BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. OostenrijkscTie troepen ontruimden eene bergvesting, welke de insurgenten bezette- den. Zij bedreigen Risano. Vele benden verschijnen op allerlei punten. De regeering loott vruchteloos groote premiën uit op de uitlevering vau de bendenhoofden. Het gedrag van Guiteau gedurende het proce3 blijft steeds even woest. In de zit ting van gisteren werd de getroffen wervel van Garfield aan een onderzoek onderwor pen, wat een hevige ontroering bij 't publiek veroorzaakte. Spoedig daarna, toen Guiteau de zaal verliet om weer naar de gevange nis te gaan, schoot een jong meusch te paard een pistool af, waardoor hij licht werd gewond in 't gewricht der hand. Deze persoon is gevat. Men houdt hem voor krankzinnig, Het half officiëele blad Valit meldt dat de Porte protesteerde tegen de gede creteerde inlijving van de Herzegowiners en Bosniërs bij het Oostenrijksche leger, als strijdig met het Berlynsche tractaat. De Bey van Tunis heeft den Fran- schen generaal Allegro benoemd tot gou verneur van Gabes en den generaal Lambert tot opperbevelhebber van het Tuniseesche leger, en als zoodanig belast met de reor ganisatie van het leger van den Bey. Bergen op Zoom, 22 Nov. In deze gemeente hebben de bakkers eenparig de prijzen van het brood verlaagd. Breda, 22 Nov. Het meisje onlangs in hech tenis genomen, onder beschuldiging haar kindje gewelddadig om het leven te hebben gebracht, heeft haar misdrijf bekend. Gouda, 22 Nov. Alhier zijn de pokken uit gebroken. Vier gevallen hebben er zich reeds voorgedaan, waarvan één met doodelijken af loop. 's Gravenhage, 22 Nov. Mr. L. Ed. Len- ting, Lid der Tweede Kamer, is hier ter stede overleden na een langdurig en smartelijke ziekte. Erp, 22 Nov. Zekere J. v. d. T.die zich met kar en paard van hier naar Veghel wilde begeven, is door het schichtig worden van de kar gevallen en overleden. Hij werd zoodanig ge kneusd dat hij aan de gevolgen is overleden. Doesburg, 22 Nov. Uit een gracht in deze stad is gisteren het lijk van mej. O. opgehaald. Ze was den avond te voren reeds vermist. Amsterdam, 22 Nov. Gisteren-morgen werd uit het Oosterdok opgevischt het lijk van een onbekende vrouw, dat in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Tilburg, 22 Nov. De brand die in de vorige week bij v. Hest aan den heikant is ontstaan en huis en schuur heeft vernield, is aan kwaadwil ligheid te wijten geweest. Een buurjongen had door middel van lucifers den boel aangestoken. Een bekend Engelschpredikanthield onlangs midden in zijne preek op zeide„Ik heb niets tegen een slaapje op een warmen dag, en streelend is het voor mij tot iemands rust te kunnen bijdragen. Maar terwijl ik er trotsch op ben den zoo geliefden slaap te kunnen schenken, moet men weten, dat ik snurken niet kan uit staan. Er is onder mijne toehoorders een, die snurkt en als iemand hem wil wakker maken, zal hij mij veel genoegen doen." Het delven van ijzer-erts neemt in Drente toe. Ook in de gemeente Dwingeloo heeft men thans voor de eerste maal ijzer-erts ontdekt van uitmuntende qualiteit. De eigenaren hebben reeds met een buitenlander eer, koop- en verkoop contract gesloten. Geheimen der Icunst. Een photograafgeniet zekere beroemdheid wegens de prettige, vroolijke uitdrukking die hij aan zijne mansportretten weet te geven. Hij gaat daartoe aldus te werk. Heeft hij zijn model ir. positie gezet, dan schuift hij een gordijntje weg en laat de lui kijken 's zomers op een paar glazen schuimend bier en 's winters op een dampend grogje, „dat hij zoo vrij zal zijn aan te bieden wanneer over een moment alles is afgeloopenHet mag nu mis schien niet meer met de nieuwe drankwet. In de gemeente Achtkarspelen heeft een jongmensch, voor wien de tallooze lessen van het verleden vruchteloos gebleven waren, schertsen derwijze zijn geladen geweer op een paar voorbijgaande dienstmeisjes aangelegd, het schot ging af en een der meisjes werd zoodanig getrof fen dat haar leven in gevaar verkeert. De Amerikaansche critiek kiest soms vor men, die ons min of meer ireemd toeschijnen. Zoo gaf onlangs een courant de volgende critiek van een piano-concert van een „goddelijken vir tuoos": De heer K. heeft voor ons gespeeld. Hoe simpel klinkt het, ik herhaal, hoe onnoemelijk simpel 1 De jaargetijden volgen op elkaarde heer K. heeft ze ons in een half uur voorgetooverd. Hoort gij den geurijen Meiwind ritselen? O, en de zomer, de gepassionneerde zomer van de mu zikale schepping des heeren K wa' heeft die ons warm gemaakt. Herfst, gij herfst, nooit waart ge treuriger dan in dat halve uur. Lispe lend ten slotte, zacht als sneeuwvlokken, vielen ons de toonen, waarin de heer K. ons den win ter schilderde, in de ooren. Ha, ha, ha! welk een winterMaar met zijn heerlijken winter schonk ons de heer K. den grog der bezieling, een grog, zóó heerlijk, zóó pikant, zóó onovertrof fen gelukt, als wij er ooit een genoten hebben! Een Engelsch entomoloog verhaalt het navolgende, door hem waargenomen gedrag van eene spin. Op een stok, dien hij midden in een breede waterplas had gezet, plaatst hij een spin, en besteedt uren, ja soms dagen om na te gaan hoe het insect zich zal redden uit die be nauwde gevangenis. De spin begint met het ge- heele terrein, dat is de stok, te verkennen, loopt van boven naar onderen en bemerkt spoedig, dat ontsnappen niet mogelijk is. Na verloop van eenigen tijd klimt het diertje boven op den stok, spint zich een draad en laat dien door den wind meevoeren; soms hecht die draad zich aan een grasspriet aan den kant; de brug is geslagen en het dier uit zijn afzondering gered. Lukt dit middel niet, dan wordt een vlokje gesponnen, zooals men zoo dikwijls door de lucht ziet vliegen, een soort van luchtballon, en bij een eenigszins sterke windvlaag vertrouwt het diertje zich daar aan toe om de watervlakte over te vliegen, evenwel met die voorzorg, dat de proefnemingen worden gedaan aan een soort van veiligheidsdraad, evenals een ballon captif. Blijkt het, dat de vlok groot genoeg is om het gewicht te dragen, dan wordt de veiligheidsdraad afgeknipt en het schrandere insect verlaat zijn gevangenis om de vrijheid te vinden, die het waarlijk voor zooveel overleg wel verdiend heeft. Wij kunnen deze mededeeling aanvullen met, eene andere, die o. i- ook het overleg van een spin zeer duidelijk aantoont. Bovendien heeft dit laatste het voordeel van met eigen oogen te zijn waargenomen door schrijver dezes. Onder een kastanjeboom, waar dagelijks veel werd heen en weergeloopen, werd mijne aan dacht getrokken door een steentje dat ongeveer op manshoogte boven den grond was opgehangen. Bij nader onderzoek bleek het steentje te hangen aan een spindraad, dat uitkwam aan de onderste punt van een volkomen spinneweb. Door 't ge wicht van het steentje was het web strak ge spannen. Den volgenden dag vroeg in den morgen terugkomende vond ik het steentje niet meer en toch was het web gespannen. Den spannenden draad volgende vond ik de spin, ongeveer een handbreed van den grond af, bezig met een kluitje naar boven te hijschen. Na verloop van anderhalf uur was het bijDa twee meter hoog opgehaald en bleef daar twee dagen. Een regenbui met wind ver stoorde het web en de schrandere spin werd sedert niet meer waargenomen. Naar men verneemt, zullen met het oog op de ten uitvoerlegging der drankwet en drukke diensten daaraan verbonden twee nieuwe veldwachters te Zevenaar aangesteld worden. Vroeger hield men het ervoor, dat het vleesch der visschen een overwegend gehalte der phosphorus bevatte, en een verhittend en prik kelend voedsel was. Maar volgens de nieuwste onderzoekingen bevat visch minder phosphorus dan het vleesch van zoogdieren en vogels, maar daarentegen meer water en los, bij geringe warmte stremmend eiwit, alsook meer vetdeelen, maar minder vaste eiwitachtige stof; 145 deelen karper- vleesch bevatten slechts zooveel voedende eiwit- houdende stof, als 100 deelen ossenvleesch. Dat de invoering der nieuwe drank wet de taak der politie-agenten niet gemakke lijker heeft gemaakt, bleek opnieuw te Amsterdam. Een vereerder van Schiedam wenschte, als hij dan toch naar het bureau gebracht moest worden, ge dragen te worden. Zeven agenten waren noodig om aan het verlangen van den woesteling te vol doen. B. en W. van Bommel waren op het noodlottig denkbeeld gekomen om de „laatste" Gemeenteraadszitting uit te schrijven juist op den dag en het uur, dat de Bommelsche drukpers zou gekeurd worden. De Bommelsche courant was nu niet in staat om het verslag van het verhandelde in zich op te nemen, evenmin de verslaggeefster, die de keuring moest bijwonen. Arme Bommelaars! Het merkwaardig bericht in de Bommelsche Ct. luidt in zijn geheel: „De ver slaggeefster kon onmogelijk de laatste Gemeente- raads-vergadering bijwonen", daar de keukenmeid was weggeloopen pardon daar „de keuring der drukpers ten haren huize door drie deskundigen juist op hetzelfde uur zou plaats hebben." Liefelijke harmonie in Bommel: druk pers vrouwelijk, courant vrouwelijk en verslaggeef ster vrouwelijk. Onder den stroom emigranten, die voortdurend naar de nieuwe wereld trektkomen in den laatsten tijd veel Russische joden voor, die als oude pelgrimvaders op den bodem der nieuwe wereld hun heil komen zoeken. Reeds zijn er 2600 hunner aangekomen en de stoomvaartlijnen hebben contracten voor 10,000 meer. Zij stichten koloniën in Virginia, Louisiana en elders. De Duitsche thaler ontleend zijn na am aan Joachimsthal in het Ertsgebergte, waar die munt het eerst geslagen werd, en heette oorspron kelijk Joachimsthaler. Later zijn de eerste letter grepen weggelaten en werd hij kortaf tlialer ge noemd, waarvan bij ons de daalder en in Amerika de naam dollar afkomstig is. Gisteren werd aan het Strand tus- scben Vlissingen en Zoutelande, het in vergevorder den staat van ontbinding verkeerende lijk, waar schijnlijk san een zeeman, gevonden, waarop echter geen teekenen van herkomst waren te ont dekken. De drie Hollandsche koo plied en, die te Emmerik kunstboter voor roomboter verkoch ten, en daar op de markt gearresteerd werden, zijn te Wezel tot gevangenisstraf en geldboeten veroordeeld. Ferm zoo! In West-Indië heeft men eene zon derlinge manier om schildpadden te vangen daarin bestaande, dat men een ring vastmaakt aan den staart van een soort van zuigvisch, bekend als de remara. De levende visch wordt overboord ge worpen en schiet terstond toe op de eerste schild pad, die hem voorkomt, waaraan hij zich zoo stijfvast zuigt dat de visscher den visch en de schild pad tegelijk kan ophalen. Dan is de visch weer klaar om er opnieuw op af te gaan. Een maniak. Te Leipzig is een man gear resteerd, die, om bot te vieren aan zijn harts tocht tot het verzamelen van postzegels, de brie venbussen bestal. Tegen brandwonden. Hiertegen be staan zeker verscheiden voortreffelijke middelen, doch doorgaans zijn die juist niet bij de hand als men ze noodig heeft; daarom brengen wij in herinnering, dat als door eenig onverhoopt ongeluk een brandwonde mocht ontstaan, er een uitstekend middel bestaat, dat bijna ieder altijd in huis heeft en dus dadelijk kan aanwenden, namelijk: een pap van geraspte rauwe aardap pelen. Sedert 15 dezer worden op de lijnen der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen de Afdeelingeu voor vrouwen ran de 3e klasse-rijtuigen verwarmd. Baron Paul Krüdener, achterklein zoon van maarschalk Münisch, den overwinnaar der Tartaren, Polen en Turken onder Peter den Groote, kleinzoon van baron Wittinghoff (ver trouweling ran Paul I) en een bloedverwant van zeer aanzienlijke Oostenrijksche, Duitsche en Rus sische familiën, is te Parijs in 63-jarigen ouder dom overleden. Hij heeft tien jaren in Frankrijk gewoond en was zoozeer tot armoede vervallen, dat een logementhouder van den derden of vier den rang hem 's daags vóór zijn overlijden uit liefdadigheid bij zich onder dak had gebracht. Paul Krüdener was zee-ofïicier in Russischen dienst geweest. Sic transit gloria mundi! Te Par ij s vond verleden week in de rue de la Gouette d'Or de concierge toen hij de bewoners van de tweede verdieping het echt paar R.ging spreken, niemand in hunne ver trekken. Al zoekende stiet hij met den voet tegen een linnen zak. Verschrikt treedt hij terug, daar blijkbaar in den zak een menschelijk wezen zich bevindt. Welk vreeselijk drama hier was afgespeeld, zou spoedig opgehelderd worden, daar de concierge met twee politieagenten kwam op dagen, die hij met zijn vondst in kennis had gesteld. De agenten begonnen den zak los te snijden ener komt leven in. Tot ieders verbazing ligt de koopman R. ongewond en zonder eenig letsel daar, ontdaan van ziin zonderling hulsel. De agenten eischen verklaring. Mogelijk is hier diefstal gebeurd en heeft men den eigenaar zoo onschadelijk willen maken; doch wat bleek nu dat de echtelieden R. niet erg harmo nisch leefden en madame R. haar gemaal den vorigen avond, toen hij van een reis moe en afgemat thuis kwam en direct in diepen slaap viel, in een linnen zak genaaid had en daarna met een veger, die zich nog ter plaatse bevond, had afgeranseld, om de rekening met hem te vereffenen. Vreeselijk vermoeid, daar zijn gevan genis hem belemmerde in zijn bewegingen ten gevolge der slagen van zijne vergramde weder helft, en nog afgemat van de doorgestane ver moeienissen, was hij goed vast ingeslapen. In dien toestand vond hem de concierge, De vrouw had naar haar bloedverwanten de wijk genomen. „II faut laver son linge sale en famiUe" zegt de Eranschman, maar als het en familie wordt „uitgeklopt" is hel nog minder aangenaam Daar in de laatste tijden in Pruisen dikwijls brieven voorkwamen waarvan de couver ten aan de vóór- of achterzijde beschreven warm met carricaturen, afbeeldingen, uitnoodigingen enz., heeft de postdirectie in dat rijk besloten om voor taan dusdanige brieven bij bekendheid aan de afzenders terug te geven of ze als onbestelbare brieven te behandelen. Dat een huishouden duur is, heeft een bewoner van Drente dezer dagen op zinne beeldige wijze te kennen gegeven. Hij droeg aan twee vrienden op, het overlijden van rijn kind aan te geven; in plaats van zijn trouwacte gaf hij hun echter mede een aanslagbiljet in de gemeentebelasting. De twee vrienden hadden niet eens de beleefdheid het biljet even voor voldaan te laten teekenen. Een ingezetene van Leiden klaagt in het L. D. over slechte verlichting van den Rijns- burgersingel, waar hij dezer dagen bijna gevaar liep in een moddersloot te verdrinken. Zeer eigenaardig hoopt hij nu maar, dat het niet zal zijn: „Men dempt den pui als 't kalf verdron ken is." Gedurende de eerste negen maand en van dit jaar werden op de spoorwegen in Enge land door botsingen, derailleeringen en andere ongelukken 18 personen gedood en 790 meer of min zwaar gekwetst. Uit het blad The Telephone blijkt, dat de Engelsche United Telephone Company het plan heeft, eerlang een telephonische verbinding tot stand te brengen tusschen Liverpool, Man chester en Londen. Tusschen het paleis der Ko ningin in Londen en het kasteel Osborne op het eiland Wight bestaat reeds een telephonische ver binding. Uit deze berichten blijkt een gewichtig feit, nl. dat niet (of niet meer) juist is wat het Duitsche Rijksdepartem. nt voor postwezen tot dusver aanneemt, te weten, dat enkel op afstan den van niet meer dan 10 kilometer bedoelde verbindingen kunnen plaats hebben. Te Arnhem is in den nacht van Vrij dag op Zaterdag, vermoedelijk tengevolge der aardbeving, die in verschillende streken van ons vaderland is waargenomen, een gedeelte van een beneden de stad gelegden strekdam in de rivier weggezonken. Uit een bericht in de Nature van 12 November jl.blijkt dat de Amerikaansche ham men niet enkel door trichinen met gevaar dreigen. Immers in het vorige jaar zijn op de goederen van den hertog van Portland, te Webeck, meer dan 20 personen hevig ziek geworden na het eten van Amerikaansch varkensvleesch. Vier der patiënten overleden. Bij het onderzoek van de ham (rauw en gekookt), alsmede van de nieren der overledenen, bleek het aanzijn van bacteriën, die vast aan de spierfebritten zaten. Door over brenging van die bacteriën in gezonde dieren werd de aard der ziekte nader en zeker bewezen. La ter zijn in Engeland'meer gevallen van zooda- nigen nieuwen ziektevorm tengevolge van het eten van varkensvleesch gestaafd. Zekere heer De Dalmas, in Frankrijk, heeft een toestel uitgevonden om, door middel van een electrischen stroom, de Phylloxera in de wijngaarden te dooden. Hij noemt dezen toe stel Etectrophylloxericide. Inderdaad, als het middel zoo goed is als de naam lang, zal het groote raadsel nu wel opgelost zijn! Door den Engelschen postmeester generaal is eene belooning van 200 uitgeloofd voor de ontdekking in zake den diefstal op het postkantoor van Huttongarden. Omtrent de wijze waarop de dieven te werk gingen is niets naders bekend, maar een onderzoek van het postkantoor heeft doen zien, dat er niet meer dan gewone vlugheid en vermetelheid vereischt werden tot het plegen van den diefstal. Zoodra de lichten uit waren, ging alles gemakkelijk. De gestolen pakkelteu waren bij dertig verschillende firma's verzekerd. Te Plymouth zijn twee jonge mannen gevat, die verdacht worden van medeplichtigheid aan den diefstal. Zij hadden een visschersboot gehuurd om hen naar Frankrijk over te zetten, maar verkeerden in beschonken toestand, wekten door hun zonderling gedrag achterdocht op, en werden gevangen genomen voor de boot uitzeilde. Men vond een groote som gelds en een aantal juweelen bij hen. Te Oranjewoud, alwaar tengevolge vau den hevigen storm een zware populier op zijde was gewaaid, werd onlangs besloten dezen te vellen. Deze boom is toen op de boerderij van den landbouwer Speerstra terecht gekomen en heeft die van voren gedeeltelijk vernield, zoodat de schade aanzienlijk is. In een circus te Garters ville, in den Amerikaanschen Staat Georgië, brak onlangs, na afloop der voorstelling, onder het personeel een hevig gevecht uit, waaraan eerst met moeite door de politie een eind gemaakt werd. Twee kunst rijders werden gewond en een neger gedood, ter wijl een leeuw en een beer losbraken uit hun hokken en de verwarring vermeerderden. De beer werd spoedig doodgeschoten, maar de leeuw ont snapte, en is nog niet terecht, natuurlijk tot groote ongerustheid der bewoners van den om trek. De Bochumer moordenaar, Peter Schtff, is Zaterdag jl. te Essen door de jury na eene korte beraadslaging schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. Te Boston heeft men onlangs een groot hotel in Tremontstreet ruim 13 voet ver zet, om de straat breeder te maken. Het gebouw is 69 voet breed en 96 hoog voet en heeft zeven verdiepingen. Door het verschuiven raakte geen meubel van zijn plaats en alles in het hotel ging zijn geregelden gang, daar de gas-en waterl idiugen door beweegbare buizen door bleveu loopen. Het gebouw werd voortbewogen door 56 schroeven, die door de hand bewerkt werden en waarbij men gezorgd had dat de drukking op de muren gelijkelijk verdeeld werd. Twee maanden en twiu- tig dagen zijn met de voorbereidende maatregelen heengegaan. Het verzetten zelf werd den 21 Aug. begonnen en was den 25u afgeloopen, maar de tijd er aan besteed is slechts 13 uur 40 min. De grootste snelheid was 2 duim in 4 minuten De onkosten beliepen 30.000 dollars (f 75.000). Dit moet het grootste gebouw zijn dat ooit op die wijze verplaatst werd. Eergisteren-avond is te Amsterdam eene vechtpartij ontstaan in de Plantiusstraat tus schen een winkelier en een paar lieden die zijn winkeltje binnendrongen, ofschoon dit gesloten was op Zondag. De vrouw van den winkelier, haar man te hulp komende, werd door een van de indringenden zoo hevig met een flesch op het hoofd en de borst geslagen, dat zij zwaar gekwetst naar het gasthuis moest worden vervoerd. Naar aanleiding hiervan hebben een paar arrestatiën plaats gehad. De in Colorado (dis tri kt Summit) nieuw ontdekte goudmijnen schijnen prachtige resultaten op te leveren. De opbrengst in een maand is geweest 100,000 dollars, en uit den afval wordt per ton nog 360 doll, verkregen. De onderzochte ertsen worden geacht 20,00 doll, per ton waard te zijn. De Samarangsche Locomotief verhaalt het volgende. In de kampong Sebandaran over leed gisteren-avond een Japansche vrouw aan de cholera. Heden-morgen zou ze begraven wor den. Op het kerkhof te Borgota gekomen verzette ze zich echter met kracht tegen een voortzetting der begrafenis en riep: Akoe moh, akoe moh!" Men ontwikkelde haar uit het lijkkleed, gaf haar andere kleeren en vroeg of men een dogkar zou halen om haar naar huis te brengen. Dat laatste sloeg ze af; ze zou maar wandelen. En werkelijk liep ze naar huis, steunende op den arm van haar man. Vrijdag 11. heeft zich te Londen een persoon bij de politie aangemeld als de wezen lijke moordenaar van den heer Gold op den spoor weg van Londen naar Brighton. Hij maakte op de politie den indruk van deze verklaring te doen onder den invloed van veelvuldig herhaald mis bruik van sterken drank. Honderden belangstellenden waren Zondag-ochtend op den Seine-oever tusschen de bruggen van Saint Cloud en Suresnes getuigen van een tocht te paard over de rivier van den bekenden sportsman vicomte de Civry. Ruiter en paard gingen bij den ingang van het bosch van Boulogne te water en kwamen aan den oever van Suresnes aan wal, na 200 el door den vrij snellen stroom te zijn afgedreven. De Passage te Rotterdam zal zeer waarschijnlijk met electrisch licht worden verlicht, en wel zóó dat het licht niet in de winkels wordt aangebracht, maar dat in de Passage zelve de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2