BUITENLAND. BINNENLAND. winning is aan ons, voor zoover wij waar lijk gelooven in Hem, Die voor 18 eeuwen, als kind, door Gods wondermacht geboren werd te Bethlehem. Zijn Kruis, dat is het teekeu, waarin ook het niet-Christelijk school-Christendom zal overwonnen worden. Allertreurigst luiden de berichten uit Oran omtrent de in die provincie plaats gehad hebbende overstrooming. Hoeveel menschen er het leven bij ingeschoten heb ben, is vooralsnog moeilijk te bepalen. Som migen brengen het cijfer wel op 800. Af en toe worden nog lijken gevonden. De stoffelijke schade bedraagt millioenen, zoo dat de Staat wel genoopt zal zijn hulp te verstrekken. Jongstl. Zondag zijn te Lyon ver scheidene personen in verzekerde bewaring genomen. Een aantal arbeiders trok, nadat de nederlaag van den geamnestieerden com munard Humbert bij de stembus bekend was geworden, naar de bureaux van het socialistische blad le Réveil om aldaar het »Leve de commune!« te roepen. De politie was dadelijk bij de hand en deed haar plicht. Daar het uitbreken van de runderpest in verscheidene Duitsche plaatsen in de nabijheid der Oostenrijksche grenzen gecon stateerd is, heeft de Oostenr. regeeriug den in- en doorvoer aan de grenzen der Mo narchie, zoo aan de land- als aan de zee zijde, verboden van vee, huiden, vet, enz., afkomstig uit Duitschlaud en Luxemburg. Onder de 68 personen, die eerstdaags te St. Petersburg terecht zullen staan, be hoort ook Emiliauoff, die, naar men verze kert, nog een vierde bom droeg, toen de overleden Keizer werd vermoord. Emihanoff was vroeger officier der artillerie en richtte in 1873 een revolutionnaire vereeniging op, waarvan de ontdekking aanleiding gaf tot de deportatie van een groot aantal personen, De Ier Alfred Aylward, die tijdens den jongsten oorlog in de Transvaal par ticulier secretaris van generaal Joubert was, is in Engeland aangekomen om daar in den vorm van voordrachten propaganda te ma ken ten gunste van de Boeren en tegen de tusschen Engeland en de Transvaalsche Republiek gesloten conventie. GEMENGD NIEUWS. Amsterdam, 23 Dec. In den nacht van Za terdag op Zondag sloeg de bejaarde knecht van schipper Mcijboom, op de hoogte dezer stad, overboord. Pogingen om hem te redden geluk ten niet. Gouda, 23. Dec. In de laatste dagen zijn weder twee pokzieken overleden en wel moeder en kind, die, even als de beide vorige overledenen, niet gevaccineerd waren. Van de zes aangetasten zijn er twee hersteld er. vier overleden. Kralingen, 23 Dec. Eergisteren op klaar lichten dag had in de Dijkstraat, bij den heer B., een brutale diefstal plaats. Terwijl de juffrouw even afwezig was, heeft een behendige dief, van de tweede verdieping, uit de kamer, een naai machine gestolen. Arnhem, 23 Dec. Op den kortsten dag des jaars heeft men alhier in de vrije lucht een vlin der gevangen. Herten, 23 Dec. Uit de Oude Maas alhier is het lijk opgehaald van den 30 jarigen land bouwer Leonardus Wolters, die bij ongeluk daarin gevallen moet zijn. Amersfoort. 23 Dec. Een tachtigjarig echt paar alhier, Jan van Slooten en Antje Nieuwen- huijzen, vierde gisteren, onder vele blijken van belangstelling hun zestigjarig huwelijksfeest. In de geheele buurt wapperden de vlaggen. De man is nog steeds ijverig en werkzaam als barbier, en scheert zelfs velen zijner klanten aan hunue wo ningen. Botterdam, 23 Dec. Een stalhouder, in wiens stal in de Weena-straat verleden week brand uit barstte, is ten gevolge van het ingestelde gerechtelijk onderzoek, gisteren met zijn zoon in hechtenis genomen. Hoogkerk, 23 Dec. Alhier geraakte eergisteren de 18 jarige dochter van den landbouwer N. d. B. iu het Hoendiep. Toen men haar ophaalde was zij reeds een lijk. Maastricht, 23 Dec. Gisteren-nacht is in de kerk te St. Pieter ingebroken en zijn de of- ferstokken geledigd. De daders zijn nog onbekend. Hoe sterk het gebruik van den auto- matischen rem van Vt'estinghouse bij de spoor wegen in den laatsten tijd is toegenomen, kan blijken uit het feit, dat reeds meer dan 6599 machi nes en 29560 wagens, vau verschillende onder nemingen, van dien rem zijr. voorzien. Alleen in de Vereenigde Staten is het gebruik daarvan bij 190 spoor weg-maatschappijen ingevoerd. Door een aannemer te Bergen-op- Zoom werd de gelukkig niet alledaagsche wed denschap aangegaan om een tweetal gesloten hee renhuizen binnen veertien dagen tijds te bonwen en onder dak te brengen. De weddenschap werd gewonnen, maarnauwelijks stonden de huizen ot een geheele zijmuur met een groot gedeelte van het dak stortte met een oorverdoo- vend geraas in een. Nader wordt uit Dirkshorn bericht, dat de bakker B. bij wieu brand is ontstaan, spoedig na het uitbreken der vlammen dronken onder het raadhuis werd gebracht. Gisteren werd hij door den brigadier naar Alkmaar getranspor teerd. Mer, vermoedt dat misbruik van sterken drank de oorzaak is der ramp die, voorloopig althans, eene vrouw met acht jonge kindere broo deloos maakt. De giften voor het Ring-t heaterfonds hebben de som van een half millioen reeds met meer dan honderd duizend gulden overschreden Geheel Weenen spreekt thans van een zekeren heer August Göttel, die daartoe 185,000 gulden heeft bijgedragen. De gever was een volkomen onbekend man; zijn naam is nu op aller lippen Hij is een Duitsch Amerikaan uit New-York, tijdelijk te Weenen gevestigd en volstrekt niet van plan om zijn stil, onopgemerkt leven te veran deren. Hij had zijn gift eerst anoniem willen in zenden, maar heeft het nu openlijk gedaan om zijn landslieden aan te sporen, zijn I voorbeeld te volgen. De Londensche Imperial Continental Gas- Maatschappij, die Weenen van gas voorziet, schonk 42,000 gulden. De lijst van de bij den brand omgekomen personen, de vermisten daaronder be grepen, telt thans 620 namen. De veiligheids maatregelen, welke men nu voor (le theaters gaat nemen, wordt ook uitgestrekt tot kerke" en scholen. Het Bestuur der Israëlitische Gemeente heeft bevolen, dat in de Synagogen op trappen en ingangen ook olielampen moeten branden en de deuren naar buiten moeten opengaan. In de stadsscholen zal, voor zoover daar gasver lichting bestaat, worden onderzocht, in hoever dat gevaar voor de schoolkinderen kan opleveren. Een 12jarige knaap verliet voor eeuigen tijd het ouderlijke huis te Genua (Italië) met 2 lires in den zak. Eergisteren kwam hij te Botterdam aan en vervoegde zich bij zijn oom, die hem gisteren echter persoonlijk naar zijne ouders is gaan terugbrengen. AD reden tot zijne daad gaf de snuiter op, voortdurende oneenigheid met zijn ouderen broeder. Het hoofdbestuur der Ned. Yereeui- ging tot afschaffing van sterken drank doet een be roep op alle weidenkenden, om op oude- en nieuwe- jaarsdag aan vrienden of kennissen de gelegen heid niet open te stellen, zich aan sterken drank te buiten te gaan. Een ieder wordt beleefd ver zocht, nu de nieuwe drankwet deze poging steunt, hiertoe zooveel in ziju vermogen is, mede te werken. De vermaarde magnetiseur prof. Hansen, wiens séances indertijd te Weenen zoo veel opschudding veroorzaakten en ten slotte, op advies van de geneeskundige faculteit der uni versiteit, verboden werden, maakt op 't oogen- blik België onveilig. Dinsdag heeft hij in den Cercle artistique te Brussel voor een zeer talrijk publiek zijne kunsten vertoond, naar 't schijnt met groot succes, daar de Indépendance Beige met grooten ophef verhaalt van de vernederende rol, welke eenige jongelieden ten aar.schouwe van een deftig publiek gespeeld hebben. Het bestuur der artistieke (NB.!) club is zóó verrukt over deze ongepaste en walgelijke vertooning, dat het den Deenschen magnetiseur verzocht heeft Zaterdag een tweede séance voor de leden te geven. Mochten er onder dezen zijn, wier kunstzin door twee voorstellingen nog niet bevredigd is, dan bestaat er voor hen nog gelegenheid prof. Hansen te bewonderen op de séance, die hij in het Grand hotel voor het publiek geeft. Het is te hopen, dat de reisroute van dezen „kunstenaar" niet over Nederland leidt. In de Bidderstraat te Amsterdam heeft een stiefmoeder het vijfjarig kind van haar man (een meisje) zoo gekastijd, dat de kleine aan de gevolgen is overleden. De ontaarde vrouw is in hechtenis. Te Höchst a/M. overleed dezer dagen een kantoorbediende der fabriek van den heer Brünnig, die in dat jaar kwakzalversmiddelen had gebruikt ter verdrijving van een lintworm. Deze als radikaal werkend aangeprezen middelen ruineerden de maag van den ongelukkige der mate, dat hij niets meer verdragen kou en op 31jarigen leeftijd uit wanhoop een einde aan zijn leven maakte. De Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft, naar men ons mededeelt, eene som van f 10,000 uitgekeerd aan de wedu we en kinderen van den arbeider M. Van Gils, die te Moerdijk bij het jongste spoorwegongeluk het leven verloor. Woensdag-ochtend is te Sint-Maar- tensdijk aangespoeld het in verren staat van ont binding verkeerende lijk van een ongeveer 15jarig jongeling, vermoedelijk dat van een zoon van schipper Van der Linde, woonachtig te Graauw, die in den hevigen storm van 14 October met zijne beide zoons op de Thoolsche kusten verongelukte. De lijken van den vader en een der zoons werden reeds den 15den October gevonden, doch naar dat van den tweeden zoon had men tot nu toe te vergeefs ge zocht. De Jeannette, waarvan ten lange,nieste bericht is aangekomen, verliet der 8en Juli 1879 de haven van San Francisco. Het schip had on der den naam Pandora onder bevel van Allen Young reeds een pooltocht gedaan. Het is een stoomjacht met drie masten en van omstreeks 500 ton. De heet Bennett, eigenaar der New- York Herald, had liet vaartuig voor 68.000 voor een nieuwen pooltocht uitgerust, die onder bevel van kaptein De Long werd aanvaard. In Sept. 1879 werd de Jeannette gepraaid door een walvischvaarder op de hoogte van Herald Island stoomende in de richting van Wrangell-land. Daarna is niets meer van haar vernomen. In den zomer van 1880 zond de regeeriug der Unie de kotter Corwin op verkenning uit, en iu Juni van dit jaar twee stoombooten, terwijl een derde trachtte haar op te sporen in de richting van Spitzbergen. Doch te vergeefs. De plaats, waar volgens het telegram van eergisteren het volk de Jeannette heeft verlaten, is gelegen twee gradeu ten N. van de eilandengroep, onder den naam van Nieuw-Siberië bekend. Waarschijnlijk hebben de Eskimo's die aan Nordenskjold verzekerden, dat zij een stoomboot gezien hadden, oostwaarts stevenende, daarmede de Jeannette bedoeld. Te Ne u wied had dezer dagen eene zeldzame gerechtelijke verkooping plaats. Een en twintig doodkisten namelijk, die door den deur waarder in beslag waren genomen, werden pu bliek geveild. Uit Breda wordt van 21 December gemeld. Heden nacht te circa 12 uur werd ge heel de stad in opschudding gebracht door het kleppen van de brandklok. Ieder sprong het bed uit en keek onwillekeurig naar de lucht, die in Z. W. richting als in een vuurgloed was gehuld. Geen wonder dus, dat in een oogwenk honderden menschen zich naar de plaats spoedden, van waar de gloed opsteeg, en de schutters en brandweer op de been kwamen. Wat bleek echter het ge val te zijn? Op de fabriek van de heeren Bac ker Bueb was men bezig ijzer te smelten en het kolossaal groote vuur weerkaatste door den grooten schoorsteen tegen de donkere lucht. De torenwachter was met deze werkzaamheden on bekend en had dus op het eerste gezicht van de vuurweerkaatsing en het door het luchtruim vliegen der vonken de hand aan de brandklok geslagen en was zóó lang blijven kleppen, totdat hem uit lager sferen de toedracht der zaak werd bericht. De torenwachter deed in elk geval zijn plichtmen had hem vooraf moeten waarschu wen. Dat verzuim was oorzaak dat velen hun nachtrust voor eerdge oogenblikken moesten op offeren. Naar wij vernemen heeft hetBestuur van de Nederl. Harddraverij- en Ren vereeniging het plan om het terrein, dat zij te Bussum in huur heeft, in erfpacht of iu eigendom te ver krijgen. Slaagt het daarin, dan zal daar een groote vaste tribune gebouwd worden, en zullen minstens drie wedloopen per jaar gehouden worden. Te Keulen is eene huishoudschool opgericht, alwaar de meisjes theoretisch en prac- tisch ouderricht zullen ontvangen in het knippen en maken van kleedingstukken, verstellen en ver der naaiwerk, het inleggen van vruchten, groen ten, vleesck, de bereiding en het koken van al lerlei spijzen, het strijken, mangelen en verdere behandeling der wasch, het tafeldekken ook voor gezelschappen, en verschillende andere werkzaam heden er. inrichtingen in kamer en keuken. Bij de theoretische lessen zal vooial onderricht wor den gegeven in de keuze van eet- en drinkwaren met toelichting omtrent de bestanddeelen, (1e be- noodigdheden en toebereiding, bepaaldelijk met het oog op de eischen voor (le gezondheid. Tot het verbruik der spijzen, die dagelijks in de kook school zullen worden gereed gemaakt, zal daarbij eene restauratie en table d'höte voor vrouwen en meisjes worden geopend. Voorts zullen er re kenlessen worden gegeven en de leerlingen kun nen wedijveren in de kunst om, met inachtne ming van de meeste zuinigheid in geldelijk be heer, het best aan de eischen eener huishouding te voldoen. De inrichting is geplaatst onder lei ding van mevr. Meta Dieckhoff, die aan het hoofd staat der aldaar verschijnende Hausfrauen- zeitung. Het voor de zaak bestemde gebouw be vat voorloopig de noodige ruimte voor eene goede regeling van dit alles. Sedert eenige dagen kan men in Pa- rijs, en vooral in den omtrek der hospitalen, wa gens zien van een bizonderen vorm, die het open baar armbestuur heeft laten makeff tot vervoer van zieken naar de gasthuizen gedurende het winterseizoen. Deze wagens zijn voorzien van vaste stoven, die briquetten bevatten ter verhoo ging van de temperatuur in de rijtuigen, waarin voorts een ventilatie-toestel en een schoorsteen om de gassen te laten ontsnappen, zijn aange bracht. Op die wijze zullen de vervoerd wordende zieken niet te lijden hebben van (le koude. Tot dusver zijn er zeven van die ziekenwagens gereed, maar weldra zal elk der twintig arrondissemen ten der hoofdstad dergelijk voertuig te zijner be schikking hebben. Hetgeliefkoosdejongensspel„haasje- over," heeft een droevig ongeluk veroorzaakt: te Hoogkerk is een 7 jarige knaap met zijn hoofd op den grond neergekomen; een zware neusbloe ding was er het gevolg van, en den volgenden dag bezweek hij. Ook bij dit spel is het dus zaak goed op te letten waar men het speelt. Op het landgoed Hatfield-house van markies van Salisbury is een arbeider gedood door in contact te komen met de draden, welke den stroom geleiden voor de electrische verlich ting van het landgoed en onderhoorigheden. Hat field-house wordt verlicht door 117 lichten van het Brush-systeem, die gevoed worden door een op eenigen afstand van het huis geplaatste stoom machine van 16 paardekracht. Twee electrische draden en een teïephoongeleiding verbinden die plaats met de woning. De ongelukkige wilde aan de geleiding iets verbeteren, gleed uit en greep tol steun de draad, waardoor juist een sterke stroom passeerde. De dood was oogenblikkelijk. Gedurende de stormen van dit jaar hebben de reddingbooten van het „Nationaal Ge nootschap tot redding van drenkelingen" in Enge land, 874 matrozen gered en 29 verongelukte sche pen in de haven gebracht. In de kolenschacht Orell te Bicker- shaw niet ver van Wigan, had dezer dagen, ter wijl 80 arbeiders in de diepte werkten, een ont ploffing van mijngas plaats, waardoor ongeveer 40 personen het leven verloren en de overigen brandwonden bekwamen. Beneden de schacht, waarin de ontploffing plaats hal, bevindt zich een andere gang, waarin tijdens de ontploffing boven hun hoofd, 180 mijnwerkers bezig waren. Nadat deze vijf uren lang van de buitenwereld afgesloten waren geweest, w;rden zij gelukkig zondereenig letsel naar de oppervlakte gebracht. Te Exeter heeft zichdezerdageneene vereeniging gevormd „tot bevordering van goede manieren." Zeker niet onnoodig! Jammer maar, dat de lieden met de slechtste manieren zich vermoedelijk niet zullen aanmelden om het lid maatschap. Een paar dagen geleden ontdekte de notaris Boschloo te Heerenveen, dat hij een vrij belangrijke som gelds van zijn kantoor vermiste alsmede eenige coupons, behoorende tot een aan zijn administratie toevertrouwden boedel. Niet lang daarna werd bekend, dat eenige van die coupons door zijn klerk L. J. d. V. waren uit gegeven bovendien vervoegde zich een persoon bij den notaris en stelde hem ruim f 200 ter hand, te kennen gevende dat hem die door diens klerk te bewaren waren gegeven, doch dat hij ze niet langer onder zich wilde houden, daar hij wist dat (1e klerk ze zijn patroon had ontstolen. Naar men verneemt heeft d. V. zijn misstap aan zijn patroon bekend. Sinds is hij voortvluchtig. Bij beschikking der rechtbank is tegen hem rechtsin gang met bevel van gevangenneming verleend. Nabij Weytmouth is eergisteren een gebroken thermometer gevonden, die naar alle waarschijnlijkheid afkomstig is van den lucht ballon Saladin. Men heeft dus nu weer hoop dat men in dien omtrek eenig spoor ontdekken zal van het vermiste luchtschip en den ongelukkigen mr. Powell. Volgens de Watt. Zeit. zijn den 14 den dezer drie cavaleristen met hunne paarden uit eene Hollandsche garnizoensplaats gedeserteerd, na vooraf hunne uniformen voor burgerkleeding verwisseld te hebben. Een hunner is eergisteren gearresteerd aan het station te Steele, en deze vertelde, dat zijne beide makkers de vlucht naar Westfalen hadden genomen. Van de paarden is tot nog toe niets bekend geworden. Op den Steenweg te Utrecht hebben Zondag eenige mineurs en artilleristen met de blanke sabels op elkander ingehouwen. Waarom zou een soldaat dan ook een sabel bij zich heb ben, als hij er niets mede doen mocht? Dan zou hij ze wel even goed te huis kunnen laten, zegt de Arnh. Ct. Aan den Minister van waterstaat, handel en nijverheid is door een ingezetene van Deventer een schrijven gericht, inhoudende de klacht, dat toen op Zondag 18 dezer de eerste trein van Zwolle te Deventer het station binnen kwam, noch de waarnemende chef, noch iemand anders van het personeel aanwezig was, behalve twee volontairs, een zeventienjarige weeshuisjongen en een die nog korter tijd er werkzaam was. Het bureau bleef gesloten en de passagiers raas den in de vestibule dat zij nog geen kaartjes konden bekomen, totdat eindelijk de zeventien jarige volontair op instigatie van of in overleg met den treinconducteur de kast openbrak, de gevraagde kaartjes zoo goed en kwaad als hij dit kon afstempelde en uitreikte, bevel tot afluiden gaf en den trein liet vertrekken, nadat hij eerst door een arbeider, die zeide dit wel eens meer gedaan te hebben, r.aar Gorssel had laten tele- grapheeren. Onder het trottoir voor een confec- tie-magazijn in de Kalverstraat te Amsterdam heeft eergisteren een gasontploffing plaats ge had, waardoor groote brokken trottoir vernield werden. Eene dienstbode werd licht gekwetst; overigens hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats. In den toestand van W. M. de Jongh, in het tuchthuis te Leeuwarden, is dezer dagen plotseling verandering gekomen. Hij is thans geheel hersteld. Hij vroeg om pen en papier en schreef een brief aan den commandant en aan zijn moeder, beide in gezonde taal. Ook heeft hij een half uur met den commandant zitten pra ten. Het vermoeden is hiermede bewaarheid, dat zijne krankzinnigheid slechts een voorbijgaande manie was. Chios, dat voortdurend door aard bevingen geteisterd wordt, begint meer en meer te zinken, en men koestert ernstige vrees, dat het geheele eiland eerlang onder de golven zal ver dwijnen. Een Bus, Dittmar genaamd, heeft de zer dagen octrooi genomen voor een belangrijke uitvinding, nl. een middel om petroleum tot een vaste stof te maken, als was. Men hoopt dat hier door de gevaren en moeilijkheden, aan het vervoer van petroleum verbonden, overwonnen zullen zijn. Men is voornemens een poging aan te wenden om in de parken en bossehen van Frankrijk de kangaroe's inheemsch te maken, welke dieren een uitmuntend gebraad opleveren. De zoölogische tuin iu het bosch van Boulogne ontving dezer dagen lot dat doel een bezending van deze dieren. Door een scheikundige te Dresden is eene verbetering aangebracht in de stoven die bestemd zijn om de waterstoven te vervangen. Zooals men weet, is in het vorige jaar uitgevon den om een metalen stoof te vullen met acetas sodae (azijnzure soda.) Volgens dien scheikundige is het nog beter te nemen tien deelen hyposulphas sodae en een deel acetas sodae. Sto ven daarmee gevuld blijven, na voorafgaande ver warming in kokend water, tot vijftien uur warm. Hij heeft tevens een practisch model uitgedacht, en het lijdt geen twijfel of de doovekooltjes krij gen nu volkomen gedaan. De jongste dochter van den Keizer van Oostenrijk, de 13 jarige Aartshertogiu Maria Valeria, moet, als kerstgeschenk, de vergunning verzocht hebben, om eer. der kinderen, die door den brand in het Ringtheater hun ouders ver loren, als haar pleegkind op te voeden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2