NIEUWE No. 539. Zondag 27 November 1881. 6e Jaargang. Vragen des tijds. BUITENLAND. Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers t 0,85 1 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Zeer belangrijke debatten werden in deu jongsten tijd in de Tweede Kamer gevoerd. Ook uiterst gewichtige verklaringen werden door de Regeering, in antwoord op de verslagen nopens het begrootings-onderzoek in de afdeelingen der Kamer, schriftelijk afgelegd. Uit zulk eene ruime verzameling van interessante feiten en woorden valt het moeilijk eene keus te doen. Wij zullen ons daarom tot enkele vluchtige aandui dingen van het merkwaardigste bepalen. Bescherming. De Regeering volhardt in hare weigering om terug te komen op deu noodlottigen weg van het vrijhandels-beginsel, toegepast zonder inachtneming van tijden en om standigheden. Te vergeefs hebben bekwame en ijverige mannen in de Kamers, bij de behandeling der Indi.sche begrooting voor de belangen van handel en nijverheid ge pleit. Een beroep zelfs op hetgeen elders geschiedt, mocht niet baten. Van de groene tafel en van de groene banken, waarop de »rooden« zitten, werd geen zweem van medelijden met de lijdende industrie getoond. Wat gaat den liberalen ook de practijk aan. Zij leven en sterven door en bij de theorie De Minister van Golstein verwees naar de jongste verkiezingen in üuitschland. Hij meende dat de freetraders daar hadden ge zegevierd. liet is wel mogelijk; doch ge lukkiger dan Nederland in dit opzicht, bezit Duitschland een weder tot beschermen bekeerd Bewind. Al hebben dus de freetra dersmet groote bombarie, of liever nog door al dien ophef, enkele zetels veroverd, de meerderheid hebben zij nog niet; het Centrum blijft aan de vaan eener verstan dige protectie getrouw. Bovendien kan men er zeker van zijn dat de beschermer, prins von Bismarck, niet zal toegeven. In elk geval dus, zoo vragen wij, wat beteekent dat stembus-resultaattegenover derden, in casu ook Nederland, zoo lang het bescher mend tarief niet herzien wordt? Wij heb ben toch onze wetgeving niet in te richten naar vreemde tarieven die nog komen zullen, doch naar zulke, welke er reeds zijn. De liberalen in de Kamer brachten al zeer weinig zaaks tegen de pleidooien voor de bescherming te berde. Eene zinspeling op den handel door leden der familie Bahlman gedreven, was een redmiddel, door FE U1 LLET ON. Invloed van de weêrsgesteldheid op de menschelijke stem. hen gebezigd, hetwelk al een zeer geringen dunk van de kracht hunner overtuiging moest doen opvatten. Zoo zijn evenwel de liberalen altijd. Elk wapen is voor hen goed genoeg, als zij hun tegenpartij willen afbreuk doen. Kunnen zij dus geen argu menten vinden, geen nood, dan gebruiken zij persoonlijke aanvallen. Ook na het gehouden debat over de differentiëele rechten blijven wij dus aan onze politieke vrienden vragen: beschermt ons, wat wij u bidden mogen, toch steeds krachtiger tegen de anti-beschermers, in de hoop dat de meerderheid der Nederlandsche kiezers eindelijk eens tarief-wijs worde en alzoo de tarief-dwazen uit Regeering en Kamer dringe. Belastinghervorming De Regeeriug heeft, in antwoord op de beschouwingen over de belastinghervor ming, welke in de afdeelingen werden ge leverd, in zeer voorzichtige termen zich uitgelaten. Blijkbaar is het evenwel, dat ook de Minister van Lijnden niet veel met indirecte heffingen op heeft. Hij belijdt al thans de voorkeur te geven aan de directe belastingen, Wij betreuren zeer die stemming bij den nieuwen beheerder van de Nederlandsche geldmiddelen. De eerlijkheid gebiedt evenwel te bekennen, dat de Minister zich nog een uitweg openhield om althans eenigszins te voldoen aan de wenschen van hen, die in directe heffingen verlangen. Het onderzoek, zoo heet het in zijn re futatie omtrent de belasting-herziening, is nog niet geheel afgeloopeu, terwijl het denk beeld van indirecte belastingen niet abso luut verworpen werd. De houding der Tweede Kamer kan dus ongetwijfeld nog van veel invloed op den Minister zjjn. Daarom achten wij het meer dan noo- dig, dat onze politieke geestverwanten, hetzij bij de algemeene beschouwingen over het budget, betzij bij de wet op de middelen, hun zienswijze duidelijk ontwikkelen, d. w. z., dat zij niet zullen aarzelen, openlijk en opnieuw voor de accijnsen partij te kiezen. Onmogelijk is het niet, dat zij ook uit de liberale gelederen steun zouden ontvan gen. Men weet toch dat er liberalen zijn, die niet zoo afkeerig zijn van de indirecte heffincen als de meerderheid der liberalen Alcohol en spijsvertering. Tegen dien bewindsman en in hem tegen het geheele Bewind, hebben de liberalen een wrok opgevat, wegens zijn partij kie zen tegen de godloochenaars. Het is ons daarom leed, dat ook van eene zijde, van welke men iets anders had kunnen ver wachten, een aanval op deu Minister Mod derman werd gericht. Met dergelijk een getuigenis zal natuurlijk de ongeloovige richting haar winst doen. Honend zal men den Minister toevoegen: gij grieft het atheïsme en gij bevredigt toch het geloof niet.« Wij willen echter gevraagd hebben: kan men van den Minister vau Justitie ver wachten, dat hij zich in streng calvinis- tischeu of katholieken zin zou uitlaten? Moest het niet reeds als een blijde verras- ring worden beschouwd, dat deze bewinds man, uit de liberale gelederen voortgeko men, tegen de liberalen voor het Godsge loof opkwam? Was het minimum van den Minister (voor het Christelijk besef was zijn verklaring, wij geven 't gaarne toe, een minimum) van en voor zijn standpunt niet een maximum? Zou men meenen, dat wan neer men met de »bloedrooden« mede deed, om den Minister Modderman te doen val len, men een geloovigen radicaal aan 't Bewind zou brengen? 'tls te dwaas om er zelfs een oogenblik aan te denken. Daarom blijven wij den heer Heyden- ryck van harte toejuichen; hij heeft een grooten dienst aan 't vaderland bewezen; wij zouden zelfs Nederland geluk wenschen, als zich een partij van Godgeloovigen tegen de godloocheniug vormde. De deelen van zulk een minimum-richting zouden zich im mers zeer goed van 't gemeenschappelijk standpunt uit in hun eigenaardige kerkelijke gestalten kunnen ontwikkelen. Komt er dus een motie, dan stemme ge- heel de rechterzijde tegen. lltlRLEHSI ABONNEMENTSPR ijs AQ-ITE MA NON AGITATE. OOIIRIIT. PRIJS DER ADVERTENTIÈN O O O De muziekdirecteur Zander, te Neustrelitz, geeft de volgende beschouwingen ten beste. Het is van algemeene bekendheid, dat wij onze sttm niet altijd evenzeer in onze macht hebbenzelfs met den besten wil en de meeste inspanning gelukt het niet altijd den rechten toon te vatten en vast te houden. Een abnormale toe stand der stemwerktuigen, lichamelijke of gees telijke overspanning, kunnen dit onaangenaam verschijnsel niet altijd voldoende verklarenwij schijnen de eigenlijke oorzaak zeer dikwijls te moeten zoeken in de weêrsgesteldheid. Mijne ondervinding op dit punt komt op het volgende neer. Wanneer er op helder weder eene donkere en regenachtige luchtgesteldheid volgde, dan maakte die verandering zich ongeveer 30 uren te voren kenbaar door eene aanmerkelijke neiging tot zakken van de stem; de klank was daarbij veel doffer dan gewoonlijk. Maakte het regenachtige weder voor eene heldere lucht plaats, dan was het omgekeerd: de intonatie was zuiver, de klank helder, en de zangers zongen veel beter dan in het vorige geval. Als na O beweert. Zelfs nog dezer dagen werd door een caudidaat der liberale partij (het was de heer Bool, die te Middelburg candideert) verzekerd, in een manifest aan de kiezers, zacht weder strenge vorst in aantocht was, dan vertoonde zich niet zelden eene neiging om hoog te zingen; de klank der stem wa» hel der, en de zangers zongen evengoed als in het tvveede geval. Deze verschijnselen werden voor mij, gedurende mijne jarenlange werkzaamheid als directeur van een kerkkoor en als onder wijzer in den zang aan het gymnasium, tot regels, waarop echter ook wel uitzonderingen waren. 't Is daarbij natuurlijk van het grootste ge wicht, dat wie die waarnemingen doet, goed hoort; ook ons gehoor is, vooral wat de beoor deeling van den klank aanga;: t, niet altijd even goed daarvoor geschikt. In een andere richting heeft de zaak voor mij meer beteekeuis, namelijk voor het zangon derwijs. 'tls gevaarlijk voor het muzikaal ge hoor, vooral wanneer het zich nog ontwikkelen moet, dikwijls onzuiver te hooren zingen. Nooit zal ik de woorden vergeten van den goeden, ouden Neithardt, die als voormalig directeur van het Berlijnsche domkoor wel een woordje meê mag spreken: „Willen wij zuiverheid in den koorzang aankweeken, dan moeter. wij er voor zorgen dat onze zangers niets onzuivers hoo ren, en meer nog, dat zij niet in onzuivere koren meedoen. In één uur wordt dikwijls meer bedorven dan wij met de grootste vlijt dat hij uiet onvoorwaardelijk tegeu indirecte lasten gekant is. Ook de lieer Patijn, lid der liberale party i betuigde verleden jaar in de Tweede Kamer, dat hij gaarne voorstellen tot het invoeren van indirecte belasting zou ontvangen. Het denkbeeld verdient daarom welliclit overweging of het niet wenschelijk moet heeten, dat een lid der rechterzijde het verlangen naar de invoering van indirecte belastingen, aan het einde van een belasting debat, formuleere in eene motie of resolu tie. Men zou dan eens kunnen zien, hoe de meerderheid der Kamer o /er deze zaak dacht. Wij bevelen dat idee in de over weging aan van den heer Heydenrijck, die zich altijd door zulk een practischen zin onderscheidt. Kabinetsstukken Men had van de Regeering gevraagd, overlegging der stukken, welke betrekking hebben tot het Kabinet Kappeyne en tot het optreden van de tegenwoordige be windslieden. De Ministers echter achtten zulk een productie van bescheiden niet wenschelijk. Wij gelooven integendeel met veel eer bied voor de Ministers, dat het niet alleen wenschelijk, maar zelfs noodigen nuttig zou zijn, wanneer het volle licht der waarheid over den val van Kappeyne en het opstaan van v. Lijnden zou worden ontstoken. Speciaal ten aanzien der onderwijs-quaes- tie zou zulk een nieuw licht, of wil men: meer licht, zijn groot nut kunnen hebben. Men zou dan te weten kunnen komen of de heer Des Am or ie v. d. Hoeven gelijk had toen hij in de Kamer beweerde, dat de heer van de Putte, als hij Minister ware geworden, de onderwijswet niet zou hebben ingevoerd. Daar heeft de natie wel degelijk belang bij. Was de heer van der Hoeven toch goed ingelicht, dan zou het wèl invoeren der onderwijswet door deu Minister Six (moge hij spoedig weer eenvoudig Jonk heer Six worden!) nog maar sterker af keuring verdienen. De rechterzijde der Ka mer hebbe dus deu moed op de overlegging der bewuste stukken bij vernieuwing met kracht aan te dringen. Voor den eisch van het publiek belang moeten alle persoonlijke consideratiëu wijken. De eeds-quaestie. Een nieuwe interpellatie is aangekondigd ter zake van het eedsgeschil. Thaus zal het initiatief uitgaan van de linkerzijde in eeue week kunnen goedmaken." Daarbij komt, dat men van kinderstemmen niet te veel inspanning mag vergen, om de stem en de gezondheid niet te benadeelen. Om deze beide gewichtige redenen is het raadzaam den duur der oefeningen zooveel mogelijk te beper ken, wanneer zich eene bijna onbedwingbare neiging tot daling der stem vertoont, en de stem bizonder dof klinkt; ook dan wanneer de oor zaak van dit verschijnsel niet voor de hand ligt. Is echter de klank der stem helder en vol, en zet zij als van zelf den rechten toon in, dan mag men zonder gevaar bijna het dubbele ver langen; een vol uur oefening vermoeit dan nog niet zoozeer als een half uur in het andere geval. Men heeft onlangs zeer interessante proefne mingen hieromtrent gedaan, en zooveel moge lijk het verterings-procédé, zooals dit bij den mensch plaats vindt, nagebootst. Men vulde een aantal flescbjes met water, pepsine, zoutzuur, stukjes eiwit en eene bepaalde hoeveelheid alco hol en liet alles eenigen tijd staan bij 37 a 40» C. (temperatuur van het menschelijke lichaam.) De resultaten van een groot aantal proefnemingen waren, dat in vloeistoffen, welke 4 pCt. alcohol der Kamer, en wel van een der meest ge- avanceerden ouder de liberalen, namelijk van v. Houten. Waarschijnlijk zal een mo tie worden voorgesteld met het doel om de stellige verklaringen van den Minister Modderman te wraken. o De nieuwe Frausche Minister van fraaie kunsten, Proust, wil, naar men verneemt, in November van het volgende jaar een internationale tentoonstelling van kunst nijverheid houden. bevatten, de vertering even zoo spoedig geschiedde als in zuiver water. Vloeistoffen, welke 4 a 8 pCt. alcohol bevatten, vertraagden de vertering een weinig, terwijl bij een gehalte van 8 a 12 pCt. de vertering tweemaal zoo lang duurde. Bij een 1416 en 20 percentige alcohol-oplossing duurde de vertering 40 a 50 uren. Merkwaardi ger wijze bemerkte men bij een vermenging met Erlanger bier (3 a 4 pCt. alcohol) en eveneens met rooden wijn (c. a. 1 pCt.) hoegenaamd geen vertering. Werden deze dranken tot op de helft met water verdund, zoo ontstond een zeer lang zame vertering (20 uren). Bij Ruster-Ausbruch, Marsala, Tokayer en Champagne ontstond geener lei vertering. Selterswater werkte evenzoo als ge distilleerd water. Dergelijke proefnemingen, op menschen geno men, bewezen, dat in gezonde magen door wijn of bier (in matige hoeveelheidde spijsvertering niet vertraagd wordt. Zij worden veel te snel door het normale slijmvlies geabsorbeerd, dan dat zij veel invloed zouden kunnen uitoefenen. Geheel anders is de werking wanneer de maag niet gezond en normaal is, b. v. bij acute of chronische maag-catarrh, daar de vloeistoffen dan veel ianger in de maag blijven en schadelijke invloeden kunnen uitoefenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1