BUITENLAND. BINNENLAND. de soort van trein, waarmede men reist, genomen worden. Van deze inrichting wordt door het publiek reeds veel gebruik gemaakt. In vele plaatsen van ons vaderland is geverbaliseerd tegen personen die op primo November te veel op de invoering van de drank wet hadden gedronken en zich in beschonken staat op den openbaren weg vertoonden. Het Hongaarsche blad Egyetertes maakt melding van een negenvoudigen moord, die den 22n dezer te Varpalota, in het Veszprimer comi- taat, gepleegd is. De buren vonden daar 's ochtends in de woning van een man, Gold geheeten, alle leden van het gezin in hun bloed badende. In de keuken lagen de twee dienstboden, de handen op den rug gebonden, die nog enkele teekenen van leven gaven. In een der kamers vond men vier lijken: den 56jarigen vader van het gezin, wiens handen ook gebonden waren, en zijn 46jarige vrouw, naast elkander op den grond; in het bed hun 14jarige dochter, wier hoofd ge heel verpletterd was; in de wieg het vreeselijk verminkte lichaam vaneen kraapje van 18 maanden. In die kamer waren alle kasten opengebroken, maar de moordenaars hadden alleen het losse geld medegenomen; kostbaarheden en papieren van waarde lagen op de tafel. In een aangrenzende kamer vond men het lijk van den 86-jarigen grootvader; zijn kleinzoon van 9 jaren sliep in het zelfde vertrek en deze jongen leefde nog, maar zijn wonden zijn toch ook doodelijk; verder vond men daar naast den haard het gruwelijk gehavende lijk eener 20-jarige aangenomen dochter der familie. Eén der twee dienstboden heeft den volgenden dag kunnen mededeelen, dat des avonds, toen het gezin zich ter rust wilde begeven, twee goed gekleede mannen, met pistolen en bijlen ge wapend, het huis waren binnengedrongen en de gruweldaad gepleegd hadden. In het zelfde huis sliepen een bakker en zijn knechts, die een paar uren later opstonden om hun werk te gaan ver richten; zij verklaren, niets gehoord te hebben. Volgens een bericht van de Pestlier Lloyd is twee dagen later een man in hechtenis genomen, die een der daders schijnt te zijn. Onlangs werd aan de schatkist te Washington een pakket IJ. S. bonds bezorgd waaruit al de nommers netjes uitgesneden waren. Niemand begreep met welke schurkenstreek dit in verband kon staan, toen een schrijven van den eigenaar aankwam met een afdoende verklaring. Deze had zich te New-York bevonden en van daar aan zijn vrouw te Chicago geschreven, dat zij hem de nommers zijner U. S. bonds moest zenden en de stukken zelf aan de schatkist moest adresseeren. De vrouw bad dit letterlijk opgevat en haar man de netjes uitgesneden nommers toe gezonden. In de Agricultural Hall te Londen is nu een tentoonstelling van levensmiddelen geopend, waar allerlei soort van voedsel te bezichtigen is. Onder vele andere merkwaardige zaken trekt daar ook een bruinachtige „Zoeloekaas,, de aandacht, die vervaardigd is door de jongste der vrouwen van Koning Cetewayo. De kaas moet er echter niet zeer smakelijk uitzien. Een herhaaldelijk in de bladen voor komend bericht is de vermelding van het verdrin ken van een schuitenvoerder of schuitenvoerders knecht. Hun beroep brengt mede, dat de kans om te water te raken groot is. In verband daarmee is door den Heer O. Hansen te Amst. de zeer zeker loffelijke maatregel genomen voor al zijne knechts, 14 in getal; reddingstoestellen van kurk te doen vervaardigen, welke zij als een corset om het lichaam dragen. Een nog eenvoudiger en nog doeltreffender maatregel, zou zijngeen knechts aan te nemen, die niet kunnen zwemmen. Het schip Ceylon, dat een pleizier- reisje om de wereld gaat doen, is dezer dagen met 32 passagiers uit Londen vertrokken en na een voorspoedige reis te Pauillac aangekomen, van waar het naar Lissabon gaat. onlangs een kudde ganzen door een arend over vallen, die op den rug van een der arme dieren nederschoot. De andere ganzen, veertig in getal, vlogen schreeuwend en met de vleugels klappeud, op den rooveraan, maar hun woede had niets gebaat, als niet de dashond van den boer tusschenbeide ge komen was. De hond sprong woedend op den arend toe, die nu zijn prooi liet varen, om den hond te bevechten. Hij vloog langen tijd om zijn viervoetigen vijand heen, en telkens wist de das zijn aanvaller te ontwijken, totdat eindelijk de roofvogel hem op den rug vloog, en hem met zich meevoerde in de lucht. De das verweerde zich echter nog zoo wakker, dat de arend genoodzaakt •vas op een naburig rotsblok neer te dalen, waar de strijd hervat werd, totdat een geweerschot van den eigenaar der hoeve een eind maakte aan den strijd, en den trouwen hond uit de klauwen van zijn vijand bevrijdde. IIet Nederlandsch visschersvaartuig dat nabij Munderly (in Engeland) aan land ge dreven is, had aan boord een plank waarop het volgende merk staat: „De vrouw 78 Arentje" Aan boord werden de lijken van zeven manschap pen gevonden, die in de nabijheid van de plaats, waar het vaartuig werd gevonden, ter aarde zijn besteld. Het vaartuig behoort waarschijnlijk te huis te Scheveningen. Siemens heeft een zeer m erk w a a r dige toepassing van electriciteit gevonden, namelijk tot smelting van metalen. Als men in een smelt kroes met doorboord deksel eenige stukken staal werpt, en de beide electrische draden onder en boven de kroes bevestigt, dan smelt het staal in 14 minuten. In het noorden van het Zwitsersche kanton Zurich heeft men dezer dagen een vrij sterke aardbeving waargenomen. De groote tunnel onder de rivier Severn, waaraan zeven jaren gewerkt werd, is thans voltooid. De spoorweg, die er door zal loopen, zal het verkeer tusschen Bristol en New port veel verkorten, en tevens de betrekkingen tusschen Bath, Exeter, de steden van Somerset, Devon, Cornwallis en het geheele zuidelijke ge deelte van Wallis gemakkelijker maken. Onder de nieuwgekozen leden van de Fransche Kamer is ook een hartstochtelijk lief hebber van velocipèderijden, nl. Dr. Fréry, uit Belfort. Hij wil nooit gebruik maken van een rijtuig of van deu spoorweg, en deed de reis van zijn woonplaats naar Parijs per velocipede. Hij moet ook bij de eerste Kamerzitting op zijn ge liefkoosd voertuig het plein van het Pal ais Bourbon opgereden zijn. Volgens een Engelsch dagbladwoont in Lincolnshire een drie-en-tachtigjarige grijsaard, die, zegt men, zoodanig overtuigd is, dat de wereld den 12 dezer maaad zal vergaar., dat hij een onmeetlijk grooten luchtbal heeft doen maken, waarmee hij denkt van uit de wolken de vernie tiging onzer wereld te kunnen aanschouwen. Hij zal op zijne reis levensmiddelen en drank mee nemen voor ongeveer drie jaar of den tijd, welken hij hoopt nog te leven te hebben. Hij denkt dat er van de aarde wel een of ander stuk zal over blijven, waarop hij zal kunnen neerkomen en de drie laatste jaren van zijn leven doorbrengen. De zonderlinge man is voornemens zijn ouden jacht wachter op zijne reis meê te nemen; deze was den grijsaard zeer toegedaan, doch daar hij slechts 52 jaar oud is, heeft zijn meester hem doen ver staan, dat hij na drie jaar zal moeten trachten in zijn onderhoud te voorzien. Het schijnt verder dat de man, na al zijne toebereidselen gemaakt te hebben, verklaard heeft, dat hij op slot van rekening nog beter zal zijn zonder dan met de wereld. Het Tageblatt te Berlijn wil weten, dat het Rijk voor eiken hond een belasting van 20 mark zal voorstellen. De stad Berlijn zou een belasting van 15 mark hebben ingevoerd. Een en ander is eene zaak der kerkelijke discipline en heeft niets gemeens met het dogma der onfeilbaarheid van den Paus in zake der geloofs- en zedeleer. Slot volgt. Brisson is tot voorzitter der Kamer ge kozen met 347 van de 420 stemmen. De gekozen ondervoorzitters behooren tot de groep linkerzijde en republikeiusche unie. Alfred Naquet zal zijn onzalig wetsont werp tot weder-toelating der echtscheiding opnieuw bp de Kamer indienen. De voor dracht zal na de benoeming van het bureau (waartoe de Kamer gisteren overging) ter tafel gelegd worden. Bij de Iersche commissie tot regeling van pachtquaesties zijn thans 10,000 ge vallen in behandeling. De Times verneemt dat de onderhande lingen over het handelsverdrag tusschen Engeland en Frankrijk niet afgebroken zijn, doch slechts tot het einde dezer week verdaagd. De Morning Post verneemt dat het ge beurde te Sf'ax diplomatieke gedachten- wisselingen heeft veroorzaakt tusschen de Britsche en Italiaansche regeeringen. De Daily News meldt uit Petersburg, dat de politie arresteerde een vijftal man nen, in de werkzaal van 't paleis te Gat- schina. Een hunner openbaarde een komplot ter herhaling te Gatschina van den aanslag in het winterpaleis. Het nieuwe komplot was reeds ver gevorverd bij de ontdekking. De correspondent bevestigt het krachtig herleven der nihilistische propaganda. Verscheiden zee-officieren ontvingen exem plaren eener proclamatie van 't uitvoe rend bewind der nihilisten, hen uitnoo- digend onder wraakbedreigingen zich aan te sluiten aan de zaak van vrijheid en recht. De correspondent verneemt dat het pro ces tegen het zestal nihilisten is afgeloopen. Het werd met gesloten deuren gehouden, de couranten moesten zwijgen. Het ge rechtshof veroordeelde de nihilisten tot verbanning naar Siberië, hoewel de be schuldiging onbewezen was. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen aanstaanden Maandag te drie uur. 's Gravenhage, 4 Nov. Het Gerechtshof al hier heett de vrouw uit Middelharnis, die de vorige week terechtstond wegens moedwilligen manslag op haar kind van vijf weken, tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Gasselterboerveen, 4 Nov. Alhier is een 6-jarig dochtertje van den landbouwer Salomons ongemerkt onder een omvallend hek geraakt en met het aangezicht in de modder gestikt. Harderwijk 4 Nov. Bij den landbouwer Vliek, te Tonsel, nabij deze stad, werd Maandag avond, uit wraak, een zaadberg in brand gesto ken door een ontslagen gevangene, wien aldaar nachtverblijf was geweigerd. De dader is dadelijk gevat en in arrest gebracht. Pernis, 4 Nov. Thans twijfelt men niet meer of de alhier te huis behoorende sloep Dankbaar heid, stuurman J. Van der Steen, is in de Noordzee vergaan. Van de 12 opvarenden, die bij deze ramp zijn omgekomen, waren er 6 gehuwd, die te zamen 7 kinderen hebben, terwijl 3 op ver meerdering van familie mochten hopen. Arnhem, 4 Nov. Het financiëel resultaat der eerste Nationale Tentoonstelling van decoratieve Schilderkunst, dit jaar alhier gehouden, is een tekort van f 1781.25, waarvan de gemeente f 500 draagt. GEMENGD NIEUWS. Zekere G eu rt G aas beek, een o u d e bo er uit Veenendaal, ging zoo meldt de N. B. Ct. Zaterdag bij 's Rijks betaalmeester, te Utrecht, de som van 2090 in ontvangst nemen, w.lke gel den hem toekwamen wegens de onteigening van een gedeelte zijner gronden ten behoeve der spoor- weglijn AmersfoortNijmegen. Na dat bedrag in eene portefeuille te hebben geborgen, stak hij die in den binnenzak van zijn jas, en verzekerde het een en ander door er een paar handschoenen op te bergen. De man toog onbewust van het hem boven het hoofd hangende or.heil de stad uit en kwam goedsmoeds aan het station van de N. R. S. te Utrecht. Even na 12.30 's nmd. hoorde men door den beambte „trein voor Zeist, Driebergen, Maarsbergen, Veenendaal, Ede, Wolf- hezen, Oosterbeek, Arnhem" roepen, en onze Geurt haast zich om plaats te nemen. „Een Heer, zoo verklaarde hij, met een garibaldi op en een bruine beversche demi-saison aan," bleef in de nabijheid, en in het gedrang geraakte een gedeelte van diens jas, die op den arm werd gedragen, onder zijn borst, terwijl daardoor de binnenzijde van zijn jas, waarin de portefeuille zich bevond, bloot kwam. Gelukkig kwam de oude eindelijk te zit ten en nauwelijks tot verademing gekomen, greep hij naar zijn schal, maar wie schetst zijn ont steltenis alles was verdwenen en de man met de bruine beversche demi-saison en de gari baldi was niet te zien. Dadelijk terug naar Utrecht bij bekkenslag den volke het ver lies verkondigd de politie in rep en roer de telegraaf ter hulpe genomen, doch van den behendigen zakkenroller geen spoor. Eene nieuwe industrie. Te Par ij s annonceert een tandarts het volgende: De onder- geteekende heeft de eer zijne geachte clientèle ter kennis te brengen dat bij het naderen der feesten bij hem steeds prachtige complete gebitten en ook enkele tanden in huur verkrijgbaar zijn. Volgens de Sa n-Francisco News Let ter and California Advertiser, heeft de schutter- koning Carver zijns gelijke, zoo niet zijn meester gevonden in prins Otto, het jeugdig opperhoofd der Nez-Percé Indianen. Op een séance, bijge woond door verschillende Éngelsche, Fransche, Russische en Italiaansche officieren, legde hij de verwonderlijkste proeven zij .-er geoefendheid af. Met den rug naar het voorwerp gekeerd en ge blinddoekt doorboorde hij met zijn kogel o. a. een vijfcentstuk. Als 't maar waar is! Voor haar parforcejachten bij Gödollö houdt de Keizerin van Oostenrijk daar een koppel van 50 a 60 uitmuntend gedresseerde honden, die bijna van gelijke grootte en allen wit, geel en zwart gevlekt zijn. De honden zijn met hun oppassers gehuisvest in een afzonderlijk gedeelte van het slot, zij hebben daar een bad- en slaap vertrek en een keuken. In het slaapvertrek zijn langs de muren opgehoogde legersteden voor de honden, waarin 's winters stroo gelegd wordt, 's Morgens te zes uren komt de „pikeur" in het vertrek en wekt de dieren met het geroep „op, op!" Hij kan de honden, ofschoon zij sprekend op elkaar gelijken, allen van elkander onderschei den. Na het opstaan wrordt de stoet naar het bad gebracht, dat, naar gelang van het jaargetijde, koud of warm is. Dan gaan zij, in korps, een wandeling doen, maar daarbij mag geen enkele hond een eigenmachtige beweging maken, om het een of ander wild op het spoor te komen. Die wandeling wordt, onder toezicht van den pikeur en den zweepdrager, den Wipper-in, nog twee maal daags herhaald. Te vier uur heeft de alge- meene maaltijd plaats. Terwijl die gereedgemaakt wordt, zijn de honden in de slaapkamer. De pikeur komt dan met opgeheven zweep binnen, en wordt door luid gejuich begroet, maar geen der dieren waagt het zijn plaats te verlaten voor het teeken om aar. tafel te gaan gegeven is. Ein delijk komt het vurig verlangde oogenblik; de pikeur laat zijn zweep zakken, en vroolijk blaffend stormen de gasten naar de eetzaal, waar groote troggen met een pap van vleesch en maïsmeel of haver staan, en waar natuurlijk nog minder omslag gemaakt wordt dar. aan een menschen- table d'hóte. Ieder zoekt de beste brokken uit, en bijt zijn buurman, als deze ze hem betwist. Binnen weinige oogenblikken zijn de troggen schoon uitgelikt. Voor zij ter ruste gaan, laat men de honden nog wat rondloopen op een gras veld, totdat het luid geklap van de zweep hen gedwee naar hun slaapvertrek terug doet keeren, om van een nieuwen maaltijd te droomen. Te Brussel nam een driejarig meisje, dat aan de zorg van haar tienjarig broertje was toevertrouwdterwijl de moeder zich in een naburig vertrek bevond, uit een flesch eenige teugen zwavelzuur. Ofschoon het kind terstond een groote hoeveelheid melk werd toegediend eu het onmiddellijk onder geneeskundige behandeling gesteld werd, bezweek het aan de gevolgen. Te Berlijn is onlangs weer een meisje aan bloedvergiftiging overleden. Zij had zich bij het ontbijt in den vinger gesneden, maar sloeg geen acht op de kleine wond, en ging aan het uitspoelen van pas geverfde stoffen in de ververij waar zij werkzaam was. 's Middags reeds kreeg zij hevige pijn in haar hand en haar arm zwol op, zoodat zij niet meer kon werken. De dokter die men er bij riep, verklaarde dat hier bloed vergiftiging door aniline had plaats gehad, en wilde den arm afzetten. Het meisje en haar ouders Terzetten zich echter hiertegen, en den volgenden dag was de ongelukkige overleden. Sommige tappers in den Haag hebben, tengevolge van de geldelijke opofferingen welke de thans in werking getreden drankwet hun zal opleggen, gemeend den sterken drank met 1 cent per glaasje te moeten verhoogen. In enkele kleine koffiehuizen aldaar staat op de deur ver meld dat geen sterke drank te verkrijgen is, terwijl er reeds eenigen zijn die tusschen Zaterdag en Maandag dien drank niet schenken. Een oude dame te Par ij s maakte on langs, in den Jardin du Luxembourg, kennis met eene dame, die, naar zij verhaalde, een eind buiten de stad van haar geld leefde, maar zich daar verveelde en liever te Parijs zou komen wonen. De beide dames waren spoedig groote vriendinnen, en toen de buitenwonende rentenierster voorstelde, als gezelschapsjuffrouw bij de oude dame te komen inwonen, nam deze het voorstel gretig aan. De nieuwe gezelschapsjuffrouw kwam in haar betrek king, met niets dan een klein valiesje bij zich, want, zeide zij, als zij soms niet bevallen mocht, zou zij terstond weer naar huis gaan, en bleef zij, dan liet zij haar goed later komen. Alles ging eenige dagen uitstekend. De oude dame was zeer met haar nieuwe vriendin ingenomen, en liet alles aan haar over. Maar toen zij op zekeren dag was uitgeweest, bevond zij dat haar gezelschapsjuffrouw verdwenen was, en al het geld, dat zij in huis had, ongeveer fr. 350,000, had meegenomen. De nasporingen der politie naar de dievegge waren tot nu toe te vergeefs. Alleen heeft men in het hotel Drouot een pakje met spoorweg-obligatiën, ten bedrage van fr. 10,000 gevonden, die het eigendom der bestolene bleek te zijn. Ten gerieve van het reizend publiek heeft de Oostenrijksche Staatsspoorwegmaatschappij een nieuw soort van rijtuigen in het verkeer ge bracht, waarin zich een klein salon met 6 zitplaatsen, benevens een toilet-kabinet bevindt, terwijl de aan beide einden des wagens overblijvende ruimte uit twee van het salon afgescheiden 2e kl. coupé's bestaat. Voor het gebruik van salon- en toilet-kabinet moeten 6 plaatsbiljetten le kl. voor Te Sauveterre de Fumel waren drie schrijnwerkers in een schuur aan den arbeid, waarvan de eene verdieping met watermortel was beladen, toen plotseling deze instortte en de drie werklieden verpletterde. Een 15-jarige jongenteMonnicken- dam, sloop Woensdag-avond een snoepwinkeltje binnen, met het plan koek te stelen. De 70-ja- rige bewoonster, een weduwe, gerucht in haar winkeltje hoorende, kwam eens kijken en werd door den jeugdigen diet opgewacht, die haar met een mes verwondingen aan beide handen toebracht, welke gelukkig niet gevaarlijk zijn. De jongen is in arrest genomen. Een gevallen grootheid, zoo kan ze ker de Sommerset, het paard dat Graaf Lons dale dezer dagen in Londen verkocht, worden genoemd. Het dier werd in 1871 door Lord Anglesey aangekocht voor 700 guinjes. Het vol gend jaar liep de Sommerset te Stockbridge, maar werd overwonnen door Kaiser. Dit belette echter niet, dat het den volgenden dag werd ver kocht voor 1800 guinjes. Vier dagen later won het paard te Coodwood en toen was de naam van den draver gevestigd. Eenigen tijd later bracht het 4000 guinjes op en kaptein Machel, de toenmalige eigenaar, verkocht het weder voor 6000 guinjes aan de stoeterij van Lord Lonsdale. Het paard begon nu langzamerhand te krukken, nieuwe harddravers werden hem de baas en dezer dagen werd het, waarschijnlijk om voor een „cab" dienst te doen, verkocht voor dertig guin jes of nog geen vierhonderd gulden. Ten gevolge van het b ij ten op de lippen, een aanwendsel van zoovele menschen, he.-ft onlangs een Berlijnsche dame, die door deze slechte gewoonte de kanker gekregen had, een zeer pijnlijke operatie moeten ondergaan, waarbij het aangestoken deel met een gloeiend ijzer werd weggebrand, terwijl het nog lang niet zeker is of zij genezen zal. Men zij dus voorzichtig en trachtte het zichzelven en andereD af te wennen. Een Schotsch blad verhaalt het vol- gende gevecht tusschen een dashond en een arend. Op een hoeve in de Schotsche hooglanden werd Zekere J. B.die verdacht wordt in den avond van 31 October 11. bij een land bouwer te Ermelo brand te hebben gesticht, waardoor twee hooibergen zijn afgebrand, is eergisteren-ochtend door de rijks-veldwacht van Harderwijk naar Zwolle overgebracht en ter be schikking van de justitie gesteld. Hij heeft de misdaad gepleegd met het doel om in de gevan genis te komen, waar hij reeds meermalen ge huisvest is geweest. Een „Vereeniging tot bescherming van spoorwegreizigers wordt thans te Londen opgericht. Er hebben zich reeds een aantal leden aangemeld. Te Newark, in New Jersey, heeft men de ontdekking gedaan, dat de kassier van de Mechanics National Bank, een algemeen geacht man, een som van 2 millioen dollars, 5/6 van het geheele kapitaal der onderneming, gestolen heeft. Acht jaren lang wist hij door valsche pos ten, staten en brieven allen achterdocht af te wenden, totdat onlangs toevallig zijn knoeierijen uitkwamen. Hij heeft verklaard, dat hij de gelden niet gebruikte om te speculeeren, maar alles ge leend heeft aan groote fabrieksfirma's te Newark, aan welke hij eens gelden zonder genoegzamen waarborg verstrekt had, terwijl hij toen hij dat eenmaal begonnen was, uit vrees voor ontd ekking, er niet meê kon ophouden en de fabrikanten hun herhaalde beloften van terugbetaling niet nakwamen. Te Chesterfield zijn de proeven met electrische lantaarns in de straten zoo goed ge lukt, dat het gemeentebestuur besloten heeft die verlichting voor een jaar in te voeren. De kosten zijn aanzienlijk minder dan de som welke vroeger jaarlijks werd betaald aan de gasfa briek, wier onhandelbaarheid, zooals men zich herinnert, aan leiding tot de proeven gegeven heeft. Te Chalons heeft men den substituut- procureur Marx vermoord in zijn bed gevonden. Daar er niets uit zijn woning gestolen is, vermoedt men, dat de misdaad een persoonlijke wraakne- m ing was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2