MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten, Voor geest en hart. Chineesche beeldspraak. Allerlei. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM 18605 1864 Rusland. 18645 18665 De 22sten Octobei 11. is te Palermo een opzienbarend proces begonnen tegen ver scheidene studenteu uit den hoogeren stand, die, in geldnood verkeerende, in de maand Maart het besluit namen een hunner medestudenten, zekeren Pizzo, zoon van een rijk grondbezitter, op te lichten en kwansuis niet dan tegen los geld uit te leveren, maar inderdaad na ontvangst van het geld, ter afdoende voorkoming van alle ontdekking, te vermoorden. Zekere Mercadant, „boezemvriend" van het slachtoffer, nam op zich, hem in het opzettelijk gehuurde huis te lokken. Pizzo s vader en door dezen de jonge man zelf en de politie werden, hoe dan ook, van het kom- plot onderricht. Ten einde de booswichten op hee- terdaad te kunnen doen betrappen, schroomde Pizzo echter niet, aan den arm van Mercadante zich in het moordhol te wagen, waar messen, enz. reeds gereed lagen en de geheele bende gevan gen werd genomen. Hel zonderlingst is, dat ze kere Mattina, een virmogend student van gere- gelden levenswandel, zich bij haar, wellicht uit persoonlijke wraakzucht, had aangesloten. Ter herinnering aan den voor drie jaren overleden directeur van de sterrenwacht te Rome, pater Secchi, de beroemde sterrenkundige.wil men te Reggio Emilia, zijn geboorteplaats, een grooteu kijker oprichten, die een lengte van 30 voet (9 Meter) bij een objectiefglas van 0.65 Me ter in middellijn hebben, en naar hem genoemd worden zal. De Amsterdamsche rijtuigvereeniging heeft in den korten tijd van haar bestaan reeds een geheelen omkeer in het vervoer per vigilante teweeggebracht. De stationeerende rijtuigen, vroe ger zoo goed als onbekend, zijn thans in toene mend getal aanwezig; de „aapjes" zijn een ver voermiddel geworden, dat men niet meer zou kunnen missen. Doch de Vereeniging heeft niet alleen voor stationeerende rijtuigen op de pleinen gezorgd zij heeft haar werkkring belangrijk uitgebreid, door eerst de stallen van het Amstel-hötel, later ook die vau andere rijtuigverhuurders in exploi tatie te nemen. Groote stalhouderijen zijn onder haar beheer gekomen, en deze stallen zijn reeds voor een gedeelte, maar worden alle met het telephoonnet in verbinding gebracht, zoodat men in verschillende deelen der stad niet alleen op de pleinen de rijtuigen vinden kan, maar die ook weldra gemakkelijk te ontbieden zullen zijn. Onder de voordeelen van het optreden dezer rijtuigver eeniging is zeker niet het minst te rekenen, dat een aantal onoogelijke, ouderwetsche vigelantes voorgoed van de straat verdwijnen. Dinsdag had in den vroegen och- tend tusschen Czerwinsky en Warlubien een bot sing plaats van den spoortrein, die van Dirschau en een goederentrein welke van Bromberg kwam. Den machinist werden de beenen vermorseld en de conducteur werd gedood. Verschillende per sonen werden gewond. De weg geraakte versperd. De slager Peter Duff, die in een der straten van Dublin een politieagent vermoordde, is nu ter dood veroordeeld. Er worden erfgenamen gezocht voor een vermogen van 20 millioen dollars. Dit geld werd door een onlangs in Amerika overleden Duitscher, Schiffer genaamd, vermaakt aan zijn broeder te Krakau, die echter ook reeds overleden is, zonder betrekkingen na te laten. Aan de ge rechtelijke oproeping te Krakau heeft tot dusverre slechts één erfgename gevolg gegeven. Maar er zullen zeker nog wel meer Schiffers komen opdagen. Aan de Pommersche kust, te Bil gen- walde, heeft men onlangs bijna een uur lang een fraaie fata morgana of luchtspiegeling waargeno men. Het was een Noordsch dorp, met witbe- sneeuwde daken, en men kon ook duidelijk men- schelijke gedaanten onderscheiden. De politie te 's-Gravenhage deed eer gisteren een ruime vangst. Herhaaldelijk reeds had zij klachten vernomen over verschillende diefstallen op de openbare straat en uit winkels, b. v. door het wegnemen van broodjes uit onbe heerde bakkerswagens, het ontvreemden van waren uit kruideniers-neringen en het stelen van voor winkels uitgestalde voorwerpen. De ijverige na sporingen van den rechercheur De Eiouw werden, na een beleidvol onderzoek, bekroond met de ont dekking van een jeugdige dievenbende uit 7 deugnieten bestaande, waarvan de oudste niet meer dan 17 jaren telt, bij welke tal der ont vreemde voorwerpen werden gevonden, zoomede verschillende sleutels, die hier en daar vermist werden. Allen zijn sedert twee dagen door den commissaris van politie der 2de afd. in verkoor genomen, die termen heeft gevonden ze naar het huis van arrest te doen overbrengen, als verdacht van diefstal in vereeniging. Een paar dezer kna-, pen bezochten de ouderlijke woning niet meer maar waren altoos zwervende. Van hen die zich van tijd tot tijd naar het ouderlijk huis begaven, wordt vermoed dat de ouders niet onbekend wa ren met de gepleegde feiten. Als een eigenaardige bizonderheid deelen wij mede, dat door de 44 brievenbestellers te 's Gravenhnge gezamenlijk getrokken is 7s van den eergisteren uitgekomen prijs van f 25 000 in de Staatsloterij. Dit buitenkansje zal den bestel lers met het 'oog op hun niet ruime bezoldiging voor de winterprovisie zeker welkom zijn. Een jongeling, C. P. genaamd uitBer- kel die 's avonds met zijn hondenwagen van Oisterwijk kwam, werd onverhoeds aangevallen. Zonder zijn tegenwoordigheid van geest te ver liezen, maakte hij door een vlugge beweging zijn hond los, die den aanvaller zoodanig toetakelde, dat deze den jongeling smeekte den hond terug te roepen. Toen hij daaraan voldeed, koos de ander het hazepad. J. Th. Schiffel te 'sHageis voor de 78e maal door het Kantongerecht aldaar wegens dron kenschap tot geldboete veroordeeld. Twee jongelieden van 18 en 20 jaar, zonen van fabrikanten te Tilburg, hebben zon der voorafgaande kennisgeving het ouderlijk huis verlaten en zijn, naar men vermoedt, naar Ame rika gegaan. De reden van dit plotseling vertrek ligt in duister, daar beiden van een onbespro ken levensgedrag waren en nergens schulden heb ben achtergelaten. De leden der Sociëteit genaamd de „Groote Club," te 's-Gravenhage, gelegen op den hoek van de Houtstraat en Korte Voorhout, die Woensdag 11. te ruim 5 uren in dat gebouw bij een waren, werden op dat oogenblik op onaan gename wijze gestoord. Op de verdieping boven de sociëteitszaal stond alles in lichte laaie, terwijl de vlammen weldra door een der vensters naar buiten drongen en zich tot boven den nok ver hieven. De vlammen namen allengs in omvang toe en verspreidden zich in de aangrenzende ver trekken. Juist toen zij de derde verdieping be gonnen aan te tasten jukte de brandweer aan; het eerst de spuit van de grenadiers en jagers. Twee flinke waterstralen uit de buizenleiding plasten in het vlammende gedeelte der bovenwoning na het verbrijzelen van de dubbele ruiten. Deze krachtdadige hulp stuitte het vuur, dat al dade lijk ir. omvang verminderde. De aangrenzende vertrekken waren niet zoo gemakkelijk voor het water toegankelijk. De gesloten luiken in deze apartementen boden aanvankelijk weerstand aan de watermassa, zoodat het personeei van de brand weer zich genoodzaakt zag deze sluitingen eerst als het ware open te rameien. Met den aanvoer van water uit eenige andere kranen werd men het vuur spoedig meester. Een der slangen was binnens huis naar het punt van den brand geleid. Het gemeubeld kwartier, bewoond door jbr. v. d. B. v. H.« is grootendeels vernield, en wat door de vlammen gespaard bleef, leed veel door het wa ter waarmede veiligheidshalve ook de bovenste verdieping werd nat gehouden. De belendende woningen zijn onaangetast, terwijl ook het ach tergelegen schouwburggebouw buiten het bereik der vlammen bleef. De aanwezige leden der so ciëteit konden intijds het lokaal verlaten. De tarieven-oorlog tusschen de Amerikaansche spoorwegen wordt nu gevolgd door een wedstrijd in snelheid van vervoer tus schen de mededingende maatschappijen, die de reis van New-York naar Chicago, een afstand van 900 mijlen, in 24 a 26 uren zullen vol brengen. Het nieuwe werk van Kroonprins Rudolf van Oostenrijk, waarin hij zijn reis in het Oosten beschrijft, is dezer dagen verschenen, en wordt door de bladen zeer gunstig beoordeeld. Het is, volgens de Presse, onberispelijk van stijl en bevat meesterlijke en boeiende beschrijvingen van landschappen, menschen en dieren in de landen die de Prins bezocht. Te Berlijn blijken, met betrekkingtot het tooneel, andere en, volgens ons, betere be grippen van aesthetiek en zedelijkheid te bestaan dan te Amsterdam. Althans de opvoering der walgelijke operette de „Mascotta," die op een der kleinere schouwburgen van de Nederlandsche hoofdstad nog altoos uit den treure wordt ge speeld, is te Berlijn, op last van den politiepre- sident verboden. Het publiek, dat gekomen was om haar te zien, kon onverrichterzake naar huis terugkeeren. De Zwitsersche poster ij en maken dit jaar goede zaken; de ontvangsten zullen, naar men rekent, een half millioen franks meer bedragen dan verleden jaar. Een uitmuntend middel tegen kies pijn zoo deelt „Sempervirens" mede, is de bast van noteboomtakjes die een kwartier in de azijn te weeken gelegen heeft. Deze in een neteldoek- schen lap op den wang gelegd, verdrijft de felste pijn in een half uur. Wat is geluk? Wat brengt geluk? Rijkdom? Wijsheid? Aanzien? Eer?Wie heeft het zich niet wel eens afgevraagd? Wie heeft niet beurtelings aan een der genoemden den palm gereikt als aan den waren bode des geluks? En toch; een man die bekend stond om zijn hooge geleerdheid; die een naam droeg welke synoniem met rijkdom is en die ook rijk wasdie eer en aanzien genoot, baron James de Rothschild te Pa rijs, wiens dood reeds eenige dagen geleden werd gemeld, blijkt thans zichzelven van het le ven beroofd te hebben. Waarom Een Eransch schrijver noemde het lezen een gesprek met de groote mannen en wel een voor treffelijk gesprek, waarbij wij „geen andere dan hun beste gedachten ontdekken." Goede boeken zijn de kern der groote geesten, het kort begrip van hun kennis, de vrucht van nachtelijke studiën; men geniet er den oogst der vlijt van een geheel leven in weinige uren. Zij strooien het zaad der wijsheid in onze harten uit, dat er in stilte ontkiemt, tot het zich bij iedere gelegenheid verder ont wikkelt. Gelijk in menschen, vindt men ook in boeken hier goed, daar slecht gezelschap; het is met de gedachten als met de talen gelegen: men spreekt de taal dergenen, waaronder men als 't ware te huis behoort. De Chineezen zijn in hunne beeldspraak dik wijls zeer puntig en geestig. Zoo noemer, zij, bij voorbeeld, een doorbrenger een „vuurpijl" een onschadelijken zwetser een „papieren tijger," en als een mensch zich verbeeldt het voornaamste wezen in de schepping te zijn, vergelijken zij hem bij „eene rat, die in eene weegschaal ge vallen is en zich zelve weegt." Van die talrijke klasse van lieden, die, in China evenals overal, veel over philantropische plannen spreken, om daardoor naam te maken, en hun eigen gezin verwaarloozen, zeggen zij„eene lantaarn aan een hoogen paal hangen, om van verre gezien te worden, maar die omlaag geen licht geeft." In de rechtszaal. Verdediger. Eene omstan digheid, mijneheeren, die zeer voor den beschul digde spreekt, is deze, dat hij ongehuwd is. Denkt eens, mijneheeren, hoe licht zou hij thans eene vrouw en kinderen in 't ongeluk gebracht hebben maar hij deed het niet, hij bleef onge huwd A pronos. A. Vergeef me, waarde vriend, mijne indiscretie, doch uwe physionomie maakt op mij deu indruk alsof ge in een pijnlijke geld verlegenheid zit. B. In 't geheel niet, amice. A. Zoo, nu dan wou 'k je wel eens vragen of je me 25 gulden wilt Jeenen? Met gelijke munt betaald. Een voornaam, doch niet zeer wellevend heer had eens den be roemden professor Eriedrich Taubmann (1565 tot 1616) bij zich te gast genoodigd. Toen Teubmann binnentrad en zijn gastheer de hand toestak, hield deze haar stevig vast en zeide „Maar, professor, wat voert gij thuis toch uit, dat gij zulke grove handen hebt? Ik geloof haast dat gij uit dorschen zijt geweest." „Geraden,, antwoordde Taubmann. „Ik heb den vlegel nog in de hand." Rechtsgeleerdheid en geneeskunde. Toer. onlangs een dokter en een advokaat, arm in arm wandelden, zei een humorist deze twee maken te zamen één straatroover. Hoe zoo, vroeg zijn vriend Nu is een advokaat, arm in arm met een dokter niet een rebus op de woorden uw geld of uw leven. In tegendeel. Vrouw. Manlief, wat kom je laat thuis en wat zie je bleek, mankeert je iets? Man. Neen, vrouw, ik heb integendeel een beetje te veel. Verzachtende omstandigheden. Beschuldig de. Het was geen moord, mijnheer de president, 't was een zelfmoord. President. Hoe verklaart ge dat? Besch. Hij zeide steeds dat hij zich wilde dooden, maar het ontbrak hem aan den noodigen moed. Toen heb ik hem gezelfmoord. President. Zoo, maar waarom hebt ge dan zijn horloge geno men? Beschuldigde. Omdat hij er toch geen ge bruik meer van maakte. Afdoende reden. Heer. Mensch, waarom werk je niet, ge kent immers de schoone woor den de arbeid maakt het leven zoet. Bedelaar. Dat is het juist, mijnheer, ik moet mij in acht nemen voor al wat zoet is, ik heb veel last van holle kiezen. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 5 Nov. Woensdag-avond is door de politie alhier gearresteerd een 18- jarig huzaar, die in een winkel in de Anegang een paar schoenklompen ter waarde van f 1 had ontvreemd. Daar hij te ver geefs om overplaatsing had verzocht, heeft hij dit heldenfeit bedreven tot belooning daarvoor heeft men hem eene plaats in het wel bekende hotel aangewezen, alwaar hij zich voorloopig met philosophische beschou wingen over het mijn en dijn zal kunnen bezighouden. Gisteren-middag is door de politie alhier aangehouden een 22-jarig broodbak kersknecht uit Amsterdam die Donderdag 11, met ongeveer f 30 van zijn patroon was doorgegaan. Eene belangrijke verwonding, hem bij eene vechtpartij in een tapperij toegebracht, leidde tot zijne arrestatie. Nog slechts één dubbeltje van het gestolen geld werd in zijn bezit gevonden. Gisteren-namiddag is door de politie alhier andermaal een huis ontdekt, alwaar voortdurend militaire kleedingstukken door huzaren werden verkocht; een aantal goe deren van waarde zijn gevonden en in be slag genomen. De verkoopers bevinden zich in arrest en tegen den opkooper is proces verbaal opgemaakt. De arr.-rechtbank alhier heeft de gehuwde dieustbode, die hare meesteres wijn ontstal, overeenkomstig den eisen van den officier van justitie, veroordeeld tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf. Zitting van 3 November 1881. 1. J Z te Deventer (gedetineerd), Bedelarij, 15 dagen gev. straf c. e. 2. J V en diens huisvrouw M C v. N beiden te Haarlem, moedw. mish. beiden vrijgesproken. 3. J v. W te Zaandam, moedw. mish. vrijgesproken. 4. J F H en G L de le te Oosthuizen, de 2e te Delfshaven moedw. mish.; ieder f 8 boete, of een dag subs. gev. straf en solidair in de kosten. 5. A B V te Amsterdam, (ge detineerd, desertie aan boord gedurende de reis en dief stal. Ter zake der desertie 3 maanden gev. straf c. e Ter zake van den diefstal vrijgesproken. 6. H L te Am sterdam, onbevoegde uitoefening der geneeskunst. Drie maanden gev. straf c. e., met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde c. e. 7. K K; P A en H N allen te Zaandam, diefstal met oordeel des onderscheids, bij verstek, ieder zeven dagen gev. straf en solidair in de kosten. Zitting van 4 November 1881. 1. D N te Houtrijk en Polanen, (gedetineerd) moedw verwonding, vrijgesproken. 2. G E te Hannover. Het af wezig blijven als getuige, f 60 boete, of zeven dagen subs, gev. straf c. e. HAARLEM, 2 Nov. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 51 koeien, verkocht 47 voor f 110 a 200; 1 stierverkocht voor f 75 a 6 vaarzen, verkocht 4 voor f75 a 90 4 pinken verkocht 4 voor f 40 a 60; - graskalveren verk. voor fa 8 nuchtere kalveren, verk. voor 8 a 16, 48 schapen, verk. voor f 18 a 32, - lammeren, verkocht - voor f 10 a 16, - biggen ver kocht voor f a - varkens, verkocht voor a c. per l/9 hilo, - paard tot f 50 a 75. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 71 stapels kaas, 7958 stuks, wegende 16628 kilo hoog ste prijs f 35.00, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 2 Nov. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 166 vette kalverenlstequal. f 95, 2dequal. 80, per kilo, 9 graskalf/14 a 30, 44 nuchtere kalveren, ƒ6 a 11, 1 schapen en lammeren fa 89 vette varkens 50 a 54 c. per kilo. LONDEN, 3 Nov. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 600, Schapen en Lammeren 2,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 3/8 a 5/6 Schapen en Lammeren 4/8 a 7/-, Kalveren 4/8 a 5/6 Zwijnen 4/4 a 5/2. LEIDEN, 4 Nov. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden 35 a 80 16 stieren 48 a 156, ossen 210 melkkoeien f 100 a f 235, 42 kalveren dito 136 285, 153 vare dito f 78 a 170, 296 vette dito al 100 325, 320 graskalveren f 13 a 44, f38 vette 40 a 78 a a 4 nuchtere dito 7,a 17, 459 vette schapen 22 a 36,172 weide dito f 17,a 24,lammeren. 66 magere varkens f 18 a 40, 62 biggen f 4,00 12. a,- SCHIEDAM, 4 Nov. Moutwijn, per ned. vat f 15,75 Jenever 21,25 Amsterd. proef f 22,50; Spoeling f 2,50 dito commissie f 2,50. HOORN, 3 Nov. Ter waag gewogen 209 stapels kaas wegende, 60,108 kilo; hoogste prijs per 50 kilo i 36,50 oor kleine, 41,en voor hooikaas fcommissie f middelbare, f— GOUDA, 3 Nov. Kaas f a lequal. fa2e qnal. f 28 a 31 zwaare hooger in prijs aangevoerd partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.70 a 1.80 der weiboter f 1.45 a 1.60 per kilo. Handel zeer vlug. Amsterdam 4 November 1881, Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld21/, u if u 3 Hongarije. OU. Leeuing 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 I, I, zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. bnitenl. 1853/78 3 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russeu 5 OU. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amat. L 20-100 5 Spanje. Obl. bnitenl. 2004800 1 200—1200. 2 binnenl. f 1250025000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 n a a 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 8 N.-Amerika. OU. Vereen. Staten 1876. 41/ 1877 4 Columbia. Obligatieu4 Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel OU4'/a 1875 5% Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatach. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griaai Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kurak Chark Obl. yiOOO. 5 Moracbanak Sysran Aand. 5 Riaachk Wiasma 5 Rumenle. Aandeelen Spw. div. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinoia Cert. Aand Miaa Kansas Texaa Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 S Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatsl. 18544 Geldkoers, prolongatie 5 pet. genoteer de koers 667>a 79 102 93 817, 867, 657, 65"/., 537i. 987, 787, 91I3/i6 273/, «71 277s 27 *67,, 137, 15'/. 947, 1117.6 1147, 387, 177. 1*7. 1187, 1427, 110 73 144 152 22 51'7i. 1297, 5*7,, 877, 62 917, 707, 697, 61 135 *67.6 1327, 105 1097, 1027, 967, 977a 1037, 112 1477, 1407, 1387, PARIJS. 4 November. Het Fransch- Italiaansche handelstractaat is gisteren ge- teekend. De tractaten met Portugal en Nederland zullen onverwijld geteekend worden. LONDEN, 4 November. De Lord Kan selier van Ierland beeft zijn ontslag ge nomen en is vervangen door den Attorney general Law. St. PETERSBURG, 4 November. Het Regeeringsblad bevat een officiëele me- dedeeling luidende, dat op voordracht van de Commissie ad hocde Keizer heeft bewilligd in de vrijstelling van de depor tatie voor eenige der personen, welke aan deze straf onderworpen waren geworden vóór de afkondiging van bet nieuwe regle ment op de veiligheid van den Staat. BERN, 4 Nov. Behoudens goedkeuring door de Wetgevende Lichamen hunner resp. landen, hebben de gevolmachtigden van Frankrijk, Oostenrijk-Hongarije, Portugal en Zwitserland alhier een internationale overeenkomst tot beteugeling van de phyl loxera (druifluis) onderteekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3