NIEUWE No. 541. Zondag 4 December 1881 6e Jaargang. „Giammai." 0,06 Op de velocipède. AlRLirai ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1- Eiken BUEEAU: St. Jansstraat Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Haarlem. AQ-ITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrij dag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS I.AUEET. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. «Een verdrag met roovers zal nimmer door ons gesloten worden.Aldus sprak Pius IX, op den 12eu Januari, tot den Mi nister Thouveuel. En Leo XIII herhaalde deze uitspraak op den 13en October 1881 in zijne redevoering tot de Italiaansehe pelgrims, zeggende: geen uwer wijke voor de macht der gebeurtenissen en des tijds, door zich in onvergeeflijke onverschillig heid aan een toestand der dingen te ge wennen, dien zoowel wij, als ook al onze opvolgers nooit kunnen aannemen. Deze woorden van den h. Vader moeten wij goed overdenken en zorgvuldig in onze harten bewaren, 't Zijn woorden met zeld- zameu nadruk geuiten wellicht heeftLeoXIII het woord giammai*. (nooit) zelden krach tiger gesproken dan in de vermelde toespraak tot de Italiaansehe pelgrims, eene toespraak waarin hij den roof, gepleegd aan het ker kelijk Opperhoofd, behandelde en op den onzaligen toestand der dingen wees. Op Pius IX is Leo XIII gevolgd, op den thans regeerenden Paus zal een Pius X of een Leo XIV volgen, wij weten het niet dit alleen weten we, dat, welke Paus er ooit komen zal, hij steeds zal blijven pro testeeren en nooit zal wijken. Men heeft het giammai van den Paus wel eens op een lijn gesteld met het »ja- mais« dat in December van 1867, door Rouher, Minister van Napoleon III, werd gesproken. Ieder verstandig mensch zal echter ontegenzeggelijk het groote onder scheid begrijpen dat er bestaat tusschen het giammai van een Paus en het jamais van een Franschen Keizer. Op Keizers vol gen in Frankrijk Republieken, maar Pausen kunnen slechts Pausen tot hunne opvolgers hebben. Het giammai van Leo XIII telt bijna negentien eeuwen; het nam een aanvang FEUILLETON. Vervolg en slot.) „Bravo! bravo!" kon ik niet nalaten van gan- scher harte uit te roepen. „Eene allerliefste vin ding, waarvan ge hier, te midden van die prach tige omgeving, ontzaggelijk genieten kunt. Maar nu een andere vraag: hoe spant ge uw veer?" „Op de meest eenvoudige wijze. Zie hierDe veer is nagenoeg ontspannen, en kan dus juist van pas opgewonden worden." Dupont plaatste de velocipède stevig tegen een boom, en trok uit de trommel die de veer bevatte, een stalen staaf van ongeveer dertig cen timeter lengte, die hij vervolgens, evenals een pompstok, langzaam op en neder bewoog. „Zie hier de sleutel van mijn horloge," sprak hij lachend, „juist acht minuten lang moet ik deze niet zeer vermoeiende beweging volhouden, maar ben dan ook weer ingespannen voor een afstand van twee uren gaans. Meen echter niet, dat ik, bij grootere tochten in den omtrek, mij zeiven die moeite heb te geven. De stalknechts en mei den doen dit werk even gaarne voor mij als hadden ze een paard te verzorgen, en menig arme knaap heeft reeds een blij gezicht getrok ken, nadat hij aan mijn veer zijn paar sous ver diend had." „Maar kunnen ze u den boel niet stukdraaien, zooals bij een horloge den ketting, of de veer forceereu „Neen, dat is onmogelijk, door de vang, die in werking komt zoodra de veer haar maximum van spanning bereikt heeft. Die vang is zoo zwaar en krachtig, dat de sterkste man het er bij laten moet. Zie maar eens hier en overtuig u zelf." Onder ons gesprek was het werktuig opgewon den, en werkelijk hield de pomp, als ik het zoo noemen mag, plotseling stand. Er was geen ver wrikken meer aan. De pompstang werd naar bin nen gesehoven, en klaar was het cheval de onze met het non possumus der Apostelen en het is nog steeds van kracht. Pius VII antwoordde Napoleon met een giammai en hij onderging vijf jaren gevangenisschap; Pius IX herhaalde datzelfde giammai eerst aan Mazzini, later aan Victor Emanuel en stierf met dit woord op de lippen, terwijl hij het als eene erfenis overdroeg op zijn roemvolleu opvolger. En ten huidigen dage herhaalt Leo XIII het giammai eu allen die hem op den stoel van Petrus zullen opvolgen, zullen ook steeds datzelfde woord herhalen en bekrachtigen. 't Is onmogelijk dat dit giammai van de lippen der Opperherders verdwijne, 't is on mogelijk dat een Paus de ongerechtigheid sanctionneert, ontrouw wordt aan zijn eed of de rechten der Kerk, zijne vrijheid en zijne onafhankelijkheid opoffert. Neen nooit zal een Paus tot zoo iets in staat zijn. De Heiland heeft voor Petrus gebeden ut non dejiciat fides tuaen dit geloof zal nooit wankelen, en de Paus zal blijven protesteeren, tegen wien het ook zij, waar het ook zij en tegen welken beroover het ook zij. Bij den aanvang der Romeiusche quaestie decreteerde Cesar Balbo, in zijne beroemde redevoering te Turijn, eene redevoering, die rijk aan historische beschouwingen en po litieke gezichtspunten was, en die hij voor de afgevaardigden in de beroemde zitting van den 28sten Februari 1859 hield, het volgende: «Wat meent ge, wat denkt ge dat de Pausen zullen doen, Pius IX en zijne opvolgers, als ze van de wereldlijke macht zullen beroofd zijn? Stelt ge u voor dat zij zullen wijken, erkennen of zich in de omstandigheden zullen schikken of weer staan, vasthouden aan het recht, protes- teeren?« En hij antwoordde, terwijl hij zich op de geschiedenis beriep en meer nog op de feiten die er plaats grepen in den tijd waarin hij sprak «Waarmee is Pius IX milles, zooals mousieur Dupont zijn ros noemde. „Wilt gij het niet eens beproeven vroeg hij mij; doch ik was te weinig sportsman om moed genoeg daarvoor te bezitten, daar ik bovendien wist dat men niet zonder eenige oefening het evenwicht op een twee-wieler leert bewaren. „A la bonne heure, dan maak ik u een driewielige velocipède, waarbij ge niets te doen hebt dan te sturenriep mijn levendige vriend, na eenige oogenblikken te hebben nagedacht. „Ik weet een zeer goede te koop, en een trommel met veer heb ik ook nog, zoodat we uwe equipage spoedig zullen gereed hebben." Inderdaad, toen ik twee dagen later bij Dupont kwam, stond de driewieler kant eu klaar reeds op mij te wachten, 't Was een allerliefst voertuig. Naast het vrij groote voorwiel waren de trommels met veeren aangebracht, welke ik regelde van uit mijn stoeltje, dat zeer gemakkelijk en van een voetbank voorzien was. Het sturen ging met een kruk, die voor mij geplaatst was en waarnaar het geheel zeer scherp luisterde. Om kort te gaan, ik was terstond hoogelijk met deze wijze van reizen ingenomen, en deze ingenomenheid vermeerderde nog toen ik zag, hoe gemakkelijk en veilig alles g'fg- lederen dag bij goed weêr gingen nu Dupont en ik langere of kortere uitstapjes in den schil— derachtigen omtrek maken. Nu eens zeer bedaard, op punten waar het uitzicht schoon was, dan weer vliegend langs minder belangwekkende ge deelten, waren onze tochtjes vol afwisseling, voor mij bovendien gekruid door den onuitputtelijken luim van mijn Franschen vriend; geen wonder, dat ik mij steeds meer tot hem voelde aangetrokken. Intusschen, één ding hinderde mij bij hem zijne verbazende roekeloosheid. Hij kende geen grooter pret, dan op het maximum van snelheid gevaarlijke bergpaden te bestijgen, liefst zoo dicht mogelijk aan den rand van een gapenden afgrond. Herhaaldelijk had ik hem reeds gewaarschuwd, maar hij lachtte om mijn jlegme hollandais en mijne vrees voor ongeval, en ik moet bekennen begonneu Met te protesteeren in 't ver banningsoord te gaan en wederom te pro testeeren. Twee en dertig jaren zijn voorbijgegaan, Pius IX is gestorven en Leo XIII is hem opgevolgd en ook deze Paus blijft protes teeren en is als zijn voorganger bereid naar 't verbanningsoord te gaan, doch alleen om dan opnieuw te protesteeren. Eu deze reeks van protesten zal niet eindigen al vorens de oorzaak die haar te voorschijn roept, uit den weg geruimd is. «Men ver- gisse zich niet,« sprak Cesar Balbo,de Pausen zijn vorsten, gansch onderscheiden van alle anderen. Zij zijn geen erfelijke vorsten, bij wie de erfelijkheid ophoudt te bestaan zoodra het geslacht van den pre tendent is uitgestorven; zij zijn vorsten die gekozen worden door kiezers die nooit zullen ontbreken. Het giammai van den Paus zal slechts in twee gevallen kunnen ophouden te be staan: 1°. als er geen Paus aanwe zig is, en 2°. als wij een Paus hadden, die de rechten der Kerk zou verraden eu, nadat hij bij zijue verkiezing gezworen had, haar te verdedigen, meineedig zou worden. Zoowel het eene als het andere geval is eene absurditeit. Men zal in gansch Europa te vergeefs zoeken naar een politicus, diplomaat, rationalist of vrijdenker, die vasthoudt aan het idee dat de rij der Pausen ophouden zal te bestaan. Om zich zoo te kunnen vergissen zou het niet alleen noodzakelijk zijn het geloof, maar ook het verstand te verliezen. Een onafgebroken rij van 259 Pausen, door bijna negentien eeuwen heen, van den h. Petrus af tot op Leo XIII, bewijst, dat wij ook in de toekomst onze Pausen niet zullen behoeven te ontberen. De verkiezing van Leo XIII zelfs toont, hoe de Voorzienigheid de hand bij deze keuze in 't spel heeft gehad, 't Is dus eene absurditeit te zeggen dat er geen Pausen dat de zekerheid, waarmede hem ieder waagstuk afging, langzamerhand mijn bezorgdheid voor hem deed insluimeren; wat mij zelve betrof, was ik voorzichtig genoeg om geen stoute stukken te vertoonen, ofschoon ik mijn rijtuig weldra goed in de macht had. Op zekeren schoonen morgen waren wij tijdig uitgereden om een grooten tocht te ondernemen. Zachtjes aan waren wij begonnen, doch toen we aan een bekende herberg eenige oogenblikken ge pleisterd hadden, en de stalknecht ons had „op gewonden," moest ik wel voldoen aan Dupont's verzoek, om eens zoo snel mogelijk te rijden. Hij gaf het voorbeeld daartoe, sprong in den zadel, stoof weg, en was door eene kromming in den weg terstond uit mijn gezicht verdwenen. Ik steeg zoo spoedig mogelijk op, stelde de veer in het maximum van ontspanning, en volgde hem. Nanvvelijks aan de kromming van den weg gekomen, hoorde ik Duponts stem, die mij ang stig en dringend toeriep op te houden. Niet wetende wat er gaande was, wilde ik de veer vastzetten en remmen, Groote hemel! Den tcha- niek werkte niet! Was ze gebroken of door ihn stalknecht wat ruw behandeld? Ik had geen tijd er over na te denken, want in het volgende oogenblik had ik de buiging van den weg bereikt. Welk een vreeselijk gezicht! Vóór mij een in gestorte houten brug, en daaronder, wel twintig voet lager, een schuimende stroom, over rotsblok ken dansende; ter zijde van de brug Dupont naar lucht hijgende zijne velocipède naast zich, doode- lijk verschrikt toen hij mij zag naderen zonder zich te kunnen begrijpen dat ik niet ophield. Maar rem dan toch!" schreeuwde hij uit alle macht. Ik dacht niet meer aan de rem: ik had gezien dat de excentriek gebroken, en iedere poging om de veer in rust te krijgen nutteloos was. Dupont met zijn scherpen blik had dit reeds bespeurd. „Spring!" riep hij. Werkelijk was dit mijn eenige kans op lijfs behoud. Ik moest trachten uit mijn velocipède meer zullen komen, doch het is eene nog grootere absurditeit te veronderstellen, dat er een Paus zal opdagen, die zich zeiven, de Kerk en zij'n eed zal verraden. Neen zulk een Paus zal er nimmer komen. In plaats van aan het beruchte jamais van den Minister Rouher, deed men beter aan een ander giammai te herinneren, dat in naam van Pius IX, aan den markies van La Valette, den Franschen gezant bij" den b. St el is toegevoegd en door dezen in Januari 1862 vaa Rome uit aan den Mi nister Thouvenel werd geschreven »Op alle beschouwingen en overwegingen, die ik te berde bracht,zoo schrijft La Valette, «meende de Kardinaal-Staats-Secretaris slechts met absolute weigering te kunnen antwoorden. Elk verdrag, elk vergelijk, zegt mij de Kardinaal (Antonelli), is onmo gelijk tusschen den Apostolischen Stoel en degenen, welke hem hebben beroofd. Noch de Paus, noch het h. College bezitten de bevoegdheid het kleinste stukje van het grondgebied der Kerk af te staan. En toen de markies de la Valette aan Kardinaal Antouelli de nota van den Mi nister Thonvenel van 11 Januari 1862 had voorgelezen, waarin sprake was van een verdrag en van eene verzoening van het Pausdom met Italië, antwoordde de Kar dinaal aldus: «'tls niet zeer juist te zeggen dat er tusschen den Paus en Italië onee- nigheid bestaat. Als de h. Vader met het Kabinet van Turijn heeft gebroken, dan staat hij toch tot Italië in de beste be trekking. Hij zelf is Italiaan en de eerste der Italianen lijdt onder de rampen van Italië en is met smart getuige van de harde beproevingen, die de Kerk in Italië treffen. Wat het verdrag met de roovers betreft, dat zullen wij «immer aangaan. Ik kan slechts in herhalingen treden; elk ver gelijk op dit gebied is onmogelijk; welke ook de voorbedingen mochten zijn die het te komen. Maar hoe? Op zij uitspringen was een vrij zekere en dan smartelijke dood tegen de rotsen te gemoet gaan; ik was in de wielen ver ward geraakt, had ik dit gewaagd. Doch wanneer ik eens op mijn stoeltje ging staau, en op het zelfde oogenblik dat ik de brug bereikte een sprong nam, die mij over den diepen maarsmal- len stroom bracht! Ik mat den afstand. Geholpen door de vooruitgaande beweging die ik had, was er kans op slagen. Mer. begrijpt, dat al deze overdenkingen mijn wanhopig brein in een ondenkbaar klein oogen blik doorkruisten. Ik naderde de brug, of liever de plaats waar de brug gelegen had, en richtte mij overeind. Ik hoorde het water in de kolk bruisen, ik zag Dupont's wanhoop; het werd mij groen en geel voor de oogen, maar door bo/enmenschelijke in spanning overwon ik alle zwakheid. Nu naderde het bewuvte oogenblik; ik stond gereed, daar was ik aan den rand; één vreesehjke sprong en ik lag voor mijn oude canapé, en wreef slaap dronken mijn hoofd, dat op gevoelige wijze met den houten vloer had kennis gemaakt. Op 't zelfde oogenblik kwam juffrouw Kars, mijne hospita, de kamer binnen. „Lieve hemel, meneertje, wat is er nu gebeurd?" was haar vrij natuurlijke vraag, toen ze mij in die ongewone houding vond. „Wel, juffrouw, ik ben zeker in slaap geraakt, en zoo naar beneden getuimeld, 't Is zonde en jammer! Het is wèl angstig op 't laatst, maar 't was toch zoo'n mooie droom." „Dat komt van die malle fantastische boeken," zei ik tot mij zeiven, terwijl ik opstond en het deeltje van Jules Verne opraapte, waarin ik voor mijn slaapje gelezen had. „Dat komt van dat zware bier aan tafel," dacht juffrouw Kars, maar ze hield haar oordeel wijselijk voor zich. Zóó kwam mijn geliefkoosd droombeeld in ver vulling als droom!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1