BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. bij de oefening een paar keer hetzelfde had laten uitvoeren. Als een treurigstaaltje van de weinige ontwikkeling van Indische jongens bij de be oefening der Nederlandsche taal geeft het B. Hbl. onderstaand blaadje uit een cahier van een scho lier te Batavia, dat aan den meester als huis werk werd vertoond. De notedop. De Graaf B. was een burgen meester van zekeren dorp, die de slechte menschen te beide in de gevangenis breng in. Hij houdt veel van kinderen en bren gen hem door dem aanhalen. Als 't Zondag was, brengt hij hem ook door den aanhalen als avond was gaf hij een der kinderen koek jes apels of nooten en dan ging hij rustig slapen. Omdat hij de slechtig menschen kwaad op hem en wilde hem vermoorden. Toen hij rustig slaapte en sloop de moordenaar in het huis met een dolk en ging naar de kamer waar de Graaf B. slaap te. Toen naam hij zijn dolk welde hem op zijn hard steken in over dat gekraaik te werd de Graaf wakker naam plotselingen en naam zijn pistool en leg aan. Toen laat de moordenaar zijn dolk vallen, en staan op knie en vraag zijn vergevennis er. werd hij op gevangenis gezet. Sedert den dag van in werkingtreden der drankwet (1 November) zijn door de Amster- damsche politie niet minder dan 11 processen-verbaal wegens verzet, door dronken lui tijdens hunne overbrenging, opgemaakt. Het cijfer van de lie den die zich een proces-verbaal op den hals ge haald hebben wegens openbare dronkenschapis nu reeds gestegen tot ruim tweehonderd. Aan de 2e sectie alleen werden ruim 80 beschonkenen binnengeleid. De directeur der Middellan dsche-ze e- Stoomvaart-Maatschappij te Marseille, Mathieu Valery, die naar Amerika voortvluchtig moet we zen, is door het Hindelsgerechtshof aldaar fail liet verklaard. Hij wordt bovendien gerechtelijk vervolgd wegens valsche wissels, naar men ver zekert tot een bedrag van 3 millioen frks. Deze Valery verloor zijn vader toen hij 24 jaar oud was en had een inkomen van 150,000 frks. In den tijd van anderhalf jaar had hij 900,000 frks. verteerd en nam toen tot bedriegelijke hande lingen zijne toevlucht. Nabij hetLuxemburgsche dorp Awenne gingen een jongen en een meisje, die, schoon ternauwernood 6 en 7 jaar oud, het vee moesten hoeden, een vuurtje stoken om hunne verkleumde ledematen te verwarmen. Spoedig daarop kwam de jongen het dorp inloopen met den uitroep: z/Elize is verbrand, zij rookt nog!" Een der bloed verwanten snelde naar de weide eu vonu daar het meisje, met geheel zwartgebrand lichaam en alleen nog de kousen aan de beentjes, op het gras zitten, terwijl zij te midden van haar folte rende pijn om haar moeder riep, die, van niets wetende, met den vader op het aardappelland werkte. Nog denzelfden avond bezweek het kind, na een hevig lijden, in de armen der troostelooze ouders. Uit Turijn wordt gemeld, dat de ex- tamboersdochter, gravin Montefiori, de morga natische weduwe van Victor Emanuel, op haar kasteel in den omtrek dier stad ernstig ziek ligt. Zooals men wellicht weet, brak koning Humbert elke betrekking met haar af, en verbood hij haar om ooit te Home te komen. plan. Tegelijkertijd ageert hij tegen het knechtschap der Kerk. Hij vaardigt de volgende wet uit: »Niemand mag een ker kelijk ambt een bisdom of eene abdij aan nemen uit de hand van eene niet-kerke- lijke overheid. Wereldlijke vorsten hebben geen recht kerkelijke ambten te begeven. Zoo verhiel Gregorius de banier eener dubbele vrijheid. Hij grijpt de ketenen, waarmede de Kerk geboeid is, aan de twee grootste en machtigste ringen en verbreekt ze. De wereld kwam in opstand, de bodem onder den zetel van Gregorius sidderde. Welk een lijden moest de groote Paus verdragen De verbanning was ten laatste zijn lot! Maar hij liet de keten niet los en bij zijn dood waren er slechts nog kleine gedeelten voorhanden. Wordt vervolgd.) De Daily News hoort uit Tunis, dat de Bey een decreet uitvaardigde, bevelende aan de inlandsche grondeigenaars hun land te bebouwen, hen anders dreigende met ver beurdverklaring ten bate der Franschen. De schatkist van Tunis is ledig, de amb tenaren ontvangen sedert drie maanden geen salaris. De Bèy persoonlijk moet zich vergenoegen met 6000 franks per maand. De Franschen leggen eiken onderworpen Arabier 40 franks schatting op. De Times verneemt uit Kérouan, dat onder de Fransche troepen dysenterie en typhus toenamen. De Daily Telegraph hoort uit Konstan- tinopel, dat de Porte uit Batoum bericht ontvangen heeft, dat 50,000 Lazis voor nemens zijn te emigreeren naar het Turk- sc'ne gebied. Dépêches uit Amerika berichten, dat de beschuldiging in het proces-Guitenau op roept 63 getuigen, de verdediging 100. Men verwacht dat het proces vele maanden zal duren. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, neemt de cholera af te Soerabaya, Samarang en Batavia, doch heerscht zij hevig te Demak, Sidajoe, Grissee, Malang, Soerakarta en Kandong. Haarlemmermeer, 15 Nov. Het Rijkstele graafkantoor alhier, is van heden af geopend: op werkdagen van half 9 tot 2 uur en van half 5 tot 7 uur. Op Zon- en feestdagen van 8 tot 12 uur. Amsterdam, 15 Nov. In de koolteer-fabriek buiten de Zaagpoort alhier, viel gisteren een werk man van een ketel, die hersteld werd. Hij bezweek aan de gevolgen var. den val. Zundert, 15 Nov. Door de Rijkspolitie is onder deze gemeente een strooper gevat, die bleek een onbezoldigd Rijksveldwachter zekere P. L. te zijn. Schiedam, 15 Nov. De molenaar alhier, die vóór eenigen tijd tusschen den wagen en een muur beklemd geraakte, is aan de gevolgen der daarbij bekomen wonden overleden. 's Gravenhage, 15 Nov. Een knecht van den stalhouder H., aan den Stationsweg alhier, is Zaterdag-avond van een hooizolder gevallen en op zijn hoofd neergekomen. Badende in zijn bloed is de man gevonden en per brancard naar het gasthuis gebracht, waar hij gisteren morgen is bezweken. Arnhem, 15 Nov. Eenige knapen alhier, die gisteren namiddag zich met kaartspelen om geld bezig hielden en opgewonden werden door het spel, kregen twist, die zóó hevig liep, dat een hunner een mes greep en zijn tegenstander daar mede den rechter pols nagenoeg geheel afsneed. Leiden, 15 Nov. De ex-machinist bij den Leidschen stoomtram is wegens het door onvoor zichtigheid veroorzaken van kwetsuren, tengevolge van de botsing tusschen twee tramrijtuigen, ver oordeeld tot 18 dagen celstraf. Klingelbeek, 15 Nov. Heden-ochtend ge raakte een gehuwd werkman in de suikerfabriek onder deze gemeente, tusschen de pers, ten gevolge waarvan hij korten tijd later overleed. Saar Bernhardt is nu ook al het on derwerp van een tooneelstuk geworden. In het Carl Theater, te Weenen, zal men eerlang een naar haar genoemde parodie opvoeren, waarin Prau Gallmeyer de hoofdrol zal spelen, van een harstochtelijke Sarah-vereerster, die de gevierde aotrice nabootst. Te Berlijn stond onlangs, evenals voor eenigen tijd in een Engelsche stad een an der winkelier, een horlogemaker terecht, wegens het verstoren van orde en veiligheid op de open bare straat. Hij had nl. voor zijn winkelraam een navolging van de Straatsburger klok tentoonge steld, waaruit achtereenvolgens de twaalf Apos telen te voorschijn kwamen, en toen het aantal daardoor gelokte kijkers opstoppingen in de straat veroorzaakte, geweigerd te voldoen aan het bevel der politie, om de klok weg te nemen. Met zeld zame eenstemmigheid verklaarden echter verdedi ger, openbaar ministerie en rechtbauk: dat de politie geen recht had een burger zoo iets in zijn eigen huis te verbieden, en de beschuldigde werd vrijgesproken. Kost het huren van een piano ge woonlijk geld, Patti verdient er 30,000 mede. Een pianofabrikant betaalt haar nl. die som, al leen daarvoor, dat zij op haar geheele Ameri- kaansche reis zijn instrument en geen ander ge bruikt. In Mississippi heeft bij gelegenheid der verkiezingen een gevecht tusschen negers en blanken plaats gehad. Op de stemplaats te Ma rion-station schoten eenige negers op de onge wapende blanken, waardoor vier gedood werden. Dc sheriff trok toen aan het hoofd van eer. aan tal burgers tegen de zwarten op, die zich in een huis verschansten. Van beide zijden werd gescho ten, en er vielen twee dooden, een neger en een burger, in het gevecht. In eer. Oostenrijksch vi sschersdorpj e aan de Adriatische Zee werd onlangs een reus achtige haai binnengebracht, die door de visscliers bij de kust was gedood. Het dier had een lengte van niet minder dan 7 meter. Tengevolge van de ongeregeldheden te Kuchelbad, waar, zooals men zich herinneren zal, Duitsche studenten door Czechische aange vallen werden, zijn 4 studenten van de univer siteit te Praag weggejaagd en 1 voor twee jaren verbannen, terwijl eenige anderen door den acade- mischen senaat gestraft werden. Ter navolgingOp de wekelijksche bo- termarkt te Zevenaar is vanwege het gemeente bestuur een persoon met een weegwerktuig ge plaatst, (lie de aan de markt gebrachte boter gratis voor de belanghebbenden moet wegen. Wie veel leest denkt zelden wat groo- ten arbeid hij verricht. Een boek van 500 bladzijden, van 40 regels elk en 50 letters per regel, bevat 1 millioen letters die 't oog moet opvangen, herkennen en verbinden. Toch leest menigeen zoo'n boek in één dag uit. Een Engelsch predikant, Fryer ge naamd, die onlangs door het hof van assises te Warwick tot een schadevergoeding van 1500 veroordeeld werd, wegens verbreken van trouw beloften, is van dat vonnis in hooger beroep gekomen en de zaak zal eerlang opnieuw behandeld worden. De dame was tien jaren ouder dan hij, en de minnebrieven, die als bewijzen werden over legd, zouden een lengte van 3 mijlen kunnen beslaan. Waarschijnlijk zijn ze wel niet allen den rechters voorgelezen. Te Amersfoort isproces-verbaal op- gemaakt tegen zekeren II. aldaar, wegens het onbevoegd dragen van. een ambtspenning, die gewoonlijk door de rijksveldwachters wordt ge dragen. Uit Katwijk aan Zee wordt gemeld dat uit het onderzoek, ingesteld omtrent den toestand van de verongelukte schuit de Vrouw Arendje is gebleken, dat het wrak geheel weg is. De acht zich nog in de schuit bevindende lijken, waren in vergevorderden staat van ont binding. De persoon die ze uit het wrak gehaald heeft, i3 twee dagen daarna, ten gevolge van de ingeademde pestlucht, bezweken. Ook belette die vergevorderde staat van ontbinding dat men ge tracht heeft de lijken te herkennen; ze werden dadelijk begraven. De bakkersknechts te Turijn hebben den erbeid gestaakt, en de overheid heeft het raadzaam geoordeeld maatregelen te nemen, zoo zelfs, dat de karabiniers een huis omsingeld heb ben, waar een 500 der werkstakers bijeen wa ren gekomen en tot de arrestatie van 225 bak kersjongens is overgegaan. Zij zullen nu heel wat zoete broodjes moeten bakken om vrij te komen. Men heeft de dieven der juweclen van vorstin Metternich, die haar, zooals men weet, op reis van Weenen naar Milaan ontstolen wer den, eindelijk gevat. Het zijn twee spoorwegcon ducteurs. De een heett reeds een volledige be kentenis afgelegd, de gestolen juweelen zijn echter nog niet terecht. Misschien blijken deze beide conductenrs ook wel schuldig aan de andere ju- weeleu-diefstallen, welke in den laatsten tijd op die lijn gepleegd werden. Te Milaan is het gewelf van een in aanbouw zijnde kerk ingestort. Een werkman werd gedood, vier anderen doodelijk, en twee zeer ernstig gewond. De vorige week hadden een 400-tal Zigeuners hun kamp opgeslagen te Wesel, in Pruisen. Zij hebben echter nu hun kamp opge broken, eu het is derhalve te voorzien, dat zij ons land zulien trachten in te dringen. Eene bende van ongeveer 40 personen heeft dit reeds getracht ter hoogte van Posterholt (in Limburg), doch werd door de politie daarin verhinderd. Zij zijn daarop weder naar Duitschland getrokken. Te Paliokonlia zijn weder drie be ruchte roovers gevangen genomen; een daarvan, Ma- kris genaamd, is een zwager van Nico. Alle drie heb ben indertijd deelgenomen aan de oplichting van kolonel Sijnge en waren nog in liet bezit van eenige Turksche ponden, daarvan afkomstig. Dezer dagen zijn te Parijs zes jonge lieden gevat, die met een steendrukpers de toe gangsbiljetten van al de schouwburgen namaakten, om ze daarna in deftige logementen en koffie huizen te verkoopen. Zij maakten daarmede uit muntende zaken, maar slechts gedurende korten tijd, want de politie kwam de heeren weldra op het spoor en rekende hen in. De Italiaansche soldaat Misirolidie onlangs den tourier de Sanctis door een geweer schot van het leven beroofde, is thans door den krijgsraad te Verona ter dood veroordeeld. Hij had die misdaad gepleegd, omdat de fourier hem Wij lezen in het jaarverslag van onzen consul te SanFrancisco, dat de kabel-tramivays daar groote uitbreiding erlangen, en vele paar dentrams daardoor worden vervangen, omdat dit stelsel vooral voor heuvelachtige steden groote voordeelen aanbiedt. De aanleg is veel kostbaar der, doch het onderhoud niet, terwijl de meer dere snelheid en gelijkmatigheid der beweging een groot voordeel geven. Bochten en hoeken vor men voor den aanleg geen beletsel, mits zij niet te scherp zijn; toch worden zij zooveel doenlijk vermeden. Het stelsel is het volgende: een zware kabel zonder eind van ijzerdraad wordt door een stoommachine in beweging gebracht en loopt over schijven even onder den beganen grond, dag en nacht met steeds gelijke snelheid, juist onder een sleuf midden tusschen de rails. Aan het einde der route draait de kabel om een groote hori zontale schijf en gaat terug tusschen de rails aan de andere zijde der straat. Aan de rijtuigen is een mechanisme bevestigd, waardoor de kabel wordt gegrepen om voort te gaan en losgelaten om stil te houden, terwijl het zich in 't laatste geval aan de zijde der sleuf vasthecht om op een hel ling staande te blijven. Zelden was er eer. tijd, zegt de Asser Courant, waarin zoo weiidg in de veenderijen wordt gewerkt als ir. deze (lagen. Er zijn lieden, met een talrijk gezin, die gaarne willen arbeiden voor 40 a 50 cent daag3. Zelfs zijn er jonge menschen, die, zich schamende leeg te loopen, aanboden gratis te werken eu toch werden afge wezen. Kapt. Boyion doet in Amerika nog altijd ongelooflijk sterke zwemtoeren. Hij heeit een 25-daagschen tocht gemaakt van Cloudine, aan den Yellowstone, naar Pierre aan de Missis sippi, en kwam daar den 11 October in een hevigen storm aan. Volgens de Amerikaansche bladen had hij van vermoeienis 40 pond aan gewicht verloren. Van Pierre zou hij naar Fort Hale zwemmen, dat 100 Engelsche mijlen van daar verwijderd is, en vervolgens naar Yanksion, het doel zijner reis. Onlangs vond men in een brievenbus te Elbing een los postzegel van 5 penningen (3 centen). Het werd naar de opperdirectie te Dant- zig gezonden en daar deze, evenmin als die van Elbing den eigenaar wist te vinden, werd de rijke vondst ter regeeringskas verwezen. Aan de over brenging daarheen namen deel de opziener van voorzegde kas, de landsrentmeester, de curator en de opperboekhouder. Dezer dagen kwam in Engeland de eenig overgebleven matroos van het stoomschip Calliope aan, dat bij Kaap Oorrubedo, aan de Spaansche knst, verging. Het had 22 personen aan boord en keerde van Napels terug om de reis naar New-York voort te zetten. Het werd bij Gibraltar door een storm overvallen, waarin het zwaar beschadigd en een paar der booten weggesjioeld werden, maar men bood moedig het hoofd aan dè gevaren, totdat op eens, tegen vijf uur in den morgen, het schip begon te zinken. Het zonk zoo snel, dat men geen tijd had om de booten uit te zetten. De geredde, die over boord gespoeld werd, hoorde het angst- en hulp geroep der overigen die met het vaartuig in de diepte verdwenen, en zag later slechts een der manschappen drijven, dien hij echter weldra weer uit het oog verlooiHij vond een balk, klom er op, en dreef, zonder eten of drinken, vier dagen lang daarop rond, waarvan drie ia bewusteloozeu toestand. Eindelijk werd hij door Spaansche vis- schers gevonden, die hem bij den pastoor van hun dorp brachten, waar hij uitmuntend behandeld werd, totdat hij met een Engelsch schip naar zijn land terugkeerde. Aan de werkstaking der gondeliers te Venetië is een eind gekomen. Zij hebben, het ledigloopen moede, hun handwerk weder opgevat. Het veertienjarige dienstmeisje, dat onlangs door het gerechtshof van Cumberland wegens moord, op een kind van haar meester gepleegd, ter dood veroordeeld werd, heeft nu bekend, in Juni 11. nog een van diens kinderen, een 2-jarig knaapje, om het leven gebracht te hebben. Het kind viel, naar men meende, bij on geluk in een put en verdronk, en niemand kwam op de gedachte, dat daarbij boos opzet in het spel was. Maar na den moord op het jongste kind gepleegd, kreeg men achterdocht, daar het meisje zich bij dat ongeluk vrij zonderling ge droeg, en thans heeft zij bekend, dat zij het knaapje in de put heeft gegooid. Zaterdag-middag is op den Bezuiden- hout te 's Hage, een tramwagen gestolen: toen de passagiers van den Bezuidenhout aan de stoomtramrails dachten over te stappen, was de wagen verdwenen. De lieve straatjeugd had nl. den wagen onbeheerd gevonden en was er heel prettig meê naar de Heerengracht gereden daar was de wagen netjes op den wissel gebracht en door de lieve jeugd aan zijn lot overgelaten. De burgemeester van Rotterdam Ver kocht een in beslag genomen kalf. Dat had in het openbaar moeten geschieden en met nog andere formaliteiten, merkte echter de Reken kamer op; en zij „achtte zich verplicht," den Minister kennis te geven van de handelingen van gezegden burgemeester, ten einde dezen „terecht te wijzen." De Minister „vond blijkens zijn antwoord geen termen om den burgemeester terecht te wijzen," en de Rekenkamer heeft zich bij het kalf neergelegd. Het schijnt dat men in Den Haag de hand gaat houden aan de nuttige vogelenwet. Tal van bekeuringen wegens het te koop houden of bieden van „beschermde" vogels hadden dezer dagen plaats. Men kan zich het gezicht van den vogelaar voorstellen als de onbekende kooper eens klaps den vink of anderen vogel laat vliegen, den vogelaar „zijn dag" aanzegt en vervolgens heel kalm heengaat zonder te betalen. Volgens telegram van Point de Galle bij de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" ont vangen, is de kanonneerboot Ready aldaar aan gekomen, na den kruistocht ter opzoeking van booten van het stoomschip Koning der Neder landen. Te Diego Garcia ontmoette de comman dant den 30en October de Madura van genoemde Mij. en sprak met kapitein Adriani af, dat deze naar Peros Banhos, een der Salomon-eilanden ten noorden der Chagos, zou stevenen, waar vermoe delijk volgens berichten van inlanders, een boot zou aangekomen zijn. Zooals reeds uit het tele gram blijkt, reeds vroeger medegedeeld, is dit met goed gevolg geschied. De Madura heeft daar kapt. Bruijns en de 38 personen, die bij hem in de sloep waren, aangetroffen en is met allen be houden te Aden gearriveerd en weder vertrokken. Het was het voornemen van kapt. Adriani, om ook nog de Scychillen te bezoeken op weg naar Aden, vermoedelijk alleen om te informeeren of inlandsche vaartuigen ook schipbreukelingen had den opgenomen, want de booten hebben natuur lijk niet naar de Scychillen gestuurd. Het bericht te Diego Garcia wa9, dat de opvarenden van de boot, die op Peros Banhos was aangekomen, den 24en October in een kustschoener naar Mauritius waren vertrokken. De agenten te Galle telegra- feeren daarover het volgende: Ready terug zon der booten te hebben gezien bericht, dat een boot met den Kapitein, 35 mannelijke en 3 vrou welijke passagiers te Peros Banhos was aangeko men op 19 October, zeilden naar Mauritius op een kustvaartuig 24 October. Madura arriveerde te Diego Garcia op 30 October, vertrok naar Peros Banhos, vandaar over de Scychillen naar Aden, uitziende naar de booten de Ready zocht de Malediven door maar vond niets. De consul te Galle vermeldt in zijn telegram aan de Regeering: „Ready teruggekomen zag geen booten, hoorde dat de kapiteinsboot met 49 personen Pero3 Banhos (N. W. eiland, Chagos) bereikte op 18den, vertrok in kustvaartuig op 23 October naar Mauritius." Het is dus niet geheel onmoge lijk dat in deze berichten nog van andere dan de reeds geredde sloepen sprake is. De Prins van Oranje, die 14 dezer te Point de Galle is aangeko men, heeft de 27 geredden uit de bootsmanssloep medegenomen, en de directie heeft kapt. B. van den Sprenkel opgedragen, om met den comman dant van het st. Ready te overleggen of, en zoo ja, in welke richting nog verder kan worden ge zocht. Als al de eilanden, waar de booten had den kunnen landen, zijn doorkruist, dan blijft nog de groote kans over, dat de booten door voor bijkomende zeilschepen zijn opgenomen, en in dit geval kan het lang duren voor men zekere tij dingen krijgt. Zooals reeds is medegedeeld, pas- seeren zoowel de schepen, die van Bombay en de Persische Golf rond Kaap de Goede Hoop moe ten, als die, welke van de Riode zee naar Australië bestemd zijn, om en nabij de plaats, waar de Koning der Nederlanden is verongelukt. IndeRijkspostspaarbankisvanltotlO Nov. jl, meer ingelegd dan terugbetaald ruim f 25,131.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2