MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. ADVERTENTIE N. Voor geest en hart. De zorgen en lasten des levens. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 12 November. Woensdag namiddag zijn twee bekende sluwe dieven en insluipers, genaamd Jacobus Flamand en Johannes Kleinbeiden woonachtig te Leiden, die reeds verschillende vonnissen wegens diefstal hebben ondergaan, aange houden en naar de gevangenis overgebracht. Zij hadden de geldlade bestolen in eene tapperij in de Nieuwsteeg en werden op heeterdaad door de kasteleines betrapt. De heer JalinJc, Rijks-commies alhier, die Donderdag 11. voor dienstzaken te Bennebroek moest zijn, beging de onvoor zichtigheid om bij aankomst van den stoomtram, uit den waggon te springen terwijl de trein nog in beweging was, ten gevolge waarvan hij onder den waggon ge raakte, die over zijn linkerbeen is gere den dat daardoor belangrijk werd gekneusd. Een zestal knapen van 8 tot 12 jaren zijn door de Politie alhier aangehouden. Deze veelbelovende jongelui hadden de ge woonte hunne ledige uren te besteden met het, door middel van insluiping, plegen van diefstal in verschillende winkels. Ook een 29 jarige werkvrouw is door de Politie aangehouden en naar het Huis van arrest overgebracht. Zij had zich schuldig gemaakt aan verschillende dief stallen in hare werkhuizen. Een aantal goederen zijn in hare woning gevonden en in beslag genomen. 737, LONDEN, 11 Nov. Uit Rome wordt melding gemaakt van eeu particulier tele gram uit Weeuen, inhoudende dat de Kei zer van Oostenrijk hoogst ontevreden is over hetgeen Andrassy en Kallay in de delegatie-zittingen hebben gezegd. Beiden zouden zich daardoor verder onmogelijk hebben gemaakt; de Keizer zou voornemens zijn, een eigenhandigen brief aan den Ko ning van Italië te zenden. De verdediger van Lefroy heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, met verzoek om verdaging der terechtstelling van den moordenaar, op grond van krankzinnigheid. Notaris VAN DER MADEN te Haarlem, zal op Dond.6rd.ag 1 De cember 3 881, des middags te 12 uur, ten herberge van Cornelis RUIJGr- ROK aan de Liede, gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoudein het openbaar veilen: een Huis en Erf, met annexe Stalling en Hooiberg, gelegen aan het Penningsveer aldaar, kadastraal bekend in Sectie D, No.40, groot 8 aren 90 centiaren, alsmede den weg strekkende langs evengemeld No. 40, kadastraal bekend sectie D, No. 212, groot 1 are 75 centiaren. aan ons Bureau gedeponeerd, juist even groot, maar veel dunner dan een dubbeltje, gebed afge sleten, zoodat men slechts bier en daar een stukje rand of letter kan vermoeden. Daarin ligt ecbter bet merkwaardige niet; het interessante is dat bedoelde stadgenoot het muntstukje heeft gevon den in de maag van een Noordzee-schelvisch de stoutste architec t van luchtkasteelen zou moeielijk een toevalliger toeval dan den terug keer van dit dubbeltje uit de Noordzee kunnen uitdenken, 't Was inderdaad geld bij de visch. Een Afrikaansche neger, WilliamRen- ner, geboren te Sierra-Leone), heeft aan de uni versiteit van Brussel de drie examens voor doctor in de medicijnen met groote onderschei ding afgelegd. Hij is van plan naar Afrika terug te keeren om zijn beroep uit te oefenen op de kust der Golf van Guinea. Men zal zich de tien krokodillenher- inneren die door een dame aan professor Paul Bert ten geschenke zijn gegeven om op het amphithe ater van de Sorbonne ontleed te worden. Dit is met vijf dezer diertjes het geval geweest, en de professor is tot de conclusie gekomen, dat, daar de krokodillen slechts zeer weinig hersens hebben, zij van verstand ontbloot zijn en bezield van een heftig instinct van vernieling. Het personeel van het laboratorium werd daarna onthaald op kro- kodillenvleesch en algemeen werd dit overheer lijk gevonden; wel riekte het een weinig naar muskus, doch had groote overeenkomst met zalm. Het lekkerste gedeelte moet de staart zijn. Dat krokodillen haar voedsel langzaam verteren, kan blijken uit het feit, dat in haar magen on geschonden visschen gevonden werden, van de soort die in de moerassen van den Nijl gevonden worden. Het bewaren van eieren. De Oos- tenrijksche Wein- und Agriculturzeitung schrijft hierover het volgende: Het salycielzuur heelt hier zijn roep als bederfwerend middel gehandhaafd. Vijftig gram salycielzuur in een weinig wijngeest opgelost, worden met een liter water verdund. De eieren worden een uur lang in deze oplossing gelegd, daarna afgedroogd en in kisten met ge hakt stroo verpakt. De aldus behandelde eieren bleven vier maanden lang goed en hadden zoowel hun smaak als hun gewicht behouden; terwijl eieren, die niet aldus behandeld werden, geheel bedorven waren. Deze wijze van conserveeren is goed, eenvoudig en goedkoop. De Berliner Industrieblatter raden dit middel eveneens aan. De echtelieden M., teBergenopZoom vierden eergisteren feest. Ze zijn te zamen 100 jaren oud. Voor 50 jaren werden zij op denzelfden dag geboren en hebben toen elkander voor de eerste maal ontmoet bij gelegenheid van den doop. Hier ter stede, zoo schrijft men uit Batavia, bevond zich sedert eenigen tijd een vreem deling, die heette of liever zich noemde graaf Posse. Hij bewoog zich het meest en het liefst in de hoogere kringen er. had daardoor het voor deel, dat hem bijna overal crediet verleend werd. Dit crediet moet zich bij eenigen zijner leveran ciers zelfs tot respectabele sommen hebben uitge strekt, hoewel hij bij velen bekend was onder den naam van „wisselwachter", omdat hij de ge woonte had zijn schuldeischers te paaien met het vooruitzicht dat bij wissels van papa wachtende was. In weerwil van het groote door hem geno ten vertrouwen, heeft de graaf zich op eenmaal aan de oogen zijner veelvuldige vrienden ont trokken en is heeugereisd, de hemel weet waar heen. Volgens bericht van Monsgn. Pugi- nier, Apostolisch Vicaris van Tongking, aan de Fransclie bladen, is het westelijk gedeelte van Tongking, een uitgestrekte landstreek in het zui den van China, door een geweldigen orkaan voor een groot deel verwoest. Tweehonderd kerken, 34 zendinghuizen, het college er, 2000 huizen der Christen bevolking zijn geheel vernield, en 60,000 Christenen van onderkomen beroofd. De Bisschop roept de hulp der Fransche Christenen voor hen in. Van de overige bevolking wordt in het be richt niet gesproken, maar uit het medegedeelde kan men opmaken, dat ook onder de Chineezen as slachtoffers van deze ontzettende ramp bij tienduizenden te tellen zijn. Te Tripolis moet een soldaat op den Franschen consul geschoten hebben, maar door een ontwijkende beweging van den aangerande miste het schot. De aanvaller werd terstond in hechtenis genomen. Te Argenteau, op de lijn Luik-Maas- tricht, heelt men Vrijdagavond 11. getracht den trein te doen ontsporen. Er was een ijzeren staaf dwars over de rails gelegd, die gelukkig nog in tijds door den machinist werd ontdekt. De gevolgen zouden anders vreeselijk zijn geweest, daar de spoorweg op die plek vlak langs de Maas loopt. De justitie van Luik, die een onderzoek heeft ingesteld, kan tot heden de daders nog niet ontdekken. Het trotsche gebouw der wereldten toonstelling te Philadelphia is onlangs voor af braak verkocht. De 3,860,000 kilogr ijzer, die er voor gebruikt vverd, brachten ca. f211,400 op, terwijl de bouw indertijd f 3.600,000 kostte. Het kilogram kwam den kooper dus op ongeveer 5 Va cent. Te Haaften, waardebakkers vreemde bestanddeelen onder het brood mengden zoo dat het wel eens een wildc-kastanje smaak had. heeft de Gemeenteraad, op straffe van boete en gevangenis bepaald, dat het uit zuivere rogge en tarwe moet gebakken worden. Moge het helpen Sommige lieden, zoo lezen wij in de Gelderlander, beschouwen als de hoofdvoorwaarde van een gedicht dat het rijmt; de overige woor den zijn van weinig of geen belang. In den tijd der fabelmakerij was het genoeg maar een paar beesten met elkaar te laten spreken en die dia loog, hoe béte ook, was dan een fabel. Zoo zijn er, die meenen (lat ieder flauw of lamlendig vertelseltje, waarin slechts een koning of prins prekende wordt opgevoerd een merkwaardige anekdote is. Tot hen behoort de correspondent der N. Rott. Ct. die verslag geeft van het oud- strijdersfeest. „Er was er, schrijft de correspon dent, onder die ouden van dagen een, die mij verhaalde, hoe hij prins Willem eens, toen hij uit het hospitaal kwam, ontmoet had op den Bredaschen weg naar Oirschot. Toen had de prins hem aangesproken. „Geen tol hoefde er voor hem opengemaakt te worden, meneer, maar voor mij hield hij zijn paard in. En zoo'n beetje op z'n Duitsch vroeg hij aan me: Waar kom je van daan? En toen ik zei: uit het hospitaal, vroeg hij: heb je 't daar goed gehad"? Nou, ik zei maar ja, natuurlijk! En toen zei-die: nou saluut! en toe gaf-ie me de hand! Ja 't was een goede prins"! Den man schoten de tranen nog in de oogen toen hij het verhaalde." Dat den man de tranen in de oogen kwamen, als hij dacht aan het hospitaal, waar hem bloedzuigers, „koppen,,, fontenelles gezet en alle paardemid- delen te gelijk, met tal van aderlatingen, op hem toegepast werden eene vivisectie waartegen wel eens had mogen gewaakt worden waarna hij op diëet gesteld werd, zóó dat hij, van hon ger razend tegen de raamstijlen opvloog, ver wondert ons niet. Maar, waar moet in 's hemels naam de aandoening en gemoedsbeweging van daan komen bij de herinnering aar. het feit, dat iemand, laat het een Keizer als Karei of als Na poleon geweest zijn, tot u op z'en Duitsch zegt: „nou, saluut!" 't Heeft een sterken familie trek met het feit van den schooljongen, die den Koning op 't Loo gesproken had. „Ik heb hem zelf gesproken vader!" „Och kom, jongen." „Warentig, vader; ik hing achter aan de koets en de koetsier had al een paar maal met zijn zweep achterom geslagen; toen keek Zijn Ma jesteit zelf door het portier; hij keek mij aan, en hij zei: „Weg, vieze jongen"! Te Zurich werd Dinsdagnacht een inbraak gepleegd in het kantoor van een daar gevestigde bank. De brandkasten werden open gebroken, een som van 75,000 fr. benevens al de papieren van waarde gestolen en de andere papieren, alsmede het grootste gedeelte der boe ken, verbrand. Den volgenden morgen sloot de bank haar deuren, en het gebeurde geeft, zooals men denken kan, stof tot een aantal zeer onaan gename vermoedens. De Daily News, anders nog al op de hoogte, heeft een telegram uit den Haag ontvan gen omtrent de op Ceylon gestrande boot van de Duitsche stoomboot „König der Niederlande Een gas werker te Berlijn is onlangs tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens onvoorzichtigheid bij het zoeken naar een lek in de gasleiding van een huis. Hij had om het lek te vinden, met een brandenden lucifer langs de pijp gelicht, en daardoor een gasontploffing veroor zaakt. Deskundigen verklaarden, dat die wijze van zoeken hoogstgevaarlijk is, en dat de beschuldigde, om alle gevaar te vermijden, de vensters had moeten open zetten en de hoofdkraan sluiten, om daarna, met een vochtige hand, naar het lek te zoeken. De eerste, „hoogstgevaarlijke,, manier van zoeken is, naar wij meenen, de algemeen gebrui kelijke. Men zij gewaarschuwd 1 De politie te Leiden heeft op heeter- daad betrapt twee knapen, die bezig waren de geldlade te ontlasten in een winkel in de Dief- steeg. Deze veelbelovende jongelieden hebben al thans het juiste terrein weten te kiezen. De sinds eenige maanden verboden invoer van gezouten en gerookt rarkensvleesch uit Amerika in Frankrijk zal weldra vrijgelaten worden. In de zee- en grensplaatsen, waar die invoer zal toegelaten worden, zal door van regee- ringswege aangestelde deskundigen een micros copisch onderzoek gehouden worden. Aanvragen om a!s zoodanig werkzaam te zijn moeten tot de regeering gericht worden, terwijl bovendien bij de Ecole de Pharmacie eene gelegenheid geopend wordt om zich in 12. lessen voor die betrekking bekwaam te maken. Door den postdirecteur te Gori n chem ziju twee ingezetenen van Meerkerk opgeroepen om bewijzen van bekwaamheid te geven, teneinde in aanmerking te kunnen komen voor bode van Meerkerk op Ameide. Men verzuimt ons te melden of de hardlooper Dibbels tot lid der examencommissie is benoemd. Geheel stompzinnige en voor beschaving of ontwikkeling totaal onvatbare menschen, behooren tot de zeldzaamheden. Men kan van ieder mensch iets maken, als men het maar goed aanlegt. Elke akker brengt vruchten voort, al is het ook niet altijd tarwe of rogge. Trolschheid is het eerste onkruid dat in het mer.schelijk hart ontkiemt, en het laatste dat wordt uitgeroeid. In de weegschaal van den Eeuwige zullen de tranen, die we gestild hebben, meer wegen, dan die we zelf ooit weenden. Niet het bezit van geld maakt gelukkig, maar wel de manier waarop het besteed wordt. De vriendschap is een zon des levens; wan trouwen omtrent vrienden is een voortdurende dood. De zorgen des levens jagen den man in regen en storm, in koude en hitte uit het huis, nood zaken hem het uur van zijn maaltijd te verzetten, verhinderen en storen zijne nachtrust, stemmen hem ernstig en verschaffen hem dikwijls bange en kommervolle uren en dagen. Als hij nu als knaap voor het kamerleven is-opgevoed, omringd van alle gemakken en omsingeld door een aantal dienstboden die op zijn wenken vliegen, dan zal hij een zorgvol leven eene hel vinden en wie is er gaarne in de hel? Geheel anders is de jonge man die de school der wereldlijke rampen en lasten en der ontberingen heeft doorloopen. De energieke opvoeding heeft hem het aanhoudende nadenken aangenaam, de versmading van het trage, vadsige leven zoet en de geringschatting der moeilijkheden licht gemaakt. De honger is oorzaak dat het huisbakken brood hem als de fijnste gerechten smaakt. De tevredenheid zijns vaders over zijn vlijt, verzoet hem den moeilijksten arbeid en nadat hij het hoofd gebogen heeft voor het gezag, voor het verstand van zijne opvoeders, kan het hem onmogelijk moeilijk vallen zijn eigen juk, zijn eigen lasten te dragen. Voorzorg. De lichtzinnige straatmusicus Kras- graag, die reeds meermalen met de al te ijverige politie, in hare overdrevene zucht naar orde en regelmaat in collisie is gekomen, heeft juist zijn viool-obligaat geëindigd en gaat nu met zijn bakje van gast tot gast. Ten laatste komt bij ook bij den kantonrechter, die een dubbeltje in het bakje werpt. Op gracieuse wijze echter neemt Krasgraag het stukje geld en overhandigt het aan den gever met de woorden: Mijnheer de kanton rechter, van u neem ik niets aar., men kan nooit weten hoe wij nog eens te zamen komen en elkander noodig hebben. Troost in den slag. Kanonnier. Luitenant, een granaatscherf heeft zooeven mijn neus weg geslagen. Luitenant, Daar moet je meê te vreden zijn, iedereen kan toch waarachtig zijn gansche kop niet kwijt raken. Goede raad. Een hertog van Norfolk was zeer aan den drank verslaafd. Eens vroeg hij aan den tooneelspeler Foote: „zeg eens, hoe moet ik naar de maskerade gaan om niet herkend te worden." „Ga er nuchter heen," was bet antwoord. Een moderne huisvrouw. Hij. 't Is om razend te worden, geen enkele knoop aan mijn overhemd. Zij. (terwijl zij de lectuur in een roman voor een oogenblik staakt) Ik begrijp niet hoe je om zoo'n paar ellendige knoopen zoo op kunt spelen, kijk eens naar de kinderen, hun kleeren hangen als flarden aan hun lijf, zij zeggen er nochtans niets van De vrouw en de politiek. Napoleon I zeide tegen een geestige Francaise: „ik zie niet gaarne, dat vrouwen zich met de politiek bemoeien. „Ge hebt groot gelijk Sire," antwoordde zij, „maar in een land, waar men vrouwen het hoofd af houwt, is het natuurlijk dat zij gaarne willen weten waarom?" Moederlijke voorzorg. Onderwijzer. Zeg eens vrouw Dungelmans, waarom komen uwe kinderen niet ter school? Vrouw D, Dat zal ik u zeggen, meester; ge weet immers, dat mijn man wegens het vervalschen van wissels, twee jaren tuchthuisstraf heeft gekregen. Ook mij had men beschuldigd. Mijn verdediger echter verkreeg mijne vrijspraak op grond dat ik lezen noch schrijven kon. Ziet ge, meester, ik zou niet gaarne hebben dat mijne kinderen van zulke verzachtende om standigheden in hun volgend leven zouden ver stoken blijven. Persoonsbeschrijving. Rechter. Hoe zag de dief er zoo wat uit? Getuige. Hij was zoo groot als u, mijnheer de rechter, maar hij keek niet zoo leelijk scheel. HAAELEM, 9 Nov, Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als vclgt: 3 koeien, verkocht 31 voor f 110 a 205; 1 stier verkoch voor f 80 a 5 vaarzen, verkocht - voor f75 a 90 - pinken verkocht voor f 40 a 60; - graskalveren verk. voor fa 11 nuchtere kalveren, verk. voor f 1 a 14, 85 schapen, verk. 74 voor f 17 aJ32, - lammeren, verkocht - voor f 10 a 16, 4 biggen ver kocht voor f 9 a 10; - varkens, verkocht voor a - c. per Ys kilo, - paard tot f 50 a 75. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 91 stapels kaas, 10558 stuks, wegende 21969 kilo hoog ste prijs f 37.00, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 9 Nov. Ter veemarkt van heden wa- ren aangevoerd: - runderen, 186 vette kalverenlstequal. 90, 2dequal. 70, per kilo, 11 graskalf 14 a 30, 39 nuchtere kalveren6 a 10, 2 schapen en lammeren a 83 vette varkens 48 a 54 c. jjer kilo. LONDEN, 10 Nov. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 300, Schapen en Lammeren 1,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 3/8 a 5/6 Schapen en Lammeren 4/8 a 6/9, Kalveren 4/8 a 5/8 Zwijnen 4/4 a 5/4. LEIDEN, 11 Nov. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden 35 a 80 16 stieren 47 a 96, ossen 100 185 210 melkkoeien f 98 a f 232, 42 kalveren dito 136 285, 153 vare dito f 76 a 165, 296 vette dito a i 100 325, 320 graskalveren f 12 a 42, 38 vette 40 a 78 a a 4 nuchtere dito 7,a 17, 459 vette schapen 22 a 36,172 weide dito 17,a 24,lammeren. 66 magere varkeus 18 a 40, 62 biggen f 4.00 12. a,— SCHIEDAM, 11 Nov. Moutwijn, per ned. vat f 15,25 Jenever 20,75 Amsterd. proef f 22,Spoeling f 2,50 dito commissie ƒ2,50. HOORN, 10 Nov. Ter waag gewogen 235 stapels kaas wegende, 65,050 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 36,50 oor kleine, 39,en voor hooikaas commissie f middelbare, f GOUDA, 10 Nov. Kaas f a le qual. fa 2e qual. f 28 a 31 zwaare hooger in prijs aangevoerd partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.70 a 1.80 der weiboter f 1.45 a 1.60 per kilo. Handel zeer vlug. Amsterdam 11 November 1881. Prijzen der onderstaande effec^ngenoteer_ Nederland. Certif. Werk. Schuld pCt. de koers 37* Hongarije. Obl. Leening 18675 Gondleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buiten]. 1853/78 3 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Arnst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 200—-4800 1 200—1200. 2 u binnenl. 1250025000. 1 u u 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obi. Alg. Schuld 1865 5 a u a 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. 01>1. Vereen. Staten 1876. 4'/: a a u 18 77 4 Columbia. Obligatien41/* Peru. Leeuing 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid Nederland. Holl. IJz. Spw. Aandu M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aandt, Boxtel Wezel Oblil/t ,i ,i 1875 5% Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl3 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .3 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschnnsk Sysran Aaud. 5 Riaschk Wiasma u 5 Rumenie. Aandeelen Spw. div Amerika. Chicago N. W. Cert. Aaud. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 3 u Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 ti 1864u Rusland. 1864 1866 Geldkoers, prolongatie 665/s 807s 1023/i6 94>/s 82 85 653/8 65-/s 539/i6 997s 78Vs 9 U/8 2S3/.s 46"/8 287.6 28 46 127, 1478 11174 1143/< 5 5 4'/3 pet. 1774 147.6 1187s 143 116 145 152 22 517s 1307, 5313/16 873/4 62 917s 70 69"/g 61 1421/, 477.6 13574 106 1097a 1017,6 977s 987, 1047s 11213/io 1487s 142

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3