BINNENLAND. vele beschuldigingen ongegrond en alleen het gevolg van persoonlijke veeten waren, waarom dan ook besloten is, de valsche beschuldigers te vervolgen. Naar hetgeen via Berlijn uit St. Peters burg aan de Times wordt gemeld, is er een nieuw complot ontdekt, ten doel hebbende het Gatchina-paleis in de lucht te doen springen. Yele daarbij betrokken officieren zijn gearresteerd. De benoeming van Chandordy tot Fransch gezant te St. Petersburg wordt in de mi- nisteriëele kringen beschouwd als een eerste schaakzet van Gambetta tegenover Duitschland. De meening dat eene coalitie tusschen Frankrijk, Engeland en Rusland Gambetta's hoofddoel is, wint daardoor veld. Volgens eene ofSciëele dépêche uit Oran van 17 dezer zijn 160 slachtoffers van de overstrooming in Perregaux terug gevonden. Blijkens bericht uit Konstantiuopel aan de limes worden de Arabische stam men in Tunis en Tripoli nog altoos opge stookt en worden er in Egypte nieuwe onlusten voorbereid. GEMENGD NIEUWS. De leden van de Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 27Dec. e.k., des namiddags te 3 uur. Amsterdam, 20 Dec. Gisteren werd 's Rijks werf alhier bezocht door een Perzischen generaal, die de verschillende inrichtingen aldaar in oogen- schouw nam. Genemuiden, 20 Dec. Toen de weduwe t. H. eergisteren-avond hare dienstmeid wilde roepen, vond zij deze dood op den vloer liggen. Eenige oogenblikken te voren was de meid naar den zolder gegaan, om aardappelen te halen. Bij het afdalen van den ladder schijnt zij misgestapt te zijn en den nek gebroken te hebben. 's Gravenhage, 20 Dec. Het gebouw van de Algemeene Landsdrukkerij zal door een telepho- nische geleiding in verbinding worden gebracht met het lokaal van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Schalsum, 20 Dec. Alhier is een 6-jarig knaapje, die eene courant zou bezorgen, in de sloot gevallen en jammerlijk verdronken. Zandvoort, 20 Dec. Alhier is eergisteren-avond gestrand de Duitsche galjoot Antonia, kapt. Free- rich Kleen, van Koningsbergen met hennep naar Morlaix bestemd. De equipage, uit 5 man be staande, is gered. Roermond, 20 Dec. Zondag-nacht is overleden de heer mr. H. baron Michiels van Verduynen, president van de rechtbank alhier en lid der Prov. Staten van Limburg. Sittard, 20 Dec. Eergisteren-nacht is alhier overleden de heer J. H. Arnoldts, burgemeester dezer gemeente en sedert 1871 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Almenum, 20 Dec. Eergisteren-avond, is onder deze gemeente tengevolge der dikke duisternis en van den slechten toestand van het looppad langs den trekweg, een meisje van 17 jaar, éénige doch ter eeuer weduwe, in die buurt woonachtig, te water geraakt en verdronken. Tiel, 20 Dec. Woensdag 11. is gevankelijk van Vianen naar hier gebracht eene boerendochter uit Heikoop, beschuldigd van valscheid in ge schrift. Worg, 20 Dec. Herhaalde oproepingen van sollicitanten voor de vacante betrekking van ge neesheer aan het Eerste gesticht te Veenhuizen bleven zonder gevolg. Thans is het salaris met f 300 verhoogd en alzoo gebracht op f 1800, benevens vrije woning met tuin. Heerenveen, 20 Dec. Nabij deze gemeente is een 76 jarig man door dronkenschap te water geraakt en verdronken. Woudrichem, 20 Dec. Eergisteren-ochtend is de postschuit drijvende gevonden met den bodem naar boven. Na onderzoek zijn de brieven pakketten gevonden en is het gebleken dat de schuit Zaterdag-avond bij de overvaart was omge slagen. De opvarenden, 5 in getal: 2 schippers, de conducteur en de postiljon, benevens een militien der artillerie als passagier, zijn omge komen. Het Eotterdamsch knaapje, dat bij herhaling lerende insecten braakte, schijnt thans hersteld te zijn. Het kind is ongeveer 3 maan den in het ziekenhuis onder geneeskundige be handeling geweest en heeft een operatie aan het voorhoofd, even boven den neuswortel, onder gaan. Te Ply mouth heeft men berichten ontvangen omtrent een ontzettende ramp te Hai phong en Tali, in China. Daar heeft nl. in Octo ber 11. een geweldige windhoos groote verwoes tingen aangericht. De hoogopgejaagde zee over stroomde den geheelen omtrek. Te Tali stond het water 6 voet hoog in huizsn die vier mijlen van het strand verwijderd waren, en de stroo ming was er zoo steik, dat de geheele stad werd verwoest en weggeslagen. Ruim 3000 menschen kwamen in de golven om. Een aantal vaartui- gpn, die rijst uit het binnenland naar Haiphong brachten, verongelukten. Te Amsterdam zwerft een soort van dieven rond (meestal zijn het opgeschoten kna pen), die er een bedrijf van maken om allerlei winkelwaren van het „haakje" te lichten, en het schijnt moeielijk hen op heeterdaad te betrappen. Ook op winkelladen hebben deze dieven het voor zien. Volgens tijdingenvanManilla, zageen schildwacht voor de muren der gevangenis al daar iemand (een Engelschman) heen en weer wan delen. Hij riep toen tot vijf malen in het Spaansch: „Wie1 daar?" Daar de Engelschman dit niet ver stond, gaf hij geen antwoord, en de schildwacht vuurde ten slotte het geweer op hem af, met dat gevolg dat de Engelschman gedood werd. De militaire overheid heeft een onderzoek be volen. Op het Iersche eiland Noord Arran is een schok van aarbeving waargenomen. Er werden duizenden visschen uit de zee op het strand geworpen. Een treurig ongeval had dezerdagen in de nabijheid van Mensingeweer plaats. Twee personen uit Groningen vertoefden' eenige oogen blikken bij den kastelein J. Clason. Een weinig uitgerust zijnde, besloten zij hunne^ reis voort te zetten. Even buiten het tolhuis zijn zij zeker door de duisternis van den weg geraakt en toen in het vaarwater gestort. Een is gered, maar de ander, een zekere Van Engeren, moest het met den dood betalen. Genoemde persoon laat eene vrouw met vier kinderen achter. Onder het opschrift -.Annexatie te Haar lem, lezen wij in het uitmuntend geredigeerde weekblad De Amstelbode, het volgendeToen wij het strijdzwaard tegen de Amsterdamsche annexatie-mannen aanbonden, hebben wij onver wijld er op gewezen, hoe ook Haarlem, hoe ook Leiden, hoe ook Delft, hoe ook Rotterdam, etc. plannen van annexatie in hun hersens droegen. Met die booze planuen durfde Leiden het eerst voor den dag komenze werden veroordeeld. Thans komt Haarlem er mee voor den dag. Niet groot is zijn zucht, het is slechts een zucht je na 46 hectares van den nabuur. Volgens het N. v. d. Dag zou Haarlem zich in gemoede hebben afgevraagd of het soms niet nuttig kon zijn voer het algemeen belang dat eene groote gemeente eene kleine geheel opslokte? Het Nv.d. Dag meldt verder: „Die van Sehooten ontkende dat de openbare gezondheid, fde openbare orde, of het algemeen belang deze annexatie onmisbaar maakten, maar wilde toch wel dat gedeelte af staan waar ze voorzag dat het garnizoen zich later zou vestigen, en waarin tevens den burgers van Haarlem een laatste rustplaats wordt bereid." De berichten die ous zijn meegedeeld zeggen, dat alle leden van het Gemeentebestuur, behalve de Burgemeester en een der schepenen, tegen de annexatie zijn. De talrijke opkomst van kiezers die hunne stem uitbrachten ter benoeming van de Commissie bedoeld in art. 131 der Gemeentewet, op bekende tegenstanders der annexatie, is ons een onloochenbaar bewijs. Nog zegt het N. v. d. Dag „de quaestie, over een riool en een sloot aangevangen, zal zich vermoedelijk oplossen in de annexatie van 46 hectares die van Sehooten tot Haarlem zullen overgaan." Het zou ons niet verbazen, als de Amsterdamsche Staten die thans over het lot van alle gemeenten in Noord-Hol land in hooge mate beslissen, zich nu ook in gemoede de vraag stellend of het soms niet nuttig kon zijn dat een groote gemeente eene kleine ge heel opslokte, met „ja," zullen antwoorden. En kan Haarlem voor een eerste slokje 46 hectares opslokken dan kan het zoo veel grootere Amster dam gewis 3 a 400 hectares inslokken. Trou wens bestaat er over het slokvermogën van het gemeentbestuur van Amsterdam slechts ééne opinie. De stoomtram tusschen Vlissingen en Middelburg heeft sinds eenigen tijd last van ont sporingen, veroorzaakt door het neerleggen van steenen op de rails. Volgens de Midd. Ct. is door de Vlissingsche politie als schuldige betrapt, geen kwajongen, maar een „volwassen en gegoed man." Terwijl een leek zich vergenoegt met bij het wijndrinken eenvoudig het glas aan den mond te zetten en het vocht door de keel te la ten glijden, gaat de kenner daarbij zorgvuldig naar vaste regelen te werk. Als meu met voor overgebogen hoofd een teug wijn neemt, niet ver der dan tot in het voorste gedeelte van den mond, proeft men aan de punt en de buitenste randen der tong er al het zure, zoete of prikke lende van. Een en ander vereenigd moet aangenaam voor den smaak zijn, en noch het zuie, noch het zoete, noch het prikkelende mag de heer- schende eigenschap zijn. Als men het hoofd achterover werpt, komt de wijn in het achterste gedeelte van den mond, waar men hem door een licht gorgelen een poosje houden moet, en dan kan men zijn gehalte aan alcohol, zijn aard- smaak, zijn zoutgehalte, zijne bitterheid beoor- deelen, alsook of hij naar de kurk smaakt. Is de algemeene smaak streelend voor het gehemelte, dan moet men niet, zooals zoo dikwijls bij het wijnproeven geschiedt, ten slotte den wijn uit spuwen, tenzij men uren of misschien dagen lang proeven moet want zoodra de wijn de tong en het verhemelte verlaat, stijgt er dadelijk een eigenaardige geur in de neuskanalen op, veel sterker dan door uitwendig ruiken is waar te nemen. Bovendien is juist de laatste smaak, dien de wijn op de tong en tegen het verhemelte ach terlaat, de langste en de sterkste. Te Rathdrum, in het Iersche graaf schap Wicklow, heeft men onlangs, met veel be weging, Parnell's land beploegd en bemest. Een menigte van 3000 menschen volbracht het werk, waarbij 183 ploegen en 500 karren gebruikt wer den, alles rijk met groen en linten versierd. Na afloop der werkzaamheden hielden de Iersche parlementsleden Corbett en Radmond toespraken tot de vergaderde menigte. Het zingen moet een uitstekend be hoedmiddel zijn tegen longtering, als men 't niet overdrijft, 't Is bij 222 zangers, van 9 53 jaar oud, gebleken, dat bij zangers de omvang der borstkas met de jaren toeneemt. Zingen is voor de borst veel heilzamer dan gymnastiek. In Dordrecht was eenpakket effecten, ter waarde van omstreeks f 7000, verloren ge raakt. Men zocht en deed aangifte bij de politie, die mee hielp zoeken en ten slotte het verlorene terechtbracht uit de voering der japon van de eigenares zelye. Na de „gecondenseerde melk", met en zonder bijvoeging van suiker, komt thaus het gecondenseerde bier. De maatschappij, daarvoor te Londen opgericht, yervaardigt dat op groote schaal. De manier van bereiden komt grootelijks overeen met die van genoemde melk. Het bier wordt in verdampingstoestellen tot het 6de, of 8ffe gedeelte van zijn oorspronkelijk volumen afgedampt. Dan wordt er zooveel alcohol bijgevoegd als verloren ging bij het verdampen. Daardoor blijft het goed, te welken einde het in hermetisch gesloten fles- schen wordt bewaard. De Company is bezig haar prseparaat over de gansche wereld ook Oost en West te verzenden. Het schijnt ons toe, nogal overeen te komen met het lang bekende z. g. „malz-extract". Arm en vergeten is dezer dagen in een der armenhospitalen te Parijs een man ge storven, die 14 dagen lang dictator van Polen is geweest. Het is de in 1864 veelgenoemde Lan- giewiez, die als leeraar aan de Poolsche militaire school te Parijs werkzaam was, toen de jongste Poolsche opstand uitbrak. Langiewiez mengde zich in den strijd aan het hoofd van een bende van 3000 man, en toon de dictator Mieroslawski zijn landgenooten in den steek liet, werd hem door een avonturier, die zich voordeed als afgevaar digde van het Warschauer comité de dictatuur aangeboden. Hij nam die aan en vaardigde ter stond een proclamatie uit, die door de telegraaf heinde en ver verspreid was, eer de Polen zelf wisten, dat zij een nieuwen dictator hadden. Voor het fait accompli gesteld, erkende het Warschauer comité hem. Maar reeds na 14 dagen was het met zijn heerlijkheid gedaan. Hij moest naar Oostenrijk vluchten waar hij geïnterneerd werd. In 1865 werd hij losgelaten. Na dien tijd ver nam men niets meer van hem, totdat thans het doodsbericht van den slechts 54 jarigen man zijn avontuurlijke lotgevallen uit de jaren 1863 en 64 weder in herinnering brengt. Naar wij thans vernemen, heeft de Minister van marine bepaald, dat de straf, aan de schrijvers op de Rijkswerf te Amsterdam opge legd, omdat zij, in strijd met de verordeningen, zich rechtstreeks tot den minister hadden gewend met een verzoek om traktementsverhooging, moet worden geroyeerd, en de ingehouden gelden hun moeten worden teruggegeven. Een kofliehuishouder te Berlijn heeft een eigenaardig middel verzonnen om klunten te lokken. Hij engageerde een Amerikaanschen „enn- cert-snelschilder," die onder begeleiding van de piano, in 15 a 20 minuten twee olieverfschilde rijen maakte, welke kunstwerken dan gratis onder de gasten verloot werden. Zoo krijgen daar velen een schilderij toe op een glas bier, en kan men er zich, met ijver en volharding drinkende, een geheel schilderijenkabinet verwerven. elf dagen en nachten met natte kleederen op het achterdek doorgebracht, zeer weinig voedsel gehad en meest allen gezwollen voeten, zoodat zij bijna niet konden gaan. Een middeltje om linnen te bleeken, zonder evenals chloor het goed te beschadigen, zal onze huismoeders welkom zijn. Men doet in 't water, waarin het waschgoed voor 't laats.t ge spoeld wordt, een weinig Fransche terpentijn. Gewone terpentijnolie met wat spiritus is ook goed. Da te gebruiken hoeveelheid bedraagt een eetlepel op een emmer water; het linnen wordt er hel derwit door en 't beschadigt niet. Als men sommige schrijvers hoort, moet men deuken, dat letterkundige arbeid in Nederland geen droog brood geeft. Wordt er een veiling van fondsartikelen gehouden, dan zou men echter naar de aldaar bestede prijzen somtijds zeggen, dat ook hier te lande letterkundige arbeid iemand welvarend kan maken. Op de fondsveiling van den heer D. Noothoven van Goor werd be steed voor: Cremer's Romantische Werken ruim f15 000, van Lennep's Geschiedenis van Neder land (zonder kopijrecht) f 3329, ofschoon beide reeds bij duizenden exemplaren zijn verspreid. A. is een Aapje deed nog bijna f 3000, het Alphabetisch Letterkransje f 1500, van Sandwijk's kinderprenten zonder de houtsneden en clichés f 1824, Robinson Crusoë f1489, Het beroemde Huis van Adriaan f1264. Woordenboeken zijn ook gezocht: Akveld, Hoogd.-Nederl. en Nederl.-Hoogd. woordenboek werd verkocht voor f 8822, Servaas de Bruin, Engelsch woordenboek en Eng.-Holl. zakw., te zamen f8372, het Fransch woordenboek van den zelfden f8284, Sicherer en Akveld, Hoogd.-Ned. en Ned.-Hoogd. f 18 121, Susans zakwoordenboek van dezelfde talen f 11 408, en diens algemeen woordenboek van 't Engelsch en Nederlandsch f1441. Wie had 't gedacht? Aaltje, de volmaakte en zuinige keukenmeid, was nog meer waard dan Robinson Crusoë en het Huisje van Adriaan, nl. f1821! De talrijke tramway lijnen, welke ge durende de laatste tijden in ons vaderland zijn aangelegd, hebben den heer T. C. B. ten Hagen, drukker-uitgever te 's Hage, op het denkbeeld ge bracht, een Nederlandschen Tramway-gids uit te geven. De eerste aflevering voor Januari a. s., bij den uitgever en alle boekhandelaren verkrijgbaar gesteld, verscheen 12 December jl.; zij zal maan delijks worden voortgezet en bevat ook opgave van de gebouwen en merkwaardigheden op weg van en nabij verschillende tram-lijnen. De waschvrouwen te Arceuil-Cachan hebben het werk gestaakt en trachten de Parij- sche vakgenooten over te halen, haar voorbeeld te volgen. Dat zou niet weinig beteekenen, want te Parijs alleen wordt jaarlijks 60 millioen voor de wasch uitgegeven, waarvan 50. mill, aan de groote bleekers in de omstreken en 10 mill, aan de fijngoed-wasscherijen te Parijs. In België begint men reeds met het oprichten van „electriciteit-fabrieken,„ die de voor verlichting en anderszins noodige electriciteit zullen leveren evenals de gasfabrieken het gas. Charleroi, Bergen, Antwerpen en Luik zullen eerlang zulke fabrieken bezitten. Te Bergen wordt met Kerstmis reeds een particulier huis geheel van licht voorzien door de nieuwe fabriek. Te Brussel is ook dezer dagen een Compagnie élec- trique tot stand gekomen. In een herberg, n abij Luik, kwamen dezer d gen tegen den avond twee mannen, die een kruiwagen, beladen met een groote mand, bij zich hadden. Zij maakten eenige vertering en verzochten den herbergier de mand eenigen tijd te willen bewaren, wat deze beloofde. In den avond kwam een slager met zijn hond in dezelfde herberg. Het dier begon aan de mand te snuf felen en daartegen te knorren en was, ondanks het bevel zijns meesters, niet tot rast te brengen. Dit verwekte bij den slager achterdocht, die hij aan den herbergier mededeelde. Deze liet daarop de gendarmes ontbieden, welke dadelijk versche nen. Een hunner stak met zijn sabel in de mand, waaruit t >en een kreet opsteeg. De mand werd geopend en nu bleek dat zich daarin een persoon, gewapend met een revolver, had verborgen. Hij werd dadelijk gegrepen en zwaar geboeid naar Luik getransporteerd. Van zijne beide metgezellen is tot heden nog niets vernomen. In de haven van Goletta (in de Ver- eenigde Staten) is gebruik gemaakt van de alles vernielende torpedo, om een schip van totalen ondergang te redden. De Isaac Pereire, een van de schoonste booten van de Fransche Transatlan tische Stoomvaart-Maatschappij, geraakte gedu rende het lossen van de lading in brand. Blusschen was ni :t mogelijk. De kapitein van de boot ver zocht aan den commandant van een nabijliggend oorlogschip om een torpedo, om daarmtê het voor schip, waar de brand woedde, lek te slaan. Al 't volk werd van de Pereire verwijderd; alleen de kapitein bleef op de brug. De torpedo ontbrandde, en in een oogwenk ging het schip naar den grond, het voorschip het eerst. De kapitein werd als door een wonder gered. Het schip kan gemakkelijk gelicht worden, daar het slechts enkele meters onder water ligt, op een stevigen grond. De Vuurlanders, die te Parijs en daarna te Berlijn te zien waren, verlaten nu laatstge noemde stad om naar Stuttgart te gaan, vanwaar zij zich naar Miinchen en vervolgeus naar Mar seille zullen begeven. Deze echte natuurmenschen, die in bijna alles van hunne beschaafde natuur- genooten verschillen, hebben ook een zeer bizon deren smaak. Het lievelingsgerecht van hun op perhoofd bv. is klinkklare boter, die hij bij ponden tegelijk eet, zonder iets anders er bij te gebruiken. Door kapt. Vis, gezagvoerder van het Ned. stoomschip W. A. Scholten, van New-York naar Rotterdam, te Brouwershaven binnengekomen, werd op 49° 30 NB. en 27° 40 YYL., bij zwaar stormweder en hooge zee, met groote moeite gered de equipage, bestaande uit 14 man, bene vens de kapiteinsvrouw, van het in reddeloozen staat veikeerend Eng. barkschip Frederick (van Greenock), bestemd van Quebec naar Greenock en geladen met hout. De geredde personen hadden Onderdeaandoenlijkebizonderheden welke zich bij de ramp te YYeenen voordoen, be hoort ook het feit, dat een hond, die gewoon was steeds buiten op zijn meester te wachten als die zich elders bevond, ook thans zijn meester blijft verbeideu, hoewel die, helaas! ook onder de ongelukkige slachtoffers wordt geteld. De hond wil, hoeveel moeite men zich ook geeft, het ter rein niet verlaten en doet er nu en dan het akeligst gehuil hooreu Dat doet een dier. De heer Giereau, de secretaris van den Schouwburg, verhaalt, dat hij in den rouwavond heeft gezien, hoe een jong- mensch met de lieden van de brandweer in het terrein drong en zich vervolgeus op het lijk eener dame wierp om van haar vinger een gouden ring te rooven. Toen hij den ring er niet af kon krijgen, sneed hij haar den vinger van de hand en ver dween toen uit de brandende puinhoopen. Dat deed een mensch. De officier van justie Mr. Telders en de rechtercommissaris Mr. Elias hebben een bezoek afgelegd bij de millioenen-juffrouw te Amsterdam in hare woning, het Bible hotel. Op verzoek van een crediteur die f68,000 te vorderen heeft, verleende de president der rechtbank vergunning tot beslag legging. Daartoe vervoegde zich dien avond de deurwaarder Hartsuijker aan het hotel, doch hem werd toegang geweigerd, omdat de officier last had gegeven niemand toe te laten. Diensvolgeus werd de hulp ingeroepen van den waarnemenden com missaris der tweede sectie, Mr. Ed. van Raalte, die instructie vroeg aan den officier. Het gevolg was dat aan den deurwaarder toegang werd verleend. Hij legde toen beslag opniemendal; papieren, geldswaarden of kostbaarheden schijnen niet te zijn gevonden. In Hamburg stierf dezer dagen een oude zonderling, die bekend was voor zijne rijke en zeldzame verzameling diamanten. Sedert jaren had hij niet geduld dat een vreemde in zijn huis kwam en na zijn dood vond men overal diaman ten. Op zijn waschtafel, in zijn zeepbakje, zijn vestzak, kortom op alle plaatsen vond men dia manten, die te zamen een aanzienlijk kapitaal vertegenwoordigen. Yr o o r de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van den brand in het Ringtheater is, naar men uit YVeenen bericht, reeds de aanzien lijke som van ruim f650.000 bijeengebracht. Er hebben zich reeds zooveel personen bereid ver klaard om de kinderen die door de ramp weezen werden tot zich te nemen, dat hun aantal dat der weesjes zelve overtreft. De burgemeester van Weenen is door de verschillende aandoeningen der laatste dagen ernstig ongesteld geworden. De gevallen van krankzinnigheid vermeerderen zich ook op schrikbarende wijze onder de troostelooze familiebetrekkingen, die hunne bloedverwanten bij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2