NIEUWE |¥l IKÉf^ïï No. 546. Donderdag Tl December 1881. 6e Jaargang. De echtscheiding in Frankrijk. BUITENLAND. m. HUM ABONNEMENTSPH IJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUBEAU: St. Jansstraat Haarlem. i? e£J AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS I.AUEIY. Vervolg en slot.) Wij hebben reeds in een onzer vorige hoofdstukken bewezen dat het huwelijk is eene door God ingestelde heilige hande- ling, een Sacrament. Eu als men nu over weegt, met welk doel die goddelijke instel ling is in 't aanzijn geroepen, dau zal het duidelijk worden dat God er de rijkste bronnen van nut en zegen aan verbonden heeft. En inderdaad, afgezien daarvan, dat zij voor de voortplanting der mensch- heid zorg draagt, is ook haar doel, het het leven der echteliugen beter en geluk kiger te maken en wel door wederzijdsche ondersteuning tot verlichting van het lijden en de lasten des levens, door trouwe liefde, door de gemeenschap aller goederen en door de hemelsche genade die uit het Sacrament voortvloeit. Dit alles draagt zeer veel bij tot het welzijn der huisgezinnen, want zoolang de huwelijken overeenstemmen met de inzichten Gods, zullen zij stellig de zie lenreinheid der ouders bevorderen en de goede opvoeding der kinderen verzekeren. Van zulke huwelijken kunnen de Staten met recht een geslacht van burgers ver wachten, die, goed gezind en van de vreeze Gods doordrongen zijnde, het als hun plicht achten, hen, die wettig en rechtvaar dig regeeren, te gehoorzamen, allen lief te hebben en niemand te beleedigen. Deze groote en heerlijke vruchten heeft het huwelijk zoo lang voortgebracht, als het de gaven der heiligheid, eenheid en onop losbaarheid bewaarde, uit welke het haar geheele vruehtbrengende en heilzame kracht ontvangt; en zonder twijfel zou het immer dezelfde vruchten gedragen hebben, als het steeds en overal onder de hoede en bescher ming der Kerk, die de getrouwste behoedster en verdedigster dezer goederen is, gebleven ware. Omdat men echter willekeurig meu- schelijk recht op de plaats van het natuur lijke en goddelijke stelde, begon niet alleen het idee en de heerlijke voorstelling van het huwelijk, welke de natuur in de men- schelijke ziel heeft ingeprent, te verdwijnen, maar ook in de huwelijken der Christenen zelf, werd door de schuld der menschen die kracht aanmerkelijk verzwakt, die de voortbrengster is van onschatbare goederen. Want wat goeds kunnen die huwelijken voortbrengen waaruit de Christelijke gods dienst, de oorsprong aller goederen, de drager der hoogste deugden, verbannen is? FE UILLETON. De vriendschap van een kind. (Episode uit den tijd der eerste Fransche omwenteling.) Vervolg.) Lucie scheen nog aan mijn besluit te twijfelen; zij vroeg mij op een hijna smeekenden toon „Nu blijft gij immers bij ons?" „Ja, engel achtig kind!" „Altijd? Het zou mij zoo'n verdriet doen als gij weer weggingt!"In elke andere omstandigheid zou ik wellicht geglimlacht hebben om den innigen toorn, waarop de kleine eze laatste woorden sprak; maar op dit oogen- vervulden mij veel te ernstige gedachten om Ze ui-#6 kunnen glimlachen. Ik zag ook in dit ver ij er weelde, in dezen heerlijken lusthof, e c oot sgevaar mij omringen, en had daar tegen geen ander schild dan een zwak kind, dat, onbe wust van de boosheden en driften der menschen, zonder ander nchtsnoer dan haar hart en zonder ander wapen dan hare aanvalligheid, de hopelooze taak aanvaardde, om van het bloedgericht het leven van een vogelvrij-verklaarde af te eüchen. Ik kon bij die gedachte mijne aandoeningen niet bedwin gen, ik nam Lucie op mijne knieën, en terwijl ik haar in mijne armen drukte, besproeide ik haar met mijne tranen en bedekte haren mond en hare Waar godsdienst verwijderd wordt, daar moeten de huwelijken in het knechtschap der verdorven meuschelijke natuur en der slechtste hartstochten gerakeu, vermits zij vau de hoede der natuurlijke eerbaarheid weinig hebben te wachten. Uit deze bron vloeit dan ook veel onheil voor huisgezin en Staat. Want als de heilzame vreeze Gods verdreven wordt en de verlichting der zorgen, die men trouwens nergens zoo rijkelijk vindt als in den Christelijken gods dienst, opgeheven is, gebeurt het zeer dik wijls, hetgeen zich trouwens gemakkelijk laat verklaren, dat de lasten, zorgen en plichten van het huwelijk onverdragelijk schijnen en velen gaarne den band zagen verbroken, dien zij door menschelijk recht en vrijen wil gebonden beschouwen, als het verschil der karakters en tweedracht, of gebroken trouw, of wederzijdsch goedvinden of andere oorzaken de oplossing raadzaam doen schijnen. Worden dan de kinderen de3 ongeloofs verhinderd aan den drang vau hun gemoed gevolg te geven, dan schreeuwen zij even als Naquet en con sorten: »de wetten zijn onrechtvaardig en in tegenspraak met de rechten der burgers, zij maken inbreuk op de individueele vrij heid; men scliaffe dus de verouderde wetten af en men vaardige nieuwe wetten uit die de echtscheiding geoorloofd verklaren Daar nu de moderne wetgevers deze grondstellingen huldigen en voor de tijds omstandigheden wijkeu, zoo zal wellicht ook in Frankrijk eerlang de wet die de echtscheiding toestaat, worden gedecreteerd. Het kwaad dat uit echtscheiding voort spruit, is onbeschrijfelijk groot. Immers door de echtscheiding worden de huwelijken onbestendig, de wederzijdsche genegenheid wordt verzwakt en de echtbreuk meer al^e- O meen; de opvoeding der kinderen wordt verwaarloosd, het zaad der tweedracht wordt onder de familiën gestrooid en de waar digheid der vrouwen gaat te loor. En aangezien er tot den ondergang der huis gezinnen en tot ondermijning van het Rijk niets zoo zeer bijdraagt, dan het bederf dei- zeden, zoo is het, dunkt ons, duidelijk dat de echtscheiding voor het geluk der huis gezinnen en voor de welvaart en het wel zijn van de Staten hoogst gevaarlijk is. Het kwaad zal zich uitbreiden en er zullen geen middelen te vinden zijn, waarmede het zal kunnen gebreideld worden. Wordt het wetsvoorstel van den afo-e- vaardigde Naquet, wat God verhoede, in wangen met kussen. Toen ik de moeder hoorde naderen, zette ik het kind weder haastig neer, even alsof ik iets misdadigs bad begaan. Lucie liep opgetogen van vreugd hare mama te gemoet, terwijl zij uitriep: „Hij blijft, mama! Hij heeft het mij beloofd De vrouw des huizes werd door een dienstmaagd gevolgd, die een schotel met overheerlijk koud vleesch, een paar 'orooden en een voortreffelijke flesch Bordeaux-wijn voor mij gereed zette. In weerwil van het reeds verorberde stuk taart deed ik mij niet weinig aan dit maal te goed, en toen ik geëindigd had, kwam men mij zeggen dat mijne kamer gereed was. Ik begaf mij, na een hartelijk afscheid van mijne gastvrouw en van Lucie naar mijn slaap vertrek. Ik vleide mij ter ruste en sliep spoe dig in. En waarlijk de nacht was goed; de rust, die de arme vluchteling aan het lieve kind te danken had, was zacht en weldadig; en als bange droo- men hem kwelden en hem van tijd tot tijd plot seling uit zijn slaap wakker schudden, dan was het alsof Lucie hem wenkte dat hij weêr moest insluimeren. II. Het was reeds laat, toen ik den volgenden Frankrijk aangenomen, dan zullen ook nog vele andere Staten het voorbeeld van Frank rijk volgen. Groot is de macht der voorbeel den en hartstochten. Ongetwijfeld zal de lust tot echtscheiding zich meester ma ken van velen het kwaad zal zijn gelijk eene besmettelijke ziekte ofals een stroom, die, nadat hij de dammen doorbroken heeft, al verder en verder door vloeit en alles in zijn woeste vaart mede- sleept en vernietigt. Dit alles is helder en duidelijk, 't wordt echter nog duidelijker door de herinnering aan feiten. Aan de hand der geschiedenis kunnen wij aan- toouen dat daar waar echtscheidingen hij de wet geoorloofd waren, twist, haat eu wanorde op schrikwekkende wijze toena men, ja, dikwerf werd de levenswijze zoo schandelijk, dat zelfs de verdedigers en voorstanders van de echtscheiding berouw over hun werk kregen. De oude Romeinen verafschuwden in den aanvang de echt scheiding, doch later verdween in hunne harten het gevoel der eerbaarheid, de schaamte, die de hartstochten matigt, werd uitgedoofd en de huwelijkstrouw werd zoo danig geschonden, dat het zeer waarschijn lijk is, hetgeen sommige geschiedschrijvers verkondigen, dat namelijk de vrouwen niet naar de verwisseling der consuls, doch naar die der echtgenooten, de jaren telden. En wie zal het nu nog betwijfelen, als het wetsontwerp van Naquet, verheerlijkt en opgehemeld door de Marcère, in Frank rijk wordt aangenomen, eveuals in alle andere Staten waar de wet bestaat of in gevoerd zal worden, of niet dezelfde ver schrikkelijke gevolgen in die landen zich zullen vertooueu? De bewegingen voor eene wet tot echt scheiding gaan, zooals de geschiedenis leert, steeds met omwentelingen hand in hand. Hoe dieper het godsdienstig eu zedelijk ge voel daalt, des te luider aanvraag om echt scheiding; ook gaat gewoonlijk dit voor stel gepaard met eene vijandige houding tegen de Katholieke Kerk. Het familie leven kwijnt toch reeds in Frankrijk, het gaat aan vele euvelen mankhet voorstel van Naquet zal dezen toestand niet verbe teren. Het geldt hier geen partij-quaestie, maar het zedelijk eu stoffelijk welzijn van het volk. Hopen we dat het zwaard van Damocles dat Frankrijk, door de indiening van Na- quets ouzalig wetsvoorstel, boven het hoofd hangt, nog bij tijds mag verwijderd wor- morgen ontwaakte. De zon wierp hare vriendelijke en koesterende stralen in mijn vertrek, dat geheel met den geur van jasmijn, kamperfoelie en rozen vervuld was, die door het openstaande venster naar binnen drong. Ik geloofde dat ik nog droomde: was het inderdaad waar, dat ik die ge durende de laatste acht dagen, aan rnstelooze vervolging ter prooi, een vunzig strooleger in de armzaligste herberg voor lief had moeten nemen, ja soms, buiten in het veld, niets dan een steen tot oorkussen had gehad, thans twaalf uren achtereer. op een donzen bed en onder lakens van het fijnste linnen, die van ambergeur als doortrokken waren, gerust had? Neen, hoe wijd ik mijne oogen ook openzei te, ik durfde ze niet vertrouwen, en telkens liet ik ze op nieuw wei den over het even kostbare als met smaak inge richte ameublement van het bekoorlijke slaapver trek. Toen mij eindelijk alles helder voor den geest stond, dankte ik God dat hij mijne schreden hierheen geleid en mijn geschokt vertrouwen op zijn vaderlijke leiding weder zoo krachtig versterkt had. Ik trachtte het gebrekkige en havelooze van mijn kleeding zoo veel dit kon te verbergen, en toen ik hiermede gereed zijnde, door het open staande venster in den tuin zag, was het eerste voorwerp, waarop mijn oog viel, mijn vriendin Lucie. Zoodra zij mij ontdekte, juichte zij van vreugde, met beide handen streek zij hare rijke den. De maatschappelijke hervorming,* die, volgens de Marcère, in het kader vau het programma der tegeuwoordige Regee ring past, kan niet anders werken dan tot geheelen ondergang van de reeds zoo zwaar beproefde en helaas zoo diep gezonken republiek. Daar de socialist Bebel bij de herstem mingen te Leipzig, te Dresden, in het vierde stadsdistrict van Berlijn en thans ook te Maintz in de minderheid is gebleven, be draagt het aantal socialisten in den Rijks dag, na het verlies van laatstgenoemd dis trict, slechts 12 leden. Zaterdag is er te Dublin in twee huizen eene zeer groote hoeveelheid wa penen en ammunitie ontdekt. Ook zou de politie documenten gevonden hebben van compromitteerenden inhoud voor vele per sonen in Eugeland en Ierland. In den nacht van Zaterdag hadden er vier arres taties plaats. De politie-kazerue te Cróboy, graafschap Meath, is door brandstichting vernield. De politie-agenten, die sliepen, ontsnapten ter nauwernood. Te New-Iork heerscht veel sensatie door het openbaar maken van een brief van Johnston, die tijdens den secessie- oorlog in de Yereenigde Staten, generaal der Zuidelijken was. Hij beschuldigt den toenmaligeu president der Zuidelijke Staten, Jefferson Davis, van ten eigen bate twee millioen dollars uit de kas dezer Staten te hebben verduisterd. Hij verklaart onder an deren dat verscheidene generaals der Zui delijken hebben gezien hoe Davis na het beleg van Richmondi die gelden op karren heeft doen wegvoeren. Volgens bericht uit Philadelphia aan de Times is de lijn Missouri—Kansas—Texa3 voltooid tot de Mexicaansche grens en wordt dientengevolge de rechtstreeksche gemeenschnp met St. Louis geopend, zijnde een afstand van 3000 mijlen. De opening der lijn tot de stad Mexico zal in 1883 kunnen plaats hebben. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat er in de laatste dagen een aantal personen in hechtenis zijn genomen. In den loop van het jaar zijn 1500 personen om reden van politieken aard gearresteerd. Daarvan zijn er 750 wegens gebrek aan bewijs ontslagen. De Regeering bevond dat haarlokken weg en nadat zij mij onder het toe werpen van kussen had toegeroepen, dat ik spoe dig beueden zou komen, verdween zij eensklaps tusschen het geboomte. Het ontbijt stond reeds lang gereed. De vrouw des huizes hield mij gezelschap en was even har telijk gis voorkomend. Nauwelijks was ik gezeten of Lucie sprong ademloos de kamer in, terwijl zij met een van genoegen stralend gelaat een grooten ruiker witte roien voor mij neder lei. „Wel, mijn lieve, ik geloof waarlijk dat gij uw heele perk hebt leeggeplukt 1" riep hare moeder verbaasd uit „o, neen mama, ik heb er nog heel wat laten staan 1" antwoordde zij. Toen wij echter later, met ons drieën, een wandeling in den tuin makende, voorbij een rozenperk kwamen, waarin zich nog slechts hier en daar eene verlepte bloem verhief, wees Lucie er mij schalksch met den vinger op, om mij te doen zien, dat zij mij in derdaad alles geschonken had wat zij bezat. De vriendschap, die dit kind plotseling voor mij had opgevat, was waarlijk roerend. Gedurende het ontbijt zat zij vlak naast mij en sloeg zij mij on afgebroken gade; zij had slechts voor mij oogen en ooren, en hoe Azor ook zijn best deed om zijn jonge meesteres te behagen, 't was alles te vergeefs: de arme hond was geheel vergeten. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 1