BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Voor geest en hart. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS- In eene bijeenkomst van de Law Amendment Society Maandag gehouden deed Sir John Smale gewezen opperrechter te Hongkong, de verbazingwekkende mede- deeling, dat er in die Britsche kolonie, onder de Britsche vlag, niet minder dan 20,000 menschelijke wezens in een toestand van slavernij gehouden worden. Sir John be loofde de juistheid dezer verzekering te zul len staven met een eerstdaags te verwach ten Blauwboek. Tot dusver hebben 360 prelaten uit alle oorden te kennen gegeven, dat zij den 8steu December te Rome zullen zijn, ter gelegenheid van de zaligspreking van B»- nedictus Labre en drie anderen. In den Duitschen Rijksdag werd de begrooting voor den eersten keer gelezen. De Staats-secretaris Scholz gaf een over zicht van den financiëelen toestand in het vorig begrootiugsjaar, waarvan de uitslag betrekkelijk gunstig is, daar de inkomsten de raming ODgeveer 15 millioen overtroffen. Uit de opbrengst der inkomende rechten en de tabaksbelasting, waarvan het Rijk 130 millioen behield, werd aan de Bonds staten voor 1880/1881 het saldo van 38 millioen toegekend. Op de begrooting van het loopende jaar is voor de Bondsstaten een uitkeering van 66 millioen aangewezen. Bij de nieuwe begrooting is gerekend op een voortdurend langzame stijging. De verhoo ging der Matri/cular-bijdrage is voornamelijk het gevolg der vermeerdering van de uit gaven voor het Rijksleger met 8 millioen. Richter hield eene lange redevoering, waarin hij, in verband met de Boodschap des Keizers, de geheele oecouomische staat kunde van den Rijkskanselier bestreed Reeuwijk, 25 Nov. Verleden week begaf zich een pachter uit deze gemeente met f 1100, naar Haarlem, om zijn landhuur te betalen. Toen hij zijn portefeuille voor den dag wilde halen, miste hij die. De politie doet onderzoek, doch onge lukkig weet de man de nummers niet. Alfen a. d. Rijn, 25 Nov. Zondag middag verliet zekere T. W. de kerk te Zvvammerdam, om naar Aarlanderveen te gaan, waar hij bij een broeder inwoonde. Men wachtte echter te vergeefs op zijn terugkomst. Na lang zoeken is zijn lijk Woensdag-morgen dicht bij zijne woning uit het water gehaald. Amsterdam, 25 Nov. Het plan bestaat om ook het postkantoor alhier ekctrisch te verlich ten- Het electrisch licht in het telegraafkantoor alhier blijkt constant te zijn en goed te vol doen. Middelburg, 25 Nov. De directeur van het huis van arrest alhier (de heer P. A. Janssen) is in de waarneming zijner betrekking geschorst. Er zal waarschijnlijk tegen hem eene strafvervol ging worden ingesteld. Leiden, 25 Nov. Gisteren-morgen was de distillateur Hofman alhier in zijne bergplaats be zig een vat punch te peilen en ontstak een lucifer. Er ontstond eene ontploffing, tengevolge waarvan het fust uit elkander sprong. De heer H. kwam er echter met een geringe brandwon de al. 's Gravenhage, 25 Nov. Gisteren-ochtend kwart na zeven is door een paar werklieden op den Vijverberg het lijkje van een pasgeboren kind, gewikkeld in een witten doek, uit het wa ter opgehaald. Veenhuizen, 25 Nov. Voor de vrouwelijke veroordeelden wegens overtreding der drankwet wordt aan het eerste gesticht alhier eene zaal in gereedheid gebracht; terwijl voor de mannelijke veroordeelden ééne of meer zalen aan de Ommer- schans bestemd zijn. Zondag-middag kwam bij den burge meester van Alfen zekere N. B., uit Nieuwkoop met de klacht, dat hij 's avonds te voren door twee mannen was aangerand en van f 200 be roofd. Door schrik en ondergane mishandeling had hij eeoigc uren bewusteloos gelegen. Zijne opgaven waren echter zóó verward, dat dadelijk het vermoeden rees dat de man alles verzon, en ten slotte bekende hij dan ook onder tranen, dat hij werkelijk alles verzonnen had, en zich zelt aan de polsen had gewond. Hij had zijne bruid wijs gemaakt dat hij de bedoelde som bezat, en had nu het bewuste fabeltje verzonnen, om te ver klaren hoe hij het geld weer kwijt geworden was. hnr. brood met het colporteeren op de spoor wegen. Te Chicago o. a. gaan alle dagen 150 colporteurs met de spoortreinen mee. De Ameri- kaanscheboekhandel en boekdruk-industrie zouden zonder deze vrije colportage, nooit de hoogte bereikt hebben waarop zij nu staan. In de Italiaansche Kamer van afge- vaardigden is Maandag door een man van de publieke tribune een geladen revolver gegooid naar het hoofd van den eersten Minister Depretis. Een der afgevaardigden kreeg een lichte schram aan den wang door het wapen, maar veuler ver oorzaakte het geen ongelukken. De man werd onmiddellijk gevat. Hij is een Siciliaan van ge boorte, die reeds wegens poging tot moord 5 jaren gevangen gezeten heeft. Een moderne Hans Sachs woont te Berlijn. Voor het winkelraam van een schoenlapper leest men de volgende poëtische reclame: Hier woont de lapper Vlerk, Zijn schoeisel maakt hij sterk, Voor eiken leeftijd, groot en klein Zal steeds een groote voorraad zijn. Reparaties maakt hij snel, Soliede, billijk, wonder wel Bestellingen in korten tijd Tot allemans tevredenheid. Naast dit gedicht hangt het portret van den grooten dichter. De uitvoering van dit schilder stuk verraadt een sterken familietrek met de kunst producten in olieverf, die wij dikwijls op de uit hangborden van de kunsttempels onzer vaderland- sche kermissen bewonderen. Het gedicht herin nert ons onwillekeurig aan den tijd, waarin vele ambachtslieden dichters waren; thans zijn de meeste dichters ambachtslieden. Naar wij vernemen, zou de Jongh, de moordenaar van het kind van den heer Bogaardt, lijdende zijn aan krankzinnigheid. Zooals men weet, werd hij na zijne veroordeeling overgebracht naar het tuchthuis te Leeuwarden. Bij een Arabischen k ustenmakers- troep, die voor eenigen tijd te Londen, en nu te Konstantinopel voorstelling gaf, heeft een daar wonend Engelschmau 14 Engelsche kinderen ont dekt, die door hun ouders aan het hoofd van den troep, Hadji ben Mohammed, verkocht waren. De leeftijd der knaapjes was van 3 tot 6 jaren en de prijzen voor hen betaald waren van 30 tol 50 sh. f 18 tot f 30) per hoofd. De ver koop geschiedde in den vorm van een geregeld contract van leerlingschap voor een tijdsverloop van 10 tot 14 jaren, en waarbij de kooper zich verbond, den kinderen goed voedsel en kleederen te geven, en bij sommigen voor een goede opvoeding te zorgen. De kinderen werden ech ter in een ellendig, n staat gevonden. Zij waren allen even smerig, kregen slecht voedsel, moch ten nooit spelen of uitgaan, behalve om kunsten te maken, en werden daarenboven door hun meester dikwijls ergerlijk mishandeld. De Brit sche consul te Konstantinopel heeft op last zijn. r Regeertng de bevrijding der arme knapen be werkt, die nu naar Londen teruggezonden zullen worden, waar men trachten zal hunne onnatuur lijke ouders op te sporen. In Duitschland doet zich tegenwoordig het bedroevend verschijnsel voor, dat telkens in de dagbladen kinderen niet te koop, maar ten geschenke worden aangeboden. Men ontmoet herhaaldelijk zulke advertentiën in de couranten, en voor een paar dagen was er zelfs een te lezen, waarin een weduwe haar vier kin deren allen tegelijk aanbood, wegens gebrek aan ruimte. In een bosch onder de buurtschap Zuthem, gemeente Zwollerkerspel, is het lijk gevonden van een tot heden onbekend mans persoon, naar gissing ruim 50 jaren oud, zwaar van gestalte, met bruin haar en tamelijk grijzen baard, het hemd gemerkt W. H. Hij was fat soenlijk gekleed en had aan waarde bij zieh een zilveren horloge en voor p. m. 26 gulden aan Pruisisch geld. Onlangs begaf zich een ingenieur met twee gidsen en een helper, uit Grindewald naar de Berglihütte, tot het doen van noodzake lijke reparatiën. Toen zij na veel moeite het doel van hun tocht bereikt hadden, keerde een der gidsen, Egger genaamd, terug om den helper, die wegens ongesteldheid achtergebleven was, op te zoeken en, zoo noodig, te ondersteunen. Toen hij den vermiste gevonden had en wat versterkt had, maakten beiden aanstalten om de anderen te volgen. Maar het was intusschen donker geworden, en om licht te krijgen sloeg Egger den hals van een flesch af, waarin hij dan een kaars wilde steken. Maar daarbij gleed zijn hand uit en bezeerde hij zich ernstig aan de pols. Hij zelf noch zijn makker wisten iets te doen om het bloed te stelpen en hij stierf den volgenden morgen, na een nacht van vreeselijk lijden op den gletscher doorgebracht te hebben. Zijn metgezel is ernstig ziek, tengevolge van de doorgestane ellende en gemoedsaandoeningen. Een zeer goedkoope en vertrouwbare natuurlijke barometer wordt door een Duitseh blad aanbevolen. Men moet nl. een plantje vogel kruid of witte muur, dat veel als onkruid in tuinen voortkomt, in een pot zetten. De kleine witte bloempjes geven het weder aan. Zijn zij half gesloten, dan zal het weldra regenen; ter wijl het regent, zijn ze geheel dicht; en zijn zij geheel open, dan kan men er op rekenen dat er in de eerste 4 of 5 uren geen regen zal vallen. Op het marktplein te Yevey is on langs met groot geraas een meteoorsteen neer gekomen, die zoo groot was dat, ware hij op een huis neergestort, het zeker grootendeels vernield zou zijn geweest. Dat de Bussen krasse drinkers zijn blijkt uit de statistieken van het drankverbruik. In een jaar werden te Petersburg 2,244,000 wedro brandewijn en 4,144,800 wedro bier ver kocht. (Een wedro is 12,3 liter). Verdeelt men deze hoeveelheid over het aantal inwoners, dan komt op iederen inwoner ongeveer 37 liter bran dewijn en 67'/a liter bier. 't Is dan ook geen wonder dat er 47000 personen in de straten wegens dronkenschap door de politie opgepakt werden, en ruim honderd menschen aan alcohol vergiftiging leden, waarvan velen aan de gevolgen stierven. Gelukkig worden ook daar te lande maatregelen beraamd tot beperking van het drank misbruik. De agenten van politie in Den Haag zullen eerlang voorzien worden van grijze kapot- jassen, inplaats van de donkerblauwe, die tot nu toe gedragen zijn. De agenten zelf moeten met deze koloniale jassen, zooals zij die noemen, niet erg ingenomen zijn, maar wellicht wordt de vei ligheid er door verhoogd! In eene weide bij Itzig in Luxemburg hoorde een daar werkzaam man in een nabijzijnd bosch het geluid van, naar hij meende, vechten de honden. Toen hij nader trad, zag hij twee wolven, die elkander waren aangevallen. Zoodra echter had niet een der wolven den man gezien, of zijne woede keerde zich tot dezen. De man, een sterke kerel, wachtte den aanval af en slaag de er dan ook in den wolf het hazenpad te doen kiezen. De strijd had een kwartier geduurd en eeii der armen van den overwinnaar was deerlijk toegetakeld. De beste verpleging kon niet baten. Acht weken lang bleef men omtrent de genezing in het onzekere, tot dat, voor eenige dagen, tee kenen van watervrees zich bij den patient voor deden en hij nu, onder het vreeselijkst lijden, is bezweken. De „Vereeniging van logementhou ders,,, die te Keulen gevestigd is, en in geheel Duitschland, Oostenrijk, Nederland, België, Dene marken, Busland, Italië, Frankrijk en Zwitserland haar leden heeft, zal den 28en dezer te Berlijn haar 13e algemeene vergadering houden. Met deze vergadering zal een tentoonstelling van voorwer pen ten gebruike in logementen verbonden zijn. De Amerikanen zijn en blijven toch zonderlinge snaken. Thans vallen een aantal solli citanten den President der rechtbank lastig, met het verzoek den moordenaar Guiteau te mogen ophangen, zoodra het doodvonnis is uitgesproken. Gravin F.een zeer bekende dame, had haar verblijf gevestigd op haar kasteel in de nabijheid van Parijs. Sedert eenigen tijd bemerkte zij het verdwijnen van dingen van waarde, kan ten en kostbare toiletzaken. De eerlijkheid en trouw harer dienstboden zij had slechts een kamenier en een koetsier schenen haar zoo be proefd, dat zij hen geen oogenblik verdacht van de ontvreemding der voorwerpen. Haar zoon echter, een officier, die haar dezer dagen bezocht, was echter niet zoo goed van vertrouwen en stelde zich op wacht in een langen gang, die om 't ge heele kasteel loopt, en wachtte of zijn vermoeden zich zou bevestigen. Na 1 uur des middernachts verscheen een gedaante aan het einde van den gang; de officier vuurde zijn pistool in die rich ting af, gelukkig zonder haar te treffen; zonder het te weten had hij op zijne moeder geschoten, die, in een toestand van slaapwandelen, de kostbaar heden uit haar boudoir wegnam om ze in een vervallen nis van den gang le verbergen, waar in ook de ontbrekende zaken teruggevonden werden. Te Frankfort a/M. stond dezer dagen wegens landlooperij een bedelaar terecht, die echter bij gebrek aan bewijzen vrijgesproken werd. Bij deze terechtzitting bleek inmiddels, dat deze be delaar een kapitaal van niet minder dan 55,000 mark in de spaarbank had staan. De man was in het bedelen zoo bedreven, dat hij niet min der dan 20 mark per dag verdiende. „Eau Merv eilleuse,, is de titel waar onder twee haarmiddelen bij wijze van „iets nieuws" aan den man gebracht worden. Zij ble ken, luidens een scheikundige onderzoeking van Dr. P. T. van Hamel Roos, te Amsterdam, te bestaan: lo. uit een 3 percentige oplossing van brandig galnotenzuur en slappen spiritus, en 2o. uit een ammoniakale oplossing van salpeter- zuur-zilveroxyde (10 percentig ongeveer). Beide middelen werden reeds vele jaren geleden aanbe volen om het haar te verven, het nmerveilleuse11 dezer stoffen is dus niet zoozeer het feit, dat men er grijs haar donker meê kan kleuren dan wel die ontzaggelijke winsten die er ten koste van het grijze publiek mee behaald worden. Het wordt nl. verkocht a f 0.75 per fleschje van 15 gr. in houd, terwijl de werkelijke waarde hiervan eenige centen bedraagt. Boekhandelaars zijn niet altijd ge leerde lui, maar een die noch lezen noch schrij ven kan, is zeker wel een zeldzaamheid. Zulk een man bestaat in het Oosten van Berlijn, en is daar een geacht burger. Hij drijft er sedert jaren een ambulante boekhandelaarszaak en verkoopt niet alleen sensatie-romans of kinderboekjes, maar zelfs voor het grootste gedeelte wetenschappelijke boe ken en de beste belletristische werken. Zijn be stellingen, die hij altijd zelf ophaalt, zijn dikwijls zeer aanzienlijk, en het geheugen van der. man is verbazend sterk. Hij maakt notities in zijn zakboekje, hieroglyphen waaruit niemand dan hij wijs kan worden, maar vooral zijn het de om slag, het formaat en de dikte der boeken waar aan hij ze onmiddellijk herkent. Hij moet zich daarin nog nooit vergist hebben, iets wat niet van ieder zijner meer ontwikkelde confraters ge zegd kan worden. Punch begroet Gambetta's optreden als Premier met eene afbeelding van hem te geven, terwijl hij in alle welgedaanheid voor het beeld van den grand monarque staat en met de uit drukking van het meest volkomen zelfbehagen de woorden uit: „De Staat ben ik!" In Groot-Brittannië heeftMaandag- nacht een zware storm gewoed, die op de kusten vele schepen zware averij deed beloopen en vooral te Dublin en omstreken groote schade aanrichtte. In het dorp Giu3navin woei een huis in, waardoor de vrouw van den bewoner gedood en hijzelf zwaar gekwetst werd. Te Ayr, in Schotland, ontstond, toen de storm op het hevigst was, een zware brand, die zich, door de wind vlagen aangewakkerd, met groote snelheid ver breidde, en weldra 46 huizen in de asch gelegd had. De bewoners ontkwamen met groote moeite, bijna zonder kleederen aan het lijf. Ongeveer 100 personen zijn door het ongeluk van dak berooid. Het gemeentebestuur draagt voorloopig zorg voor hen, en een aantal hunner zijn tijdelijk in een kerk onder dak gebracht. In Duitschland is mentotde ontdek king gekomen, dat de naar Zwitserland geweken Duitsche socialisten oproerige brochures binnen smokkelden in bussen van geconcentreerde melk. Nu worden alle bussen op de Duitsche grenzen opengemaakt, tot groot nadeel van de Zwitsersche handelaren in geconcentreerde melk, die de tus- schenkomst hunner Begeering ingeroepen hebben, wat echter weinig baten zal. In een hotel te New-York in de 4e Avenue is onlangs een lift waarin gasten werden opgeheschen, door het breken der machine op de hoogte van de vijfde verdieping naar beneden gestort. Van de zes personen, die er in waren, werden vier zóó ernstig gewond, dat er geen hoop is op het behoud van hun leven. Er is een zekere manier in het aannemen van eene gave, waaruit werkelijk edelmoedigheid van geest blijkt. Menigeen kent de manier van geven, maar hoe weinigen verstaan de kunst een gave goed aan te nemen. Bedekte en geheimzinnige belangen hebben gewoonlijk meer waarde dan belangen, waarvoor men uitkomt en die men luide klinken laat. Weldoen is niet altijd geld geen; weldoen is dikwijls, meestal raden, voorlichten, en dat te doen met een hart vol liefde. Onze smaken zijn niet minder een gevolg van onze gewoonten, dan onze gewoonten gevol gen zijn van onze smaken. Gij waart zoo edelmoedig om te willen beschermen, wees dan toch ook niet zoo wreed om dank te versmaden. Zeer treurig, Bedelaar. Acb mijne heeren, schenk toch aan een armen kleurenblinden man een aalmoes al 't u belieft. Modern. Ik hoor, Rudolf, dat uw engage ment met juffrouw Emilie af is? Ja! Maar om welke reden dan Haar tint past niet bij den stijl mijner nieuwe woning? Veelbeteekenend. President. Nu, gij zijt vrij gesproken, draag thans zorg dat ge u nimmer in slecht gezelschap bevindt. Beschuldigde. Ik be loof het u, mijnheer de president, ik zal er wel op passen om ooit weer voor u te verschijnen. In den dienstijver. Rechter. Gehuwd? Beschul digde. Neen, ongehuwd. Rechter. Sinds wanneer? Ook pleizierig! (Een dame zingt, twee hee ren voeren een druk gesprek. De dame staakt een oogenblik haar gezang.) Heer. Ga voort Mejuffrouw, zing gerust door. Uw gezang stoort ons waarlijk niet. Veelbelovend. (Op school bij de oefening in den briefstijl.) Onderwijzer. Kinderen, nu moet ge allen een brief schrijven ann een handelsvriend waarin ge hem teruggaaf verzoekt van het ge leende geld. Mozes Scholem. Meester, mag ik in den brief ook mei den deurwaarder dreigen? Een uitmuntend bediende. Een dame die het atelier van een beroemd kunstschilder be zoekt, vindt er slechts den bediende, die haar eenige schetsen en ontwerpen laat zien. Dame. Gij schijnt met alles goed bekend, me dunkt ge moet uwen heer van grooten dienst zijn. Bediende. Zeer zeker, zonder mij zou 't slecht met hem uit zien. Ik maak het atelier schoon, ik poseer als model, ik zorg voor de lijsten, ik reinig zijne pen- seelen en paletten, ik span het doek en bereid de verf hij heeft ze er slechts op te smeren, dat is alles wat hij te doen heeft. Haarlem, 26 Nov. Donderdag-avond hield de Zeer Eerwaarde heer H. Russcheblatt, Pastoor te Castricum, de aangekondigde lezing voor de leden der Katholieke Leesvereeniging alhier. Het was eene diepdoordachte studie die Z.E. ons te genieten gaf, eene studie die van begin tot einde volslagen blijken gaf van het meester schap waarin de geleerde spreker zich verheugen mag, zoowel ten aanzien van de taal als van het onderwerp dat door Z.E. werd behandeld. 'tWas duidelijk merkbaar dat de geachte spreker de stoffe zijner lezing met eene meer dan gewone zorgvuldigheid en zaakkennis heeft bewerkt; gaarne willen we erkennen dat wij veel genoten heb ben bij het hooren eener redevoering die als een model van logischen gedachtengang is te beschouwen en waarvan tevens de inhoud van zoo groote en actueele belangrijk heid is. Nadat Z.E. eene duidelijke definitie had gegeven van liet recht in het algemeen en van het natuurrecht in 't bizonder, nadat Z. E. de onomstootelijke waarheid had verkondigd dat volgens de Christelijke, d. w. z. volgens de ware opvatting, alle recht in en uit God is, en zijne stelliugen en uitspraken door tal van bewijzen had ge staafd, ging de Zeer Eerw. heer Russcheblatt over tot het bespreken der valsche en onzalige theorieën der liberalen, der modernen onzer dagen, die openlijk decreteeren dat macht recht is, dat de Staat de bron is van alle recht en dat het individu dus buigen moet voor de almacht vau den Staat. Dat knielen voor den afgod der moderne beschaving, dat opgaan van het individu in den Staatsgod, werd door den redenaar op flagrante en energieke wijze gegeeseld; daghelder werd door Z.E. aangetoond dat daar waar het Christelijk autoriteits-beginsel verloochend wordt, de vrijheid, die door het Goddelijk recht aan de maat schappij in 't algemeen en aan het individu in het bizonder is gewaarborgd, onherroepelijk verloren gaat en ruimte maakt voor willekeur, geweld en tirannie. Alleen gods dienst, zedelijkheid en recht, zoo sprak de geachte woord voerder zijn de drie factoren die ingrijpend werken op de De Parijsche electriciteits-tentoon- stelling, zooals men weet, een particuliere onder neming, heeft een batig saldo van 400,000 fr. opgeleverd. Men had vooraf reeds de winst voor wetenschappelijke doeleinden bestemd, en zal nu voor dit geld te Parijs een laboratoria voor electrische proefnemingen oprichten, waartoe ieder, onder zekere voorwaarden, vrijen toegang zal hebben. Op de Amerikaansche spoorwegen worden jaarlijks voor millioenen dollars boeken en couranten verkocht. Alleen op de spoorwegen ten westen van Buffalo tot aan de kust der Stille Zuidzee bedroeg die verkoop verleden jaar een millioen dollars. Ruim 2000 personen verdienen Omtrent het ongeluk ophetEems- kanaal (Groningen-Delfzijl) wordt ons nader ge meld: Door het uitwaaien van den lantaarn bij een der bruggen kon de brugwachter de opening voor den sleutel niet dadelijk vinden, waardoor de brug niet tijdig genoeg kon worden afgedraaid, ten einde een naderende stoomboot met passa giers, die het circus Carré te Groningen hadden bezocht, door te laten. De boot stootte daardoor tegen de brug, met het treurig gevolg, dat door den schok drie personen te water geraakten. Twee mannen verdwenen in de diepte en werden niet teruggevonden; de derde drenkeling, de vrouw van den hofmeester, werd met verpletterde borst opgehaald. De ongelukkige leefde nog, doch de hoop op haar behoud is zeer gering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2