A. II. POORTMAN, marktbeimchténT~ BE UkSliKR ICHTEN ADVERTENTIE N. Voor geest en hart. Vergelding. Allerlei. Kunstnieuws. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 3 Dec. De arr.-rechtbank alhier heeft de jonge vrouw, moeder van twee kindereu van 3 en 5 jaren, die gelijk wij onlangs mededeelden zich aan diefstal had schuldig gemaakt van wijn en likeuren en oplichting van een kastelein, veroordeeld tot één jaar eenzame opsluiting en eene geldboete van f25, of subsidiair twee dagen cellulaire gevangenisstraf. Bevallen van eene DOCHTER J F. M. MENSEN— Münninghoff. Deventer, 30 November 1881. Voor de vele bewijzen van deel- neming, mij betoond bij het overlijden mijner dierbare Echtgenoote MARIA ANGELA TODT, betuig ik mijn oprechten dank. H. HEUVEL. Zevenaar, 30 November 1881. Bij deze breng ik mijn oprech ten dank voor de vele bewijzen van belangstelling gedurende mijne kort stondige ziekte ondervonden. TH. JANSEN, Firma Gez: JaNSEN. Haarlem, 3 December 1881. MAKELAAR, zal op Zaterdag 17 December 1881 des avonds na vijf uur, in bet verkooplo kaal »de Gouden Leeuwin de ZIJL STRAAT te HAARLEM, in publieke vei ling brengen en verkoopen, ten overstaan van deu Notaris W. K. LOEFF: No. 1. Een onlangs geheel verbouwd HUIS, waarin eene CAN1IDE gehouden wordt met afzonderlijke BOVENWO NING en ERVE, in de PLANTAGE te HAARLEM, get. No. 9. Sectie C. No. 177, groot 72 centiaren. Ten overstaan van den Notaris G. C. JOEKES No 2. Een WINKELHUIS en ERVE iu de SPAARNWOUDERS1RAAT te HAARLEM, get. No. 56, SectieD. No. 2228, groot 62 centiaren. Breeder bij biljetten omschreven. Nadere informatiën en veilconditiën zullen drie dagen vóór en op den verkoopdag ter visie liggen ten kantore van de Notarissen voornoemd. Senaatsverkiezingen koos, moet er een stem uit gebracht zijn opGambetta's kok, aan welken kunstenaar de minister voor een groot deel zijn welgedaan voorkomen verschuldigd is. In de Albert Hall tc Loudenisgisteren door den Lord mayor een tentoonstelling geopend van toestellen tot vermindering van den rook in schoorsteenen, fornuizen enz. die naar men hoopt veel invloed zal uitoefenen op de Lor.densche at mosfeer. De geheimzinnige verdwijning van Helena Bruno. Onder dezen titel deelt de heer J. A. De Bergh uit 's-Gravenhage het volgende aan de Nieuwe Rott. Courant mede Op den 25sten Mei jl. verdween de achttien jarige Helena Bruno uit de woning harer moeder, de weduwe Bruno, zonder dat men toti ogtoe haar spoor heeft kunnen vinden. Dit voorval is, zooals het daar staat, nu niet zóó bizonder vreemdhet gebeurt meer, dat meisjes het ouderlijk huis verlaten, om elders meer vrijheid of weelde te zoeken; doch het gebeurde met Leentje Bruno is onder zulke ge heimzinnige omstandigheden geschied, dat men met recht verbaasd moet staan, dat de justitie er nog niet in geslaagd is eenig licht in deze duis tere zaak te ontsteken. De omstandigheden, waaronder dat mebje ver dween, geven grond tot het vermoeden, dat deze geschiedenis niet vreemd is aan proselietenmakerij, en dat nog wel van bizondere zijde; dat wil zeg gen Leentje Bruno is lioomsch-Katholiek, terwijl men getracht schijnt te hebben haar den gere formeerden godsdienst te doen aannemen. Of het nu al dan niet van zelf spreekt, doet er niets toe, maar zooveel is zeker, dat hare moeder, den 9den Mei jl. toen zij uit den mond harer 18-jarige dochter het plan tot godsdienstverandering ver nam, waarin het meisje door de familie D. in de Raamstraat waar zij als vaste meid diende, streng orthodox als deze is, scheen gesterkt, zij zich als moeder en dus als machthebbende over haar minderjarig kind, beslist tegen dat voornemen verzette. De familie D. weigerde evenwel om haar het kind terug te geven en er bleef de moeder niets anders over als om haar toevlucht tot de politie te nemen. De commissaris van politie De Klop per gaf haar een agent mede, doch de heer weigerde het kind aan de moeder af te geven. Tot den lOden Mei jl. werd er in de Raam straat een agent van politie gestationneerd, klaar blijkelijk met het doel om het huis van D. te bewaken, totdat de moeder laat op dien avond eene boodschap kreeg van den heer D. om bij hem te komen. Haar werd toen gevraagd of zij er zich tegen zou blijven verzetten als Leentje bij hem bleet; de moeder hield vol en wilde hare dochter terug hebben. Niets mocht even wel baten, en zij vertrok zonder haar kind. Zondag 11 Mei begaf de moeder zich weer na herhaalde bezoeken bij de politie te hebben af gelegd naar de familie D. Niets hielp het kind werd niet teruggeven, en toen zij den volgenden a fond weerkwam, riep haar kind haar uit de verte in den gang angstig toe „Nee moeder, ik ben niet meer voor je te spre ken". De arme vrouw, verslagen door die beje gening, vloog Leentje om den hals, doch zij werd door een hoofdagent van politie uit huis gebracht, terwijl knechts van den heer D. hare dochter naar boven droegen. Nadat later de wed. Bruno iemand van harent wege naar den proc.-gen. had gezonden, werd zij bij den heer Patijn, officier van justitie, ont boden, eerst op zijn bureau, doch later bij zich aan huis. Het antwoord van den heer Patijn was: „je krijgt je kind morgen", doch de morgen brak aan, en nog behield de familie D. het min derjarig meisje bij zich, in strijd met den wil van haar. die als moeder en voogdes er recht op had om het terug te eischen. Den volgenden dag zei de heer Patijn, tot wien de moeder, zich weder had begeven: Je krijgt je kind Maandag terug. Ook die Maandag brak aan, en Leentje bleef alweer in de Raamstraat! Zich alweer naar den officier van justitie begevende, hoorde de moeder eindelijk het troostend woord: „lk zal ze je Dinsdag geven dan kunt gij haar om 6 uur halen." En toen 't Dingsdag was ging de moeder alweer naar de Raamstraat, om zooals haar gezegd was haar Leentje om 6 uur te halen doch juffr. D. voegde haar toe: „dat Leentje niet mee gingzij moest eerst den officier van justitie spreken." Een agent van politie wandelde intusschen de straat op en neer, en ging van tijd tot tijd in en uit het huis, waar Leentje was. En alweer ging de vrouw naar den officier van justitie, die haar zeide: „ga dan maar om 9 uur je kind halen." Vol hoop liep de ongelukkige vrouw de Raam straat op en neer, doch ziet, daar komt een agent van politie naar haar toe, die haar toesnauwt: „Als je niet je uit de straat verwijdert, dan ga je mee naar 't bureau." Gelukkig kwam haar in de gedachte, dat zij schuins over het huis, waar Leentje was, iemand kende. Zij ging nu binnen vóór het raam van den heer T. zitten, om 9 uur af te wachten, waarop zij haar kind zou mogen meenemen, en terwijl de heer T. den agent het ongeoorloofde zijner handeling onder het oog bracht, was 't eindelijk 9 uur geworden. Zij belt nu bij D. aan en ziet, in de voorkamer gelaten, haar kind vóór zich. Daar bevonden zich o. a. de heer H. (Spui), D. en zijn broeder, juffrouw D. en haar moeder, allen menschen van orthodoxe richting. Zij namer. van Leentje een hartverscheurend afscheid. Dat was den 24sten Mei j.l. De moeder nam haar kind eindelijk mee naar huis. Juffr. D. die den sleutel harer ladetafel behield, zou wel voor haar ondergoed zorgen Leentje sliep dien nacht te huis; den volgenden morgen ging de moeder op verzoek van het meisje even naar de familie D. om het onder- en bovengoed van Leentje te halen, 't geen haar echter geweigerd werd. Zij komt thuis en Leentje is verdwenen Daar begon de geschiedenis van voren af aan- De heer Van Schermbeek, hoofdcommissaris van politie, stond de arme moeder daarna te woord, en 't bleek toen, dat hij door zijne ondergeschik ten onkundig was gehouden van al het gebeurde. Een zijner inspecteurs voegde haar wel toe„je had die meid daar moeten laten, ze was er goed," doch dit ontnam de moeder niet de vrijmoedig heid om te zeggen, dat haar kind het nog beter had bij haar, en zij hare dochter, die niet tot de verstandigste kon gerekend worden, wenschte te behouden in het geloof, waarin zij ook was groot gebracht en vertrouwen stelde. En sinds dien 25sten Mei jl. dat is nu reeds een half jaa) geleden, heeft men niets meer van haar gehoord. Ds. Wisse, die hij de familie D. aan huis kwam, maakte enkele dagen ca het verdwijnen van Leentje eene reis naar Zwitserland, en toen hij nu dezer dagen terugkwam, zal hij zeker verbaasd gestaan hebben, dat zijne pupil nog spoorloos verdwenen is. Nu men in Den Haag zoo geheimzinnig over deze geschiedenis mompelt, heb ik gemeend wel te doen een getrouw verhaal, opgeteekend uit den mond der moeder, te moeten bekend maken. 't Geen ik in de Amsterdammer van 20 No vember jl. schreef, bleeK niet in verband hier mede te staan. Professor S. H. Thompson, van Bris tol, rakelde dezer dagen in de Society of Arts een denkbeeld op, dal niet nieuw is, maar toch wellicht nog geenszins de oplettendheid getrokken heeft die het verdient. Hij handelde over de mogelijkheid om de kracht van vloed en eb te benuttigen tot industriëele doeleinden, en wel bepaaldelijk tot bet in beweging zetten van toe stellen ter voortbrenging van electrisch licht. Vol gens zijne berekeningen, zou een tiende der kracht van het getijde in den mond van de Avon, als motor aangewend, toereikend zijn tot verlichting van de geheele stad Bristol. En een vijfde van de eveneens beschikbare kracht in het kanaal van de Severn, zou, ware het middel gevonden om die kracht te verspreiden, den stoom kunnen vervan- in al de fabrieken, en de gasverlichting in al de steden van gansch Engeland. Maak de menschen gelukkig op de wijze waar op zij het gaarne zijn en niet maar alleen op uwe wijze. HelaasZelfs in de liéfde heerscht soms de zelfzucht. De stijfhoofdigheid is de kracht der zwak ken. De standvastigheid, gevestigd op grondbe ginselen, op de waarheid en het recht, den plicht en de edelmoedigheid is de stijfhoofdigheid der wijzen. Het geheim van een aangename conversa tie, bestaat hierin, dat men zich beijvert te raden welk onderwerp hem of haar, met wien men zich bezig heeft te houden, het aangenaamst zal wezen en dat men over zijn eigen persoon zoo weinig spreekt als maar eenigszins mogelijk is. Det menschen begripsvermogen is een loco motief, waarvoor roest niet minder noodlottig is dan explosies. Groote talenten gelijken somtijds op hooge torens, op hooge bergen gebouwd. Zij zijn meer aan stormen blootgesteld en storten eer om. Werken moeten wij, als werktuigen Gods, voor zijne oogmerken, voor het heil der broeders, in deze groote, levendige werkplaats, die de aardbol voorstelt. Werken moeten wij, zoo lang onze dag duurt, onverdroten, gewillig, trouw, opdat wij oris een recht verwerven op verkwikkende rust op den moederlijken schoot en vatbaar maken voor een evenredig loon. Maar ontvangt dan ieder zijn loon gedurende den korteren of langoren dag van zijn arbeid? Gaat het niet somtijds den braven, alsof zij de werken der goddeloozen volbracht hadden? Zijn gezondheid, een lang leven, aardsche eer, hooge rang en rijkdom altijd den waardigen toegedeeld? Vindt de verstokte zondaar hierbe neden altijd de straf, aan zijne boosheid geëven- redigd Is miskenning, minachting, armoede, ziekte niet vaak het lot der edelsten van ons geslacht? En toch is de Wereldbestuurder, die ieder zijne lotgevallen toeweegt, een volmaakt heilig en recht vaardig Wezen. Niemand heeft, wel is waar, van God iets te eischenmaar Hij, die getrouwe plichtsbetrachting gebood, die de Schepper van ons geweten is, die het duidelijk gevoel van recht en onrecht in ons hart plaatste, die laat waarlijk geenen, zoo min den goede als den booze, in den dood geheel sterven. Integendeel is de dood slechts een overgang tot meer volkomene vergelding. Daar ginds, in een ander gedeelte des onmetelij- ken rijks van den Wereldbestuurder, wil de recht vaardige Rechter een ieder vergelden naar zijn werken en opheffen de raadselachtige onevenredig heid tusschen waardigheid en geluk, die in het land aan deze zijde der wolken, in dit land der onvolmaaktheid, zoo vaak ons geheimvol tegen komt, zoo vaak ons diepe smart veroorzaakt. Bezorgdheid. KunstschilderMijnheer ik geef u mijn woord van eer dat ik het portret uwer vrouw zaliger sprekend gelijkend naar deze pho- tografie zal maken Gelijkenddat vind ik uitstekend, maar sprekend in 's hemelsnaam niet, wat ik u bidden mag. Wel bespraakt. Een kleine zesjarige dreu mes ontving onlangs een pak slaag, waarna Mama hem vroeg: wil je nu gehoorzaam zijn? onder snikken en 't storten van tranen antwoordde nij: ja, Mama, maar schrikkelijk ongaarne en slechts genoodzaakt door den drang der omstandig heden. vroeg, waarom hij geen balkon nau zijn huis had laten maken, antwoordde hij; „als ik had laten maken een balkon, zou Saartje, mijne vrouw, er op gaan zitten er. dan was de gansche fagade outsierd. De bruidsschat. Een arm boerenmeisje wilde gaarne huwen. De landvrouw schonk haar tier. daalders tot bruidsschat. Nu wilde de genadige vrouw ook den bruidegom zien. Het meisje leidde hem binnen. Het was een kleine, zeer onooge- lijke boerenjongen. „Ach mijne dochter, wat hebt ge toch een raren man uitg. zocht!" „Ja, ge nadige vrouw," antwoordde het meisje, „wat kan men ook voor tien daalders goeds krijgen! Een reddend middel. Aan een tafel, waar geomberd werd, vertoonde zich iemand met een buitengewoon langen neus. Een der spelers, over wiens schouder de vreemdeling bestendig in de kaart zag, vond zulks zeer onaangenaam en wenschte van den lastigen buurman ontslagen te worden. Schijnbaar verstrooid haalde hij zijn zakdoek te voorschijn, en vatte plotseling den over zijn schouder hangenden neus des vreem- delings. „Ach! vergeef mij, riep hij, toen deze verschrikt terugging, „ik was in gedachten en meende dat het waarachtig mijn neus was, dien ik snuiten wilde. Een vlugge dienstmaagd. Zekere juffrouw had eene dienstmaagd, die de gewoonte had zich 's morgens herhaalde maler, te laten roepen voor zij opstond. Eens had de juffrouw weer verschei dene malen te vergeefs geroepen, maar Na kwam niet. Eindelijk ging de juffrouw naar haar kamer en riep: „Zal je er nou eindelijk eens aan denken om op te staan?" „Gut, mensch!" was het ant woord, daar lig ik al een half uur over te den ken." Zeer vleiend. Isaac Pinkeles is geworden rijk en heeft zich gebouwd een paleis. Toen men hem Zijn er zoo? Een boer kwam bij een advocaat en gebruikte bij het verhalen van zijne zaak veel omhaal van woorden, waarop deze zeide „Kort maar, ik zal er zelf genoeg bij liegen," Door een talrijk en élite publiek bijgewoond, gaf de Mannen-zang vereen; ging Crescendoonder leiding van haren directeur, den heer N. H. AndriessenDonderdag 11. het eerste winter-concert. De zeven koornummers, die op het keurige programma voorkwamen, werden alle voor het eerst hier ter stede uitgevoerd. Het bleek duidelijk dat er weder goed gestudeerd was. Crescendoi's zangers handhaafden opnieuw hun gevestigden goeden naam. Zij zongen ook nu weder met eene frischheid en reinheid van klank, eene zekerheid in het aanzetten en nuanceeren, een vuur en eene toewijding, die hen herhaaldelijk met de solisten van den concert-avond, in de toejuiching vaü het publiek deden deelen. Vooral in de heerlijke woudsymphonie de Eik en in het fragment uit Alfred der Grosse gaf Crescendo getuige van haar uitstekend gehalte. De vele moeielijkheden waardoor eerstgenoemd nummer zich vooral onderscheidt, werden bijna alle door de dappere zangers glansrijk overwonnen. De solisten op dit concert waren, voor het vocale ge deelte, de heeren IV. Soetmulder en A. J. Sloonbeiden uit Rotterdam. Behalve hunne soli in de flinke en zeer melodieuse compositie van Crescendo's eerelid, den heer Joh. C. Visser, mede uit Rotterdam, gaven deze talentvolle zangers ieder nog een solo-voor dracht. De heer Stoon gaf in de beide liederen die hij ten gehoore bracht, eeue proeve van fraaien toon, uitdrukking en beschaving; niet minder bewonderenswaardig mocht de afgeronde voordracht heeten van het dankbare aria uit Elias, waarbij de heer Soet mulder blijken gaf van de fraaie en kolossale stemmid- delen waarover hij heeft en weet te beschikken. Het instrumentaal gedeelte van den concert-avond had de jongeheer J. Smith voor zijne rekening genomen. Met het meeste succes heeft hij zich van zijne moeiiijke taak gekweten. Johan Smith (élève van deu heer E. Appy) is nog zeer jong, maar hij heeft nu reeds eene verbazende techniek, zijn cello-spel is edel, het toontrekken op zijn speeltuig is fraai, hij lacht met de moeilijkheden die in zijne soli voorkwamen, wat ook wel noodig is als men Chopin's étude kiest en eene compositie van Franchomme met de bekende zangrijke thema's, welker variatiën hij met buitengewone vaardigheid weergaf. Volhardt deze jeugdige artist in zijn ijver en studie, dan voorspellen wij hem eene sclioone toekomst. Gelijk men een veldheer looft voor de heldendaden zijner troepen, zoo heeft men daarvoor, en voor deu vasten, bezielden gang van het geheel, zeker in de eerste plaats den heer Andriessen te danken, den uitnenienden leider, die voortdurend van zijne werkzaamheid in ons midden al hooger de bekwaamheid waardeeren doet, waarmede hij, als musicus en bedreven dirigent, ons van de schoonste gewrochten op 't gebied van den mannenzang te genieten geeft iu hun juist karakter en in het volle licht hunner schoonheid. HAARLEM, 30 Nov. Aan de veemarkt van hedeu waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 11 koeien, verkocht 8 voor f 100 a 180; - stierverkocht voor f a - vaarzen, verkocht - voor f 100 a pinken verkocht - voor f - a 1 graskalveren verk. voor f 26 a 16 nuchtere kalveren, verk. voor 7 a 12, 45 schapen, verk. 37 voor f 15 a 28 lammeren, verkocht - voor f 10 a 16, - biggen ver kocht voor f 9 a 10; - varkens, verkocht voor a c. per 1/j kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 73 stapels kaas, 8053 stuks, wegende 17065 kilo hoog ste prijs f 36.50, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 30 Nov. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 133 vette kalveren1ste qual. 110, 2de qual. 90, per kilo, 15 graskalf/16 a 40, 50 nuchtere kalveren, ƒ7 a 13, 1 schapen en lammeren a 98 vette varkens 48 a 55 c. per kilo. LONDEN, 1 Dec. Ter Veemarkt zijn aangevoeld runderen 700, Schapen en Lammeren 1,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/- a 6/2 Schapen en Lammeren 5/2 a 7/2, Kalveren 4/8 a 6/- Zwijnen 4/4 a 5/4. LEIDEN, 2 Dec. Op de heden nihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: 5 paarden 40 a 85 stieren 44 a 95, 26 ossen 150 210 122 melkkoeien f 110 a f 235, 20 kalveren dito 135, 265, 62 vare dito f 85 a 175, 196 vette dito f a 110 305, 120 graskalveren f 13 a 4620 vette 36 a 75 a a 27 nuchtere dito 7,a 15, 570 vette schapen 21 a 38,314 weide dito 15,a 22, lammeren 64 magere varkens f 15 a 38, 194 biggen f 3,75 a, 12.- SCHTEDAM, 2 Dec. Moutwijn, per ned. vat f 15,75 Jenever 21,25 Amsterd. proef f 22,50; Spoeling f 2,60 dito commissie 2,50. HOORN, 1 Dec. Ter waag gewogen 171 stapels kaas wegende, 48,176 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 37,50 oor kleine, 37,50 en voor hooikaas fcommissie f 37,— middelbare, f GOUDA, 1 Dec. Kaas f 32 a 34,le qual. f a 2e qual. f 28 a 31 zwaare hooger in prijs aangevoerd 72 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.35 a 1.45 der weiboter f 1.15 a 1.25 per kilo. Handel zeer vlu g Amsterdam 2 December 1881. Prijzen der onderstaande effecten genoteer pC/t. de koers Nederland. Certif. Werk. Schuld2,/2 67 v v v 3 u 4 Hongarije. Obl. Lcening 1867 5 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buiten]. 1853/78 3 Rusland, bij Hope Oomp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje Obl. bnitenl. 2004800 1 200—1200. 2 binuenl. 12500—25000. 1 1000—5000 1 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leeniug 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/- v 1877 4 Columbia. Obligatien41/. Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. u Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obli1/- 1875 5% Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltiscbe Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. Morschansk Sysran Aand. Riascbk Wiasma Rumenie Aandeelen Spw. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. u N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Mi88 Kanoas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENING-EN. Nederland. Loten Amsterdam 100 S v Rotterdam3 u Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 3 5 5 div. 803/,6 1025/8 943/4 SlVis 847/8 653/4 6513/16 535/8 983/4 7815/16 9174 Rusland. 4 I860 5 1864 1864 5 1866 5 Geldkoers, prolongatie 5 pet. *73/» SO»/» 30 46'/» 11"/.. 14 92 111 v. 1151/4 163/4 13'/, 120 Va 145'/, 117 729/,j 1« V» 151'/» 20 51"/., 128 53 87'/, 62 93'/, 88"/,5 GS'/, 61 142 45'/, 1343/4 105 110 102 96'/. 97 105'/, 113 147'/, 140'/4 137'/, LAATSTE BEKICHT. ROME, 2 Dec. In het heden gehouden consistorie verklaarden de kardinalen, pa triarchen en aartsbisschoppen zich eenparig, voor de canonisatie van de daartoe voor gestelde personen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3