MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en. hart. Huiselijke welvaart. Allerlei. maatstaf in kleurendruk, bijv. de jongste van Je ruzalem van Badeker te Leipzig, kost slechts een derde van dien prijs. Het Russische Hof heeft 15 paar sneeuwwitte paarden in het buitenland aangekocht, om dienst te doen bij de aanstaande kroning van den Czaar. De schoone dieren zijn reeds op weg naar Moskau. Eene der grootste Amerikaansche spoorweglijnen, die van Nieuw-YorkPensyl- vanië—Ohio, heeft al de pleiziertreinen en de koopmansgoederentreinen op Zondag afgeschaft. Eene uitzondering is alleen gemaakt voor treinen met levend vee en met sommige koopwaren, die door het verblijven in de stations zouden kunnen bederven. In Overijsel, gemeente Vaassen, is eergisteren een levende meikever gevonden; de eer lijke vinder geeft hiervan in de Prov. Zw. Gt. bericht. De heer J. A. De Bergh schrijft uit 's-Hage: Verleden Zaterdag-avond is door den hoofdcommissaris van politie alhier eene huiszoe king gedaan bij den heer Delen, in de Raam straat, alwaar de spoorloos verdwenen Helena Bruno tot den vóóravond van hare vlucht als dienstbode in huis was. Eene bloedverwante van Leentje's moeder had aan deze verteld, dat zij Leeutje in het huis meende gezien te hebben, waarop de wed. Bruno zich direct naar het poli tiebureau begaf om eene huiszoeking te verzoeken. Leeutje is evenwel niet gevonden. Naar men verneemt, werd vóór eeni- ge weken door twee arbeiders te Nuis in een stuk hooiland het lijkje gevonden van een pas geboren kind. In plaats van hiervan kennis te geven aan de politie, zouden zij hebben besloten de zaak maar te verzwijgen. Thans echter is de zaak ruchtbaar geworden en heeft de politie een onderzoek ingesteld. Te Comorn, de uiterste vesting van Hongarije, is een heer gevat, die door twee officieren betrapt werd op het maken van eene schets van een deel der vestingwerken- Men vond plannen van de geheele vesting in zijn bezit. Hij geeft voor, een Spaansche graaf te zijn, maar men houdt hem voor een Russische spion. Een akelig voor val had verleden vv eek in een Berlijnsche familie plaats. Eene dame ontving gelijktijdig met hare nicht en schoonzuster, die evenals zij te Berlijn woonde, uit hare geboor teplaats Rauschwitz het bericht, dat hare zuster, een meisje in den bloei der jaren, na eene onge steldheid van slechts twee dagen, plotseling aan den typhus was overleden. Aanstonds reisden de beide dames met hare echtgenooten naar Rausch witz, ten einde de begrafenis bij te wonen, welke om hunnentwil een dag werd uitgesteld. Toen zij te Rauschwitz kwamen, vonden zij de overle dene, met bloemen getooid, in de kist liggen. Den volgenden morgen vroeg zou zij begraven worden en de familieleden brachten den nacht in hunne verschillende kamers door; de Berlijn sche dames sliepeu in eene kamer, grenzende aan die waarin hel lijk lag. Midden in den nacht werden zij plotseling door een hevig geraas ver schrikt. Wie beschrijft hare verwondering, toen zij in het door kaarsen verlichte vertrek, waar van de deuren openstonden, de doode overeind in hare kist zagen zitten, met de oogen verwilderd in het rond ziende. Het gedruisch was ontstaan door het omvallen van eenige bloempotten, die naast de kist hadden gestaan en thans in stuk ken op den grond lagen. Tot hare ontsteltenis zagen de twee vrouwen, dat de schijndoode lang zaam uit haar eng verblijf opstond en met wijd opengespalkte oogen en wankelenden tred naar een spiegel in het vertrek ging, die met rouw floers overdekt was. Zij rukte het bekleedsel af en viel toen met een ijselijken kreet op den grond. Allen snelden toe om het weer in onmacht zijnde meisje op te nemen. Zij werd naar eene andere kamer gebracht en daar door een dokter verzorgd. Tot nog toe heeft zij nog geen geluid gegeven, maar men hoopt toch haar in het leven te kunnen behouden. In Juni overleed te Montevideo een vreemdeling in een hotel. Onder de zaken door den vreemdeling nagelaten, behoorde ook een oude reiszak, welken de hotelhouder naar den consul van Frankrijk liet brengen, daar de over ledene gezegd had dat hij Franschman was. Toen men den reiszak opende, bemerkte men dat er voor een waarde van drie millioen aan goud en bankpapier in was. De man was echter nooit iets anders geweest dan kok in een hotel. Een slimmen oplichter is mengiste- *en te Utrecht meester geworden. De persoon van De M., laatstelijk werkzaam als schrijver bij de Exploitatie-maatschappij had zich eenige dagen geleden bij het korps genietroepen aangeboden tot het aangaan van eene vrijwillige dienstver bintenis bij dat korps. Daar hem een certificaat van goed gedrag ontbrak, kon dat engagement niet oogenblikkelijlc worden aangegaan. Die per soon nu, die behalve verscheidene burgers te Dtrecht, zooals kleermakers, hotelhouders, siga renhandelaars enz., had opgelicht, had ook een zoon van een majoor der rijksveldwacht aldaar, "met wien hij op hetzelfde bureau aan de Staats spoorwegen was werkzaam geweest, een spaarbank- tTn on'st,0'en en door middel daarvan reeds I 70 ontvreemd. Door de waakzaamheid der justi tie is het gelukt, den oplichter te vatten, voordat hij een engagement bij het korps genietroepen kon aangaan. De kooien, waarin de wederdoopers Jan van Leiden, Knipperdolling en Krechting op gesloten hebben gezeten, en die aan den Lamberti- toren te Munster hingen, zijn dezer dagen, daar die toren wordt afgebroken, naar beneden gehaald, en wel o zonderlinge gril van het toeval! door een werkman die Krechting heet, en waar schijnlijk een nakomeling van den wederdooper is. De kooien zijn in zeer goeden staat en wegen elk 400 pond. Zij zullen aan den nieuwen toren, wanneer die gereed is, weer opgehangen worden. Te New-York maakt men zich zeer bezorgd over de Atlantische stoomboot City of London, die reeds 23 dagen reis heeft van Londen. De boot had geen passagiers. Met het oog op de behandeling die Sarah Bernhardt van de Anti-Semitischgezinde volksmenigte te Odessa ondervond, zal men te Kieff bij haar aankomst geen publiek aan het station toelaten, en haar rijtuig door een escorte van gerechtsdienaars te paard doen begeleiden, een reclame, die de kunstenares zeker niet on aangenaam zal vinden. Het Rmgtheater te Weenen is eergiste- ren afgebrand. Ruim 300 verkoolde lijker. werden reeds naar het gasthuis gebracht en een groot aantal zijn nog onder de puinhoopen bedolven. Men schat het getal slachtoffers op 600. Hoe de brand is aangekomen weet men nog niet met juistheid te bepalen, maar zeker is het dat hij op het tooneel ontstond, en zich met verbazende snelheid uitbreidde. Volgens ooggetuigen waren de tooneelen in en voor het brandende gebouw hartverscheurend. Op de beurs werden weinig zaken gedaan, daar allen onder den indruk verkeeren van de ontzettende ramp, die nog veel meer slacht offers heeft gemaakt dan men eerst meende. Er is reeds aan de beurs een som van f 30,000 ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der ver ongelukten bijeengebracht. Omtrent de werking der drankwet te Amsterdam meldt het N. v. d. D.Hoewel in den aanvang het getal der opgemaakte processen- verbaal aanzienlijk was, het bedroeg in de de eerste maand in ééne sectie meer dan 200 kunnen wij thans mededeelen, dat de openbare dronkenschap in de laatste weken merkelijk is afgenomen, en dank zij den tact waarmede de politie de nieuwe wetsbepalingen handhaaft, een dronkaard op straat, ja zelfs des nachts, in den laatsten tijd inderdaad tot de zeldzaamheden behoort. Als 't waar is, is 't mooi; ons komen echter nog wel gansch andere feiten ter oore. Inde Agricultural Hall te Londen werd dezer dagen de 84e vee-tentoonstelling van de Smithfield-club geopend. Niet min der dan 800 dieren waren ingezonden, meeren- deels van uitmuntende qualiteit. Da Koningin van Engeland behaalde den eersten prijs voor Cheviot- schapen en den derden prijs voor Hereford-koeien beneden de vier jaar. Er werd tot een bedrag van 3500 aan prijzen uitgereikt. Naar men uit Montreal (Canada) be- richt, is daar een poging gedaan om het gerechts hot in de lucht te doen springen, door een helsche machine met uurwerk. Het werktuig, dat tien pond dynamiet bevatte, is in handen der politie. Het moet zeer kunstig samengesteld zijn. De veel belovende Berlijnsche „li o o- gere burgers", die, door de lectuur van bosch romans opgewonden, reeds nu in den eigenlijken zin des woords „wereldburgers" wilden worden, en zich daartoe naar de wouden van Amerika wilden begeven, zijn uit geldnood, nog vóór zij een plaats op een schip konden vinden, naar huis teruggedreven, 's Is te hopen, dat de ouderlijke tucht hen voor goed uit hun woud-droomen zal doen ontwaken. De uitslag is bekend geworden van de door het bestuur der Gentsche afdeeling van het Davidsfonds uitgeschreven prijsvraag. 1°. Een klein drama, uitsluitend samengesteld uit mannenrollen. 2°. Een blij- of kluchtspel, ingelijks zonder vrou wenrollen. De Zeereerw. heer J. E. H. Menten, pro fessor te Roldue heeft den prijs voor het drama be komen, bestaande in fr. 200 en eene vergulde medaille, terwijl de heer Jan Philipsen te Breda den prijs verwierf, voor het blijspel, bestaande in fr. 125 en eene vergulde medaille. Ziehier een geschiedkundige anec dote, die door de laatste kabinetsvorming eenige actualiteit verkregen heeft, als zij die ooit verlie zen kon. Aan Louis Philippe wérd een generaal aanbevolen als minister zonder portefeuille, waarop de koning, die tusschenbeide zeer snaaksch kon zijn, antwoordde: „Die man is een domoor. Hij zou geen minister zonder portefeuille, maar een portefeuille zonder minister zijn." Er is eene huichel irij, die daarin bestaat, dat men beter schijnen wil dan men is, en eene andere, dat men slechter wil schijnen. De eene getuigt van valschheid, de andere van hoogmued en ver achting van den naaste. Die zonder waren vriend leeft is arm, al bezit hij een koninkrijk. Het gewin dat uit lijden ontstaat valt ons niet zonder ons toedoen ten deel, maar wij verkrij gen het alleen door het met bezonnenheid geko zen gezichtspunt, waaruit wij het beschouwen en door den invloed dien wij het onze innerlijke en uiterlijke werkzaamheid toestaan. Waar huiselijke welvaart bestaan zal, daar moet in de huishouding alles rijpelijk overwogen en stiptelijk uitgevoerd worden. Daar moeten de hoofden des huisgezins strengelijk orde, arbeid zaamheid en spaarzaamheid handhaven. Daar hebben slaap, bezigheden en maaltijd hun vast- gestelden tijd. Daar is voor ieder voorwerp eene bepaalde plaats aangewezen, waar ieder het ten allen tijde vinden kan, opdat niet met het zoeken veel kostbaren tijd verloren ga. Daar wordt voor men geld en goed besteedt, eerst overwogen wat de plicht toestaat en verbiedt. Daar heeft de aan schaffing van het noodzakelijke steeds den voor rang boven die van het alleen-nuttige, en deze gaat wederom voor de aanschaffing van hetgene alleen aangenaam, en slechts tot versiering of ver maak bestemd is. Daar besteedt men, zonder karigheid, het geringere, waar met waarschijnlijk heid op een grooter, geoorloofd gewin kan ge rekend worden. Daar behartigt men het godde lijk voorschrift, dat als algemeene regel voor elke huishouding gelden kan: „verzamelt de over gebleven brokken, opdat er niets verloren ga," maar men spaart ook dan niet, wanneer de nood lijdende moet geholpen worden. In huisge- gezinnen waar deze voorschriften worden in acht genomen, daar heerscht ook de zoo zeer ge- wenschte welvaart en deze zal er ten allen tijde blijven heerschen. "Verkoudheid. Een dokter beweert, dat niet alle verkouden menschen evenzeer te beklagen zijn. Van twee personen, die verkouden zijn, zral de een zeggen: „De kou heeft mij te pakken," en de ander: „Ik heb leelijk kou gevat." De eerste is er ongelukkiger aan toe dan de tweede, want deze deed dood eenvoudig dom iets te vatten wat hem last veroorzaakt. Onuitvoerbare raad. Een wijsgeer zeide eens tot een groep leerjongens; „Jongelui moeten in hun vak altijd van den grond af beginnen, en hoogerop werken." „Dat kan ik niet doen," verklaarde een der leerjongens. „Waar om niet?" vroeg de wijsgeer. „Omdat ik een putgraver ben," was het antwoord. Een nieuw auteurschap. Iemand, die 's avonds de boeken voor een slager bijhield, werkte den overigen tijd voor de pers. Eens vroeg iemand uit de hoogte, met het doel den schrijver te be- leedigen: „Is U niet broodschrijver?" „Ja, maar ook vleeschschrijver," antwoordde kalmpjes de boekhouder. Op 't examen. De examinator. Waaraan her kent gij Pruisisch zuur van andere substantiën De candidaat. Door er aan te ruiken. Als ik dadelijk doodval dan is het Pruisisch zuur. Negatieve hoedanigheid. Een kleine jon gen beschreef zout als iets, dat de aardappelen leelijk doet smaken als men het er niet in doet. Hij was waarschijnlijk een tweelingbroeder van dien jougen, die zeide dat spelden het le ven gered hadden van menigeen die ze niet had ingeslikt. Onmogelijk. Zeker vorst wiens regeeringsaan- gelegenheden door de ministers bestierd werden, wandelde voor zijn genot langs de poorten zijner residentie. Verscheidene arme lieden knielden voor hem en baden met tranen in de oogen, hun werk te verschaffen. „Ja," zeide de vorst geroerd, „daaraan kan ik u niet helpen; ik heb zelf niets te doen." Pennekunst. „Ik neem de pen ter hand," enz. enz. Dus luidde de zeker niet geheel nieuwe aanhef van een brief, door den eenen vriend, het tegendeel van een calligraaf, aan den anderen geschreven. „Het deed mij veel ge noegen," dus antwoordde de ander, „dat gij mij dit er bij hebt laten weten, want in het eerste oogenblik dacht ik waarlijk, naar uwe hierogly- phen te oordeelen, dat ge uw pennenhouder in den grond hadt gestoken en er toen het papier over heen en weêr hadt getrokken. Zoo ziet ge wtêr, dat men nooit te accuraat kan wpten. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 10 December. De Gemeente raad heeft het verzoek van eenige inge zetenen om over een deel van den Her tenkamp te mogen beschikken voor uit spanningsplaats, afgewezen. Eveneens is afwij/.end beschikt op het rekest voor het behoud van den boom in de Groote Houtstraat. De boom zal ge veld worden. De dief van het timmermansge reedschap, in de vorige week alhier uit een villa aan den Scbootersingel ontvreemd, is te Amsterdam, alwaar hij insgelijks dief stal had gepleegd, aangehouden en naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Het ge reedschap, door hem te Leiden verkocht, is in beslag genomen. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 nur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een gouden medaillon met portret. Een wollen doek. Een glacé handschoen met bont. Een rolletje zwartsatijn lint. Een portefeuille. Een muziekboek. Een kinketting. Een duimstok. Een kussensloop. Een breikous. Een kin derlaars. Een horlogemakers tangetje. Een ring met 5 sleutels. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen hij den heer Lem, Spaarnwouderstr. No. 15, een pakje loten van de Staatsloterij. Terug te be komen bij den heer C. Kiel, Ged. Oude Gracht No. 29t een pak lijm, dat in de vorige maand abusievelijk bij hem is bezorgd. HAARLEM, 7 Dec. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 13 koeien, verkocht 11 voor f 110 a 210; - stier; verkocht voor f a - vaarzen, verkocht - voor f 100 a 1 pinken verkocht voor f 50 a graskalveren verk. voor f a 14 nuchtere kalveren, verk. voor f 7 a 14, 76 schapen, verk. 64 voor f 15 a 33 - lammeren, verkocht voor f 10 a 16, biggen ver kocht voor (9a 10; - varkens, verkocht voor a c. per kil°, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 60 stapels kaas, 6509 stuks, wegende 13624 kilo hoog ste prijs f 36.50, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 7 Dec. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd:- runderen, 174 vette kalveren, lste qnal. f 110, 2de qnal. 85, per kilo, 5 graskalfa 46 nuchtere kalverenf 7 a 14, - schapen en lammeren f a 60 vette varkens 48 a 54 c. per kilo. LONDEN", 8 Dec. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 1100, Schapen en Lammeren 3,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/4 a 6/- Schapen en Lammeren 5/4 a 7/-, Kalveren 4/8 a 6/- Zwijnen 4/2 a 5/4. LEIDEN, 9 Dec. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden astieren f 90 a 120, ossen f f - melkkoeien f 115 a f 240, kalveren dito 140. 265, vare dito f 90 a 178, vette dito f a 120 295, graskalveren f 14 a 50,/ vette 36 a 72 a a nuchtere dito 7,a 17, vette schapen 22 a 42,weide dito f 15,a 22, lammeren magere varkens /14 a 37, biggen f 4,a, 12.50 SCHIEDAM, 9 Dec. Moutwijn, per ned. val f15,— Jenever 20,50 Amsterd. proef f 21,75; Spoeling f 1,60 dito commissie f 1,70. HOORN, 8 Dec. Ter waag gewogen 171 stapels kaa. wegende, 51,079 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 37,50 oor kleine, 37,50 en voor hooikaas fcommissie f 36,50 middelbare, f GOUDA, 8 Dec. Kaas f31 a 33,lequal. fa2e qual. f 27 a 29 zwaare hooger in prijs aangevoerd 60 partijen. Handel buitengewoon ving Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koehoterf 1.25 a 1.40 der weiboter f 1.05 a 1.15 per kilo. Handel zeer vlug. Amsterdam 9 December 1881. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2Va Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 u zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853/78 8 Rusland, hij Hope Comp. Oude Russeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 AniBt. L 20-100 5 Spanje Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 u biuneul. 1250025000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 u n u 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 41/- nu u 1877 4 Columbia. Obligatien4,/a Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. ge8temp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4,/'s w 1875 5% Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenie. Aandeelen Spw. div. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINQEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 8 Rotterdam3 u Gemeente Crediet. 8 Belgie. v Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 u 1864. Rusland. v 1864 1866 Geldkoers, prolongatie 5 5 pet. genoteer de koers 667/8 SO'/. 102 94'/, 82 84"/, 653 65?/, 53»/. 983/, 78'/, »Wi, 31"/.. 47'/, 30'/, 30'/, 46'/, 11?/, 13"/,, »2'/s 112'/, 115'/, 36 19'/,, 143/, 120'/, 146 115»/, 72"/,, 1493/, 1513/, 22 51"/,, 127'/, 523/, 88'/, 62 927/, 683/, 68 61 141 453/, 1333/, 105 1097/, 102'/, 96'/, 96'/, 1059/„ 113 1473/,. 1397/, 137 KEULEN, 9 December. De paarden tram van Deutz naar Mulheim is gisteren morgen circa 11 uur in de nabijheid dezer laatste plaats door den Berg.-Mark.-trein aangereden, juist toen zij den ozergang van den spoorweg passeerde. De tram werd grootendeels vernield; conducteur, voerman en een passagier stierven onmiddellijk, terwijl nog een ander passagier ge vaarlijk gekwetst werd. Van den trein ont spoorden vier wagens, doch zonder persoon lijke ongelukken. Het ongeluk zou niet hebben plaats gehadindien de wach ter den overgang naar behooren had af gesloten. ROME, 9 December. In de Kamer heeft Mancini medegedeeld, dat hij een telegram ontving van v. Bismarck, waarin deze hem hoffelijk bedankte voor zijne verklaringen, eergisteren afgelegd, betreffende de woor den, doorv. Bismarck in den Rijksdag ge sproken. v. Bismarck voegt er bij, dat men volstrekt niet behoeft te twijfelen aan zijne vriendschappelijke gevoelens jegens Italië. TUNIS, 9 December. Aan de kust bij Gabes heeft een heet gevecht plaats gehad tusschen de kolonne van generaal Logeret en de opstandelingen onder aanvoering van Ali ben Khalifa. De opstandelingen zijn met sterk verlies gesiagen. PETERSBURG, 9 December. De Keizer zond, bij gelegenheid van het St. George- feest, een telegram aan den Keizer van Duitscblaud, waarin hij den oudsten en meest gevierden ridder van St. George zijn heilwensch bracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3