Abr. Corn. Smit, Er wordt gevraagd Te Koop: Een Smidsknecht TE KOOP: Green en Hout, MAGAZIJN Wed. J. A. van Zijl, KENNISGEVING. MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. ADV ERTENTIE N. Korte Veer straat No, 1, HAARLEM Voor geest en hart. Onsterfelijkheid. Allerlei. Boekbeoordeeling Een troep Zigeuners van 35 personen (groot en klein) is dezer dagen in't noord-oosten van ons land, o. a. te Mussel- en Stadskanaal, als een ware rooverbende rondgetrokken. Bij den slager werd vleescb. bij den bakker brood, bij den kastelein jenever, bij den winkelier roarrafac- turen geroofd enz. Een bakker van VaUkermond werd, op weg, gedwongen den voorraad brood uit zijn kar op hun wagen over te laden, terwijl verschillende personen werden aangerand en afgezet. Te Laren heeft het volgend ongeluk plaats gehad: Zekere J. H. V. werd, terwijl hij zich met paard en wagen op weg bevond, door een beroerte getroffen en viel onder den wagen. Vrei selijk gekneusd, overleed hij reeds twee dagen later. I)e ongelukkige laat een weduwe, en negen, meestal nog kleine kinderen na. Te Nieuw-Jerusa 1 em aan deZoutzee (Noord-Amerika) zal eerstdaags eene „heilige" Courant verschijnen onder redactie van een geïn spireerde." Aan 't slot van het proefnommer is het volgende te lezen: Den dag van het vergaan der wereld zullen wij per extra-nommer bekend maken- Onze redacteur heeft reeds hemelsche teekens, wonderbare mededeelingen, maar nog geen definitieve informatie ontvangen. De toebereidselen voor de tentoon stelling van electriciteit welke in het Cristal Pa- lacé gehouden zal worden, vorderen goed. De Heer Page, die aan het hoofd hiervan staat, is naar Parijs gegaan om zich persoonlijk met de ver schillende administratiën en met de voornaam ste inzenders in betrekking te stellen. De aan vragen om plaats zijn reeds zeer talrijk, en door Engelsche firma's worden groote ruimten aange vraagd. De directeur-generaal der posterijen zal de geheele inzending, welke zich thans te Parijs bevindt, naar de Engelsche tentoonstelling over brengen. Het electrisck licht zal er zooals van zelf spreekt een zeer voorname rol spelen. Het geheele gebouw zal verdeeld worden, in zooveel ruimte als er inzenders zijn, die hun lampen willen doen branden, en zoo zal ieder van die ruimten door verschillende stelsels verlicht worden. Het nieuwe electrische licht volgens het stelsel van Edison zal de concertzaal verlichten. Omtrent den dreigenden kolennood zegt het Nieuws v. d. D. het volgende: Sinds eenige weken bestaat zoowel te dezer stede als elders totaal gebrek aan goede Duitsche stoomkolen, hoofdzakelijk tengevolge van gebrek aan kolenwagens in Duitschland. De kleinhande laren en fabrieken, die geene contracten met de mijnen of hare agenten hebben afgesloten, kun nen dan ook bijna geen kolen bekomen. Eenige fabrikanten te Amsterdam gebruiken thans En gelsche in plaats van Duitsche kolen, de eerste zijn ook bijna niet te koop, aangezien de booten te veel stukgoederen hebben te vervoeren en daardoor de ruimte voor kolen zeer gering is, Met het oog op den naderenden winter is het te wenschen, dat bovenstaande toestand niet langer meer zal blijven voortduren. De groote k ano n n e n f a br ie k vanKrupp, te Essen, zou, volgens loopende geruchten, eer lang overgaan in handen van een maatschappij in aandeelen. Te Minneapolis, in de Vereenigde Staten, zal men eerlang een reusaclitigen moien bouwen, die een oppervlakte van 62,500 voet zal beslaan, zes verdiepingen hoog zal zijn en ruimte zal hebben voor 50,000 hectoliter tarwe. Daarin wordt 5'/» vat meel per minuut, 333 per uur, 8000 per dag en 2,400,000 per jaar (300 dagen) gemalen. Er wordeu niet minder dan 1 millioen li. 1. per jaar vereischt, otn hem in wer king te houden, en zijn jaarlijksche opbrengst zal minstens 14 millioen dollars (f 35.000,000) bedragen. Een derde van den geheelen oogst van den staat Minnesota -zal door dezen molen ver malen kunnen worden. Natuurlijk is op dezen monstermolen een geheel leger van werklieden noodig. Men schrijft uit Borger aan de N. B. C. Zoowel in deze als in andere gemeenten van Drenthe blijft men gehecht aan de oude gewoon ten. Dit is ook het geval in zake de oude maat. MeteE, centimeter enz. wordt natuurlijk in de winkels niet gehoord maar wel „de oude el" Vandaar dan ook, dat thans van verschillende kanten bij de Hooge Regeering pogingen zullen worden aangewend dat ook de oude el weer aan ijk en herijk worde onderworpen, waardoor het publiek gebaat zou worden. Men heeft drie personen in arrest genomen, die verdacht worden de daders te zijn van een roof, onlangs ten nadcele der Bank- Walker te Zurich gepleegd. Twee zijn sloten makers, en de derde is een bediende der inrich ting. De twee eersten openden de brandkast, door gaten rondom het slot te boren; terwijl de bediende de boeken verbrandde, in de hoop van alle opgave der gestolen stukken en daarmede het ontdekken van eenig spoor onmogelijk te maken. Het aan geld en bankpapier gestoler.e beloopt 100,000 franks, doch deze geheele som, alsmede de fondsen, w.-lke het hoofd der firma in zijn zakboek nauwkeurig had genoteerd, zul len waarschijnlijk word. u teruggevonden. Het Journal des connaissances utiles vestigt de aandacht der abonnés van Telephon-Maatschap- pijen op de noodzakelijkheid om met den aanleg van telephon-draden voorzichtig te zijn. Het is volgens dit blad meermalen voorgekomen, dat houtwerk, behangselpapier enz. in de nabijheid dier draden, b. v. gedurende een onweder, in brand geraakt zijn. De Maatschappijen plegen wel is waar tegen het gebruik maken van de gelei ding bij een onweder te waarschuwen, maar soms is het telephonnet uitgestrekter dan het gebied van zulk ouweder en kan men gevaar loopen van een onverhoedschen, zelfs zeer hevigen schok te ondervinden, zonder iets kwaads te vermoe den. Bij de Russische Regeering moeten plannen in overweging zijn ter bevordering der landverhuizing van Israëlieten naar Amerika. Ook moet men opnieuw een poging willen doen om de Joden tot landbouwers te maken, en hen te vestigen in de provinciën Kherson en Yekateri- nosla. Te Hamburg is tengevolge van een gasontploffing een huis van twee verdiepingen ingestort, waardoor drie menschel) gedood en zes zwaar gewond werden. Het huis werd door vier gezinnen bewoond en in de benedenverdieping was het verkooplokaal eener verbruiks-vereeniging. Een man en verscheidene kfnderen, die in den winkel stonden te wachten om geholpen te wor den, hadden daar reeds een sterke gaslucht op gemerkt, toen een bediende met een brandende lamp door een achterdeur binnenkwam en op eens de ontploffing volgde. Aan alle kanten zag men vlammen kronkelen, maar zij werden weder terstond weder uitgedoofd door de instortende muren. Het dak van het huis werd ver wegge slingerd; de muren vielen naar voren en achteren, en vele der omgelegen huizen werden zwaar be schadigd. Zakken met meel en suiker uit het magazijn vlogen honderd voet ver, en tot op grooten afstand waren daken beschadigd en ven sterruiten gesprongen. De brandweer toog on middellijk aan het werk, om de puinhoopen weg te ruimen. De vooruitgang bestaat niet uitsluitend in veel weten maar voornamelijk in het wel toepassen van de verkregen kennis. Wat nut immers sticht ons verstand, indien wij het niet tot heil van ons-zelven en van onze medemenschen gebrui ken Onder alle goede werken is er geen grooter en beter dan jongelieden wel op te voeden. Macht bestaat slechts in het goed doen aan velen, en adel wordt alleen uit deugd geborem Die om zijn geboorte iemand veracht, werpt hei melijk de schuld op God. Breng de menschheid, waarop gij werkt in de goede richting, en de rustige gang van den tijd zal voor de ontwikkeling zorgen. Gij doet het, zoo gij leerend hare gedachten tot het eeuwige verheft, handelend en scheppend, het eeuwige tot doel van haar streven maakt. Het is niet goed voor het karakter als de levensweg zoo zorgvuldig wordt gebakend. Het is beter door den nood tot hard werk en gewonen kost te worden verwezen, dan alles voor ons ge reed te vinden en een donzen kussen te hebben om op te liggen. De natuur predikt de onsterfelijkheid, doch hare nu eens vroolijke, dan weder ernstige rede verstaat alleen hij, die het heerlijk, troostrijk ge loof aan een leven na den dood in zijn hart draagt, wanneer hij uit het aardsch gewemel van het stadsleven naar buiten gaat in dezen over- ouden, hooggewelfden, prachtigsten aller tempelen, die zich jaarlijks wonderbaar vernieuwt. Terwijl zij de verhevenste onzer verwachtingen bekrach tigt, roept zij haar zonen en dochters toeGij zijt onsterfelijk! En deze, den mensch zoo ver- eerende taal, spreekt zij niet slechts dan, wanneer zij in de lentedagen hare bloemenkransen aan de hoornen opgehangen heeft, terwijl de leeuwerik al hooger en hooger stijgende, zijn jubellied he melwaarts draagt en het gevleugeld zangeren koor des wonds harmonisch mede instemt; maar deze uitspraak bevestigt zij ook in den winter wanneer zij schijnbaar in den diepsten doodslaap ligt; ''uit dien doodslaap immers ontstaat een nieuw en schooner leven. Oprecht. Onderwijzer. Waar gaat de reis heen? Kinderen. Wij gaan naar 't bosch, hout zoeken. Onderw. Je breekt toch niet de takken van de boomen? Kinderen. Nee, meester, wij hebben zoo'n klein zaagie, daar gaat het beter meê. Goede troost. Een koopvaardijschip werd door een ander schip vervolgd. „Genadige hemel! schreeuwden de passagiers, dat zijn zeeroovers." „Helaas! ja, antwoordde de kapitein, doch stel u volkomen gerust, want ik geef u mijn woord van eer, dat ik het schip liever in de lucht zal doen springen dan het over te leveren aan die kannibalen. Snugger. Men vroeg aan een Transvaalsche boer: „Kan jij met de Engelschen praten?" „O ja," was 't antwoord, „maar toch verstaan wij elkaar niet." Wie is de baas? „Is de baas thuis?" vroeg een handelsreiziger bij een winkelier, waar hij voor 't eerst kwam. De winkelier trad uit zijn zijkamertje te voorschijn en zei: „ik zal mijn vrouw even roepen." „Neen," was 't antwoord, dat be hoeft niet, ik moet den baas spreken." „Zou je dan denken," vroeg nu de winkelier, „dat jij beter weet dan ik wie hier de baas is." Voordeelig! Een vrouw, die met een klein persoon gehuwd was, trad eens een winkel binnen en vroeg: „Zou ik niet eens mogen zien naar een jongensjas voor mijn man?" Goed gezien! Iemand die ziek was, ver beeldde zich een ezel te zijn. Het bleek later duidelijk, dat hij 't zoover niet mis had. Goed geantwoord! Van een boer, die een herberg in zekere slad bezocht, kaapte een der aanwezigen een broodje, een tweede dronk zijn glas bier uit, terwijl een derde een sigaar uit 's boertjes vestzak haalde en aanstak. Toen de man verbaasd over dat alles een heel vreemd gezicht zette, zei een der schalken: „Ja man, 'tis hier alle goederen en alle broederen gemeen." „Zeg liever: 't zijn hier allegemeene broederen," riep de boer en maakte zich haastig uit de voeten "Wij Hebben dezer dagen met genoegen kennis gemaakt met den derden jaargang van den St. Michaëls-kalender voor Katholieke huisgezinnen, 't Is ons bij die kennisma king gebleken dat deze jaargang (1882) in geen enkel opzicht onderdoet voor zijne voorgangers. Blijkbaar wor den er moeite noch kosten gespaard om den inhoud be langrijk, de uitvoering sierlijk en degelijk te doen zijn. Een aantal zeer goede gravures, sieren dit keurige boekje en behalve wat er in een goeden kalender tehuis behoort, vinden wij in het Mengelwerk een aantal mededeelingen en verhalen die onze belangstelling in hooge mate heb ben opgewekt. Voegen wij nu hierbij dat deze praktische kalender uitgegeven wordt ten voordeele van het Missie huis te Steijl, dan twijfelen wij geenszins of ook deze jaargang zal een ever gretig debiet ondervinden als zijne voorgangers. Doel, aard en strekking verdienen het ten volle. De prijs is fabelachtig goedkoop. Voor slechts 30 cents komt men in het bezit van een jaarboekje, dat in geen enkel Katholiek gezin mag ontbreken. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 19 Nov. Vrijdag-nacht is een huzaar van het tweede regiment, alhier in garnizoen, gedeserteerd met medeneming van een paard uit den stal. Het beest is lichtbruin van kleur en heeft achtersokken achterwaarts oploopende. De ontvluchte is gekleed in klein tenue en heeft No. 1323. Twee stalwachten, die tijdens de ontvreem ding sliepen, zyn in arrest gebracht. HAA-BliEM, 16 Nov. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 28 koeien, verkocht 24 voor f 105 a 205; 1 stierverkocht voor f 70 a - vaarzen, verkocht - voor f a 2 pinken verkocht 2 voor f 70 a 90; 2 graskalveren verk. voor f 16 a 16 nuchtere kalveren, verk. voor 8 a 13, 23 schapen, verk. 20 voor f 14 a 28, - lammeren, verkocht - voor f 10 a 16, - biggen ver kocht voor f 9 a 10; - varkens, verkocht voor a c. per 1/2 kilo, 1 paard tot f 60 a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 78 stapels kaas, 8693 stuks, wegende |18390 kilo hoog ste prijs f 36.50, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 16 Nov. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd:- runderen, 146 vette kalveren, late qual. 100, 2de qual. f 85, per kilo, 5 graskalfj a 42 nuchtere kalveren, /6 a 9, 1 schapen en lammeren a 88 vette varkens 50 a 56 c. per kilo. LONTDEN, 17 Nov. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 600, Schapen en Lammeren 2,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/- a 5/9 Schapen en Lammeren 5/- a 7/-, Kalveren 4/8 a 6/- Zwijnen 4/8 a 5/6. LEIDEN, 18 Nov. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: 7 paarden 70 a 92 6 stieren 46 a 95, ossen 100 185 146 melkkoeien f 100 a f 235, 14 kalveren dito 135. 270, 158 vare dito f 78 a 168, 360 vette dito 1 a 96 296, 225 graskalveren f 13 a 44,31 vette 38 a 80 a a 15 nuchtere dito 6,50 a 17, 584 vette schapen 20 a 36,186 weide dito 15,a 22,lammeren 36 magere varkens f 16 a 38, 188 biggen f 3,50 a, 10.- SCHIEDAM, 18 Nov. Moutwijn, per ned. vat f 15,25 Jenever 20,75 Amsterd. proef f 22,Spoeling f 2,50 dito commissie f 2,40. HOORN, 17 Nov. Ter waag gewogen 177 stapels kaas wegende, 50,420 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 39,50 voor kleine, 39,en voor hooikaas fcommissie middelbare, f GOUDA, 17 Nov. Kaas f 32 a 34,le qual. fa 2e qual. f 28 a 31 zwaare hooger in prijs aangevoerd 35 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.40 a 1.60 der weiboter f 1.30 a 1.40 per kilo. Handel zeer vlug Amsterdam 18 November 1881. Prijzen der onderstaande effecten genoteer_ pCt. de koers. Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/, 8 w v 4 Hongarije. Obi. Keening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 ii u zilver (Jan.Juli). 6 Obl. buitenl. 1853/78 8 Portugal. Rusland. bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Arast. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 2004800 1 200—1200. 2 binneul. f 1250025000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 a a a 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/. ii v w 1877 4 Columbia. Obligatien41/, Peru. Leening 18706 18726 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. Uz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aandu Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4 1875 5% Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland Gr. Spw. Maatscb. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .3 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Knrsk Chark Obl. ƒ1000. 6 Morschonsk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenie Aandeelen Spw. div. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 8 Beigie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staats!. 18544 18605 ,j 1864. Rusland. 18645 18665 Geldkoers, prolongatie 5 pet 66ls/is 80'/, 1027a 93'/s 83 847, 657, 65'Vis 537» 99 787, 917, 28'/, 46»/, 28'/» 28 45'/, H'7» 147» 943/, 111'/. 1147, 377s 16'/, 137, 11974 144'/, 116 72'/, 150 1517, 22 517, 130'/, 53'/, 88'/, 62 927» 69»/» 697» 61 141'/, 467, 135 1057, 110 102'/. 96'/, 97 105 113 149'/, 141 138'/, Heden overleed te Haarlem in den ouderdom van 87 jaren, voorzien van de H. Sacra menten der stervenden, de heer FRANCISOUS BEERENS. H. C. TOMBERGH, Exec, testam. Haarlem, 15 November 1881. Voor de talrijke bewij zen van hartelijke deel neming, zoowel van hier als van elders ondervonden, bij het droevig overlijden van onzen geliefden zoon WILHELMUS, betuigen wij, ook uit naam onzer kinderen, onzen oprechten dank. P. HUIJG. C. HUIJG- Steenvoorden. Heemstede, 20 Nov. 1881. Springweg No. 779, Utrecht vraagt ZINKWERKERS, tegen hoog loon en vast werk. een fatsoenlijk R. K. JONG- MENSCH, 16 a 17 jaar oud, voor Boekhouden en kleine Reizen te verrichten, tegen Kost, Inwoning en Salaris. Zonder dege lijke bewijzen van eerlijkheid komt men niet in aanmerking. Franco brieven onder lett. A. Z., aan het bureau dezer Courant. Een nieuwe Break-Omnibus, een gebruikte Tilbury, Oliewagentje, Tentwagen en Vrachtbreak, bij J. van GEEST, Mr. Rijtuigmaker, te Mijdrecht. gevraagd, bekwaam met Boereu- werk en Paardenbeslaan, bij H. NATZIJL, Mr. Smid te Hazers- woude. Notaris VAN DER MA DEN te Haarlem, zal op Donderdag 1 Decem ber 1881, des middags te 12 uur, ten berberge van Counelis RUIJG- ROK aan de Liede, gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, in het openbaar veilen: een Huis en Erf, met annexe Stalling en Hooi berg, gelegen aau hetPennings- veer aldaar, kadastraal bekend in Sectie D, No. 40, groot 8 aren 90 centiaren, alsmede den weg strekkende langs evengeineld No. 40, kadastraal bekend sectie D, No. 212, groot 1 are 75 centiaren. Een aanzienlijke partij zwaar zeer geschikt voor Kuipers. Te be vragen bij D. BLANKEVOORT of P. KARMELK, te Monniken dam. VAN DE De ST. NICOLAAS-ÉTALAGE is geopend. Voorhanden eene ruime sorteering Leder- en Pluche-Artikelen, Cartonna- ges, Surprises, Prentenboeken, Scheurkalenders, enz, enz. Zie verder de alom verspreide St. Eicolaas- Courant. De heeren H. G. H. ANTINK, als Bediende, en M. P. SCHRIJVER, als Colporteurzijn van af 15 November jl. niet meer ten mpnen kan tore werkzaam.. Alles betreffende mijn zaak gelieve men rechtstreeks aan mij te richten. HAARLEM, J Th- DEKKER, Bakenessergracht. Practizijn. fjfjg^"* Gevraagd tegen billijk salaris Twee geschikte Personen, eene goede hand schrijvende en Colporteurs tot het aanwerven van leden, tegen ruime provisie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3