BINNENLAND. doen om een nienw Kabinet te vormen. In de troonrede ter opening der Kamerzittingen in Luxemburg wordt om trent het gebeurde met de Bank geconsta teerd, dat het groothertogdom niet in ruime mate door de crisis wordt getroffen, en dat er op de toewijding der vertegenwoordigers wordt gerekend voor het onderzoek van alle daarop betrekking hebbende quaestiën. 't Is te hopen Uit Alexandrië wordt aan de Daily News bericht, dat de gezondheidsraad het voorste] verwierp om de quarantaine min der gestreng te handhaven, ofschoon de scheepsberichten uit Aden en Bombay al lergunstigst luiden en er in de jongste dagen geen enkel besmet schip is aange komen. Op het eergisteren gehouden feest maal bij den Lord Mayor zeide Gladstone dat hij in Ierland teekenen van verbete ring bespeurt. Eene eerlijke beproeving van de landwet achtte hij verzekerd. Voorts sprak hij met lof over de Hollandsche be woners van de Transvaal. De uitslag der verkiezingen in de Ver. Staten brengt weinig veranderingen mee. New-Fork vaardigt één democraat meer af naar het congres. In Virginia ze gevierden de readjusters (schuldverwerpers) met 12000 stemmen meerderheid. Republi- keinsche meerderheden hebben Nebraska, Kansas, Wisconsin en Minnesota. Men ver zekert, dat de betrekkingen tusschen Mexico en Guatemala hoogst gespannen zijn. Brieven uit Rome maken melding van het gerucht dat de Iersche landliga door den H. Stoel binnenkort zal veroor deeld worden, als besmet met communisme. Dit is ook thans de grief der Iersche bisschoppen, hoezeer zij overigens de bil lijke klachten der arme pachters in het oog houden. Men meldt uit Weenen, dat de Porte in plaats van de aan Rusland nog ver schuldigde oorlogskosten, geheel Armenië aan genoemd rijk zal afstaan. De Provinciale staten van Zuidholland hebben tot lid der Eerste Kamer van de Staten Generaal ter vervanging van den heer Duymaer van Twist, gekozen den heer Hendrik Muller Szn. te Bot terdam, lid van de Staten dier provincie. Door de Provinciale Staten van Limburg is aan Gedeputeerde Staten opgedragen om, in overleg met andere provinciën, bij de Hooge Re- geering aan te dringen op afschaffing van de Rijkstolleu. Beverwijk, 11 Nov. In de onlangs gehouden vergadering van den gemeenteraad is toegestaan, dat de aan te leggen stoomtram van het station alhier naar Wijk aan Zee over gemeentewegen zal loopen Rotterdam, 11 Nov. Gisteren-middag te 3 uur is een werkman, bezig aan het trijfelen van vaten petroleum van een boeierschuit in een Rijnschip, liggende in Wijnhaven, door een stuk van den gaffel, welke brak, op het hoofd getroffen, ten gevolge waarvan hij ernstig werd verwond. Naar het ziekenhuis vervoerd, is hij daar kort daarop over leden. Breukelen, 11 Nov. Alhier werd gisteren middag uit de Vecht het lijk opgehaald van zekeren H. D. De omstandigheid, dat H. D. den vorigeu avond een hevige twist had gehad met zekeren Van II., heelt aanleiding geven, dat laatstgenoemde voorloopig een verhoor heeft ondergaan. Amsterdam, 11 Nov. Een schoonmaakster viel heden ochtend alhier bij het glazenwasschen uit de tweede verdieping van een huis. Zij werd stervende naar haar woning vervoerd. De koetsier, die verleden Zondag met zijn vigilante in de Lijn baangracht te Amsterdam geraakte, waardoor het verlies van twee menschen- levens te betreuren is, heeft zich dit ongeval zoodanig aangetrokken, dat hij lijdt aan volsla gen verstandsverbijstering. GEMENGD NIEUWS. Langheeft men er over geklaagd, dat de bekende borden: „Trein N°. van zal vermoedelijk uur minuten te laat aankomen, nooit werden ingevuld. Nu weder klaagt men, uit Schiedam, dat zij wèl worden ingevuld, maar dit soms 24 uren blijven, waarvan de reizigers vaak dupes worden. De menschen zijn tocïi nooit tevreden! De Sydney Mail meldt, dat er in weste- lijk Australië een parel gevonden is ter waarde van 25000 gulden. Het kostbaar kleinood is naar Engeland gezonden. In het Cirque Fernando, te Parijs, werd Woensdag-avond plotseling brandgeroep ge hoord, waardoor een vreeeelijk leven en gedrang naar de uitgangen ontstonden. De bij het publiek geliefde clown Medrano stelde dit echter geiust, door te verklaren, dat het cirque geen gevaar dreigde en er slechts sprake was van een schoor steenbrand in het aangrenzende koffiehuis, waarop de clown en een paar mannen op het dak klom men en den brand bluschten. Intusschen waren vele toiletten iu het gedrang verscheurd en een menigte portemonnaies verdwenen. Te CasaleMonferrato (Italië) is ged u- rende de exercitie op de .esplanade een dynamiet- mijn gesprongen, 3 soldaten bleven op de plaats dood, twee werden zwaar gewond en vele ande ren, benevens een burger, bekwamen lichte won den. Een „onderaardsch geluid", dat som mige Zwollenaars in verband brachten met de voorspelling dat de wereld begin-November zou vergaan, heeft dezer dagen de aandacht van alle inwoners van Overijsel's hoofdstad getrokken. Te kwart vóór zes uur 's ochtends werd zeker de grootste helft der ingezetenen door het spektakel ontijdig uit den slaap gewekt en zij die, na zich overtuigd te hebban dat er geen brand was, we der hun legerstede hadden opgezocht werden te zes uur nog eens opgeschrikt.. Het geraas dat aan de mistsignalen van Lefèbre deed denken, werd veroorzaakt door een nieuwe soort fluit, op den constructiewinkel in gebruik genomen om de werklieden op bepaalde uren te waarschuwen. Of het daarvoor noodig is, om tevens de geheele stad te wekken, kunnen wij niet beoordeelen, zegt de Redactie van de Pr. Zw. Ct. Men verzekert, dat een jongeling uit het Leopoldskwartier te Brussel in een enkelen nacht, met het baccaratspel, eene som van 227.000 fr. verloren heeft. Dezer dagen is bij het laden van een in het Westerdok te Amsterdam liggend stoom schip, een vat rum, terwijl het werd opgeheschen om aan boord genomen te worden, uit den strop op de zolderschuit terug gevallen, met gevolg, dat de bodem uit het vat sprong en de geheele in houd, 570 liter, over het dek in't water stroomde. Een aergelijken rum-grog zal wel tot de zeld zaamheden behooren. Op de gewone wijze waren er minstens 185,000 grogjes van te maken. De gemeente Barneveld verheugt zich dezer dagen in het bezit eener 100-jarige burgeres. Jannetje Schut geb. Van de Peppel, dankt onder de advertentiën in het Handelsblad voor de belangstelling op den niet alledaagschen verjaardag ondervonden. De laatste zitting van het hol van assises van Doubs, kenmerkte zich door een curieus voorval. De zaak was behandeld. Er bleef niets meer over dan dedeliberatie van de jury eu het uitspreken van haar verdict. Daar bespeurt men eensklaps dat een der gezworenen in diepen slaap was ge vallen, hier wel de slaap eens rechtvaardigen. „Hebt gij de debatten gehoord?" vraagt de pre sident aan den wakkeren magistraat, die inmid dels ontwaakt was. „Neen, mijnheer de presi dent", antwoordde de gezworene. Op welk ant woord het Hof, overwegende, dat de slaap onbestaanbaar is met eene goede rechts-pleging de zaak renvoieert naar eene volgende zitting. Voorzichtigheid met gaskranen is niet genoeg aan te bevelen. Te Parijs zijn dezer dagen weer een man en vrouw het slachtoffer geworden van hun onachtzaamheid op dat punt. Zij hadden 's avonds de gaskraan openge laten en werden den volgenden morgen dood op hun bed gevonden, vergiftigd door het gas dat zich in het vertrek had verspreid. Sedert eenigen tijd vertoonen zich te Berlijn „vliegende boekhandelaren", gelijk men hen noemt. Zij nemen plaats op een plein op den hoek eener straat en beginnen dan den inhoud te vertellen van het werk dat zij verkoopen. De toehoorder beoordeelt daarnaar of het van zijne gading is en koopt het of koop het niet. De prijzen natuurlijk zijn zeer gering. Natuurlijk bepalen velen zich tot luisteren, hetgeen hun niets kost. Dat de concurrentie in groote steden enorm is, lijdt geen twijfel. Plet is echter niet overal bekend, welke hulpbronnen er door de winkeliers te Londen worden aangewend om hun waren aan den man te brengen. De theehande laars en kruideniers hebben sedert langen tijd prijzen in porselein, Japansch lakwerk en derge- lijken uitgedeeld aan hun klanten, die een zeker getal bons konden toonen, doch aan de „Liquor Tea Company" komt de eer toe van het eerst prijzen in boeken uitgeloofd te hebben. Zij geven aan het publiek 32 pag. groote catalogussen ten geschenke van boeken in prachtbanden, verguld op snede. Van de 871 exemplaren mag men er een uitzoeken, als men drie pond thee koopt van f 1,80 of zelfs f 1,40 het pond, zoodat men na verloop van tijd op deze wijze een bibliotheek verkrijgt. Volgens hun opgave hebben zij reeds een millioen boeken op deze wijze aan den man gebracht en hebben er altijd 250 000 in voorraad, 800 verschillende werken vertegenwoordigende. Zij verlangen vervolgens niet dat men de kat in den zak koopt, doch laten hun thee vrij proeven. Eristoff, de Russische Vorst, die te Berlijn wegens diefstal terechtstond, is tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld en voor twee jaren eerloos verklaard. De firma J. Edmunds, 134 Pentonville road, te Londen, bereidt een kerrypoeder en geeft den koopers een recept tot gebruiksaanwijzing en tevens een dito voor het koken van rijst, waar door elke korrel afzonderlijk blijft. Dit laatste laten we hier volgen. Men neemt (voor 4 per sonen) vier ons Carolina-rijst, doet ze in een pot met 3 pinten koud water en zooveel zout als men tusschen vinger en duim nemen kan, en laat dit gedurende 15 minuten op een sterk vuur koken. Vervolgens giet men het water af en doet de rijst in een kom met koud water, waarna men het water door een zeef laat wegloopen, plaatst de rijst daarna over het vuur om te droogen en op te warmen, en roert ze nu en dan, opdat de korrels zich niet aan elkander hechten. Tegenwoordig heeft men te Par ijs last van personen, die op zeer behendige wijze kinderen van hun haardos weten te berooven. Dit overkwam onlangs het negenjarig dochtertje van mevr. E., terwijl zij met hare moeder op een omnibus stond te wachten. Als merkwaardig voorbeeld vaneene kunstlievende fabriekstad, spant Birmingham de kroon. Een burger schonk tot het oprichten van eene School of Art 10,000 en den benoodig- den bouwgrond. Een ander 15,000. Eenderde weer 10,000. In het geheel zamelde men tot dit doel 45,000 aan giften in. Uit Groningen wordtgemeld: Deschrik sloeg velen eergisteren-morgen om het hart toen zij hoorden, dat in den vorigen nacht door mid del van buitenbraak, inklimming en binnenbraak had plaats gehad, en onwillekeurig rees bij hen de vraag of ook een Haagsche inbreker zijn bivouack in onze goede stad zou hebben opge slagen. Gelukkig echter werd men spoedig weder gerustgesteld, toen men vernam dat de vermoe delijke dader reeds denzelfden nacht in handen van de politie was. De zaak moet zich ongeveer als volgt hebben toegedragen. De heer O. wo nende aan de Winschoterkade, ging Maandag avond, omstreeks 7'/v uur, met zijn huishoudster T. D. een bezoek afleggen bij een familielid van laatstgenoemde. Na aldaar eenigen tijd vertoefd te hebben, vertrokken zij en wipten gezamenlijk nog even bij den tapper J. t. V, een goede kennis van hen, in. De vrouw van den tapper was alleen thuis en tracteerde al spoedig de gas ten op een borreltje. Ongeveer een uur later kwam ook de man en eindelijk werd het gezelschap nog vermeerderd door een zoon van t. V. en diens vrouw, die naast O. aan de Winschoterkade wo nen. Gezellig werd nu nog eet: uurtje gesleten en tegen klokke twaalf vertrokken O. met zijne huishoudster, in gezelschap van hunne buren, naar hunne respectieve woningen. Wie schetst echter de verbazing en schrik van eerstgenoemden, toen zij, in de keuken gekomen, ontwaarden dat een glasruit was uitgesneden, de achterdeur open stond en een linnenkast was opengebroken. Het eerste was, den inhoud van dat meubelstuk te inspecteeren, en men kwam tot de treurige ont dekking, dat eeu aantal gouden en zilveren sie raden en een betrekkelijk groote hoeveelheid geld verdwenen waren. De politie werd daarop terstond met het gebeurde in kennis gesteld, die dan ook weldra ter plaatse aanwezig was en een nauw keurig onderzoek instelde. Spoedig reeds kreeg rij eenig spoor van den vermoedelijken dader, en wel met zulk een gunstig gevolg, dat de verdachte denzelfden nacht te ongeveer vier uur, toen hij zich met het gestolene in volkomen veiligheid waande, van zijn bed opgelicht en naar het po litiebureau overgebracht werd. Daarop volgde een nauwkeurige huiszoeking en wel zoo dat geen stukje goed op zijne plaats bleef, zelfs de pot met brij werd omgeroerd, met het gunstig resul taat, dat een groot aantal goederen, van den dief stal afkomstig, werd gevonden en in beslag ge nomen. Van een en ander is natuurlijk proces verbaal opgemaakt, terwijl de verdachte reeds naar het huis van arrest moet overgebracht zijn. En wie is nu de vermoedelijke dader? Niemand anders dan de goede kennis, die de bestolenen van hun geld en goed beroofde, tijdens zij bij zijne vrouw op visite waren. Wel een warme vriendschap Men schrijft het volgende uit Amster dam aan het nUtr. Dhl.": Evenals vroeger bij de invoering der hondenbelasting, om honden die zonder belastingpenning liepen, op te pakken, en zoo ze niet afgehaald worden, te laten guillotineeren, gaat thans hier des avonds een wagen rond, zooals mij van verschillerde zijden werd verzekerd, om uitvoering te geven aan de wet tot beteugeling der dronkenschap. Onze po litie zou dan ook, hoe georganiseerd en versterkt ook, te kort schieten om des Zondags eu des Maandags her., die in kennelijken staat van dron kenschap verkeeren, met een zoet lijntje of 't zoet gefluit van den vogelaar mede naar 't cachot te lokken. Die wagen, die dronkemanswagen, moet reeds goede diensten bewezen hebben. Over het algemeen zijn de Joden van Tunis schoon gevormd, maar van den anderen kant zijn de joodsche vrouwen bespottelijk. Deze zware en dikke vrouwen zijn gekleed als danse ressen van een ballet. Zij zijn daarenboven af schuwelijk vuil. Na het huwelijk mesten zij zich, en veranderen in korten lijd in reusachtige vleeschklompen. De Jodinnen blanketten zich, ofschoon hunne wangen zoo rood zijn, dat zij geCne verf noodig hebben. Zij bestrijken hare lippen met vermiljoen, verbreeden de oogen met eene zwarte potloodstreep en schilderen hare na gels rood. De Tuniseesche Joden zijn zeer gods dienstig en volgen zeer streng de wet van Mozes. Jaarlijks richten zij bedevaarten in naar Palestina en bezoeken alsdan Jeruzalem. Men verkoopt te Par ij s tegenwoordig stukken steenkool in papieren zakken; alzoo maken de dames-keukenmeiden zich niet meer vuil en het vuur gaat door het papier beter aan. Het voornemen bestaat te Amster dam een Orkestmaatschappij op te richten, die alle Au.sterdamsche toonkunstenaars aan zich zal trachten te verbinden, om aan de verschillende inrichtingen orkesten voor concerten en uitvoe ringen te leveren. De wijze van werkeu der nieuwe Maatschappij zou 't mogelijk maken om voor elke inrichting steeds dezelfde keus van meesters te behouden. Zoo zou b. v. het Paleisorkest over gaan aan de Orkestmaatschappij maar weder iu zijn geheel voor de concerten in het Paleis be schikbaar zijn, zoo noodig zelfs nog aanzienlijk versterkt. Men berekent dat de ondernemers, die bij de Orkestmaatschappij zich abonneeren, minder kosten zullen hebben dan nu voor hunne muziek uitvoeringen, en dat voor de aandeelhouders in de vermoedelijk op te richten Maatschappij, op een zeer billijk dividend mag worden gerekend Het portret van den heer Brusson, voorzitter van de Fransche Kamer van afgevaar digden, is reeds in den breede beschreven, en medegedeeld; ziehier een korter en puntiger: „De heer Brusson drinkt eenvoudig, eet eenvoudig, rookt eenvoudig, slaapt eenvoudig en neemt zijn bad eenvoudig. Hij behoort tot het groot demokratisch ras van „opzij-leggers waarvan de heer Grévy de beste vertegenwoordiger is. Het Duilsche koo p vaardijscliip Hugo, van Bremen, is in volle zee verbrand. De beman ning redde zich in te hooten. Een daar van, met den stuurman en vijf matrozen, is door een Engelsche bark opgenomen. De kapitein en 16 man worden vermist. Onder het motto „Der Durst is endlos, endlich is der Becher", zegt de Spectator: Eure ka! Nu weet ik, Spectator, waarom de Regeering niet heeft willen gedogen dat de stad Yeere ha ren beker zou verkoopen! Zij had immers al lang plan om in die stad eene kolonie te stichten voor volhardende dronkaards. Te Overhoven onder Sittard viel Maandag nqmiddag een 2 jarig kind in een die pen mestpoel. Een boerenmeisje, Sybilla Colaris Gold sprong moedig in den stinkenden poel, waarvan het water haar bijna tot aan de schou ders kwam en had al zoekende het geluk het kind, dat reeds gezonken was, te grijpen en op het droge te brengen. Eerst nadat het kind door hare zorg weder tot bewustzijn was gebracht, dacht het zelfopofferende meisje aan haar eigen toestand, die alles behalve benijdenswaardig was. Een struikroo ver, die een postwagen heeft bestolen, is in Texas veroordeeld om in het tuchthuis te zitten voor een tijd van 97 jaren. Een levenslange tuchthuisstraf scheen zijn rech ters nog niet voldoende. Te Saint-Quentin viel dezer dagen de stoker van een trein en was onmiddellijk dood. De machinist was door dit ongeval zóó ontroerd, dat hij aan den wissel van Somain het signaal niet bemerkte en dwars op een anderen trein liep, die van Valenciennes kwam aanstoomen. De schok was vreeselijk. Elt waggons van den laat- sten trein werden in alle richtingen door elkan der geslingerd. Intusschen kwam alleen de con ducteur van den aangeloopen trein bij dit spoor wegongeluk om. De strijd tusschen orthodoxen en minder strcnggeloovigen, tusschen census en alge meen stemrecht voor den kerkeraad te Surhui- zum is dezer dagen voortgezet door het inwerpen van de glasruiten bij den predikant. Een ingezetene van Eindhoven, die zeer doof is, heeft eenige dagen geleden een Fngelschen brief geschreven aan den heer Edison, den bekenden Amerikaanschen uitvinder, met ver zoek of hij ook eens een instrument zou willen bedenken om de menschelijke stem enz. in de ooren van een doove te laten doordringen. Daar de ingezetene het adres niet kende, dacht hij aan het bekende voormalige korte adres „Aan Boer- have in Europa en schreef slechts To Edison Esqre., inventor of Telephons in North-America." Eergisteren reeds ontving de ingezetene een ant woord, zijnde een met eene schrijfmachine bewerkte Engelsche brief waarvan de vrije vertaling dus luidt: Thomas A. Edison N 65 Fith Avenue, New-York, 25 October 1881. Waarde Heer! In antwoord op uwe geleerde letteren van den 6den is dienende; dat de heer Edison gedurende eeni gen tijd proeven heeft genomen om een instru ment te maken ten dienste van doove menschen; hij beeft echter deze proeven uitgesteld om zich met het electrisch licht bezig te houden. Onge twijfeld echter zal hij te eeniger tijd weder aan die zaak beginnen, daar hij geheel overtuigd is van hare belangrijkheid, ook omdat hij zelf eenigs- zins doof is. Deze brief was geteekend door den secretaris van Edison. Bij Ding-tsze-tan, aan de Chineesche kust, heeft onlangs een ernstig gevecht plaats gehad tusschen Chineesche kanonneerbooten en zeeroovers. Ongeveer 200 sneuvelden, of sprongen in het water, 9 werden gevangen genomen en ruim 70 ontsnapten. Elf vaartuigen werden buit gemaakt. Koningin Carola van Saksen is vrij ernstig ziek aan zenuwkoortsen, ten gevolge van iets wat koninginnen niet dikwijls overkomt, nl. te groote vermoeienis door huiselijke bezigheden. Zij is een groote liefhebster van het inmaken van vruchten, waarmee zij uitmuntend terecht kan, en zij is er op gesteld, al de ingemaakte vruch ten voor de ziekenhuizen, die onder haar bescher ming staan, zelve te bereiden. Daar er dit jaar veel vruchten waren, had zij zulk een grooten voorraad voor het Carola-hospitaal opgedaan, dat het zelfs voor een keukenmeid van beroep een reuzentaak geweest zou zijn om die klaar te ma- keu. Zij bleef geheele nachten op voor haar werk, en moet zich zoo de ziekte op den hals gehaald hebben. Sommige kleine tappers te Amster dam hebben het voornemen den verkoop van sterke dranken te staken en zich meer toe te leggen op den verkoop van koffie, bier enz. Maria Christina de Leeuw, de beken- de hondenscheerster te 's Hage, streeft naar een hoogst treurige vermaardheid. Ze werd eergisteren door het kantongerecht voor de 89e maal wegens openbare dronkenschap tot geldboete veroordeeld, Th. Schiffel werd voor de 79e en A. F. Schei- dele voor de 45e maal wegens hetzelfde misdrijf beboet. Volgens het Pharmaceutical Journal zou in Uruguay een nieuwe soort (niet variëteit, volgens het bericht) van taardappel zijn ontdekt, die van den gewonen aardappel zich onderscheidt door de eigenschap, dat hij op een vochtigen bodem en niet, zooals oorsponkelijk, op droogland voorkomt. In het tijdschrift van het Linneaansche genoot schap te Parijs o. a. kwam in den jongsten voor zomer reeds een zeer gunstig bericht over deze nieuwe plant voor. Botanisch schijnt deze tot nu toe nog niet nauwkeurig bestemd te zijn. Als waar is wat van dezen nieuwen aardappel wordt gezegd, dan zou daarvan in menige lage streek ook in ons land grootelijks partij te trekken zijn, en zou ook wel het gêvaar van natte zomers en herfsten, dat thans altijd dreigt voor het welge- lukken van de aardappelcnteelt, meerendeels zijn opgeheven. Een merkwaardig stukje zilver, zegt het Dagblad, werd gisteren door een stadgenoot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2