BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. peld. Zijn oordeel komt geheel overeen met het vroeger vermelde van dr. Rice. Er is bij den directeur der gevangenis een aankondiging gekomen, dat men het gedeelte waar Guiteau huist, in de lucht zal laten springen met dynamiet. Men verzoekt hem daarom de andere gevange nen uit dien vleugel vau het gebouw te verwijderen, daar men enkel Guiteau wil laten omkomen. Naar wij vernemen zullen de depothouders van postzegels enz. in het vervolg tevens belast zijn met de uitgifte van formulieren, dienende voor inlagen in de Rijkspostspaaj bank door mid del van frankeerzegels. Zij zijn verplicht de formulieren geheel kosteloos uit te reiken aan ieder die zich daartoe aanmeldt. De formulieren worden hun door directeuren der postkantoren op aanvrage verstrekt. Een voldoend aantal dient bij de depothouders steeds in voorraad te zijn. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Zutfen, ter ver vanging van wijlen den heer Lenting, zijn uitge bracht 2808 stemmen. Gekozen is de heer mr. W. baron van Heeckeren van Keil liberaal met 1406 stemmen. Op den heer Mackay (anti-re- volutionnairwaren 1391 stemmen uitgebracht. Naar wij vernemen, is door den Minister van marine bepaald, dat de in de verordeningen voor de rijkswerven voorkomende bepalingen be treffende het indienen van verzoekschriften, buiten werking worden gesteld. Kampen, 16 Dec. Tegen 2 personen is pro ces-verbaal opgemaakt wegens het schenken van sterken draük aan jongens beneden de 16 jaren, waarvan een, tamboer bij het Ir.str.-bataillon, pas 14 jaren oud was. Middelburg, 16 Dec. Gisteren is de justitie ver gezeld van een geneesheer naar 's Heer Arends- kerke vertrokken om een onderzoek in te stel len naar een vermoedelijk daar gepleegde mis daad. Zaandam, 16 Dec. Naar wij vernemen heeft de heer R. Kö'nne, majoor-commandant der dienstdoende schutterij in deze gemeente, naar aanleiding eener interpretatie van art. 3 lett. I der wet op de schutterijen, door Burgemeester en Wethouders alhier, waardoor een ingelijfd schutter van den dienst is vrijgesteld, zijn eervol ontslag aan Z. M. den Koning verzocht. Roermond 16 Dec. De 12jarige zakken roller en inbreker Valk is door de arrondisse- ments-rechtbank veroordeeld om tot zijn 18e jaar in een verbeterhuis te worden opgevoed. Amsterdam, 16 Dec. In deze stad is, in af wachting der vaststelling van nadere maatregelen ter bevordering van de veiligheid in schouwburg lokalen, door de politie aan de schouwburg- directiën verboden staanplaatsen uit te geven. Er zullen niet meer plaatsbiljetten mogen worden afgegeven dan er zitplaatsen zijn. Dokkum, 16 Dec. Bij gelegenheid van een marktdag kregen twee koedrijvers ruzie, hetgeen zoo hoog liep dat de een den ander met een stok een slag tegen het hoofd gaf. De geslagene klaagde zeer over pijn in het hoofd, doch is, na door een geneeskundige verbonden te zijn, naar Bergum, waar hij woonde, teruggekeerd. Dezer dagen echter is hij overleden, hoogst waarschijn lijk aan de gevolgen van dien slag. Den 21sten October laatstleden bevond zich de Italiaansche bark Rosina op weg naar New-York. Het stormde geweldig, en de baren slingerden het vaartuig als een uotedop over en weêr. Masten, roer en hulpbooten waren weg geslagen. Van de twaalf man, die de equipage uitmaakten, stonden er elf op het dek, toen eens klaps een overgroote baar op het ontredderde schip neerkwam en de ongelukkigen in het diepste der zee meesleepte. Op dit oogenblik was een matroos, Antonio Criscuolo genaamd, binnen het schip, en deze omstandigheid redde hem het leven. De schok echter deed hem naar boven snellen; daar gekomen zag hij niemand en niets meer; het was stikdonker alhoewel de avond nog niet kon ingevallen zijn; de storm bleef aan houden; de zee was woedend. Alleen te midden van den Oceaan op een ontredderd schip, van alle hulp ontbloot, wat kan Criscuolo voor zijn redding wagen? Niets anders dan wachten tot een voorbijvarend schip hem redding bracht, of de zee hem verzwolg. Ook besloot hij, ten einde geen enkele kans te laten voorbijgaan om aan zijn lot te ont snappen, het dek niet te verlaten. Hij bond zich dus sterk aan den achtersteven vast en wachtte. Na twee dagen bedaarde de storm; de ongeluk kige schipbreukeling daalde nu in het ruim neer en ontwaarde tot zijn grooten schrik, dat het schip lek was. Aan pompen moest niet ge dacht worden; wat vermocht hij alleen tegen het geweld van het water? Hij keerde dus naar het dek terug en wachtte. Gedurende zeven lange dagen en nachten kon hij geen oog sluiten; altijd bleef hij naar het verwachte schip uitzien. Den 28sten October eindelijk, toen de bark op het punt was in den afgrond te zinken, ontwaarde men hem van een Portugeesch zeilschip; eene boot werd naar den armen schipbreukeling afgezonden en eenige minuten later bevond Criscuolo zich vol gezondheid en leven aan boord der Mariana, waar hij liefderijk verpleegd werd. Naar de Amst. Ct. meldt is de moorde naar VV. M. d. Jong thans volslagen krankzinnig en roept hij telkens, schuw ter zijde ziende: wstil toch, jongen De wet der wedervergelding schijnt op de vreeselijkste wijze aan dezen ramp zalige voltrokken te zijn. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct.: Maandag jl. werd een van elders komende schipper, die zeer ziek was, te Vianen door een drietal beschonken personen (koetsiers, meent men) in hun rijtuig opgenomen en naar het ziekenhuis alhier gebracht. Waarschijnlijk om den beschon ken toestand der geleiders, werd de opname van den zieke geweigerd en de koetsiers namen hem weêr mede. Zij zetten hem daarna in het park voor het hoofdbureau der Staatsspoorwegen op een bank, waar de man ineen zakte en door een politie-agent gevonden werd; deze droeg nu met twee zijner collega's den stervenden man naar het bureau aan de Catharijnepoort, alwaar na eenigen tijd een dokter een schriftelijke verkla ring gaf dat hij stervende was en de opname in het ziekenhuis ook om hem de hulp van een priester te kunnen verleenen dringend noodza kelijk was. Met die verklaring gewapend voer den twee agenten den schippersknecht in een brancard naar het ziekenhuis. Daar gekomen had hij nog even de kracht om te staan, maar zeeg spoedig op een bank in de vestibule neder. Toen schoot plotseling iemand uit een kantoortje iemand, die men dacht dat al lang dood was, als hij al ooit anders dan in de verbeelding van Dickens geleefd heeft: Bumble! En niet Bumble's geest, neen! Bamble-zelf, in hoogst eigen persoon! Bumble van vleesch en been, of liever Bumble van spek en been! Bumble overlaadde den armen stervende in tegenwoordigheid der agenten met scheldwoor den. Bumble raasde tegen dien man, die haast de kracht niet meer had om de oogleden op te heffen en een smeekenden blik op zijn beul te werpen. Bumble's spek werd rood van kwaadheid en op de plaats, waar zelfs een varken nog een hart draagt, daar kookte en bonsde het bij Bumble van drift, toen de agenten hem door de schrifte lijke verklaring van den geneesheer overtuigden, dat de man werkelijk stervende was. 't Kwam er niet op aan; hij nam hem toch niet op; met een van blijdschap schitterend oog had Bumble outdekt, dat er aan de verklaring nog iets ont brak. Er uit met dien vent! de Burgemeester moet de verklaring eerst viseeren. Zelfs het ver zoek van een der agenten om den man zoolang daar te laten, terwijl hij naar den Burgemeester ging om diens handteekening te verkrijgen, werd geweigerd. De tranen biggelden den armen man over de wangen toen men hem weer uit dat huis droeg, waar hij gehoopt had, gerust het stervend hoofd te kunnen nederleggen. Men bracht hem r.aar het hulpbureau van politie aan de Tolsteegpoort en daar terwijl men het visum van den Burgemeester ging halen stierf hij zonder de hulp van een priester, waarnaar hij haakte, daar stierf hij als een hond op den stee- nen vloer! Zoo iets kan gebeuren tn een zoo- genaamden beschaafden en wel geordenden Staat! 't Is subliem Volgens een uit Indië ontvangen tele gram, heeft het stoomschip Gouverneur-Generaal van Lansberge, dat uitgezonden was ter opspo ring van de nog vermiste booten van het veron gelukte stoomschip Koning der Nederlanden, niets gevonden en keert het terug van Point-de-Galle naar Batavia. In de wetenschappelijke pers weer klinkt de tijding: „Doctor Hopkinson, te Burming- ham, heeft een nieuwe electrische lamp uitge vonden, die een lichtbundel zal kunnen uitzenden van dezelfde lichtsterkte als van 12 millioen kaar sen!" Dat is prachtig gezegd en gemakkelijk neer geschreven. Onwillekeurig komt ons daarbij een woord in de gedachte van Louis Reybaud in zijn „Jéróme Paturot, zoekende naar eene maatschap pelijke betrekking," waar hij een lid van het bureau voor statistiek laat zeggen: De statisiiek, een bagatel, mijn waarde collega, gij zult er spoe dig achter zijn: 't eenige wat gij daarbij noodig hebt is een stalen voorhoofd. Gij zegt bijvoor beeld: in Spanje bedraagt de jaartijksche graan oogst drie duizend vijf honderd millioen drie hon derd twintig duizend en een half garven. Let vooral op dat halfje, daar komt het op aan: dat is de toetssteen en het bewijs voor uwe nauw keurige rekening. Met die halve garf hebt gij meer indruk gemaakt dan met die drie duizend milli oen. Dat is de hoogere statistiek. Jawel, dat gaat goed voor het groote publiek, maar voor de des kundigen? De deskundigen! Gij hebt ze niets an ders te zeggen dan: ga het maar natellen! of ga eerst tellen en daarna zal ik u overtuigen van de juistheid mijner stelling. Het zal misschien niet lang meer duren of wij krijgen de mededeeling van een licht van drie duizend vijf honderd mil lioen drie honderdtwintig duizend en een halve kaars lichtkracht. Wie zal het gaan tellen? Het Wochensclirift für Thierheilkunde u. s. w. No. 46 bevat de statistiek omtrent het voorko men van trichinen bij de in 1880 in Pruisen onderzochte varkens, medegedeeld door den op- permedicinaalraad dr. Eulenburg, en geput uit officieele bronnen. Hieruit blijkt dat van 3,342,303 onderzochte varkens, in 805 gemeenten, 2,284 trichineus zijn bevonden. Alzoo kwam op 1,460 varkens één trichineus voor. Het aantal trichinen bevattende Amerikaansche zijden spek en verdere varkensvleeschbereidingen bedroeg 3030. Aan het microscopische onderzoek waren 18,332 vleesch- keurders werkzaam. De redactie voegt hieraan de volgende opmerking toe: „Niettegenstaande deze kolossale met veelvuldige bezwaren verbonden in stelling der gezondheidspolitie, zijn toch, binnen de kringen waarin de microscopische vleesch- keur verplichtend is gesteld, talrijke gevallen van trichinose bij menschen voorgekomen, waarvan 200 ziektegevallen, waar'an 5 met doodelijken afloop zijn bekend geworden, die het bewijs leveren, dat de keur op trichinen geen voldoenden ivaar- borg geeft, om den mensch tegen trichinose te be schermen." Wil men zijn leveu niet in gevaar brengen, dan zit er dus niet anders op dan geen varkensvleesch te eten, dat niet goed gaar gekookt of gebraden is. In Duitschland (Saarbriicken) heeft men met uitnemend gevolg raderen voor spoor wagens van gecomprimeerd papier gemaakt. Met het oog op het veelvuldige springen der wielbanden, vooral bij hevige koude, zoude het geraden zijn ook hier te lande eens proeven m :t dit materi aal te nemen. Ook het feit dat zij geen geraas veroorzaken, verdient aanbeveling. Wij lezen in het Maandbl. v. d. Ver. tegen kwakzalverij, het volgende: Haarlemmerolie. Dit is een van de weinige oorsponkelijk Nederlandsche geheimmiddelen en dagteekent reeds van het jaar 1698: Het heet voor allerlei zoowel uit- als in wendige kwalen genezing aan te brengen. „Dit medicament" zoo leest men o. a. in de ge bruiksaanwijzing „is een wonder voor de goedwilligen en de genade des Allerhoogsten heeft zich daarin wonderbaarlijk geopenbaard." Inderdaad is de bedoelde olie de stof die in de apotheken onder den latijnschen naam balsamum sulphuris terebinthinatum voorkomt en bestaat uit raapolie en terpentijnolie waarin zwavel is opgelost. Een zeer klein fleschje met 4 gram kost 20 cent, en zou met 5 cent ruim betaald zijn. De ge neeskundigen zijn overtuigd van de weinige goede uitwerking van het praeparaat en schrijven het slechts zelden, en dan altijd in geringe hoeveel heid voor. Men wachte zich het in eenigszins groote hoeveelheid te nemen. Ook te Amsterdam isthansopgericht eene dienstverrichting-maatschappij, die zich ten doel stelt jvoorloopig vijftig dienstmannen, behoor lijk geüniformeerd, op de voornaamste punten der stad te doen post vatten tot het verrichten van boodschappen en over het algemeen van die werkzaamheden die men in Amsterdam den „kruier" opdraagt. Op de plantage Acarribo in Suriname heeft de Portugeesche winkelier een arbeider dier plantage moedwillig gedood door middel van een geweerschot. De verslagene, een Barbadiaan, had ten huize en op uitnoodiging van den Portugees met dezen kaart gespeeld en hem daarbij f 80 afgewonnen. Hierover zeer boos, stond de verliezer op, nam zijn geladen geweer van den wand en schoot het, zonder eenige andere aanleiding, op den Barbadiaan af, met dit gevolg, dat deze dood neerviel. De dader, die zich dadelijk daarop uit de voeten had gemaakt is den volgenden dag door de politie aangehouden en bevindt zich thans in hechtenis. Grafhorst is een gelukkigegemeente. Al de drankverkoopers aldaar (vier in getal) hebben de verklaring ingediend, dat zij tusschen Zater dag-avond 6 en Maandag-ochtend 6 uur geen drank zullen schenken. De Ned. Industrieel neemt het antwoord der Regeering op het Voorloopig Verslag over Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1882 in extenso op, voor zoover betreft de afdeeling „handel en nijverheid", ten einde zijn lezers in de gelegenheid te stellen met eigen oogen waar te nemen, dat er geen woord in voorkomt over de nijverheid. Een nieuwe manier van kaasberei ding wordt uit Amerika bericht en komt onge veer op het volgende neer. Men vermengt zacht verwarmde melk met karnemelk, laat het geheel volkomen zuur worden en voegt daaraan een stof toe welke „anti-huffing-extract„ genoemd wordt, en daar ze uitsluitend dienen moet om het zuur der melk af te stompen, wel niets anders dan koolzuur alkali zal wezen'(koolzure potasch). Na 10 minuten voegt men leb bij het geheel (in het voorschrift wordt van zoogen. „Hansen-leb„ gesproken) waardoor de kaasstof stremt. Nu ver warmt men op 35 a 36° C., scheidt de wei af, voegt zout bij de kaas, enz. Volgens den oor- spronkelijken berichtgever kan op deze wijze voor één liter melk f 0.24 gemaakt worden. Dat dekrachtige Hollandschenatuur nog niet is uitgestorven, bewijst de veerman M. Wulfse aan het veer van de Harmonie te Dor drecht naar Zwijndrecht. Zaterdag werd hij tachtig jaar; ondanks dien hoogen leeftijd zet hij zoowel bij gunstig als bij stormweder even welgemoed over, zelfs om jonge krachten beschaamd te maken. In Japan vindt men, volgens de laat ste opgaaf, in het geheel honderd zestig hospi talen, waarin de patiënten, volgens de beginse len van de Westersche geneeskunde, behandeld worden. Het vaccineeren, dat verplicht is, wordt door het geheele Rijk gratis verricht. Eerst on langs is een wet aangenomen, waarbij het on bevoegd uitoefenen var. genees- of van heelkunde verboden wordt. Omstreeks acht of tien jaar ge leden werd in de hoofdstad eene groote school opgericht, waar door Duitsche professoren on derricht in de geneeskunde gegeven werd. Naar aanleiding van den noodlot- tigen schouwburgbrand te Weeneu worden een aantal dergelijke rampen in herinnering gebracht, die in de laatste timtallen jaren plaats hadden. De ergste waren de brand van het theater Lehmann te Petersburg, den 14 Febr. 1835, waarbij 800 menschen omkwamen; die van het Chineesche theater te Londen in 1845, waarbij 1670 personen gedood en 2000 gewond werden; die van den schouwburg ta Quebeck in 1846 met 104 dooden en 200 gewonden; te Karlsruhe in 1847, met 63 dooden en 200 ge wonden; te Livorno in 1857, met 100 dooden en 200 gewonden; te Tientsin in China in 1872, waarbij 600 menschen gedood en 1000 gewond werden; te Broooklyn in 1876, met 283 dooden, er. in dit jaar de schouwburgbrand te Nizza, die aan 67 menschen het leven kostte. Men beweert dat, volgens statistische berekeningen, door el kander een schouwburg na een bestaan van 28 jaren, een prooi der vlammen wordt. De meermalen toegepaste list, om dieven in de val te lokken door zich dronken te houden, heeft onlangs een politieagent te Parijs bijna het leven gekost. Toen hij met een kame raad, in burgerkleeding, de nachtelijke ronde deed en een troep mannen van een verdacht uiterlijk zag aankomen, stak hij zwaaiend de straat over, ging op een bank liggen en snorkte zoo hard, dat het de aandacht der mannen trok. Zij gin gen naar hem toe, schudden hem, en toen hij niet wakker scheen te worden, begonnen zij zijn zakken uit te halen. Op het oogenblik dat zij zijn horloge wilden nemen, sprong de agent plotseling op, zijn makker kwam toeschieten en nu ontstond er een hevige worsteling tusschen de beide gerechtsdienaars en de talrijke boeven, die zich niet zoo gemakkelijk lieten oppakken. De eene agent kreeg een diepen messteek in de borst, die doodelijk geweest zou zijn, als hij niet be schermd was door een portefeuille die hij in den zak droeg. Eerst toen eenige andere gerechtsdie naars hun makkers te hulp kwamen werd een eind aan den strijd gemaakt en een drietal der straatroover3 gevat. De Delfsche Ct. schat, dathier telande jaarlijks voor minstens 7Vs millioen gld. aan ta bak wordt verbruikt. Als nu eens het rooken werd afgeschaft, zou dan het nationaal vermo gen vermeerderen? vraagt zij, en antwoordt daarop-, „Niemand zal het beweren; die uitgaven van weelde maken de natie rijker noch armer." Een practisch gevolg is er van die onderstel ling „uit het ongerijmde" wel niet te verwach ten; het rooken zal wel blijven bestaan. Maar ongelijk heeft de Delftsche Ct. in theorie toch, want de natie wordt er degelijk armer door, nl. tot het bedrag dat voor de tabak aan den plan ter moet worden betaald; dat bedrag, vertegen woordigende arbeid en productieve bestanddeelen van den grond, wordt door den rooker vernietigd door het in de lucht weg te blazen. S. De G.uit A mersfoo rt die de vorige week voor het gerechtshof te Amsterdam terecht stond, ter zake van een diefstal van eenige jut— teperen en appelen ter waarde van drie centen, uit een tuin, is eergisteren deswege veroordeeld tot een gevangenis van drie maanden. Bij Bridpost zijn Zaterdag-morgen twee personen uit een luchtballon gevallen, die 's morgens uit Bath vertrokken was, en daar ne derdalen wilde. Zij werden ernstig gekneusd. De derde persoon, die in het schuitje was, het par lementslid Powel, steeg hoog in de lucht met den ballon, die in de richting van de zee voortdreef. Men heeft stoombooten uitgezonden om hem op te sporen, maar tot dusverre nog niets van hem gehoord. Vrijdag-avond en Zaterdag-ochtend heeft door het geheele Brische rijk een zware mist ge- heerscht, die een aantal ongelukken veroorzaakte. Het verkeer was op sommige plaatsen geheel ge stremd. Vele aanvaringen hadden plaats, en ver scheidene menschen raakten te water en verdron ken. Er komt geen einde aan de reeks ongeluk ken van allerlei aard in de laatste dagen. In de Ehrenfelder Zeitung No. 89 komt in een artikel over bedelarij, de volgende volzin vqpr: „Eine andere Sorte Bettler aber, deren kupfer- farbige Nase verratb, dass sie dem Altkatholicis- mus (in plaats van Alkoholismushuldigen, liisst die erbettelten Betrage nicht alt werden." Die ellendige drukfouten! Te Castelfrentano heeftden 9nweder een vreeselijke aardstorting plaats gehad, welke zich over een lengte van 80 el uitstrekte. Ver scheiden paleizen zijn verwoest. De landstreek verkeert in een onbeschrijflijke opgewondenheid. In de vooralsnog geheimzinnig blij vende historie der juffrouw te Amsterdam die millioenen zou moeten erven, heeft de officier van justitie, mr. Telders, gisteren het onderzoek be gonnen, eerst te Utrecht en gisteren-avond en in den afgeloopen nacht te Amsterdam. Een aantal personen, geldschieters en leveranciers, zijn gehoord. De voltooiing van de St. Gothard- tunnel is nu officieel aangekondigd, en de opening voor het geregeld verkeer op 1 Januari a. s. be paald. De kosten der onderneming hebben 56,808,620 franks bedragen. Te Berlijn is in het licht verschenen een Telegraafsleutel van W. Staudt en O. Hun- dius. Het doel van dit werk is een telegraphi- sche korte schrijfwijze in te voeren ter besparing van veel tijd en kosten. Het boek bevat 40,000 groote en kleine dépêches, die bij het telegra- pheeren met één enkel woord de bedoeling te kennen geven en bij samenstelling misschien tot het tienvoudige gebracht kunnen worden. Dr. Stephan heeft een gunstig oordeel over dat boek en zijn bedoeling uitgesproken, dat in de eerste plaats in de behoeften van den handel voorziet. Geen twijfel, oflangs dezen of soortgelijken weg zal een schat tijd en geld bespaard kunnen worden. The Daily News verhaalt de geschiede- nis van een jeugdigen autographen-jager te Brooklyn, die op zijn 18e jaar reeds 300 auto- graphen van vorsten en beroemde personen in zijn bezit heeft. Hij begon met den naam zijns vaders boven aan te schrijven en dit bewijs van kinderlijke vereering, gevoegd bij de omstandig heid dat zijn vader, de heer Bok, verschillende consulaire betrekkingen, o. a. in Nederland be kleedde, bezorgde den jongen Edward reeds een groot aantal handteekeningen van vorsten en celebriteiten in zijn album. Zoo prijken er de namen in van Koning Willem III en van Prins Frederik der Nederlanden, van Keizer Wilhelm, van Bismarck, van Gladstone, Bradlaugh, Alexandre Dumas, Tennyson, enz. Van den hertog van Argyll kreeg hij den naam, door hem in zijn qualiteit van geheim-zegelbewaarder de handteekening te vragen van de Koningin en den Prins van Wallis. De „holder of the Privy Seal" autwoordde; on mogelijk, maar hij zette er zijn naam onder, en daar was 't E Iward Bok om te doen. Vóór deze liefhebber 80 jaren oud geworden zal zijn, kan hij nog heel wat menschen lastig hebben gevallen. Een gedeelte van het regiment kara- biniers te Brussel, 300 man, zijn verleden week bijna vergiftigd geworden door aardappelen, die in koperen ketels gekookt waren. Gelukkig zijn zij er afgekomen met een lichte ongesteldheid. Te New-York is thansookhetstoom- schip Nederland, uit Antwerpen, aangekomen, dat zeker van al de vermiste schepen het meest te lijden heeft gehad. Zijn stuurtoestelleu werden verbrijzeld, de kajuit een voet diep overstroomd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2