn naar Suez vertrokken en zuilen déar het stoomschip Prinses Marie, kapt. Weber afwachten, dat 8 October vertrokken er. dus Maandag a. s. te Suez kan zijn. De al te groote begeerte om zich te bevrijden van eene verplichting, die men aan iemand heeft, is eene soort van ondankbaarheid. Het plichtgebod, niet ons wenschen moet onzen wil besturen. De mensah wordt geboren om dankbaar te zijn. Men heeft niet alleen plichten te vervul len jegens anderen, maar ook jegens zich zeiven en deze laatste zijn niet altijd de minst zware. Een zoet genot is dal van het eerste, zelf verdiende geld. Het is niet enkel het loon van or.zen arbeid en de hoop op een middel van bestaan, maar de zekerheid dat wij onze plaats gevonden hebben in de wereld of ten minste op weg zijn om die te vinden. Ware vrienden moeten met groote voorzichtig heid gekozen worden en hun aantal moet zeer beperkt zijn. Kiest alleen hen tot uwe vertrouwde vrienden die God vreezen en die de reine begin selen van den godsdienst belijden. Zonder deze eigenschappen zullen ze u ten verderve leiden, hoe goed overigens Ook hunne harten mogen zijn. Kiest, als het mogelijk is, vrienden die op rijperen leeftijd zijn dan gij zeiven. Hebt voor ware en vertrouwde vrienden steeds een open hart, geen geheimen, dan die van anderen. Zijt onbaatzuch tig, trouw en bestendig in de vriendschap, doch nimmer blind voor de gebreken en de verdiensten uwer vrienden. In gevallen van nood moet gij hen helpen met alle u ten dienst staande mid delen. Hun ongeluk mag nimmer verkoelend op u werken. Te ordinair. Barones. Laat mij eenige ther mometers zien, doch de fijnste die ge hebt. Winkelier. Hier is er een, Mevrouw, van het fijnste Venetiaansche glas en met het beste kwikzilver. Barones. KwikzïVuer? Heb ge er niet een met kwik goud? kwik zilver is me te ordinair. Gebrekkige opvoeding. Onderofficier. Waarom glimmen je laarzen niet? Militien. Ik kan ze niet glimmenaer maken. Onderofficier. Don der en doria, dat wil beschaafd en opgevoed zijn, dat heeft een hoogen dunk van zijn ontwikkeling en dat kan waarachtig niet eens zijn laarzen poetsen. Haak. De baanwachter doet het hek aan den overweg toe, daar een goederentrein passeeren moet en de machine langzaam aankomt. Een heer komt juist toen het hek gesloten is, maakt een helsch lawaai en snauwt den beambte die hem be leefd op den aankomenden trein opmerkzaam maakt, af met de woordenDat is mijn zaak, wanneer ik overreden wordt. Daar hebt ge gelijk in, klonk het lakonisch uit den mond van den baanwachter maar wie ruimt dan later dien zwijnenboel weg? Informatiën. Een jongmensch, met een niet geheel vlekkeloos verleden en een heden, dat evenmin den toetssteen kon verdragen, vroeg de hand van een rijk meisje. Niettegenstaande hij uitstekend in den smaak der jonge dame viel, meende papa dat, alvorens zijne toestemming tot dit huwelijk te geven, eenige informatiën niet geheel overbodig zouden zijn. „In dat geval trek ik mij terug," meent de losbol." „Maar waarom dat?" vraagt papa. „Omdat gij het anders doet na informatiën omtrent mij te hebben ingewon nen". Uit een lijkrede. Bewonderens waardig vooral was de bescheidenheid van den overledenedie zeldzame deugd bracht hem zelfs geluk aan. Toen hij zich in Amerika bevond tij dens de onlusten in Sonora, werd hij met tal van anderen ter dood veroordeeld. Hij was het eerst aan de beurt om geëxecuteerd te worden, maar, bescheiden als altijd, gelukte het hem zich in de achterste rijen te plaatsen. Inmiddels werd hij gered door de naderende troepen zijner eigen partij". Dierenbescherming. Eene dame, bescherm ster der dieren, beval de meid een vliegje dat door de kamer snorde, zeer voorzichtig te vangen en dan buiten in de vrije natuur te bren gen. De meid vangt de vlieg en vraagt om een wollen draadje. Om wat te doen? „Wel, mevrouw, om het vliegje een cachenez om te doen, 't is zoo koud buiten!,, De ware reden. Ik geef toch boven alle muziekuitvoeringen aan het gezang van den vo gel de voorkeur, zeide een gierige professor, toen hij een gezelschap reizende muzikanten hoorde. Dat wil ik graag gelooven, antwoordde een zijner collega's, de vogels gaan ook na het zingen niet met het bakje rond. Haarlem, 29 Oct. De R. K. Leesvereeniging opende Donderdag 11. haar leesseizoen. Een vrij talrijke opkomst der leden bewees dat de belangstelling in deze lees- avonden voortdurend blijft bestaan. Na eenige mededee- lingen van huishoudelijken anrd aan de leden te hebben gegeven en ben het welkom te hebben toegesproken, noo- digde de president der Leesvereeniging den geachten spreker van den a^ond uit, de bereidwillig op zich ge nomen taak te aanvaarden. 't Was de Wel. Eerw. Zeer Gel. Heer A. Rijk, Pro fessor aan het Seminarie Hageveld, die in het spreekge stoelte plaats nam. Het onderwerp dat Z.E. in zijne geestige rede behandelde, betrof eene der vele eigenaardig heden der 19e eeuw n.l. het schulden maken. Voorwaar een rijke stof, een veelomvattend onderwerp, dat vooral ook om zijne actualiteit niet genoeg kan besproken en behandeld worden. Geen kwaal des tijds immers bestaat er, die zoo diep is doorgedrongen in alle standen van het sociale leren, dan die van het schulden maken. Op sar castische doch logische wijze werd dit door den geachten spreker bewezen in het eerste gedeelte zijner redevoering in welke hij deze kwaal des tijds, deze eigenaardigheid dér 19e eeuw classificeerde in drie soorten t. w.: schulden die gemaakt worden met de zekerheid van ze te zullen betalen, schulden die gemaakt worden met het voornemen ze te zullen betalen als men kan en ten laatste schulden die gemaakt worden met de intentie ze nimmer te zullen betalen. Dat bij de behandeling dezer stoffe de lachspie ren der aandachtige toehoorders in beweging kwamen be hoeft zeker geen betoog. De sarcastische en fijn humo ristische inkleeding van 's redenaars diepdoordachte beschouwingen gaf daartoe herhaalde malen aanleiding. In het tweede gedeelte zijner voordracht behandelde Professor Rijk de oorzaken der meergemelde 19e eeuwsche eigenaardigheid. Als zoodanig stipuleerde Z. E. op de eerste plaatsde zucht naar genot en het toenemen der weelde, beide het gevolg van de moderne beschaving, van de nieuwere levensbeschouwing, van het stelsel der ongeloo- vigen, die openlijk decreteeren dat de meusch hier op aarde moet genieten zooveel hij kan, ja, dat elk sociaal individu recht heeft op alle genoegens die de moderne wereld hem aanbiedt en in hare verdorvenheid zal blijven opleveren. Als eenig geneesmiddel tegen dit maatschappelijk euvel waaraan zich staten, steden en individuen epidemisch schuldig maken, noemde de geachte spreker, met volle recht, de zuivere en reine moraal van den Christelijken godsdienst. Aan de hand der geschiedenis bewees Z.E. dat daar waar de grondstellingen van den godsdienst, die overmatig genot verwerpen en onthouding prediken, wor den betracht, de gebrandmerkte eigenaardigheid geen vat heeft, de sociale kanker van het schulden maken niet kan woekeren, 't Is immers het Geloof, de godsdienst die den waren weg der menschen afbakent en hem die zich het aardsche, het vergankelijk genot heeft weten te ontzeggen, onherroepelijk leidt naar hooger, daar waar het hemelsch genot zetelt en voortduurt in eeuwigheid. De rede van Professor Rijk werd met algemeene toe juiching beantwoord en zeker was de president der R. K. Leesvereeniging de tolk van alle aanwezigen, toen hij met eene toepasselijke vergelijking, den dank der verga dering bracht aan den spreker, die zich op zulk eene uit stekende wijze van zijne moeilijke taak had gekweten en dien wij, dankbaar voor het genotene, een hartelijk „tot wederziens" toeroepen. De beruchte dief Paulus Selraad, die onlangs bij den beer A. von der Molden op den Groote Markt alhier, een stuk ja- ponuenstof had ontvreemd, is door de arr.-rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Tegen de dienstbode, welke onlangs uit de woning van hare meesteres te dezer stede een aantal flesschen wijn, waaronder Champagne, had gestolen, alsmede andere goederen had medegenomen, is door den officier van justitie bij de arr.-rechtbank geëischt eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden. In het huis aan de Ged. Oudegracht iV°. 87 heeft Donderdag-avond omstreeks 8 uur eene gasofploffing plaats gehad, ter wijl eenige werklieden bezig waren eene gasleiding na te zien. De ontploffing was zoo hevig, dat een aantal glasruiten zijn gesprongen en de zoldering der kamer, alsmede de voorgevel van het gebouw uit hun verband zijn gerukt. De timmerman Noé bekwam ernstige wonden aan het ge zicht en aan de handen. De andere werk lieden zijn slechts gekwetst. Eerst eer gisteren was het huis door den nieuwen bewoner betrokken. De Gemeenteraad heeft besloten de opcenten op de personeele belasting met 5 te verhoogen en alzoo te brengen op 40, alsmede het bedrag der te heffen plaatse lijke directe belasting voor 1882 bepaald op 126,000. HAARLEM, 26 Oct. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 34 koeien, verkocht 27 voorf 110 a 210; 2 stier; verkocht vóór f 40 a 60, 7 vaarzen, verkocht 6 voor f§6 a 12 3 pinken verkocht 2 voor f 50 a 80; - graskalveren verk. Jfvoor J—Ja 5 nuchterej kal veren,fWerk. voor 11 a 15, 47 schapen, verk. 36 voor f 13 a 28 7 lammeren, verkocht - voor f 10 a 16, - biggen ver kocht voor f a - varkens, verkocht voor a c. per 1/J kilo, 8 paard tot f 50 a 75. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 127 stapels kaas, 14114 stuks, wegende 28999 kilo hoog ste prijs f 34.50, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 26 Oct. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd:- runderen, 191 vette kalverenlstequal. 95, 2dequal. 80, per kilo, 18 graskalf 16 a 30, 85 nuchtere kalveren, ƒ7 a 12, - schapen en lammeren a 131 vette varkens 48 a 56 c. per kilo. LONDEN, 27 Oct. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 900, Schapen en Lammeren 2,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 3/8 a 5/9 Schapen en Lammeren 5/- a 7/-, Kalveren 4/8 a 5/6 Zwijnen 4/4 a 5/2. LEIDEN, 28 Oct. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: 5 paarden 35 a 80 15 stieren 46 a 160, ossen 140 melkkoeien f 110 a f 242, 42 kalveren dito 136 285, 159 vare dito f 84 a 176, 296 vette dito af 110 325, 820 graskalveren f 12 a 45, 29 vette 36 a 78 a a 9 nuchtere dito 7,a 19, 734 vette schapen 21 a 35,172 weide dito 15,a 22, lammeren. 332 magere varkens f 18 a 38, 62 biggen f 4,00 a 12,-. SCHIEDAM, 28 Oct. Moutwijn, per ned. vat f 14,75 Jenever 20,25 Amsterd. proef f 21,50; Spoeling f 2,40 dito commissie ƒ2,50. HOORN, 27 Oct. Ter waag gewogen 278 stapels kaas wegende, 77,506 kilo; hoogste prijs per 50 kilo 1*36,50 oor kleine, 39,00 en voor hooikaas commissie f middelbare, f GOUDA, 27 Oct. Kaas f 32 a 34,le qual. fa2e qual. f 28 a 31 zwaare hooger in prijs aangevoerd 69 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.70 a 1.80 der weiboter f 1.40 a 1.55 per kilo. Handel zeer vlug Amsterdam 28 October 1881. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld8% O 8 Spanje. Turkije. Egypte. Hongarije. Obl. Leeuing 18675 Goudleeningi Italië. Obl. Paneel. Leen. 1860/61. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNot.) 5 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buiten]. 1853/78 3 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 2004800 1 200—1200. 2 binnenl. 12500—25000. 1 1000—50001 500—5000 2 Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4 1877 4 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/, 1875 5% Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Gr. Spw. Maatscb. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Cbirk Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. Riascbk Wiasma Aandeelen Spw Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 Rotterdam Gemeente Crediet. Belgie. Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staatsl. 1854 1860 1864 Rusland. 1864 1866 Geldkoers, prolongatie 5 Italië. Rusland Rumenie Amerika. 5 5 div 5 pet. genoteer de koers 65% 79% 1017/is 93'/, 81»/, 86 V, 64'/. 65»/,, 52'/, 98'/,, 78»/, 91% 26 "/is 26% 26 46% 18% 15% 94% 112 114% 37% 17% 18'/, 118'/, 142 112 72'/, 142'/, 152 22 52'/, 129'/, 52% 87% 62 90 70 69% 61 133»/, 44»/, 130% 104'/, 109 101% 96 97'/, 108'/, 111% 147'/, 140 137'/, LONDEN, 28 October. Aan de Times wordt uit Pietermaritzburg gemeld, dat de stand van Zaken in Zoeloeland verbetert. BERLIJN, 28 October. Bij de verkie zingen voor den Rijksdag zijn te Berlijn gekozen 4 candidaten der Fortschritt, na melijk Löwe, Richter, Virchow en van Saucken-Tarputschen. Er moeten twee her stemmingen plaats hebbeu tussehen de can didaten der Fortschritt en sociaal-demo craten. WEENEN, 28 October. Italie's koning en koningin zijn precies te 71/, uur aan gekomen. Zij werden aan het Südbahnhof door den Keizer, den kroonprins en de aartshertogen Karl Ludwig, Wilhelm, Al- brecht, Johann Salvator, Eugen, benevens hun gevolg hartelijk ontvangen. ROME, 28 October. De bijeenroeping der Kamer is stellig bepaald op 17 No vember. TUNIS, 28 October. De Fransche troe pen hebben den 26sten Kairouan bezet, zonder eenigen tegenstand te ontmoeten. De opstandelingen waren in zuidelijke richting gevlucht. NEW-YORK, 28 October. Guiteau's pro ces is uitgesteld van 7 tot 14 November. Zijn advocaat bad nog een week langer uitstel gevraagd. Hij beeft te kennen ge geven, dat hij waarschijnlijk de bevoegd heid van bet hof niet zal betwisten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3