MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten, Indien^PeradS;zr wrblj 5 PerTe- gekW6t3t Werden- ..oiiou i -i eek 9een botsingen meer voor vallen zal ik u direct telegrapheeren. Voor geest en hart. Tevredenheid. Allerlei. Kunstnieuws. de vuren uitgedoofd, en het schip was 88 uren lang geheel aan de genade der golven overgege ven. Zeven mannen werden gekwetst en een dame stierf van vermoeienis en schrik. Het nieuwe Paleis van Justitie te Brussel, dat nu zijn voltooiing nadert, zal een papieren koepeldak krijgen in plaats van een koperen, zooals eerst bepaald was. Dit dak is geheel van papier maché en 16.000 kilo zwaar. De heer G. had van den heer C. te Arnhem een huis gehuurd, gelegen in de Plan tage te Amsterdam. Gedurende den huurtijd ont stonden lekkages in het dak. G. dagvaardde nu C. tot reparatie maar C. beriep zich op de te Am sterdam gebruikelijke huurceel, door den huurder onderteekend, waarin deze o. a. de verplichting op zich neemt om „alle beschadigingen van bin nen en van buiten direct en behoorlijk te laten herstellen", naar welke verbintenis alzoo de huurder zelf tot bedoelde reparatie gehouden zou zijn. De huurder ontkende daarentegen de juist heid dezer gevolgtrekking en betoogde, dat met die woorden de huurder zich tot niets anders verbindt, dan om die gebreken, tot welker repa ratie de wet of gewoonte hem in het algemeen verplicht, snel en behoorlijk te laten herstellen, zoodat ondanks die onderteekening, met hij, maar de verhuurder tot het wegnemen van die lekka ges was gehouden. Het Hof te Arnhem heeft zich nu met deze laatste meening vereeuigd. Men verneemt, dat Duitse h land bedankt heelt voor de uitnoodiging om deel te nemen aan de Internationiale Tentoonstelling te Amsterdam in 1883. Et pour cause, zou men kunnen zeggen want de producten uit Duitsch- land s „koloniën" zouden een vrij pover figuur maken, s'il y en a. Men had dan ook wellicht beter gedaan, het maar in 't geheel niet te invi teeren, daar de uitnoodiging nu misschien de ja loezie der Duitschers naar koloniaal bezit maar weer zal opwekken. Bij het meer Tanganyka, in' Midden- Afrika hebben de inboorlingen het hoofd der katholieke zending en nog twee andere daarbij behoorende personen, verinoord, naar men zegt uit vrees, dat de zendelingen den slavenhandel zouden belemmeren. Onder Nederslingeland (gemeente Giesen-Nieuwkerk) is dezer dagen een twist ont staan tusschen eenige personen, waarop de drank wet nog geen gunstigen invloed had uitgeoefend. Een daarbij tegenwoordig persoon, een geacht huisvader, werd een deel van den neus afge sneden. In het hospitaal te Rouaan bevindt zich op het oogenblik een vrouw, die aan slaap ziekte lijdt en reeds zestien dagen achtereen slaapt. Alle pogingen die men aanwendt om haar wakker te maken, blijken vruchteloos en men is er dan ook toe overgegaan haar kunstmatig te voeden. Het gebouw dat voor de aanstaande tentoonstelling te Buenos Ayres was opgericht, is geheel vernield door een hevigen stoim die daar gewoed heeft. Men hoopt met den herbouw intijds voor den dag, waarop de opening bepaald is, ge reed te zijn. OverdenalatenschapvanwijlenZ. K. H. prins Frederik der Nederlanden bevat de Ber- lijnsche Börsen-Zcitung het bericht, dat de in Prui sen gelegen goederen eerlang zullen worden ver kocht. Daartoe behooren de heerlijkheid Muskau en het naast het paleis van den keizer te Ber lijn gelegen zoogenaamde Nederlandsche paltis, waartoe ook nog in de richting van de Behren- straat een perceel behoort, dat voor bouwterrein geschikt is. Er is sprake van dat dit paleis uit het keizerlijke fideïcommis-fonds zal worden aange kocht, om later gelegenheid te hebben het paleis des keizers te vergrooten. De prijs, uie hiervoor wordt geëischt, is echter, volgens de inlichtingen van de Börsenzeitungzoo hoog, dat daarop tot dusver het tot stand komen van den koop afstuit. Ook voor de overdracht van de uitgestrekte heerlijkheid Muskau, die een omtrek heeft van ongeveer 10 vierkante mijlen, worden zulke be zwarende voorwaarden gesteld (men spreekt van 20 millioen mark), dat het moeielijk zal zijn onder die omstandigheden den koop tot stand te bren gen. De paarden, wagens en een aantal andere roerende goederen zullen den 28sten in het open baar worden verkocht. Een nieuw woord, dat wel spoedig, als woorden van dien aard, onder de bastaard woorden der moderne talen opgenomen zal wor den, werd onlangs gebruikt door den president van de United Telephone Companydie in een brief aan de Times een per telepboon overge bracht bericht een telelogue noemt. Het woord klinkt vreemd, maar téleloog heeft evenveel recht van bestaan als „telegram". Intusschen zou het wenschelijk zijn, dat wij, Nederlanders, een Ne- derlandsch woord voor de berichten van onzen „vèrspreker" vonden. Eencorrespondentmeldt uitLyonaan een Parijsch blad: Als een bizonderlieid kan ik u melden dat in acht dagen tijds op den spoorweg arijs LyonMiddellandscbe zee geen spoorweg ongeluk plaats had. Zondag schijnt de gewone gang van zaken weer te zijn ingegaan, toen had stuur" i e\ sta''on Besamjon een botsing in mini- wJd! Veneber^door'D9da0rgen de j! w" li een misstap van een vonder in de Wiji gevallen en verdronken. Zondag zijn te Arbespine Gart twee landbouwerswoningen door brand vernield. Toen het vuur reeds zeer hevig was, drong een 6-jarig meisje zonder dat men haar bemerkte, in een der brandende huizen om haar pop te redden, die zij op St. Nicolaas gekregen had. Gelukkig heeft die daad van zelfopoffering geen ongevallen ver oorzaakt. Het kind kwam behouden uit de vlam men terug, hare pop in de armen houdende. Te Wezepe is gisteren brand ont staan in een hut, opgeslagen om er vlas in te rooken of te drogen. Drie kinderen met hun va der waren in de hut, die in een oogenblik in vlam stond. De vader A. J. Hulsegge en een kind van 3 jaar kregen herige brandwonden en zijn naar het ziekenhuis te Deventer overgebracht. Beiden verkeeren in levensgevaar. Te Wij he vertrok een tiental dagen geleden zekere aldaar wonende I. de W. met een aantal koeien, die hij van onderscheidene vee- nouders in die gemeente had gekocht, naar Hol land, waar hij dat vee te gelde wilde maken. Zijne terugkomst wordt door genoemde veehouders met groot verlangen tegemoet gezien, doch in spijt van die belangstelling laat d. W. echter niets van zich hooren. Hij, die gelooft iedereen te kunnen missen bedriegt zich zelf; maar hij, die gelooft dat men hem niet kan missen, bedriegt zich nog meer. Het is vreeselijk, hoe spoedig iemands naam uitgewischt kan worden; een paar dagen, een paar weken na iemands dood, spreekt men van het bittere verlies, maar dan moet de wereld alweer iets anders hebben, en de naam van den man die zooveel voor de wereld was, wordt nau welijks meer genoemd. Bij elke aanleiding moest men de namen der goede menschen noemen en kunnen gedenken. Wanneer een vriend weigert ons geluk met ons te deelejj, dan kwetst dit niet minder hevig, dan wanneer hij ons in het ongeluk verlaat. De kunst om altijd met zijn lot tevreden te zijn, verstaan de kinderen des geluks maar zel den. Het geluk heeft zijne gunstelingen vaak ver troeteld; zij zijn gewoon, om altijd vreugde te genieten, hunne wenschen meestal vervuld te zien en lichtelijk komen zij in den waan, dat dit niet wel anders kan. Diegene daarentegen, die de veel soortige ellenden des menschelijken levens gedeel telijk uit eigen ondervinding kennen, zijn op de verijdeling hunner verwachtingen gevat, beschei den bij hunne wenschen en gevoelen zich reeds zeer gelukkig, wanneer hun slechts nu en dan een stil gekoesterd verlangen vervuld wordt. Me- nigeeu van hen bracht den tijd zijner jeugd door, gedrukt door armoede, ter neder gebogen door ontberingen, zwaar beproefd door de rampen, die zijn ouderlijk huis troffen: en hoe werd nu juist het verledene de oorzaak van zijn later levensgeluk, hoe zeer spoorde hem tot vlijt en aanhoudende werkzaamheid, de gedachte aan: daar de gunst van het toevallig geluk u zoo weinig toegedeeld heeft, zoo moet gij alles worden door God. Hierdoor verkreeg zijn gemoed reeds vroeg een goede richting en de vergelijkingen, welke hij tusschen het toen en thans kan maken, geven hem gedurende zijn geheel leven het bezit der tevredenheid; ook bij een bekrompen bestaan is hij vergenoegd in zijn lot. Wie weinig had en veel ontbeerde, verblijdt zich ook over iets gerings, en deze tevredenheid is immers een dagelijKsche vreugde. Beeda hier beneden wordt dikwerf de belofde vervuld: die met tranen zaaien, zullen met vreugde maaien. Jammer! Gast (tot den kastelein) Bijt uw hond? Kastelein. Neen! Gast. Jammer, anders kon hij eens probeeren den biefstuk te bijten dien gij mij opgedischt hebt. 't Ware ongeluk. Een vrouw vroeg haar man, om een nieuwe japon, maar hij antwoordde „De tijden zijn hard, vrouwlief, zoo hard, dat ik ter nauwernood mijn neus boven water kan hou den." „Je neus boven water te houden, dat zou je niet moeielijk vallen, als je maar wilde," hernam de vrouw bits, „maar je houdt hem te veel boven den grog, en dat is je ongeluk." Snugger I Een hulponderwijzer die in de lo ting een laag nommer getrokken heeft, wordt bij het leger ingelijfd. De sergeant stelt hem de ge wone vragen. „Uw naam?" Johannes Petrus X. „Uw beroep?" „Hulponderwijzer." „Kunt gij lezen en schrijven?" Een brandbrief. Een student, die het bij papa te bont maakte en geen geld meer van huis ontving, zond hem de lus van een jas en vier laarzenstroppen, en schreef daarbij„Ik kan met meer uit, als u hieraan niet het noodige zetten lnat!" In den spoortrein Een juffrouw, die met haar zoontje reisde, bevond zich in een wag gon derde klasse. Het kind speelde met de beide kaartjes. "Gustaaf," zei de moeder, „steek die kaartjes toch in je zak, de menschen behoeven niet te weten dat wij derde klasse reizen." Te veel en te weinig. Een tenger mannetje ontmoette een beschonken kerel, die hem te gen 't lijf liep. „Ik geloof, dat je een beetje te veel gedronken hebt, vrindzeide het mannetje. De ander keek hem bedaard aan en antwoordde, „en ik geloof, dat jij een beetje te weinig te eten krijgt." Goed berekend. Heer, Geld aannemen! Kellner. Als je blieft. Heer. Bostbief, kool, aardappelen, frikadel, rijsttaart, sinaasappel. Kellner. Dat is 6, 9, 11, 14, 20, 22 stuivers. Ook soep, meneer? Heer. Geen soep. Kellner. Geen soep Vijf er. twintig Een gul den en één kwartje, meneer. Donderdag-avond gaf de liedertafel Zang en Vriend schap onder leiding van haren directeur, den heer IV. H. C. Schmöllingeen concert met medewerking van Mevrouw Völlmar-Friese (viool), den heer II. Völlmar (piano), beiden uit 's Gravenhage en den heer W. Spohr (tenor) uit Bremen. Het keurig programma, dat ook aan ver scheidenheid niets te wenschen overliet, voorspelde een genotvollen avond. De uitvoering der koornummers was dan ook over het algemeen voortreffelijk te noemen. De liedertafel neemt in krachten toe en geeft telkens hij haar optreden, blijken van vooruitgang op 't gebied van den edelen mannenzang. De Morgen van Heinze, en Kriegers Gebet van Lachner, werden uitstekend gezongen, de Eik van Waelput werd vrij goed geveld; de tempo's in deze woud- symphonie konden ons echter hier en daar geenszins be hagen. Met het' Altniederlandisches Lied van Kremser behaalde Z. en V. groot succes; het werd keurig gezongen engebisseerd. Met veel genoegen hernieuwden wij de kennismaking met het edele vioolspel van Mevr. Völlmar-Friese. Gaarne getuigen wij dat deze talentvolle violiste, sinds haar vorig optreden alhier, kolossale vorde ringen heeft gemaakt in voordracht en techniek. Haar edele en zuivere toon, haar keurige en krachtige streek gingen gepaard met eene glansrijke overwinning van alle moeilijkheden en eene uitmuntende muzikale opvatting. Vooral VieuxtempsAdagio et Rondo werd door de eminente artiste meesterlijk vertolkt; haar gewerd de eer der terug roeping, waarvoor zij dankte met de voordracht van een extra-nummer. Met lof gewagen wij tevens van het heerlijk piano-spel dat de heer Völlmar ons op den concert-avond gaf te genieten. De vertolking zijner soli, bewees in alle opzichten het meesterschap, dat deze kunstenaar over zijn instrument bezit. De voordracht van den Rakoczy-marsch van Liszt, stipuleeren wij, en zeker velen met ons, als een model van virtuositeit. Als vocaal-solist hadden wij het genoegen kennis te maken met den heer IV. Spohr, uit Bremen. Deze zanger heeft veel talent. Zijn stemgeluid munt wel niet uit door kracht, doch overigens is het van een aangenaam timbre. Met veel warmte werden zijne soli door de aanwezigen toegejuicht. Aan 't eind van ons verslag getuigen wij gaarne dat de liedertafel Zang en Vriendschap Donderdag 11. aan alle op het concert aanwezigen een genotvollen avond heeft verschaft, waarvan de herhaling zeker met verlangen wordt tegemoet gezien. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 17 Dec. Door de Burger- kiezersvereeniging alhier, zijn 25 candida- ten gesteld voor de commissie ten behoeve der grensregeling tusschen de gemeenten Haarlem en Schooten. De namen dier hee- ren worden per biljet aan alle kiezers be kend gemaakt. Tot gemeente-bode is door burg. en wetb. benoemd G. Walterthans agent van politie 1ste klasse. Zekere J. H. K. is eergisteren door de arr.-recbtbank alhier veroordeeld tot f 10 boete of 3 dagen cellulaire gevangenis straf, wegens bet opkoopen van militaire kleedingstukken. Gisteren-morgen omstreeks half tien bad een 20-jarig loodgieter, die voor zijn vader werkte aan bet leiendak van de Groote Kerk, bet ongeluk door bet breken van eene plank, waarop hij zat, achter over te vallen van eene goot, hoog ruim 20 meter, op een looden plat, boog bijna 6 meter. Zwaar gewond aan bet hoofd en bewusteloos is hij naar de ouderlijke wo ning overgebracht. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. Zitting van 15 December 1881. 1. J de F. zonder woonplaats, (gedetineerd) be delarij. Een maand gev. straf c. e., met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. 2. J O. te Krommenie, bel. bed. beambte in functie, bij ver stek f 8 boete of 3 dagen subs. gev. straf c. e. 3. L A F. te Haarlem, opzettelijke verbreking van afsluiting. Drie dagen cell. gev. straf u. e. 4. F O. te Haarlem, moedw. misli. Drie dagen cell. gev. straf c. e. 5. G B. P E. en H A. de le en 2e te Haarlemmermeer, de 3e te Amster dam, moedw misli., ieder 3 dagen cell. gev. straf en solidair in de kosten. 6. H V. te Monniken dam, verzet tegen de politie. Zes dagen gev. straf c. e., met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde. 7. G H. te Velsen, verzet en ge weldpleging tegen de politie. 15 dagen cell. gev. straf c. e. 8. J. L. en S. D. beide te Oost zaan, hoon, ieder f25 boete of 7 dagen subs. gev. straf en solidair in de kosten. 9. H J K. te Haarlem, opkoopen van militaire kleedingstukken f 10 boete ot 3 dagen subs. gev. straf c. e. met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde. 10. S V. te Monnikendam, poging tot diefstal bij nacht in een bewoond huis, met geweldpleging, gepleegd met oordeel des onderscheids. Vier jaien gev. strat c. e. HAARLEM, 14 Dec. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 13 koeien, verkocht 15 voor f 110 a 210; - stier; verkocht voor f a - vaarzen, verkocht - voor f 100 a 1 pinken verkocht - voor f 70 a - graskalveren verk. voor f a 14 nuchtere kalveren, verk. voor /8a 14, 119 schapen, verk. 64 voor f 14 a 28 - lammeren, verkocht - voor f 10 a 16, - biggen ver kocht voor f 9 a 10; - varkens, verkocht voor a c. per 1/2 kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 71 stapels kaas, 6954 stuks, wegende 14622 kilo hoog ste prijs f 36.00, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 14 Dec. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd:- mnderen, 183 vette kalverenlstequal. 102, 2de qnal. 85, per kilo, 7 graskalf ƒ18 a 30, 50 nuchtere kalveren, ƒ7 a 12, - schapen en lammeren J a 106 vette varkens 49 a 56 c. per kilo. LONDEN, 15 Dec. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 1300, Schapen en Lammeren 4,000, Kalveren 200, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/2 a 6/- Schapen en Lammeren 5/- a 7/2, Kalveren 5/- a 6/4 Zwijnen 4/4 a 5/4. LEIDEN, 16 Dec. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden a4 stieren 86 a 96, ossen f - - melkkoeien f 115 af 240, kalveren dito 140. 270, vare dito f 92 a 176, vette dito fa 118 275, graskalveren f 14 a 28, vette 36 a 76 a a j nuchtere dito 8,a 17, vette schapen 22 a 43,weide dito 16,— a 24, lammeren magere varkens f 15 a 36, biggen f 4,— a, 12.50 SCHIEDAM, 16 Dec. Moutwijn, per ned. vat f 14,— Jenever 19,50 Amsterd. proef f 20,75; Spoeling f 1,80 dito commissie ƒ1,70. HOORN, 15 Dec. Ter waag gewogen 234 stapels kaai wegende, 69,466 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 36,50 oor kleine, 36,00 en voor hooikaas commissie f 36,50 middelbare, f— G-OTJDA, 15 Dec. Kaas f31 a 33,lequal. fa2e qual. f 26 a 29 zwaare hooger in prijs aangevoerd 66 partijen. Handel buitengewoon ving Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.25 a 1.40 der weiboter f 1.05 a 1.15 per kilo. Handel zeer vlug. Amsterdam 16 December 1881. Prijzen der onderstaande effecten genofceer pCt. de koers Nederland. Certif. Werk. Schuld2l/a 67 Hongarije. Obl. Leening 1867 5 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.) u zilver (Jan.Juli) Portugal. Obl. buiten). 1853/78 Rusland. 5 5 5 8 bij Hope Comp. Oude Russeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 binnenl. 12500—25000. 1 1000—50001 500—5000 - 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 ww w 1869 6 Egypte. Obl. Leeniiig 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 41/. w o w 1877 4 Columbia. Obligatien4!/3 Peru. Leening 18706 w 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. TJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. ge8temp. Obl. u Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4l/j 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 6 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschnnsk Syeran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenle Aandeelen Spw. div Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kaïio.is Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. I.oten Amsterdam f 100 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1871 8 Oostenrijk Staats). 18544 18605 1864 Rusland. 1864 1866 Geldkoers, prolongatie 80'/, 101?/, 94 82'/, 84"/, 65'/, 65»/i. M'/i 99 787/s »Ws SU/.s 49>/, 307/,e 30'/, 47 12'/i, 14 92>/s 1127, 116 6 5 pet. 19'/, 14'/, 120»/, 146 115»/, 747, 1467, 1527, 20 51'",. 127'/, 52»/„ 88»/, 62 92 69 687, 61 141 44'Vu 133 1057, 1087, 101'/, 96»/, 967, 105'/, 113 1477, 141 188 DUBLIN, 16 December. De politie drong heden het bureel binnen van de United Irelandbet orgaan van de Landliga. Zij arresteerde den onder-redacteur eu een bediende, en legde beslag op papier, pers en andere toestellen. Men was juist op het punt bet bureel van het blad naar Enge land te verplaatsen. BERLIJN, 16 December. Naar de Ger- mania bericht, beeft Windthorst, onder steund door bet Centrum, de Polen en de Elzassers, een ontwerp ingediend betreffende de opheffing van de wet tot verhindering van bet uitoefenen van kerkelijke ambten door onbevoegden, uitgevaardigd den 4 Mei 1874. KONST ANTINOPEL, 16 December. Op Raad van Said Pacha onthoudt de sultan voorshands zijn bekrachtiging aan de irade betreffende de schuldregeling. PARIJS, 16 December. De heerBrisson heeft in de Kamer een besluit van den president voorgelezen, waarbij de huiten- gewone zitting gesloten wordt verklaard. LONDEN, 16 December. De Daily News verneemt uit Konstantinopel dat de Turk- sche overheid de Engelsche stoomboot Dufley aanhield, welke te Syra loste twee duizend ton buskruit. De Turksche over heid staat er op het schip te onderzoeken, ofschoon de kapitein verklaart dat hij geen buskruit meer aan boord heeft. De Turk sche overheid verzocht de medewerking van den Engelschen gezant om het schip te onderzoekenmaar de gezant weigerde daar hij het recht der Turksche overheid, om de schepen in den Bosporus te inspec- teeren, ontkent. WEENEN, 16 December. In het Huis van afgevaardigden verklaarde graaf Taaffe, dat een nieuwe wet op de actiën-maat schappijen op zijn laatst in den volgenden herfst zal worden ingediend. Hierbij zou worden uitgegaan van het standpunt, dat tot oprichting dier maatschappijen voor taan staatsgoedkeuring niet meer noodig zou zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 3