BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. kracht heeft groote beteekenis. Dat worden de poorten der hel gewaar. Van daar dat men bij elke vervolging der Kerk een begin maakt met een aanval op de Jezuïeten. In hen ziet men de »pionniers van Rome. Vandaar de haat en de woede die zij te verduren hebben. Daarbij komt verder, dat de Jezuïeten onder de ordensgeestelijken onbeslist de eersten zijn wat wetenschappelijke ont wikkeling aangaat. Zij moeten eene gansch buitengewone school in de klassieke lite ratuur, in de philosophic en in de theologie doorloopen, en zij weten ook in alle tak ken der menschelijke wetenschappen vak geleerden van naam te vormen en met die overvloedige middelen te ondersteunen en te bevorderen, zooals deze alleen hun ten dienste kunnen staan. De orde der Jezuïeten bezit het gelukkige beginsel elk harer leden volgens zijne hizondere talenten en naar zijne eigen aardige richting te vormen en te ontwik kelen. Daardoor komt het dat de sociëteit op elk gebied der wetenschap krachten en vakmannen bezit, die tot de geleerden van den eersten rang behooren en alzoo der gansche orde en der gansche Kerk tot roem, nut en zegen verstrekken. Onder hunne leden tellen de Juzuïeten een groot aantal taalkenners en taalgeleerden die uitmunten in de beoefening der oude en nieuwe talen. Geschiedenis en aard rijkskunde, wiskunde en sterrekunde, na tuur- en scheikunde, natuurgeschiedenis en volkenkunde, al deze wetenschappen wor den door de Jezuïeten met enorm succes beoefend. Inderdaad er bestaat ook geen andere orde, geen tweede sociëteit op de wereld die, als de orde der Jezuïeten, zoo uitstekend in staat is om de vereischte middelen en materialen en de noodzakelijke ondersteuning en bijdragen voor alle tak ken van wetenschap te bezorgen, om tot grootsche resultaten te komen. Onder alle hemelstreken, bij alle volken en natiën wordt de sociëteit door hare Missionarissen vertegenwoordigd. Wat land en volk op leveren in China, Indië, Nieuw-Zeeland, op de rotsgebergten in Amerika of in Afrika, alles wordt aan den wetenschappelijken haard der orde verzameld en opgestapeld om door de vakgeleerden der orde te wor den onderzocht en bearbeid ten dienste der taalstudie, der volkenkunde, der na tuurkunde, der aardrijkskunde, der sterren kunde enz. Elke ervaring, elke waarne ming, elke ontdekking van een lid der orde, wordt gemeenschappelijke bezitting der geheele sociëteit. Op deze wijze neemt de orde op het veld der wetenschap eene imponeerende plaats in, die door geen en kele sociëteit wordt verkregen. Wordt vervolgd De Aartsbisschop van Dublin heeft in al de kerken van zijn aartsdiocees een mandement doen aflezen, waarin hij het manifest van de hoofden der Landliga veroordeelt. De Morning Post verneemt dat de Britsche regeering voornemens is inniger relatie met het Vaticaan aan te knoopen. De Daily News verneemt uit Koustan- tinopel, dat de Khedive des Sultans com missarissen, tijdens hun bezoek aan Egypte, beloofde eerlang naar Konstantinopel te komen, ten einde hulde te brengen aan den Sultau als leenheer. Aan den Standard wordt uit Athene gemeld dat de Grieksche Kamer in den loop dezer week ontbonden wordt, en dat de verkiezingen voor de nieuwe Kamer in het geheele koninkrijk, ook Thessalië en Epirus, op 20 December bepaald is. De Daily Ne>cs verneemt uit Marseille dat de Frausche Regeering voornemens is eeiie tiende brigade te vormen en in te schepen te Toulon. De aanwezigheid der zieken uit Afrika in de hospitalen te Mar seille veroorzaakt gevaarlijke koortsen onder de stadsbevolking. De maandelijksche koortsgevallen zijn verdriedubbeld. Maandag 11. vervoegde zich een per soon, die blijkbaar waanzinnig was, ge wapend met een revolver met zeven loopen, aan het Witte Huis te Washington en vroeg toegang. Hij werd na een hevige worsteling door drie mannen gearresteerd. Maastricht, 1 Nov. De rijksontvanger in de naburige Belgische gemeente Lanaken heeft zich uit de voeten gemaakt. Onregelmatigheden in zijn beheer en een aanzienlijk te kort in zijn kas schijnen oorzaak van zijn vlucht te zijn. In deze stad, waar hij veel vertoefde en bijna alle itikoo- pen deed, lijden veel winkeliers door dit vertrek aanzienlijke verliezen. Tilburg, 1 Nov. De leerling-machinist Bouw man alhier, had eergisteren het ongeluk in eene der machinekuilen aan het station van de Staats spoor te vallen, met het treurige gevolg dat hij aaD een hersenschudding is overleden. Delden, 1 Nov. Op den spoorwegdijk in de buurt St. Anna Brink, bij deze gemeente, heeft men Vrijdagavond aan den overweg een tot heden onbekend manspersoon gevonden, die klaarblij kelijk door den trein was overreden. Het lichaam was geheel verbrijzeld. De ongelukkige moet naar gissing tusschen de 30 en 35 jaren oud zijn. Venloo, 1 Nov. Te Blerik, bij deze gemeente, was de landbouwer Benders bezig met aardappe len rooien, waarbij men volgens oud gebruik van het droge aardappelloof een vuur ontstak. Zijn vijfjarig zoontje had daarbij het ongeluk dat zijne kleeren vuur vatten, en stierf een paar uur later aan de bekomen brandwonden. 's Hertogenbosch, 1 Nov. Alhier is dbrie venbesteller R. d. R. gearresteerd, die zich in Juni jl. een brief met geldswaarde heeft toegeëi gend. De verdachte, dezer dagen met verlof te Apeldoorn, heeft aldaar een der ontvreemde cou pons uitgegeven, ten gevolge waarvan de diefstal is ontdekt. Roermond, 1 Nov. In de afgeloopen week zijn hier vijf personen aan het roodvonk overk leden, terwijl vier daardoor zijn aangetast. Budel, 1 Nov. Een metselaar alhier, vader van een talrijk gezin, is door het breken van een sport van eene ladder gevallen en was kort daarna een lijk. Amsterdam, 1 Nov. LI. Vrijdag viel hier een man uit een vierde verdieping, juist op een vigelant. Met datzelfde rijtuig bracht men hem naar het gasthuis, waar hij sedert overleden is- Door de Correctioneele Rechtbank van Charolles is zekere baron d'Ideville tot 100 fr. boete veroordeeld, omdat hij met een stoomma chine gevischt had. De baron liet namelijk met een stoompomp" een kleinen arm van een rivier of een meertje droog pompen, en de visch, die dan gapende bloot kwam liggen, werd „gevangen". De veroordeelde is in hooger beroep gekomen en nu zal het Hof moeten uitmaken of een stoom pomp verboden „vischtuig" is. V e r 1 e d e nW r ij dag brak het roer van de stoomboot Jennie Gilchrist op de Mississippi, bij Davenport, Iowa. Het water was zeer hoog, de stroom ongemeen sterk en de boot werd tegen eene. spoorwegbrug aangeslagen. De wand van het schip brak, de' stoomketel eveneens en het kokende water bracht velen onder de dertig ver schrikte passagiers wonden toe. Eenige wisten in eene schuit te komen, welke met de veronge lukte boot strandde. De bemanning schijnt dron ken geweest te zijn, zoodat men ge.heel hulpeloos was. Zeventien personen verloren bij deze ramp het leven. Over de inbraak teAmsterdarainhet goederen-staüor. van de H. IJ. Spoorweg-maat schappij op Zaterdag-nacht schrijft het JV. v. d. D.: De dief of dieven hebben een der gioote ruiten aan de voorzijde uitgesneden, en zich zoo toegang tot de bergplaats verschaft, waar eene groote ver woesting onder de daar geborgen collis is aan gericht, en alles wat los en vast was is openge broken, kennelijk met het doel om geld of gelds waarde te vinden. Of zij dat gevonden hebben kan nog niet met zekerheid worden opgegeven, omdat èn de inhoud der opengebroken collis aan de administratie ni< t bekend was, èn omdat de goederen zoo door elkander waren gehaald, dat het voor den oningewijde moeielijk te bepalen was tot welke kist of koffer zij behoorden. Zoo vond men o. a. 7 stuks borstrokken en onder broeken voor de deur liggen, een zakdoek met worst, waarvan een deel verorberd, en 3 taar- tendoozen waaruit van eene de inhoud kennelijk was opgegeten. Wat men echter zeker weet, dat medegenomen is, is een gesloten geldkistje, dat in een opgesloten lade op het kantoor aanwezig was, en sedert vermist wordt. Daar heeft men zich den toegang weten te verschaffen door het loketruitje. Men vermoedt daarom, dat er meer dan een persoon bij deze inbraak betrokken zijn, omdat één persoon alleen moeielijk in den tijd, dien men er aan besteed kan hebben, zooveel collis, er waren er meer dan tien, kon hebben opengebroken en doorsnuffeld. Het feit is het eerst ontdekt 's morgens ongeveer kwart voor zes uur, door den ladingmeester, die er den adjunct stationchef kennis van gaf, waarna de politie zich weldra op de plaats, waar het geweld geple egd was, bevond. De nachtwacht en brandwacht, die dien nacht dienst hadden, bevinden zich in voorloo- pige bewaring. Naar aanleiding van dezen dief stal worden door de politie, zij die collis op 29 Oct. per Hollandsche spoorweg-maatschappij hebben afgezonden, en vernemen mochten dat ze niet aan de adressen bezorgd zijn, dringend uitgenoo- digd zich ten spoedigste aan het commissariaat van politie der 2e sectie te vervoegen. Te J assy is men dezer dagen groote smokkelarijen op het spoor gekomen, die langs de geheele Rumaansche grens gedreven werden, en waardoor het Rijk voor millioenen benadeeld is. Het faillissement van een paar groote han delshuizen te Jassy en te Bucharest gaf aanlei ding tot de ontdekking. De smokkelaars betaal den wel rechten voor de goedereu die zij in voerden, maar gaven ze onder andere na ..en aan.b.v. zijden g >ederen ah schoensmeer, goud- en zil verwerk als boeken, enz. Er zijn reeds een groot aantal personen in hechtenis genomen en de zaak wordt nog verder onderzocht. In Overjjssel sch'ijnt men een aan zienlijke daling in de vleeschprijzen te verwach ten. Te Deventer is de levering van rundvleesch, voor het militair hospitaal aldaar, over 1882 aan besteed voor 55 cents het kilo. De nieuwe kantoorgebouwen teNew- York dragen alle het eigenaardige kenmerk van vervaarlijk hoog te worden opgetrokken, een ge volg van de ongelooflijk hooge prijzen van bouw grond in het drukke centrum van de stad. Bijna nergens ziet men dergelijke gebouwen met minder dan twaalt verdiepingen. Iemand, die een tiental bezoeken in dergelijke gebouwen moest afleggen, hield aanteekening van de hoogten die hij daarbij had afgelegd, en kwam tot het resultaat dat hij in een half uur ruim achthonderd voet was op- geslegen; dat is ruim dubbel zoo hoog als de hoogste pyramide in Egypte. Gelukkig dat die klimpartij kan worden volbracht in elevateurs, die in elk gebouw aanwezig zijn; anders was het lot van 'ooodschaploopers zeker ellendiger dan dat van een ezel in een bergachtig land met toe risten. Het aantal personen, die in Britsch- Indië door wilde dieren of slangen om het leven kwamen, bedroeg in 1880 het aanzienlijke cijfer van 27,990. De meeste gevallen van dien aard kwameti in Bengalen voor, waar 10,064 personen aan slangenbeten stierven en 359 door tijgers gedood werden. In Canada heerscht dienstboden- nood. De vraag overtreft het aanbod in groote mate, en de loonen zijn vrij hoog gestegen. De te Londen gevestigde ambtenaren der Canadasche Regeering zijn gemachtigd dienstmeisjes, diezich naar Canada mochten willen begeven, een tege moetkoming in de reiskosten te verschaffen, en te Montreal heeft zich een damescomité gevormd, met het doel dienstboden aan te moedigen om naar Canada over te komen, en zich met hun onderhoud te belasten, totdat zij een dienst ge vonden hebben. Men weet hoezeer de Engelsche re geering vóór 1870 de Pauselijke regeering her haaldelijk en vinnig heeft aangevallen over de ellende, welke te Rome heette te heerschen, en hoe even dikwerf werd aangetoond, dat er geen hoofdstad in Europa was, waar zoo weinig armoede geleden en zoo weinig misdaden gepleegd werden als Rome. Maar ook weet men hoe de honger dood te Londen aan de orde van den dag is, en daar misdaden gepleegd worden, waarvan de menschelijke geest zich nauwelijks een denkbeeld kan vormen. Wst te Londen geschiedde, zag Pal- merston niet. Wel las hij dagelijks van de men- schen, die aldaar van honger gestorven waren, maar zijne politieagenten durfden niet in de Lon- denschc holen en schuilhoeken, waar geheele benden dieven en roovers verblijven, doordringen. En hij lasterde maar toe. In de vorige week is een dier schier ontoegankelijke wijken van Londen doorgedrongen, en heeft er in een huis 71 perso nen gearresteerd, die aan een feestmaal deelnamen en allen in schier volslagen staat van dronken schap verkeerden. Nuchteren geworden verhaalde een der boosdoeners dat zij feest hadden gevierd ter eere van hun aanvoerder Richard Howen, diezijn lOOsten moord had gepleigd. De justitie'te Westerstede in Olden burg verzoekt opsporing en aanhouding van een persoon, die zich aan moord en poging daartoe heeft schuldig gemaakt, en vermoed wordt naar Nederland gevlucht te zijn. Hij is Duitscher, 24 a 26 jaren oud, van middelmatige gestalte, donker haar, baard en knevel, waarschijnlijk ge kleed met korten jas, donker van kleur, dito vest, wit half hemd, zwarte pet en fijne laarzen; kenbare teekenen: wonden aan hoofd, gezicht en handen. Vermoedelijk houdt hij zich op in her bergen, ook door varensgezellen bezocht, of hotels van minderen rang. In Emmerik hebben dezer dagen de gendarmen, bij gelegenheid der verkiezingen, de handen vol werk gehad. De kiezers onder elkander waren zoo opgewonden, dat zij handgemeen raak ten en moeilijk tot bedaren waren te brengen. De werkzaamheden aan den kanaal- tunnel tusschen Engeland en Frankrijk zijn tijde lijk gestaakt, uit hoofde van de ingetreden tem peratuursverandering. De Franschen waren in hun gedeelte tot de vorige week nog onafgebroken bezig, terwijl de Engelschen hun werk reeds ge staakt hadder.- Vóór het voorjaar zullen de werk zaamheden wel niet meer aanvangen. Men schijnt moeielijk menschen te kunnen vinden, die genegen zijn in zulk een enge schacht te werken. Het British medical Journal meldt, dat de locale geneesheeren, die president Garfield be handelden, het Gouvernement een rekening hebben aangeboden van 100 dollars per dag, en de doc toren Hamilton en Agnew een van 1000 dollars per dag. Voor het hof van de Seine te Par ij s zal een zonderling proces dienen. Een repetitor in de rechten had met zijn leerling een overeen komst aangegaan, dat hij hem niet alleen door zijne examens zou helpen, maar ook zijn eerste proces zou doen winnen. De leerling werd advo caat, maar wilde zich met geen pleidooi belasten omdat hij stottert en niet durfde pleiten. De re petitor eischte betaling van de voorafbepaalde somde advocaat weigerde en is nu voor het gerecht gedaagd. Wint hij het proces, dan moet hij krachtens de overeenkomst de som betalen, verliest hij, dan moet hij ook betalen. De repeti tor kan dus gerust zijn. Emmeriksche sloeproeiers hebben dezer dagen een schuitje met gesmokkelde tabak, benevens de vervoerders daarvan ingerekend. Een paar dagen geleden stierf de oudste man van Schotland, Archibald M' Arthur, in een hutje te Dunoon (Argylshire). Hij werd geboren in 1777, en behield zijn geestvermogens tot het laatste oogenblik. Toen hij eene eeuw oud was, werd hem een bij eene openbare in schrijving bijeengebrachte som gelds ten geschen ke aangeboden. „Zekere heer Darwinowitschte Am sterdam temt een hariug. E;rst gewent hij hem aan zoetwater, door het zenwater dropswijs met bronwater te vermengen. Nadat het dier deze verandering te boven is, went zijn heer het aan de lucht. Dat is moeilijker maar 't gaat toch. Voortaan, als mijnheer wandelt, springt de haring naast hem voort. Doch op een goeden dag tui melt het onvoorzichtige dier in 't water en verdrinkt."Deze geestige bespotting van Dar- wins leer vindt men in den „Hebelkalender" voor 1882. Geen gelukkiger gemeente ins ons land dan Marum. Men heeft daar uitsluitend politie-beambten, die afschaffers van sterken drank zijn. Er rijn er drie; dat zijn de wareu om de stipte naleving der drankwet te bevorderen Gewoonlijk worden de verhalen b e- tri-ffende arsenienm-eters beschouwd als' tot het rijk der fabelen behoorende, er. van daar dat een geleerde, Tschudi geheeten, zich voor eenigen tijd naar Stiermarken en Neder-Oostenrijk heeft be geven, met het speciale doel deze geheimzinnige liefhebberij te bestudeeren. Daarover wordt nu het volgende bericht. Dj arsenicum-eters, zoowel mannelijke als vrouwelijke, beginnen met een dosis van ongeveer 2 centigramraen (dus 0,02 gr.) arse- niczuur, hetwelk zij 'smorgens vóór het ontbijt gebruiken. Langzamerhand wordt de hoeveelheid grooter, zoodat velen, tot 20 centigr. (0,2 gr.) per dag gebruiken. Sommigen bezwijken tenge volge van dit onmatig gebruik, doch zonderling genoeg, de meeste verbruikers kunnen het niet alleen goed verdragen, doch putten er als het ware nieuwe levenskracht uit. Zij vertrouwen er zoo vast op, dat zij het zelfs aan hunne paarden geven, waardoor deze volgens hunne ervaring, even als zij zelve beter de bergen kunnen be klimmen, en een prachtig blinkenden haardos bekomen. Zeer eigenaardig is het feit, dat deze bergbewoners zich, bij het regelmatig gebruik van arsenicum, bijna geheel van alcoholische dranken onthouden, en ook betrekkelijk weinig vleesch gebruiken. Dit voordeel weegt evenwel in geenen deele op tegen de verschrikkelijke verwoestingen die het arsenicum-vergift op den duur bij den mensch teweeg kan brengen, en al is het waar dat de vrouwen in de berglanden hierboven ge noemd volgens haar beweren, een fraaie gelaats kleur en een gevuld gelaat door het arsenicum- gebruik verkrijgen, zouden wij onze Hollandsche dames, voor zoover nl. er enkele mochten zijn, welke deze fraaie eigenschappen ontberen, voor alles ter wereld niet in schoone maar vergiftigde arsenicum-eetsters herschapen willen zien. Het gevaar van telegraaf- en tele- phoondraden boven den grond is bij den jongsten storm te Birmingham gebleken. Daar is een man gedood door een neerstortenden schoorsteen, welks val men toeschrijft aan de telegraafdraden die er aan bevestigd wareu. Bij de lijkschouwing wees de jury op het wenschelijke van ondergrondsche geleidingen als het eenige middel om dergelijke ongelukken te voorkomen. Tot het voortbrengen van arbeids vermogen wordt meer en meer het oog geslagen op de voortbrenging van electriciteit in het groot. Bij de Niagara-watervallen zijn nu reeds honderden werktuigen in beweging door de kracht van het val lende water. Al die werktuigen zullen in de schaduw worden gesteld dooreen aantal turbines of waterrade ren van vier voet middellijn, waar het water door een valpijp van tachtig voet hoogte op zal werken. Elke turbine krijgt door dien enormen waterdruk een arbeidsvermogen van duizend paardekracht. Men schat de waterhoeveelheid, die bij de Niagara neerstort van een hoogte van twee honderd voet, op tien millioen kubiek voet per minuut. Het totale arbeidsvermogen, daardoor vertegenwoordigd,, bedraagt drie millioen paardekracht, dus nagenoeg onuitputtelijk als men bedenkt dat al hetstoom- vermogen in N. Amerika, het land bij uitne mendheid van stoomwerktuigen, nog niet de helft daarvan bedraagt. Eenigen tijd geleden viel te Londen een kind van vier jaar in 't water en verdronk ten aanschouwe van minstens vijftig personen. Als een verkwikkende tegenhanger deelen de Engelsche bladen een daad van toewijding en opoffering mede, die den 23n Sept. 11. te Kaap stad gebeurde. De gouvernante van de familie Salomon verdronk daar, terwijl zij het aan haar zorgen toevertrouwde jongste dochtertje, dat al spelende in 't water was gevallen, trachtte te redden. Zaterdag-nacht liepen te Amsterdam twee rechercheurs door de Nes en merkten twee oude bekenden der justitie op. De rechercheurs veinsden dronkenschap en een hunner gifig ineen vensterbank zitten, liij had toen het geluk dat de nachtwandelaars hem zoo stil mogelijk zijn horloge en ketting ontfutselden en zich wilden verwijderen. Het overige laat zich denken. Eer de drankwet goed zal werken, staat er nog veel te veranderen. Aan den Mi nister van Justitie, den Procureur-Generaal bij het Gerechtshof en den officier van Justitie te Arnhem is uit Veeneudaal een adres gericht om hun te verzoeken den Rijksveldwachter brigadier- titulair aldaar, te beduiden, dat het niet zijn plicht is minderjarigen naar tapperijen enz. te vergezellen en met hen veel sterken drank te ge bruiken, maar integendeel het misbruik van ster ken drank tegen te gaan. e Bij de voorstelling van de Aïda, Zon dag jl. in het Teatro Costanzi, te Rome ontstond een werkelijk oproertje onder de Egyptische krijgs lieden, dat daarmede eindigde dat de eene korist den ander twee messteken toebracht. De aan valler werd in hechtenis genomen, en daar zich onder de Egyptische troepen een weinig gisting vertoonde en men een nieuw incident van dit soort vreesde, werd de avaut-scêue door' heusche soldaten bezet, die de orde handhaafden. Het bestuur eener liefdadige instel ling in een Duitsche stad gaf onlangs verslag van zijne werkzaamheden in het afgeloopen gezel schapsjaar. O. a. kwam daarin ook de volgende volzin voor: „Uitgedeeld werden 120 paar kou sen, waarmede vele tranen werden gedroogd."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2